Nummer 60. Donderdag 30 Juli 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Be Qradsmld ma Staatkundig overzicht. ANTOON TIELEN FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. III "Ü1JLJJUULfUAÜU _L I I - II J"'l 1,II I i SHHgggMMi Waalwyksclie en Lifigslraitscle («irut, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Inderdaad de reismanie is een manie, die in het loopende seizoen bijna tot een waan zin wordt. Natuurlijk hebben we niet op het oog de verkwikkende, doorgaans doodon schuldige zomeruitstapjes van de gewone ster velingen, die in ruimer of geringer mate tot de „bezittende klasse" worden gerekend maar op de reizen van de vorsten en rijks- grooten der verschillende landen, benevens al den aanhang van dezulken. De zomer van de vernieuwing der triple- alliantie is tegelijk die van tallooze interna tionale bezoeken, samenkomsten en manifes- tatien, welke men doorgaans politiek heel, doch die de politiek vrij wel onveranderd laten noch in de politiek, noch in de di plomatieke verhouding der verschillende lan den onderling, brengen zij eenige merkbare wijzigingde politiek is met vacantie en dat blijft zij onvoorziene gebeurtenissen voor behouden tot de heeren volksvertegen woordigers uit bosch en veld, van strand en kust terugkeeren om hun zetels weder in te nemen en elk voor zich den strijd weder aanbindt voor wat hij goed en wenschelijk acht. Tot zoolang dus de verschillende vor sten en prinsen en ministers voet voor voet gevolgd in den geest natuurlijk op hun reizen en tochten naar en door verre landen een taak, die den „gewissenhaften" dagbladlezer in dezen zomer zuur genoeg wordt gemaakt. Men raakt na korten tijd door al de namen van plaatsen en personen, door al 't kanongebulder en kurkgeknal aan 't duizelen en men komt in een toestand van vervoering met betrekking tot de hoog geplaatste reizigers, die bij al die afwisselend hun geboden genietingen, hun geestelijk en lichamelijk welvaren nog zoo goed weten te bewaren Van den jongen Servenkoning Alexander af, die sinds Zaterdagmiddag te Kief in het keizerlijk paleis vertoeft en die ook den Franschen bodem nog met een bezoek zal Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 45. XVI. DE VLUCHT DES KEIZERS. De omstandigheid, dat prins Eugenius van Sa- voye zich in het leger van den Lotharinger op hield, had tot dusverre verhinderd eene ontmoeting tusschen hem en Maria te bewerken. Liechtenstein had ook nog geen moed gehad Maria uit het klooster te halen en weder in de wereld te brer.- fen nu vernam hij uit de woorden van Guido, at men zijn verbod had overtreden. Hij meende thans te kunnen raden, wie Maria in haar onver zettelijkheid had versterkt, en in weerwil van zijn angst deed het hem bijna een boosaardig ge noegen, dat Guido thans ook voor zijn vrouw moest sidderen. Ha, riep hij woedend, ik werd bedrogen Het is de straf van God over de plichtvergeten abdis, dat de vlammen misschien ook Neuburg zullen verteren. Maakt de haat u tot een waanzinnigen las teraar riep Guido; help mij liever de staldeuren openbreken, het geldt misschien het leven van mijne vrouw en van uwe dochter. Het gelukte aan de wanhopige inspanningen van Guido de deur open te rukken; hij haalde het eerste paard het beste uit den stal, sprong er op en rende weg. Vorst Liechtenstein waagde het niet hem te volgen; hem ontbrak ook de kracht en de verme tele moed der jeugd; met een donkeren blik zag hij den ruiter na. Het ral wel een loos alarm zijn geweest, mompelde hij inzichzelvG, om zijn inwendigen angst te onderdrukken. Hoe zouden de Turken nu reeds over den Donau zijn geko men De brand zal door een toeval of door on voorzichtigheid zijn ontstaan, en de vrees voor de Turken drijft de menschen op de vlucht, in plaats van aan blusschen te denken. Er kwamen lieden van de hoogten. Er is niets te zien dan het vuur, berichtten zij; God ontferme zich over ons! Wij zijn allen verloren De vorst wilde bevel geven zijn rijtu.g in te vereeren, tot den machtigen czaar aller Rus sen toe, is of gaat alles op reis, wat vorst heet of zooals Alexander van Coburg b.v. zou willen heeten. 