Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Rusland. Te Marseille is nog niet, gelijk te Bor deaux, de werkstaking van de conducteurs en koetsiers der omnibus-maatschappij ten einde. Een twintigtal hunner bood zich bij de maatschappij aan om den arbeid te her vatten. De maatschappij liet nu vier omni bussen uit de koetshuizen komen om den dienst op kleine schaal voort te zetten. Maar nauwelijks was de eerste omnibus op het punt van uitgang gekomen, of een groep werk stakers viel er op aan, spande de paarden af, sneed de leidsels stuk en dreigde den koetsier en den conducteur. Het gevolg was dat de maatschappij voor geweld moest zwichten. NANCY, 25 Juni. Gisteren avond hebben een 12tal Duitsche arbeiders een Franschen douane-beambte aangerand en hem verschei dene wonden aan het hoofd toegebracht. Er heerscht hier in de kringen van de fanatieke voorstanders der Zondagsheiliging geen geringe ergernis over, dat de Duitsche keizer de maritieme tentoonstelling alhier op twee Zondagen bezoeken zal; zij dringen aan op een verandering dezer dagen. De geest van ontevredenheid in het Engelsche leger schijnt toch nog niet met wortel en tak te zijn uitgeroeid. Telkens hoort men op nieuw van staaltjes van insub ordinatie zoo thans weer uit Grain Fort, waar een detachement artillerie, dat langer dan gewoonlijk achtereen had moeten werken, dienst weigerde. Veertig man legden er den steel bij den bijl en verlieten, zonder per missie, het kantonnement. Een onderzoek is naar een en ander in gesteld, en de werkstakers zijn voorloopig geconsigneerd met uitzondering van dertien hunner, die in de doos zijn gestopt. Op een tijdelijke spoorweglijn tusschen Chattenden en Chatham is een trein met soldaten van den genie, die van een werk terugkeerden, in botsing gekomen met een kruittrein. De schok was zeer hevig en 31 mannen werden ernstig gewond. Het was een eenzame plek en er was geen hulp bij de hand. Een officier liep toen naar Rochester en reed van daar naar het hospitaal van Chatam, vanwaar onmiddellijk een dokter meeging. Spoedig kwamen ook twee zieken wagens, waarin de ergst gewonden naar Chatham werden gebracht. Een Engelsch meisje Katty Greenfield genaamd, is te Tauris door een bende Kurden geschaakt en naar Ui-Bolak gebracht, waar zij in het huis van een „mufti" gevangen wordt gehouden, bewaakt door 100 gewapende Kurden, die dreigen ieder dood te schieten, die beproeven mocht, tot het meisje door te dringen. De Engelsche consulaire agenten doen pogingen ora het meisje te bevrijden. In den dierentuin te Frankfort a/M. is een vrouw van 44 jaren, een dienstbode, 'snachts over het hek geklauterd en met behulp van een touw geklommen in het hok van de ijsbeer. Toen zij eenmaal tegenover het wilde dier stond, waardoor zij zich wilde laten ver scheuren, kreeg zij berouw over haar wanho pige daad en zij riep gillend om hulp. Een oppasser kwam toesnellen. Zij smeekte hem haar te redden door den beer dood te schieten; maar voor dat men dit doen kon had de beer de ongelukkige reeds aangevallen en gedood. Slechts met veel moeite dwong men hem, haar verminkt overschot los te laten. In een schrijven uit Noord-Afrika aan de „Köln. Zeit." wordt melding gemaakt van de noodlottige sprinkhanenplaag, waardoor die streken thans geteisterd worden. Een Marokkaansche heer gaf daarvan aan den correspondent de volgende schets „Het is vreeselijk," zeide hij„het is om van te rillen. Zij komen als een donkere wolk, die men in de verte hoort. Zij bedek ken straten, velden, tuinen, dorpen, wouden. En de wolk wordt hoe langer hoe grooter, omringt alles, gaat over stroomen, graven, muren, het vuur, vernielt het gras, de bloemen, de vruchten, de granen, de bladeren der boomen en nog altijd groeit zij