Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Denemarken. Amerika. BINNENLAND. Loterij Landbouwlcntoonslclling, te Waalwijk. eenigen met het voorstel van den heer van Grotenhuis en ook met dat van den heer Boll, mits hierbij gevoegd worde, dat perso nen uit onze onmiddellijke omgeving niet per se als jurylid zijn uitgesloten. Men begint met te zeggen geen juryleden te nemen uit den kring en doet het ten slotte toch. De heer van Grotenhuis is van oordeel, dat het het Uitvoerend comité, de jongelui, als hij zoo spreken mag, tot groote eer strekt, de zaak reeds zoo ver gebracht te hebben zij hebben dus zeker, zooals de heer Boll te recht heeft opgemerkt, het grootste belang bij 't welslagen der tentoonstelling, dus ook bij 't benoemen der juryleden. De heer Straver wijst er op, dat het voor stel van den heer Boll niet zou strooken met de Algemeene bepalingen. Het eerebestuur moet benoemen op voordracht van het uit voerend. De heer Ingen-Housz wenscht de juryleden zooveel mogelijk benoemd te zien van buiten den kring. De heer Timmermans Bz. zou zich heel goed kunnen vereenigen met het voorstel van den heer Boll, als er maar geen uitsluiting plaats had; dit is ook het idéé van den heer van Dijk. In elke afdeeling kan men gerust juryleden benoemen in den kring tehuis beho.orende. "De heer Boll herinnert, dat het uitvoerend bestuur alleen gezegd heett voor het eerste gedeelte juryleden te willen kiezen buiten onze omgeving. Benoemt men ze daarvoor echter ook van hier, dan vreest spreker dat dit een zeer nadeeligen invloed zal hebben op de inzendingen van paarden en vee en dus ook op het welslagen der tentoonstelling. De voorzitter wenscht nu door het eerebe stuur te laten uitmaken, of het de juryleden verlangt van buiten of van binnen den kring. De heer Boll zegt voorgesteld te hebben de gansche benoeming over te laten aan het uitvoerend bestuur. Welk beginsel daarbij op den voorgrond staat, hebben wij gehoord. De heer van Grotenhuis trekt het door hem gedane voorstel in en vereenigt zich met dat van den heer Boll. De heer van Dijk wijst op art. 9 der alge meene voorwaarden en stelt voor deze streek niet uit te sluiten, zoodat ook personen, tot dezen veekring behoorende, jurylid kunnen zijn. De heer Klijberg deelt mede, dat het uit voerend bestuur vooraf inlichtingen heeft ge vraagd aan de heeren Max en Pels, vooral wat betreft het min of meer wenschelijke van juryleden van binnen de streek. Beiden heb ben dit ten sterkste afgeraden, vooral voor zoover betreft paarden en vee. Wij zijn hierin nog versterkt door de heeren van Baal en Straver. Wij hebben gehandeld op den raad onzer adviseurs en dat zijn lui, die op de hoogte zijn. De heer Loeft" is van meening, dat men in de eerste plaats het gezag behoort te hand haven en het gezag is hier 't uitvoerend be stuur hij hecht nog meer aan dat voorstel na gehoord te hebben al hetgeen in 't voor deel er van gezegd is. Spreker geeft dus in overweging in de eerste plaats de voordracht van het bestuur aan stemming te onderwerpen. Nadat hiertoe was overgegaan wordt de voordracht tot benoeming van juryleden, ge daan door het uitvoerend bestuur, aangeno men met 7 tegen 5 stemmen. Voor de heeren: van Grotenhuis, Boll, Loeft", Mommersteeg, Bink, Straver en Ingen- Housz; Tegen de heeren Timmermans, van Heijst, van Dijk, Verwiel en Witlox. Hierna wordt voorgelezen een schema van het programma der bij gelegenheid van de tentoonstelling plaats hebbende feestelijkhe den 't luidt als volgt SCHEMA voor het FEESTPROGRAMMA. ZONDAG, namiddag, concert door „Crispijn" en „l'Espérance" op het terrein. ZONDAG, 's