Nummer 66. Donderdag 20 Augustus 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, FEUILLETON. Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. süfbui&i Doorloopende kaarten f2. Laiiplraatsche Conrant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco 'per post door het gebeele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. TE onder hooge bescherming van Zijne Excellentie jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, commissaris des konings in Noordbrabant. Ter gelegenheid der jaarlijksche algemeene vergadering der Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw TENTOONSTELLING van Paarden, Rund- en Wolvee, Varkens, Honden, Pluimgedierte, Landbouwvoortbreng- selen en Werktuigen, Bloemen, Planten enz., te houden te Waalwijk, op 13, 14, 15 en 16 September 1891. PROGRAMMA ZONDAG 13 SEPTEMBER n. m. 4 uur, Concert op het feestterrein door de harmo nieën St. Crispijn en l'Espérance van Waalwijk: 8 uur namidd. Concert op Musis Sacrum, door de liedertafel Oefening en Vermaak, Concert op de bovenzaal Looiersbeurs, door de zangvereeniging Cecila. Beide concerten zijn toegankelijk voor de leden van de Noordbrabantsche maatschappij van landbouw en bezoekers van het namid dag-concert, op vertoon van hunne toegangs kaart. MAANDAG 14 SEPTEMBER, Keuring der inzendingen met uitname van Paarden, Rund- en Wolvee. v.m. 10 uur. Plechtige opening der Tentoon stelling, opgeluisterd door de Harmonie „l'Espérance," directeur de heer Frie van Iersel de Liedertatel „Oefening en Vermaak" di recteur de heer Frans de Cortie de Harmonie „St. Crispijn," directeur de heer Th. Schambergen de Zangvereeniging „Cecilia," directeur de heer Norb. van Bladel; 51. XIX. DE BEDREIGDE KRUITKAMERS. Neen, an woord t de hertog kortaf en beslist, het zou dwaasheid zijn dit te beproeven, liet water van den Donau is thans te laag, dan dat de vijand niet meer plaatsen voor den overtocht zou kunnen vinden dan ik kan verdedigen. Ik moet mijne troepen voor den keizer sparen tot dat hij hulp krijgt; ik moet aftrekken en de stad aan haar lot overlaten. God zij haar genadigl God helpe mij, haar te redden zei Starhem berg ernstig. Denkt gij werkelijk aan tegenstand vroeg de Lotharinger, alsof hij er aan twijfelde of de graaf zijne woorden wel iiad overlegd.Bedenk wel, hoe weinig soldaten gij hebt; dat de muren van Weenen geen storm kunnen doorstaan en dat gij de meedoogenlooze woede der ongeloovigen dubbel over de stad brengt, als zij haar tot de overgave moeten noodzaken. Hebt gij levensmid delen om al dat volk in de stad te voeden Zie het volk op de muren, hernam Starhem berg, het z:_n Weener burgers. Indien zij liever willen sterven dan zich overgeven, dan zal ik de laatste zijn, die hun een woord van waarschuwing toeroept. Stondt gij met duizend soldaten in eene vesting, dan zou ik niet vragen, of gij haar tot den laatsten droppel bloeds wildet verdedigen, maar de burgers van Weenen kennen geen honger en ontberingen, zij weten niet welke verschrik kingen een beleg medebrengt. Ik heb betere gedachten van de mannen van Weenen, heer hertog. De soldaat is verbonden door eed en handgeld, hij tracht naar buit, of wordt door roemzucht verlokt; maar dat alles houdt geen stand in een strijd, waar geen hoop op gewin en slechts weinig hoop op een ge lukkig einde is. Dan verlaten velen de onge lukkige vaandels om zich elders te laten aanwer ven. De burger is er moeilijk toe te brengen om zijn huis, zijn magazijn of zijn werkplaats te n.m. 4!