Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Griekenland, Amerika. BINNENLAND. -— Bij wijze van proefneming is het 18e regiment dragonders in de nabijheid van Blainville zwemmende de Meurthe overge trokken de eerste twee escadrons kwamen zonder ongeval over de rivier; doch de paar den van het derde zwommen terug en galop peerden, eenmaal aan land, in de richting van Boron weg, waar alle teruggevonden wer den. Iets later zonk een te zwaar geladen boot en twee dragonders geraakten er on der, doch beiden werden gered. De Fransche begrotingscommissie heeft zich vereenigd met de door de minister van marine teruggewezen bedenkingen van den rapporteur Brisson tegen diens begrooting. Dit is dan een indirect votum van atkeuring aan het adres van den minister. Verschrikkelijke spoorwegramp. Een ontzettend spoorwegongeluk heeft Zon dag avond te Saint-Mandé onder de muren der stad plaats gehad. Van Joinville-le-Pont was trein No. llö vertrokken, overvol met passagiers, die den muziekwedstrijd aldaar hadden bijgewoond. uur was de trein voor het station Saint-Mandé, toen een volg- trein, sterk 16 waggons, op den eersten trein inreed. De goederenwagen werd door ^e lo comotief geheel verbrijzeld en de drie laatste wagens, waarin de reizigers opgepakt zaten, werden ingereden. Een der wagens vatte vuur en stak de spaanders van den bagagewagen aan. Het ongeluk had plaats onder een der bogen van de brug Gambetta, die geheel versperd werd door de stukken, waardoor de redding enorm werd belemmerd. De jammer kreten, die opstegen, waren afgrijselijk. Het personeel aan het station verleende de eerste hulpde reizigers, die gespaard gebleven waren, vluchtten op het perron en maakten de verwarring nog grooter. De brandweer van Parijs en Vincennes werd gealarmeerd en bracht militaire ambulances- en hulp uit de hospitalen mede. Het vuur was weldra ge- bluscht, zoodat met het reddingswerk onder fakkellicht kon aangevangen worden 47 doo- den en 50 zwaar gekwetsten werden van on der de brug te voorschijn gehaald. In de wachtkamer werden de gewonden gelegd; de dooden in de goederenwagens. Zes personen werden onmiddellijk herkend. De lijken zijn zwaar verminkt. Alle beenen zijn gebroken door het opschuiven der ban ken. Hartverscheurende scènes vielen voor: eene vrouwtusschen twee waggons geklemd smeekte dat men haar zou dooden wegens de vreeselijke pijnen, die zij doorstond. Het duurde twee uur, voordat zij was vrijgewerkt. In een rijtuig, dat gaaf gebleven was, werd een persoon onder de banken gevonden, die de redders wezenloos aanstaarde, een nood kreet uitte en stierf van schrik. Vele moe ders jammeren bij de lijkjes harer kinderen. Een jonge man houdt snikkend van smart zijne jeugdige vrouw in de armen wier borst opengescheurd is door een stuk houthij wil zijn doode niet afstaan een ander staat we zenloos met zijn gedood tienjarig zoontje aan de borst. De weg is geheel door bloed gedrenkt, stukken menschenvleesch liggen allerwegen verspreid. De aanblik is verschrikkelijk. Dui zenden stroomen uit Parijs naar de plaats des onheilseen sterke politiemacht heeft het station afge.et. De zwaar gewonden, die vervoerd kunnen wordenwerden overge bracht naar het hospitaal St. Antoine. 's Nachts vier uur was de weg gedeeltelijk we der vrij. Het ongeluk wordt geweten aan den sta tionschef, die op het oogenblik van de aan rijding stond te praten met een passagier eerste klasse en die vergeten had den weg onveilig te laten zetten. Maandagnacht werd hij gearresteerdmen zegt, dat hij krank zinnig is geworden. Uit Dover wordt van Maandag gemeld Eene aanvaring had plaats bij de Good win Sands, tusschen de paketboot „la Flandre" en een onbekend schip. Dit laatste zonk. Men gelooft dat de bemanning door de Flan dre gered en naar Ostende gebracht is. LONDEN, 28 Juli. Naar