Nummer 50. Zondag '21 Juni 1891. 14" Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, vaa Wetaea. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Portugal. UITGEVER: Waalwijk. ►Het volgend nummer van dit blad zal Don derdag voormiddag verschijnen omdat Woensdag het feest van St. Jan invalt. In dat nummer zullen wij den uitslag der herstem mingen opnemen. >Zij, die zich voor het volgend kwartaal op „de Echo van het Zuiden" abon- neeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. De Echo van het Zuiden Waalwyksclw en Langstraatsche foiirant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs peril maanden,/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Ajdolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In de Belgische kamer heeft de heer Carlier bij eene motie van orde de lasterlijke aan vallen van den neger Williams tegen het bestuur in de Kongo-staat gebrandmerkt. Hij zeide dat die aanvallen door de Belgische kamers ten aanhoore van Europa te schande moet worden gemaakt. De minister presidentBeernaert antwoordde: „Men kent het verachtelijke doel, dat Wil liams aldus deed handelen/' De minister zette vervolgens den toestand in den Kongo- staat uiteen, en verklaarde dat de administra teurs van dien staat een rapport voorbereiden, dat gedrukt zal worden. Veder wederlegde de minister tal van aanvallen tegen den Kongo-staat en hij hoopte dat de manifestatie van heden in de Belgische kamer eene aan moediging voor de Belgen zou zijn, die zich opofferen in den Kongö-staat voor de zaak der beschaving. Het incident was hiermede geëindigd. Groot-Brittanie's regeering heeft deze week een nederlaag geleden, die wel geen ernstige 38. XIII. DONKERE WOLKEN. Max taliiide met zijn antwoord. Wel moest het hem treffen,dat zijn voorkomen eene voorname dame hier te Constantir.opel in het oog was ge vallen dnar men immers had gezegd, dat het geheim zijner geboorte in het oosten zou worden opgelost; maar zou hij geheimen, die hij heilig had bewaard, toevertrouwen aan een man, over wiens karakter hij onzeker was, en wiens tege moetkomende belangstelling hem wel ecnigszins verdacht scheen Na kort overleg antwoordde hij: Ik heb u van mijne lotgevallen alles mede gedeeld wat ik met zekerheid weet; ik heb er mij aan gewend om tevreden te zijn met den toestand, waarin ik mij bevind en nooit te bouwen op ijdele verwachtingen of van het lot iets wonderbaars of buitengewoons te hopen. Uwe woorden zouden zulke gedachten in mij kunnen opwekken, maar ik vrees voor de teleurstelling. Sta mij daarom toe te zwijgen over zaken, waar van ik niets met zekerheid weet, en die mij licht, indien ik daaraan gewicht wilde hechten, in ver denking konden brengen dat ik bedrog wilde plegen. Ik ben u zeer dankbaar voor het belang, dat gij in mij stelt, maar ik heb nog niets gedaan om dat te verdienenen indien gij het een ol ander ongegrond vermoeden koeslert, zou ik mij niet gaarne willen te verwijten hebben, dat ik had medegewerkt om uwe dwaling te versterken, Voorzichtigheid is de moeder der wijsheid, antwoorde Said glimlachend; de hond blaft, de wolf gaat stil zijn weg/ Die zijn tong bedwingt, zal niet licht tot schande komen. Men heeft mij reeds gezegd, dat gij zijt als een gesloten boek, maar als de fortuin aanklopt, moet men haar de deur openen. Ik zou misschien meer vertrouwen in u stellen, antwoordde Max, indien degene, die mij bij u heeft aanbevolen, gezwegen hadik wil den Chevalier geen dank verschuldigd zijn. politieke gevolgen zal hebben, doch toch vrij wat opzien baart, wijl zij zoo gansch en al onverwacht is gekomen. Harcourt verlangde de publicatie van gegevens betrekkelijk het in den Indischen vazallenstaat Manipur voor gevallene, doch namens de regeering bestreed John Gorst dit voorstel: hij noemde den tijd voor zulk een publicatie nog