Nummer 61, Zondag 2 Augustus 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Se Goudsmid tul Weeaei. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalvtjksrbr en Langslraatsche Conrant, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden /1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per re^e) groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 't Is nu eenmaal niet anders bon grc, mal gré moeten we ons telkenmale opnieuw bezig houden met de feestelijkheden, die te Peters burg en in de haven van Kroonstadt afwis selend plaats vinden ter gelegenheid van het bezoek der Fransche vloot aan laatstgenoemde havenstad. Of zij zullen leiden tot een be paalde, in alle bijzonderheden vastgestelde alliantie, dan wel alleen zullen bijdragen tot de bekrachtiging van de goede relatien tus- schen beide landen, kunnen we na al het reeds besprokene stilzwijgend voorbijgaan, het feit dat de officieele en offlcieuse telegraaf berich ten rond zich werpt als had de gansche be schaafde courantenlezende menschheid geen andere taak dan stap voor stap de faits et gestes van gasten en gastheeren te volgen, is er een, waarmede rekening dient te worden gehouden. Helderheid is ook al weer de hoofdver dienste niet van de berichten, omtrent het geen er te Kroonstadt en omgeving geschiedt: de telegrammen zoowel als dé brieven in de hoofdorganen der Europeesche pers, zijn me- nigwerf al evenzeer met elkaar in tegenspraak, als de handelingen der Russische regeering vis-ü-vis Frankrijk. Beurtelings wordt door de hooge oomes te Petersburg tegenover de Fransche republiek een soort afstootings- en een soort aantrekkingspolitiek beoefend en de pers doet al evenzoo, zoodat de arme leek op politiek gebied veelal niet meer weet wat hij van al die tegenspraak moet denken en of hij zich moet voorbereiden op een plotselinge mobiliseering dan wel op een lange vacantie-reis, in het volle vertrouwen op een onafgebroken vredestijdperk, waarover de vor sten en rijksgrooten zoo gaarne en zoo veel vuldig praten, doch waarmede slag op slag hun handelingen zoowel als die van hun parlementen in lijnrechten strijd zijn. Op 't oogenblik, juist nu het Russisch- Fransche verbroederingsfeest zijn toppunt heeft bereikt door het banket, Dinsdagavond den 46. XVII. IN HET KLOOSTERPENSIONAAT. Van de gravin Starhemberg, wier aristocra- tisclien trots, wier gevoel voor waarheid en recht de abdis kende, moest zij de verzekering geloo- ven, dat Maria door haar eigen vader verkeerd werd beoordeeld, als hij haar stijfhoofdigheid en gebrek van gevoel van eigenwaarde ten laste legde, of zelfs het vermoeden koesterde, dat Maria door een liefdedrank was betooverd, en noch de kracht noch den wil bezat, om door gebed en boete zich van die betoovering te bevrijden. 'Eleonora vertelde haar, waardoor Max Gund acker ook op haar een levendigen indruk had gemaakt; dat haar echtgenoot een warme belang stelling voor hem gevoelde en dat vorst Liech tenstein door de strengheid, waarmee hij tegen haar was te werk gegaan, hare heiligste gevoelens had gekwetst en in opstand gebraclit. De abdis werd thans overtuigd, dat men door een verkeerde behandeling juist het tegendeel had verkregen van hetgeen men had bedoeldin plaats van Maria te vertrouwen, haar verstrooiingen te ver schaffen, die de herinnering barer jeugd konden doen vergeten, of haar iemand doen ontmoeten, die het beeld van Gundacker deed verbleeken, had men haar als een gevangene achterdochtig bespied, als eene misdadigster beschouwd en door vervolgingen van Gundacker en door bedreigingen verbitterd. Men had haar manages de convenance* voor geslagen, in plaats van haar een vrije keus te laten; men had haar in een klooster opgesloten, en als voorwaarde voor hare vrijheid haar de nog zwaardere gevangenschap van een gedwongen huwelijk gesteld. Zoo was het gemoed van de ongelukkige ver gald door de gedachte, dat hare ouders haar niet beminden, maar slechts als een werktuig voor hunne eerzuchtige plannen wilden gebruiken. De abdis stond nu ook aan Eleonora toe hare vriendin te bezoekenhaar toon, die tot