Nummer 54. Zondag 5 Juli 1891. 14e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Engeland. Duitschland. Noorwegen. Rusland. Amerika. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. UITGEVER: Waalwijk. Bepaald opvallend is het hoe weinig com mentaren er in de Europeesche pers geleverd worden op de nu boven allen twijfel staande verlenging der triple-alliantie de Fransche persdie anders haar mondje nogal aardig roeren kanneemt de zaken al heel kalm op, met wijsgeerige berusting legt men zich neder bij het feit, waaraan krantenge schrijf toch niets zal wijzigen en die houding is gewis de wijsstealle agitatie tegen den bond drukt uit leedwezen en innerlijken spijt en indien zoo Frankrijk als Rusland 't waar lijk zoo oprecht meenen met den vrede, be hoeft men zich over de vorming van een bood die 't zelfde heet te bedoelen immers niet warm te maken men streeft toch naar 't zelfde doelal vertrouwt de een den ander niet verder dan hij hem ziet De Oostenrijksche pers is al zeer ingeno men met de verlenging der triple-alliantie men neemt 't voor zeker aan, dat de czaar niet zal denken aan een optreden in den Balkan, zoolang hij weet tegenover zich te hebben een sterke aangesloten macht van drie rijken, zoo noodig, bij een optreden van Frankrijk in de Middellandsche zee, nog ge steund door Engelands enorme zeemacht. De Engelsche pers blijft er op wijzen, dat Engeland nimmer officieel tot de trip'e-alliantie is toegetreden doch bij de bespreking van keizer Wilhelm van Duitschlands aanstaand bezoek in de groote bladen, blijkt niet on duidelijk dat de grootste zeemogendheid 't meest aan de zijde staat van Germaniê. De Times looit en prijst Von Caprivi als Bismarcks opvolger, ook als voorvechter van den vrede bond. Nader is gebleken dat de vernieuwing der triple-alliantie is geschied door Duitschland en Oostenrijk eenerzijds en Italië anderzijds, wijl het Duitsch—Oostenrijksche verdrag an ders in elkaar zit en van langer duur is dan het tusschen de beide keizerrijken en Italië gesloten, 't Laatste laud heeft dus eigenlijk zijn aansluiting aan het tweevoudig verbond vernieuwd en alzoo het voortbestaan van het drievoudig verbond tot 1898 moge lijk gemaakt. Voorzichtigheid is de moeder der porse leinkastdenken de leden van de uiterste rechterzijde der Italiaansche kamer, en op grond van die wijsgeerige overweging hebben zij besloten een commissie van vijf leden te benoemen ter controleering van het stenogra fisch verslag der kamer. In genoemd verslag kwamen namelijk de belangrijke woorden aangaande de triple-alliantie voor die de premier Di Rudini volgens de radicalen wel heeft willen uitsprekendoch die hij niet uitgesproken heeft. Dat opvallend verschil tusschen het geschreven en gesproken woord, is dan ook oorzaak geweest, dat de woorden van Rudini eerst veel later bekend werden lang nadat de zitting van Zondag in den breede was besproken. De heeren ministers hebben dus heel fideel de intentie voor de daad genomen en de radicalen nemen daar geen vrede mee. Donderdag was 't de laatste dag, voor de ratificatie der acte van de Brusselsche con ferentie vastgesteld en bij die gelegenheid heeft er te Brussel aan het ministerie van buitenlandsche zaken een samenkomst plaats gehad van de vertegenwoordigers der mo gendheden,die aan de beraadslagingen hebben deelgenomen. Men heeft besloten tot een verlenging van den vervaldatum teneinde alsnog Frankrijk in de gelegenheid testellen zijn goedkeuring te verleenen aan het op de conferentie beslotene, ook wat het recht van onderzoek aangaat. In een tijd, welke zoo arm is aan politieke gebeurtenissen als die, waarin we nu leven vieren mannen als monsieur De Blowitz, de voliiverige en immer slagvaardige correspon dent der Times te Parijs, hun triomfen. En als men zijn fantasieën dan laat loopen over een Bismarck, dan is men reeds bij voorbaat van zijn succes zeker, immers 't opzienbarende trekt immer en het lezend publiek ziet door gaans meer op de gift zelf dan op de hand, die de gift reikt; 't staat gedrukt, zegt de groote menigte en hij, die niet een weinig is door gedrongen in de politiek, denkt er niet aan te gaan tornen aan 's heeren De Blowitz waarheidsliefde. Om onze gedachte eenigszins af te leiden van de triple-alliantie heeft De Blowitz een gesprek ter openbaarheid gebracht, dat hij beweert in Maart 1890 met den gezant van Duitschland te Parijs, von Munster, te hebben gehouden. Volgens De Blowitz heeft von Münster hem haarfijn verteld alles wat aan von