te- In eene verleden Maandag gehouden al- gemeene vergadering van de werkende leden der liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, is besloten, met in trekking van het vorig besluit, geen deel te nemen aan den in September te Keulen te houden internationalen zangwedstrijd. Men werd hiertoe geleid door de verschillende feesten, die dezen zomer in onze gemeente zelve plaats vinden. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. hunne toekomst. De misbruiken bij de werk stakingen en de daaruit ontstaande strijd brengen meer ellende te weeg dan verbete ringen. De minister verdedigde ten slotte den senaat. De reis van den Duitschen keizer heeft te Londen een zeer gunstigen indruk nagelaten, daar de keizer zich zoo positief uitsprak voor het behoud van den vrede. Wat den keizer persoonlijk aangaat weten eenige bladen nu echter mede te deelen, dat deze lang zoo krachtig en taai niet is als hij zich gaarne voordoet. Hij moet op den overtocht van hier naar Engeland door eene flauwte zijn overvallen en ook op den tocht naar het Guild-hall moet het weinig gescheeld hebben, of de keizer was in de armen der keizerin gezonken, doch door het tijdig gebruik van eau de cologne heeft hij den tocht kunnen volbrengen. Zijn lijfarts Leuthold had dan ook professor Bergmann geseind naar Londen te komen, voor het geval eene operatie aan het oor noodzakelijk was. Het tweede bataljon grenadiers van de garde, een der fraaiste regimenten van het Britsche leger, en dat tal van heldhaftige herinneringen in zijn annalen heeft opgetee- kend, komt weer van de Bermudas naar En geland terug. Men weet dat het keurkorps naar deze eilanden werd verbannen wegens insubordinatie, een gevolg, naar het beweren der schuldigen, van overdreven zware dienst- eischen. Straf echter moest er eerst wezen en zoo vertrok het regiment naar het oord der bal lingschap, waar het op inderdaad bewonde renswaardige wijze boete heeft gedaan. Nooit was een regiment zoo gezien in zijn garni- zoen, en dat heeft, namens de bevolking, de overheid dan ook met zooveel woorden ge zegd bij het hartelijk afscheid, dat men den vertrekkenden bereidde. Te Londen maakt men nu toebereidselen om het regiment, dat met stille trom en onder hartroerende tooneelen met familie betrekkingen, vertrok, een blijde en feestelijke inkomst te bereiden. Een treurig ongeluk heeft op de wer ken van het Manchester-kanaal plaats gehad. Een trein van vijf en twintig geladen goede renwagens werd met groote snelheid door twee locomotieven voortbewogen. Door een vergissing van een wisselwachter reed de trein een spoor van slechts eenige honderden meters lengte langs het kanaal op. De eerste machinist kon den trein onmogelijk meer tot staan brengen, met het gevolg, dat deze eene hoogte van veertig voet naar beneden stortte. Van de werklieden, die op die plaats aan het werk waren, en die zich niet meer tij dig uit de voeten konden maken, werden 10 onmiddellijk gedood, terwijl 4 andere zware verwondingen opdeden. Manchester is Zaterdag door een vrij groote ramp getroffen. In de uitgestrekte tim merwerven van de firma Belhouse, ontstond 's morgens te 4 uur brand, die zoo snel om zich heen greep, dat het grootste gedeelte der gebouwen en werkplaatsen in de asch werd gelegd. St. james' Hall, het grootste openbare gebouw van Manchester, kort nabij de brandende panden gelegen, kon slechts met moeite tegen het woedende element wor den beschermd. Het dak verbrandde zelfs voor een gedeelte. