BUITENLAND. Belgie. Spanje. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. ten van den geheelen aardbol, die ook de voor het wereldverkeer in het leven geroé- pen inrichtingen onder de Zwitsersche be scherming plaatsen. De redenaar beval vooral eene gezonde opvoeding der jeugd, als de draagster der toekomst, het Zwitsersche volk dringend aan. Vreugdevuren op alle Zwitsersche bergtop pen maakten de avondfeestviering tot iets recht dichterlijks en tooverachtigs. Men moet maar „Pech" hebben Een ware „Pechvogel" is de minister van de schatkist van Italië, wiens inkomsten als zoodanig, immer kleiner worden, terwijl de uitgaven niet in gelijke reden afnemen. 62 millioen meende men op den dienst 1890/91 te kort te zullen komen en nu is dat deficit reeds gestegen tot 90 millioen, doordien men 21 millioen minder heeft ontvangen en een mil lioen of zes, zeven, meer heeft uitgegeven dan men oorspronkelijk van plan was. Ge lukkig kan de minister voor 't oogenblik 't gat nog stoppen. Fortuinlijk is Italië over 't geheel genomen nietde opheffing der staatsscholen in 't bui tenland zal ook al niet veel geld in 't laadje brengen en door de ruiming van verschil lende posten in de kolonie Erythréa moet men enorme offers brengen aan zijn eerzucht, offers, die de gansche koloniale politiek in gevaar brengen. Op Creta is het weer aan 't spoken. Het hangt van moorden en van beschuldigingen van moord aan elkander. Naar Daily News uit Athene verneemt, zijn op het eiland 18 christenen in hechtenis ge nomen, wegens verdenking van medeplich tigheid aan het vermoorden der Turken te Zara in Juli. De gevangenen werden naar Heraclea gebracht en daar in hechtenis ge houden. De Turken vielen de gevangenis aan en hadden bijna de christenen vermoord. Acht der gevangenen zijn ernstig gewond. De christenen op het eiland hebben nu een adres gezonden aan den sultan, waarin zij hem verzoeken zorg te dragen, dat geen verdere onheilen gebeuren, daar de spanning over den jongsten moord steeds toeneemt. Volgens berichten, uit Constantinopel ont vangen, is weer een gevecht geleverd tusschen de Turksche troepen en de opstandelingen in Yemen. De Turken behaalden een volle dige overwinning. Men verwacht nu, dat de weerspannige Assyrs zich weldra zullen onderwerpen. BRUSSEL, 3 Aug. De koningin, die op het punt stond om zich naar Spa te begeven, is bedenkelijk ziek geworden. De deken van Laeken is ontboden om haar de H. Sacra menten toe te dienen. 4 Augustus. Het gevaar in den toestand der koningin is geheel geweken. Nadat haar gisteravond om half negen op haar uitdruk kelijk verlangen en ondanks de betoogen van den geneeskundige en den priester de sacra menten der stervenden waren toegediend, herwon zij langzamerhand hare kalmte en tot half elf bleet zij in een slaperigen toestand. Toen herkreeg zij de spraak en al spoedig kon prinses Clementine, die met gravin d'Oul- tremont bij haar moeder had gewaakt, haar kamer opzoeken. Om elf uur was zoowel binnen als buiten het paleis allerwegen de rust en kalmte weergekeerd. De koningin zelve genoot een weldadige rust. Om half drie hedennacht is de koning uit Ostende aangekomen in hoogst opgewonden toestand, zoo zelfs, dat de hem vergezellende ordonnance-officier, graaf Duch&tel, niet wist, waarom plotseling de reis naar Brussel was ondernomen. De geruststellende mededeelin- gen, reeds aan het station ontvangen, hadden den' koning reeds eenigszins gekalmeerd en aan het paleis aangekomen, kon hij zich er spoedig van overtuigen, dat de crisis, hoe hevig ook, geweken was. De koningin-regentes van Spanje ontving dezer dagen te San