avonds, concert op Musis Sacrum door „Oefening en Vermaak" en van „Cecilia" op de bovenzaal van den heer Van Kregten. MAANDAG, 's morgens 10 ure, officieele opening met medewerking der verschillende muziekgezelschappen van Waalwijk, waarna door dezelfde corpsen ma- tinée. Bokkenwedstrijd. (Pro memorie) Concert 's namiddags 4 uur, op het terrein, 's avonds op de verlichte markt. DINSDAG, 9 ure, opening tentoonstelling, al gemeene vergadering; na afloop ma- tinée W/g tot 21/» uur, diner 47s uur, concert 6 uur. WOENSDAG, opening 10 ure, matinée 1 ure, H/jj concours hippique tot 4 ure, 7 uur concert, 91/., uur vuurwerk. Dinsdag zullen matinée en concert ge geven worden door de kapel der d.d. schut terij, uit 's Bosch, Woensdag door de harmo nie Musis Sacrum, van Dongen. De voorzitter deelt mede dat vergunning voor den verkoop van sterken drank is aan gevraagd op het terrein en verkregen zal worden voor den duur der tentoonstelling. De voorzitter vraagt het gevoelen der heeren over het heften van een matig bedrag voor plaatsruimte; want er zullen te veel inzendin gen komen, vooral van werktuigen. De heer Straver antwoordt, dat daaraan niets te doen is; dit had in het reglement bepaald moeten zijn. De penningmeester leest voor het plan der verloting waarvoor machtiging is verleend: lo. De loterij bestaat uit hoogstens tien seriën, ieder van duizend loten. 2o. De prijs van elk lot is vijftig cents. Aan afnemers van 10 of meer loten worden uitgereikt, als volgt Afnemers van 10 loten 1 extra. 25 3 50 7 „100 15 3o. De prijzen zullen voor elke serie eene werkelijke waarde vertegenwoordigen van f 300.verdeeld als volgt sub. lo. een prijs van f 100. 2o. - 40.— 3o. twee prijzen a f 15.- 30.— 4o. vier - 10.— - 40.— 5o. acht „-5.40.— 6o. twaalf 2.50 - 30. 7o. twintig „- 1— - 20.— f 300.- met dien verstande, dat bij afgifte van elke opvolgende serie de waarde der prijzen van 1—4 (en niet het aantal) wordt verhoogd en van 5 7 het aantal prijzen (en niet de waarde) wordt vermeerderd b. v. bij uitgifte van drie seriën zijn de prijzen sub. lo. een prijs van f 300. 2o. - 120.— 3o. twee prijzen f45.90. 4o. vier ,,-30.120.— 5o. 24 - 5. - 120. 6o. 36 - 2.50 - 90.- 7o. 60 - 1— samen f 900. De trekking geschiedt in eens over alle seriën, en zal plaats hebben op Zondag 20 September c. k., in de zaal „Musis Sacrum", des voormiddags 12 uur. De prijzen zijn voor de winners dadelijk beschikbaar. Na 14 dagen vervallen de prijzen aan het Uitvoerend Be stuur, dat ze ten bate van den Algemeenen Arme van Waalwijk verkoopt. Dieren worden op kosten der winners ge voed tot aan de afhaling. Winners van paar den en prijzen ter waarde van f 100.en daarboven betalen bij afhaling f 5.van prijzen van 25— tot 100.— gulden wordt f 1.00 betaald. De prijzen worden zooveel mogelijk op de tentoonstelling aangekocht en zijn op het ten toonstellingsterrein te bezichtigen op Wocns dag 16 September n. s. Nadat nog eenige besprekingen waren ge houden over de invitatie van hooggeplaatste personen en de teekeningen van het terrein hadden gecirculeerd en inlichtingen dienaan gaande waren gegeven, sloot de voorzittter, onder dankbetuiging aan de tegenwoordig geweest zijnde leden van het eerebestuur voor de betoonde belangstelling, deze vergadering. „Plus ga change, plus ga reste toujours la même chose" zegt de Franschman als hij er op wil wijzen, dat de aardsche dingen immer op 't zelfde neerkomen. Op de poli tieke gebeurtenissen der laatste dagen is bovenaangehaald gezegde ook al van toepas sing. 