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk, De manoeuvres der cavelerie, die in de volgende maand in de omstreken van Brom berg gehouden worden, zullen de eer van 's keizers tegenwoordigheid genieten. Door een groot deel der cavalerie zal aan deze manoeuvres worden deelgenomen, die hoofd zakelijk gehouden worden om proeven te nemen met verschillende wijzigingen, in de uitrusting der manschappen en in de tactiek aangebracht. De rijkskanselier Von Caprivi deelde eenige rijksdag-afgevaardigden mede, dat voor 1892 geen buitengewone kredieten voor mi litaire doeleinden zouden worden aangevraagd. De artillerie zal op de tegenwoordige sterkte gehouden worden. In den nachttrein van Zurich naar Genève is de bijwagen van den post waggon, welke vlak daarachter reed, geheel verbrand. Een postconducteur, die daar een potlood zocht, liet een nog brandende lucifer op den grond vallen en papieren, welke daar lagen, vatten vlam. De conducteur trachtte tever geefs den brand te blusschen. Hij moest op eigen redding bedacht zijn, klom in den aan- grenzenden personenwaggon en gaf den trein- chef kennis van het gevaar. De trein werd toen tot staan gebracht, den verbranden wag gon liet men achter, en daar de overige waggons onbeschadigd waren, vervolgde de trein de reis. De postconducteur heeft slschts lichte brandwonden bekomen. Nu eerst is te Rome het proces geëindigd tegen 45 personen, vervolgd wegens oproer of ophitsing tot oproer op den eersten Meidag. 39 hunner zijn veroordeeld tot gevangenisstraf, loopende van twee maanden tot drie jaren. De zes overigen zijn vrijgesproken. Er zal thans nog een proces volgen tegen verscheidene anderen, beschuldigd van zwaar dere misdaden, eveneens op 1 Mei. Onder henbevindt zich de bekende anarchist Cipriani. Te Misterbianco, op Sicilië, heeft men thans eene werkstaking van kiezers. Van de 800 kiezers kwam er b;j de jongste verkiezing voor den Gemeenteraad slechts één op. Deze strike is een manifestatie tegen de inhechte nisnemingen welke aldaar voor eenigen tijd hebben plaats gehad, toen de bevolking, als een protest tegen de belasting op de haard steden, het gemeentearchief heeft verbrand, en men wil op deze wijze de overheid dwin gen spoed te maken met het behandelen van het proces. Naar de Daily Chronicle uit Petersburg verneemt, loopt in diplomatieke kringen aldaar het gerucht, dat Bulgarije vóór het einde dezer maand zich onafhankelijk zal verklaren. Mocht dit gebeuren, clan zou naar alle waarschijn lijkheid Rusland niet tusschenbeide komen. Volgens bericht uit New-York dreigt er eene nieuwe diplomatieke quaestie te ontstaan tusschen Engeland en Noord-Amerika naar aanleiding van de verdrijving der Russische Joden. De gezant der Unie alhier waarschuw de zijne regeeriug tegen het plan om den jodenstroom van Engeland naar Amerika te leiden. Dertig Russische Israëlieten worden thans te New-York wegens de bedoelde waar schuwing gedetineerd. Hun geval moet aan de regeering der Unie grond opleveren tot een protest alhier. WAALWIJK, 22 Juli 1891. De Zeer Eerw. Pleer Loeff, vroeger kape laan te Raamsdonksveeris als zoodanig verplaatst naar Helmond. Het Uitvoerend Bestuur der Landbouw tentoonstelling bericht, dat, ingevolge de be palingen, vermeld in het Prospectus der Garantieaandeelen, op Donderdag 23 Juli a. s. in ontvangst zal worden genomenGaran tieaandeel no. 1, tegen afgifte van een bewijs van storting onderteekend door den lsten Voorzitter en den Penningmeester. ^^L)e kermis is na ons laatste kort ver slag voortdurend in opgewekte stemming voortgezet. De verschillende bals waren bui tengewoon geanimeerd en druk bezocht. Het glanspunt der muziekuitvoeringen mogen wij veilig noemen het concert, Dinsdag avond op den kon. Oranje Doelen gegeven door de kapel der d.d. schutterij van 's Bosch luide toejuichingen van het uitgelezen pu bliek waren dan ook het deel van de execu tanten en hunnen wakkeren aanvoerder. Wij meenen dat het vooruitzicht bestaat dit keurcorps met de tentoonstelling weder hier te kunnen hooren wij aarzelen niet te verzekeren, dat het hoogst welkom zal zijn. De