aan.Niemand kan haar tegenhouden, noch de bewoners met hun vuren stoken, noch de sultan met zijn leger, zelfs niet al 't volk van Marokko. Hier ziet men bergen van doode, daar van levende sprinkhanen. Als er tien sterven, komen er honderd, als er honderd sterven, worden duizend geboren. Ik heb ze te Tauger gezien, de straten vol, de tuinen overdekt, de baaien, zelts de zee er vol van, alles groen, alles in beweging, levend, stervend, besmetting, pest, hongersnood verspreidende, een vloek des hemels." WEENEN, 26 Juni. Uit Constantinopel wordt geseind, dat een rooverbende in het plaatsje Odunluk twee notabelen uit Brussa (Klein-Azie) gevangen genomen heeft en dat de uitgerukte gendarmerie de roovers niet heeft kunnen bereiken. Uit Sofia wordt geseind, dat nu gearres teerd zijn Dr. Tsatschew en de voormalige overste Kiselow, wegens medeplichtigheid aan den moord op den minister van finan cien Beltschew. De openbare behandeling der zaak zal de volgende maand beginnen de verschillende gevangenen zijn niet allen teSofia opgesloten, doch in de provincie-steden in gevangenissen verdeeld. Naar men uit Warschau bericht, neemt de Russische regeering, daarin niet ongelijk aan koning Faraö, thans maatregelen om de land verhuizing van Israëlieten te beletten. Israë lieten, die het land wilden ver1 aten, zijn aan de grenzen tegengehouden en naar hunne vroegere woonplaatsen teruggezonden. Waarom de arme vluchtelingen nu weer met geweld in het land gehouden worden is nog niet bekend. St. PETERSBURG, 25 Juni. In den mi litairen kruitmolen alhier heeft, tengevolge van het springen van een met 2 pud aether gevulden glazen bol, eene ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan een arbeider on middellijk werd gedood, een vuurwerker en vier arbeiders brandwonden bekwamen en de gebouwen zwaar beschadigd werden. Donderdag 2 Juli JAARMARKT te Waalwijk. JA WAALWIJK, 27 Juni 1891. Door de commissie voor de handelspolitiek, ingesteld door de ministers van waterstaat handel en nijverheid, van koloniën en finan cien, ingevolge koninklijk besluit van 27 April 1891, No 21, zijn lijsten van vrager, met betrekking tot de leder-industrie ter beant woording toegezonden aan de navolgende heeren S. Fano, Ch. Ficq, J. Gragtmans, C. G. v. d. Heijden, A. van lersel zoon, T. Leijtens, L. Mombers, A. H. van Schijndel, Timmer mans van Turenhout, Bernard Timmermans Wzn. en Henri Witlox. De gestelde vraag punten staan in verband met het onderzoek der vraag of de opzegging van verschillende door Nederland met vreemde mogendheden gesloten handelsovereenkomsten in de naaste toekomst van grooten invloed zouden zijn op de te voeren handelspolitiek. Welke zullen dus voor den handelde nijverheid en den landbouw in Nederland en zijne bezittingen de gevolgen zijn van de protectionistische politiek van landen, waarheen Nederland zijn producten uitvoert, tengevolge waarvan die uitvoer in hooge mate zou worden bemoeilijkt. Naar wij vernemen zijn in vele plaatsen des lands aan verschillende industrieelen en takken van industrie aan landbouwmaat- schappijen en aan de kamers van koophandel de questionnaire circulaires gezonden. Men meent uit een en ander te mogen afleiden, dat de regeering zich genegen toont te on derzoeken, in hoever het sedert zoovele jaren fungeerend handelstelsel in Nederland al of niet door de meerderheid der industrieelen voortdurend gewenscht wordt. Jammer maar, dat de grootste voorstanders eener nieuwe regeling zoowel in- als buiten de kamer, het aanbh'jven van het tegenwoor dige ministerie onmogelijk hebben gemaakt. Naar wij met genoegen vernemen zal de matinée der liedertafel Oefening en Ver maak op kermis-Maandag worden opgeluistèrd door de welwillende medewerking van de heeren