VERBERNE, Notaris RANT, Notaris BINK, C. Holtgrefe, de Brouwerij „DE ORANJEBOOM' Advertentiën, 30 hectaren NAGRAS BIERBOTTELARIJ Burgerlijke stand. Handelsberichten. te Dussen, publiek verkoopen publiek verpachten WAALWIJK. ONDERTROUWD H. M. VAN DEURSEN S. M. MOSTERMAN. DE NOTARIS zal te Drongelen, bij PIET NIEUWKOOP, VRIJDAG 7 Augustus 1891, op Maandag 17 Aug. 1891, bij afslag ter herberge van Jac. van Woensel, te Baardwijk, op Maandag 24 Aug. 1891, te Waalwijk, zal op Woensdag 12 Augustus 1891, MARKT, ROTTERDAM. ri/ri Te St. Michiels-Gestel sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in het huis van De Kuijper, dat geheel afbrandde. De vrouw des huizes werd licht gekwetst. Men meldt uit Simpelveld Zondag namiddag 11. vermaakten zich te Bocholzerheide, gem. Bocholtz, twee jonge lieden, genaamd Willem Jorissen, oud 17 jaar en Leonard Degens, van gelijken leef tijd, in een boomgaard met het schieten naar musschen. Eenige vogels waren reeds gedood, toen de jongere broeder Hendrik Degens, oud 15 jaren, zich bij hen vervoegde. Nauwelijks was deze er, of een schot viel uit het geweer, door W. Jorissen onder den arm gehouden, en trof den nieuw gekomene achter het rechter oor, zoodat de hersens te voorschijn kwamen. De jongeling is reeds overleden. Uit Arasterdam wordt gemeld Maandag avond omstreeks vijf uur bij aankomst van een trein van Nieuwersluis haalde de wisselwachter aan den Omwal (gem. Ouderamstel) den wissel over vóór de trein den wissel gepasseerd was, waai door de goederenwagen ontspoorde. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Tot zeven uur konden geen treinen vertrekken; op dat uur was de weg weder vrij gemaakt. De passagiers der aankomende treinen werden van de plaats van het ongeval per trein afgehaald. Het ongeluk had plaats bij de spoorbrug over de invaart van de Weespervaart, die sedert Zaterdag in reparatie is waardoor slechts één spoor berijdbaar is. Men schrijft uit Harlingen dd. 4 Aug.: Na aankomst van den trein 10.20 gisteren avond, trok eene schreeuwende menigte van het station naar het politie-bureau, ten ge leide van eene vrouw, die door vier politie agenten werd overgebracht. Zij was van haren man, een machinist bij het Staatsspoor, weg- geloopen met haren zwager, een O.-Indisch militair, die verblijf houdt te Nieuwediep. De man had de vrouw doen opeischen, en toen zij nu gisteren avond werd terugge bracht, vond zij zich opgewacht door eene belangstellende, doch niet zeer vriendelijk gestemde menigte van eenige honderden. Maandag avond omstreeks half tien sloeg de bliksem in de boerenplaats van J. Waiboer, gelegen aan het Wad onder de gemeente Schagen. In weinige oogenblikken stond het geheele gebouw in lichtelaaie, zoodat niets kon worden gered. De bewoners waren genoopt half gekleed het brandende huis te verlaten. De heer Waiboer had alles ook het hooi dat reeds geheel binnen was, verzekerd; doch de knecht en meid, die het hunne niet hadden verzekerd, verloren bij de ramp alles. De brandweer moest zich be palen de naburige gebouwen te beschermen. 't Metalen-Kruisfeest te 's-Gravcnliagc. Zaterdagavond werd de eerste dag van het feest der oud-strijders glansrijk beslotendoor het concert in den Zoölogischen Tuin. Het was er recht geanimeerd, voller dan ooit, en den oudjes ontbrak het niet aan bewijzen van sympathie. De Kon. Mil. Kapel speelde mi litaire muziek bij uitnemendheid en als de volksliederen weerklonken en het bengaalsch licht ontbrandde, kwam er geen eind aan de toejuichingen. Den directeur der muziek, den heer Van der Linden, werd door de feest commissie een krans Mingeboden. Aan 't slot van het program werd de groote taptoe uitgevoerd. Ofschoon op veel kleiner schaal dan te Amsterdam, alleen de Haag- sche militaire muziekkorpsen werkten samen maakte de taptoe eeu goeden indruk en het publiek zong ten slotte het volkslied mede. Voor den Zondagochtend was allereerst door de feestcommissie een ovatie bestemd ter eere van de nagedachtenis van Koning Willem I. Op het Plein 1813 kwamen de metalen-kruisridders bijeen, en na het vormen van een kring om het monument, sprak de voorzitter, baron d'Ablaing, de aanwezigen toe. Hij herinnerde hoe eenmaal aller harten trilden, toen de