y Bekendmaking. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rusland. Op den trein van Aken naar Jtllich ont ving de conducteur, zekere J. Roppe, juist boven het viaduct, in de nabijheid van Aken, van een passagier, wien hij zijn kaartje vroeg, maar die er geen had, een stoot tegen de borst. Hij stortte 20 meter naar beneden. Bij het eerstvolgende station werd de con ducteur vermistmen ging de lijn langs zoe ken en vond hem nog levend, maar ver schrikkelijk gewond. Hij kon nog mededee- len wat er gebeurd was en er bijvoegen, dat de man een vollen donkeren baard droeg en, naar hij meende, een strooien hoed. Naar den dader wordt met ijver gezocht. Te Berlijn is een kapitein der infan terie in hechtenis genomen wegens oplichterij van onderscheidene juweliers. Hij dreigt, voor 't geval de regeering hem mocht willen ver volgen, met de openbaarmaking van „schan dalen." Het van regeeringswege ingestelde onder zoek naar de oorzaken van het spoorweg ongeluk bij Mönchenstein heeft aan het licht gebracht, dat er in den bouw en de samen stelling der brug gebreken waren, welke een ongeval zeer waarschijnlijk maakten. Door de regeering is een commissie van zes leden benoemd, om den financieelen toe stand der gemeenten en provinciën te on derzoeken, en de noodige maatregelen te be ramen om het evenwicht tusschen de uitga ven en inkomsten zooveel mogelijk te her stellen. Groote opschudding is teweeg gebracht door de arrestatie der eigenares en den chef van een groote steendrukkerij in Como. Er moeten plannen en kaarten van de kustver dediging in beslag genomen zijn, die voor de verzending naar het buitenland bestemd waren. Als medeplichtige werd een graveur te Genua gearresteerd, die, naar gemeld wordt, uit Münster geboortig is en Karl Köppe heet. Toen voor eenigen tijd Arroli op Sar dinië door een rooverbende werd overvallen, was de dochter van den landeigenaar, Chiani de leidster en de voorgangster bij de verde diging. Zoodra de rooverbende het huis van haar vader naderde en haar ouders en alle bedienden vluchtten, plaatste zij zich met een revolver achter de deur en schoot een ieder, die binnentrad, dood. Toen de bende vier mannen achter elkaar zag sneuvelen, sloeg zij op de vlucht, in de meening dat er troepen in het huis waren opgesteld. Het huis van haar ouders en het dorpje waren daardoor gered. De Italiaansche regeering heeft aan Louise Chiani de gouden medaille toegekend, die haar onder het ge jubel der bevolking door den prefect werd uitgereikt. Men leest in de Times van Zaterdag: Den 31 Mei speelde de dochter van generaal Pouzereff, nog een kind, met een bal in de Saxe Tuinen van Warschau. Zij ontmoette een knaap, genaamd Winter, en raakte hem met den bal. De knaap, die slechts tien jaar oud is, wierp den bal terug, waarschijnlijk met eenige kracht. Hierop snelde de be diende toe, die de dochter van generaal Pou zereff vergezelde, en begon hem te slaan. De knaap verdedigde zich en schold haar uit, waaruit bleek, dat hij een Pool was en ge leerd had de Russen te minachten. De po litie greep den knaap en sloot hem den ge- heelen nacht op in de gevangenis. Een ver slag van het gebeurde werd gezonden aan den gouverneur-generaal Gourko. De gene raal antwoordde, dat den knaap den vol gende dag 25 geeselslagen moesten gegeven worden Volgens de wet kan dergelijke lijf straf op een kind slechts door de ouders worden toegepast. Maar de vader van Win ter was dood. Daarom eischte de politie, dat de heer Olchefski, de voogd van den knaap, hem geeselen zou. De politie verklaarde aan den heer Olchefski dat, indien hij het kind niet geeseldezijne broodwinning