niet gekomen, eerst na een gropdig onderzoek kon men tot een volledig overzicht komen en daarom beloofde hij periodieke publicatie. Lang en breed werd er over Harcourt's voorstel ge redeneerd en het slot der geschiedenis was, dat het na een debat van zeven uren werd aangenomen. Veel buitengewoons leveren de zaken in het lagerhuis anders ook niet op en over de zaak Gordon Gumming in verband met de rol, door den prins van Wales in deze ge speeld, geraakt men zoo langzamerhand ook uitgepraat nu men de zekerheid heeft, dat de prins er niet alleen moreel bij heeft ver loren, doch ook financieel, want voorloopig zal de premier er niet aan kunnen denken bij het lagerhuis aan te kloppen voor een buitengewone dotatie uit staatsmiddelen voor den prins, ter delging van diens aanzienlijke schulden. De bladen bepalen zich, nadat de zaak van alle zijden is bekeken, tot de publicatie van hetgeen er in godsdienstige bijeenkom sten omtrent 's prinsen speel-manie afkeurends is gezegd en verder tot de vermelding van interessante nieuwtjes, die door het hoogst fashionable, alle agitatie vermijdende publiek, met graagte worden verslonden. Zoo meldt de „Truth," dat de Duitsche keizer deze schoone gelegenheid heeft te baat genomen om zijn oom, die tevens kolonel is van een Pruisisch huzaren regiment, eens flink op zijn nummer te zetten. Scherp critiseert en protesteert hij tegen het gedrag van Enge- land's aanstaanden koning als militair. Het zelfde blad meldt, dat de speelpenningen, die bij het veelgewraakte baccarat-spel ten huize der familie Wilson werden gebruikt en die een geschenk waren van den conservatie ven afgevaardigde Hulse, 's prinsen wapen Ha, is het datriep Saiduw oog ziet scherp. Maar geloof niet, dat ik van Carantoeen diamant zou koopen, zonder te onderzoeken of hij echt was. Hij heeft mij van iemand, wiens naani tot Stamboul is doorgedrongen, een brief gebracht, en wat daarin wei'd voorspeld is ver vuld geworden. Daarin staat geschreven, dat gij hier uw fortuin maken en tot hooge eer geraken zult, en daartoe is u reeds de weg gebaand, daar de gemalin van den Grootvizier het oog op u heeft laten vallen; want gesteld, dat zij zich ook bedroog in de vermoedens, die zij koestert, dan heeft uw aanblik toch reeds hare belangstelling gewonnen, en de plant, waarop een zonnestraal valt, moet bloesems dragen en opschieten. Gij vergeet, hernam Max, dat ik een chris ten ben, en dus mijn geloof zou moeten afzweren, om hier fortuin te maken, zooals gij het noemt, maar daartoe zouden alle schatten der wereld mij niet kunnen bewegen. De oogen van den Turk fonkelden. De rijke, zei hij, smeekt den arme niet om zijne schatten aan te nemen en met hem te deelen. Den ver blinde, die aan stof de voorkeur geeft boven goud, kan alleen Allah genezen. Wie de banier van den profeet niet wil volgen, moet echter ook niet klagen als de voeten der geloovigen hem vertreden. Max antwoordde nietom den Turk niet nog meer te verbitteren. Ik wil u nog tijd laten tot overdenking zei Said, het gesprek afbrekende, ik zal den nacht laten voorbijgaaneer ik de gemalin van den grootvizier zeg, dat zij het oog heeft geslagen op een slaaf. Op een vrij man, antwoordde Max met fier heid, die zelfs gouden ketens versmaadt. De Turk wierp liein een blik vol toorn toe, en Max kon hem aanzien dat de teleurstelling die Said zooeven had ondervonden, de welwillende belangstelling, die hij tot hiertoe had betoond, in haat had veranderd. XIV. DE GEVANGENE. Max verwijderde zich ontevreden over zicli- zelvc hij gevoelde, dat hij wellicht had kunnen vermijden den Turk te verbitteren en dat hij misschien beter had gedaan hem zijn geheim toe dragen en zijn motto „Ich dien." Deze pen ningen zouden niet dezelfde zijn, welke bij de terechtzittingen werden getoond. De bewègingdoor de radicalen en de