BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Zwitserland. Oostenrijk. Rusland. BINNENLAND. de rogge steeg van 247 tot 261 mark. Gansch en al onwillig wilden de heeren ministers zich evenwel niet toonen, met een algeheele of gedeeltelijke opheffing der graanrechten achtten zij hun eer gemoeid, doch een ver- laging der transportprijzen voor graan, meel en peulvruchten, kon er nog mee door. In dien zin werd dan ook besloten en misschien is dat wei de eerste stap op den goeden weg, de eerste stap dus, die immer 't zwaarst is. 't Schijnt dus, dat men in regeeringskringen zoo langzamerhand al begint in te zien, dat alles toch zoo bevredigend niet is, dat ver andering noodig is en nuttig. Of die eerste stap evenwel spoedig door meerdere zal ge volgd worden, dient afgewacht: als men ver andering brengt in zijn politiek of in zijn taktiek, bewijst men daardoor dat men 't eerst niet bij 't rechte eind heeft gehad en zoo iets doet niemand gaarne, en wel in de aller laatste plaats een minister-president en rijks kanselier, die meer dan iemand anders aan critiek blootstaat. Men zou zoo zeggen, dat het hoogtepunt der Russisch-Fransche verbroederings-agitatie bereikt is en zoo geleidelijk de rede haar terrein weer zal herwinnen in Frankrijk. Toch zal 't npg wel eenigen tijd duren eer men gansch en al is gekalmeerd, hoewel de gezag hebbende pers 't aan welgemeende pogingen niet laat ontbreken om de overdrijving in een bespottelijk daglicht te stellen en daardoor tot een minimum te reduceeren. Inderdaadhet enthousiasme, al uit het zich ook langs den meest verstandigen weg, moet niet te lang duren of het verliest voor een deel zijn beteekeuis. Het is goed, dat het hart gesproken heeft, daar het zoo luid en zoo goed heeft gesproken. Doch nude menigte kan de wereld niet regeeren, laat ons dus allen onze plaatsen hernemen en de leiding der politiek aan de mannen van ver stand en vernuft overlaten. Aldus Jules Simon in de Temps. Zaterdag heeft het bonapar- tistische comité te Parijs een feestmaal gehou den, waaraan 600 personen deel namen. Toen een der sprekers het feit rele/eerde, dat prins Louis Napoleon soldaat is in het Russische leger, brak er een storm van bijvalsbetuigin gen los en al spoedig klonken de tonen van het Russische volkslied door de zaal. De ge meenteraad van Vichy heeft de bevolking in een geestdriftig manifest zijn dank betuigd voor de ontvangst van grootvorst Alexis van Rusland, haar tegelijk uitnoodigende overeen komstig den wensch van den vorst, verder alle beloogingen na te laten, 's Czaren broe der schijnt dus reeds „des Guten zuviel" te hebben gehad Zaterdag is prins Ferdinand van Coburg weder in zijn rijk aangekomen, te Rustschuk begroet door zijn ministers en tal van andere autoriteiten, 't Was juist de dag van 's prin sen troonsbeklimming en gansch het land vierde feest. Te Rustschuk vond een feestmaal plaats en bij die gelegenheid hield de jonge Coburger een toespraak, daarbij de meening te kennen gevend, dat het buitenland over Bulgarije veel gunstiger oordeelt dan vroeger en tevens er op wijzend, dat keizer Frans Josef Bulgarije oprechte sympathie toedraagt, een gevolg van Bulgarije's kalme houding op politiek gebied. Om 10 uur is Zondagmorgen het socialis tische congres te Brussel in het „Maison du Peuple" geopend. De zaal was te klein om de afgevaardigden te bevatten, van wie 250 Belgen en de overige 150 vreemdelingen uit alle landen, behalve uit Rusland en Por tugal zijn. Ook vrouwen bevinden zich onder de afgevaardigden. De Hollandsche socialisten zijn vertegenwoordigd door Domela Niewen- huis en Fortuijn. Om de debatten, die in den beginne reeds zeer geanimeerd waren, te bekorten, zijn aan elkeu spreker slechts 15 minuten toegestaan. Het gesprokene zal in twee talen vertaald worden. Tot voorzitters werden gekozen de heeren Vaillant, uit Parijs, en