hem zou worden onmogelijk gemaakt, daar men zijn café en banketbakkerswinkel sluiten zou! De voogd, vreezende dus zijne broodwinning te zullen verliezen, gaf aarzelend toe. De knaap werd uit zijne cel gehaald, ontkleed en de strafoefening begon. Na den zevenden slag der geeselriemen viel hij in onmacht. De geneesheer trad tusschenbeiden en zeide dat het gevaarlijk was, zulke geweldige tuch tiging voort te zeilen. De knaap was een zenuwachtig kind en de dokter kon niet voor zijn leven instaan, indien met de marteling werd voortgegaan. De heer Olchefski was ontzet door het gevolg der slagen. Vol toorn wierp hij den geesel neer. Hij verklaarde, dat de politie hem ruïneeren mocht en zijn koffiehuis kon sluiten, maar geen macht ter wereld zou hem er toe brengen de geeseling ten einde te brengen. Ziende dat zoowel de geneesheer als de voogd onverzettelijk waren, zonden de politie en de overste der gevan genis eene dépêche aan generaal Gourko, hem alles mededeelende wat geschied was. Het zal nauwelijks geloof vinden, dat gene raal Gourko, de held van Plevna, onmiddel lijk seinde, dat met de geeseling moest wor den voortgegaan De politie gaf nu de overige achttien knoetslagen Bewusteloos, met bloed overdekt, met het vleesch van den rug ge reten, werd de knaap, die in geweldige stuip trekkingen lag, bij zijne moeder aan huis ge bracht. De ongelukkige vrouw was in onwe tendheid gelaten van het lot van haren zoon. Ieder beseft, welken schok zij nu ondervond. De Poolsche ingezetenen ''an Warschau zijn buiten zich zeiven door die groote wreedheid jegens een zoo jeugdig kind wegens een on beduidende reden. Oproeping Verlofgangers. De Burgemeester van Waalwijk brengt ter kennis van de hieronder genoemde verlof gangers der Nationale Militie, om zich op de daarbij aangegeven datums en plaatsen, des namiddags vóór vier uur, bij hun corps te bevinden als Op 10 Augustus 1891, bij het 3e Reg. Vest. art. te Gorinchem, Lichting 1889, Johannes van Nooij. Adrianus Johannes Franciscus Korthout. Op 17 Augustus 1891, bij het 2e Reg. Infanterie te 's-Bosch, Lichting 1887, Adrianus Reus. Op 14 September 1891, Lichting 1888, bij het 6e Reg. Infanterie te Breda, Pieter Johannes Pulles, en te Geertruidenberg, Adrianus van den Mosselaar. Marinus van Son. Wijnand de Vries. Petrus Johannes van Delft. Antonius Hendrikus Papenhoven. Jan Baptist ten Haaff. Cornelius Antonius Slaats. Sebastiaan van de Leur. Op 28 September 1891, bij het 6e reg. infanterie te Geertruidenberg, Lichting 1889, Johannes van Daelen. Josephus Lambertus Mangels. Johannes Leonardus Duquesnoy. Waalwijk, 2 Augustus 1891. De burgemeester. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 2 dezer's middags 12 ure zal de harmonie l'Espérance op de harmonie zaal uitvoeren 1. In 't avondlicht, fantaisie, solo's en koor. Minne. 2. La Somnambule, fantaisie. Kessels. WAALWIJK, 1 Augustus 1891. Als een nieuw blijk van belangstelling in de Landbouwtentoonstelling kunnen wij mel den. dat bij het Uitvoerend Bestuur nog is ingekomen een inschrijving voor garanlieaan- deelen van onzen burgemeester Jhr. A. E. M. B. van Grotenhuis. Het Uitvoerend Bestuur der Landbouw tentoonstelling bericht onder dankbetuiging de ontvangst der volgende medailles A. Roij, te Parijs, Gouden medaille. P. Th. A. Sprengers, Griffier der Staten van Noord-Brabant, te 's Bosch, gouden me daille. A. H. J. Verhoeven, Heer van Oudheusden, Elshout en Huiten, Lid der provinciale Staten, te Heusden, gouden medaille. Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, gouden medaille. C. G. Verwiel, burgemeester van Bezooien, groote zilveren medaille. N. N., te Vrijhoeven-Cappel, zilveren me daille. B. A. Middelkoop, notaris, lid der Provin ciale Staten, te's Grevelduin-Capelle, gouden medaille. Ten bewijze dat het welslagen der Landbouwtentoonstelling, zelfs bij dienstmeis jes, een punt van overweging uitmaakt, diene 't volgende Zooals men weet heeft Donderdag 11. eene collecte plaats gehad voor de door den ha gelslag geteisterde landbouwers, en heeft de Z.Eerw. heer Pastoor verleden Zondag Waal wij ks ingezetenen aangespoord bij deze collecte hunnen weldadigheidszin te toonen. Ook een zeker dienstmeisje had dit goed gehoord, zóó goed zelfs, dat zij thuisgekomen, aan haar juffrouw vertelde „Nou mar, Juffrouw nou hoeven de heeren van de Landbouw nie bang meer te zijn da ze geen geld genog zullen krijgen, want Me neer Pastoor heet gezeed da ze mar veul motten geven." (Hist.) ^*<!De collecte, ten behoeve van de do hagelslag geteisterde streken, heeft in onze gemeente opgebracht f 140.60. De veehandel was sedert de laatste no teering in de Langstraat zeer lusteloos. De vette koeien waren alleen meer gewild er kon. 1 en voor dadelijke behoefte naar qual. 66 a 70 ct. per Kg afdoen. De andere prij zen sinds de vorige week onveranderd. Plooi. Bij weinig handel werden enkele partijen van het nieuwe gewas tegen f30. per 1000 Kg. gekocht en los verzonden. Uitslag der aanbesteding van het win kelhuis voor den heer A. Mulders, alhier. w. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De hooibouw is in de Langstraat thans geheel geëindigd. De qualiteit van het hooi is bevredigend, de quantiteit echter was min der dan in het vorig jaar. Dit geldt vooral de buitenpolders van de Beneden-Langstraat, die maar zelden meer door vloed- of door Maaswater overstroomd worden. Hier en daar is reeds een begin gemaakt met het maaien van de rogge. In tegenstel ling met andere streken, heeft deze graansoort in de Langstraat door den strengen winter hoegenaamd niets geleden. Het stroo is lang en de aren zijn over het algemeen goed ge vuld. Ook de gerst en de haver laten niet veel te wenschen over. De aardappelen, die zeer goed te velde staan, lijden door de aan houdende regens. In de verwachting op droge hondsdagen wordt men tot nu toe teleur ge steld. In de vroege aardappelen is het bederf reeds tot den knol genaderd en in de late begint het zich in het loof te vertoonen, zoo dat men omtrent dit gewas niet zonder on rust is. Nog dient vermelding, dat de land- bedervende suikerbieten, vooral op daarvoor pas ontgonnen hooi- en weilanden, eenen zeer voordeeligen oogst doen verwachten. De verpachting van te veld staande gewassen in Noord-Brabant geeft voor de verpachters goede uitkomsten. Vooral in de omstreken der door hagelslag geteisterde dor pen worden zeer hooge prijzen besteed en zien de boeren niet tegen den afstand op, om zich van rogge, haver, gerst en stroo, als wintervoorraad, te voorzien. De tiendverpachting te Loon op Zand bracht nagenoeg f 1600 meer op dan verle den jaar. Uit vertrouwbare bron wordt aan de Haagsche Ct. gemeld, dat de Legerwet de eenige reden is, waaraan het niet slagen van het samenstellen van een kabinet door den heer Van Tienhoven moet worden ioege- schreven. De commissaris des Konings in Noord- Brabant heeft aan de gemeentebesturen de volgende aanschrijving gericht Ik acht het noodig, ook in verband met het onderzoek, dat eerlang vanwege de staats commissie voor de arbeidsenquête zal inge steld worden, eenige inlichtingen te ontvangen omtrent vereenigingen, maatschappijen, on derstandsfondsen en dergelijken, die van in vloed kunnen zijn op het volksleven. Gaarne zou ik derhalve op de volgende vragen een volledig antwoord van u ont vangen. 