Nummer 74 Donderdag 17 September 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Landbouwtentoonstelling ANTOON TIELBN, FE UI L L ET O y. UITGEVER: Waalwijk. te Waalwijk. en Uifslruisdir (oman Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden./1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden nan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steinub, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Getooid met vlaggen en wimpels, die vroo- lijk wapperden en door hunne kleurenmen geling in de koesterende zonnestralen een heerlijk effect maakten, bood het tentoon stellingsterrein Zondagnamiddag een schouw spel, zooals men maar zelden te zien krijgt. 't Was wezenlijk een vrool'jk en voor Waal wijk niet alledaagsch gezicht, die talrijke bonte menigte uit alle standen der maatschappij, die gewenscht had tegenwoordig te zijn bij de openstelling van het feestterrein, te zien wandelen langs de verschillende étalages of gezeten op het uitgestrekte middenterrein. Vooral bij kunstlicht werd het fantastische van het schouwspel nog verhoogd. De beide harmonieën Crispijn en l'Espé- rance gaven een concert, gedurende hetwelk de heer P. W. H. Verwiel, voorzitter van het uitvoerend bestuur, de aanwezigen van binnen en buiten de gemeente welkom heette. Elk der genoemde muziekgezelschappen speelde vijt nummers, die allen zeer goed van stapel liepen. - Maandag, reeds lang voor het uur der offici- eele opening, was er weer een zeer talrijk pu bliek op het terrein aanwezig, waaronder wij opmerkten: den voorzitter en den secretaris der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw, leden van het uitvoerend en van het eere- bestuur, juryleden, leden van den gemeen teraad en van de kamer van koophandel van Waalwijk enz. Ten 10 speelde de harmonie l'Espérance een Welkomsgroet van Brohm, waarna de eerevoorzitter, jhr. A. E. M. B. van Groten huis, burgemeester van Waalwijk, de tribune beklom, vergezeld van den voorzitter van het uitvoerend bestuur en de tentoonstelling opende, ongeveer in de volgende bewoor dingen. Door het uitvoerend bestuur ben ik uit- genoodigd om deze landbouwtentoonstelling te openen. Gaarne heb ik aan die vereerende XXII. DE KRACHT DES GELOOFS. Dione, wier oogen reeds toornig hadden gefon keld, sloeg nu hare blikken n..ar den grond, en mompelde: Dat heeft Said ook gezegd. Eens klaps riep zij, alsof zij zich van deze gedachten wilde losrukkenlaten wij niet met elkander twisten, verhaal mij van hem. Gij weet waartoe eene moeder in staat is, om haar leven tespaien voor haar kind, zoolang nog een vonk van hoop in hare borst gloeit, den verlorene terug te vin den, zijn leven te redden, hem te beschermen. De liefde voor haar kind is het geloof der moe der, daarin vergeet zij al het andere. Ik had ge hoopt mijn kind te kunnen redden, die hoop heeft mij bedrogen. Rijt de wonde in mijn hart niet open, maar zeg mij, wist die blonde jongeling niet, dat de Turken zijne moeder hadden wegge voerd, had hij geen verlangen naar haar, kwam liij niet naar Stamboul om haar te zoeken Eleonora schetste de lotgevallen van Gundacker voor zoover die haar bekend waren, ook wat zij van Guido over hem had gehoord, en wat Wlaska had gezegd. Zij trachtte daarbij Maria's vader zooveel mogelijk te verschoonen, vooral toen zij vermeldde, dat ook haar ecliteenoot vermoedde, dat Max vijanden had gehad, aie zijn ongeluk te Stamboul hadden bewerkt. Zij kon ook mede- déelen, dat Max een onbestemd voorgevoel had gehad, dat het raadsel zijner geboorte in het oosten zou worden opgelost, en aat hem daarom de reis naar Constantinopel welkom was ge weest. Het gelaat van Dione gloeide van hevigen toorn. Als deze gevangene de waarheid sprak, dan had Said haar bedrogen, dan zou Max Gundacker hebben moeten raden wie naar hem vorschte, dan zou hij alles hebben gewaagd om te vernemen wie zicli voor hem interesseerde. Een oogen blik juichte haar hart Max zocht zijne moeder te Stamboul, hij had zich niet van haar afgekeerd, omdat zij eene Turkin was gewordenmaarwel- uitnoodiging gevolg gegeven, niet zoozeer om de eer, die daarin is