Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Amerika. BINNENLAND. Natuurlijk zal de Duitsche regeering er wel spoedig toe moeten overgaan om de grnan- rechten af te schaffen; de stijging der brood prijzen zal haar daartoe wel noodzaken. Maar het gevolg zal dan wezen, dat men zich voor de moeielijkheid geplaatst ziet om te voorzien in het verlies, door de schatkist te lijden, en dat wel op een voor belastingverhooging weinig gunstig oogenblik. De gevolgen van den slechten roggeoogst en van het door Rusland genomen besluit laten zich overal gevoelen. Maar het scheelt veel of de handel granen van elders kan invoeren, zonder aan de grenzen belemmerd te worden, dan wel of hooge invoerrechten de prijzen nog komen bezwaren. Men mag dus van geluk spreken, dat in ons land de anti-liberalen er niet in geslaagd zijn hunne protectionistische plannen door te drijven. Duur brood te moeten eten is wel eene der grootste rampen, die een volk overkomen kunnen Aan de eischen veel en velerlei beant woordt het politieke nieuws van deze dagen vrij wel, maar de hoedanigheid laat nog al aardig wat te wenschen over de wederleg ging of wijziging van verschillende berichten, kan dagelijks kolommen druks beslaan als inen zoo dwaas is den lezers rijp en onrijp voor te zetten, en meer ziet naar het uiter lijk van een nieuwtje dan naar de innerlijke blijvende waarde. Behalve het immer wederkeerende bericht, betreffende Bulgarije's plannen tot onafhan kelijkheidsverklaring, met welke plannen Von Giers' verlengd verblijf te Petersburg in di rect verband wordt gebracht, weet men heel aardige verhaaltjes op te disscheu van hoogst gewichtige onderhandelingen tusschen de bei de te Schwarzenau vertoevende keizers van Duitschland en Oostenrijk, en den te Monza verblijf houdenden koning Humbert van Italië schriftelijk gevoerd en van Duitschlands en Oostenrijks overeenkomst om aan de Porte ten aanzien van de Dardanellen-quaestie een diplomatieke nota te zendenEn als ware dat nog niet genoeg, komt een ander vertel len van groote en grootsche manoeuvre-plan nen voor Warschau en zijn omstreken, ter wijl een pendant daarbij wordt geleverd door een uit Berlijn stammend nieuwtje, den chef van den generalen staf Von Schlieffen be last heetend met een inspectie reis langs de Russische grens en gelijktijdig de spoedige uitvoering aankondigend van Von Moltke's verdedigingsplannen betreffende de oostelijke grenzen des rijksAan al dat hoogs! inte ressante nieuws wordt nu nog de kroon op gezet door een bericht uit Stuttgart, spre kend van de ontdekking van een bewaar plaats van dynamiet en van de arrestatie van acht anarchisten, verdacht van een samen zwering tegen den keizer Wilhelm, welke sa menzwering te Berlijn haar hoofdzetel zou hebben Men ziet dat men alle reden tot dankbaar heid heeft en dat er stof te over zou zijn voor breedvoerige besprekingen en diepzin nige overdenkingen als men niet bijna zeker was binnen één of hoogstens twee et malen al dat moois tot zijn eigenlijke waarde van fantaisie-nieuws te zien teruggebracht, 't Is bepaald jammer, dat de wijze Ben Akiba alle recht zou hebben op de meest opvallende nieuwtjes van deze dagen, zijn bekende spreuk „es ist schon Alles dagewesen" van toepassing te brengen. Alles toch wat men zoo vertelt, is oudbakken en afgezaagd, 't is of men zoo jaar in jaar uit de nieuwtjes van 't vorige jaar in een nieuw vormpje giet en dan maar weer opnieuw opdient, terwijl men er zelfs een weinigje pikante saus bij spaart Tusschen al de geagiteerde en would be agiteerende berichtjes door, heeft men ruim schoots tijd en gelegenheid tot kalme en rustige overpeinzing over de zaken zooals ze zijn en zooals ze eigenlijk wezen moesten. Keizer Wilhelm aldus beschouwd zooals hij op 't oogenblik is en zooals