Singer, Duitsch afge vaardigde. Onder protest van de zijde der anarchisten, werd. besloten, deze yan het con gres uit te sluiten. Mars-la-Tour werd Zondag overstroomd door vreemdelingen hun aantal wordt op meer dan 10.000 geschat, die allen daarheen gekomen waren om de plechtige onthulling bij te wonen van het monument, opgericht ter herinnering aan de Fransche soldaten, die in 1870 sneuvelden. Uit duizende kelen werd bij herhaling een „leven Frankrijk!" en het daarvan sinds enkele weken onafscheidelijke „leve Rusland aangeheven. Een groot aan tal officieren van alle wapens waren overge komen om tegenwoordig te zijn bij deze plechtigheid. FOURMIES, 17 Augustus. Alle werklieden in de wol-industrie te Wignehies hebben den arbeid gestaakt. De gemoederen zijn zeer opgewonden. Er zijn alhier troepen aange komen. Naar de Standard uit Shanghai verneemt, weigeren de overheden te Pekin de door de mogendheden verlangde genoegdoening. In dien het Chineesche gouvernement in deze houding volhardt, dreigen de diplomatieke vertegenwoordigers met eene vijandige de monstratie der vereenigdeEngelsche.Fransche, Duitsche en Amerikaansche smaldeelen. De bevolking van Portsmouth, waarvan velen nog eene aangename herinnering hebben bewaard aan een vorig bezoek der Fransche vloot, dat in 1865 plaats vond, stelt alles in het werk om aan het eskader van admiraal Gervais eene schitterende ontvangst de berei den. Op het programma staan ontmoeting van het eskader door de Engelsche vloot nabij het eiland Wight op 20 dezer en bege leiding tot Cowes, tegenover het paleis te Osborne, het geliefkoosde strand-verblijf van koningin Victoria. Den dag na aankomst galadiner bij hare Britsche Majesteit; den tweeden of derden dag inspectie der vloot door koningin Victoria, hetzij vóór Cowes of op de reede te Spithead; 's avonds gala-bal ten stadhuize, aangeboden door de maritieme autoriteiten. Dit onderdeel belooft zeer prach tig te zijn door de aanwezigheid van een aantal autoriteiten op elk gebied. Den volgenden dag diner terzelfder plaatse, aangeboden door den Mayor. Zondag rustdag en Maandag een uitstapje naar Londen tot een bezoek aan de maritieme tentoonstelling. Dien avond wordt de equipage van de Fran sche schepen ten paleize genoodigdalle eerepoorten en verdere versieringen zullen voor die gelegenheid blijven staan, ten einde het karakter dezer feestviering voor de min dere schepelingen te verhoogen en hen te bewijzen, dat ze niet minder dan hunne officieren op de Engelsche sympathie kunnen rekenen. Op den dag van de inspectie door de koningin voor den aanvang van het bal geeft de Engelsche admiraal in zijn paleis of aan boord van zijn schip nog eene extra marine-maaitijd. Kortom, men legt er zich blijkbaar op toe, de ontvangst niet minder schitterend te doen zijn dan in de Russische hoofdstad. De Berner bondsfeesten hebben Zaterdag een aanvang genomen; het historische feest spel, door een duizendtal personen uitgevoerd, overtrof alle verwachtingen. De ruimte voor de toeschouwers, plaatsbiedend aan 20,000 personen, was bijna geheel bezet, Dit volksfeest, dat door vele bewoners van andere kantons wordt bijgewoond, overtreft aan artistieke waarde alle overige Zwitsersche bondsfeesten. ZURICH, 17 Augustus. Heden ochtend te zeven ure stiet de sneltrein van Parijs bij Zollikofen op eenen extra-trein, die feestge- nooten naar Bern bracht, en op de rails stil stond, ten einde den sneltrein voorbij te laten. Van den extra-trein zijn vier wagens verbrijzeld, meer dan 15 personen gedood en velen gewond. Door de straten van Bern ziet men de gekwetsten vervoeren. Er heerscht algemeene verslagenheid en aan de feestelijke stemming is geheel de bodem ingeslagen. WEENEN, 17 Augustus. Volgens inlich tingen van goede bron zijn de onderhandelin gen tusschen Oostenrijk en Zwitserland tot het sluiten van een handelstractaat