verschillende kermisgelegenheden als draaimolens, poffertjes- en koekkramen, panop ticum en zeker het theatre national van Princelli hebben goede zaken gemaakt. Dit laatste schijnt hier vooral in gunst te staan eiken avond was de tent stampvol en terecht ook, want de voorstellingen zijn zeer aardig, de costumes frisch en men kan er gerust met vrouw en kinderen heen gaan. Ook uit een policiair oogpunt is de kermis in zeer goede orde afgeloopen. Echter heeft de politie een drietal personen gearresteerd, die hier hunne kermisvertooningen kwamen geven en die als zeer gevaarlijk voor de maatschappij te achten waren door hen on schadelijk te maken is de openbare veiligheid verzekerd geworden. Een van die personen is te Roermond en de twee anderen zijn te 's Her togenbosch voorloopig in arrest gehouden, een bewijs dat de politie zoowel voor de algemeene veiligheid als voor de goede orde bijzonder gewaakt heeft. Maandag is voor het hof van assises te Antwerpen de zaak behandeld tegen de persoon, die in het begin van Augustus des vorigen jaars een schot loste op den veld wachter te Loonopzand, omdat deze tegen hem eene bekeuring wegens wildstrooperij zoude instellen. Hij was beschuldigd van poging tot moord; 19 getuigen werden in deze zaak gehoord. Na een requisitoir van het O. M. en plei dooi van den verdediger van den beklaagde, na re- en dupliek, verklaarde de jury met 7 tegen 5 stemmen beklaagde schuldig aan het hem ten laste gelegde en werd hij veroor deeld tot 10 jaren dwangarbeid. Wij vermelden hier nog bij, dat het inder tijd aan de onvermoeide nasporingen van den wachtmeester der maréchaussée, alhier, Donker, gelukt is, den waren naam te weten te komen van den man, die aan de politie te Kaatsheuvel ontsnapt was, zooals men weet. 't Is dus aan genoemden onderofficier te danken dat de regeering de terechtstelling van beschuldigde in zijn vaderland, Belgie, heeft kunnen vragen en verkrijgen. Zaterdag heeft te Waspik plaats gehad gehad het van ouds bekende marktmaken van het Langstraatsche hooi tegen f 15 de 500 Kilo, om uit de hooilanden ingescheept en als los hooi verzonden te worden. Tegen dien prijs kunnen de hooiboeren dit jaar door elkander wel rekening maken. Door de Prov. Staten van Noorbrabant is besloten het besluit tot heffing der prov. belasting op paarden zoodanig te wijzigen, dat voortaan geoorloofd zal zijn de paarden, aangegeven in de 2e categorie, afwisselend te gebruiken, als waren zij aangegeven in de le categorie, zonder verhooging van belas ting verschuldigd te zijn. Was er tot half Juni in het noordwesten van Noordbrabant gebrek aan weigras, zoodat de weiboeren minder vee konden scharen dan andere jaren, moesten sommigen zelfs stukken land, die tot hooien bestemd waren, als weiland in gebruik nemen, thans is in dien toestand een gunstigen keer gekomen. Het gras is in den laatsten tijd zoo slerk gewassen, dat het vee zelfs op de vroeg ge maaide hooilanden kan grazen. De landerijen zijn echter op het lage gedeelte zeer drassig, waardoor veel gras in den grond vertreden wordt. Het reglement voor den telegraafdienst dat den 26 Juli a. s. in werking zal treden, wijkt in verscheidene opzichten af van de thans bestaande reglementen. Als van belang voor het publiek in het algemeen deelen wij daarvan de volgende wijzigingen mede Bij het tellen der woorden van een telegram worden voortaan de aanhalingsteekens en haakjes als één woord medegerekend. De kosten van het overbrengen van een bericht naar of van een schip in zee (sémaphore- telegram) zijn van f 1 tot 0.50 verminderd. De kosten voor bodenbezorging naar plaat sen, waar geen telegraafkantoor is, zijn, wan neer de afzender die voor zijne rekening neemt verminderd. Vroeger bedroegen de bodekosten f 0.70 voor een afstand van ten hoogste 11 kilometer en