Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. Van de dieren is de mensch onderscheiden door zijn spraak. Die spraak is het cement dat de menschen aan elkander verbindt, het vehikel der gedachte. De schoonste toon van het orgel is de vox humana, de menschelijke stem. Zullen wij ons heerlijk vermogen van te kunnen spreken, gebruiken zóó dat ons woord vlijmend wordt als een dolk, of heelend als medicijn Het antwoord kan gewis niet twijfelachtig wezen. (N. v. d. D.) Bepaald opvallend, hoewel zeer natuurlijk en uit den loop der zaken zelf voortvloeiend, is het feit, dat de Fransche bladen, hoewel in den breede uitweidend over de receptie, den Franschen zeelieden in Engeland ten deel gevallen, over mogelijke of waarschijn lijke gevolgen van dit bezoek een diep stil zwijgen bewaren. Trouwens, 't is dan ook vrij wel ondenkbaar, dat de beleefdheidsbewegin gen over en weer eenige verandering zouden kunnen brengen in den staat van zaken. Toch ijveren enkele radicale bladen nog immer tegen de regeering, wijl deze den stoot heeft gegeven tot een bezoek aan de Engelsche wateren een stap, dien de regeering niet had kunnen vermijden, zelfs al ware zij van 't minder wenschelijke ervan ten volle over tuigd geweest. Een Fransch blad, Jules Ferry's Estafette, komt openlijk voor een politiek verbond met Engeland uit. Over Salisbury's afwezigheid bij de revue is veel gesproken en gefluisterd, doch de Temps zegt, dat bet Engelsche kabinet het bezoek heeft gewild om Frankrijk hulde te kunnen bewijzen en tevens is 't de wil van de regeeringsleden geweest dat koningin Vic- tória alléén op den voorgrond zou treden. Zoo zou dus eigenlijk daardoor juist Enge- lands neutraliteit en onafhankelijkheid op den voorgrond worden gesteld: 'tis de koningin, de draagster van het koningschap, die de be leefdheden en de gastvrijheid bewijst namens de natie, niet de regeering, wier optreden tot allerlei gissingen en verdachtmakingen aanleiding kan geven. Nadat 't reeds zeer de aandacht had ge trokken dat de koningin bij het banket op Osborne castle gedurende de uitvoering der Marseillaise was blijven staan van 't begin tot het einde, heeft de hartelijkheid, om niet te zeggen het enthousiasme, Zaterdagavond den gasten bij het banket van den burgemees ter van Portsmouth beloond, deze laatsten nog meer verrast. Buiten ging 't al even geestdriftig toe als binnen en wellicht hebben de Fransche bluejackets" zich voor enkele oogenblikken in 't gezegende Rusland ge droomd. De koele stemming der eerste dagen wordt geweten aan het heerlijke zomerweder, waarvan we, volgens geleerde weerprofeten, nog 36 jaar achtereen pleizier zullen hebben! Nu, een groot wonder zou dat niet zijn, alles verwatert bij zoo'n nattigheid, waarom zou dan de geestdrift ook niet verwateren, om plaats te maken voor onverschilligheid? Terwijl men in Frankrijk nog immer elke gelegenheid aangrijpt om zijn Russisch-ge- zindheid te toonen, zoo door woorden als daden, terwijl bladen als de Figaro voortgaan met die „russoldtrie" den draak te steken, vullen de Duitsche bladen hun kolommen met »on-dits" betreffende het P.ussische hof voor wat de toenadering aangaat tusschen Rusland en Frankrijk. De keizerin, een Deen- sche prinses, zou voor een zeer nauwe aan sluiting aan Frankrijk ijveren en haar ijver zou 't in hoofdzaak zijn, waaraan men de nu een feit geworden toenadering zou hebben te danken. Von Mohrenheim, Ruslands ge zant te Parijs, zou o. a. de keizerin toezeg ging hebben gedaan omtrent een mogelijke teruggave van Sleeswijk aan Denemarken, bij een oorlog met Duitschland en de czarina zou 't in het belang van haar geboorteland zoowel als in dat van Rusland hebben geacht, den gezant gewonnen spel te geven door den