BERICHT VA1 UIZET. Notaris BINK, Notaris BINK, op CREOIELmits borg stellende, Notaris BANT, Bouwterreinen Kostgangers J, Levij, firmai Gebr, Levij. Advertentiën, SCHOENMAKERS! Meesterknecht, Laster! Laster! Ingezonden stukken. Handelsberichten. finaal verkoopen, verkoopen: publiek verkoopen: TWEE op Maandag 21 September 1891, te WAALWIJK, zal op Maandag 21 September 1891, des voormiddags 10 ure, op het Tentoon stellingsterrein te W a a 1 w ij k voor den heer G. DE BONT, 2500 stuks geschaafde en geploegde planken van 10 tot 28 voet, ribben, baddings, opleggers panlatten, strooken, deuren enz. enz. op Maandag 21 September 1891, op Maandag 5 October 1891, Adrianus G. Rubbens L. Maria B. Timmermans, IWilhelmina Martina MAAS, waarop Hoogstdezelve het gebouw van de sta ten-generaal verlaat, aankondigen. Uit 's Hertogenbosch schrijft men van Zaterdag. Jammer genoeg, werden de ongeregeldhe den Vrijdagavond weer hervat. Een troep straatjongens, waarbij zich allengs anderen van dezelfde soort en ook volwassenen aan sloten, zoodat het getal veilig op 1000 kon worden gesteld, trok, de bekende liedjes zin gende, verschillende straten door. Aan de Paradeplaats en in de Kerkstraat werden een aantal gaslantaarns stuk geworpen en ver dwaalde ook een en andermaal een steen in de ruiten van particuliere woningen. De bur gemeester, de procureur-generaal en de of ficier van justitie waren op het eerste ge rucht op het bureau van politie aanwezig. Toen de zingende menigte de Groole Markt bereikte, zag zij eensklaps eene sterke poli tiemacht, versterkt door de maréchaussées, voor zich. Met eene flinke stem, die over de markt weerklonk, werd het volk gesommeerd uiteen te gaan. Dit maakte indruk men be greep, dat er niet langer viel te gekscheren. Het gezang werd onmiddellijk geslaakt en men droop stilletjes af. De orde werd ver der niet gestoord. Te betreuren is het, dat het verbod van samenscholingen niet beter wordt gehand haafd. Indien de politie in den beginne de kwajongens (want deze spelen den boventoon) belette zich op straat in troepen te vereeni gen, en in het algemeen aan het publiek ge bood te circuleeren en niet stil te blijven staan, z:j zou zich later op den avond niet zoo licht tegenover een troep van meer dan 1000 man geplaatst zien. Vrijdagnacht is er diefstal gepleegd in de kerk der Roomsch-Katholieke gemeente te Oostelbeers. De dieven hebben een gat geboord in den muur; hierdoor zijn zij ge komen ln de sacristie, hebben daar de brand kast geopend en alle gouden en zilveren voor werpen, tot den dienst behoorende medege- nemen. Te Raamsdonk is Vrijdag voormiddag in de stroopapfabriek aan hel Keizersveer een metselaar door het vallen van een muur, waarop een ijzeren bak met water was ge plaatst, daaronder geraakt. Hij was onmid dellijk dood. Het werkvolk was gewaarschuwd zich niet in die nabijheid te begeven. Naar men vermoedt tengevolge der stij gende graanprijzen, openbaart zich in de kleistreken van Friesland in de laatste dagen een buitengewone levendigheid in den aard- appelenhandel. Bij groote massa's wordt de vrucht, zooveel het natte weer dit toelaat, gerooid en afgeleverd. De landbouwers kunnen bijna niet voldoen aan de vele vragen van kooplieden en schippers. De prijzen rijzen dan ook buitengewoon snel. De Wierster- zaaiers, die, onmiddellijk van het land, voor 10 of 12 dagen f 1.50 per Hl. opbrachten, worden thans tegen f 2.40 gemakkelijk van de hand gedaan. De Munstersche brengen reeds f 3 op. Uit vrees voor den voort gang der ziekte, wordt de vrucht gerooid, zoodra dit slechts mogelijk is. Op Zondag 30 Aug. jl. ontstond aan den Zevenbergschen Hoek gedurende de ker mis twist tusschen een inwoner van den Hoek en iemand uit Beek, gemeente 's Prinsenhage. Deze twist liep zóó hoog, dat de persoon uit Beek verscheidene messteken ontving, en nu ten gevolge van de bekomen verwondingen is overleden. De justitie is met de zaak in kennis gesteld. In den nacht tusschen Zaterdag en Zon dag omstreeks half een werd er brand ontdekt in de stoomhoutschaverij van de firma Vars- seveld Co. te Leerdam. Spoedig