men hem gaarne zou wenschen ziedaar een vrij dankbaar onderwerp ter bespreking. Een onvermoeid reiziger is en blijft Wilhelm II, maar zijn lust zich in 't openbaar te doen hooren, zich zeiven of juister zijn woorden gedrukt en beoordeeld te zien wie in Duitschland de woorden van een of ander vorst of vorstje veroordeelt gaat voor een maand of wat de doos in schijnt heel wat te zijn afgeno men. Wellicht moeten we de reden van 's keizers zoo opvallende stilzwijgendheid zoe ken in de gebeurtenissen der laatste weken op politiek gebied, gebeurtenissen, die vooral in Duitschland een min aangenamen indruk hebben gemaakt en dan ook wel de moeite eener bespreking loonen, wijl onder Bismarck een toenadering tusschen Rusland en Frank rijk nimmer heeft plaats kunnen vinden en de rijkskanselier, zelfs ten koste van Oosten rijk wellicht, 't zou hebben weten te voorko men den Rus en den Franschman gearmd te doen samengaan. Bismarck was doorkneed in de politiek, alle kansen voor en tegen een door hem beraam den politieken zet werden tot in 't eindelooze overdacht en vastgesteld; meer nog 't geen er tegen, dan 't geen er voor was, werd ge releveerd, „Schönfarberei" kende hij niet en hij liet den vogel, dien hij in de hand had, niet glippen voor tien, ja zelfs niet voor hon derd andere, die hoog in de lucht fladderden. Keizer Wilhelm heeft van zijn reis naar En geland te veel verwacht. John Buil werd reeds als de bondgenoot der triple-alliantie be schouwd en misschien heeft juist a' het ge schrijf en gewrijf dienaangaande datgene tengevolge gehad, wat Bismarck immer heeft weten te vermijden: Frankrijks en Ruslands verbroedering. Over de Dardanellen quaestie en de minis- terieele veranderingen in Turkije blijven en kele hoofdorganen nog voortredeneeren, maar veel interessants levert dat napleiten niet op, nieuwe gezichtspunten geeft al dat geschrijf ook niet en aan Kiamils aftreding als groot vizier schijnen geen redenen ten grondslag te liggen, die met de buitenlandsche politiek in verband staan, al moge 's grootviziers heen gaan Rusland dan ook welgevallig zijn. Ook in deze schijnt dus de waarschuwing tegen een veelvuldig voorkomende dooreenhaspeling van oorzaak en gevolg niet overbodig. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat Aymet- Pacha als gouverneur naar Creta gaat. Het is te hopen, dat hij er in slaagt de ontevre denheid te doen ophouden, die dat eiland al jaren in een staat van halven burgeroorlog houdt. De Junta der zegevierende Congres-partij in Chili ontving, wegens het herstel des vredes, de gelukwenschen van Peru en van Brazilië. Met Bolivia, weet men, stond ze van den aanvang op zeer goeden voet. De Junta heeft de schatkist-biljetten, onder Balmaceda uitgegeven, geldig verklaard. Ze zullen voldaan worden uit de deposito's, welke zijne aanhangers bij verschillende banken hebben liggen. De Duitsche en Amerikaanse he scheepsbe velhebbers hebben, ten opzichte der aan boord hunner schepen gevluchte Balmacedis- ten, thans bepaald, dat alleen de niet wegens redenen van staatkundigen aard aan boord gevluchte personen zullen worden aan wal gezet. De wegens staatkundige redenen ge vluchte en dat zijn de meeste zullen op onzijdig gebied ontscheept worden. Ook de veelbesproken kruiser President Errazuriz heeft zich, na Balmaceda's val, aan de zegevierende Congres partij overgegeven. Op het oogenblik bevindt het schip zich in de Braziliaansche wateren. De werklieden, die te Wignehies den arbeid hervat hadden, hebben de tabrieken voor de tweede maal verlaten, om gemeene zaak te maken met de werkstakers. Daar het voor het overige onrustiger te Wignehies is gewor den, zoo heeft de maire de sluiting der cafés- concerts en der danshuizen bevolen. Eenige socialistische afgevaardigden, onder