czaar om te praten. „Cherchez la femme" dus alweder De menschenjacht schijnt in het heilige Rusland vooreerst nog geen einde te zullen nemen na de Joden de Duitschers. De Rus sische rijksraad heeft, volgens de Nowoje Wremja, nu een wetsvoorstel in bewerking, de vestiging van vreemdelingen in Rusland zooveel mogelijk beperkend en hun zelfs ver biedend zich buiten de steden te vestigen of er eigendommen te koopeu. Onteigeningen van bezittingen op het platteland kunnen gemakkelijk plaats vinden en dus is men geen oogenblik zeker van zijn bezit. Dat kan alleen in Rusland geschieden in het jaar des heils 1891 Tusschen de beide partijen in Chili wordt sedert Vrijdag in de omstreken van Valpa raiso de groote worstelstrijd gestreden. Het leger der Congres-partij werd even benoorden de stad aan wal gezet eu geraakte al spoedig slaags met de legermacht van President Balmaseda. Beide legers waren nagenoeg van gelijke sterkte 20,000 man in het geheel. Hoe verwoed de strijd was, of is eigenlijk, kan wel blijken uit het feit, dat er den eer sten dag reeds drieduizend dooden en ge kwetsten waren. De schepen der opstandelin gen (Congres-partij) namen ijverig deel aan den strijd en aan weerszijden moet met bij zondere heldhaftigheid zijn gestreden; maar een resultaat heeft de driedaagsche strijd tot heden nog niet opgeleverd. Den eersten dag was het leger van Balmaseda echter bepaal delijk in het nadeel en de laatste mededeeling luidt, dat het zich in goede orde heeft terug getrokken, blijkbaar echter om den strijd te hervatten. De werkstaking der grondwerkers is, even als zoovele harer voorgangsters, geëindigd moeten worden wegens gebrek aan geld. Een aan den plaatselijken staf van Digne toegevoegde korporaal is gearresteerd, be schuldigd van het plan der vestingwerken aan Duitschland te hebben willen verkoopen. Engeland heeft besloten te protesteeren te gen het bevel, dat aan de douanen te Odessa is gegeven, dat al!e schepen met rogge, die den 26 dezer, die haven niet hebben verla ten, zullen moeten lossen. Aan de Times wordt uit Rangoon gemeld: Er is vrees voor gebrek en ongeregeldheden in Boven-Birma. De Chineesche kooplieden weigerden den durbar bij te wonen. Mac kenzie heeft bekend gemaakt, dat hij met geweld van wapenen een einde zal maken aan het smokkelen van opium. Uit Cairo verneemt de Times, dat de gezondheid der pelgrims te El Tor in de laatste veertien dagen uitmuntend was, zoo dat het gevaar van het binnendringen der cholera in Egypte is geweken. De parade van het geheele gardecorps voor den keizer is schitterend afgeloopen. De keizer en de keizerin reden eerst langs het front der troepen en lieten deze daarna twee maal voorbijtrekken. Alle te Berlijn vertoe vende vorstelijke personen en een groot ge volg vergezelden het keizerpaar, dat door de duizenden toeschouwers met jubelkreten werd begroet. Hoewel de keizer voor de parade reeds 4 uur te paard had gezeten, verried zijn hou ding tijdens de revue niet het minste spoor van vermoeidheid. In de Duitsche pers wordt schier over niets anders gehandeld dan over het al of niet wenschelijke eener schorsing der graan rechten. Bij gebrek aan beter houdt men zich er overigens bezig met des keizers baard. Met belangstelling hebben Zaterdag, toen keizer Wilhelm aan het hoofd zijner troepen van de parade op het Tempelhofer veld naar de hoofdstad terugkwam, de Berlijners, en de dames vooral, naar dien den volke aan- gekondigden Vollbart uitgezien, maar over het algemeen werd men teleurgesteld. Lag het aan de lichte kleur der nieuwe haarsprie- ten, of aan het minder welige van het ge was, het feit is, dat velen uit het publiek het nieuwe sieraad van Z. M. nauw met het bloote oog konden waarnemen. Personen uit 