vorst, wiens beeld hier is vereeuwigd, het Voorwaarts» deed weer klinken, en een groot deel der bevolking naar de wapenen greep. Met luid gejubel werden de woorden des sprekers begroet, en toen trok de stoet naar de Groote Kerk. Onder weg, in het Noordeinde, voor het standbeeld van den Zwijger, werd halt gehouden, en ook hier herdacht de voorzitter wat wij aan den grondlegger van onze dynastie en aan de opvolgende koningen uit het Oranjehuis te danken hebben gehad. Met den blik gericht naar het paleis, herinnerde hij mede aan den verjaardag der koningindie heden werd gevierd, en besloot zijn toespraak met een luid hoeravoor de beide koninginnen. In de Groote Kerk, die geheel gevuld was, trad als voorganger op ds. H. L. Oort, zelf metalen kruisridder. In een hartelijke toe spraak sprak hij zijn vreugde uit dit feest in een Godshuis te mogen herdenken, omdat men daar vooral kan getuigen „De Heer heeft groote dingen aan ons gedaan." Ook hij herinnerde aan de geestdrift, dien het „Te Wapen" in 1830 verwekte en hoe duizenden „met God voor Vaderland en Koning" naar de grenzen trokken, hoe de langdurige werkeloosheid de jeugdige gemoe deren ontstemde, totdat eindelijk op 2 Augus tus 1831 het Voorwaarts* weerklonk, en de veldtocht een aanvang nam, die ons tot de overwinning leidde. Met bijzonderen eerbied gewaagde hij daarbij van den Prins van Oranje, den edelen veldheer, wiens beeldtenis onuitwischbaar is gegrift in de harten van allen, die hem daar gezien hebben en wiens herinnering een schooner gedenkteeken had verdiend dan het standbeeld op het Buiten hof. Groot als veldheer, wist de Prins van Oranje ook zijn edel karakter te toon en bij het terugtrekken. Hoe groot ook de teleur stelling voor hem was, trok hij met zijn over winnend leger terug om het bloed zijner sol daten niet noodeloos te vergieten. »Wie zijn geest weet te beheerschen is sterker dan hij die een stad inneemt.» De Oranjevaan is in 1831 onbesmet geble ven Holland mag daar fier op zijn, en mocht ooit weder een roepstem klinken als toen, dat men er dan evenzeer aan beantwoorde. God geve dat zij in lengte van dagen niet noodig zal zijn, Na het uitspreken van een gebed werd een zeer plechtig oogenblik door alle aan wezigen het „Bescherm, o God, bewaak den grond" staande gezongen en terwijl het orgel het volkslied bleef spelen, verlieten de feest- genooten het kerkgebouw. Weer een ovatie werd nu gebracht, thans voor het standbeeld van Willem II op het Buitenhof. Ook daar sprak de heer d'Ablaing woorden van dankbaarheid ter eere van den veldheer, die hen eenmaal zoo kloek aan voerde. Driewerf klonk het hoera! der strij ders onder getrommel en trompetgeschal van tamboers en hoornblazers. Een prachtige krans met de linten der eere- teekenen van 1830—1832 werd onder luid gejubel aan het gevest van de sabel gehangen. Jammer dat deze gedachtenis-vereering door zware regenbuien werd verstoord. Gelukkig echter helderde het weer wat op, zoodat de middag-feestelijkheden ongestoord konden worden genoten. Tot die festiviteiten behoorde allereerst de parade ter eere van den verjaardag van H. M. de koningin-regentes in de Maliebaan. Meer dan ooit wekte ditmaal dit militair ver toon belangstelling. Duizenden waren om het paradeve'd geschaard. De oud-strijders, verkwikt door een ontbijt in den Zoöl. Tuin, werden door de feestcom missie het Malieveld binnengeleid. Zij werden in vier gelederen opgesteld, terwijl drie vaan dels van de universiteiten te Groningen en Leiden en van de Amsterdamsche sectie van het Metalen Kruis in de colonne werden op gemerkt. De universiteitsvaandels waren voor at door een eerewarht van de hoofdwacht naar de Maliebaan gebracht. Het Utrechtsche vaandel was door den tijd te versleten om nog te kunnen worden meegevoerd. Ds. Tho- den Van Velzen, pred. te Warnsveld, droeg het Groningsche, dr. Ch. Landré, oud-offic. van gezondheid, het leidsche vaandel. Onder de tonen van het Wilhelmus inspec teerde generaal Taets Van Amerongen de troepen en ging toen te voet langs de gele deren der oud-strijders, drukte verscheidenen de hand of sprak hun een hartelijk woord toe. Ook de gebrekkigen in de rijtuigen vergat hij niet. Bij het défilé trok de generaal aan het hootd