Nummer 58. Donderdag 23 Juli 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Be Ehidsmii vaa Weeaea. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FE UI L L ET O X'. BUITENLAND. Frankrijk, UITGEVER: "Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwpscle en Laigstraalsrht Courant, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/l.OO. Frauco per post door het geheele rijk f 1,3 5 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Aan de Belgische kamer is een rapport uitgebracht over den Congo-Staat, waaruit blijkt, dat deze meer en meer in omvang toeneemt. Ten tijde van de stichting op de Berlijnsche conferentie beheerschte de staat 3000 vierkante mijlen en nu 12000. Het grondgebied is verdeeld in 12 districten, welke door 69 Europeanen in verschillende functien bestuurd worden, die, volgens het verslag, er in geslaagd zijn zich rechtszeker heid te verschaffen, waar de stations en nederzettingen der handelshuizen zijn. Het eerste werk na de uitbreiding van grondge bied is de herziening van de rechtspraak, die men echter in vele streken door inboorlingen volgens bestaande gebruiken laat uitoefenen. Op dit oogenblik zijn 744 blanken als onder danen ingeschreven, waarvan 338 geboren Belgen; in 1885 woonden er 251 blanken, waaronder 48 Belgen. Eene gewapende macht van 3500 man is in de streek van den Hoogen Congo aanwezig, om den strijd aan te binden tegen de slavenjagers; versterking dezer troe pen is gewenscht. Het ratificeeren van het verdrag van Brussel heeft meer tijd gekost dan verwacht werd, zoodat de uitgaven van den vrijstaat drie millioen francs hooger zijn dan de inkomsten; dit deficit wordt, volgens de wet van 3 Juli 1890, betaald voor een derde door koning Leopold en twee derden door Belgie. Donderdag werd het Fransche kabinet in zijn bestaan bedreigd door de interpellatie Laur, Vrijdagavond betuigde de kamer, dat de leden haar volle vertrouwen genoten door den interpellant het woord te weigeren, en ziet, Zaterdag treft diezelfde kamer het mi nisterie weder in zijn president, door aan De Freyeinet een krediet te weigeren, dat deze voor de militaire school had aange vraagd. De Freyninet gaf onmiddellijk zijn voornemen te kennen om nog voor het in vacantie gaan der kamer zijn ontslag te vragen, doch in den ministerraad, ter bespreking van den stand van zaken, bracht De Mahy het besluit van den president der republiek, waar bij de parlementaire zitting wordt gesloten; 43. XV. DE POOL EN DE WAPENSMID. Ik ben een jager er. koopman in huiden en pelswerkik ben begonnen met het verkoopen van de pelsen der wilde dieren, die ik schoot, en toen ik genoeg had bijeengegaard om mijn handel uit te breiden, heb ik in verschillende landen en ook hier te Weenen mijn fortuin gemaakt; op mijn laatste reis door Italië ben ik in handen van schurken gevallen, die mij hebben uitgeplun derd en nu kan ik van voren af beginnen. Beier dan iemand ken ik de bosschen en gebergten van Weenen tot Belgrado en ook tot in Hongarije; ik zou ook wel als gids of als verspieder goeie diensten kunnen bewijzen, daar ik de talen van deze landen versta en wanneer men op de Tur ken losgaat, dan wil ik gaarne mijn leven laten voor de goede zaak der Christenheid, want dan zijn wij immers allen broeders onder hetzelfde kruis. Gave God, zei Bockel, met een welgevalligen hoofdknik, dat alle Christenen dachten als gij, dan zou het met den overmoed der ongeloovjgen spoe dig gedaan zijn de Turken staan onder de vaan van nun Profeet als één man, maar de Christenen twisten over leerstellingen, en de veroveringszucht weegt bij den allerchristelijksten koning van Frankrijk zwaarder dan de bescherming van het geloof. Blijf in Weenen, gij kunt hier uw brood vinden zoo goed als ergens elders, en wanneer mijn huis u bevallen is, zult gij mij steeds als gast welkom zijn. Kolschitsky, zoo heette de Pool, gelijk wij reeds boven hebben vermeld, gluurde naar Louise, om te zien of zij ook met ae uitnoodiging van den meester instemde, evenals vrouw Emerentia en hare zonen, en zijn blik ontmoette dien