Nummer 44. Zondag 31 Mei 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking'. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Italië. Oostenrijk, Portugal. Rusland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J1,00. Frauco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van A.DOLF Steinbr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. WfÉÊÈÈ^^ Wij hebben maatrege- len genomen om den uitslag der verkiezingen voor de tweede kamer der staten-generaal te kunnen opnemen in het nummer dezer courant, dat Woensdag 10 Juni tegen den avond, dus iets later dan gewoonlijk, zal verschijnen. Onze abonné's zullen wij gaarne in de gelegenheid stellen kennis te nemen van de verschillen tele grafische dépêches welke wij in den loop van dien dag zullen ontvangen. j^l^flgfc^Zij, die zich voor het volgend kwartaal op „de Echo van het Zuiden" abon- neeren, ontvangen vanaf 10 Juni de nog die maand verschijnende nummers gratis. Burgemeester en wethouders van Waalwijk maken bekend, dat het te houden „onderzoek van de verlofgangers" der nationale militie voor deze gemeente zal plaats hebben op Maandag denldn Juni e k,, des middags om 12 uur. Tot bijwoning van dat onderzoek zijn, op strafte bij de wet bepaald, gehouden alle verlofgangers der militie te land, die vóór 1 April van dit jaar m het genot zijn gesteld van onbepaald verlof, ook die der lichting van 1885. Waalwijk, 29 Mei 1891. Burgemeester en wethouders voornoemd. In de groote buitenlandsche pers heeft men 't voor de variatie maar weer eens over de verlenging der triple-alliantie, die volgens hen, die 't weten kunnen of tenmiste meenen 't te weten, reeds een fait accompli zou zijn. Di Rudini, de premier van Italië, opvolger van Crispi, zou zijn eischen doorgezet hebben voor zoover betreft de vermindering van Italie's verplichtingen vis-a-vis z:jn beide machtige bondgenooten en de vermeerdering van de plichten van beide laatstgenoemden vis-a-vis Italië. Dat zou nu nog eens diplomatieke handig heid mogen heeten zelf meer eischen en minder geven, minder geld en betere waar De Oostenrijksche en Duitsche monarchie zouden op zich genomen hebben het voor Italie's belangen in de Middellandsche Zee zoo noodig op te nemen, doch waarin de door Italië bedongen beneficien bestaan, meldt de historie niet. Zouden de diplomaten van Duitschland en Oostenrijk waarlijk ver geten hebben het „voor wat, hoort wat" in toepassing te brengen of zouden zij, niet kunnende verkrijgen wat zij wenschten, zich tevreden hebben gesteld met hetgeen zij krijgen konden? Er wordt in de Duitsche pers weer veel geschreven over de onderhandelingen te Weenen gevoerd betrekkelijk de sluiting van een handelsverdrag en spoedig gevolgd door de onderhandelingen met Zwiterland, in ge meenschap met Oostenrijk. Lang zullen deze beraadslagingen niet duren omdat Duitschland en Oostenrijk 't samen goed eens zijn, zoodat men hoopt reeds einde Juni of begin Julj met Servie en Rumenie te kunnen beginnen, 't Gaat dus een gangetje in de richting van den douanebond In het Pruisisch huis van afgevaardigden heeft Woensdag de heer Richter de hooge graanprijzen ter sprake gebracht, in antwoord waarop de minister van landbouw in hoofd zaak het volgende verklaard heeft Het onderzoek naar de redenen van het stijgen der graanprijzen, alsmede naar den aanwezigen voorraad graan, is nog niet afge- loopenmaar de minister is overtuigd, dat geen redenen bestaan om eene mislukking van den oogst te vreezen. De stilstand in den aanvoer van graan vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in het verspreide gerucht als zou eene opheffing der invoerrechten op graan aanstaande zijn. De minister weigerde te antwoorden op eene hem gedane vraag over de vermindering der graanrechten in het nieuwe handelsverdrag met Oostenrijk. Minister Von Bötticher nam nu ook nog het woord om te verklaren dat de regeering alles doen zou wat noodig was om het land voor rampspoed te bewaren. In geval van nood zal ze den rijksdag bijeenroepen en, wanneer het onvermijdelijk noodzakelijk blijkt, desnoods tijdelijk alle graanrechten opheffen. Overigens kan de regeering de rechten niet verder verlagen dan de bestaansvoorwaarden van het landbouwbedrijf toelaten. In dat op