stond de machinekamer in lichte laaie. Door het spoe dig en flink optreden van de brandweer werd de brand beperkt tot genoemd lokaal. Een landbouwer uit de omstreken van Deventer had de vruchten van zijnen boom gaard voor f 500 verkocht, later te levereu. Donderdagavond zijn al die vruchten verha- geld. Er bleef zelfs geen blad aan de boomen. Volgens mededeeling had er Zaterdag in een coupé 2e klasse van den trein van Rotterdam naar Dordrecht eene brutale aan randing plaats. Een officier van gezondheid van het Duit- sche leger werd bij aankomst te Dordrecht gewaar, dat hem zijne portefeuille was ontno men, en verdacht daarvan een persoon, die naast hem gezeten had. Den chef van het station werd van de zaak kennis gegeven en een conducteur geplaatst naast den verdachte, die zijne reis in een 3e kl. waggon voortzette. Aan de Lage Zwaluwe kwam in den trein een maréchaussée, die den post overnam; aan het station Rozendaal werd uitgestapt, en onmiddellijk werd tot arrestatie van den verdachte overgegaan en op hem de ont vreemde portefeuille gevonden, waarin zich een aanzienlijk bedrag aan geldswaarde be vond. De dief werd daarop te Rozendaal in voorloopige bewaring gesteld. De portefeuille moet door hem ontvreemd zijn, terwijl de eigenaar zat te slapen. De winkelbediende in het magazijn van oudheden van de firma S. in de Spuistraat te 's Hage is naar het huis van bewaring overgebracht, verdacht van ten nadeele van zijn patroon eene vrij aanzienlijke som gelds te hebben ontvreemd. Hij zou zich nu en dan met behulp vau een valschen sleutel belang- (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) y' Aan „De Echo van het Zuiden». Mijnheer de Redacteur Ik ben zoo vrij u voor het onderstaande een bescheiden plaatsje te verzoeken in uw veelgelezen blad. Ik doe het, omdat ik een nieuw bewijs kan bijbrengen voor de waarheid der spreuken „de aanhouder wint" en „uit kleine beginse len worden vaak groote zaken geboren." Vóór drie jaren maakte ik te Baardwijk kennis met een achttal jongelui, die iederen Zondag bijeen kwamen om zich te oefenen in den zang. Verleden Zondag had ik het rijke bedragen uit' de geldkist hebben toe geëigend. Laatstelijk had hij op die wijze een bankbiljet van f 300 uit de lade weggenomen, waarvan bij zijne inhechtenisneming nog een groot gedeelte in zijn bezit werd gevonden. De ontrouwe bediende heeft aan de politie bekend verscheidene keeren zijn patroon te hebben bestolen. Door de Pruisische kommiezen is de hand gelegd op een bende smokkelaars, die zich aan den verboden invoer van spek naar Duitsehland uit Holland schuldig maakten. Een man en vrouw met hun dochter, de familie v. B., in wier bezit men nog vijf schenken spek vond, werden gearresteerd. Bij akte, op Zaterdag ter griffie gepas seerd, is H. v. B., schoenmaker te 's Bosch, in hooger beroep gekomen van het vonnis der arrondissements rechtbank aldaar, waarbij hij wegens het maken en verspreiden der bekende liedjes veroordeeld is tot 2 maanden gevangenisstraf. Donderdagavond werd de kermisvreugd te Nijmegen op zeer onwelkome wijze ver stoord door een allerhevigste donderbui, 't Was den geheelen dag warm geweest, des avonds werd 't benauwd en reeds dadelijk toen het donker werd, zag men nu en dan het schijnsel van bliksemstralen tegen den zwarten hemel. Negen uur kwam de eerste bui, doch een uur later brak de groote bom los, en viel plotseling de regen als bij em mers uit den hemel; zware hagelsteenen, sommige zoo groot als duiveneieren mengden zich daartusschen, terwijl naar alle zijden de bliksemstralen het luchtruim door kliefden en de donder als het ware zonder ophouden voortrommelde. Op de kermis was het een algemeen sauve qui peut; een ieder vluchtte in koffiehuizen of bij particulieren, terwijl in kramen en spellen in allerijl de lichten gedoofd en de zeilen neergelaten werden. In de schouwburg kon men de acteurs niet meer verstaan en was men dus genoodzaakt het scherm te laten vallen en de voorstelling eenigen tijd te staken. In den circus daaren tegen ging de voorstelling ongestoord voort, hoewel