't Is dag aan dag lood om oud ijzer en na lang gepraat en veel geschrijf zijn we eigenlijk nog net zoo wijs als dagen geleden, wat de verhouding tusscheu Rusland en Frankrijk betreft. Het bezoek van het Fransche eskader aan Rusland, of liever de den Framchen zeelie den ten deel gevallen ontvangst heeft at gezien van het feit of er iets is besloten of vastgesteld in de Groote Republiek een agitatie gewekt, zooals we ons die bij een formeel verbond zwart op wit moeielijk groo- ter zouden kunnen voorstellen, 't Is als waren de Franschen er reeds zeker van in nood en dood op hun Russische „broeders" te kunnen rekenen en daarin hebben zij 'ttoch gewis mis. Heeft de Rus 't gunstigste geval als basis aangenomen voor onze beschouwingen zijn hulp toegezegd, dan heeft hij die toe gezegd voor bepaalde, nauw omschreven ge vallen, niet als regel, maar als uitzondering. Of Rusland dus onmiddellijk alle man te wa pen zou roepen, zoodra Frankrijk 't in zijn hoofd kreeg de voor 21 jaar geleden neder laag met 't bloed der gehate „Prussiens" uit te willen wisschen, valt sterk te betwijfelen. En ondertusschen duurt het enthousiasme voort en enkele .verstandige bladen, die ook in deze voor overdrijving waarschuwen, zijn als de stem der roependen in de woestijn niemand hoort er naar. Te Vichy zal groot vorst Michael morgen worden ontvangen als een regeerend vorst, extra-treinen voeren da gelijks honder.len belangstellenden aan. Be toogingen ten gunste van Rusland zijn op Franschen bodem aan de orde van den dag: als men maar een nootje te hooren krijgt van het Russische volkslied, dan komt men in extase, de vives weergalmen en men laat de muzikanten blazen tot zij b'auw zien en zelf schreeuwt men zich heesch. Even enthousiast als in Frankrijk schijnt men te Moskou te zijn geweest tegenover de Franschen en men schijnt de perken daar wel eenigszins te buiten te zijn gegaan, zoo dat men 't in hooger sferen wat al te kras vond, en eigenlijk inwendig blij is dat de geliefde gasten goed en wel op het zilte water dobberen, den steven naar John Bull's eiland gericht. In Zwitserland zullen Ribot, de minister van builenlandsche zaken en von Giers, zijn collega in Rusland, wellicht nog in dezer, zomer samenkomen een buitenkansje voor de samenstellers van fantastische berichten en geruchten Over Duitschlands keizer of eigenlijk in verband met diens gezondheidstoestand loopen op 't oogenblik weer allerlei geruchten, 't Schijnt met 's vorsten knie niet recht in orde te zijn, hij kan zich zelfs niet voortbewegen of staan en sinds hij Zaterdagavond om half zes te Kiel is aangekomen heeft hij de ho henzollern» niet verlaten. Reeds zijn twee geneeskundigen van naam naar Kiel gereisd zegt de Temps. Het fijne van de zaak komt de buitenwe reld niet zoo licht te weten, maar dat 't nipt alles in orde is, valt af te leiden uit het feit, dat de cavalerie-manoeuvres gansch en al door den keizer zeiven waren geregeld en a's hij ze niet bijwoont, moet daarvoor wel reden bestaan. Dat de keizer plotseling zoo verstandig zou zijn geworden eens een tijd lang rust te gaan nemen, is wel niet gansch en al onmogelijk, maar toch niet waarschijn lijk, tenzij de nood hem er toe mocht dwingen. Tegen 't midden dezer maand vangen te München de onderhandelingen aan over den bazis van een handelsverdrag tusschen Oosten rijk, Duitschland en Italië. Kunnen die staten 't zamen vinden, dan worden de onderhan delingen hervat door Zwitserland, dat wel concessien wil loestaan, maar er dan zelf ook iets aan wil hebben. Het bericht in de Indépendance omtrent eenen opstand onder de stammen nabij de Stanley Falls wordt door het gouvernement van den Kongostaat gelogenstraft. De Indé pendance heeft een verouderd voorval, dat in Juni