gelegen, als wel omdat ik meende daardoor een steentje te kunnen bijdragen tot den bloei van den landbouw, tot het belang van Waalwijk. Gij allen, die van elders gekomen zijt, als burgemeester van Waalwijk heet ik U wel kom ook namens Waalwijks ingezetenen: gij allen die U hier op het terrein bevindt, heet ik welkom als eere- voorzitter ook namens het comité. Het bericht, dat de jaarlijksche algemeene vergadering der Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw te Waalwijk zou gehouden worden, is hier met groote inge nomenheid begroet, omdat daarin het bewijs lag opgesloten dat men belang stelde in Waalwijk en deze gansche streek. Men be sloot dan ook bij die gelegenheid eene land bouwtentoonstelling te organiseeren en zeer groot was de belangstelling van 't begin af voor dit plan aan den dag gelegd. Zijne Excellentie de heer Commissaris der Koningin in onze provincie nam welwillend het beschermheerschap op zich; een eere- bestuur stond het uitvoerend bestuur ter zijde, terwijl alras deskundigen als juryleden op traden. Gouden en zilveren medailles kwamen ruimschoots in, en de dames van Waalwijk droegen bij tot versiering van het feestterrein. Hartelijken dank zeg ik bij deze aan allen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt tot het welslagen der tentoonstelling. Het nut der landbouw-tentoonstellingen zal ik hier niet betoogen, omdat tal van vorige dergelijke ondernemingen dit reeds duidelijk hebben aangetoond. Ik heb de eer deze tentoonstelling, geor ganiseerd omdat de Noordbr. Maatschappij van Landbouw getoond heeft belang te stellen in Waalwijk, aan te bieden aan den voor zitter dier Maatschappij, jhr. van Rijckevorsel. Moge de landbouw er nut, Waalwijk voor deel en U allen er genoegen uit trekken. Ik verklaar de tentoonstelling geopend. Deze rede werd luide toegejuicht en met fanfares begroet. dra verstikte het bedrog, dat zij vermoedde, elk ander gevoel. De argwaan groeit snel waar hij ontkiemt. Had Said haar bedrogen, dan had hij dit slechts durven wagen met goedkeuring van Kara Mustapha. Voor het eerst kwam thans de gedachte in haar op, dat haar gemaal geen eerlijk spel met haar had gespeeld, dat hij haar misschien van den aanvang af had bedrogen, en dat hij zich slechts in schijn moeite had gegeven om haar kind te zoeken. Hij had het moeten vinden, indien hij had gewild, klonk het thans in hare borst. Was de knaap niet dood, dan moest het mogelijk zijn hem te vinden. Maar het was Kara Mustapha misschien zeer welkom geweest, dat de Maltezer ridders hem hadden ontvoerd. De argwaan werd tot overtuiging, onbeschrijf lijke bitterheid vervulde haar hart. Had haar gemaal haar bedrogen, dan was het verklaar baar, dat Max uit Stamboul had kunr.en verdwij nen, ofschoon zulk een invloedrijk persoon als Said hem beschermde. Een afgrijselijke lach ver trok hare lippen, een lach van woede en smart Kara Mustapna had zelf een verdenking tegen Said uitgesproken, wellicht om onschuldig te schijnen als de waarheid aan het licht kwam. Zij was bedrogen, daaraan twijfelde zij niet meerhaar gemaal zou wel hebben gevreesd, dat het gezicht van haar kind hare liefde van hem zou aftrekkenen om den wil van dien man had zij haar geloof afgezworen, was zij een renegaat geworden Het oog van Dione stond strak, als van een waanzinnige, plotseling klonk van hare lippen op een huiveringwekkend somberen toon Mij treft de hand van dien God, dien ik heb verloo chend. ik heb mijne ellende verdiend, ik ben vervloekt hier en hiernamaals I Neen, neen! riep Maria in tranen. God is de liefde, bid en Hij zal u troost schenkendat is het geloof, dat moed geeft om te leven en om te sterven. Maria trok een gouden kruis uit haar boezem, en zeide: Zie hier het bitterste leed. En thans erken ik Gods hand in de bezoeking die Hij over ons heeft gebracht, Eleonora wij moesten her waarts worden gevoerd, om eene ziel terug te brengen tot het ware geloof! Diona greep het kruis en drukte het aan hare lippen. Ja, riep zij, ik wil terug onder de Hierna nam de voorzitter der Noordbr. Maatschappij van Landbouw A. M. J. F. van Rijckevorsel het woord