f 1.40 voor een af stand van ten hoogste 22 kilometer, terwijl voor grooteren afstand de werkelijk uitge schoten prijs verschuldigd was. Voortaan wordt, welke de afstand ook zij, waarover de verzorging moet geschieden, een vast be drag van f 0.50 geheven. Komen die kosten ten laste van den geadresseerde, dan betaalt deze, even als vroeger, het werkelijk uitge geven loon. Arbeid in fabrieken en werkplaatsen De Staatscourant bevat een koninklijk besluit, tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld bij art, 4 der arbeidswet van 5 Mei 1889. Daarbij wordt o. a. verboden een persoon beneden zestien jaren of eene vrouw arbeid tï doen verrichten aan drijfwerk, dat in be weging is, of in een werklokaal, waarin gevaarlijk drijfwerk niet voldoende is beschut, en woiden verder alle zoodanige maatregelen verordend, waardoor gevaar wordt wegge nomen. Een 20-jarig jongeling, behoorende tot een mallemolen, die bij gelegenheid van de kermis alhier was opgeslagen, is Zater dag middag bij het baden om het leven gekomen. Te Nijmegen werd Vrijdag zekere H. K., uit Herpen (Noordbr.), door de politie aangehouden, die wordt beschuldigd een os, dien hij bij zich had, uit eene weide onder Horsen, bij Druten, te hebben gestolen. Hij is dientengevolge gevankelijk naar Tiel over gebracht. Men meldt uit Enschede 18 Juli: Toen heden ochtend trein tio. 3427 der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen, die hier 's morgens te 7.05 moet arriveeren, een paar minuten van het station Gronau op weg was, ontspoorden de machine geheel en de bagagewagen gedeeltelijk. Er werd alleen materiale schade aangericht. De oorzaak is onbekend, daar de wissel goed lag. Trein no. 750 naar Zwolle ondervond hierdoor ruim 20 minuten vertraging, en ook trein no. 178 van Gronau kwam eenige mi nuten te laat. Trein no. 3427 liep juist heden voor het eerst. Thans moet de weg weer vrij zijn. Te Maasland is Zaterdagmiddag een kind van ruim 2 jaar door een vijfjarig broertje met een kinderwagen in het water gereden en, ondanks spoedig aangewende geneeskundige hulp, aan de gevolgen over leden. Zaterdag middag sloeg te Boven-Zeven- huizen, aan de zoogenaamde Oude wijk, de bliksem in de boerderij bewoond door L. Eringa. Van den inboedel werd het meeste gered, doch het gebouw brandde tot den grond toe af. Alles was verzekerd. Zaterdag middag is te Grave, bij het zwemmen op eene verboden plaats in de Maas, verdronken de soldaat-milicien v. B., woon achtig te Soest, sinds enkele dagen van Amersfoort naar Grave overgeplaatst. Men zoekt nog te vergeefs naar het lijk. In het Kreekrak bij Bath werd Zater dag het lijk gevonden van een onbekenden visscher, gekleed in hemd en broek. Naar gissing is het iemand van 40-jarigen leeftijd. Het is 's avonds op de begraafplaats te Ril land begraven. Te Groesbeek brandde Zaterdag op de Grafwegen eene flinke boerenwoning met schuur en bijbehooren, bewoond door P. G. geheel af. Niets was verzekerd. Oorzaak onbekend. Te Lobit hadden Zaterdag op den Rijn twee ongevallen plaats die gelukkig zijn afge loopen. Een voor anker liggend ijzeren kraanschip werd aangevaren door eene Belgische tjalk, waardoor al het want, de boegspriet en de mast werden vernield. In den namiddag dreef eene sloep met drie sloeproeiers en twee ve rificateurs der belastingen te ver af en liet zich door eene voorbijkomende stoomboot weder opsleepen. Tegenover Lobit gekomen, maakte men het touw los en kwam de sloep te dicht bij de raderkast der boot, zoodat zij omsloeg en de vijf mannen midden in de rivier lagen. Gelukkig wisten zij zich aan de raderkast en aan andere voorwerpen vast te klemmen totdat er hulp werd verleend. Een der roeiers had zijn voet vrij ernstig gekwetst aan een der schep-aderen. Graanrechten De heer J. C. Van Marken uit Delft ver