dusverre tegen Maria streng was geweest, veranderde in een Fran schen gasten te Peterhof aangeboden en bijgewoond door de gansche keizerlijke familie, schijnt 't dat er van hooger hand bevel is gekomen zoo geleidelijk wat water in den wijn te doen. Het publiek juicht en jubelt er maar op los en 't schijnt dat de be zoekers zeiven er heilig en vast van over tuigd zijn, dat Frankrijk en Rusland voor 't vervolg zullen samengaan als de getrouwste vrienden. De Times ziet in het feit, dat de Fransche regeering even bereid is haar vloot een bezoek te doen brengen aan Portsmouth als aan Kroonstadt, een vermindering van de waarschijnlijkheid dat het Russische bezoek een tastbaar teeken is van een bondgenoot schap tegen de triple-alliantie. Dat de reis door de voorafgaande tochtjes naar Stockholm en Kopenhagen en de latere naar Engeland en wellicht België een deel van haar betee- kenis verliest, is onwederlegbaar. Te midden der kalmte, die de hondsdagen doorgaans kenmerkt, komt een redevoering, Woensdag door lord Salisbury op Mansion- house gehouden bij gelegenheid van het feest maal der ministers, vrij onverwacht hoewel niet tén onpas. De premier zeide o. a.„Nog nimmer was mij een tijdvak bekend, zoozeer vrij van beslommeringen en moeielijkheden als het tegenwoordige. Nog nimmer beleefde ik zulk een kalmte in de Europeesche politiek als thans. „Engeland was uitgenoodigd om de verbe tering der Argentijnsche financiën op zich te nemen, en als scheidsrechter in Chili op te treden, maar de Britsche regeering meende die taak niet te moeten aanvaarden. „Wat het Oostersche vraagstnk betreft, dit is wel is waar niet geregeld, maar de snelle vooruitgang, welke in Egypte en Bulgarije valt op te merken, doet de hoop voeden, dat een definitieve regeling uit deze middelpunten van beschaving zal voortkomen." Lord Salisbury gewaagde vervolgens van het bezoek, door den keizer van Duilschland aan Engeland gebracht, en zeide, dat de vredelievende gevoelens, door den keizer op vriendelijke toespraak, en weldra bewees de terugkeerende frischheid, dat in de borst van Maria nieuwe levenslust ontwaakte. Vorst Liechtenstein had zijne dochter doen weten, dat Gundacker in Turkije was verdwenen, maar de bijvoegselen tot dit bericht, die er op ingericht waren om Gundacker in de oogen van Maria verachtelijk te maker., waren van dien aard, dat zij bij haar het vermoeden deden ont staan, dat men hem had laten vermoorden. Er werd verteld, dat Gundacker een liefdesbetrekking met een Turkin zou hebben aangeknoopt, en door de wachters zou zijn gedood, dat hij te Weenen eene bruid uit den burgerstand bat ach tergelaten, aan wie hij trouw had beloofd en dat hij alzoo ook een meisje had bedrogen, wier vader hem door weldaden tot dankbaarheid had verplicht. Het streed tegen het geheele karakter van Maria, zulke slechte dingen te gelooven van iemand, wien zij hare achting had geschonken, en nu hoorde zij van Eleonora, dat de keizer naar Gundacker liet onderzoeken; dat er wel is waar geruchten liepen van eene harems-geschiedenis, maar dat haar gemaal ook had vernomen, dat Gundacker zich door zijne onomkoopbare waar heidsliefde in graaf Caetar.o een gevaarlijken vijand had gemaakt. Ook deelde Eleonora haar mede, dat haar vader de oude Wlaska had ver volgd, dat deze met zekerheid de terugkomst van Gundacker voorspelde en verklaarde, dat het dan aan het licht zou komen, dat liet bloed van een der edelste geslachten door zijne aderen vloeide. Eleonora nam deze voorspelling gaarne aan; zij had altijd een voorgevoel gehad, dat Max Gundacker meer was dan hij scheen; de omstandigheid dat Guido ook zoo dacht, en de vurige wensch van haar hart, hare vriendin nog gelukkig te zien, werkten ongetwijfeld mede om haar bijgeloof aan de profetische gave der oude te bevestigen. De mensch gelooft zoo gaarne wat hij wenscht; het wonderbare, waar het met het romantische is verbonden, sleept hem geheel mede, en hier was een vruchtbaar zaad daartoe uitgestrooid. Een handwerksgezel, die er uitzag als buiten- landscli cavalier, die een woest paard had ge temd en daardoor aan