/j uur. Groot Concert op het ten toonstellingsterrein door de Harmonie „L'Es pérance," aangeboden aan heeren Juryleden; n m. 8 uur. Verlichting k la Giorno van de Markt, Volks-concert, te geven door de Harmonie »St. Crispijn." DINSDAG 15 SEPTEMBER, v.m. 8 uur. Opening. Keuring van Paarden, Rund-en Wolvee. v.m. IOV2 uur. Ontvangst ten raadhuize van het Hoofdbestuur der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw; AANBIEDING VAN DEN EEREWIJN door het Gemeentebestuur. v.m. 11 uur. Algemeene Vergadering op Musis Sacrum, n.m. 1 uur. Matinée musicale door de kapel der d.d. Schutterij van 's-Bosch, lui tenant-kapelmeester J. Mart. S. Heuckeroth. n.m. 4V3 uur. Feestmaaltijd, in de restau ratiezaal op het tentoonstellingsterrein. n.m. 7 uur. Feest-Concert, te geven door de kapel der dd. Schutterij van 's Bosch. WOENSDAG 16 SEPTEMBER, v.m. 10 uur. Opening, n.m. 1 uur, Matinée door de harmonie „Musis Sacrum" van Dongen, direct, de hee ren Jos. Kessels en W. de Jong. CONCOURS HIPPIQUE. Programma n.m. U/g uur. 1°. Spannen paarden, voor gereden en aan één eigenaar toebehoorende, niet ouder dan zes en niet jonger dan vier jaar. Eenige prijs: gouden medaille, met diploma. n m. 2 uur. 2°. Tilbury- of chaispaarden voorgereden, van vier tot zes jaar. Eerste prijs gouden medaille, met diploma. Tweede prijs: groote verguld zilveren me daille met diploma; Derde prijs groote zilveren medaille met diploma. n.m. 2s/4 uur. 3°. Concours voor 't schoon ste tweespan, voorgereden, waarbij 't geheel beoordeeld wordt. verlaten. Ook betaalt hij liever eene schatting, dan dat hij het er op laat aankomen zelf zijne have te moeten verdedigen. Maar als hij eenmaal voor een idee in geestdrift is gebracht, als hij vrijwillig raar de wapenen heeft gegrepen, dan staat hij pal en volhardt. De burgers van Weenen hebben besloten, voor hunne stad en voor hun keizerlijk huis, voor hunne vrijheid en voor hun geloof te strijden en te overwinnen of te sterven; en daarom ben ik zeker, dat, zelfs indien het geluk ons verliet, onze eer zal gehandhaafd blijven door alle tijden. Geven God en alle heiligen, dat uw ver trouwen niet beschaamd worde, hernam de hertog, dan is er nog hoop de stad te redden. Indien gij het slechts twee weken kunt uithouden, dan breng ik u ontzet, binnen dien tijd moet de keizer hulp krijgen. Ik wenschte dat gij daarop even vast kondet bouwen, als ik op de burgers van Weenen. De schatten van den burg heb ik nog gelukkig over den Donau kunnen zenden, maar thans komt het er op aan, het gnr tste kleinood van den keizer, zijne getrouwe noofdstad te redden. Zie toe, dat gij haar hulp brengt, eer zij tot een puinhoop is geworden. Zoo spraken de beide veldheeren. Nogmaals lieten zij hunne blikken over de vuurzee zweven; men zag in de verte, waar het door de vlammen zoo licht was als op den vollen dag, de tallooze afdeelingen van het Turksche leger gekampeerd; de storm huilde om de tinnen van den dom en dreef de gloeiende rookwolken voor zich uit, als wilde hij aan de beide mannen het uitzicht verbieden. Jezus Mariariep Starhemberg plot seling en vloog naar de trapdeur van den toren, brand in de stad I De Schottenhof brandt De hertog van Lotharingen volgde den graaf, doch zonder zich te haasten. Langzaam en voor zichtig klom hij de trap af alsoi hij hulp voor overtollige hield, waar toch alles verloren scheen. Onmiddellijk naast den Schottenhof stond het arsenaal, waarin de geheele kruitvoorraad van de stad was geborgen; werd dit door het vuur aan gegrepen, dan vloog een gedeelte van de stad in ae lucht en Weenen was zoo goed als weerloos, het had geen kruit meer De opperbevelhebber van den keizer had den graaf niet willen tegenspreken en zijne hoop niet willen ontnemen, maar in