't Is een vorsten-mobi- lisatie op groote schaal. Keizer Wilhelm II van Duitschland (om te beginnen met den grootsten reiziger onder de reizende en trekkende majesteiten, hoog heden en excellentien) zit op 't oogenblik in 't hooge noorden 17 Augustus komt hij te Berlijn terug en den volgenden dag trekt hij reeds weer naar Bromberg, waar de ca- vallerie-manoeuvres plaats vinden, een mili tair genot, waarvan hij zoo langen tijd ver stoken is gebleven. Czaar Alexander van Rusland, dien men nog immer te Berlijn verwacht in den na zomer, heeft Zaterdag het Fransche eskader voor Kroonstadt met zijn gansche familie de eer aangedaan van een langdurig bezoek, tot enorme verheugenis van die Franschen, welke alle heil van de Newa verwachten. Politieke toasten werden niet gehouden, maar dat zal den laatstgenoemden idealisten niet verhin deren te spreken van „een alliantie met Rus land als tegenhanger der triple-alliantie Het Fransche eskader wordt, op invitatie van Engelands koningin, 20 Augustus te Ports mouth verwacht, waar de koningin persoon lijk ter ontvangst zal aanwezig zijn, teneinde haar dank te kunnen betuigen voor de haar telkenmale in Frankrijk ten deel gevallen hulde. Italie's kroonprins wordt op 't oogenblik gefêteerd in Groot-Brittanie; prins Ferdinand van Bulgarije toeft sinds eenige dagen te Koburg, nadat hij te Gastein met Engelands gezant te Konstantinopel een breedvoerige ruggespraak had gevoerd en de koning van Rumenie zal over eenigen tijd een samen komst hebben met den prins van Wales over de uithuwelijking van een van diens nichten aan den Rumeenschen troonopvolger, die dus een echtverbindtenis met de dichtende en dichterlijke juffrouw Vacaresco voor goed uit zijn hoofd schijnt te hebben gezet. Wat het resultaat zal zijn van al die be- spannen, toen een ruiter van het escorte des kei zers kwam aanrennen en bericht bracht van een troep, dien de bevelhebber van het escorte op verkenning had uitgezonden. Er zijn Tartaren en Spahis over den Donau gezet, meldde hij, de vijand bevindt zich tusschen ons en Weenen, nie mand kan naar de stad terug. De vorst werd doodsbleek. Woeste Aziaten zwierven misschien thans reeds om het weei'looze klooster, waarin zijn eenig kind zich ophield; hij durfde er niet aan denken, welk een ijselijk lot Maria wachtte, indien zij aan deze dierlijke men schen in handen viel. En hij had nog even in blinden haat een lasterwoord uitgesproken, bijna als een wensch 1 Nu had hij willen bidden, dat het Guido mocht gelukken Eleonora nog te red den, indien daardoor ook Maria aan het ontzet tende gevaar ontkwam; zijn laatste hoop klemde zich vast aan de gedachte, dat Guido er in zou slagen ook Maria onder zijne hoede naar Weenen te brengen. De jobstijding noodzaakte het vluchtende hof om op te breken. Het duurde een geruimen tijd eer de wagens weer aangespannen waren; overal heerschte een ongelooflijke, onbeschrijflijke ver warring; alle gemoederen waren door schrik be vangen; de wagens reden op den sraallen weg in elkanderin de ontsteltenis hadden eenige daarvan de richtiDg naar Weenen ingeslagen en konden nu niet omkeeren. Eindelijk gelukte het den stoet in beweging te stellendaar kwamen ruiters, die op verkenning vooruitgezonden wa ren, en berichtten dat zij vóór zich al'deelingen Tartaren hadden gezien. Het escorte moest voor uitgaan om den weg te beveiligen. De berichten behelsden waarheid. Met onge looflijke stoutheid, die slechts verklaarbaar was door den schrik, dien hun aanblik verspreidde, zwierven vijandelijke ruiters reeds door de om streken tot in de nabijheid van Krems. Terwijl de keizerlijke ruiters deze verdreven, riepen de vluchtende boeren in hunne wanhoop over de vernielde have het vluchtende hof scheldwoorden na; de keizer ontkwam te nauwernood, maar achter zich zag men den geheelen omtrek van Weenen als in een cirkel van vlammen, overal