voor een onbepaalden tijd verdaagd. PETERSBURG, 17 Aug. In regeerings kringen koestert men hoop, dat, ingevolge de ukase betrekkelijk den rogge-uitvoerde graanprijzen zullen dalen op de binnenland- sche markten. Onmiddellijk zal de regeering dan den noodigen voorraad koopen voor de noodlijdende bevolking en de militaire ma gazijnen. Wellicht zal daarna in overweging worden genomen, of de ukase kan opgeheven worden of een uitvoerrecht er voor in de plaats kan worden gesteld. WAALWIJK, 19 Augustus 1891. Maandagavond ten zes ure heeft Waalwijk's gemeenteraad eene openbare vergadering ge houden, voorgezeten door den burgemeester en bijgewoond door alle leden, met uitzon dering van den heer Verbunt, die schriftelijk kennis had gegeven verhinderd te zijn. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering was aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven der her- kozene raadsleden. De heeren Timmermans Wz„ Van Tilburg en Gragtmans stelden dat onderzoek in, bevonden ze in orde en advi seerden tot toelating, waartoe besloten werd. Over de bepaling van de jaarwedde van den gemeentegeneesheer werd eenigen tijd gesproken; de heer Van Schijndel deed vooral uitkomen, dat reeds vóór nieuwjaar het con tract met dr. Van Gils was opgezegd en men nu na 772 maand nog evenver van huis was; hij achtte het hoog noodig, als men wezenlijk een tweeden dokter verlangde, waarvan nie mand de onmisbaarheid zou betwisten, een flink salaris uit te loven en stelde voor dit te bepalen op f1600. De heer Van der Heijden sprak nog over de couranten, waarin geadverteerd zou wor den en de voorzitter verklaarde daarnaar te zullen handelen. Het voorstel werd aangenomen met 6 tegen 4 stemmen, die van de heeren Hoffmans, Mombers, Timmermans Wz. en Baijens, Verder werden B. en W. gemachtigd aan de westzijde der Stationsstraat, langs de open bare school en zoo verder tot aan de markt trottoirs te leggen. De heer Mombers maakte aanmerking over de plaatsing der groentevrouwen op de markt; de voorzitter zal daarin verandering brengen. De heer Van Schijndel stelde voor, met het oog op het feit, dat G. van Dijck aan nemer is geworden van de speelplaats achter de openbare school, dat de gemeente-opzichter J. van Dijck daarop niet het toezicht zoude houden. Niet dat hij J. van Dijck van oneer lijkheid verdacht, maar men moet hem niet in de gelegenheid stellen; 't komt iu geen geval te pas, dat de eene broeder toezicht houdt over het werk van den anderedit kan niet goed zijn noch voor de gemeente noch voor den betrokken persoon. De heer Qurijns stemde hiermede in maar niet de heeren Hoffmans en Mombers, die hem het toezicht gerust zouden toevertrouwen. Het slot was, dat het voorstel Van Schijn del verworpen werd met 6 tegen 4 stem men. Voor stemden de heeren Van Schijndel, Quirijns, Van Tilburg en Van der Heijden. Hiermede was de vergadering afgeloopen* j£- Verleden Zaterdag, n/m. ten 5 ure, had op het locaal der teekenschool, onder leiding van den heer F. M. Ingen-Housz, president der teekenschool commissie, de plechtige uit reiking plaats van de onderscheidingen aan de overwinnaars in den onlangs gehouden teekenwedstrijd. De zaal was versierd met vlaggen en de bekroonde teekeningen voor deze feestelijk heid, welke werd bijgewoond door den wet houder Hoffmans, de leden van den gemeen teraad Quirijns, Van Tilburg en Van Schijn del, met den secretaris Van Liempt, den voor zitter der plaatselijke schoolcommissie, den heer Bink, de heeren De Bree en Spijkerman, vroeger en tegenwoordig schoolhoofd, de le den en den secretaris der teekenschoolcom missie de heeren Van Riel, Verbunt en J. Timmermans Wz., alsmede door nog tal van belangstellenden. De harmonie l'Espérance opende de zit ting met een vroohjken marsch. Na afloop nam de voorzitter het woord en sprak on geveer het volgende Mijne Heeren Namens de commissie roep ik u allen een hartelijk welkom toe. 