Engeland. Oostenrijk, Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Een terstond op de plaats komende be richtgever van den Berner Bund verzekert dat de personen in de eerste drie waggons bijna allen zijn omgekomen. Ofschoon alleen compartimenten eerste en tweede klasse be vattende, waren deze waggons letterlijk vol gestopt, terwijl de conducteurs, geen plaats meer hebbende voor de laatst overblijvende reizigers, ook die van de derde klasse in deze rijtuigen hadden doen opnemen. Men noemt onder de omgekomenen dr. Voegtlin, een schoolarts, met zijne kinderen, den directeur der ambachtsschool W. Bubek en anderen. De meeste personen van den in het water liggenden waggon zaten daarin vastgeklemd en zijn verdronken voor dat er hulp komen kon. Omstreeks middernacht lag deze waggon nog in het water. Ook de post en bagagewagen zijn in den val verpletterd en het personeel daarvan is gedood. Van het machinepersoneel is een stoker met moeite gered. Een machinist en de chef conducteur zijn verdwenen. Zoo spoedig mo gelijk snelden geneeskundigen ter hulp daarna ook de brandweer, militairen en ziekenver plegers. Ook gedurende den nacht werd met het zoeken der lijken voortgegaan bij het licht van fakkels, die over het verschrikkelijk schouwspel hun schijnsel wierpen. De twee locomotieven liggen op zijde in de rivier. De schoorsteenen en de overblijfselen der waggons steken boven het water uit, dat door oe neergevallen massa gestremd is en nu eene hoogte van twee meter heeft. Men schat het aantal dooden op 120, dat der verwonden op 150. Van de brug is niets overgebleven dan de twee eindpunten. Het schijnt buiten twijfel dat het zware gewicht van de loco motieven en den trein de iustorting veroor zaakt heeft. Ook heeft misschien het hooge water der laatste dagen er toe medegewerkt. „Ik was zegt de bovengenoemde bericht gever bijna op het oogenblik ter plaatse en hoorde het angstgegil. dat uit alle waggons opging. De trein liep met volle krachtalle wagens bonsden op elkaar en het is te ver wonderen dat de achterste nog op de rails gebleven zijn. Bij de pogingen tot redding hadden hartverscheurende tooneelen plaats. Allen, die nog niet van het leven beroofd waren, riepen om hunne bloedverwanten en vrienden; toeschouwers barsten in snikken uit en vreesehjk ontroerd verliet men ten laatste de plaats der ramp." LONDEN, 16 Juni. De regeering heeft het voornemen bekend gemaakt na de najaars zitting in Januari het parlement weder bijeen te roepen. Volgens de jongste volkstelling bedroeg de bevolking van Engeland en Wales 29 mil- lioen zielen, tegen 26 millioen in 1881, zijnde eene vermeerdering met 11,64 pet., tegen 14.36 pet. in de vorige tien jaren. De Engelsche consul-generaal te Odessa bericht dat de joden-emigratie overdreven wordt voorgesteld. De eenige emigratie van beteekenis van joden, die het in Rusland niet langer kan uithouden, geschiedt naar Turkije. Anderen gaan rechtstreeks naar Amerika over Rotterdam of Hamburg, maar betrekkelijk weinigen trekken naar Engeland. Enkele bladen spreken over de verklarin gen van den minister van oorlog betreffende het baccaraat-proces. De „Chronicle" heeft weder een hevig hoofdartikel, waarin gezegd wordt, dat het maarschalkschap van den kroon prins even onnoodig is als dat van den her tog Cambridge. Deze ontvangt 700,000 p. st. om niets uit te voeren en de kroonprins heeft nog nooit een gevecht bijgewoond, terwijl hij zijne eigen belangen hooger stelt dan die van het leger. Veel opzien maakt een hoofdartikel van de „India Times" over de pelgrimstochten van Bombay naar Djeddah, waarin gezegd wordt dat een derde van het aantal der naar Djeddah vertrekkende pelgrims nimmer te Bombay terugkeert. Ongetwijfeld sterven er velen op reis tusschen Djeddah en Mekka, maar de „India