de ridderlijke Hongaren bewondering had afgedwongen, die heerendienst had verricht en in zijn nederig beroep door zijn talent de aandacht van den keizer had getrokken; Guildhall geuit, bij alle aanwezigen de over tuiging hebben gevestigd van de oprechte vredelievendheid des keizers. Hij sprak ook over de aangekondigde komst van het Fransche eskader te Portsmouth. En geland, zeide lord Salisbury, zal in dat bezoek een nieuw en zeer kostbaar onderpand zien voor den vrede der volkeren en de vriend schap van Frankrijk. Men heeft, dus ging hij voort, hooren spreken van bondgenootschap pen, welke gesloten zouden zijn en den we reldvrede zouden bedreigen, maar bij de Britsche regeering is hiervan niets bekend. Lord Salisbury hield zich overtuigd, dat het gewicht van eenvoudige contracten op papier zeer overdreven werd voorgesteld. Wat Engeland betreft, zijne bondgenooten zijn zij, die de tegenwoordige verdeeling van grondgebied en den vrede willen handhaven. Lord Salisbury eindigde met de mededee- ling, dat de handhaving des vredes het hoofd doel van zijn streven is geweest en hij heette zich gelukkig tot dusver in de najaging van dat doel te zijn geslaagd. Volgens gerucht, zou er in politieke krin gen te Parijs plan hebben bestaan, president Cornot, behalve naar Londen, ook naar Mos kou te doen gaan, maar noch van het een, noch van het ander zal iets komen. Truth vertelt van een plan van koningin Victoria van Engeland, om in 't volgende voorjaar eenige dagen naar Berlijn te gaan en deelt tevens mede, dat keizer Wilhelm te Windsor verteld heeft dat hij zelf eenige da gen naar Parijs zou zijn gegaan, als keizerin Frederik er goed ontvangen was. Onder voorzitterschap van den Parijschen afgevaardigde Lockroy is van wege het co mité ten gunste der volksvoeding eene door omstreeks 2000 personen bezochte vergade ring gehouden, om verzet aan te teekenen die zijn blik stout en toch niet onbeschaamd tot eene prinses had opgeheven; ten gunste van vorst Lobkowitz had durven spreken, om de waarheid tot haar recht te doen komen, toen de hoogge plaatste vrienden haars vaders hadden gezwegen; van wien een «.wijze vrouw" voorspelde, dat hij in het Oosten de raadsels zijner geboorten op lossen en dan een trotsch wapenschild voeren zoudat alles kon aan eene daarvoor vatbare verbeelding wel bonte, schitterende kleuren voor droombeelden opleveren. Toen Maria nu haar vierentwintigste jaar had bereikt, verloor vorst Liechtenstein het geduld om nog langer te wachten; hij was in den raad des keizers naar Weenen geroepen en daar thans ook prins Eugenius in het keizerlijk leger was getreden, was het tijd het oude plan ten uitvoer te brengen, indien men bet niet geheel wilde opgeven. De prins was eenige jaren ionger dan Maria; indien hij ziek nu eerst te Weenen te huis gevoelde en kennissen had gemaakt, dan kon hij licht aan een andere erfdochter zijn hart verliezen, en in andere intriges worden gewik keld; thans was een uitgedrukte wensch van den keizer voor hem misschien beslissend. Het denkbeeld eener verbintenis van prins Eugenius van Savoye met prinses Liechtenstein was door den keizer opgeworpen; de vorst koes terde daarom geen andere bezorgdheiddar. den tegenstand van Maria, en om dezen te overwinnen had hij haar door de abdis laten voorbereiden eenige dagen geleden was bij zelf gekomen om haar zijn wil bekend te maken. Hij kon niet vermoeden, dat Maria op raad van Eleonora zich bereidwilliger toonde dan hij had verwacht. Eleonora had haar gezegd datals zij den prins juist beoordeelde, deze slechts aan krijgsroem, maar nog niet aan een huwelijk dachtdat hij de man zou zijn om, indien Maria hem haar ver trouwen schonk, zelfs een wensch van den keizer te trotseerenen dus veeleer de plannen van Liechtenstein te verijdelen. Alzoo verliet dan de vorst het pensionaat zeer voldaanen maakte reeds toebereidselen om Maria naar zijn paleis te Weenen te laten overkomen, toen plotseling de tijding van den aantocht der Turken den prins naar het leger riep. Eleonora Starhemberg maakte gebruik van de omstandigheid, dat de zittingen van den