1. In welke levensverzekerings- maatschap pijen, begrafenisfondsen, ziekenfondsen, ver zekeringen tegen den ouden dag, tegen on gelukken enz. wordt door ingezetenen uwer gemeente, voor zoover u bekend, deelgenomen, zoo mogelijk met vermelding of die deelne ming zich over een betrekkelijk groot ot over een klein getal ingezetenen uitstrekt 2. Zijn in uwe gemeente opgericht onder linge zieken- of begrafenisfondsen, tegen in validiteit enz. (bijv. door gilden van goud- of zilversmeden, van timmerlieden, van boek drukkers enz.) Zijn aan de ziekenbussen bepaalde genees- heeren of apothekers verbonden, of beslaat de te verleenen hulp uitsluitend in geldelijke uitkeering 3. Bestaan in uwe gemeente spaarbanken, hulpbanken, voorschotbanken enz. Zoo ja, zijn zij opgericht door eene maatschappij of door bijzondere personen Wenschelijk zou ik het achten, dat de op gaven door u werden aangevuld door mede- deeling van alle u bekende bijzonderheden, als strekken kunnen om een juist oordeel te kunnen vormen over den invloed, dïe door de maatschappij of door de vereeniging op de arbeidende klasse wordt uitgeoefend. Ik stel er veel prijs op, dat de opgaven zoo nauwkeurig mogelijk zijn. Vóór den 15en Augustus zal ik ze van u inwachten. Woensdag werd door de laatste tram der stoomtram 's-Bosch—Helmond, in de nabijheid van het Heeswijksche kasteel, een man overreden, die onmiddellijk aan de be komen wonden stierf. De ongelukkige, wonende te Dinter, lag op de rails te slapen en maakte zich dikwijls schuldig aan misbruik van sterken drank. Dit moet ook hier de oorzaak van het ongeval zijn geweest. Woensdag ochtend is op den overweg van de spoorlijn te Sam beek met den snel trein in aanraking gekomen een paard met kar. Het paard werd gedood en de kar ver pletterd. De geleider, die op de kar zat en niets van den aankomenden trein bemerkte, werd bij den schok weggeslingerd, waardoor hij enkele wonden bekwam. Tegen de wachteres is proces-verbaal op» gemaakt wegens het niet tijdig afsluiten van den weg. Uit Zaandijk meldt men Donderdag morgen en middag heeft het hier hevig ge onweerd. Vier molens werden getroffen. In sen ontstond brand, die zonder groote schade aan te richten spoedig gebluscht werd. Ook werd eene woning op het „Lange pad" ge troffen. De bliksem kwam door den schoor steen binnen en vernielde eenige voorwerpen van geringe waarde. Zekere R., te Hoorn, die reeds meer malen aan verstandsverbijstering leed, had in de laatste dagen weder teekenen van krank zinnigheid getoond. Toen hij nu Woensdag avond thuiskwam, wilde hij zijn zoontje, een jongetje van 8 jaar, door vergiftiging om het leven brengen en gaf hem daarvoor eene be langrijke hoeveelheid brandspiritus te drinken. De jongen, opgewonden gerakende, wekte daardoor de achterdocht 'der buren, die toen het ongeval bemerkten. Door de spoedig aangewende geneeskundige hulp van dr. Vee- nenbos, die den jongen een tegengift toe diende, hoopt men dezen in het leven te houden. De vader werd inmiddels in ver zekerde bewaring gebracht. Een ernstig ongeluk had Dinsdag ochtend te Herveld plaats. Zekere Martens stond met een geladen geweer in de hand achter zijn huis, op musschen loerende. Zijn oudere broeder kwam bij hem, en door welk on voorzien toeval het geweer afging, weet men nog niet, maar deze kreeg het volle schot in het gezicht, waardoor de onderkaak en de wang vreeselijk gewond werden. Het bloed verlies was zoo groot, dat de krachtige 24- jarige man geheel bewusteloos werd. Het duurde een geruimen tijd eer geneeskundige hulp kwam, zoodat het weinig scheelde