Times" gelooft dat er dui zenden omkomen op de volgepropte stoora- booten, en verlangt dat de regeering daar onverwijld onderzoek naar doen zal. De Standard verneemt uit Shanghai dat tengevolge der vertoogen van de groote mo gendheden tegen de geweldenarijen van het Chineesche gepeupel, er een keizerlijk ma nifest is uitgevaardigd. De keizer keurt het gebeurde ten sterkste af, en verklaart dat de aanvallen op vreemdelingen hem groote be zorgdheid veroorzaken. Hij beveelt alle hoog geplaatste ambtenaren, de beweging met kracht te onderdrukken, terwijl de deelnemers aan de jongste onlusten en moorden zonder uit stel onthoofd moeten worden. De groote werkstaking van waschvrouwen in Fulham, Kilburn, Hammersmith en andere West-Londensche voorsteden is aangevangen. Zij verlangen een werkdag van 8 uren en 31/, shilling loon per dag. Driehonderd werk staaksters vielen de waschhuizen te Kilburn aan en trachtten de waschmeisjes over te halen zich bij haar aan te sluiten. Waar dit mislukte, werden de ruiten verbrijzeld. Eene versterkte politiemacht bewaakt de waschhui zen, maar werd uitgejouwd. De cavalerie manoeuvres, die half Augus tus tusschen Bromberg en Fordon zulllen wor den gehouden, zullen ook door den Duitschen keizer en prins Heinrich worden bijgewoond, die respectievelijk gedurende dien tijd hun intrek in Ostrometzko en Falkenburg zullen nemen. Te Weenen zijn acht personen, waar onder een vrouw, gearresteerd, onder verden king laatstleden Zondag een dynamietaanslag op lakenkooplieden te hebben gepleegd en anarchistische complotten te hebben gesmeed. De justitie is er van overtuigd, dat de be werker van den dynamietaanslag zich onder de gearresteerden bevindt. Andere arresta ties zullen waarschijnlijk nog plaats hebben. Prins Ferdinand van Bulgarije heeft zijn tijdelijk verblijf op de landgoederen van aartshertog Jozefzijn zwager, te Alcsuth, verlengd. Daar hij gelijktijdig met een jonge aarts hertogin van den Toskaanschen tak der Habsburgers de gast van zijn zwager is, wordt uit deze verlenging van zijn verblijfaldaar, het gevolg getrokken, dat hij plannen maakt zich met deze aartshertogin te verloven. Te Constantinopel is bericht ontvangen, dat de stam der Affyrs, de belangrijkste van geheel Yemen, tegen het Turksch gezag in opstand is gekomen. Eene afdeeling troepen, afgezonden om de orde te herstellen, is met groot verlies afgeslagen. Een deel der troepen schijnt lafhartig op de vlucht te zijn gegaan. De gouverneur van Yemen heeft spoedige en aanzienlijke versterking gevraagd, daar anders kans bestaatdat andere stammen mede in opstand zullen komen. Hij insinu eert daarbij, dat de opstandelingen voortref- telijke repeteergeweren, ja kanonnen hebben van het het nieuwste Engelsche maakselen ook in vele Constantinopelsche kringen schijnt men te gelooven, dat de Engelschen hier de hand in hebben. In den buitengewonen ministerraad, op deze tijdingen aanstonds belegd, is besloten dade lijk 1U.000 man uit Syrië tegen den oproeri- gen stam af te zenden. Te Belom, de hoofdstad der Braziliaan- sche provincie Groot-Para, is een oproer uit gebroken, door plaatselijke oorzaken teweeg gebracht, waaraan door de overheid spoedig een einde werd gemaakt. De keizerin van Rusland bevindt zich tot herstel van gezondheid in de Krim. Op haar reis daarheen bezocht zij Borki, de plaats waar 17 October 1883 het spoorwegongeluk plaats had, waarvan de geheele keizerlijke familie bijna het slachtoffer was geworden. Zij heeft aldaar den eersten steen gelegd van eeu kerk, die gebouwd zal worden ter herden king aan die ramp. Men zegt dat de gezondheid der keizerin zeer geschokt is door de gebeurtenissen der laatste maanden. Niet alleen stond haar echtgenoot en dus ook zij telkens bloot aan aanslagen, maar ook haar twee oudste zoons