geheimen raad vorst Liechtenstein te Weenen hielden, om Maria het bericht, dat prins Eugenius Weenen tegen het door de kamer van afgevaardigden aangenomen tarief. De bekende staathuis houdkundige Frédéric Passy voerde het eerst het woord. Hij wederlegde de theorieën van de protectionisten, toonde het holle aan van de leer van den nationalen arbeid, gelijk de heer Méliné en de zijnen die hebben ont wikkeld, en het bedriegelijke der voorspiege lingen, die zij daaraan ontleend hebben ten aanzien van de loonsquaestie. Vooral zette de spreker de nadeelige, de heillooze gevol gen uiteen, die, werd het tarief, zooals het door de kamer is aangenomen, wet, voor de volksvoeding zou hebben. De heer Passy en de afgevaardigde Mil- lerand, de op hem volgende spreker, beva len dringend aan eene ijverige propagande te maken tegen de invoering van het pro tectionistische tarief, en alzoo den Senaat tot betere gedachten te brengen. De chef der veiligheidspolitie te Parijs, de heer Goron, die zich naar Toulon heeft begeven om nasporingen te doen omtrent den afzender van de in boeken gesloten drie doo- zen met knalkwik aan den minister van bin- nenlandsche zaken, aan den heer Etienne en aan dr. Treille, heeft van daar bericht ge zonden, dat geen der verdachte personen daarin betrokken schijnt. Verder heeft het onderzoek nog niets aan het licht gebracht. Eene ontdekking van groote beteekenis is gedaan in de Sahara, en wel in de oase El Golieh. Daar heeft men namelijk op eene diepte van 35 meter een natuurlijk waterre servoir gevonden, dat tot hiertoe 180 liter per minuut levert, maar waarschijnlijk nog grootere hoeveelheden zal kunnen afstaan. Dit is de eerste maal, dat in de Sahara op zulk eene geringe diepte water is gevonden. Het ontdekte water-reservoir schijnt zeer ge schikt te zijn voor artesische putten, die niet alleen voor de oase zelf, maar ook voor het verkeer in de woestijn van groot belang be loven te worden. had verlaten zelve over te brengeu, en haar door hare vertroostende toespraak op nieuw te be moedigen. De oorlog is uitgebarsten, zeide zij, en kan lang duren; zie daarom niet zoo treurig,'vertrouw op God, Hij zal u Helpen Maria schudde het hoofd, en hernam Ik heb uw raad opgevolgd, omdat ik gevoelde, dat mii anders de vloek mijns vaders dreigde. Maar God helpt geen leugen lar; met de belofte aan mijn vader om bij een aanzoek van den prins niet ,neen# te zeggen, heb ik met alles gebroken wat mij tot dusverre heilig was en kan Gods hulp niet inroepen voor iets beters. Maar indien er geen minnaar komt? vroeg Eleonora. Komt deze niet, dan heeft mijn vader an dere, mijn woord waarborgt hem gehoorzaamheid en onderwerping aan zijn wil. Ik kan thans God slechts bidden, aat Hij mij niet al te ongelukkig make, dat het kruis niet te zwaar zij, dat ik zal moeten dragen. Eleonora trachtte te vergeefs hare vriendin eene betere hoop in te boezemen, haar toespraak stuitte af op de standvastigheid van Maria in hare onderwerping; droefheid maar ook bewon dering vervulden kaar hart. Dat had zij niet ge dacht, dat haar raad Maria aanleiding zou geven om het zwaarste offeree brengen; dat juist haar woord, dat Maria hef tegenover hare ouders niet tot het uitsterste mocht ïaten komen, dit karak ter zou bewegen om zijne zoetste droomen op te geven. Eleonora was voornemens den nacht in het klooster door te brengen; zij glimlachte aanvan kelijk om de geruchten, die vluchtende boeren verspreidden, dat bendeu Tartaren aan de over zijde van den Donau waren gezien; zelfs toen het aantal vluchtelingen toenam, trok zij de schouders op. Zij wist immers, dat hertog Karei van Lotha ringen den overtocht over de Raab verdedigde, hoe zouden dus de Turken in de nabijheid van Weenen komen? Het klooster was tamelijk afgelegen, de poorten waren bij den ondergang der zon gesloten, het reeds geringe verkeer met de buitenwereld alzoo geheel afgebroken. De dikte der kloostermuren maakte ieder gedruisch van buiten onhoorbaar, men zong in de kapel vrome liederen, liet klokje riep tot het avondgebed. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1