verkondigden de opstijgende rookwolken het niets verschoonende woeden der barbaren. Het werd den keizer bang om 't harter was geen hoop dat zijne hoofdstad het zou uithouden leefdheids bezoeken over en weer en van dezulke die nog te wachten zijn Met zekerheid valt dat moeilijk te zeggen, maar groote, bepaald verrassende wijzigingen in de politieke relatien, stellen wij ons als een gevolg er van niet vooralleen indien de drang, de nood van het oogenblik kwam, zou blijken wat men van elkaar te hopen of wel te duchten heeft. Een aardig St. Nicolaas-surprise hebben Constans (minister van binnenlandsche zaken,) de onder-staatssecretaris van koloniën Etienne en Treille, een afdeelingschef aan koloniën, Donderdagavond ontvangen in den vorm van boeken, gevuld met het hevig ontploffings middel knalzuurzout. Een gedeelte der pagi na's was uitgesneden en de open ruimte had men heel vernuftig tot helsche machine in gericht, zoodat het gansche ministerie er door in de lucht had kunnen vliegen. Men denkt aan eene wraaknemingeen ernstig onderzoek is ingesteld. Trots de tegenspraak, nog slechts eenige weken geleden uitgesproken, dat geene bij zondere kredieten voor het Duitsche leger op den dienst 1892 gebracht zouden worden, is het zeer waarschijnlijk, dat de minister van oorlog in deze van gedachten is veranderd. Het Duitsche militare weekblad begint alarm te maken, over de ophoopingen van Russi sche troepen, waar tegenover de bezettingen der grenzen dienen versterktzoodat de kazernebouw daar op ruimer schaal dient voortgezet te worden; doch nog kostbaarder kan de noodkreet worden over de artillerie. Duitschland heeft namelijk van alle vermoe delijke tegenstanders de oudste artilleriestuk ken, dateerend van 1873, terwijl de Engelsche in 1870 1884, de Fransche 1877, de Italiaan- sche in 1874 1876/81 de Oostenrijksche in 1875 en de Russische in 1877/79 vernieuwd werden. In Petersburg is eene scheuring gekomen in de groote jachtclub, waar de Duitsche leden trachtten, om de vereeniging geen deel te laten nemen aan eenige ovatie voor de tegen den aanval van liet groote Turksche leger. In Weenen bevonden zich slechts eenige duizen den mannen linietroepen onder bevel van den gouverneur en generaal der artillerie Ernst Ru- diger van Starhemberg, den oom van Guido. Hij werd bijgestaan door den bevelhebber der stad, den dapperen verdediger van Brunn, den fran schen graaf de Souches. Men mocht verwachten, dat de infanterie van den Lotharinger op Weenen zou terugtrekken wat ook gebeurde maar deze telde slechts 10,000 a 12,000 man, en de ver dedigingswerken der stad bevonden zich in den slechtsten toestandniemand had gedacht aan de mogelijkheid, dat het gevaar zoo vreeselijk snel zou opkomen. En daar was het nu reeds. Alle klokken van Weenen zwegen; alleen de groote klok van den Stephanusdoni verkondigde aan de stad door haar zwaren klank het gevaar, en weldra mengde zich met dit klokgebrom het angstgeschrei der burgers en de wapenkreet der soldaten. De be- vreesden vluchtten met geheele troepen, bijna 65,000 menschen drongen met hunne in der haast bijeengeraapte have de poorten uit; maar de studenten en de burgers maakten zich gereed tot den strijd, en evenals eens, voor meer dan eene eeuw, tóen zij Solima den Prachtlievende terug sloegen, zwoeren de mannen van Weenen te overwinnen of op de puinhoopen der stad te snevenzelfs vrouwen grepen naar de wapenen. De Lotharinger, door de Turken teruggedreven, rukte met de cavalerie Weenen binnen, en leger de zich tusschen de afgebroken Donaubruggen en in de nabijgelegen wijken der stad. Van den kant van het eiland Schütt kwam de zoo vurig ver langde keizerlijke infanterie. Dit waren met 8000 burgers en 12,000 studenten, kooplieden, hofbe dienden, enz. al de strijdkrachten, waarmede de stad Weenen zich moest verdedigen tegen 300,000 in den krijg geoefende Turken, tegen de toenmaals door vermetelen moed, woestheid en wreedheid beruchte macht van den Grooten Heer. Maar het gold hier het vaderland