baarden veel zorg. De een werd op zijn reis rondom de wereld ernstig ziek en moest achterblijven en voor herstel z'jner gezond heid maanden verblijven in Algiers en de andere, de vermoedelijke troonopvolger, was in Japan bijna het slachtoffer geworden van een dweepzieken Japanner. Werkelijk, de vorstelijke kroon moet wel zwaar zijn voor de Russische keizerin. Aan de „Standard" wordt uit Moskou geseind dat de Libauer politie de jodenpas poorten onderzoekt, en er reeds dertiendui zend heeft afgevraagd. Men verwacht vele verdrijvingen, daar het bekend is dat vele joden te Libau geen verblijfsrecht bezitten. Op de VVolga is een barge met 500 veroordeelden voor Siberie nabij Nischni- Nowgorod gezonken, waarbij velen verdron ken zijn. Een verder onderzoek naar de verduiste ringen van Bardsley te Philadelphia, heeft aangetoond, dat hij zich ook toeeigende een half millioen voor schoolbouw door den staat Pennsylvanie aan de stad geleend hierdoor overtreffen beider verliezen, door deze be driegerijen geleden, twee millioen. De wereldtentoonstelling van CHICAGO. Elkeen, die zijn schooltijd nog niet gansch en al vergeten is, weet dat in 't jaar 1492 de Italiaan Christophorus Columbus Amerika ontdekte, een buitenkansje, dat zoo maar niet dagelijks te behalen valt, maar waarvan de man toch anders weinig pleizier heeft gehad. Ondank is ook zijn loon geweest; maar wat men in 1492 heeft verzuimd, zal het nageslacht goedmakeneen wereldten toonstelling zal er in Chicago plaats vinden, ter gelegenheid van het 4e eeuwfeest van de ontdekking van de nieuwe wereld. Reeds vóór enkele jaren vatte men het plan op, het belangrijke feit der ontdekking van Amerika te vieren door een wereldten toonstelling en na lange overwegingen en overdenkingen werd eindelijk besloten in 1893 de tentoonstelling te houden in Chica go, over welke wonderstad een prospectus der tentoonstelling het volgende zegt Zestig jaar geleden woonden ter plaatse waar thans Chicago staat, drie huisgezinnen in hutten, uit boomstammen gemaakt. Thans telt Chicago 1,250,000 zielen. Zij is de twee de stad van Amerika en de zevende van de wereld. De straten beslaan 2000 Engelsche mijlen, de rivier 50 mijlen, het meer 20 mijlen en de stad is 170 vierkante mijlen groot. Chicago bezit vele gedenkleekens gebou wen van 10, 12, 16 en zelfs 20 verdiepingen; er zijn 27 spoorweglijnen, per dag 902 treinen en men telt er op één dag 175,000 reizigers. De stad heeft 500 kerken, 120 publieke scho len, 1400 hotels en 5000 burgelijke kosthuizen, waar 300,000 personen kunnen gevoed wor den. De plannen der tentoonstelling hebben allengs een vasteren vorm gekregen. Alleen voor het „construction departement" zal voor meer dan 25 milioen gulden worden gebouwd, gansch afgescheiden van hetgeen de Staten der Unie elk voor zich en de vreemde natiën willen doen. Naast het heeren-comité, zetelt een dames-comité, bestaande uit een presidente, acht vice-presidenten en een secre taresse alweer een overwinning, door de voorstanders der vrouwen-emancipatie behaald! y\^ WAALWIJK, 17 Juni 1891. Het volgend schrijven is gericht aan ged. staten van Noordbrabant: Bij brief van den eerslaanwezenden inge nieur bij den aanleg van staatsspoorwegen te 's Bosch, wordt ons, namens Z. Ex. den heer min. van waterstaat, handel en nijver heid medegedeeld, dat het onderhoud van de voetbrug langs de spoorwegbrug over den Baardwijkschen Overlaat behoort te worden geregeld en dat onderhoud gebracht zou wor den ten laste van de belanghebbende ge meenten, terwijl de maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen bereid is, dat on derhoud op zich te nemen tegen vergoeding van f360 per jaar. Met leedwezen namen ondergeteekenden kennis van deze mededeeling. Gemelde voetbrug toch is destijds op de zerzijds