Sebastian, in tegenwoor digheid van den kleinen koning Alphonso, een Moorsch gezantschap van den Sultan van Marocco ten gehoore. Het was een prachtig schouwspel, hetwelk de audiëntiezaal opleverde, toen de gezanten werden binnengeleid. Rechts en links van den troon, waarop koningin Christina in staande houding, met den koning aan de eene zijde en hare dochters aan de andere, stonden in gala-kleeding al de leden van het hof-personeel, de ministers, ettelijke generaals en deputatien van provinciale en gemeente raden uit alle oorden van Spanje. De gezanten werden binngengeleid door graaf Zarco del Valle. Het gezantschap be stond in het geheel uit 12 personen, allen in schitterend witte, wijde gewaden, met heldere kleuren afgezet, en prachtige tulbanden op het hoofd. Diep bogen zij voor het gezel schap op den troon, telkens nieuwsgierige blikken werpend naar den kleinen koning, die zijnerzijds de allergrootste belangstelling in zijne bezoekers deed blijken. Het hoofd van het gezantschap hield nu eene toespraak in het Arabisch, door een tolk aanstonds in het Spaansch vertaald, waarop de koningin in het Castiliaansch antwoordde, eveneens nu voor de gezanten in het Arabisch overgezet. Hierna werden de gezanten naar een af zonderlijk vertrek geleid om de geschenken, door H. M. voor den Sultan en voor henzelven bestemd, in oogenschouw te nemen, een en ander tot blijkbaar overgroot vermaak van het koninkje en diens zusters. Na afloop stegen de gezanten te paard en reden, omstuwd door een keurcorps uit de Spaansche cavalerie, hetgeen te zamen eenen schitterenden ruiterstoet vormde, naar hun hotel terug. Te Saragossa is een man overleden op den leeftijd van 106 jaar, waarvan hij 40 jaar op de galeien heeft doorgebracht; de overledene was in zijn „goede dagen" een der meest gevreesde roovers der Pyreneeën! In 1846 werd hij wegens driedubbelen moord en roof veroordeeld en levenslang naar de galeien gezonden, en eerst voor vijf jaar we gens gevorderden leeftijd in vrijheid gesteld. Door 8 gewapende personen is Zondag avond 6 uur de wacht voor de infanterieka- zerne te Barcelona aangevallen. Drie der aanvallers en twee soldalen werden gewond. Onmiddellijk werden de omliggende straten door soldaten afgezet en eenige republikeinen werden gearresteerd. Gisteren was de rust in Barcelona weer gekeerd. MADRID, 4 Augustus. Telegrammen uit Barcelona zeggen, dat de republikeinen meen den, dat zij door een gedeelte van het gar nizoen zouden worden ondersteund, en dat de beweging gelijktijdig in verschillende ka zernen zou uitbreken. Men zegt, dat het complot vertakkingen had te Chartagena en Bilbao. Men gelooft dat de hoofden der republikeinsche partij niet vooraf waren ver wittigd van de poging, die te Barcelona is gewaagd. Te Madrid is een gerucht in omloop, dat in de provincie Huelva een botsing heeft plaats gehad tusschen Engelsche en Spaansche visschers. Uit Berlijn is gevlucht de koopman Ritsch- mann, nadat hij een bedrag van 250,000 mark, grootendeels kapitaaltjes van kleine burgers, in beursspeculatien verloren had. Te Hamburg is hij echter gevangen genomen. In de militaire zwemschool bij Plötzensee (Berlijn) is Zaterdag de ulaan Seifert ver dronken en wel onder zeer bijzondere om standigheden. Seifert bevond zich aan den zoogenaamden hengel en kreeg instructie van zekeren kor poraal Dhen, die dat vak al vier jaar bij de hand heeft, maar er niet bepaald voor berekend schijnt. Immers, toen op een gegeven oogenblik Seifert niet meer kon en zich aan een paal vastklemde, sloeg de instructeur Dhen hem met den stok van den hengel op de handen, met dit