Maas-Geesteranus en Berliozs, zoodat onze dames ook het voorrecht zullen kunnen genieten, beide uitstekende musici te hooren. Deze week zijn de sleutels van het iferkgebouw der Israëlietische gemeente alhier, ter hand gesteld aan den president van het kerkbestuur, den heer L. van Leeuwen. Dit geschiedde krachtens op 1 Mei jl. door de rechtbank te 's Bosch gewezen vonnis. Met den verkoop van alle soorten van hoornvee blijft het in de Langstraat slecht gaan, ondanks de groote prijsvermindering die er sedert verscheidene weken plaats heeft. Kalfkoeien van prima qual. f 195 a 200 2e soort f150 k 175; weikoeien zonder handel, vette dito in een doen; hokkelingen en gras- kalveren f35 a 50, nuchtere kalveren f8 a 11; weilammeren f 5 a 6.50; vette varkens williger, 48 a 50 ets per kg. schoon; biggen f 5 a 8.fc Hooi. Terwijl de hooibouw in vollen gang is en de inzameling door het weder begun stigd wordtblijft de vraag naar jarig hooi voor de persen aanhouden. Voor de beste qual. wordt reeds f 16 per 500 kg. geboden. Er worden echter weinig zaken afgedaan. De aflevering van nieuwe aardappelen is in de Boven-Langstraat begonnen en heef! in het Land van Heusden reeds op breede schaal plaats. Bij de kleine maat gelden zij 30 a 35 ets per 5 L., per HL. f4.75 a 5.—- De qualiteit van de hooge gronden is vrij goed. In het kiesdistrict Hontenisse is de heer mr. F. J. F. M. Waller, kantonrechter te Nijmegen (katholiek) herkozen als lid der tweede kamer. De heer Walter kreeg 1576 van de 2751 uitgebrachte geldige stemmen. Jhr. J. J. Pompe van Meerdervoort (anti revolutionair) kreeg 1175 stemmen. Te Middelburg is als lid der tweede kamer gekozen Mr. C. Lucasse, A. R. met 1997 van de 3863 stemmen, Fokker L. had 1555 en Snijders L. 270 stemmen. Nieuwe verkiezingen Het aantal nieuwe verkiezingen is door verschillende omstandigheden grooter gewor den dan aanvankelijk vermoed werd. Zij zullen plaats hebben in de districten: Almeloo, waar mr. W. C. J. J. Cremers zijn benoeming niet zal aannemen, ten einde de kiezers in de gelegenheid te stellen dr. Schaepman weder in de kamer te brengen. Eindhoven, omdat de heer W. P. A. Mut- saers, die in dat district en in Waalwijk gekozen is, zijn benoeming voor Waalwijk heeft aangenomen. De heer Treub heeft voor Schoterland bedankt. Men weet, dat hij beloofd had, hiertoe te zullen overgaan, ingeval elders een radicaal zou verkozen worden. Aan den heer Tijdens, die tot nog toe door sommigen tot de radicale, door anderen tot de liberale partij gerekend werd te behooren en die Dinsdag voor Winschoten verkozen werd, heeft de heer Treub gevraagd zich daarom trent te willen uitspreken. De heer Tijdens heeft geantwoord te behooren tot de radicale partij, weshalve de heer Treub zich heeft teruggetrokken, De heer mr. H. Goeman Borgesius heeft het mandaat voor Zutfen aangenomen, zoo dat er te Veendam eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Naar een uit den Haag ontvangen bericht schijnt het optreden van een kabinet-Tak en H. J. Smidt vast te staan. (Zw. Ct.) Naar wij vernemen zal de heer mr. G. van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, met September optreden als minister-president en de portefeuille van financien aanvaar den. (N. v. Werkendam.) Het officieel programma voor de ontvangst van Hunne Majesteiten den Keizer en de Keizerin van Duitschland, Koning en Konin gin van Pruisen, luidt als volgt: 1 Juli, 12 uur. Aankomst van Hunne Keizerlijke en Koninklijke Majesteiten aan de landingsplaats te Amsterdam en ontvangst door Hare Majesteiten de Koningin-Regentes en de Koningin in het koninklijk paviljoen, van waar Hunne Majesteiten zich onmiddelijk naar het koninklijk paleis zullen begeven: Namiddag. Familie-déjeuner in het paleis. Maarschalkstafel in het paleis en in het hotel. Rijtoer door de stad en bezoek aan het rijksmuseum. 