der korpsen met getrokken sabel langs de rijen der oud-strijders. Onder kommando van hun voorzitter, baron d'Ablaing, trok de stoet na de parade mili- tairement naar de tent in het Bosch, waar hun door het bestuur der Witte Sociëteit een gastvrije ontvangst was bereid. Aan den ingang werden zij door commissarissen ont vangen, door den heer v. Hattinga Raven hartelijk welkom geheeten, waarop door den voorzitter der feestcommissie werdgeantwoord. Het concert van de Militaire Kapel werd nu door de oudjes met genoegen aangehoord en het bestuur der Witte zorgde dat het hun aan niets ontbrak. Na afloop van het concert verspreidden zich de feestgenooten voor dezen dag. Dat Hare Majesteit de koningin regentes deelneemt in het feest der oud-strijders kan blijken uit den brief, namens H. M. ontvan gen en in den Dierentuin voorgelezen, waarin H. M. dank betuigt voor het toege zonden feestprogram, verklaart met belang stelling te hebben kennis genomen van de wijze, waarop aan hen, die 60 jaar geleden aan de roepstem van hun koning gehoor gaven, thans daarvoor een erkentelijke hulde wordt gebracht en, ook namens de koningin, de beste wenschen voor de feestvierende oud-strijders van 1830—1832 uit. Onder den naam Trouw aan Koning en Vaderland, het devies van het Metalen Kruis, is eene vereeniging gesticht, die zich ten doel stelt een ondersteuningsfonds in het leven te roepen, ten bate van behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille. Onder de meer dan 80 jarigen, die in de dagen van 1830 en 1831 op de roepstem van hun koning hun leven toonden veil te hebben voor hun vaderland, zijn er ongeveer 1400, die in zeer behoeftige omstandigheden verkeeren, die het eereteeken dragen op een in lompen gehulde borst, die de hand, een maal de wapenen voerende voor Oranje en Nederland, nu moeten uitsteken om een aal moes te vragen. Eenige weldenkende mannen, door omstan digheden meer van nabij bekend geworden met den nijpenden nood, waarin velen dezer braven verkeerden, sloegen de handen aan het werk en stelden een onderzoek in naar den toestand der overigen, en toen bleek hun, dat er, zooals wij zeiden, ruim 1400 behoeftig zijn en daaronder velen, die aan het noodigste gebrek hebben. Mag dat zoo blijven? Zal het weldadig Nederland doof blijven op de roepstem, die thans van Oost tot West, van Noord tot Zuid weerklinkthelpt ons met uwe gave om de laatste, nog slechts weinige levensjaren dier mannen te verhelderen, om hen ter voldoe ning van de eereschuld, die Nederland aan hen heeft, te ondersteunen en van het noo- dige te voorzien tot hun stoffelijk overschot ter ruste wordt gebracht De nobele gedachte, die tot de stichting der vereeniging aanleiding gaf, vond weer klank in het hart van II. M. de koningin regentes, die zich volgaarne bereid verklaarde als beschermvrouw op te treden en die bij kon. besluit van den 29 Juli het hoofdbestuur machtigde eene algemeene collecte te houden. Ook in onze gemeente zal voor dat doel eene commissie benoemd worden tenminste de burgemeester is daartoe door het hoofd bestuur aangezocht. Als zij rondgaat zal zij ongetwijfeld bij onze mede-ingezetenen de beurs mild geopend vinden. j^Baardwijk, 2 Aug. Zooals bekend is be haalde de doelen „Eendracht maakt macht" bij 't internationaal concours te Kaatsheuvel 2 prijzen een rozenprijs en een prijs voor den schutter met het grootste getal punten. De liedertafel gaf daarom Zondag morgen eene matinée, die, behalve door de leden van den doelen, ook door verschillende no tabelen uit de gemeente werd bijgewoond. Ter inleiding werden zij door den president der liedertafel geluk gewenschteenige num mers werden vervolgens gezongen, toen door den weled. heer burgemeester het gezelschap werd gefeliciteerd in zijne speech herinnerde hij zijne hoorders tevens aan den verjaardag van H. M. de koningin-regentes, waarna op zijn verzoek het volkslied werd gezongen. Door den eerw. heer Van Buren werd ook nog eene felicitatie gericht tot het feestvie rend gezelschap en een woord van lof ge sproken tot de liedertafel. Ten slotte sprak de weled. heer burgemeester nog een harte lijk woordje van afscheid en met nog eenige toasten liep 't feestje tot ieders genoegen at. Aug. Dat onze