zicht zal zekerlijk van het tot hiertoe gevolg de stelsel niet worden atgeweken. De onderhandelingen met Engeland, of de regeering genegen was een permanent ge zantschap aan het Vaticaan te vestigen, hebben tot geen resultaat geleid; wel ontkende lord Salisbury niet, dat een nuntius te Londen gewenscht was voor de verhouding tot de lersche bisschoppen, doch de stemming in het protestantsche Engeland is te zeer gekant tegen een officieel gezantschap bij den Paus. Zelfs in de tijden, dat de Paus als wereldlijk vorst over den pauselijken staat het gezag voerde, had Engeland daar slechts een consul voor handels aangelegenheden. De Engelsche regeering wenscht dus de gedragslijn te blijven volgen om bij voortkomende aangelegenheden een bij zonderen gezant te zenden. Over het nieuwe Portugeesch-Engelsche conflict in Zuid-Afrika nog geen vertrouwbaar nieuws, maar zeker schijnt, dat er geen treurige gevolgen uit zullen voortvloeien; de moeielijkheid is nu maar te ontdekken wie de schuldige is in deze, wie er begonnen is. Bulgarije schijnt geen kans te hebben de van den moord op minister Beltchefif ver dachten Rioff en Nagoroff in handen te krijgen, wel heeft de Rumeensche regeering besloten beide heeren over de grenzen te brengen, maar daar heeft de Bulgaarsche regeering niet veel aan. De minister van oorlog van Rumenie heeft in de kamer een kredietje van 45 millioen aangevraagd voor de verbetering en voltooiing der vestingen de kostelijke en kostbare bouwwerken zou men in onzen tijd kunnen zeggen van den vrede Naar men uit Korfu bericht, worden daar de Jodenvervolgers nu op hunne beurt ver volgd voor het gerecht. Men acht het waar schijnlijk, dat 5 der voornaamste schuldigen ter dood en 37 anderen tot langdurige ge vangenschap veroordeeld zullen worden.Ver- scheidene politie-agenten zijn reeds wegens flauw gedrag bij de ongeregeldheden tot zes maanden opsluiting veroordeeld, De te Washington verschijnenende Post behelst een opzienbarend hoofdartikel, waarin uiteengezet wordt dat president Harrison en de staatssecretaris Blaine voornemens zijn tegen Engelands antagonisme in de vraag stukken betreffende Canada, Newfoundland en de Behring-Zee, eenitegenwicht.te zoeken bij Frankrijk en Rusland. Deze beide staten zouden geneigd zijn casu quo de nieuwe politiek der regeering van de Unie tegen Engeland te steunen, welke politiek zich voornamelijk zou openbaren in eene inmen ging van de Unie in het Venezolaansch ge schil en iu den Chileenschen burgeroorlog, terwijl de Unie bovendien zou willen deel nemen aan de jacht naar grondgebied in Afrika, door Liberia over te nemen en te vergrooten. De Belgische arbeiderspartij zal amnestie trachten te verkrijgen voor de „slachtoffers" ,van de laatste werkstaking. Na langdurige beraadslagingen heeft de kamer het wetsvoorstel aangenomen tot het verschaffen van proviand aan de inwoners van versterkte plaatsen in tijd van oorlog. Vooral de bepaling, dat de steden de helft van de kosten dier provindeering moeten be talen, lokte een heftige discussie uit. Feuvrier, Triponé's schoonvader, isteLe Creuzot gevangen genomen als verdacht medeplichtig te zijn aan het meneliet-verraad. Het gerucht, dat Triponé weder op vrije voeten zou zijn gesteld, is onwaar. Hij, zoo wel als Turpin, zitten nog altijd in voorar rest. Stuart's voorstel, om vrouwen ook als lid tot de graafschapsraden toe te laten, is door het lagerhuis met 78 tegen 52 stemmen ver worpen. De regeering had zich ook reeds tegen het voorstel verklaard. In de afgeloopón week stierven in Lon den niet minder dan 319 personen aan de influenza, tegen 266 in de vorige week. Onder de werklieden van het bouwvak te Londen is thans een werkstaking. Een aantal patroons hebben, om hunne timmer lieden en schrijnwérkers tot hun wille dwin gen, hunne werkplaatsen voor die arbeiders gesloten (een lock-out), en de werklieden doen nu al het mogelijke om te beletten, dat zij andere arbeiders in dienst nemen, in plaats van de ontslagene, hetgeen hun tot dusverre gelukte. Een aantal andere werklieden zijn door staken van den arbeid der timmerlieden ook zonder werk, omdat zij niet voortkunnen. Het besluit der Schotsche mijnwerkers, om de levering van kolen aan de afnemers hier ter stede te