mocraten van Italië op touw gezet tegen de triple-alliantie, zal een storm zijn in een glas water. Acht afgevaardigden namen Dinsdag avond deel aan de voorbereidende bijeenkomst en tal van nieuwsgierigen. Frankrijk's kamer geeft gisteren de zitting weder aan arbeidsvraagstukken gewijd, en de beraadslaging werd aangevangen over voor stellen, betrekkelijk de veiligheid der werklie den en gezondheidsmaatregelen in industrieele inrichtingen. De douane-commissie nam onderwijl het wijze besluit, dat men 't met betrekking tot het dwaze conflict tusschen kamer en senaat over den datum van invoering der lagere graanrechten op een accoordje moet gooien. De kamer wil de inwerkingtreding stellen op 1 Augustus, de senaat op dadelijk en de commissie wil nu, door beide wat te doen toegeven, den datum van invoer der matiging stellen op 10 Juli a. s., welk plan de regeering goedkeurt. De Times meldt uit Konstantinopel, dat er dagelijks kabinetsraad gehouden wordt wegens den opstand der Arabieren. De Porte vertrouwt de troepen niet en vreest dat zij gedeeltelijk zullen overloopen. Natuur lijk blijkt weder de geldnood der regeering; zij vroeg de Ottomanische bank om bijstaud, welke echter twijfelachtig is, daar de bank zelve weinig missen kan, aangezien hare banknoten moeilijk nemers vinden. Wederom loopen er geruchten rond dat de Porte des noods zal overgaan tot schorsing van den dienst der openbare schuld, indien andere pogingen tot het verkrijgen van geld mislukken. De syndicale kamer van schoenenfabrikan ten in het groot, te Parijs, heeft besloten, te vertrouwen, dan reeds vooruit te verklaren, dat zijn geloof hem steeds zou beletten in Stam boul zijn fortuin te zoeken, llij had hiermede onderhandelingen afgebroken, die hem zeker niet daarom hadden geinteresseerd, omdat hij tijdelijke voordeelen beoogde, maar die toch een zaak be troffen, die voor hem de heiligste op de wereld was. Zijn vasten wil, van nooit om uiterlijke voordeelen zijn geloof te verzaken, had hij kunnen verklaren, zoodra men hem de keus had gegeven om Turk te wordenof van alle beloften af te zien; het ware verstandiger geweest, zich den machtigen aga niet tot vijand te maken. Had Said waarheid gesproken en daaraan was nauwelijks te twijfelen dat een gemalin van den grootvizier, door zijn aanblik verrast, Said last gegeven had naar zijn betrekkingen on derzoek te doen, dan lag liet vermoeden voorde hand, dut die dame iemand had gekenddie op hem geleek. De Mahomedaan naag slavinnen stelen of koopen maar naar de wet verkrijgt de slavin, die hem een kind schenkt, de rechten eener gemalin en aan zijne verschillende vrouwen verleent hij onder elkander een rang naar zijn welgevallen. Het was dus mogelijkdat deze gemalin van den grootvizier eene geroofde of op de slavenmarkt gekochte christin wasdie tot den Islam was overgegaan; het was volstrekt niet onmogelijk, indien Said niet alles verzonnen had, zelfs waar schijnlijk, dat zij er bijzonder belang bij had om te vernemen of geen toevallige gelijkenis haar bedroog of dat Max een afstammeling was van iemand, dien zij in den loop der jaren niet had vergeten. Max kon zich niet weder tot Said begeven zonder zijne verklaring te herroepenhij had zich zeiven iedere verdere onderhandeling afge sneden, en hij moest veronderstellen, dat Saia in zijn toorn van hem een bericht zou gegeven heb ben, dat alle belangstelling van de dame in hem zou doen verdwijnenhet was zijn eigen schuld, indien hij de hem beloofde oplossing van het raadsel zijner geboorte niet verkreeg. Het vermoeden van Gundacker scheen zich te bevestigen. Hij werd niet weder bij Said ontbo den men scheen zich in het geheel niet meer om hem te bekommeren, ja, toen hij het door Kara Mustapha aan hem bestelde werk wilde af- alle fabrieken onmiddellijk te doen stilstaan, wanneer één fabriek door de ondergeschikten wordt verlaten, en geldelijk die patroons te steunen, welke daaraan behoefte hebben. Te Marseille heeft een groote meeting plaats gevonden tegen de voorgestelde in voerrechten op oliezaad. De oliefabrieken werklieden en tal van betrokkenen namen aan de betooging deel. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van Turpin, Triponé, Feuvrier en Fesseler aangaande het bekend maken van het geheim der vervaardiging van melinipt en wat er mede verbonden was. Allen zijn veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en zware boelen. Voorts heeft de rechtbank hen veroordeeld tot het verlies gedurende tal van jaren van hunne burgerrechten en hun, nadat hun strafstrijd ten einde zal zij n, het verblijf in zekere plaatsen ontzegd. De schildwacht voor het paleis te Aranjuez, waar de koninklijke familie vertoeft, is door een man, die blijkbaar niet voor zijn daden verantwoordelijk kan worden gesteld, met een dolksteek gedood. Sinds eenige dagen hield de moordenaar zich te Aranjuez op. De kamer heeft het wetsontwerp aange nomen ovei de verlenging van het privilege der bank van Spanje. De bank verstrekt aan de schatkist een renteloos voorschot van 150 millioen fr. en vermeerdert hare biljetten. Morgen komt het ontwerp in den Senaat. Volgens berichten uit Lissabon treedt de heer Machado at als gouverneur van Mozam bique en wordt hij opgevolgd door den heer d'Andrade, gewezen gouverneur van Timor. Volgens dezelfde berichten zou de minister van financiën Carvalho eerlang optreden als minister van marine en zou er in het bestuur over de koloniën eene geheele verandering te verwachten zijn. leveren, werd liij zelfs niet toegelaten, de wacht aan het paleis wees hem terug, en hij werd uit gelachen, toen hij zei, dat hij bestellingen had gekregen men dreigde hem de ooren te zullen afsnijden, als hij zich niet wegpakte. Hij wilde zich "tot graaf Caprara wenden, maar diens hof meester ontving hem zeer koel, en waarschuwde hem,hooge ambtenaren van den Sultan niet lastig te vallen; men zou hem geen bescherming kunnen verleenen, inden hij zich straf op den hals haalde. De Griek, bij wien hij inwoonde, was reeds lang in zijne houding tegenover liera veranderd; een schuwe terughouding was in de plaats getreden der vroegere voorkomende vriendelijkheid, en toen Max hem thans zijn nood klaagde en zijn raad vroeg wat hij met het kostbare werk moest aan vangen, trok hij de schouders op. Gij moet geduld hebben en afwachten, dat men zich de bestelling herinnert, zei hij heeft men u steenen daarvoor gegeven, dan moogt gij die niet verkoopen en ook niet weer losmEucen, dat kon u het hoofd kosten. Maar zie eens naar de poort van het serail van den Sultan aan beide zijden van de hooge deur zult gij bijna altijd pas afge slagen mensclienhoofden vinden, die men daar tegenspijkert. Wie naar den harem van den Sul tan of van de grootwaardigheidsbekleeders gluurt kon gemakkelijk zijn hootd die eer verschaffen. Max wist niet wat hij van deze waarschuwing moest denkenhij had zich zeker te dezen op zichte niets te verwijten, maar zijn gastheer wilde geen nadefe opheldering geven. Ik wil niets weten, zei hii, ik begeer geen gevaarlijk vertrouwen. Vermijd ae straten, waarop de getraliede vensters van den harem uitkomen wordt eene schoone betrapt, die naar een onge- loovige ziet, dan stopt men haar in een zak, en werpt haar in den Bosphorus, en het hoofd van den christen blijft din ook niet lang meer op zijn schouders. Onthoud dit of niet, het gaat mij niet aan. Gij zijt een knap mensch, en donker kleurige vrouwen zijn dikwijls verzot op blond- liarige mannen. Max werd ongerust. Een ge deelte van de personen, die Caprara hadden ver gezeld, waren reeds naar Duitschland wederge keerd. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1