de Standard uit Shanghai verneemt, heeft men ontdekt dat de zoon van een aanzienlijk Chineesch diplo maat, thans in Europa vertoevende, een werk zaam deel nam aan het op touw zetten der jongste troebelen en geweldenarijen, die aan talrijke Christenen het leven hebben gekost. Deze zelfde persoon zou ook de opsteller zijn der opruiende plakkaten tegen de vreemde lingen. De Times maakt eenen nieuwen brief openbaar van den luitenant ter zee Armit betreffende de wervingen voor de Chileensche vloot. Hij schrijft te Parijs geconfereerd te hebben met de gezanten van Balmaceda al daar en te Londen, die de handelingen van den Chileenschen oppervlootvoogd Latorre in zake de wervingen afkeurden en herstel van alle grieven alsmede schadeloosstelling aan boden. Reeds had Armit zijne diensten aan geboden aan den Parijschen agent der Chi leensche parlementaire partij, toen hij van eenen ongenoemden Engelschman eene aan bieding kreeg van 5500 pond sterling, waarvan 500 p. st. dadelijk, als hij dienst wilde nemen op het aan de Balmacedisten behoorende oorlogsschip Presidente Pinto, om dit te doen zinken of op andere wijze onschadelijk te maken. Armit deelde dit mede aan de bo ver«genoemde gezanten, weinig denkende dat de Presidente Pinto juist op hetzelfde oogen blik te Toulon strandde. Armit voegt erbij, dat hij aan admiraal Latorre machtiging heeft gevraagd om het bericht tegen te spreken, volgens welke deze zijn ontslag wilde nemen omdat hij sympathiseert met de parlementairen, waarop Latorre aan Armit terugseinde, dat het verkieselijker was, het bericht niet tegen te spreken. Van 's keizers voorgenomen uitstapjes naar de bergen en dergelijke zal den eersten tijd wel weinig komen. Aan boord van de „Ho- henzollern" is hij, doordat het dek door den regen glad was geworden, uitgegleden, waar bij hij zijn rechterknie bezeerde. Rust moet den hoogen lijder genezing brengen. Zijn gezondheidstoestand laat overigens niets te wenschen over. Zooals verwacht werd, zakt het water der Neisze. Onder medewerking der autori teiten, zoo meldt men uit Breslau, werden comités opgericht om gelden in te zamelen voor de noodlijdenden. Uit Oppeln en Brieg wordt een snel wassen van den Oder melding gemaakt. In den laatsten tijd hebben te Berlijn worstelstrijden plaats gehad door de vermaard- ste worstelaars uit alle deelen der wereld. Twee hunner hadden al de anderen over wonnen, namelijk de Amerikaan Tom Cannon en de houder van een restaurant te Hamburg, Karl Abs. Tusschen die twee werd Zondag avond een beslissende strijd gevoerd, welke eindigde met de volkomen overwinning van den Hamburger vechtersbaas. Hun eerste worsteling duurde twintig minuten, doch bleef onbeslist. In de tweede bleef Abs, na acht minuten strijdens, overwinnaar. Heel Berlijn was over dit geval in koorts achtige opgewondenheid. Het Amerikaansche zomertheater, waar het spektakel plaats had, bevatte meer dan zesduizend toeschouwers en in de aangrenzende straten waren de dui zenden niet te tellen. Zij brachten Abs geest driftige huldebetoogingen omdat hij de eer van den Duitschen naam zoo schitterend op geluisterd had. Te Czernowitz zijn groote knoeierijen bij het kantoor der in- en uitgaande rechten ontdekt, welke over ontzaglijke sommen loo- pen. Verscheidene beambten en handelaren zijn in hechtenis genomen. Een beambte heeft zelfmoord gepleegd. Te Gatangaro, in Calabrië, verkeerde on langs een huwelijksfeest in een ontzettend drama. Een twintigjarig beeldschoon meisje zou zich in het huwelijk begeven met een land eigenaar uit eene aangrenzende gemeente, toen plotseling bij 't zich in beweging stellen van den stoet twee geweerschoten van uit een tegenover het huis gelegen kazerne op de bruid werden gelost. Deze kwam echter met een lichte verwon ding vrij, doch hare zuster, moeder van twee kleine