jl. plaats greep en waarbij de rust spoedig was hersteld, vergroot en verwrongen voorgesteld. Ook uit Boma heeft het gouver nement een telegram ontvangen, meldende dat in de kolonie alles rustig is. Een gevolg van de meliniet-zaak is een vertrouwelijke circulaire van den minister van oorlog aan. de korpskommandanten, waarbij hun verzocht wordt hem mede te deelen, welke officieren der reserve en van het leger in Frankrijk buitenlandsehe huizen vertegen woordigen, die in oorlogsmaterialen handelen, benevens welke officieren tot de binnenland- landsche fabrieken toegang hebben. De Parijsche aard werkers, die den ar beid hebben gestaakt, hebben met tal van anderendie bij het bouwvak werkzaam zijn eu hen in hunne beweging gevolgd hebben, weer eene vergadering gehouden op de Arbeidsbeurs. Andermaal is een resolutie aangenomen om, indien aan hunne eischen niet voldaan wordt, de werkstaking tot het uiterste voort te zetten. Hier en daar hebben zij door geweld hunne aan het werk zijnde kameraden den arbeid trachten te beletten. In de Avenue Victor Hugo waar een bouwwerk ondernomen wordt beschermd door vijftien politiedienaren, zijn een paar honderd hunner verschenen om door te drin gen tot het afgesloten terrein. De politie dienaren zagen zich genoopt de sabel te trekken om hen weg te jagen. Een politie dienaar werd door hen gewond. Eenige der rustverstoorders werden in verzekerde bewa ring genomen. Ook zijn een zestigtal werkstakers getrokken naar Nanterre, Suresnes, Boulogne, Saint-Denis en andere nabij gelegene punten, om aldaar hunne kameraden mede te sleepen. Tenge volge der bedreigingen is hun dit bij velen gelukt. De Parijsche politie heeft zich meester gemaakt van een bende jonge inbrekers, tusschen elf en vijftien jaren oud. Zij huisden iu een verlaten steengroef van Perreux, waar meii eene menigte horloges, juweelen, schil derijen, meubelen, levensmiddelen enz. vond, die deze jeugdige deugnieten uit verschillende woningen en zelfs uit de kerk van Perreux geroofd hadden. Aanvoerder was zekere veer tienjarige Vincent Legrand, dien de agenten 's nachts te Nogent aan de Marne op een hoop vuilnis slapenden hadden aangetroffen en aan wiens met moeite afgeperste beken tenissen men het te danken had, dat de overigen werden gevat. De krijgsraad veroordeelde den onder officier van het tweede regiment ulanen, Ewald Krüger, een Pommer, wegens mishandeling van verscheidene ondergeschikten tot vier maanden gevangenisstraf en degradatie. Uit Kiel wordt geseind van Maandag de bezeerde knie van den keizer is op den goeden weg van beterschap; de keizer blijft aan boord van de Hohenzollern, maar gis teren zag men hem zich op het dek vrij bewegen. De beleediging bestaat in eene zijdelingsche verstuiking der knieschijf, waar door eene scheuring der gewrichtsbanden ver oorzaakt is. Nadat het eerst aangelegde gips verband is afgenomen, is gisteren een ver- bandmeester van de chirurgische kliniek te Kiel den keizer een gewrichtsverband komen aanleggen, waardoor men de knieschijf in haar natuurlijken stand hoopt te houden. De keizerin heeft Zondag den keizer een bezoek gebracht aan boord van de Hohenzollern. Den hoofdingenieur Steiger, van het Bochumer Verein, vond men dicht bij de werkplaatsen doodgeschoten met een geweer naast zich. Men weet nog niet of men hier met een geval van onvoorzichtigheid of zelf moord, dan met iets anders te doen heeft. Uit Kopenhagen wordt van een aanslag op het leven van den koning melding gemaakt, waaraan deze slechts door zijn groote tegen woordigheid van geest ontkomen is. Dinsdag namiddag deed hij, als naar gewoonte, geheel alleen