Turkije. llusland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Woensdag 27 Mei a. s. jaarmarkt te Waalwijk. 15 fp BLINDE STAATZUCHT. Ruclini gisteren onverwacht over Milaan naar Monza vertrokken, waar hij onmiddellijk tot den koning werd toegelaten. Men zegt dat Duitschland er op aandrong, dat de triple- alliantie nu reeds zou worden verlengd. Te Genua is een soldaat, Seyhetti ge naamd, gefusilleerd, die in de kazerne op zijn sergeant geschoten en daarbij een luitenant verwond had. Er werd een verzoekschrift om gratie voor hem met 20.000 handteeke- ningen naar den koning gezonden, maar deze beschikte daarop afwijzend. Een treurig ongeluk heeft in den schouw burg te Gatinara, bij Vercelli, plaats gehad. Daar moest in een ballet eene danseres op een andere schieten en door een noodlot tige vergissing was de haar daarvoor ge geven revolver geladen, zoodat zij hare kunstzuster, een meisje van achttien jaren, dood schoot. De „Standard" meldt uit Konstantinopel dat er tusschen Rusland en Turkije eene overeenkomst tot stand is gekomen, volgens welke Russische schepen ook met troepen en geschut de Dardanellen mogen doorstoo- men zonder firman van den sultan. Daaren tegen moet Rusland beloofd hebben het vcr- leenen van hulp uit den Kaukasus aan de Turksche Armeniërs te zullen beletten zelfs zouden de overheden in den Kaukasus zoo wel Russen als Armeniërs gedreigd hebben met verbanning naar Siberië, indien zij betrapt worden op heulen met de Turksch-Armenische omwentelingpartij. Zoodra de Wolga weder bevaarbaar is, zullen 15000 personen naar Siberie worden gezon den, waaronder vele vrouwen en kinderen, die vrijwillig de verbannenen naar het onher bergzame oord volgen. Onder de verbannenen bevinden zich ook 1000 politieke misdadigers. Het wordt tijd, aldus eindigt de Chronicle zijn bericht, dat de Wolga bevaarbaar wordt, daar men met de gevangenen geen weg meer weet, zoo vol zijn de gevangenissen. Wat den jongsten „aanslag op 't leven" van den Czarevitch in Japan betreft, wordt het meer en meer duidelijk (o. a. uit een Moskauer brief aan de Politische Correspon- denz,) dat de meeste schuld aan het gebeurde heeft gehad het onbehoorlijk gedrag, niet zoo zeer van den jongen kroonprins zelf als van diens reisgezelschap. Men heeft de Czarevitch tot geleide op zijne „reis om de wereld," die zijne opvoeding heette te moeten voltooien, als gezelschap, in plaats van ernstige en be zadigde mannen, medegegeven een troepje, dat vrijwel uitsluitend uit jonge pretmakers en „viveurs" bestaat, die van de geheele reis hebben gemaakt „een pleiziertocht vol licht zinnigheid en wanorde." De geheele historie te Otsu was dan ook weer in dien geest. Eerst hadden de jeugdige heeren, mooi op gewonden, een bezoek gebracht aan „eene beruchte buurt" van Otsu en wilden daarna, bij wijze van verwisseling van lokaal, in eenen, den Japanners bijzonder heiligen tem pel binnendringen. Hierop woordenwisseling met den tempelwachter, die al spoedig in handtastelijkheden overging en ten slotte uitliep op den bekenden sabelhouw. De „moordenaar" zal dus wel niet gevie rendeeld worden. Hij deed als beambte slechts zijn plicht. 1 ■■MH.IIII II WAALWIJK, 23 Mei 1891. De gisteren avond ten 6 ure, onder voor zitterschap van den burgemeester, gehouden vergadering van den gemeenteraad, werd bij gewoond door alle leden met uitzondering van den heer Gragtmans, die kennis gege ven had verhinderd te zijn. Na voorlezing en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede, dat is ingekomen een besluit van ged. staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor zoover betreft het bouwen der onderwijzerswoning. Na aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1890 was aan de orde de benoeming eener commissie van drie leden, tot onderzoek van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag. Gekozen werden de heeren Van der Heij den, Quirijns en Van Tilburg. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het hem was ter oore gekomen, dat eenige ingezetenen van de noordzijde der straat, voor wier woningen nog geen trottoirs wa ren gelegd, bereid waren die voor eigen re kening te leggen. Hij vroeg of er bij den raad bezwaar tegen bestond dat de gemeente daar de toch reeds voorhandene banden legde. Toen uit verdere inlichtingen gebleken was, dat op die plaatsen de boomen niet zouden worden opgeruimd, verklaarden de heeren Quirijns en Mombers zich ten sterkste tegen het voorstel des voorzitters, op grond dat de andere ingezetenen ook allen liever hunne boomen hadden behouden maar ze hebben laten rooien op voorwaardedat dit overal zou geschieden. De heer Baijens stelde integendeel voor overal trottoirs en banden te leggen omdat dit was in 't algemeen belang. Dit voorstel, zoowel als dat van den voor zitter, werd verworpen, zoodat het vroegere raadsbesluit gehandhaafd blijtt. Daar de voorzitter van oordeel was dat bij de bepaling der jaarwedde van den gemeente-geneesheer soms persoonlijke zaken zouden worden aangeroerd, liet hij de deu ren sluiten, die geruimen tijd gesloten bleven. Van die sluiting schijnt men ook gebruik te hebben gemaakt om te spreken over het lek varen van een schip in de haven alhier; althans, na de wederopening der deuren ver namen wij niets meer van de dokters jaar wedde, maar wel dat de raad B. en W. ge machtigd had met schipper Kools in onder handeling te treden en de zaak af te maken. Op de vraag van den voorzitter of nog iemand het woord verlangde, zeide de heer Van der Heijden dat hij nog twee voorstel len te doen had: lo. Kaaigeld te heffen van de karren van buiten de gemeente, die aan de haven laden en lossen; de gemeente heeft vele kosten aan de haven, zoodat het niet meer dan billijk is dat de lui, die er gebruikw van ma ken ook bijdragen tot het onderhoud. De voorzitter zegt dat B. en W. dit in overweging zullen nemen. 2o. De progressie van den hoofdelijken omslag te herzien en die voor sommen be neden 1000 gulden zoo laag mogelijk te stel len en daarboven voor elke f 500 met 1/4 op te klimmen. De voorzitter gaf den voorsteller in over weging het schriftelijk in te dienen, waarop de heer Van der Heijden antwoordde ,dat hij het niet duidelijker en eenvoudiger ma ken kon. Hierna werd de vergadering gesloten. De handel in vee in de Langstraat be paalde zich sedert de vorige noteering bijna uitsluitend tot verkoopen aan buitenlandsche kooplieden of tot de veeboeren onderling. De daling der prijzen bleef voortduren. Ie soort kalfkoeien en vaarzen f200 a 230, 2e qual. f160 a 190, weikoeien werden weinig begeerd f 100 140 vette dito 66 a 68 ct. per Kg. VVeilammeren f4 a 4,50, vette var kens 43 a 44 ct. per Kg., jonge dito 75 a 90 ct. per week; grasboter f 1,05 a 1,15 per Kg. Eieren f2.50 a 3 per lOOstuks. Hooi. De handel was gedurende de laatste veertien dagen bijzonder levendig, naar qual. werd er zeer veel verkocht tegen prijzen van f8 a 14 per 500 Kg. De prijzen der aardappelen in de Boven- Langstraat wisselen thans tusschen f3 en 4.50 per Hl. Uit het land van Heusden worden ze naar qualiteit van f3.50 a 5 aangevoerd. De vroege aardappelen hebben hier en daar door de nachtvorsten geleden. De kapitein Wagner, van het 3e reg. veld art. zal de vergaderingen ter gelegen heid van de landbouwtentoonstelling te Waal wijk op 14, 15 en 16 Sept. a. s. aldaar bij wonen, tot het geven van inlichtingen aan gaande de remonteering van paarden voor het leger. Bij de Hippische feesten te 's Bosch, zijn o. a. buitengewone onderscheidingen voor het schoonste eenspan, waarbij het geheel werd beoordeeld, ten