van het jonge meisje. Louise bloosde; een oogenblik gedurende de vacantie blijft dit ministerie dus nog aan. Alvorens uit een te gaan heeft de kamer met 387 tegen 110 stemmen het ontwerp douanetarief in zijn geheel aangenomen. Bij de werkstaking der spoorwegbeambten doet zich het geval voor, dat de werklieden zich beklagen over de houding en het door drijven van het bestuur der syndicaten en der tijdelijke werklieden vereenigingen, die de leiding van de werkstaking op zich ge nomen hebben; voor uitbreiding is dan ook niet te vreezen. De sympathie van het publiek hebben de stakers niet kunnen verwerven, vooral daar zeventien wisselwachters, om eene vergadering te kunnen bijwonen, hun post verlieten. Een hunner had de brutaliteit er op te snoeven, dat aan een machine groote schade was toegebracht, doordat zij de wissels niet hadden bediend. Terecht vraagt men, of zulk een willekeurige handeling, die bij het drukke personenvervoer aan velen het leven had kunnen kosten, niet evengoed als een poging tot moord gestraft dient te wor den. De werkstaking is thans geëindigd. Het luisterrijke onthaal, dat het Fransche eskader in Stockholm geniet, trekt zeer de aandacht. Daar het hof in deze dagen niet te Stock holm vertoeft, is er van een ontvangst ten paleize geen sprake, doch zeer hartelijk is de toon, waarmede verschillende hoogge- plaatsten de gasten begroetten. De beroemde Nordenskjöld stelde bij een feest in Tivoli een dronk in op den admiraal Gervais en zijne officieren; de chef van den generalen staf, Rappe, herinnerde zich, dat hij in 1870 onder de Fransche vlag gestreden had, pro fessor Muller verklaarde dat ieder beschaafd mensch twee vaderlanden heeft: zijn geboor teland en Frankrijk. Wat de Belgische Indépendance Zaterdag heeft weten te melden omtrent eene voorge nomen ontmoeting tusschen het Fransche eskader, dat op het oogenblik in de Oostzee is, en de flottielje, waarmede de czar naar Denemarken zal stevenen, wordt in eene correspondentie van Daily Chronicle bepaal delijk tegengesproken. Integendeel is de czar scheen het alsof zij boos werd op den Pool, maar er moest toch iets in zijnen blik liggen, dat haar weder verzoende, want zij glimlachte schalkachtig. Gij ziet mij juist aari, alsof gij verwachttet dat ik iets zou zeggen, zeide zij. Nu was de beurt om te blozen aan den vreem deling; hij geraakte in verwarring, alsof hij op eene heimelijke zonde was betrapt. Iets te zeggen is niet noodig, hernam hij, het is voldoende, in dien gij het duldt. Met gerimpeld voorhoofd nam meester Bockel het woord, en zeideAan Louise moet ieder welkom zijn, wien haar vader de hand heelt ge reikt. Maar zij is niet gewoon galante uitdruk kingen of spitsvondige aardigheden te hooren, gelijk de meisjes in Italië of elders; dat is bij ons geen gebruik, De Pool sloeg bij deze scherpe terechtwijzing beschaamd het oog neer. Vergeef mij, zei hij, maar indien God wil, zult gij mij beter kennen. Het is jagersgebruik in het vizier te nemen wat zich voordoet, maar ik voer geen Italiaansch lood, en jaag slechts daar, waar het mij geoorloofd is. Wees niet boos, omdat m> n bloed snel ontvlamt, ik zeg het eerlijk, het is de schuld van de oogen uwer dochter, en daarom wenschte ik van haar te hooren of ik terug mag komen. Eer ik dat aan Louise vraag, hernam Bockel met strengen ernst, maar toch niet zonder zekere welwillendheid, zouden wij eerst elkander nader moeten kennen en gij zoudt een man moeten zijn, wiens huis op een vasten gror.d staat. In dezen eiscli hebt gij volkomen gelijk, antwoordde de Pool en dat baart mij de geringste zorg. Ik zal terugkomen, maar wilde slechts weten of mij de hoop hier ontzegd is, Een stout man, zei Bockel toen Kolschitzky zich had verwijderd, maar hij bevalt mij wel. Als hij overigens eer. brave kerel is, dan zal hij er ook wel weer boven op komen, aan moed schijnt het hem niet te ontbreken. Dut zou nu de derde vrijer zijn sedert een halfjaar; wat zegt gij daarvan Louisje De oogen van het jonge meisje werden vochtig, en met een zachte, bevende stem, en od