't Spijt mij wel dat wij ook niet hier mogen zien het hoofd der ge meente, onzen geachten burgemeester, die gemeend heeft wegens bijzondere redenen van daag niet te kunnen tegenwoordig zijn. Gaarne had ik ook hier gezien de jury, maar die heeren zijn beiden op reis. Het oogenblik, leerlingen, door u, die de overwinning behaald hebt, zoo reikhalzend tegemoet gezien, is dan eindelijk aangebro ken ik roep u toehoudt moed en laat de thans verdiende bekroning u een spoorslag zijn, om in 't vervolg met nog meer ijver te werken. Alvorens over te gaan tot de uitreiking der medailles, wensch ik nog een oogenblik stil te staan bij den korten tijd, dien ik de eer had president der teekenschoolcommissie te zijn. Steeds ben ik met groote ambitie 's avonds hier gekomen om het werk der leerlingen te zienniet alleen heb ik met groote voldoe ning hunnen ijver en lust, vooral bij den wedstrijd gadegeslagen, maar menigmaal stond ik er verwonderd over en las ik op hunne aangezichten, hoe gaarne ze nog een half uur langer zouden hebben gewerkt. Mocht die ambitie blijven bestaan, wane het is niet doenbaar elk jaar een concours te houden, maar moge het laatste eene aansporing zijn om steeds meer en meer te leeren, opdat, bij eene mogelijke volgende gelegenheid, uwe vorderingen des te schitterender uitkomen. Maar wat zoudt gij, leerlingen, gedaan heb ben zonder uwe leeraren? Zij hebben met allen ijver en vuur gewerkt om u te bekwa men het door u behaalde succes, waarvan de bewijzen hier aan den muur hangen, zijt gij in hoofdzaak aan hunne lessen verschul digd; daaromleven de leeraren! Deze rede verwierf luiden bijval van alle aanwezigen. Nu werd overgegaan tot de eigenlijke prijs- uitdeeling. De verschillende medailles en di ploma's werden aan de rechthebbenden on der toepasselijke toespraken overhandigd door de verschillende genoemde genoodigden, op verzoek van den voorzitter en door dezen zeiven en de andere commissieleden. Bij het overhandigen van de gouden me dailles werden door de harmonie fanfares aangeheven. Toen de prijsuitdeeling ten einde was zeide de voorzitter Mijne HeerenZij, die medailles en di ploma's behaald hadden, hebben die thans ontvangen. Alvorens te scheiden nog een en kel woord. Ik dank de leden van den raad, van de schoolcommissie, de schoolhoofden en den secretaris voor hunne tegenwoordig heid. Wij zien hierin niet alleen een blijk van waardeering voor de commissie, maar ook een bewijs, dat gij de werkzaamheden van onderwijzers en leerlingen op prijs stelt. Ik geefu bij deze de verzekering, dat wij al het mogelijke zullen doen om den bloei der inrichting te bevorderen. Nog een enkel woord aan de leeraren ik heb het bewonderd, hoe zij dezen winter hebben gewerkt om een degelijk concours te houden de uitslag is dan ook geweest, dat er niet alleen goed of vrij goed werk gele verd is, neen, personen volkomen bevoegd tot een oordeel, hebben volmondig verklaard zoo iets goeds in Waalwijk niet verwacht te hebben. Eere daarvoor aan de leeraren Ten slotte dank ik de harmonie l'Espérance, die zoo geheel belangeloos dit feestje met hare welwillende medewerking heeft opge luisterd. Nadat l'Espérance nog een nummer ge speeld had, nam de secretaris der teekenschool, de heer J. Timmermans Wz., het woord. Herhaaldelijk zeide spreker werd de zen namiddag door verschillende sprekers, die de medailles uitreikten, hulde gebracht aan den heer Ingen-Housz. Het staat vast, dat die uitingen moesten strekken ook na mens de gemeente in 't geheel en zeker ook van de corporatien, hier vertegenwoordigd. Maar, wanneer waardeering van verdienste als plicht bovenaan staatdan voorzeker voegt een warm woord van hulde, door de teekenschoolcommissie aan haren president gebracht. En, hoewel optredende zonder eenige voorafspraak, alleen als secretaris en oudste lid