klaart in zijn Fabrieksbode, dat hij tegen graanrechten met heel zijn hart gekant is, hoezeer hij anders ook maatregelen zeer wen- schelijk acht ter verdediging en bevordering van den nationalen arbeid. Heft invoerrechten op granen, en gij zult, zegt de heer Van Marken, wel de geldelijke opbrengst van onze bouwlanden verhoogen, maar niet den nationalen arbeid vermeerde ren; gij zult de Nederlanders wel duur brood, maar geen brood van Nederlandsch graan laten eten, waarvan de voortbrenging aan Nederlandsche handen een nieuw middel van bestaan opent. De nijverheid kan worden uitgebreid door den bouw van fabrieken, maar de landbouw kan niet in omvang toenemen, om de een voudige reden, dat ons land niet grooter te maken is, dan het is. En omgekeerd zullen de lage prijzen der landbouwproducten wel de geldelijke opbrengst van het grondbezit doen dalen, maar de nationale arbeid zal daarom niet verminderen. Het beschermende stelsel ten opzichte van den landbouw heeft nooit een ander gevolg dan het verrijken der grondbezitters, en heeft feitelijk dit gevolg gehad zoowel in Engeland als in Frankrijk. Maar zijt gij dan blind, zoo vraagt de volbloed protectionist tegenover deze uitspraak van Léon Say blind voor het feit, dat het platteland wordt ontvolkt, omdat de boeren arbeider geen werk en geen loon meer kan vinden Het trekken der boerenarbeiders naar de groote steden maar daarom nog niet de ontvolking van het platte land is een na tuurlijk gevolg van de toeneming der bevol king. Sedert 1830 is de bevolking van Ne derland met 65 pCt., met twee millioen zie len vermeerderd. Maar Nederland is niet grooter geworden; alleen zijn in de laatste 60 jaren 200,000 hectaren woeste gronden ontgonnenwaardoor de oppervlakte van bouw- en weiland met 10 pet. is vergroot. Neem nu eens aan, dat van de twee en een half millioen inwoners in 1830 een millioen hun middel van bestaan middellijk of onmid dellijk in den landbouw vonden, dan kunnen nu door die vermeerdering van bouw- en weiland met 10 pet. ook tien pet., dat is 100.000 monden, meer dan in 1830 van den landbouw eten, maar voor de overige 1,900,000 Nederlanders, waarmede allengs de bevol king is vermeerderd, was en is in den land bouw geen plaats, evenmin als telkens voor de 50,000 zielen meer, die ieder volgend jaar naast de reeds aanwezigen brood voor werk komen vragen. Maak het brood niet duurder voor die allen door maatregelen, die niemand werk kunnen verschaffenmaar behoud voor hen het werk, dat het buitenland hun wil ontnemen, vermeerder voor hen het werk, dat de landgenooten kunnen gebruiken, be houd en vermeerder den nationalen arbeid door verstandige maatregelen, die op den duur niemand opofferingen behoeven te kos ten. En mocht er ook al aanvankelijk, ja al mocht zelfs op den duur eeuig offer van de consumenten geëischt worden, beter en goed- kooper den r.ijveren producenten iets meer loon betaald, dan aan ledige handen, buiten wil en schuld tot werkeloosheid gedoemd, het brood der genade gereikt. Op grond van deze beschouwingen komt de heer Van Marken tot het volgende besluit: Alle invoerrechten mogen loten zijn van denzelfden stam, de vruchten, die deze loten dragen, kunnen zeer verschillend, gezond of ongezond, giftig of weldadig zijn. Graanrechten verhoogen kunstmatig de grondrente ten bate der bezitters van den beperkten grond, zij kunnen den nationalen arbeid niet vermeerderen, doch drukken op de overgroote meerderheid des volks en het meest op de arbeiders. Eene oordeelkundige heffing van invoer rechten op die producten van buitenlandschen arbeid, die even goed en even voordeelig door de binnenlandsche nijverheid kunnen worden voortgebracht, moedigt het kapitaal aan, nieuwe productiemiddelen ter beschikking

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2