gevolg dat Seifert moest loslaten, maar tegelijk ook de lijn van den hengel losraakte en de on gelukkige in de diepte verdween. Wel dook Dehn hem aanstonds na en deden ook anderen al het mogelijke, maar eerst een half uur later vond men het lijk. Dehn is in arrest. Aan eene beschrijving van de reusachtige restauratie op het feestterein te Schwijz is het volgende ontleend Aan 500 tafels kunnen 8000 personen zitten, en de dienst is zoodanig geregeld, dat er voor 5000 personen te gelijk spijzen kun nen worden opgediend. Er zijn voorhanden 20,000 borden, 19,000 vorken en even zoo veel messen en lepels, 1000 groote en 2000 kleinere bladen, 1000 saladeschotels, 9000 wijnglazen, 5000 bierglazen, 2000 koffieglazen, 1000 bouillonkoppen, en zoo naar evenredig heid het verdere. Alleen om de spijzen af te leveren zijn er ongeveer 500 personen in dienst, onder directie van een opperkok, bij gestaan door zeven koks en vijf keukenmeiden. Buitendien behooren tot het keukenpersoneel nog 150 vrouwen eu meisjes om borden af te wasschen en glazen uit te spoelen, benevens 16 man, die alleen hebben te zorgen voor aanvulling van den voorraad eetwaren in de buffetten. In de keuken staan twaalf reuzen- ketels en vier groote fornuizen. De brandstof is er berekend op dagelijks 30 centners steen kolen en eene daaraan geëvenredigde hoe veelheid brandhout. De geheele restauratiedienst staat overigens onder leiding van een feestkastelein, bijge staan door een staf, onder wiens bevelen vier hoofdopzichters en zestien afdeelingchefs werkzaam zijn. Tot het personeel dezer af- deelingen behooren onder anderen 40 man in de buffetten, met 260 kellnerinnen en 16 biertappers. Buitendien zijn er 20 kellners die een zwarten frack dragen en alleen voor de bediening der eeregasten bestemd zijn. De bestellingen van den feestkastelein be droegen den 31 Juli, voor zoover de eetwaren betrof, onder anderen 15 geslachte ossen, 40 kalveren, 30 centners groote worstwaren, 30 centners ham, 5000 stuks braadworst, 30,000 broodjes. Op de ossen en kalveren na was dit alles uit Zurich geleverd. Omtrent den voorraad wijn en andere dranken worden in het bericht nog geene cijfers opgegeven. De geschilderde glazen, voorstellende St. Petrus en St. Paulus in de Sala Regia in 't Vatikaan, welke door de ontploffing van de kruitfabriek werden vernield, zijn thans ver nieuwd. De nieuwe glazen zijn een geschenk van den regent van Beieren, die ze den Paus heeft aangeboden, toen hij vernam, dat Z. H. ze iu dezelfde fabriek wilde doen vervaardi gen, waaruit de eerste, een geschenk van den overleden koning Maximiliaanafkomstig waren. Een werkman te Livorno, die in het Vondelingenhuis is grootgebracht, heeft eene erfenis ontvangen van 200.000 lire, hem door zijn onbekenden vader nagelaten. De Andes zijn het tooneel van een vree- selijk drama geweest, waarvan de slachtoffers behooren tot een der twee partijen, die elkaar in Chili op het oogenblik het oppergezag betwisten. Zooals men zich zal herinneren, werd onlangs een brigade van Balmaceda's partij, onder commando van kolonel Esteban, en 2500 3000 man sterk, na een heeten strijd, waarbij de congressisten de winnende partij bleven, gedwongen zich op Argentijnsch grondgebied terug te trekken om van daaruit te trachten Santiago te nemen, door over de bergen te trekken. Ongelukkig heerschte toen het koude sei zoen reeds in al zijne hevigheid en waren de Andes met sneeuw bedekt. Toch werd de tocht voortgezet. Eindelijk bereikte men plaatsen in het gebergte, waar de sneeuw 20 meter hoog lag, zoodat voorttrekken on mogelijk was. Verscheiden dagen moesten de soldaten, door sneeuw ingesloten, in het ge bergte blijven, en de laatste berichten spreken slechts van 217 man, die den tocht ten slotte hebben kunnen voortzetten. Van het overige deel der colonne heeft men niets meer ge hoord. Kolonel Esteban en 17 officieren zijn ook verdwenen, en algemeen vermoedt men, dat zij van koude zijn omgekomen of onder sneeuwstortingen zijn verpletterd. Uit Men- doza zijn troepen afgezonden om de vermisten op te sporen. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f3165,22; terugbetaald t 2390,86; Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1220. Aan het postkantoor Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 2397,35; terugbetaald f 2785,94. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 869. Donderdag 6 Augustus a.s. JAAR MARK te Waalwijk. WAALWIJK, 5 Augustus 1891. Uitslag der herstemming van één lid voor den gemeenteraad. Uitgebracht 290 stemmen. Blank o en van onwaarde 14 H Hiervan bekwam F. A. Baijens 148 r Waltherus vau den Broek 128 n Gekozen F. A. Baijens. Bij kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan A. Straver Jzn., als heemraad van het waterschap de Hooge Maas dijk van Stad en Land van Heusden, ver- eenigd met den Oud-Heusdenschen, Doeve- renschen en Drongelenschen Zeedijk. De prijsuitdeeling aan de leerlingen der Waalwijksche teekenschool zal plaats hebben Zaterdag 15 Augustus a. s., namiddags 5 ure, in het gebouw dier inrichting. In den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer ten 1 ure, is door den veldwachter en de nachtwacht van Baardwijk brand ont dekt in een hooimijtje, staande nabij het huis van M. de Beer, in de Nieuwstraat al hier. Terwijl de eerste de lui wekte sloeg de tweede brandalarm aan den Hoek. Daar wij er hier echter geen kleppen meer op nahou den, werd er geen acht op geslagen. De bur gemeester en opperbrandmeester werden nu gewaarschuwd, die spoedig op het terrein kwamen en weldra was alle gevaar geweken. Gelukkig is 't dat de Baardwijksche wachters het vuur bespeurd hebbenware dit niet 't geval geweest waarschijnlijk zou het veel grooter uitbreiding hebben gekregen. Bij deze gelegenheid is gebleken hoezeer er op onze nachtwachts valt te rekenen. Bij den brand was er geen enkele te zien. De burgemeester is toen zelf met den opper brandmeester de lui gaan zoeken. De een werd door hen gevonden in het wachthuisje aan de Groote Kerk, waar hij blijkbaar een dutje gedaan hadden anderen heeft men in 't geheel niet te zien gekregen. Gisteren is voor den Hoogen Raad be handeld de cassatievoorziening van W. J. Senderman, door het gerechtshof te 's Bosch veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, wegens poging tot moord op zijne vrouw. Advocaat- generaal mr. Gregory zal 15 Aug. conclusie nemen. De ongeregeldheden te 's Hertogenbosch werden Zaterdag avond voortgezet. Met een feu sacré eene betere zaak waardig, werd op een bekenden volksdeun, uit duizenden monden het ontslag van den commissaris van politie geëischt. De overheid gaf al dadelijk blijk, dat zij over eene voldoende macht beschikte om ieder verzet met geweld te keeren. Tegen 10 uur werden een twintigtal maréchaussees onder welke 8 te paard, voor het bureau van politie, onder bevel van den luitenant Ave link, opgesteld; de geheele gemeentepolitie, met revolvers gewapend, bewoog zich onder het publiek en bewaakte het huis van den commissaris van politie. Over overijld of on doordacht optreden der politie viel niet te klagen. Tot één uur in den nacht Het men het publiek aan ziin zanglust botvieren. Een troep, meer dan i000 man sterk, begaf zich op dat uur nogmaaals naar de woning van den commissaris van politie, om hem nog eens de wenschen en verwenschingen des volks te doen hooren. Men wierp met steenen, stokken en allerlei tuig. De woning van den commissaris van politie moest door maréchaussées worden be schermd en er scheen geen eind te komen aan het gehuil .