's keizers intiemen kring ech ter verzekeren, dat het slechts de onaanzien lijkheid van den aanvang is en dat de toe komst veel belooft. Het was eigenlijk als eene verrassing voor de keizerin bedoeld, maar deze was er, althans in den aanvang, maar matigjes mede ingenomen, 't Staat Z. M. in elk geval ouder. Graaf Philipp Eulenburg moet gezegd hebben, dat de keizer met den vollen baard bijzonder veel zal gaan gelijken op zijnen vader op dertigjarigen leeftijd. De onthulling van het standbeeld van Ka- rel Emanuel I, te Mondovi, heeft aanleiding gegeven tot geestdriftige, vaderlandslievende demonstraties jegens het Huis Savoye, Alle autoriteiten, de senatoren, de afgevaardigden, 75 burgemeesters, een honderdtal vereenigin- gen, in 't geheel een honderdduizend perso nen, woonden de plechtigheid bij. Op het oogenblik, dat de koning en de graaf van Turijn aankwamen, bood het plein een grootsch schouwspel. Na de onthulling van het standbeeld heeft de afgevaardigde Delvechio een van vaderlandsliefde getuigende redevoering gehouden, waarin hij o. a. zeide, dat Karei Emanuel I de grondlegger is van de unificatie van Italië. Ook heeft hij den grond slag gelegd voor de vriendschap tusschen Italië en Engeland, welke door de hartelijke ontvangst van den prins van Napels dezer dagen is bevestigd, aldus voegde hij er bij. De redevoering werd levendig toege juicht. Des namiddags vond een banket plaats, waaraan 2000 personen deelnamen. Om half zes heeft de koning Alpijnsche bataljons en de berg-artillerie geïnspecteerd, waarna hij zijn voldoening over de houding der troepen uitsprak. Des avonds gaf de vorst een diner van vijftig couverts. Hij heeft ook een be sluit geteekend, waarbij den soldaten, die straf hadden, amnestie wordt verleend. De stad was geïllumineerd. Uit Rome wordt gemeld, dat er te Bari een geheim genootschap van misdadigers is ontdekt, nagenoeg geheel overeenkomende met het beruchte genootschap Mala Vita, waarvan voor eenige maanden zooveel sprake is geweest. Toen de politie op het spoor er van was gekomen, werd het huis van het hoofd der bende, Scascella geheetcn, 's nachts door karabiniers omsingeld. De kommandant der karabiniers klopte aan de deur; Scascella deed open, vloog naar buiten, schoot twee karabiniers dood en vluchtte. De kommandant zette hem achterna en haalde hem in. Een gevecht volgde, waarbij beiden in een kuil van zes meter diepte vielen, doch zonder dat een hunner door den val ernstig gekwetst werd. Daar werd Scascella door den kom mandant gegrepen en weerloos gemaakt tot dat karabiniers kwamen, die hem gevankelijk wegbrachten. Bijna al de leden van het geheim genoot schap zijn thans gevat. Sinds het oproer in Yemen begon, zijn daar 3600 soldaten der regeeringstroepen tengevolge der hitte en in den strijd met de opstandelingen omgekomen. De overschie tende 6000 man z jn niet voldoende om den opstand te onderdrukken. Men wacht daarom op koeler weer om 4000 man suppletietroe pen naar Yemen te zenden. De cycloon, die zulke groote verwoestin gen op Martinique aanrichtte, hield 4 uur aan. Fort de France is zoo goed als geheel verwoest. Zondag waren reeds 250 dooden herkend. In de nabijheid van het station te Four- mies liep Zondagmorgen 5 uur een perso nentrein op een goederentrein. De aanrijding had bij een hevigen mist plaats. De machi nist van den personentrein werd alleen aan het gelaat gewond, terwijl alle reizigers er heelhuids afkwamen. Van den goederentrein werden drie wagens geheel vernield. Hoewel het laatste onder deze rubriek ver meld, is toch niet het minst in beteekenis de ontploffing, die Zaterdag in een huis in Park-Place, te New-York, plaats had, dat daardoor in brand geraakte en geheel ver nield werd. Men vreest, dat 