en sprak onge veer het volgende Als iemand een geschenk ontvangt dan betoont hij daarvoor dankbaar te zijn, en ik, het voorrecht hebbende op te treden als voorzitter der Noordbr. Maatschappij van Landbouw, aanvaard met groote dankbaarheid deze tentoonstelling. Ik zie daarin een blijk van belangstelling in deze nijvere streek, want als het den land bouwer goed gaat, gaat het iedereen goed. Daarvoor moet aanhoudend gestreden wor den, en men moge nu die telkens wederkee- rende tentoonstellingen beschouwen zooals men wil, zeker is 't, dat zij nuttig zijn. Ik apprecieer het initiatief, door Waalwijks ingezetenen genomen ten zeerste, en morgen op de algemeene vergadering van de Noordbr. Maatschappij van Landbouw zal blijken, hoe hoog de leden deze gemeente schatten, die de belangen van den landbouw zoo hoog houdt. Leve Waalwijk! Uitbundige toejuiching. Op voorstel van den eerevoorzitter ging daarna de voorzitter van de Noordbrabantsche maatschappij en de overige heeren over tot bezichtiging van het tentoongestelde, en de juryleden begonnen hun onderzoek voor Bloe men, Planten, Pluimgedierte, Honden, Land- bouwvoortbrengselen en werktuigen. Dat alles werd opgeluisterd door de ver schillende Waalwijksche muziekgezelschappen: de Harmonie „l'Espérance," directeur de heer G. P. van Iersel de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, directeur de heer Frans de Cortie De harmonie „St. Crispijn" directeur de heer Th. Schambergen De Zangvereeniging „Cecilia," directeur de heer Norb. van Bladel. Terwijl deze vereenigingen de verschillen de nummers van hun programma ten gehoore brachten, gingen ook wij het terrein eens rond om het vele schoone dat er te zien was hoede van den Verlosser, wat er ook van moge komen. Hij zal zich over mij ontfermen Een donderend geraas brak het gesprek af, en deed de vrouwen verschrikt opspringen. De bat terijen der Turken begonnen thans, nadat de Lo- tharinger al zijn stellingen had verlaten, ook van deze zijde tegen de stad te spelen, een vreese- lijk gesehreeuw van AlahAllahvervulde de lucht. Maar in de tent van den Grootvizier bad thans diens eigen gemalin voor de ongelukkige stad. Viel Weenen in handen der Turken, nestelde zich het zegevierende leger der Osmanen in de erflanden der Habsburgers, dan konden er jaren, tientallen jaren verloopen eer de keizerlijke le gers hen weer daaruit hadden verjaagd indien dit althans gebeurde, en de Islam zijne heerschappij niet nog verder uitbreidde. Alleen de overwin ning der Christenen, de verstrooiing en vernieti ging van het Turksche leger, kon aan de gevan gen vrouwen redding brengen, en aan Dione ge legenheid geven zich door de vlucht naar een christelijk land te bevrijden. Zooals de zaken nu stonden, was het bijna dolzinnigheid een zooda nige hoop te koesteren, vooral voor Dione, die de sterkte van het Turksche leger kende, die ge zien had, hoe spoedig en gemakkelijk de tegen stand van den Lotharinger was gebroken, zoodat deze zelfs niet was in staat geweest, het vooruit rukken der Turken ook maar een enkelen dag tegen te houden. Maar het vaste vertrouwen van Eleonora had iets aanstekends, en het weder ontwaakte geloof der jeugd, dat nooit in het hart van Eleonora geheel uitgebluscht was, het geloof aan de heilige macht van het kruis, vervulde haar met een nieuw leven, met andere gedachten. Het was haar als gevoelde zij plotseling den druk van ketenen, waaronder zij had gezucht, het verlangen naar vrijheid ontwaakte in haar, als een zuster om helsde zij hare gevangenen, haar geheele gevoelen en denken was als met een tooverslag veranderd. Het Turksche geschut was voornamelijk gericht op den Keizerlijken burg, den Stephanustoren, en de wijk van liet bastion aan de Karintliische poort tot aan deMöltker-en Scliottenbastion. Het hoofdtooneel van den strijd en van het gevaar was de plaats van den tegenwoordigen volkstuin tot aan den Schottenhof. Veertig huizen en drie paleizen had de brand op te nemen. Van een oordeel er over zullen wij ons onthouden, dat hoort aan de jury; we willen alleen opnoemen wat we zooal te zien kregen. Den vorm en de inrichting van het terrein te beschrijven is overbodig; wij hebben dit reeds vroeger gedaan. Zoodra men den hoofdingang binnen is gekomen vindt men rechts en links fruitboo- men van verschillende boomkweskers Op het middenterrein voor de kiosk heeft men eene kooi met pauwen, ganzen en eenden verder zijn er tal van perken bezet met plukmast, bloemen en planten, stamrozen, kamer- en sierplanten, conifeeren, vetplanten enz. 