deel gevallen aan jhr. mr. E. J. M. Verhe:jen, te Loonopzand, en de heer C. Gragtmans alhier, welke laatste uitsluitend ter opluistering had meegereden. Officieel kunnen wij nog niets mede deelen aangaande de regeling van den zo merdienst op de lijn Zwaluwe's Bosch. Officieus echter vernemen wij, dat de trei nenloop geregeld zal zijn als volgt: OO CM x« co CO O) OO 00 Ci CO OO CÓ rfi CO O CM O co V CM O xO CM O CM CO XO OO co 3D X CO oi xn CM CM CM co co ifl OO O Xf5 5)3 h CO ei ai Oi oo co CM 15 .5 '5j a co <u N <u t>0 cd h-5 C/5 o pq rt cd NI <u bO cd hP <u O FP i-P O 5C J De R. K. kiesvereeniging, te Waalwijk, neeft bij acclamatie de volgende motie aan genomen „De leden der R. K. kiesvereeniging van het hoofdkiesdistrict Waalwijk, afdeeling Waal wijk, vergaderd op Zondag 17 Mei 1891 „volkomen instemming betuigende met de politieke gevoelens van den heer W. P. A Mutsaers „dankbaar voor de vele en gewichtige diensten, door hem den lande en in het bij zonder aan hunne provincie bewezen „overtuigd, dat door alle weldenkende kie zers in alle oorden van het district zijne candidatuur met de meeste sympathie zal worden begroet „uiten den wensch ZEd. op de algemeene vergadering eenstemmig tot candidaat bij de a.s. verkiezing der leden voor de tweede ka mer geproclameerd te zien." Met allen eerbied voor 't gevoelen van de kiesvèreeniging, die, voor zoover ons bekend is, slechts een luttel aantal Waalwijkers on der hare leden telt, wil 't ons voorkomen, dat zij blijk gegeven heeft geen hoog denkbeeld te koesteren van 's heeren Mutsaers karakter, want bij hij het aannemen dezer motie, moet men toch uitgegaan zijn van de mogelijkheid, dat de heer Mutsaers zich zou leenen om te hel pen een collega, onder dezelfde vlag geko zen, te verdringen wal, naar onze opvatting, niet heel eervol zijn zou. Met genoegen vernemen wij dan ook dat de heer Mutsaers eene candidatuur tegen over den heer Vos de Wael in dit district niet zal aannemen, maar wenscht weder op te treden voor Eindhoven, waar hij reeds bij acclamatie is candidaat gesteld. Uit bovenstaande motie blijkt ook alwe der, dat men nog steeds behebt blijft met de manie om een atgevaardigde te zoeken bui ten het district. Is er dan in ons district geen geschikt persoon te vinden, die, toege rust met de noodige talenten, bekend met ons en onze belangen, die op waardige wijze in 's lands raadzaal zou kunnen vertegen woordigen? of zijn er dusdanige personen wel, maar verkiezen die zich niet blhidelings te onderwerpen aan de luimen der kiesver- eenigingen Nuals 't er alleen om te doen is iemand af te vaardigen, die er geen zweem van eigene opinie op nahoudt, maar die al leen stemt zooals hem gekommandeerd wordt, dan he^ft men «l'embarras du choix.» Nooit zijn wij er voor geweest ons district door mr. Vos de Wael of wie dan ook buiten hetzelve te doen vertegenwoordigen; of we er echter beter op zullen worden, hem thans door een ander van buiten of een minder geschikte van binnen te vervangen, that is the quaestion. In de zaak van W. J. Senderman eischte het openbaar ministerie bij het ge rechtshof te 's Hertogenbosch 15 jaren ge vangenisstraf oordeelende dat er termen aan wezig waren tot veroordeeling wegens poging tot moord of anders wegens zware mishan deling. Het hof zal 3 Juni a. s. uitspraak doen. De verdediger van den beklaagde concludeerde, na een welsprekend pleidooi tot vrijspraak. Na een krachtigen en onverwachten donderslag streek Dinsdagmorgen even voor twaalf uur, een windhoos, vergezeld van een zware hagelbui, over Tilburg. Vele huizen en boomen werden beschadigd, een schuur van Van Casteren werd geheel omverge worpen, duizenden dakpannen en ruiten werden vernield, vooral aan de ateliers der staatsspoorvele aansluitingen der telephoon werden onbruikbaaar. De