60 personen het slachtoffer van deze ramp zijn geworden, waaronder voorbijgangers, bezoekers van het restaurant (dat in de benedenverdieping van het huis gehouden wordt) en vrouwelijke zoo wel als mannelijke werklieden van een druk kerij, die de vijf verdiepingen van het huis innam. De belendende huizen hebben door het vuur en water veel geleden. Vele perso nen werden onder de puinhoopen bedolven, zonder dat het mogelijk was hun hulp te verleenen. A( WAALWIJK, 26 Augustus 1891. Tegen a. s. Vrijdag, voorm. ten 11 ure, zijn de burgemeesters van eenige gemeenten, die belang hebben bij de overbrugging van den nieuwen Maasmond, ten raadhuize alhier bijeengeroepen, ten einde hunne meening te zeggen omtrent het meest gewenschte punt voor de te bouwen brug. Wij hopen dat de groote meerderheid zal zijn voor Drongelen, dit is zeker wel het meest in 't algemeen belang. De Waalwijksche dames doen dagelijks van hare belangstelling in de Landbouw tentoonstelling blijken voortdurend komen er toezeggingen in van vlaggen en wimpels. De omheining van het tentoonstellings terrein is gereed. De restauratie en buffetten zijn gepacht door den heer Jordaens, Zum Lohengrin, te 's Bosch. ^^De heer Briels, onderwijzer aan de open bare school te Besoijenheeft gisteren te 's-Hage met goeden uitslag examen afgelegd in de Fransche taal. (r De schoenmaker van Baardwijk, be- scnuldigd van een liedje, beleedigend voor den commissaris van politie te 's Bosch, te hebben vervaardigd en verspreid, werd Dins dag door de rechtbank aldaar veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 maanden. Nog meer liedjes moeten door hem vervaar digd en verspreid zijn. De handel in kalfkoeien blijft in de Lang straat zoo traag, dat vele veehouders, die rijpe koeien hebben, verplicht zijn er mede naar de weekmarkten te Rotterdam en Gorin- chem te gaan. Ook deze week waren de prijzen dalende zoodat de puike qual. slechts f 190 220 kon afdoen, dito vaarzen f 140 a 175; slachtvee naar qual. en gewicht f 150 a 210; jarige kalveren en pinken f 40 it 60; vette varkens 52 A 54 ct. per Kg.; biggen 70 a 90 ct. per week. Hooi. Sedert de vorige noteeringen hadden er verscheidene afleveringen plaats, voor de persen zelfs nog van het gewas 1889/90, tegen f 30 per 1000 Kg.; nieuw hooi van de beste qual. geldt eveneens f 30, terwijl de afwij kende en miskleurde soorten f24 a 28 afdoen. Van nieuw stroo werden enkele partijtjes tegen f 20 A 22 per 1000 Kg. genomen. Hoewel er veel ruigte in dit artikel is zal de hoeveelheid veel medevallen. In de Boven Langstraat valt de pluk der snijboonen zeer tegen, ze zijn zeer duur en worden tegen 18 20 cent per 100 stuks ylug verkocht. Stamboontjes 75 90 cent per \U Hl. Door den hevigen wind van Vrij dag jl. zijn op vele plaatsen de stok- snij boonen plat tegen den grond geslagen. Ook van de appel- en pereboomen is nagenoeg de helft afgewaaid. De audiëntie dagen der navolgende ministers zijn voortaan aldus vastgesteld Justitie des Dinsdags halftwee. Binnenl. Zakendes Zaterdags 12 uren. Marine des Vrijdags 11 uren. Financien des Donderdags 12 uren. Oorlog: des Donderdags 1 ure. Waterstaat, enz.des Zaterdags 1 ure. De heeren mr. H. J. Smidt, mr. W. K. baron van Dedem en mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, leden van de tweede kamer der staten-generaal, hebben, door de aanneming van hunne benoeming tot minister, ingevolge art. 96 der grondwet, dat lidmaatschap van rechtswege verloren. Ter vervulling van de opengevallen plaatsen moet thans in elk der hoofd-kiesdistricten Emmen, Hoorn en Amsterdam een lid der tweede kamer worden gekozen, waartoe bij minist. beschikking is vastgesteld Donderdag 10 September e. ken voor de herstemming zoo noodig, Donderdag 24 September. Het praedicaat „mr." wordt bij de ont slagen en benoemde ministers in St.