zijn hart glimlachte Eenige prijsgouden medaille, met diploma, n.m. S^uur. 4°. Concours voor 't schoonste éénspan, voorgereden, waarbij 't geheel be oordeeld wordt. Eerste prijs rijzadel en hoofdstel, met diploma. Tweede prijs: compleet hoofdstel, stang en trens, met diploma. Derde prijseene met zilver gemon teerde rijzweep, met diploma. De commissie van het Concours Hippique loott uit „voor den besten Stepper" aange spannen voorgereden, de gouden medaille. n.m. 7 uur. Groot Concert te geven door de harmonie „Musis Sacrum" van Dongen, n.m. 9!/j uur. Tot slot der Feesten PRACHTIG VUURWERK. Schitterende verlichting van het tentoon stellingsterrein. ENTREE, Zondag 25 cent. Maandag 25 cent. Dinsdag gedurende de keuring van 8 uur voorm. tot lU/j voorm. f 2.50 Alsdan zijn doorloopende kaarten niet gangbaar. Van li1/» uur voorm. tot de slui ting 49 cent. Woensdag van 10 uur voorm. tot 12 uur 's midd. 25 cent, van 12 uur 's middags tot de sluiting 4$ cent. De leden der Maatschappij van Landbouw hebben vrijen toegang, op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap Zondag, Maandag en Dinsdag, (de keuring uitgezonderd.) Verkrijgbaar tot Zondag 13 September 's middags 12 uur. Zondag 20 September, 's nam. 5 uur, trek king voor de verloting op „Musis Sacrum." De voorwerpen, aangekocht voor de ver loting, zullen op de Tentoonstelling te be zichtigen zijn. hij er over. Graaf Rudiger Von Starhemberg was wel is waar generaal der artillerie, maar door hofgunst geklommen, had hij in het veld nog niets bijzonders verricht en de hertog van Lotha ringen, die pas voor de Turken teruggetrokken was, omdat hij met zijn geringe macht tegenstand voor nutteloos had gehouden, hield zich overtuigd, dat graaf Slarhemberg, uit gebrek aan krijgsbe leid en een overzicht van den werkelijken toestand, zich luchtkasteelen bouwde. Hij mocht hem niet afraden de verdediging van Weenen te beproeven, maar hij hield zich verzekerd, dat Starhemberg spoedig genoeg zou inzien, dat hij het onmoge lijke waagde, en dan zou zijn vermetel zelfver trouwen hem begeven. De brand van den Schottenhof bevestigde het gevoelen van den hertog. Hij had voorzien, dat zoodanige toevallen alle bemoeiingen en plannen van den dappersten zouden verijdelen. Beefde graaf Starhemberg nu reeds voor zijn kruitvoor raad, had men de vlammen der voorsteden niet kunnen beletten tot de stad zelve over te slaan, hoe zou men dan kunnen hopen bij een bombar dement daartoe in stiat te zijn De krijgskundige heer bekommerde er zich daarom niet over, of men den brand zou kunnen blusschen of niet; hij hield Weenen toch voor verloren, hetzij het heden viel of morgen; hij had Starhemberg ge waarschuwd, maar deze had niet naar zijn raad willen luisteren. Op het Stephanusplein, waar zijne adjudanten hem wichtten, steeg hij te paard en zeideNeemt afscheid van Weenen, wij kun nen de stad niet beschermen, wij zouden met haar te gronde gaan en moeten onze troepen voor den keizer sparen voor den dag der wraak. Het korps olïicieren verliet de stad. In somber stilzwijgen renden de Lotharinger en zijn gevolg door ae nauwe straten naar liet leger aan den Donau, al bloedde hun hart dat zij de keizerstad aan de plunderzieke ongeloovigen moesten prijs geven; maar verstand en plicht geboden een wel klein, maar toch kernachtig leger niet binnen de muren eener stad op te sluiten, waar het vroeger of later had moeten kapituleeren. De legerplaat^ werd in den nacht opgebroken, de ufmarscli der troepen scheen de stad als een doodvonnis, men gaf haar verloren. Nu dan, klonk het dof uit de borst der achterblijvenden, zoo zullen wij