6V2 uur, groot galadiner in het paleis. 9 uur, groote militaire taptoe op den Dam. 2 Juli: Voormiddag rijtoer. Bezoek aan het stadhuis en aan verschillende inrichtingen der hoofdstad. 121/a Familie-déjeuner. Maarschalkstafel in het paleis. Namiddag tocht per stoomboot op het IJ. Bezoek aan de handelsinrichtingen, enz. &l/2 of 7 uur. Familie-diner. Maarschalks tafel in het paleis. 91/* uur. Groot vuurwerk, aangeboden door de stad Amsterdam aan Hunne Keizerlijke en Koninklijke Majesteiten. 3 Juli,, lu uur. Vertrek van Hunne Ma jesteiten van het Centraalstation. 11 uur. Aankomst van den extra-trein aan het slation van den Staatspoorweg te 'sGraven- hage. Hunne Majesteiten zullen zich van het station naar het koninklijk paleis begeven. 12 uur. Rijtoer door de stad en omstreken. 2 uur. Groot déjeuner-dinatoire inhet koninklijk paleis. 4.10 uur. Vertrek van Hunne Majesteiten van het station van den Staatspoorweg naar Rotterdam. 4.45 uur. Aankomst te Rotterdam aan het station Delftsche Poort. Rijtoer door de stad en langs de Maas. 5.30 uur. Aankomst aan het paviljoen van vertrek. 6 uur. Vertrek van Hunne Majesteiten, den Keizer en de Keizerin van Duitschland, Koning en Koningin van Pruisen. Naar wij vernemen, zal H. M. Koningin Wilhelmina tegenwoordig zijn bij de ontvangst des Keizers en waarschijnlijk ook bij de dé jeuners en diners te Amsterdam, maar niet bij het bezoek aan het rijksmuseum, bij den watertocht op 2 Juni, bij het vuurwerk en bij het déjeuner te 's-Gravenhage. Omtrent haar bezoek aan Rotterdam zal later worden beslist. Langs den weg, dien de keizer en ge volg van het IJ naar het Paleis te Amsterdam zullen volgen, worden tot hooge prijzen ka mers en zitplaatsen verhuurd. Op den Dam moet één raam met f 300 betaald zijn, terwijl na de verhuring reeds f100 meer werd geboden. Aan het te Amsterdam te houden avond feest van 2 Juli zal door ongeveer veertig boeiers van de Amsterdamsche Zeilvereeniging worden deelgenomen, die zich in twee rijen zullen scharen. Van 9—10 uur wordt op deze vloot klein vuurwerk afgestoken. Daar na volgt, het groote vuurwerk, dat alles zal overtreffen wat men op dit gebied hier te lande zag. Het hoofdnummer is een zeeslag met beweegbare schepen. Het is te Londen vervaardigd. In den nacht van Zondag op Maandag, tegen half een, kwamen te Roermond eenige burgers in botsing met de politie, waardoor deze van de sabels gebruik moest maken. Van een persoon werd de pols bijna door geslagen, terwijl ook anderen een of meer sabelhouwen opliepen. De beide gebroeders K. werden gearresteerd en, daar zij verwon dingen hadden opgeloopen, in het politebu- reau verbonden. Tijdens een bewoonster der Vlijtstraat, te Utrecht, gistermorgen afwezig was om bij eene buurvouw een kopje koffie te drinken, sloop een haveloos gekleede man hare woning binnen en brak eene goed voorzien linnenkast open, die in de voorkamer stond. Ongetwij feld zou de man zich voor zijne moeite ruim schoots schadeloos hebben gesteld, indien niet, ongelukkig voor hem, een der bewoonsters aan de overzijde hem toevallig de woning had zien binnensluipen en uit nieuwsgierigheid eens was gaan zien, wat of hij eigenlijk uit voerde. Toen zij zich daartoe voor eender ramen vertoonde, schijnt zij ook door den man te zijn opgemerkt geworden, althans deze snelde op eens, met achterlating van het reeds bijeengegaarde, de deur uit, teneinde zich door de vlucht te redden, doch liep daarbij juist in de handen der vrouw, die hem zoo stevig vasthield, dat er aan geen ontkomen meer viel te denken, vooral niet toen een paar andere vrouwen, waaronder de bestolene, haar te hulp waren gekomen. Weinige