welke' Baudin, bevinden zich thans aldaar. Vrijdagavond zou er eene vergadering van werklieden plaats hebben, waarin zij het woord dachten te voeren. Bij Jde thans plaats hebbende militaire manoeuvres wordt ook gebruik gemaakt van den luchtballon, waaraan telephoondraden be vestigd zijn. ;De hiermede genomen proeven hebben goed voldaan. In het schuitje van den luchtballon zijn de bewegingen van andere troepen, die er ver van verwijderd zijn, waar genomen en door de telephoon overgebracht. De storm van Donderdag heeft zich over geheel Frankrijk ontlast. Uit tal van plaatsen hebben wij berichten voor ons, die er gewag van maken als van een orkaan, vergezeld van zwaar onweder, dat aan ver scheidene personen het leven heett gekost. Eene menigte straten te Parijs stond door den aanhoudenden slagregen hoog onder water, dat de voor de koffiehuizen staande tafeltjes en stoelen medesleepte. Twee werklieden, die aan den arbeid waren in de riolen van den Boulevard Malesherbes, werden door het bij stroomen binnendringende water overvallen. Hunne wanhoopskreten werden gehoord; maar voordat het mogelijk was hun hulp te bieden, waren de kreten reeds verstomd. Zwermen van ratten, in de riolen door het water bedreigd, zag men op verscheidene plaatsen boven de aarde komen, een heen komen zoekende in winkels, en waar al niet. Met bezems en stokken ging men toen dat gedierte te lijf. Het was in zijn soort een vreeselijk schouwspel. Naar uit Shanghai aan de Temps gemeld gemeld wordt, zijn er ernstige onlusten uit gebroken te Foetchang. Missie-gebouwen en etablissementen der vreemdelingen werden in brand gestoken, zendelingen en geestelijke zusters gewond. De Engelsche agent bij de Chineesche douane werd mishandeld in eene der straten van Pekin. Het verbod van uitvoer van rogge naar Duitschland zal met October een uitbreiding ondergaan: de ganzen zullen er dan even eens onder begrepen worden. Millioenen ganzen worden jaarlijks in den herfst naar Pruisen uitgevoerd, zoodat men in Duitschland door het verbod leelijk in den donker wordt gezet. FRANKFORT, 7 Sept. Het verkeer op de Badensche Main-Neckar-spoorwegen is sedert gistermorgen zes uur gestremd door het ontsporen van een goederentrein. Bij den Neckarauer overweg liep de machine met zeven wagens uit de rails door het breken van een wisselstuk. Een remmer werd ge dood. ALLENTSBERG, 7 September. De'laatste manoeuvres liepen schitterend af. De twee keizers hielden toespraken tot de officieren, waarin zij aan de troepen den hoogsten lof toezwaaiden en deden uitkomen welke krach tige banden de beide legers vereenigen. Te 11 uur begaven zich de beide keizers, de koning en de kroonprins van Saksen, alle aartshertogen en andere hooggeplaatste per sonen naar deze plaats, van waar de keizer van Duitschland naar Munchen vertrok, na een zeer hartelijk afscheid te hebben genomen van den keizer van Oostenrijk. De vrees, die in Italië werd gekoesterd, dat dit jaar groot gebrek aan graan zou heerschen, is door den minister van landbouw geheel ontzenuwd door de door hem gedane mededeelingen omtrent den stand van den oogst. Volgens die opgaven zal de oogst van dit jaar niet zooveel minder zijn dan die van het vorige jaar. Zooals men weet is het met de nijver heid in Italië slecht gesteld en heeischt er groot gebrek aan werk. Ten einde het werk volk echter aan het werk te helpen waren vele fabrikanten er in geslaagd orders in 't buitenland te verkrijgen, met de uitvoering waarvan juist een aanvang was gemaakt. De werklieden meenden echter, dat dit het juiste oogenblik was om de afschaffing te eischen van het ten uitvoer brengen van het werk bij aanneming door het werkvolk, een stelsel, destijds op verzoek van het werkvolk zelf ingevoerd. Men meende, nu eenmaal de or ders aangenomen zijn, de