Bismark's aftreding is voorafgegaan en wat er op gevolgd is. Interressant is 't zeker waar De Blowitz Bismarck's woede schildert toen hij (19 Maart 1890) den brief van keizer Wilhelm II ontving, waarin deze zijn ontslag aannam. Bleek van woede riep de kanselier uit„Die jonge man geeft mij mijn ontslag; spoedig zal hij inzien, dat men een Bismarck niet alzoo ontslaat." Ongelukkig voor De Blowitz wordt er nu reeds gemeld dat zijn gansche verhaal een fictie is, dat zijn tantasie hem leelijke parten heeft gespeeld of eigenlijk dat hij, door aan zijn fantaseer-manie toe te geven, liet publiek er in heeft willen doen loopen. Frankrijk's kamer heeft in haar ijver be sloten tweemaal daags zitting te houden, ter beraadslaging over de douane-tarieven. Te Pitsburg zijn de patroons in de ijzer- industrie overeengekomen omtrent eene nieuwe regeling van het loon der werklieden, waar door eene werkstaking is voorkomen. Het bevelschrift van den minister van binnenlandsche zaken, de opgraving bevelend van het lijk van den onlangs alhier gestorven Amerikaanschen spoorweg financier Machenry, maakt groote sensatie. Men zegt dat Man- chenry hoog verzekerd was en zich zelf ver giftigde. De Standard behelst een hoofdartikel over het bezoek van den Duitschen keizer aan Nederland en zegt dat het uitsluitend belangstelling en internationale hoffelijkheid tot aanleiding heeft. Het hartelijke onthaal des volks en de gelijktijdige ovatien aan de twee koninginnen bewijzen tweederlei en wel de gehechtheid van het Neerlands volk aan zijn oud vorstengeslacht, en zijn vertrouwen op 's keizers vriendschap als den hechtsten waarborg voor Neerlands onafhankelijkheid. De Nederlanders wenschen geen verandering; de uitstrooisels vau het tegenovergestelde zijn even lasterlijk als de aan Duitschland toegedichte plannen tot inlijving. Nederland en Belgie zijn twee noodzakelijke en gewich tige politieke factoren in Europa's evenwicht. Eene aanranding van Nederlands onafhan kelijkheid zou bij de groote mogendheden verontwaardiging wekken en hun verzet uit lokken, maar daarop bestaat geenerlei uitzicht. Ook de Engelsche socialisten hebben eene motie van protest aangenomen tegen de uitgaven voor het bezoek van den Duit schen keizer, terwijl de volksellende onopge merkt schijnt te blijven. In het lagerhuis heeft Fergusson gezegd, dat geen officieele mededeeling omtrent ver nieuwing van het drievoudig verbond door de regeering is ontvangen. Hij voegde er bij, zooals reeds herhaaldelijk door hem is gezegd, dat de maatregelen, welke in geval van nood zakelijkheid genomen moeten worden voor het behoud van het status quo in de Middel landsche zee, het onderwerp zouden moeten uitmaken van een onderzoek van den toestand van het oogenblik en van het gebruik hetwelk er van de Engelsche strijdkrachten te maken ware. Sedert de verklaringen, door hem in 1888 ingevolge de vraag van Labouchère afgelegd, is er niets veranderd. De thans tot stand gekomen overeenstemming is in geen geval gericht tegen ééne of meer mogend heden en de regeering weet van geen enkele Europeesche overeenstemming omtrent het status quo buiten die, welke steunt op de tractaten. Een aantal soldaten te Flakestone ont zetten Dinsdagavond een vrouw, die de politie in arrest wilde brengen; zij belegerden daarna den politiepost en gedroegen zich in het al gemeen zeer wanordelijk. Op telefonisch verzoek, rukte uit Shorncliffe een detachement militairen aan, die aan het opstootje een een einde maakten en een 4ütal soldaten van verschillende regimenten arresteerden. Alle avondbladen wijden sympathieke ar tikelen aan Nederland, naar aanleiding van het bezoek van het keizerlijk echtpaar aan dat land. De Nationale Zeitung wijst op de stamverwantschap tusschen de beide volken en de oude betrekkingen tusschen de dynastie der Hohenzollern en het huis van Oranje. Duitschland heeft zelfs in geval van oorlog geen bondgenootschap met Nederland noodig, maar enkel diens onzijdigheid. Met het be waren van de neutraliteit, die overeenkomt met Nederlands wenschen, strooken Duitsch lands belangen volkomen. Alle hier ontvangen berichten stemmen overeen in de verklaring, dat de feestelijk heden en versieringen bij het bezoek des keizers in Nederland werkelijk schitterend en grootsch zijn. Met hartelijke voldoening wordt daarin de in waarheid gastvrije en vriendelijke ontvangst door het hof en de bevolking van Nederland geprezen. Een ondernemend Duitscher moet der Turksche regeering 250,U00 'francs geboden