JfaLM HODIGfiflS en HET, Te Huur ZIT- ER SLAAPKAMER, J. A.van Boxtel, Hand-. R dC Bekendmaking. Advertentiën, aanbesteden: Hooigras en Riet I la-i—J and-, WAAI- Handelsberichten. Jacobus Maas, Donderdag G Augustus a.s. te Tilburg. een gemeubileerde Komt, Ziet en Oordeelt Verhooging van invoerrechten! ONDERTROUWD H. M. VAN DEURSEN S. M. MOSTERMAN. Het omheinen en de verdere wer ken ten behoeve der Land bouwtentoonstelling. Op DONDERDAG 30 Juli 1891, IX HET ÜPEMUR VERKOOPEN, OM EENMAAL TE MAAIEN HET OMHELSDEN en ELSHOÜT AFLOSBAAR BIJ KAATSHEUVEL BILLIJKE PRIJZEN. GARANTIE. GRATIS ONDERRICHT. was. De hertog van Orleans, de hertog van Marlborough, dé schilders sir Fred. Leighton en Alma Tadama, de heer Justin Mac Carthy, de groote industrieel John Aird, te wiens eere het feest werd gegeven, behoorden on der de aanwezigen. De tafel bestond uit een groot stuk kristal, 15 meters lang en 2 breed, bedekt met een zeer licht weefsel. Onder de tafel waren elec- trische toestellen aangebracht, die lichtende stralen van verschillende kleuren moesten afwerpen. Een velum, ondersteund door vier gebeeldhouwde kolommen, hing boven de tafel en was aan den muur verbonden door electrische lichtgevende bloemkransen. Na het eerste gerecht doofde het licht der bloemkransen uiteene onzichtbare hand bracht de electrische batterij in beweging en aanstonds werd de geheele tafel verlicht zoodat de zaal in duizend kleuren schitterde De dischgenooten juichten geestdriftig dat tooverachtig schouwspel toe. Iets zeer oorspronkelijks was een overgroote partij van ortolanennesten, waarvan de korst instortte en een heele vlucht levende vogels liet ontsnappen; het werd donker en mecha- nieke nachtegalen mengden hunne tonen met die der ortolanen, zoodat uien zich in een elyseesch woud verplaatst waande. Dezelfde onzichtbare hand bracht weer eene andere veer in beweging, en bij elk gerecht scheen er een nieuw licht. Het eerste gerecht verscheen in het rood, het tweede in het geel, het gebraad in het groen, de tusschen- spijzen in rosekleur, het nagerecht in purper en eindelijk de wijn en likeuren in een schit terend gouden licht. De koffie werd daarna binnengebracht. Na de officieele dronken en eenige dessert redenen werd de zaal eensklaps in het donker gehuld. Onder den grond hoorde men muziek en tromgeroffel. Bij het gerucht van Japan- sche tamtams en andere zonderlinge geluiden zag men een politieagent verschijnen, die stilte eischte en de koffie rondschonk. Tegen de binnenzijde van het velum boven de tafel werden de portretten in caricatuur van al de dischgenooten zichtbaar. Gedurende het maal zong mad. Melba, achter behangsels verborgen, een aria uit Hamlet, miss Saint John zong het lieve lied For You en verscheidene andere kunstenaars lieten zich daarna hooren. Maandagavond omstreeks IIV2 ure wilde zekere B. S. te Raamsdonk, die door zijn va der wegens het late uur naar huis werd ge bracht, zich door verdrinking het leven be nemen. De maréchaussée Leusing, die daar in dienst was met maréchaussée Verhulst en zag dat genoemde persoon in de rivier de Donge sprong, begaf zich geheel gekleed te water en bracht den drenkeling, niettegen staande deze zich sterk tegen zijne redding verzette, met behulp van Verhulst op het droge. Bij het huiswaarts brengen trachtte S. zijne redders nog te ontsnappen om zich ander maal in de rivier te werpen. Een woord van lof komt beiden maré- chaussées toe, die hun leven waagden om een ander te redden. Een veehandelaardie zich in den nacht van Zaterdag op Zondag op het Vree burg, te Utrecht, bevond en met de zijnen een ruim aandeel in de algemeene kermis pret had, kwam op eens tot de nu juist niet aangename ontdekking, dat zijne portefeuille, waarin ongeveer f 600 aan papieren geld ge borgen was, was verdwenen. Van schrik geheel nuchteren geworden trachtte hij zich nog, zoo goed en kwaad als dit ging, te herinneren waar hij zoo al was geweest en stelde daar een onderzoek