een wandelrit in een bosch, op een afstand van een mijl van het kasteel van Bernsdort gelegen. Plotseling kwam een met twee paarden bespannen rijtuig, waarin een twaalftal personen waren gezeten, in volle vaart op hem aangereden, met het kennelijk oogmerk om hem in een sloot te rijden. De koning wist echter, goed ruiter als hij is, een botsing te voorkomen. Door den koning zelf werd het voorval 2 dagen geheim gehouden, terwijl het nog niet zeker is, of er verder werk van zal worden gemaakt. Eiffel heeft concessie gekregen om op de wereldtentoonstelling te Chicago een toren te bouwen, hooger dan de Eiffeltoren. Het werk zal met Fransch kapitaal worden ge bouwd. WAALWIJK, 12 Augustus 1891. Op verzoek van het hoofdbestuur der har monie l'Espérance deelen wij gaarne mede, dat de le prijs eene keurig afgewerkte me daille plus 25 gulden bij het laatst gehou den concours te Eindhoven veroverd, ont vangen is. Bij gelegenheid van de gewone repetitie op Zondagmorgen a. s., zal die me daille ter bezichtiging worden gesteld voor heeren honoraire leden. Het Uitvoerend Bestuur der Land bouwtentoonstelling bericht, dat is aangesteld als adviseur voor de reporters de heer Antoon Tielen, te Waalwijk. Het bestuur der Noord - Brabantsche Maatschappij van Landbouw heeft aan het Uitvoerend Bestuurder Landbouwtentoonstel ling bericht gezonden, dat zij als prijzen voor de verloting twee pulvérisateurs beschik baar stelt, zoo mogelijk op de tentoonstelling aan te koopen. Deze pulvérisateurs zijn werktuigen om de Bordelaisepap en de Speksteen als voorbe hoedmiddel tegen de aardappelziekte aan te wenden. Met deze prijzen beoogt de Maatschappij het verspreiden dezer werktuigen. Naar men verneemt, is ook aan de heeren J. J. A. Kuijs te 's-Gravenhage en A. Hartog Azn. te Rotterdam, een nader uitstel verleend om te voldoen aan de voorwaarden, waaronder hun concessie is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoom tramweg van 's-Hertogenbosch over Vlijmen, Nieuwkuik en Drunen naar Heusden, met een zijtak naar Waalwijk. Door de verschillende kamers van koop handel en fabrieken in Twenthe, zijn op eene gezamenlijke vergadering te Hengelo de voorzitters tot eene commissie benoemd, ten einde op te komen tegen de bepalingen van het kon. besluit van 15 Juli 11., ter uitvoering van art. 4 der arbeidswet. Al de kamers zullen aan den voorzitter der kamer van K. en F. te Enschede hunne bezwaren mededeelen, om uit de verschillende gegevens, welke voor de verschillende indu strieën te ingrijpend zijn, een algemeen rapport samen te stellen, hetwelk aan den minister van waterstaat enz. zal worden aangeboden. In verband met de heerschende influenza onder de paarden bij de le, 2e, 3e en 4e batterij van het le regiment veldartillerie, te Utrecht, zullen bij die onderdeelen de oefe- niugen te paard gedurende geruimen tijd moeten worden gestaakt. Dientengevolge wordt de opkomst onder de wapenen voor herhalings-oefeningen, waar toe de miliciens - verlofgangers der lichting 1888, behoorende tot genoemd regiment, tegen 18 Augustus a. s. zijn opgeroepen, voor zoo veel hen betreft, die tot genoemde batterijen behooren, voorloopig uitgesteld. Mede is voorloopig uitgesteld de opkomst onder de wapenen van de miliciens-verlof gangers der lichtingen 1887, 1888 en 1889, behoorende tot het le en 5e bat. van het 2e reg. inf. te 's Hertogenbosch, omdat zich bij de militairen aldaar gevallen van febris ty- phoïdea hebben voorgedaan. Omtrent het bezoek door H.H. M.M. Maandag aan het legerkamp te Oldebroek gebracht, deelt men van daar mede

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2