der teekenschoolcommissie, neem ik zon der schroom het woordwant het staat vast, dat mijne geachte collega's evenzeer als ik overtuigd zijn van zijne groote verdienste. Pas kort is de heer Ingen Housz opgetre den als president en reeds spoedig verheug den wij ons in de rechte keuze, die zeker niet beter had kunnen uitvallen. Reeds da delijk zagen wij de gunstige verandering door hem in de teekenschool gebracht; die over tuiging koesterden wij vanaf het begin en eiken avond is zij bevestigd geworden. Niets was hem te veel, altijd was hij op zijn post, steeds vooraan, voor alles zorgende, een prik kel voor de leerlingen en leeraren, een prik kel ook voor de commissie. En al zou ik mij nu kunnen uiten in de schoonste bewoordingen, dan nog zou ik niets beters kunnen uitdenken, dan te wijzen op het succes van dezen cursus. Ik ben over tuigd, dat alle leerlingen branden van dank baarheid voor al hetgeen hij voor hen ge daan heeft. Mijnheer Ingen-Housz, ontvang den dank van allenblijf de commissie steunen; oogst de lauweren, die nooit zullen in vergetelheid geraken, want gij bewijst een grooten dienst aan Waalwijk en Waalwijk's industrie, die het teekenen niet kan missen, een dienst, waar van de vruchten in de toekomst groot zul len zijn. Toen de toejuichingen, waarmede deze rede begroet werd, tot bedaren gekomen waren, verklaarde de voorzitter niet op zooveel lof en eer gerekend te hebben. Pas enkele jaren, zeide hij, ben ik lid en wel het jongste. Heb ik mij voor het teekenonderwijs moeite ge geven, ik deed dit met genoegendat ik veel hier kom geschiedt ook, omdat ik veel ambitie voor het teekenonderwijs heb. Het meeste genoegen deed het mij echter te hoo- ren, dat onder mijne leiding direct veel ver andering op de teekenschool is gekomen. Ik beloof dat ik in de toekomst, nog meer dan tot dusverre, mijne beste krachten zal in spannen voor den verderen bloei der tee kenschool. Naar wij vernemen, is door den minis ter van waterstaat naar aanleiding der bewe ring van het bestuur van den Buitenpolder van Waalwijk als zoude ten gevolge van de aan het benedeneinde van den Nieuwen Maasmond uitgevoerde werken de vloed in het Oude Maasje en bij gevolg ook in de haven alhier hooger stijgen dan vroeger en daardoor gevaar ontstaan voor het onder water loopen van den polder te kennen gegeven, dat uit een opzettelijk ingesteld on derzoek is gebleken, dat voor die meening geenerlei grond bestaat, en dat de sedert 1 Jan. 1884 ook op het bovendeel van het Oude Maasje waargenomen waterhoogten in tegendeel doen zien, dat de werken der Maasmond-verlegging geenerlei invloed op de waterstanden op het Oude Maasje hebben uitgeoefend. de zaak van W. J. S. provisor in eene apotheek te Waalwijk, door het gerechts hof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, wegens poging tot moord door middel van vergiftiging gepleegd op zijne vrouw, concludeerde Zaterdag advocaat- generaal Gregory voor den Hoogen Raad tot vernietiging van het door genoemd gerechts hof gewezen arrest, en verwijzing der zaak naar een aangrenzend gerechtshof om opnieuw behandeld te worden, en zulks op grond dat het Hof als bekentenis heeft beschouwd eene verklaring van den requirant, welke geen be kentenis is en mede op die ten onrechte als bekentenis beschouwde verklaring de veroor deeling heeft gebaseerd. Bekl.'s verklaring zou namelijk alleen heb ben kunnen strekken tot bewijs, dat zijn vrouw hem had gezegd, dat zij van den cognac gedronken en daarin bittere stukjes aange troffen had, maar niet ten bewijze, dat de vrouw werkelijk van den door hem met ver gif vermengden cognac heeft gedronken. De Hooge Raad zal in deze op 31 Aug. uitspraak doen. In de Langstraat blijft de trage handel n hoornvee aanhouden, voornamelijk in kalf- koeien en dito vaarzen, die naar qual. voor

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2