fabrikanten te kunnen dwingen. Deze zijn echter niet voor nemens toe te geven. Bij het publiek vindt de werkstaking weinig instemming. Een hevige dynamiet ontpoffing heeft de White-Pigeon, in Michigan, groote verwoesting, ontsteltenis en verlies van menschenlevens veroorzaakt. De even builen de stad gelegen fabriek van Farrinold Co., waar 20.000 kilogram dynamiet in voorraad lagen, is in de lucht gesprongen. Van het geheele gebouw waarin zestien arbeiders bezig waren en van die ongelukkige zeiven is niets meer over. De schok werd door de geheele stad gevoeld. Vele muren scheurden; in de winkels vlogen de goederen van planken en uit kasten. De spits van den toren der Duitsche Lutersche kerk viel naar beneden en beschadigde ver scheidene huizen. WAALWIJK, 9 September 1891. Ten aanzien van de voorgenomen over brugging van den Nieuwen Maasmond nabij Heusden waaromtrent het gevoelen der be trokken besturen is gevraagd, heeft het bestuur alhier te kennen gegeven dat de thans ge projecteerde plaats der brug in het algemeen belang niet wenschelijk voorkomt. Naar zijne meening brengt het belang, zoowel van de Langstraat als van het land van Heusden en Altena mede, dat de brug worde gelegd daar, waar het verkeer het grootste is, en bijgevolg de behoefte aan een vaste verbinding zich het meest doet gevoelen. Het bestuur ver zoekt mitsdien dringend, dat de brug worde gebouwd te Drongelen nabij deze gemeente, of, bijaldien daartegen overwegende bezwaren bestaan, alsdan zooveel westwaarts van Heus den mogelijk, bij voorbeeld te Doeveren. Het uitvoerend bestuur der tentoonstel ling bericht onder dankbetuiging, dat nog zijn ingekomen. Eene groote gouden medaille van mr. B. M. Bahlmann, lid van de 2e ka mer voor het district Tilburg, te Rotterdam; Eene groote zilveren medaille, van het lid der le kamer Merkelbach, te Breda. Bij den Zondag 6 dezer te Helmond ge houden wielerwedstrijd uitgeschreven door den Noordbrabantschen wielrijderskring,kwam de heer D. Kakebeen, alhier, het eerst aan in den wedstrijd van 10 kilometer en won hiermede eene gouden medaille. In den wedstrijd van 30 kilometer kwam eerst aan de heer K. Smits, van Arnhem, en won eene verguld zilveren medaille. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant schap te Parijs is de invoer van Nederlandsch vee in Frankrijk ook langs de landgrens we der toegelaten, mits het vee vergezeld ga van een certificaat, waaruit blijkt dat gedu rende de laatste twee maanden geen vee ziekte op de plaats van herkomst is voorge komen. (Stct.) Door de Noordbrabantsche Maatschappij van landbouw zal eene algemeene vergade ring der leden gehouden worden te Waalwijk, op Dinsdag 15 September e. k., des voormid dags 11 uren, in de Concertzaal van „Musis Sacrum." Punten van behandeling lo. Resumtie der notulen van het ver_ handelde in de algemeene vergadering van 1 October 1890. 2o. Verslag van de werkzaamheden en den toestand der vereeniging over 1890 (art. 21 der statuten.) (Van dit verslag zijn aan elke afdeeling 9 exemplaren toegezonden.) 3o. Verslagen over 1890 van de afdeelin- gen „Noord-Brabant" van de vereenigingen „het Nederlandsch Paarden-Stamboek» en „het Nederlandsch Rundvee-Stamboek." 4o. Eind-rapport aan het Nederlandsch Landbouw-Comité, in zake de vee-inzending ter Internationale Landbouw-tentoonstelling te Buenos-Ayres in 1890. 5o. Verslag van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, omtrent hare op 24 Juni 1891 aldaar gehouden vergadering van belangstellenden bij den zuivelhandel tusschen Nederland en Groot-Brittanje. 6o. Rekening over 1890 en begrooting voor 1892 met het verslag der commissie, tot onderzoek van die stukken benoemd in de vorige algemeene vergadering (art. 22 der Statuten.) 