hebben om den beruchten rooverhoofdman Athanasias (van den spoorwegroof bij Kir- kelisse) een jaar lang „ter leen" te krijgen. Hij zou dan met hem gaan rondreizen en hem in alle landen laten zien. De Duitsche Barnum zou zich verbinden, hem „onbeschadigd" terug te brengen en dan kon men hem te rechtstellen. Het is echter zeer te betwijfelen ot de Turksche regeering zelfs voor een kwart millioen zoo iets zou doen. En daarbij is het veel gewaagd, om de beerenhuid te verkoopen vóór de beer geschoten is, want Athanasias wordt nog altijd tevergeefs ge zocht. Uit Christiana meldt men In de laatste dagen woeden hevige bosch- branden in Noorwegen. Tusschen Mandel en Christiaansund is voor ongeveer 150.000 verbrand. Men werd daar nu het vuur meester. Te Löiten bij Hamar woedt de brand in een dicht en kostbaar bosch. Militaire hulp is aangekomen, De lange geweldige hitte en droogte maken den brand buitengewoon gevaarlijk. De bemanning van een Russisch schip is dezer dagen aan een ontzettend gevaar ont snapt. Het vaartuig was met 65 ton dynamiet geladen. Dicht bij de kust van Bornholm werd het door een onweersbui overvallen. De bliksem sloeg in een der masten en verbrij zelde dien geheel. Een oogenblik zag de ontstelde equipage een blauwen gloed over dek en schip spelen. Toen doofde die - en de lading bleef ongedeerd. De New-York Herald heeft de volgende dépêche ontvangen uit Coquimbo 28 Juni Balmaceda zal president blijven tot 25 Juli. Tot dat tijdstip zal hij al het mogelijke doen om den opstand te onderdrukken. Elke schikking zal worden geweigerd. Uit ver schillende kenteekenen is af te leiden dat een beslissend gevecht ophanden is. Aan het postkantoor WAALWIJK en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f 4278,13; terugbetaald t 2435,45; Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1196. V WAALWIJK, 4 Juli 1891. Het uitvoerend bestuur der alhier te houden landbouwtentoonstelling heeft van wege het ministerie van financiën verlof gekregen, tot het houden eener verloting bij gelegenheid dier tentoonstelling. Genoemd bestuur heeft onder dankbetuiging ontvangen van den weled. heer P. V. te L., I gouden en 1 zilveren medaille. Gisteren namiddag ten 2.45 arriveerden Slmer per extra trein van 's Bosch de leden der vereeniging van gasfabrikanten in Neder land. Per stoomboot begaven zij zich naar de werken van den Maasmond, die zij op een trein, welwillend door heeren aannemers te hunner beschikking gesteld, in oogenschouw namen. Hier teruggekeerd vereenigden de heeren zich aan een diner in het hotel du Lion d'or van Mej. dewed. C. J. Verwiel. Maandag a. s. begeeft zich de harmonie l'Espérance van Waalwijk naar Eindhoven, om deel te nemen aan den aldaar dien dag te houden wedstrijd. Wij hopen haar zegevierend te zien terug- keeren. Onze beste wenschen vergezellen haar. Woensdag middag hadden we hier ge durende geruimen tijd aanhoudend onweder, waarbij een 'groote massa regen viel. Van ongelukken echter en groote schade zijn wij gelukkig bevrijd gebleven. Niet aldus in de meer zuidelijk gelegen plaatsen Tilburg, Moergestel, Oisterwijk Box tel, Vucht enz. Over die plaatsen heeft een vreeselijke hagel slag gewoed, waardoor de geheele oogst als 't ware vernietigd isen enorme schade toegebracht aan woonhuizen fabrieken, ker ken enz. De Tilb. Ct. schat o. a. de schade aan de Heikantsche kerk op f5000. Te Tilburg sloeg de bliksem in een huis van J. de Wijshet brandde tot den grond toe af. Ook in andere deelen van ons land hebben de elementen erg huis gehouden. In de nabijheid van het dorp Klooster- zande sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer J. Jacobs, juist toen man en vrouw, de eenige bewoners, hun middag slaapje deden. Zoowel de schuur als de daar naast staande woning werden in korten tijd eene prooi der vlammen. Het vee en een klein gedeelte van den inboedel werd gered. Huis en schuur zijn verzekerd. Onder Diepenveen sloeg de bliksem, in de bouwmanswoning, toebehoorende a^n den heer Zandbergen. Plet pand brandde geheel af, het was verzekerd bij de Tielsche brand waarborg maatschappij. Niet alleen het Zuiden, maar ook 't Westen van Noordbrabant is Woensdag middag door hagelslag geteisterd. De Echo van het Zuiden, Wiialwijksrlit' en Langstranlscle fJenrant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden,/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regeli 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. ff*

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1