verzoek ten koste van den staat ge bouwd, zonder eenige reserve ten opzichte van het onderhoud, wijl bij het bouwen van de onderwerpelijke voetbrug een algemeen rijksbelang bestond, hetgeen ten duidelijkste bleek daaruit, dat de hooge regeering het werk geheel voor rijksrekening deed uitvoe ren. Niet minder is dit thans nog het geval en naar de meening van ondergeteekenden zou het onbillijk zijn, nadat het rijk eenige jaren zich met het onderhoud van meergemelde brug belast heeft, nu daarmede eenige ge meenten te bezwaren, wier finantieele toe stand verre van gunstig is en die bovendien sedert meer dan een eeuw gebukt gingen onder den last, welke de Baardwijksche Over laat hun voortdurend heeft veroorzaakt, vooral ten opzichte van het onderling verkeer, daar de passage in de wintermaanden tegevolge van de werking van den Overlaat voor voet gangers, rijtuigen en karren menigmaal maan den lang gestremd was, de uitbreiding der aangrenzende gemeenten in den weg stond en honderden hectaren beste gronden bij het maken van den Overlaat door uitgraving zoo niet bedorven, dan toch in waarde merkelijk zijn verminderd. Uit de geschiedenis van het ontstaan van den Overlaat in 1766, zooals dat in ons ar chief beschreven is, lot afleiding van het overtollig opperwater en ijs van de zijde der Beersche Maas, de Bovenwaal, mitsgaders de Nederwaal naar voorzegden Overlaat toe vloeiende, blijkt, dat het was een algemeen rijksbelang, terwijl uit de resolutie van de staten van Holland en West-Vriesland dd. 21 Juli 1765 mede blijkt, dat de kosten tot aanleg van gemelden Overlaat werden ge raamd op f 270.000; dat in die kosten hebben bijgedragen de provincie Gelderland, voor het belang bij meergemelden Overlaat volgens conventie tusschen de staten van Holland en Gelder land dd. 10 Juni 1765 f 30.000 de stad 's Bosch, volgens conventie dd. 12 Juni 1765 f25.000; de raad van Staten voor het belang der generaliteitslanden en fortificatiën volgens con ventie dd. 14 Juni 1765 f 30.648, te samen f95,648. Later bleek dat de afvoer van het over tollige water en ijs belemmering ondervon den, zoodat de Overlaat in 1825 met onge veer de helft der toenmalige breedte werd verruimdin dat werk droeg de stad 's Her togenbosch andermaal f25.000 bij. Uit het aangevoerde blijkt ten duidelijkste, dat het ontstaan van dien Overlaat zijn oor sprong vond in het algemeen rijks en pro vinciaal belang daarbij betrokken, welk be lang uitsluitend strekte ten behoeve van het noord-oostelijk deel van Noordbrabant en een gedeelte van Gelderland, terwijl de handel- lievende en industrieele bevolking der Be neden - Langstraat, zooals gezegd, van dien Overlaat niets dan groot nadeel en ongerief ondervond. Die toestand werd ten opzichte van de communicatie met den aanleg van den staats spoorweg Zwaluwe 's Hertogenbosch, veel verbeterd door het bouwen van meergemelde voetbrug langs de spoorwegbrug over den Overlaat. Ondergeteekenden zouden het zeer betreu ren, dat het gedeelte brug, voor het perso nenverkeer bestemd, zou moeten vervallen, daar het verkeer tusschen de Langstraatsche dorpen, als gevolg van den handel en de eigenaardige industrie, die er bestaat, in ver band met de dichte bevolking buitengewoon groot is. Zij vertrouwen dat eene aandachtige over weging hunner beschouwingen, u mijne hee- ren zal leiden lot de overtuiging a. dat hït onbillijk zou zijn, de belang hebbende gemeenten met het onder houd van gemelde brug te belasten, en b. dat het behoud der brug voor het per sonenverkeer in het algemeen belang noodzakelijk is. Ondergeteekenden nemen mitsdien de vrij heid de tusschenkomst van uw geacht college in deze aangelegenheid in te roepen, met zeer beleefd verzoek te willen bevorderen, dat het onderhoud van meergemelde voetbrug door het rijk bekostigd