een toon van een stil verwijt antwoordde zij óch vader, voornemens, wanneer het eskader in Russi sche havens komt, bij geenerlei feestelijkheid ter eere der bemanning tegenwoordig te zijn, terwijl voorts aan de commandanten der Russische schepen last is gegeven zich in hunne toespraken bij die gelegenheden van alle politieke toespelingen te onthouden. De Italiaansche minister van de schatkist is met den minister-president Rudini over eengekomen, de begrooting voor het volgend jaar sluitend te maken, door bezuinigingen, niettegenstaande eene verminderde opbrengst van belastingen is te verwachten. Hoe loffelijk dit besluit ook zij het brengt de regeering in vele moeilijkheden, daar de industrie de hulp van de schatkist tracht te verkrijgen, de landbouwers luider en luider tegen de inkomende rechten spreken, die andere landen dwingen 's lands producten te belasten.Vooral wijn werd getroffen door de Fransche douane rechten, en hoe belangrijk die uitvoer is, blijkt uit het feit dat van 1886 tot 1889 deze met 700.000 hectoliter is toegenomen, terwijl de wijnen, die Italië uit den vreemde betrekt, van 256.000 hectoliter op 19.000 terugliepen. Zwitserland betrok meer wijn in dat tijdperk: voor 115 millioen francs en nu 140 millioen; het debiet van Duitschland steeg van 267 tot 334 millioen. De Belgische bladen beginnen te wijzen op de noodzakelijkheid om den handel in Italië meer aandacht te schenken, nu Frankrijk een Chineeschen muur optrekt van bescher mende rechten. Italië kin wijn en olie leveren, voor welke producten Belgie nu van Frankrijk afhankelijk is; de voortbrengselen van de Belgische industrie daarentegen zouden de Fransche artikelen op de Italiaansche markt kunnen vervangen. De gelukwensch, door de te Constantinopel gevestigde gezanten der mogendheden van den Driebond op last hunner regeeringen aan de Verhevene Porie overgebracht, wegens het toelaten van een der Bulgaarsche minis ters tot eene audiëntie bij den Sultan die gelukwensch verkrijgt een zeer eigenaardig relief door het feit, dat juist vanwege Rus land door den gezant Nelidoff deswege bij de Porte mondeling verzet is aangeteekend. Overigens zal van Russische zijde, naar plaag mij niet. Dat is juist mijn grootste verdriet, nam vrouw Emerentia het woord, dat gij niet een eind aan de zaak maakt, Jozel'. Louise zal zich zoo lang bedenken tot er eindelijk niemand meer komt. Gij hadt Staupinger uw woord moeten geven, dan was onze Louise nu goed bezorgd. Maar gij schijnt zelf niet te weten wat gij wilt, indien gij aan ieder, die maar komt, hoop geeft, zelfs den eersten den besten, die zich aan eens rijken mans dochter vergaapt, alsof men op hem had gewacht. Gij spreekt daar tegen een man, dien gij niet leent, een lage verdenking uit, hernam Bockel driftig; uwe tong wordt met de jaren scherper, blijf mij met uw schimp van het lijf. Ik zal mijn kind nooit tot een huwelijk dwingen, daarvan komt niets goeds. Maar gij hebt het thans ge hoord, Louise, de man aan wien gij denkt, zal zeker nooit terugkeeren, en indien dit al gebeur de, dan komt hij toch nooit om u. Gij zijt wreed, vader, riep Louise, en haar woord klonk als een smartkreet uit een gewond hart. Gij wilt mij niet gelooven, of gij begrijpt mij niet. Als het u zorg baart, dat ik ongehuwd blijf, dan zal ik trachten behagen te vinden in den man, dien gij voor mij zult kiezenmaar ik zweer u Zij kon niet voleindigen. Buiten klonk een vreugdekreet: //Max!" De deur vloog open, Leo pold stortte naar binnen en riep: DaarisGun- aackeren op hetzelfde oogenblik verscheen de doodgewaande op den drempel. Wij laten het aan den lezer over, zich hettoo- neel voor te stellen, dat nu volgde: de vriend, die door allen als een lid van net gezin werd bemind en dien men voor dood had gehouden, stond in volle mannelijke kracht voor de oogen der verbaasden. Louise beefde van aandoening; wie echter haar en Max bij de begroeting nauw keurig had gadegeslagen, zou gezien hebben, dat Louise, met zijn broederlijken handdruk voldaan en gelukkig, niet meer verwachtte en misschien in