hoos duurde ge lukkig slechts korten tijd behalve dat eenige personen lichte kwetsuren bekwamen door het vallen der dakpannen, zijn geene ernstige ongevallen te betreuren. De aangerichte schade wordt op ruim f 2000 geraamd. Te Zes-Gehuchten zijn, tijdens een hevig onweder, de beide broeders v. Steke- lenbuig en een 12-jarig zoontje, die op eene heide aan het werken waren en voor het on weder in eene hut wilden gaan schuilen, op weg daarheen door den bliksem ter aarde geworpen. De beide broeders kregen geen letsel, doch het kind was door den bliksem gedood. P. S. en v. L., te Helmond, vierden Maandag hun Pinksteren door elkander eens flink toe te takelen, zoodat zij beiden met bebloede hoofden uit den strijd kwamen. S., die er nog niet genoeg van scheen te heb ben, wierp daarop bij zijn tegenstander een paar ruiten stuk en trof tegelijkertijd de aan den zolder hangende petroleumlamp, die eveneens in gruzelementen viel. Toen v L. gistermorgen op weg was naar zijn werk werd hij andermaal door den strijdlustigen S. opgewacht, op den grond geworpen en werd hem door dezen met een blikken kruikje een wond aan het hoofd toegebracht. Van een en ander is door de bevoegde autoriteit proces-verbaal opgemaakt. Te Horbach (bij Kerkrade) zijn twee kerkdieven gearresteerd. Toen de koster de kerk wilde verlaten, bemerkte hij bij de offer bus een vreemdeling, die knielend te bidden zat. Na een knaap gelast te hebben een waakzaam oog te houden, keerde de koster huiswaarts. Nauwelijks heeft deze de kerk verlaten, of de vreemdeling staat op, kijkt rond en bemerkt den knaap. Hij nadert het kind, geeft hem 12 cent met de woorden „loop gauw naar huis, kind." Doch de slimme knaap gaat vlug alles aan den koster ver tellen. Deze treedt de kerk binnen en bemerkt al aanstonds aan de offerbus lijm. De vogel was echter al gevlogen. De politie wordt ge roepen en weldra heeft men den vromen bidder gevangen, die nog in het bezit van verschillende lijmroeden was. Hij bekende alles. Zijn vriend, die op hem wachtte, werd eveneens gevangen genomen. Beiden worden verdacht ook elders offerbussen geledigd te hebben. Een bloedige Pinksterdag Zondagavond bracht zekere P. een bezoek aan zijne te Utrecht wonende familie, waar, naar aanleiding van de Pinksteren, zich ook nog andere bloedverwanten bevonden, aan wie zijne komst echter minder aangenaam scheen te zijn. Het gevolg hiervan was dan ook, dat er al spoedig tusschen hem en zijn zwager een hevige twist ontstond, waarbij de laatste zich zoo driftig maakte, dat hij een met sterken drank gevulde flesch van de tafel nam en deze op het hoofd van P. aan stukken sloeg; hiermede nog niet tevre den, bracht hij hem vervolgens met een der scherven nog drie sneden over het gelaat toe. P., wien het daarna gelukte de straat op te vluchten werd even daarna hevig bloe dende door een politieagent aangetroffen en naar het politiebureau overgebrachtwaar zijne wonden, die vrij ernstig bleken te zijn, door een geneeskundige der politie werden verbonden. Onnoodig te zeggen, dat tegen den dader, die zich na het gebeurde uit de voeten had gemaakt, eene vervolging is ingesteld. De moord te Nieuwesclioot! Omtrent een moord te Nieuwesclioot, in Fries land, deelt men de volgende bijzonderheden mede: De veehouder Hendrik Huisman en zijn knecht waren naar Oudescliootermarkt. De vrouw bleef alleen thuis. De knecht kwam even vroeger terug dan de boer, en ging, daar deuren openstonden, in de woonkamer. Bij de tafel stonden een stoel en een stoof en daarnaast lagen de kousen,waar aan de vrouw aan het stoppen was geweest. De vrouw zelf was niet in de kamer, en nadat de knecht, een 18jarig jongmaatje, even thuis geweest was, kwam ook de boer thuis. De knecht deelde hem mede, dat de vrouw niet in huis was, en