de stallen onderliepen en de paarden tot aan hunne knieen in het water stonden. In het „Café Suisse/1 waar velen een veilige schuilplaats gezocht hadden, bleek het dak van den wintertuin niet bestand tegen de groote massa regenwater; weldra scheidde een formeel water-gordijn den wintertuin van de zaal. In de benedenstad liepen vele kelders vol. Als een staaltje van de hoeveelheid water die gevallen is, kan dienen, dat in een oogen- blik onder aan de Hezelstraat het water 25 cM., en in de Boddelstraat 40 cM. boven de trottoirs stond. De Hout en Hezelstralen waren in snelvlietende riviertjes herschapen. Op het emplacement van de Haagsche stoomtram Hollandsche Spoor, station Strand, had Zaterdag ochtend het volgende plaats Een trein, die te 8 uur van het station naar 's Hage vertrok, en reeds eenige vaart had, kwam in botsing met eene rangeer machine. Deze, zoowel als de machine en de rijtuigen van den trein werden beschadigd, maar de reizigers kwamen met den schrik vrij. Een conducteur, die het gevaar van van botsing bemerkte, sprong van een der balkons en brak door den val zijn rechter been op twee plaatsen. Den gekwetsten werd spoedig de eerste heelkundige hulp verleend, waarna hij per brancard naar het ziekenhuis te 's Hage werd overgebracht. Werkendam 5 Sept. Burg. en weth. dezer gemeente hebben in hun bericht, ter zake van de overbrugging van de Nieuwe Maas nabij Heusden, de aandacht gevestigd op de groote belemmeringen in het verkeer, die het Land van Heusden an Altena reeds nu ondervindt en vooral wat hetrett den over tocht van het Keizersveer. Wel is waar wordt thans dit veer door eene stoomboot bediend, doch slechts ééns per uur en dan nog zeer beperkt. Zij verzoeken er bij den minister op aan te dringen, dat ook aan het Keizersveer eene vaste brug worde gebouwd, vermits alleen door die brug het Land van Altena gebaat en voor achteruitgang kan behoed worden. Waspik, 5 Sept. Heden ochtend werd van de werf van J. de Graaf alhier, met goed gevolg te water gelaten een ijzeren klipper schip, groot 150 last, van schipper J. van de Waarden, terwijl direct de kiel werd gelegd voor een soortgelijk schip, voor rekening van N. Poppelier, voor twee ijzeren zeilaken van circa 17 last. genoegen de kennismaking te hernieuwen. Met die acht liefhebbers Neen, met eene liedertafel nu, in optima forma, met een eigen naam: Tot bloei der toonkunst, een gezel schap van 27 zangersik herhaal, van 27 goede zangers met wel ontwikkelde, beschaafde stemmen. De stukken, die zij ten gehoore brachten: de Hymne van De Vliegh, Still ruht der See en eenige altniederlandische Liedcr getuig den van gezette studie, van een juist inzicht in den verschillenden aard der liederen. Nu eens teeder of smeekend, dan weer forsch of jubelend maakten die heldere stemmen een diepen indruk op den hoorder. In een opzicht liet de uitvoering eetiigszins te wen- schen over en de liedertafel zal het zeker niet ten kwade duiden, als ik haar er op wijs, dat eene duidelijker uitspraak der woorden haren zang nog aan uitdrukking zou doen winnen; hij spreekt dan, behalve tot het ge moed ook tot het verstand wij voelen niet alleen min of meer onbestemd altijd wat de componist ons wil zeggen; wij gaan het ten volle b e g r ij p e n. Intusschen zij de Baardwijksche liedertafel met haar schoon streven van harte geluk gewenscht. Zij blijve zich oefenen in zuiver heid van toonaanslag in beschaving harer voordracht, in duidelijkheid van uitspraak; zij trachte steeds verder door te dringen tot de bedoeling van dichter en toonzetter, tot den geest van woorden, taal en muziek en de tijd is niet verre meer, dat zij zich onder haren wakkeren directeur Van Cromvoirt met andere liedertafels, zelfs met die van grootere gemeenten, eervol zal kunnen meten. Dat worde zoo v. d. G. GORINCHEM, 7 September. Men besteedde voor: ristarwe f 10,75 f 11. roode dito i' 9,50 k f 9,75, witte dito f 10.25 k 110.50 inl. rogge f 9,— k 9,25 buitenl. dito 18,— a 8,50 gerst 1 5,90 a 6,haver f 4,it 4,25 beste kook- erwten f0,— a 0,— lijnzaad f—a—per hectoliter. üp de veemarkt waren heden aangevoerd 346 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f200 k 250 Kalfvaarzen f 100 a 180 Melkkoeien 1160 200 Hok keling ossen f it 00 B/s jarige ossen f 60 it 100 Guiste vaarzen f100 it 140 Pinken f 30 50 Graskalveren f 20 a 42 Nuchtere kalv. f 8 a 13 Aangevoerd 2 varkens van 19 a 21 c., per half kilo, 292 biggen van f 3,00 it 8.00 per stuk. Eieren f 1.a 1.10 per 26 stuks. Boter 60 it 80 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 7 September. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm De beste f 11.it f 11.50. Mindere en geringe f 10.25 a 8, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f7.50 it 8.— dito mindere f7,25 it 6. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f4.— a 5,50; mindere f0,— a 0,— beste Zomei f4,a 5.10; mindere f0,a 0. Haver. De beste f 3.25 it 4.50. Mindere f0.a 0. Blauwe erwten. De beste f 8.u 10.75 Mindere f0.it 0. Paardenboonen. De beste f0.it 0. Duivenboonen van f0.it 0. Bruine boonen de beste f 12,a 14, Mindere f 0.k 0. Witte boonen. De beste f7.50 k 10. Kanariezaad 1*7,50 tot f7.75 Mindere f7.25 a 6.75. ROTTERDAM, 8 September. Beestenmarkt. Aangevoerd paard 14, vette runde ren 500vette graskalv. 284, nuchtere kalveren 21, schapen ot lammeren 16, varkens biggen li6, bokken of geiten 1 De bestede prijzen liepen als volgt Runderenle kw. 72 a ct. 2e kw. 66 a ct. 3e kw. a ct. Kalveren: le kw. 90 a ct., 2de kw. 80 a 85 ct.3de kw. a ct. Schapen: le kw. 00 ct., 2e kw. 00 ct. Boter 55 70 cent per half kilo. Aardappelen. De prijzen wai'enWestlandsche zand- f 5.ii 5.50, Overmaasche jammen f4,25 a 4,75Brielsche witte f 4.50 a 5.Geldersche kralen 1' 4.75 ii 5.dito blauwe f2.75 a 3. Zeeuwsche spuische jammen f3,50 ii 4, Flakk. dito f3.a 3.75, jammen poters f 1,75 ii 2, champions f3,25 a 3.75, magnum bonum f2,50 it 3, alles per hectolieter. te WAALWIJK, zal, ten verzoeke van de erven van den heer J. VERWIEL, te B e s o ij e n, namiddags 6 ure, ter herberge van W. Brokken, te Besoijen, Onder BESOIJEN: le Koop. HEERENHUIS, ERF, TUIN en LOOIERIJ, ingezet en gehoogd op f 3000 2e Koop. LOOIERIJ en FABRIEKSGE BOUWEN met MACHINE RIEËN, ingezet en gehoogd op f 2000 3e Koop. De in den tweeden koop omschre ven goederen met uitzondering der machinerieën, ingezet en gehoogd op f1000. te Waalwijk, zal te Waalwijk, bij veiling in het hotel VERWIEL, bij afslag ter herberge van NICOLAAS DE ROOIJ, telkens des avonds 7 uur, Een Huis en Erf, te Waalwijk, in de Stationsstraat, nabij de markt, sectie B. no 958, behoorende aan A. BENJAMINSE, te Waalwijk. VOORTS te Waalwijk, aan de le Zeine, ten ver zoeke van den WelEd.Z.Gel. Heer Dr. VAN GILS, te Waalwijk, om te worden ingezet en afgeslagen EERST in 3 koopen elk breed ong. 91/, meter, diep ong. 297s meter en ter opper vlakte van ong. 2 aren 80 centiaren. DAARNA in 2 koopen elk breed ong. ld-1/* meter en ter oppervlakte van ong. 4 aren 20 centiaren, ten slotte in ééne massa, breed ong. 281/® meter en ter oppervlakte van ong. 8 aren 40 centiaren. GETROUWD en die, ook namens wederzijdsche familiën, dank betuigen voor de betoonde belangstelling. Waalwijk, 1 September 1891. I Heden overleed tot onze diepe droef-M heid onze geliefde Moeder, Behuwd-H en Grootmoeder WEDUWE VAN DEN HEER Johannes Bernardus TIMMERMANS^ in den ouderdom van ruim 66 jaren, voorzien van de H.H. Sacramenten der I stervenden. Namens de familie, 1 MARTINUS TIMMERMANS.^ j|Waalwijk, 30 Aug. 1891. Tegen HOOG LOON GEVRAAGD een op eene ^machinale schoenenfabriek, bekend met snij- en stikwerk. Brieven franco, letters G.S. aan het bu reau dezer courant. kunnen direct GEPLAATST worden. Waar zegt de uitgever dezer couranr. Wij aecepteeren te betalen de somma van duizend gulden aan den Edel Achtbaren Heer BURGEMEESTER van Waalwijk, ten gunste der algeineene armen aldafir, (en zijn bereid op wensch van Z.E.A. dit bedrag terstond te disponeeren) zoodra zil zijn be wezen, dat het éénig lid onzer firma, de heer J. LEVIJ, ooit heeft gefailleerd ot geaccor deerd, Amsterdam, Augustus 1891.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 3