beperken, teneinde geen nadeeligen invloed uit te oefenen op de vraag naar Belgische kolen vindt geen navolging. Op eene bijzondere bijeenkomst van de fe deratie der Engelsche mijnwerkers, te Ches ter, werd deze aangelegenheid gisteren ter sprake gebracht. De president, Pickard verklaarde evenwel dat er geen aanvraag was ingekomen en dat de vereeniging daar om lijdelijk tegenover de kennisgeving was gebleven. Wanneer de Belgen hulp en steun hadden verzocht, dan was hij er zeker voor geweest ook uit de weerstandkas hun een ruime bijdrage te zenden. Hij sprak de hoop uitdat de Belgen hun wensch tot de in voering van algemeen stemrecht vervuld mogen zien en dat zij er dan ook een beter gebruiken van mochten maken dan de En gelsche werklieden, die hun kiezersplichten schromelijk veronachtzamen. hebben. Op weg naar het paleis brak namelijk eergisteren een schroef van haar rijtuig. Alles liep echter goed af, en de koningin herstelde zich van den schrik bij haar hofdame, de gravin van Sabucosa, Onder Crispi's premierschap moet het Ita- liaansche hof op de volgende curieuse wijze bij den neus zijn genomen. Er werden toen zoo luidt het verhaal, dat men voorhands nog maar niet te veel vertrouwen moet schen ken -tweeAbessinischeprinsen en eene prinses, broers en zuster, aan hel hof voorgesteld, en met alle onderscheiding, aan dergelijke hooge personaadjes verschuldigd, behandeld. Zij logeerden een tijdje in het Quirinaal, en rijk met geschenken overladen keerden zij naar hun vaderland terug. Thans moet echter aan den dag gekomen zijn, dat de vorstelijke gasten slechts negers waren, die uit Egypte waren gekomen en wien men geleerd had voor prins te spelen. De Italiaansche kamer zou zich met dit zaakje binnenkort moeten bezighouden. Koningin Amelia is eergisteren met den schrik van een ongeluk afgekomen dat wel eens ernstige gevolgen voor haar had kunnen De geweerfabriek Steyr ontving na de aflevering van 60.000 repetitiegeweren aan de Bulgaarsche regeering de opdracht nogmaals 60.000 stuks in bewerking te nemen. De Bulgaarsche commissie voor de wapening sloot ook te Weeneu een contract voor de levering van het laken voor de uniformen en de fournituren, wat vroeger steeds uit Rusland werd geleverd. Volgens telegrammen aan de „Times" wist Woensdag niemand waar de czaar zich be vond, Sommigen meldden zijn vertrek op Dinsdag langs den streng bewaakten spoor weg naar Moskou ter viering van den acht sten jaardag zijner kroning en den tienden zijner troonsbestijging, anderen vernamen dat zijn vertrek was uitgesteld. Het verblijf der Koninginnen te Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam De geestdrift, waarmede heel de bevolking der hoofdstad en de duizenden vreemdelingen die er thans vertoeven, alle hotels zijn gevuld bezield zijn, mag gerust vergele ken worden met het enthousiasme van 1879, toen koningin Emma der Nederlanden hare eerste blijde inkomste hield in de hoofdstad des lands. Toen de lieve schooljeugd te 12 uur de vrije lucht weer inkwam, kon men allerwegen vaderlandsche liederen hooren weerklinken, en dat werkte aanstekelijk op de gemoederen van oud en jong, van rijk en arm. Het is alsof de stad opnieuw herleeft na de droeve dagen van December. De audiëntie ten paleize was zeer druk en natuurlijk zeer vermoeiend, en de plechtige begroeting in de Nieuwe Kerk van H. M. de koningin regentes met H. M. koningin Wilhelmina te 2 uur was een verademing voorzeker voor de vorstelijke bezoeksters, maar zij zal ongetwijfeld den diepsten indruk bij allen hebben gewekt en nagelaten, die deze stonde hebben beleefd. Tegen 1 uur waren de meeste genoodi- den ter aangewezen plaatse aanwezig. Over bodig te melden dat heel de ruimte door de élite des lands was ingenomen. Indrukwekkend, blijvend zal de indruk zijn bij alle genoodigden, toen HH. MM. einde lijk tegen 2 uur op de voor haar bestemde zetels plaats namen en kort daarop door het hooge tempel gewelf „Het Halleluja" voor koor uit de Messias, van Handel weerklonk. Hoe gaarne zouden wij nu in bijzonder heden afdalen om de voortreffelijkheid van het onvolprezen orkest van Kes te roemen, De Echo van het Zuidea Wuliljksrbf en Langstraatsche Courant,

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1