en eigen haard te beschermen, zichzelven, vrouw en kind voor het juk der slavernij te behoeden, Men liet vluch ten al wat niet den moed bezat om huis en have met de wapenen in de hand te verdedigen en zwoer vol te houden tot de keizer tot ontzet kwam op dagen, of zich onder de puinhoopen der stad te laten begraven. Fransche vlootgasten de Russen behielden ten slotte de overhand, zoodat nu zelfs een feesttocht, een diner en eene soirée georga niseerd zijn. De jeugdige koning van Servie, die, zooals dit tegenwoordig bij die betrekking schijnt te behooren, op reis is, heeft eerst naar den geest des tijds voor de vacantie examen moeten afleggen, waarna geconstateerd is, dat hij goede vorderingen maakte in de volgende vakken: godsdienst, meetkunde, algebra, na tuur- en scheikunde, wapenkunde, Servische en algemeene geschiedenis, Latijn, Fransch, Duitsch en Engelsch. Het Russisch wordt niet genoemd, zoodat het mogelijk is, dat hij daarin „onvoldoende" kreeg, wat hem slecht te pas kan komen, nu hij op een be zoek bij den czaar met alle ceremonieel van een regeerend vorst is ontvangen. Te Peterhof wordt een groot feest aangericht, zelfs een revue te Krasnoë Selo zal voor den vorst plaats hebben. De keizer van Oostenrijk neemt het bezoek kalmer op; de jeugdige koning Alexander wordt te Weenen ontvangen door een aartshertog, die hem naar den Hofburg begeleidt. Heeft de jonge souverein de stad Weenen dan eens gezien, dan mag hij te Ischl bij den keizer eenige dagen komen logeeren. De vroegere generaal Anatole Robin, die, wegens begane fouten, uit den dienst ver wijderd werd, is thans gearresteerd. Ten einde eenige verbetering in zijn geschokten financieelen toestand te brengen, had hij ge- meene zaak gemaakt met een paardenhan- delaar van zeer verdachte reputatie. De Parijsche gemeenteraad heeft fr 10000 toegestaan ter ondersteuning van de slacht offers der spoorwegwerkstaking. Of de regee ring echter haar goedkeuring aan dit besluit zal hechten, valt te betwijfelen. In de weinige dagen van 8 tot 13 Juli deed graaf Rudger von Starhemberg het ongelooflijke om de vestingwerkingen in staat van verdediging te brengen en levensmiddelen en krijgsvoorraad te doen aanvoeren. Op de ruiterdrommen, die de Turken hadden vooruitgezonden, volgde het ge heele groote leger en verdrong den Lotharinger van den Donau, wiens ingenomen stelling aldaar zelfs niet houdbaar bleek. XVII. IN HET KLOOSTEIirENSIONAAT. Wij gaan in ons verhaal eenige dagen terug. Wij hebben reeds gemeld, dat het Teven van Maria van Liechtenstein weer een ernstige crisis te ge- moet ging, toen haar vader voor eenige weken naar Weenen vertrok. Maria had thans Tiaar vier entwintigste jaar bereikt; sedert wij haar hebben leeren kennen, in den tijd toen zich uit de zor- gelooze kindsheid de liefelijk geurende knop van den maagdelijken leeftijd had ontwikkeld, had men een rijken en vollen bloesem mugen ver wachten, indien haar leven door de vriendelijke stralen eener mildere zon was beschenen. Thans hadden de bladeren der bloem het niet gewaagd zich te ontplooien, in plaats van te bloeien, zich vast om den kelk gesloten, zijne raadselen ver borgen, een treurig, kommervol bestaan voortge sleept. In het strenge kloosterpension was de eenzaam heid dikwijls voor Maria de beste troosteres ge weest. Men moest haar gemoed voor verstokt houden, daar zij het niet van zich had kunnen verkrijgen, om door eene klacht tegen hare ouders, zich te rechtvaardigen. Zij kon aan de abdis niet zeggen, dat zij in het ouderlijk huis nooit de liefde had ondervonden, die een onwankelbaar vertrouwen verwekt, dat men haar nooit had aangemoedigd om haar hart voor hare moeder uit te storten, en dat het daarom geen misdaad was geweest, toen zij ip haar hart een gevoel had gekweekt, dat naar haar beste weten rein en schuldeloos was. De abdis werd eerst over het ware karakter van Maria ingelicht, toen Eleonora met haar over hare vriendin sprak. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1