dezen oogenblik ook niet meer verlangde. Het scheen alsof de verandering, die met hem was voorgevallen, haar ontzag inboezemde; alsof zij uit St. Petersburg aan de dikwijls welinge lichte Daily Chronicle wordt geschreven, waarschijnlijk geenerlei stap geschieden, wan neer, wat in diplomatieke kringen vrij alge meen schijnt verwacht te worden, Bulgarije zich eerlang onafhankelijk verklaart, m. a. w. zich losmaakt van wat door anderen omtrent het Vorstendom in het verdrag van Berlijn bepaald is. De laatste uit Tonkin ontvangen dagbladen bevatten geen berichten omtrent zeerooverijen van eenige beteekenis. De streken rond Lao- Kal en Thai-Nguyen werden sinds Mei niet door de zeeroovers lastig gevallen, met uit zondering van het dorp Phuong-Do, op de grens van de provincie Bac-Nink. De bevolking, die veel schade aan den oogst leed door de langdurige droogte, legt zich met ijver op den landbouw toe. Bij de weinige keeren, dat het met de zeeroovers tot een treffen kwam, moesten dezen steeds het lootje leggen en met verlies van eenige manschappen, wapens en ammunitie aftrekken. Vrouwen en vee, op andere plaatsen door hen buit gemaakt, moesten zij ook achterlaten. De kolonisten hadden bij die schermutselin gen slechts enkele gekwetsten. De koning van Italië heeft per telegraaf den maire te Lyon zijn dank betuigd voor de sympathieke ontvangst, die aan de Italiaansche schutters, welke alhier aan den schietwedstrijd deel hebben genomen, te beurt is gevallen. De koning zegt in het telegram, dat die goede ontvangst een waarborg van vriendschap is tusschen de beide zuster-natiën. Op een feestmaal te Avignon heeft de minister van binnenlandsche zaken verklaard, dat zijn ontwerp tot oprichting van eene pen sioenkas voor de werklieden wel tegenstand zal ontmoeten, maar hij hoopte, dat de goede wil van het parlement het denkbeeld zal ver wezenlijken. Het middel om den openbaren vrede te verzekeren, is daarin gelegen, dat men de arbeiders vertrouwen doet stellen in een zekeren eerbied gevoelde, die haar belette lxetn zoo vertrouwelijk de hand te drukken als vroeger. En evenwel scheen hij, naar zijn uiter lijk aanzien te oordeelen, te komen als een hulp behoevende. Men zag het aan zijn kleederen, dat hij een langen weg had afgelegd, waarbij hij wel licht gebrek had geladen. Zij waren kaal en op verscheidene plaatsen gelapt; hij zag er veel ar moediger uit dan toenmaals, toen hij, ofschoon gekomen als een handwerksman met een ransel op den rug, toch door de snede en het bevallige van zijn kleeding reeds de nieuwsgierigheid had opgewekt. Echter was de indruk, dat hij meer was dan hij scheen, nog meer in het oog vallend dan ooit. Men had kunnen denken, dat hij een vermomd cavalier was, zoo deftig deed zich zijn hooge, krachtiger geworden gestalte in de afge dragen kleederen voor, zoo fier droeg hij het hoofd in ae hoogte, zoo zeer lag een gevoel van eigen waarde op zijn gekat geprent, zelfs toen hij glim lachend zei, dat hij van de reis kwam, en niets meebracht dan zichzelven. Hij moest zijn lotgevallen verhalen, maar nadat hij die in vluchtige omtrekken had geschetst, gaf hij zijn verwondering te kennen, dat hij de stad zoo rustig vond. Ik heb mijn reis bespoedigd, zei hij, om te Weenen te zijn eer de Turken den weg alsnijden; weet men hier dan niet, dat zij in aantocht zijn of heeft eeu keizerlijk leger hen verslagen zonder dat het bericht daarvan onder weg tot mij is doorgedrongen Er loopen allerlei geruchten door de stad, hernam Bockel verschrikt, maar zoo nabij als gij zegt, vermoedt niemand het gevaar. Men behoor de hier toch meer te weten dan op de groote wegen. Daar hebt gij wel gelijk in, antwoordde Max, God geve sleckts, dat men zich niet dwase lijk in veiligheid waant. Men werd tot het avondmaal geroepen, waar door het gesprek werd afgebroken, maar daarna, toen Max zich had versterkt, moest hij weer van zijn lotgevallen verhalen en men vergat eene zorg, waarom zich trouwens de regecring meer had te bekommeren dan de burger. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1