in, doch toen dit alles zonder resultaat bleef, was het gedaan met de kermisvreugde en werd er besloten om maar zoo spoedig mo gelijk weder huiswaarts te gaan. Terwijl men nu bezig was om in te span nen, vertelde de veekooper den kastelein, natuurlijk met een zeer bedrukt gezicht, het geen hem was overkomen, doch was ten zeerste verwonderd, toen deze daarop lachende antwoordde „Nou, dan zal ik ook eens zoe ken, misschien ben ik gelukkiger en breng haar nog terecht" en zich toen verwijderde. De verwondering van den buitenman ver anderde echter in groote vreugde, toen hij weinige oogenblikken later den kastelein zag terugkomen, de vermiste portefeuille in de hand houdende. Toen de kastelein hem nu vertelde, dat hij de portefeuille reeds des middags op zijn verzoek voor hem in bewaring had genomen, verklaarde de man zich daarvan niets meer te herinneren en niet anders te hebben ge dacht, dan dat hij haar te midden van het kermisgewoel op een of andere wijze was kwijtgeraakt. Onnoodig te zeggen, dat de portefeuille nogmaals aan de goede zorgen van den kas telein werd toevertrouwd en dat de gelukkige veekooper er vooreerst niet aan dacht om naar huis te rijden. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een looper aan eene der brood fabrieken. Deze onmensch had reeds eenige dagen in het roggebrood, bestemd voor het armenhuis, spijkers en glas gedaan, omdat hij wraak wilde nemen over het ontslag van zijn vader, die aan de fabriek als meester knecht had gefungeerd. Gelukkig was nog door geen der verpleegden van het brood genuttigd. In de Tijd wordt uit Amsterdam bericht: Onze straatjeugd. Zondagavond te half tien trokken twee opgeschoten jongens op de Rechtboomsloot vóór perceel 110. 17, eene ijzeren pijp uit den grond, vulden die met buskruit, plaatsten er eene brandende lont bij en verwijderden zich toen. Na een oogen- blik ontplofte de pijp met een hevigen knal; eenige s tukken ijzer vlogen door de ruiten van het huis, verbrijzelden zelfs eene roede en verwondden iemand, die voor het raam zat, hevig in het aangezicht. De jongens zetten het op een loopen en zijn tot nog toe niet bekend; de politie doet onderzoek. Loonopzand, 27 Juli. Zekere F., uit Kaats heuvel, van wiens bezoek we hier lang moch ten verschoond blijven, deed gisteren weer eens van zich hooren. Bij den kastelein H. v. d. H. sloeg hij moedwillig een paar ruiten stuk, doch kreeg van dezen tot loon een fiksch pak slaag. De politie verscheen spoedig ter plaatse, die met dit persoontje nu wel verder zal afrekenen. Vlijmen, 26 Juli. I11 verschillende dagbla den las men in den laatsten tijd, hoe door vele muziekgezelschappen op den wedstrijd te Eindhoven bekroond, feest gevierd werd. Ook onze harmonie „Concordia" kan met recht jubelen, want behaalde zij op het con cours te Nijmegen in 1887 den 3e prijs, te 1 ilburg in 1888 den 2en, nu werd haar met algemeene stemmen der heeren juryleden de eerste prijs toegekend. Het feest, ter eere dezer overwinning te geven in den tuin van den heer Daelmans, werd Zaterdag 25 dezer gevierd en bestond in een concert, den ho- norairen leden aangeboden, illuminatie en vuurwerk. Met alle recht kan gezegd worden, dat dit feest uitmuntend geslaagd is en schier aller verwachting overtroffen heeft. Het programma werd flink ten uitvoer gebracht, terwijl de illuminatie, alsmede het vuurwerk ieder bij zonder bevielen. Na afloop nam de president het woord en wenschte in een hartelijke toespraak den di recteur en den werkenden leden nogmaals geluk met het behaald succès. Daarna ver- eenigden zich de leden in de zaal der har monie, alwaar nog menige toost werd inge steld en veler gezondheid werd gedronken. Het is ons aller wensch, dat „Concordia" op den ingeslagen weg blijve voortgaan, dat de harmonie bij eene volgende gelegenheid weder roemvol uit het strijdperk zal te voor schijn treden. Ten slotte brengen wij onze hulde aan den hooggeachten president, den weled. heer Mom- mersteeg, die