oogenblikken later door haar aan een politieagent overgegeven, nam deze hem mede naar het politiebureau, waar een Japansch kistje, eenige zilveren theelepeltjes inhoudende, benevens een paar stuks linnengoed, op hem werden bevonden. Op last van de justitie te Maastricht zijn aangehouden en naar de gevangenis aldaar overgebracht W. H. en G. H. Thijsens, bei den van St. Pieter, die verdacht worden Zon dagnacht zekeren Nioolaas te hebben willen verdrinken. De schoenmaker Janssen, te Eindhoven, welke Donderdag wegens verduistering van goederen uit zijn faillieten boedel in arrest is genomen, is met zijn zoon gevankelijk naar 'sBosch getransporteerd. De maréchaus- sées hebben eene groote hoeveelheid leer en schoenen in beslag genomen van dien boedel afkomstig, bij een man in Tongelre en een schoenmakersknecht te Woensel, welke beide mannen ook in verzekerde bewaring zijn genomen. In de gevangenis te Roermond bevindt zich een Pruis, die daar 8 maanden gevan genisstraf heeft doorgebracht, wegens diefstal in ons land gepleegd. Donderdag was zijn straftijd verstreken en zou hij over de grenzen zijn gebracht, doch wat komt nu aan het licht? Dat hij nog te Hagen in Westfalen een moord op zijn geweten heeft en onder een valschen naam zich te Roermond in de gevangenis bevond. Zijne uitlevering wordt nu geregeld. Nabij het station Gilze-Rijen is gisteren morgen een goederentrein in volle vaart ge- loopen op eenige mét schors geladen wagens, waarmede men aan het rangceren was. Deze wagens derailleerden en vielen om, waardoor de weg zoodanig versperd werd, dat er eenige uren groote vertraging in den loop der treinen ontstond. Op zeker oogenblik stonden te Tilburg vijf passagierstreinen te wachten; de trein van 9,23 uit Breda kwam te Tilburg eerst na 12 uur aan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een buitengewoon zwaar onweder ver gezeld van slagregens, ontlastte zich Don derdag, tusschen 2 en 4 uren, boven Rilland (Zeeland). Op twee plaatsen sloeg de blik sem in, nl. in het gemeentehuis en in een woning bij het station. In beide huizen nam hij zijn weg door den schoorsteen, zonder evenwel groote schade of brand te veroor zaken. De slagregen heeft echter de zware graan- vruchten zoo plat tegen den grond geslagen, of ze gerolblokt zijn. Ook de paardenboo- nen hebben nogal veel geleden. Te Bergenopzoom deed het overvloedig regenwater een aantal kelders onderloopen en drong het de huizen binnen. Op de hof stede Vredenburg werd een houtmijt door den bliksem verbrand. Te Zwolle is de bliksem geslagen in het dak van het huis, bewoond door de heeren Bartholomelus en Van Riessen, in de Sas- senstraat, waardoor een begin van brand in het dak ontstond, hetwelk spoedig met be hulp van een extincteur en een brandspuit werd gebluscht. Omtrent het verdrinken van twee mi litairen te Maastricht wordt vandaar nader bericht Woensdagavond halftien vervoegde zich de milicien Jentjens, uit Tegelen, bij den com mandant der wacht aan de militaire zwem school, den korporaal Dautzenberg, uit Vaals, met verzoek in de zwemkom te mogen ba den. Dit werd toegestaan. Kort daarna hoorde de korporaal om hulp roepen. Ter plaatse gekomen zag hij den milicien in zin kenden toestand. Hij sprong hem na, doch daar hij niet kon zwemmen, werd hij zelf door den drenkeling mede naar de diepte getrokken. Beiden werden levenloos opge haald. De deelneming is algemeen. Omtrent de valsche munters te Amster dam wordt nog het volgende medegedeeld De woning(perceel 24 Vijzelgracht^ van den voornaamsteu beschuldigde J. L. M. Ruig- rok, maakt zeker niet den indruk, dat er een valsche munter woont. De hardsteenen stoep opgaande, is het alsof men in een hofje komt,

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2