op onze wallen sterven, maar een Weener geeft zich niet over! Loten verkrijgbaar bij het Uitvoerend Be stuur, ad f 0,50 per lot. Voor verdere bijzonderheden wordt verwe zen naar den feestwijzer, die enkele dagen voor de tentoonstelling zal verschijnen en aan de loketten verkrijgbaar zal zijn. Voor deelneming aan den feestmaaltijd ge lieve men zich aan te melden bij het Uit voerend Bestuur, vóór of op Zaterdag 12 September a. s. lederen dag extra trams van Waalwijk naar Tilburg vice versa Vertrek van Tilburg Station 1.5 's namiddags. Loonopzand, 1.50 Kaatsheuvel, 2.13 Sprang, 2.24 u Bezooien, 2.32 Aankomst Waalwijk^ 2.37 Vertrek van Waalwijk, 10. Bezooien, 10.05 Sprang, 10.13 Kaatsheuvel, 10.23 Loonopzand, 10.45 Aankomst Tilburg st., 11.20(*) In aansluiting op de trein naar Breda 11.27 Het Uitvoerend Bestuur. De graan quaestie houdt in Duitschland heel wat pennen in beweging, vooral sinds Zaterdag in den morgen door den minister raad, onder presidium van Von Caprivi den rijkskanselier bijeen, is besloten ondanks de hettige beweging en de vele protesten tegen de handhaving van 't bestaande, aan de in» voerrechten op de granen voorloopig niet te tornen, doch den loop der zaken af te wach ten. Die kalme houding er ligt wel iets in van Mahomedaansche berusting bij 't geen een hoogere macht besloten heeft of nog be sluiten zal had een onmiddelijke verhoo ging van de roggeprijzen tengevolge, zoodat En de dappere regimenten van het garnizoen zwoeren dezen eed met de burgers, studenten, gildebroeders enz. Doch volgen wij graaf Rudiger. De burgers waren gedeeltelijk ijverig bezig bij den arbeid aan de schanzen in ae buitenwerken van de stad, gedeeltelijk belemmerden de nauwe straten het overzicht, vooral daar het buiten de stad overal brandde, en zoo was het uitbarsten van den brand in den Schottenhof slechts door de naaste oirge- ving opgemerkt. Slechts weinigen begrepen net gevaar, dat de stad door dezen nieuwen brand bedreigde. Het was een gelukkig toeval, dat Kolschitzky, die den brand had opgemerkt, toen hij met eenige mannen van het vrijcorps der waarts ijlde, het Stephanusplein over moest, waar Guido von Starhemberg, Max Gundacker en de officieren van den Lotharinger den terugkeer der bevelhebbers van den domtoren afwachtten. Het was Guido bekend, dat zich tusschen den Schot tenhof en het arsenaal een houten gang bevond, die tot een afstand var. veertig schreden recht op de kruitkamers uitliep. In die kamers lagen achttienhonderd groote vaten met buskruit, de storm huilde door de straten één vonk in die kamers gedreven, en met dat kruit vloog een gedeelte der stad in de lucht. Guido snelde, door Max gevolgd met den Pool naar den Schotterhof, en zag daar de overdekte houten gang reeds in vlam stond. Wie waagt met mij zijn leven voor de stad? riep hij, en zijne stem weerklonk over het plein; het arsenaal moet gered worden, laat de hoeve branden De menigte, die met het blusschen bezig was, scheen een oogenblik verstijfd van schrik, daarop vloog een gedeelte weg, want nu zag men het gevaar in. Wie geen lafaard is, volge mij met de water emmers en de spuitenriep Guido en snelde naar het arsenaal. De vensters moeten dicht gemaakt worden riep Max, die evenals de Pool, Gnido ter zijde was gebleven. Guido knikte hem toe. Met een koelbloedige kalmte, die slechts een ijzeren wil bij volslagen doodsverachting kan geven, deelde Guido thans zijne bevelen uit, en Max benevens de Pool we zen allen, die tot hulp waren meegekomen, hun taak aan, alsof hun het gevaar niet aanging, waar voor alles beefde. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1