steeds met onvermoeiden iiver de belangen der harmonie behartigt, die zoo zeer den bloei en de welvaart van dit c zeischap bevordert. Hulde ook den zoozeer gewaardeerde» be schermheer dr. Verlinden, hulde aan den di recteur, den heer Brohm, wien grootendeels de lauweren, in Eindhoven behaald, zijn te danken. Eene prachtige schilderij, voorstellende het portret van den componist Beethoven, is aan bovengenoemden eersten prijs toegevoegd. Ilcusden, 28 Juli. Naar wij vernemen, is thans het plan ontworpen voor de overbrug ging van de Nieuwe Maas nabij deze stad. Volgens het project zal de brug verkrijgen twee overspanningen over het zomerbed en zes kleinere over het winterbed. Zij zal te vens geschikt zijn voor den aanleg van tram wegen. De plaats, waar de brug is ontworpen, is onder gemeente Heesbeen, bij de Lage en Hooge Steeg. Omtrent het plan zal het ge westelijk bestuur worden gehoord. (N. R. Ct.) In een artikel over de Mac-Kinley's wet ten in de Revue des Deux Mondes, schetst Auguste Moreau de gevolgen, die de tarief- verhooging voor de Vereenigde Staten gehad heeft. Voor hen, die in ons land dezelfde denk beelden zijn toegedaan als de Amerikaansche president van de commissie voor het budget der ontvangsten in zijn tarief toepaste, is het leerzaam om eens te vernemen wat er plaats greep, toen dat tarief in werking was getre den. Wij ontleenen de hier volgende korte be schouwing aan de Arnhemsche Ct. „Mac Kinley en zijn vrienden hadden aan het Amerikaansche volk voorgespiegeld, dat het eerste gevolg vau de aanneming van hun stelsel zou wezen een algemeene verhooging der loonen. Zonder het te zeggen, dachten zij wel, dat de prijs verhooging van alle artikelen, een gevolg van de wet zou zijn, maar zij rekenden er op dat het eerste economisch verschijnsel het tweede zou doen voorbijzien. Het volk sloeg geloof aan die voorspiegeling. In den loop van de theoretische beschouwin gen bij de discusien in het congres, kwam niemand daartegen op. Het publiek bleef onverschillig bij de be rekeningen, die in de dagbladen voorkwamen, omtrent de waarschijnlijke werking der wij- zingen, welke in het tarief zouden worden gebracht. Maar het tarief was nog geen acht en veertig uren in toepassing, of van alle zijden werden kreten van woede aangeheven. Bij geen enkelen tak van nijverheid werden de loonen hooger en de meeste dagelijksche verbruiksartikelen stegen met den dag aan zienlijk in prijs. De protectionisten van het eongres hadden volstrekt een prijsverhooging voorzien van de voortbrengselen der inheemsche nijverheid, daar de wet slechts de strekking had om de gelijksoortige in het buitenland vervaardigde voortbrengselen te weren. De begeerigheid van den inheemschen Amerikaanschen detail handel haalde een streep door die rekening en bracht onmiddellijk duizenden koopers en vooral koopsters in opstand tegen de wet en haar ontwerpers. Wollen waren stegen plotseling van 10 op 28 stuivers de el; paar lemoeren knoopjes van 1 tot 5 stuivers het dozijn. Dergelijke kleinigheden, in het onein dige herhaald, hebben de kiezers aan den heer Mac-Kinley niet kunnen vergeven." Ondanks de schatten aan zijn verkiezing besteed, viel hij met honderd van zijn pro tectionistische medestanders. En wat waren de gevolgen voor het buiten land August; Moreau zegt in dezelfde studie: „De wet van Mac-Kinley is nu sedert vele maanden in werking; alle booze voorspellin gen zijn gelogenstraft: de uitvoer van Europa naar Amerika heeft geen noemenswaardige vermindering ondergaan." De slachtoffers der bescherming zijn dus de ingezetenen van het land, dat ze in toe passing bracht." Burgemeester en Wethouders van Waalwijk doen bij deze openbare kennisgeving, dat het pri mitief kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1891 van af 27 dezer gedurende 5 maan den op de secretarie ter inzage van een ieder is gelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Waalwijk, 26 Juli 1891. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat de schutterijkeuring zal plaats hebben op Maandag, 3 Augustus e. k., des voorniiddags 1072 uur, ten raadhuize dezer gemeente. De Burgemeester van Waalwijk. Waalwijk, 26 Juli 1891. GORINCHEM, 27 Juli. Men besteedde voor: ristarwe f 0,a f00. roode dito f9,— k f9,25, witte dito f9.50 19.75 inl. rogge f 6,— k 6,10 buitenl. dito i 5,75 a 5,85 gerst 15,75 a 5,85, haver f4,cl 4,25 beste kook- erwten f0,— k 0,— lijnzaad f— k—per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 204 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f200 k 2u0 Kalfvaarzen f120 a 200 Melkkoeien f 160 k 200 Hokkeling ossen f k 00 D/2 jarige ossen f 100 k 140 Guiste vaarzen f k, Pinken f 80 a 100 Graskalveren f 20 a 40 Nuchtere kalv. f 6 a 12 Aangevoerd 20 varkens van 15 a 18 c., per half kilo, 340 biggen van f 4,00 a 8.00 per stuk. Eieren f 0.95 a 1.— per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per 1/2 kilo. ROTTERDAM, 27 Juli. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 10.k f 10.50. Mindere en geringe f 9.50 a 7,25 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassceh de beste f8.20 k 8.40 dito mindere f8,— <\7.25. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f5.— a 5,50; mindere f0,— a 0,— beste Zomer f 4,25 a 5.25 mindere f 0,a 0. Haver. De beste f3.25 4.90. Mindere f0.a 0. Blauwe erwten. De beste fa Mindere f0.0. Paardenboonen. De beste f0.0. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f12,— a 15,— Mindere f 0.— k 0.—. Witte boonen. De beste f7.50 k 10.—. Kookerwten de beste partijtjes van f 0.k 0.mindere van f 0.a 0. Schokkers van f 0,k 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot fafO.Zomerzaad f0,totfO. Kanariezaad f7,50 tot f7.75 Mindere f7.25 a 6.75. ROTTERDAM, 28 Juli. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 6 vette runde ren 1475, vette graskalv. 192, nuchtere kalveren 69, schapen of lammeren 0 varkens 6 biggen 169, bokken of geiten 1. De bestede prijzen liepen als volgt Runderenle kw. 80 a ct. 2e kw. 74 a ct. 3e kw. 68 ct. Kalveren: le kw. 90 a—ct., 2de kw. 75 a 85 ct.3de kw. a ct. Schapen: le kw. 00 ct., 2e kw. 00 ct. Boter 50 k 65 cent per half kilo. Heden overleed zacht en kalm, nal j voorzien te ziin van de Hei li ere. Saem.™ - voorzien te zijn van de Heilige Sacra--= menten, onze innig geliefde Yader, Behuwd- en Grootvader, de Heer H in den ouderdom van ruim 70 jaren. H Uit aller naam, THOM. MAAS. I 's-Boscii, 25 Juli 1891. Jj EN Baardwijk, Heusden, 23 Juli 1891. der Landbouwtentoonstelling te Waal wijk, zal op des voormiddags ten 11 uur, in het Café der Erven A. N. VAN RIEL, Bestek en teekoningen zijn ter inzage in genoemd café. Aanwijzing Zaterdag 1 Augustus, des voormiddags ten 11 uur, en op den dag der aanbesteding des voor middags ten 10 uur. OPENBARE VERKOOPING VAN des voormiddags ten 10 ure, in de herberg //de Kievit/' zal het gemeen tebestuur van Tilburg staande op de uitgestrekte gemeentegronden de Hooge- en Lage Witzie en het Rouw— veld, tusschen den Kievit en den Uitersten Stuiver, zooals afgebakend is. Pachtsom en 10 percent ongelden bij goede borgstelling, te betalen voor het einde dezes jaars ten kantore van den ge meente-ontvanger. ZEGT DIT VERDER. VAN brengt ter algemeene kennisse, dat de schuld brieven van de GELDLEENING ad f17000, dato 16 October 1877, ten laste van genoemd Waterschap zullen worden gesteld ten kantore van den secretaris-penningmeester te E 1 s h o u t, op 15 November 1891, en dat, na gemeld tijdstip, geen renten meer zullen worden uitbetaald. De voorzitter. A. H. J. VERHOEVEN. De secretaris-penningm. J. GIJZELS. Oudheusden, Juli 1891. met kost en bewassching, voor één of twee personen. Te bevragen onder letters X.Y.Z. bureau dezer courant. zijn steeds in RUIME KEUZE voorhanden: uit de beste fabrieken. Vooral munt uit de vermeerderd mei extra apparaat voor paarlsteek, nieuwste vinding.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 3