blijve, waardoor het behoud van de brug ten behoeve van het algemeen verkeer is verzekerd. Het gemeentebestuur van Baardwijk, Drunen, Waalwijk, Nieuwkuik, Vlijmen Hedikhuizen Oud- Heusden, Besoijen, en de ka mer van koophandel te Waal- Kwijk. Tot verificateur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, te Rotterdam, is tegen 1 Juli a. s. benoemd de heer P. J. E. Moors, alhier. De verschillende in onze gemeente be staande gezelschappen stellen volgens hunne loffelijke gewoonte ook dit jaar alles in het werk, om hunnen leden de kermis zoo aan genaam mogelijk te maken. Zoo vernemen we thans dat de koninklijke doelen Recht door Zee op kermis Maandag zijnen leden een luisterrijk concert zal aanbieden, te ge ven door de harmonie l'Espérance, die onder haren tegenwoordigen directeur met reuzen schreden vooruitgaat. Verleden Zondag avond, ruim half elf, kwamen twee Waalwijkers door Sprang en passeerden daar eenige in het zand liggende personen, welke zij behoorlijk groetten. Eens klaps sprongen twee hunner op en gaven een der Waalwijkers een duchtig pak slaag, waar van de uitwerkselen nog goed zichtbaar zijn. Het hulpgeroep van den tweede had niet de minste uitwerking, niemand kwam opdagen. De politie doet ijverig onderzoek en hoopt spoedig op 't spoor te zijn van de laffe aan randers, die de openbare straat, zelfs in de kom eener gemeente, voor vreedzame lui on veilig maken. Van verschillende streken uit ons land, ook uit onze provincie, komen berichten om trent schade door den hoogen waterstand aan weilanden en akkers toegebracht. In de grensgemeente Heugen (nabij Kerkrade in Limburg) is weer eene afschu welijke misdaad gepleegd. Terwijl de mijn werker Frings van de mijn huiswaarts keerde, schijnt hij overvallen te zijn. Met gapende wonden aan hootd en hals werd zijn lijk ge vonden, houdende een bebloed mes in de hand. Men vermoedt, dat hem dit in zijn hand gestoken is door den moordenaar. Of die gruwelijke daad enkel uit geldzucht ge pleegd is, en of het op Frings of op een anderen mijnwerker gemunt was, is tot nog toe onzeker. Zaterdag nacht is de groote hofstede met het woonhuis van de weduwe A. Luijs- terburg, te Vinkenbroek bij Rozendaal geheel afgebrand. Het vee is gered, doch van de inboedels niets. Eene kostbare verzameling oud porselein en f 2400 aan bankbiljetten gingen mede verloren. In den nacht van 11. Vrijdag op Zater dag is ingebroken op het buitenverblijf Man- padshoek, bewoond door den heer Van Gigh, gelegen aan den Heerenweg onder de ge meente Heemstede. Door het uitsnijden of uitboren van een plint in de keukendeur heeft men zich toegang willen verschaffen, maar de honden hebben de inbrekers verjaagd. Te Dorenweerd is Zondag een 9jarig knaapje al spelende tusschen het rad van een watermolen en een muur bekneld geraakt, met dat gevolg, dat hij inwendig zoo zwaar werd gekneusd, dat de dood er onmiddellijk op volgde. Uit Amsterdam wordt gemeld In een houten gebouwtje aan het Wester- hoofd alhier, algemeen bekend onder den naam café „kleine czaar Peter" is 's nachts ingebroken. Het geheele gebouwtje dat 's nachts onbewoond is, werd leeg geplunderd. De deur aan de achterzijde schijnt met een looper geopend te zijn. Bij het licht van een vetkaars werd allereerst het buffet onderzocht en de daarin aanwezige spiritualia duchtig toegesproken, waarna alles werd medegeno men, wat maar eenigszins van de gading kon zijn, als een nieuwe klok, bierpomp, klee deren, sigaren, karaffen enz. Ter plaatse waar zulks behoort te geschieden is aangifte van den diefstal gedaan. Uit Maastricht wordt van 14 Juni ge- gemeld Heden namiddag bezocht eene familie uit Argenteau, een heer met dames, met eigen rijtuig Maastricht en stapte af aan de socie:

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2