of de man was doodgebloed. Op het oogenblik is de toestand tamelijk bevredigend. Een staaltje van koppigheid wordt uit St. Anna-Parochie van 28 Juli gemeld Hedenmorgen zijn aan den Oudendijk weer twee arbeidersgezinnen uit hun woning gezet. De verhuurder had geweigerd de verschul digde grondpacht te voldoen aan het water schap „Het Oud-Bildt." Op grond van een rechterlijk vonnis laat nu het bestuur van het waterschap de geheele woning afbreken. On der bescherming der maréchaussée en politie heeft men hedenmorgen daarmede een aan vang gemaakt. Alleen de muren zijn thans nog over. De verschuldigde grondpacht be droeg voor de gemeenschappelijke woning niet meer dan 60 ets. per jaar. 't Is dau ook louter de koppigheid van den eigenaar, die hem nu zijne woning doet verliezen. Maandag avond woedde boven het dorp Rheden een hevig onweder, en sloeg de bliksem in de woning van den heer J. F. Buisman, hoofd der bijzondere school aldaar; door het dak binnenkomende, werd een op den zolder staande koffer kleeren getroffen, welke vlam vatte, doch dadelijk gebluscht werd, ging verder door het plafond, en ver brijzelde in de keuken het aardewerk dat in het aanrecht stond en nam zijn weg door de kelder naar buiten. De vrouw des huizes, die voor het aanrecht stond, viel door den schrik bewusteloos neer, en hoewel men aan vankelijk vreesde dat zij gedeeltelijk verlamd was, verklaarde een ter hulp geroepen ge neeskundige dat zij geen lichamelijk letsel had bekomen. In de laatste dagen hebben eene vrouw van omstreeks 50jarigen leeftijd en een jonge man, oud 20 jaren, van lange gestalten, ver schillende winkeliers te Delft beet gehad. Voorgevende werkzaam te zijn bij de werken voor de vaartverbetering, hebben zij onder allerlei fraaie beloften, bij dezen en genen belangrijke inkoopen gedaan, en toen de tijd daar was dat zij volgens belofte zoude komen betalen, waren ;ij verdwenen. Beiden moeten zich thans te 's Gravenhage ophouden. Te Brielle stond dezer dagen een sol daat voor het eerst op schildwacht bij het kruithuis op de wallen. Bij dien post behoort ook het toezicht houden op de nabijgelegen badinrichting. De schildwacht meende zijn taak aldus te moeten opvatten, dat niemand van die badinrichting mocht gebruik maken. Een geacht ingezetene, de heer H., lid van den gemeenteraad en de grootste in dustrieel van het stadje, had toevallig juist een bad genomen. Toen hij zich huiswaarts wilde begeven, werd hem dit door den soldaat belet en dwong deze hem plaats te nemen in het schilderhuisje, terwijl hij den heer H. als zijn arrestant beschouwde. Hoewel on gaarne voldeed de heer H. aan dat beleefd verzoek, ook een weinig uit ontzag voor de dreigende bajonnet. Ongeveer een uur moest hij in zijn niet zeer gezellig verblijf doorbrengen, toen ge lukkig een voorbijganger, op verzoek van den heer H., het gebeurde in de kazerne ging berichten. Onmiddellijk daarop kwam een korporaal, die den arrestant uit zijne hech tenis bevrijdde Donderdagavond omstreeks kwart voor tienen ontstond te Haarlem een felle brand in het sociëteitsgebouw op het sportterrein „De Phoenix," bij het Spaarne. Daar het geheele gebouw van hout was opgetrokken, wakkerden de vlammen zoo aan, dat binnen het uur het gebouw geheel vernield was. Te kwart voor elven was niets G. van Huiten, Waalwijk, f4940 G. van Dijck, IJ f4874 E. Treffers, Schoep, 77 f4775 Baard wijk, f4734 fos. van der Lee, Waalwijk, f4660 M. Verhoeven, Drunen, 14647 M. van Eggelen, Vlijmen, f4597 P. van Huiten, Waalwijk, f 4584 N. de Bont, Nieuwkuik, f4544 C. Schonk, Oosterwijk, f4543

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2