kinderen bleef op de plaats dood. Men kan zich de algemeene ontsteltenis voorstellen. De daad werd bedreven door een jongen karabinier, met wien het meisje de geheime verkeering had afgebroken, ter wille van den meer bemiddelden landeigenaar. Uit Athene verneemt de Daily News dat het toenemen van moorden op Kreta wordt toegeschreven aan eenen geheimen Turken- bond, die de volslagen uitroeiing der Chris tenen op het eiland zou beoogen. De ontdekking van goud in Nicaragua, heeft door geheel Centraal-Amerika een goud koorts doen ontstaan. De aanwezigheid van goud werd het eerst door een soldaat ontdekt, die een klomp vond, welken hij voor 2800 dollars (f 7000) verkocht. Het goud moet bij een vulkanische werking aan de opper vlakte van den bodem gebracht zijn, waarin het tot nog toe, diep verborgen lag. De mededeeling van Duitschland's me dewerking aan de wereldtentoonstelling te Chicago is aldaar met een ongekende geest drift ontvangen. Waarschijnlijk zal het ten toonstellingscomité in zijn eerstvolgende zitting de voor Duitschland beschikbaar gestelde plaatsruimte verdubbelen, ten koste, voor de helft van het voor Engeland en voor de an dere helft van het voor Frankrijk bestemde terrein. Te verwonderen valt eene voortrekking der Duitsche exposanten boven die van andere landen niet, wanneer men nagaat, dat Chicago met een bevolking van een millioen zielen een kolonie van 400.000 Duitschers of uit Duitschland afkomstigen heeft. De adminis tratieve betrekkingen zijn dan ook vco. het meerendeel in handen van Duitschers. De aldermen, de sherifs, de burgemeester, de hoofden van politie en justitie, allen zijn Duitschers. De toezegging van Duitschland's medewerking werd gevierd met een monster bijeenkomst in Furnesshall, die besloten werd met een optocht door de stad met muziek. Op een tot een der leden van het comité gerichte vraag, welken invloed Duitschland's deelneming zal hebben op die van Frankrijk, antwoordde deze, dat Frankrijk's medewerking zeer gewenscht was, maar dat, ook zonder deze, de tentoonstelling slagen zou. Duitsch land zou dan het ontbrekende wei aanvullen. De meerderheid der leden van hel comité schijnt Duitschland in alle opzichten een hoofdrol op de tentoonstelling te willen laten spelen. Duitschland en Ierland spannen nog steeds de kroon, wat betreft het aantal hunner inwoners, dat jaarlijks zijn geluk in de Nieuwe Wereld gaat zoeken. De officieele cijfers van het emigratie-bureau te New-York omtrent het jaar 1S90 toonen aan, dat niet minder dan 68,000 inwoners van het Duitsche Kei zerrijk hunne Heimath verwisselden met Ame rika; daarop volgt het Vereenigd Koninkrijk met bijna 63,000 waarvan 33]/a duizend alléén uit Ierland; Italië met 58, Rusland met 49, Oostenrijk met 30, Hongarije met 23, Zweden en Noorwegen te zamen met bijna 34 duizend emigranten; de overige Europeesche Staten bleven alle onder het cijfer van 10,000. Meer dan een derde gedeelte van het geheele aan tal kwam uit Duitschland en Oostenrijk-Hon- garije, en de cijfers uit deze landen, zoowel als die uit Rusland, wijzen eene belangrijke toename sedert 1889 aan, terwijl de landver huizing uit Engeland en Ierland niet onaan zienlijk is afgenomen. Dat die cijfers met den toestand van handel en nijverheid, zoowel als met de staatkundige en economische ge steldheid der lagere klassen in een nauw verband staan, behoeft geen betoog. Trouwens, de Engelschen zijn de eersten om te erken nen, dat het hun de laatste jaren, wat hunne diverse industrieën betreft, nogal naar den vleesche gaat. N WAALWIJK, 29 Juli 1891. In ons nummer van 21 Juni deelden wij reeds mede, voor welke inzendingen op de landbouwtentoonstelling alhier het uitvoerend bestuur zich voorstelde prijzen uit te loven. De door ons toen gedane opgave is nage noeg onveranderd gebleven alleen dient zij te worden aangevuld met de vermelding, dat nog belooningen zullen worden toegekend voor werktuigen, zuivelbereiding, hoefbeslag en meststoffen. De bekroningen zullen bestaan in gouden, verguld-zilverenzilveren medailles en di ploma's. Aan de bekroonden wordt in plaats van medailles uitbetaald Voor de groote gouden medaille f 50. Voor de gouden medaille f25.