ofschoon beiden meenden, dat zij even naar de buren, die op een paar honderd meter afstands wonen, of bij een in de onmiddellijke nabijheid wonenden broeder was, werd daar ook niet ver der aan gedacht. Het duurde echter nog al eenigen tijd en men begon bij de buren te vragen of de vrouw ook daar was. Niemand had haar gezien en met behulp der buren ging men zoeken. De toestand laat zich niet beschrijven toen men in het hooivak het lijk van de ongelukkige ver moorde vrouw vond. In allerijl werd de politie uit Oudeschoot ge haald, die per rijtuig naar Heerenveen ging om den officier van justitie en den burgemeester de misdaad te melden. Uit het onderzoek bleek, dat de ongelukkige, een krachtige 38jarige vrouw, tengevolge van een slag op het achterhoofd is overleden, en dat uit het kabinet een landbouwboekje met ruim f 200 aan papiergeld is ontvreemd. Men veronderstelt, dat de vrouw midden op den dag, tusschen elf en een uur, in de woon kamer is vermoord en daarna door de zomer woning naar de schuur in het hooivak is ge bracht, ofschoon men door het huis geen bloed sporen heeft kunnen ontdekken, hetgeen doet vermoeden, dat de moord door meer dan een persoon is gepleegd. De verslagene was bijna een jaar gehuwd. In den nacht op den moord volgende, hebben 2 rijksveldwachters, Kiel en Godschalk, een per soon opgehaald, wonende te St. Johannesga. De zen heeft men den volgenden morgen, toen reeds vroeg de officier van justitie weer daar ter plaatse was, bij het lijk gebracht. Men gelooft niet, dat hij de dader is ten minste, geen het minste blijk, dat dit verraadde, moet door hem gegeven zijn. De verzegelde lijkkist is des namiddags 1 uur te Heerenveen op Crackstate, de plaats der rechtbank, aangekomen, waar het lijk door de dokters Kijlstra en Rinke geschouwd' is. Nader wordt nog 't volgende gemeld Bij de lijkschouwing is gebleken, dat een hevige worsteling den moord voorafgegaan moet zijn. Het slachtoffer had zoowel aan voor- als achter hoofd diepe wonden en aan haar hals waren spo ren van verworging waar te nemen, in de rech terhand hield zij een bosje haar, van een andere kleur dan 't hare. Nog wordt gemeld, dat te Heerenveen twee van den moord verdachte personen zijn binnen gebracht. Zij werden te Lemmer in hechtenis ge nomen. Hun doel was per nachtboot naar Am sterdam te vertrekken. Loonopzand, 22 Mei. De heer Biesemortels, onderwijzer te Esch, is benoemd tot onder wijzer aan de openbare school alhier. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Mag ik U beleefd verzoeken, bijgaand artikel uit het „Centrum," over de motie der Waalwijksche Kiesvereeniging in uw geacht blad op te nemen. Bij voorbaat dank. H. De kille, regenachtige Eerste Pinksterdag is niet gelukkig voor de kiesgerechtigden van Waalwijk geweest. Volgens bericht, besloot toch op dien dag de afdeeling „Waalwijk" der R. K. Kiesvereeniging van het hoofd kiesdistrict Waalwijk, om mr. Vos de Wael, haar afgevaardigde ter Tweede Kamer der Staten Generaal, door den heer Mutsaers, te doen vervangen. De heer Mutsaers, die reeds lid ter kamer is, schijnt zich tot verdrijving van zijn ambtgenoot te laten ge bruiken. Waarom deze uitdrijving? Omdat mr. Vos de Wael getoond heeft een man van karakter te zijn; omdat hij zich niet heeft laten bang maken door het Veemgericht der Noord-Brabantsche pre sidenten; omdat hij den moed heeft gehad van „te stemmen zonder last van of rugge spraak met hen, die benoemen," zooals grondwet en eed hem geboden; omdat hij, na voornoemd manifest, niet tegen de begrootin gen onzer tegenwoordige Regeering gestemd heeft, om redenen daarbuiten; omdat hij dus hetzelfde is blijven doenwat de Noord- Brabantsche presidenten vóór hun manifest wel geliefden goed te keuren.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2