-Couranl voluit geschreven, wat met den adelijken titel keurig staat, bv. „jonkheer meester A. F. De Savornin Lohman." De nieuwe titularis voor buitenlandsche zaken wordt genoemd„de heer meester G. van Tienhoven," terwijl de heeren Lely en Jansen, die jhr. noch mr. zijn, het ook zonder „heer" moeten doen. De heer Tak moge dus voorzitter zijn, de heer Van Tienhoven is toch de eenige „heer en meester" van het kabinet. Aan alle oud-zouaven, die onder Paus Pius IX gediend hebben, zal door den Paus een eereteeken worden geschonken, dat door de verschillende zouaven-comités in Neder land op plechtige wijze zal worden uitgereikt. Het bestaat uit een bronzen medaille, waar op de voorzijde geplaatst is de buste van Paus Leo XIII en aan de keerzijde de woor den „Bene Merenti" (wel verdiend.) Deze medaille moet gedragen worden aan een lint met blauwe en witte strepen, gelijk aan dat, waaraan het kruis van Mentana gedragen wordt. Te Saeffelen nabij Echt, is een bier brouwersknecht in een ketel kokend bier ge vallen. Hij is, alhoewel onmiddellijk daaruit gehaald, aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. Men schrijft uit Grave Terwijl de wisselwachter P. J. van Duren, te Huisseling, Zaterdagavond op den laatsten trein zat te wachten, drongen tegen half twaalf uren onverhoeds een viertal onbeken den, waarvan drie vermomd, zijn huisje binnen, boeiden hem, en dwongen hem met het mes op de keel te zeggen, waar het geld geborgen lag. Zij konden echter niets van hunne gading vinden dan een ham, eene geladen revolver met 50 patronen en f 1.75 aan geld, waar mede zij zich ijlings verwijderden. Toen dezelfden zich omstreeks een uur nogmaals vertoonden, greep v. D., die zich intusschen had weten los te werken, een bijl ten einde zich te verdedigen, waarop de boosdoeners de vlucht namen. Aan de taal meent de aangevallene ge merkt te hebben, dat het bewoners uit de buurt waren van Erpen, Osch of Schayk. De politie doet ijverig onderzoek Omtrent de ongeregeldheden te 'sHer- togenbosch valt nog het volgende mede te deelen Zaterdagmiddag werd daar ter stede eene zitting gehouden van den gemeenteraad, waarin door den wethouder Van der Steen een interpellatie werd gericht tot den voor zitter, aangaande de voorgevallene ongere^ geldheden. De heer Van der Steen, de geschiedenis der oploopen herinnerende en gewagende van het machtsmisbruik, laatstleden Donder dag door de leiders der openbare macht gepleegd, vroeg aan het hoofd der gemeente, tevens hoofd der politie, of hij zich kon rechtvaardigen ten opzichte van de ruwe maatregelen, die toen genomen zijn. De voorzitter aarzelde geen oogenblik om op deze interpellatie te antwoorden en even min om de verantwoordelijkheid van het gezag te dragen, doch gaf te kennen, dat Donderdagavond door hem, overeenkomstig art. 186 der gemeentewet, last was gegeven, indien samenscholingen en baldadigheden voorkwamen, na behoorlijk driemaal te heb ben gesommeerd, bij niet opvolging dier sommatien het volk uit elkaar te drijven, daarbij op te letten of er reden was tegen weerspanningen te verbaliseeren of hen te arresteeren bij dit alles op den voorgrond stellende, dat met bedaardheid, niet over haast te werk zou worden gegaan, om aan allen, die niet weerspannig zijn, tijd te laten om zich te verwijderen en geen goedgezinde personen te molesteeren. Waar dus anders is gehandeld, zijn die bevelen niet opgevolgd ot is gegaan buiten de bepaalde orders. Hij betreurde dit ten ernstigste, zeide onderzoek toj en drukte de hoop uit, dat de bevolking van 'sHertogenbosch verder niet zijn ver-

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2