— Voor de groote verguld zilveren medaille f 20.— Voor de verguld zilveren medaille f 15, Voor de groote zilveren medaille f 10 Voor de zilveren medaille f5. Aan hen, die medailles wenschen te ont vangen en het verlangen binnen drie dagen na de tentoonstelling schriftelijk te kennen geven aan het uitvoerend bestuurzullen medailles ter waarde der geldprijzen worden uitgereikt. Hieruit blijkt dus duidelijk, dat in den re gel geld zal worden uitbetaald en bij uitzon dering medailles aan hen, die het verlangen daartoe te kennen geven. Programma's zijn op aanvrage verkrijgbaar bij het uitvoerend bestuur. Zijne Excellentie de heer Commissaris des Konings in Noord-Brabant, beschermheer der landbouwtentoonstelling alhier, heeft op nieuw blijk gegeven van zijne groote belang stelling in deze onderneming. Het Uitvoerend bestuur ontving namelijk van Zijne Excellentie de aangename tijding, dat hij ter beschikking van het uitvoerend bestuur stelde twee gou den medailles, en tevens inteekende voor garantieaandeelen. Dit hernieuwd bewijs van belangstelling is met groote ingenomenheid begroet en wordt op zeer hoogen prijs gesteld. Naar wij van verschillende zijden ver nemen, zijn meerdere belangstellenden in de tentoonstelling van meening, dat, in plaats van eene gift ter waarde eener medaille, ook eene medaille zelf aan het uitvoerend be stuur kan worden ter hand gesteld. Wij wen schen daarom op te merken, dat volgens Art. II der Algemeene Bepalingen de be kroningen in geld worden uitbetaald, en juist daarom, alléén de waarde der medailles kan worden aangenomen. Gisteren hielden de onderwijzers in het arrondissement Waalwijk eene vergadering op de zaal Musis Sacrum alhier. Na eenige huishoudelijke werkzaamheden vereenigden zij zich aan eenen gezelligen feestdisch, waar aan zij onder een prettigen en opgewekten geest,enkele genoegelijke uurtjes doorbrachten. Nu de herstemmingen in de districten Schoterland en Almelo zijn afgeloopen, kan de samenstelling der Tweede Kamer worden opgegeven. Zooals men weet, werd in Scho terland een liberaal, in Almelo een katholiek gekozen. De Tweede Kamer telt nu 54 liberalen, 1 radicaal (de heer Tijdens), 25 roomsch- katholieken en 20 anti-revolutionairen. De sociaal-democratische partij en de conser vatieve groep zijn dus niet vertegenwoordigd. Bij den nationalen wedstrijd, verleden Maandag door de handboogschutterij Amoe- nitas, te Kaatsheuvel gegeven, is de rozenprijs behaald met 4 rozen door het zestal van Eendracht maakt Machtte Baardwijk, in 4 gangen, en het eerekrus met 29 punten in vier gangen door den schutter L. Schrijner van hetzelfde gezelschap. Door den machinist Koop Mast, te Gorredijk, is naar eene teekening van den heer G. Halbertsma, te Beesterzwaag, een toestel vervaardigd, dat voor wielrijders van veel belang is te achten. Het dient om den zuiveren afstand te meten op het rijwiel afgelegd, beter dan tot nu tos moet geschie den door den zoogenaamden staffenteller, die door den rijder in een zijner vestzakken wordt geborgen en die, door middel van een koord, het getal omwentelingen der trappers aangeeft, hetgeen niet zelden met veel on nauwkeurigheden gepaard gaat. Wij kunnen het mechaniek niet in bijzonderheden om schrijven, alleen vermelden, dat het toestel wordt geplaatst tusschen de spaken en aan de as vanhet voorwiel, waardoor het voor vuil wordt bewaard, en dat het raderwerk zoodanig is samengesteld, dat de wrijving tot een minimum wordt