- En vooruit met de schuit, De commissaris moet er uit Aan het taai geduld der overheid scheen nu een einde te zijn. Het zwaard werd uit de schede getrokken en in den letterlijken zin werd slag geleverd. Een twaalftal agen ten sloegen op den troep in; de menigte stoof uiteen en zocht in overijlde vlucht een goed heenkomen, achtervolgd door de poli tie, die links en rechts geduchte slagen toe bracht. Akelig was het in het nachtelijk uur aan de anders zoo stille Zuid-Willemsvaart het gehuil van vrouwen en straatmeiden, het ge vloek en getier der belhamels, die op onzachte wijze met de sabel der politie kennis maak ten, te hooren. Op het geschikte oogenblik kwamen de maréchaussées te paard, blijk baar per telephoon gewaarschuwd, in ge- strekten draf aanrijden en veegden het ter rein in een oogenblik schoon. Het was uit met de pret; niemand durfde zich nog op straat vertoonen. Zondag morgen bij de parade was het al weer mis en het vaandel der schutterij werd thuis gebracht onder een „hop, hop, hophop, hop, hop hangt den commissaris op Zondagavond verzamelde zich opnieuw eene menigte op de markt, doch minder talrijk dan den vorigen dageenmaal trok een kleine menigte langs een omweg naar dei commissaris woning. Baldadigheden werden niet aangericht, en botsingen tusschen pu bliek en politie hadden niet plaats. De muziek en de illuminatie ter gelegen heid van den verjaardag der koningin-regen tes gingen niet door en het sluitingsuur der koffiehuizen was vervroegd, zoodat de stad te een uur rustig was. Op beide avonden werden eenige arrestaties gedaan. Maandag heeft de burgemeester een pro clamatie uitgevaardigd, waarbij samenscho lingen van meer dan drie personen op straat verboden worden. Dien avond was alles kalm. Den len Augustus werd uit de gevan genis te 's Bosch ontslagen de kleermaker B. C. uit Amsterdam. Hij is 50 jaren oud en bracht reeds 22 jaren in verschillende gevangenissen door wegens diefstallen en bedreiging van brandstichting. De „Bredasche Carnavalsclub" is voor nemens den 6en September een groot inter nationaal festival te geven van harmonie- en fanfare gezelschappen, waaraan tevens kermis^ vermakelijkheden en eene Fancyfair zullen verbonden zijn. Het feest zal eenige dagen duren; een aantal binnen en buitenlandsche vereenigingen zullen er aan deel nemen. Te Raalte is Vrijdagmiddag, tijdens een hevig onweder, de bliksem geslagen in het station van de lijn ZwolleAlmelo, zon der echter brand te veroorzaken. Het inwen dige van het gebouw werd beschadigd; ook een telegraafpaal bij het station werd getroften en vernield. Onder Twekkelo (gemeente Lonneker) is de woning van den landbouwer H. J. H., vermoedelijk ook door het inslaan van den bliksem, afgebrand; zoowel het huis als de inboedel waren verzekerd. Vrijdagmiddag wilde de 17jarigezoon van den veldwachter v. d. M., te Driel (gem. Heteren), op een uit Arnhem komenden vrachtwagen springen; bij dat waagstuk viel hij en kwam met een zijner beenen zoodanig onder de wielen terecht dat het brak. De ongelukkige kon onmogelijk naar huis ver voerd worden en werd liefderijk opgenomen bij den landbouwer J. D., bij de spoorbrug, waar het ongeluk voorviel. Dr. Groeneboom, van Heteren kwam spoedig de noodige hulp verleenen.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2