't Is wezenlijk een aardig geheel. Aan de rechterzijde vindt men eerst brand kasten en beelden, dan duiven, kippen kal koenen, konijnen, vruchten, bouquetten, land- bouwvoortbrengselen en landbouwwerktuigen gereedschappen en hoetbeslag; eene keurige collectie fazanten van den heer Al. Verbunt, de inzending van rijtuig, tuigen, enz. van den heer Lathouwers te 's-Bosch. Niet onvermeld mogen wij laten, de keurige etalages van de heeren Kuijten en Scham bergen, waar sigaren, en van den heer Van Bavel, waar banket, chocolade en suikerwer ken te koop zijn. Op het achterterrein een groot aantal hon den in verschillende soorten, waaronder vele prachtexemplaren. Onze wandeling voortzettende vinden we aan de westzijde konijnen, eene deegmachine, boter, koperen melkgerief van Laarhoven te Heusden. Eindelijk naast de restauratie van den heer W. Jordans, waar men gaarne een oogenblik vertoeft om eene verfrissching te nemen, heeft men de groote kaasetalage van de Gebrs Swinkels alhier, en de prachtige ter opluistering gezondene etalage van paar dentuigen, zadels, enz. van den heer Corn. Loomans te 's Bosch, welke beiden zeer de aandacht trekkenbrandkasten van P. Wit- tentrop en beelden van P. van Tielraden beiden te Tilburg. Eene degelijke en keurig afgewerkte collec tie hoefbeslag. van den Schottenhof in de asch gelegd, maar on der leiding van Guido was het arsenaal gered; thans was er bijna dagelijks brand in alle deelen der stad, maar het vertrouwen op den bevelheb ber en zijne officieren, had ook onder de burger militie zulk een strenge krijgstucht verwekt, dat zelfs in den kogelregen iedere uitbarstende brand met koelbloedige kalmte, en met een moed, die den dood verachtte, werd bestreden en gebluscht, of ten minste belet verder om zich heen te grijpen. Een gedeelte der bezetting beschermde de wal len, een ander gedeelte nam den dienst in de stad waar, wederom een gedeelte stond gereed om overal hulp te brengen, waar een punt bijzonder bedreigd werd, maar de moeilijkste en uitputtend- ste arbeid was die van hen, die de mijngravers bij den onderaardschen strijd moesten bijstaan. De Turken waren te dier tijde, toen de vuur wapenen nog bij lange na die volkomenheid niet hadden bereikt als tegenwoordig, vooral gevreesd door het onweerstaanbare geweld van hunne be stormingen. Gedeeltelijk het geloof der Turken, dat aan de helden die in den strijd zijn gevallen, het hoogste geluk van het Paradijs belooft, ge deeltelijk de woeste opiumroes en de begeerte naar buit, gedeeltelijk ae barbaarsche discipline, die de terugwijkenden onverbiddelijk met den dood strafte, en eindelijk de gevoelloosheid, waar mede men menschenlevens opofferde, bewerkten dat de Turksche veldheeren dikwijls letterlijk de grachten van belegerde vestingen met lijken demp ten, om daarover de bressen te kunnen bereiken. De menigte der bestormers moest, hoe groot ook het aantal der slachtoffers was, de overwinning afdwingen. Maar de aanval moest altijd daardoor worden voorbereid, dat men bressen schoot in de muren. Het geschut van de Turken bestond uit stukken van ongehoord kaliber, maar zij waren niet genoeg eeoefend om in den artilleriestrijd het tegen de Oostenrijkers te kunnen uithouden, daarom trachtten zij liever door mijnwerken het gewenschte doel te bereiken, en hierin waren zij meesters. Zij drongen onder den grond in mijn gangen, volgens de voorschriften der kunst aan gelegd, tot onder de bastions door, lieten dan de sterkste muren en aardwerken in de lucht sprin gen, en dan volgden de stormkolonnes om met een vreeselijk Allah gesehreeuw door de bressen in de vesting binnen te dringen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1