gebracht, en wel zoo, dat zij niet door den wielrijder wordt waargeno men. Het inwendige is door een koperen cylinder afgesloten om het binnendringen van stof te beletten. Bij een kortstondig onweder is Vrijdag avond de bliksem geslagen in de woning van den herbergier van Haperen aan den Tetering- schen dijk bij Breda. Een aantal dakpannen werden naar beneden geslagen. Een kind van van den herbergier sloeg bewusteloos tegen den grond, kwam na eenigen tijd weder bij, doch bleek erge brandwonden aan de beenen te hebben bekomen. Te Maarland-Eijsden heeft Zondagnacht een brutale diefstal plaats gehad. Door uit snijding eener glasruit hebben dieven zich toegang weten te verschaffen tot de woning van den heer Wolfs-Debie, en daaruit ont vreemd bedden en linnengoed, zilveren lepels en eenig geld. Ook is dienzelfden nacht diefstal gepleegd ten huize van den stations chef te Grousveld, wien o. a. zijn tenuejas ontstolen werd. De justitie doet onderzoek. Zondag nacht ca. half een brak er een felle brand uit in het huis van G. P., land bouwer te Kuilenburg. Hoewel de brand zich ernstig liet aanzien, zijn toch de belendende panden behouden gebleven dank zij de spoedige werking der spuiten en de goede orde welke er heerschte. Het pand, dat nog door drie andere huis gezinnen bewoond werd, is geheel uitgebrand. Toen de landbouwer Jans, te Grave, Zaterdag eenig rundvee in de weide bracht, werd hij door eene koe aangevallen en der mate gestooten in de zijde, dat drie ribben braken en hij bewusteloos naar huis moest vervoerd worden, waar de dokter, die in middels ter hulp was geroepen, verklaarde bevreesd te zijn voor het behoud van den ongelukkige, wijl volgens zijn meening, de ribben tot de lever waren doorgedrongen. Door een verzakking van den bodem bij een rioleering, had Zaterdag middag te Arnhem op hét Eusebiusplein, bij de Rijnkade, een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een der daar werkzaam zijnde arbeiders geraakte onder een zandlaag van aanmerkelijke dikte en kon eerst na vrij langdurige en vereende pogingen van zijn makkers en ijlings toegeschoten hulp uitzijn benarde positie worden verlost. Hevig ontdaan, doch oogenschijnlijk zonder letsel te hebben bekomen, werd hij op den beganen grond gebracht, waar men hem door opwekkende middelen weer eenigzins tot zijn zeiven bracht. Een grappig misverstand Dezer dagen vond een landbouwer onder Handel (bij Gemert) bij het afgraven van een zandberg, een steenen kan, die blijkens de daarop voorkomende woorden en figuren wel voor antiek scheen door te mogen gaan. Ten einde inlichtingen in te winnen over de meerdere of mindere waarde van zijn vondst, ging ons boertje naar het klooster der Fransche jezuïeten te Gemert. Ongeluk kigerwijze verstond de pater, die hem te woord moest staan, even weinig van het Hollandsch als Brabantsche landbouwers van Fransch. De kan in de hoogte houdende, zeide de boer„Die heb ik gevonden," daarbij met den vinger op de borst tikkende. „Ah, avez vous faim?" vroeg de pater. Het boertje dat, „faim" met „vinden" in verband bracht, antwoordde„Oui, mosjeu." Hoe groot was evenwel zijn verbazing, toen de pater, na zich even verwijderd te hebben, met een kan vol soep kwam aandragen, en die in de gevonden kan overgoot Op klacht van eene dochter van den spoorwegwachter P. te Schin-op-Geul, is tegen zekeren K. te EtenakenYVijlré door de marécliaussée proces-verbaal opgemaakt, om dat hij haar bij terugkomst van de hermitage van den Schaesberg een kus had ontstolen. Volgens een particulier schrijven aan het Handelblad van Antwerpen medegedeeld, heeft de Vlaamsche schilder Jan van Beers die in Londen woont, daar een avondfeest gegeven, dat door 125 genoodigden eene aaneenschakeling van aangename verrassingen -siI>

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2