7o. Benoeming eener commissie van drie leden, tot onderzoek der rekening over 1891 en der begrooting voor 1893 (art. 22 der statuten.) 8o. Voorstel van 't Hoofdbestuur, om, be houdens goedkeuring van den Minister van Oorlog, in 1892 weder drie jongelieden aan eene militaire inrichting opleiding te doen erlangen als burger-hoefsmid. 9o. Verzoek aan het bestuur der afdee- lingen Noordbrabant van de vereenigingen het Nederlandsche paardenstamboek en het Nederlandsche rundveestamboek om voor 1892 uit de kas der maatschappij weder eene bijdrage te mogen ontvangen. lOo- Brieven van den heer F. van der Eist te Dordrecht, omtrent het oprichten eener ouderlinge verzekering maatschappij tegen hagelslag, llo. Vorming van plaatselijke brandwaar borg-maatschappijen (in te leiden door een der leden van de firma Bekouw en Mijnssen. 12o. Opmerkingen over het aanleggen van proefvelden (in te leiden door den heer P. van Hoek, consulent der maatschappij. 13o. Bepaling van de gemeente alwaar en den dag waarop in 1892 de gewone alge meene vergadering zal worden gehouden. Ingevolge art. 40 der statuten zullen de rekening en de bijlagen met het rapport der com missie nog tot 12 September e. k. ter inzage voor alle leden der vereeniging liggen, ten kantore van den secretaris-penningmeester (Ververstraat A. 369.) De koninginnen op de revue HH. MM. de beide koninginnen kwamen Maandagmorgen, begunstigd door fraai weder, tegen 10 uur aan het station Wolfheze en reden van daar in een rijtuig, bespannen met vier paarden, naar den straatweg van Heel- sum en vervolgens naar een der hoogste pun ten van de Doorwerthsche heide, van waar men een prachtig vergezicht heeft over het geheele oorlogsterrein. Hare Majesteiten stonden nu en dan in het rijtuig, met een kijker in de hand om het terrein beter te overzien. Het afvuren der kanonnen geschiedde in Hare onmiddellijke nabijheid. Vooral toen de troepen-afdeelin- gen elkaar naderden, leverde het geheel een treffend schouwspel. Dui;enden toeschouwers genoten mede. Tegen 12 uur eindigde de goedgeslaagde manoeuvre en reden de koninginnen naar „Oranje-Nassau," waar het dejeuner werd gebruikt. 's Middags woonden de koninginnen de revue op de Renkumsche hei.Ie bij en ver trokken te half vijf weder naar 't Loo. De Staats-Courant bevat het programma voor de opening van de vergadering der Staten Generaal op Dinsdag 15 September a. s. Des middags te twaalf uren, zullen de leden der Staten Generaal zich begeven naar de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer, en zich in eene algemeene vergadering vereeuigen, onder voorzitting van den door H. M. de koningin-regentes be noemden president van de eerste kamer. De ministers en de leden van den raad van state zullen zich, des namiddags te één uur, mede in die zaal vereenigen. H. M. de koningin-regentes zal, ter opening der vergadering, te 1 uur op de gebruikelijke wijze van het paleis rijden. Hare Majesteit zal plaats nemen in een rijtuig, bespannen met acht paarden, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien naast elk portier. De adjudant-generaal van H. M., de adjudant-generaal van wijlen Z. M. den koning en de generaal-majoor, gou verneur der residentie, vergezellen te paard gezeten, het koninklijke rijtuig: de adjudant- generaal, naar ouderdom van rang, rechts of links en de gouverneur der residentie links. De trein zal rijden door het Noordeind, door de Hoogstraat, door de Gravestraat, over het Buitenhof naar het Binnenhof. Na het einde der zitting neemt de koninkl. stoet den volgenden wegvan het Binnenhof over den Korten Vijverberg, over den langen Vijverberg, over de Plaats, door het Noord einde, naar het Paleis. Salvo's uit het geschut zullen het afrijden van H. M. van het paleis en het oogenblik,

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2