gemeente goede schut ters heeft, bleek Zondag 11. op het concours voor scherpschutters door St. Jan te Kaats heuvel gegeven. Van de zes prijzen toch behaalde het scherpschuttersgezelschap „Midden zij ons doel" er vijf, o. a. 1 zilveren medaille voor het zestal en 1 eerekruis voor den besten schutterwelk kruis ten deel viel aan A. Mulders, die 6 geldige punten heeft behaald, ofschoon 5 punten reeds genoeg was. Be halve deze prijzen behaalde het gezelschap er nog drie in geld. De collecte voor den hagelslag bracht alhier f 70.42 op. Loonopzand, 3 Aug. Gisteren was 't hier op de Doelen „Salm Salm" koning schieten. Zoo iets geeft eene schutterij eene eigenaardige drukte. Met spanning wordt de uitslag van zoo'n wedstrijd verbeid. Zoo was 't ook bij „Salm Salm" Een honderdtal schoten waren er gelost, toen nog de keizer tegenover een gewoon schutter in 't krijt stond. Deze hield zich kranig en behaalde de overwinning. De avond werd nu verder gezellig ter eere van »koning" Jac. Verster doorgebracht. Het feest werd geruimen tijd vereerd met de tegenwoordigheid der Hoogwelgeb. familie Verheyen. BAARDWIJK. GEBORENFranciscus zoon van C. van llerpt en M. J. van Iersel Johanna Catharina Maria d. van J. A. van Schijndel en H. P. de Bont Antonetta d. van J. Schilders en Th. Maas. OVERLEDENAntonetta Schilders, echtgenoote van Theodorus de Vries 61 jaren. GORINCHEM, 3 Augustus. Men besteedde voor: ristarwe f 9,75 a flO. roode dito f9,A f 9,25, witte dito f9.50 k 19.75 inl. rogge f 6,6,20 buitenl. dito 1 5,75 a 5,85 gerst f5,75 a 5,80, haver f 4,4,20 beste kook- erwten f 0,0,lijnzaad f per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 170 runderen. Ie qual. Kalfkoeicn f200 270 Kalfvaarzen f 120 k 200 Melkkoeien 1160 20G Hokkeling ossen f k 00 H/a jarige ossen f 100 k 140 Guiste vaarzen f 100 140 Pinken f 80 a 100 Graskalveren f 20 a 40 Nuchtere kalv. f 6 a 12 Aangevoerd 4 varkens van 16 a 20 c., per half kilo, 374 biggen van f 4,00 a 8.00 per stuk. Eieren f 0.90 a 1.per 26 stuks. Boter 55 a 65 ct. per '/s kilo. RO TTERDAM 3 Augustus. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm De beste f 10.50 k f 11. Mindere en geringe f 10.a 7,75 R°gge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassceh de beste f8.20 k 8.40 dito mindere f8,kl.25. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 5.a 5,50mindere f 0,a 0,beste Zomei f4,25 a 5.25 mindere f0,a 0. Haver. De beste f 3.25 k 4.90. Mindere f0.a 0. Blauwe erwten. De beste fa Mindere f0.0. Paarden boonen. De beste f0.— 0. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f12,a 15, Mindere f 0.0. Witte boonen. De beste f7.50 it 10. Kookerwten de beste partijtjes van 10.k 0.mindere van f 0.a 0. Schokkers van f0,èt 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot fafO.— Zomerzaad f0,totfO. Kanariezaad f7,50 tot f7.75 Mindere f 7.25 a 6.75. ROTTERDAM, 4 Augustus. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 32, vette runde ren 400vette graskalv. 223, nuchtere kalveren 48, schapen ol lammeren 5 varkens 1, biggen 149, bokken of geiten 0. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen: le kw. 76 act. 2e kw. 68a ct. 3e kw. 64 a ct. Kalveren: le kw. 90 act., 2de kw.82,/Ja 80 ct.3de kw. a ct. Schapen: le kw. 00 ct., 2e kw. 00 ct. Boter 55 k 70 cent per half kilo. iüsanrag--i .-wout: EN Baardwijk, juli lg91 Heusden, nam. 4 uur, VERPACHTEN om te weiden op de Elanden enz., onder Drongelen en Besoijen te Waalwijk, zal ten verzoeke van G. F. VAN BAVEL, te Baardwijk, bij veiling ter herberge van Wouter Pullens, in 't Vosje, te Baardwijk, telkens des avonds 7 uur, Een HUIS en ERF, met den TUIN, voor zoover die achter het huis ligt, te Baardwijk, bekend onder sectie E. nos 447 en 499, groot ongeveer 4 aren 50 centiaren» des voor middags 10 ure, bij F. VAN WA GENBERG, te Haarsteeg, Onder Ammerzode en Well, Voor den WelEd. heer L. SP1ERINGS, Op den Lagen Omloop 23 perceelen voor- gras en 14 perceelen nagras. Voor den WelEdelGestr. heer Mr. ALPHONS SASSEN, Het nagras van: Den Elderwaard in 5 perceelen, Den Hoogen Omloop in 27 perceelen. Onder Hedikhuizen Den Hoogen Musschenwaard in 5 perceelen, Den Lagen 5 VAN TE VAN

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 3