Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. y BINNENLAND. Vervolgens eene prachtige collectie bloemen van verschillende inzenders; een dogcart met tuig van v. Delft te Bezooien, stoelen enz. enz. 's Avonds ten 5 ure gaf de harmonie „l'Es- pérance een concert, aangeboden aan heeren Juryleden, dal zeer druk bezocht werd. Er heerschte weder een 'zeer opgewekte geest, totdat eene hevige onweersbui de pret kwam storen en allen dwong een goed heenkomen te zoeken. Na een oponthoud van ongeveer 1/2 uur kon het programma echter worden vervolgd. Om het minder gunstige weder had het volksconcert niet plaats op de markt, maar op de zaal bij den heer Van Kregten, waar het zeer veel bezoekers lokte. LIJST DER BEKRONINGEN. 13e Afdeeling HONDEN. Jury P. H. Paanakker, 's Hage. J. A. W. Suijs, 's Bosch. G. Schopmeijer, 's Bosch. 'Aloys Verbunt, Waalwijk. a. voor den schoonsten luxe-hond (minstens 60 cM. hoog) le prijs Zilveren medaille. Ph. Enneking, Oisterwijk. Mastiff „Errato" teef, 41/2 jaar. 2e prijs Diploma, Herm. Enneking, Tilburg. Barry St. Bernard 10 maanden, rood met wit. 3e prijs Diploma. Ph. Enneking, Oisterwijk. St. Bernard Sultan reu 2 jaar. b. Voor het schoonste luxe-hondje (hoog stens 35 c'JVL.) onverschillig van welk ras, doch door raszuiverheid uitmun tende. le prijs Zilveren medaille. C. J. B. Du Croo, Gorinchem. Pughondje Tommy, geboren 1889. 2e prijs Diploma. Ant. Witlox-De Wit, Waalwijk. DIENSTHONDEN. Voor den schoonsten langh. jachthond geb. in 1891. Zilveren medaille niet toegekend. Diploma. Jan van Gestel, Kaatsheuvel, Bruin 21 we ken oud. Voor den schoonsten langh. jachthond. Diploma. H. Dollekens, Heusden, reu Black zwart. Voor den schoonsten kortharigen jachthond geboren in 1891. Zilveren medaille, H. Dollekens, Heusden, reu Carnotbruin. Voor den schoonsten langh. herdershond. Diploma. C. van der Geld, Waalwijk, Voor den schoonsten korth. herdershond. Diploma. M. Laros, Kaatsheuvel (Loonsch hoekje) 9 m. A. Staps, Tilburg. Snoekharig. I1/® j- Éarri. A. Pessers Hzn., Tilburg, reu 2 jaar Stabij. H. van Daalen, Waalwijk. Voor den schoonsten waakhond. Diploma. Jan G. van Rie£ Waalwijk, korth. geel. Voor den schoonsten trekhond. Diploma. P. Verhoeven, Baardwijk, rood met zwart. A. G. de Jong, Vrijhoeve-Capelle, bruin korth. A. van Rooy, Udenhout, 18 maanden. H. Maas, Waalwijk, reu. Aart Nieuwenhuizen, Eethen l1/® jaar> Voor den schoonsten taxhond. Diploma. Gér. Zuurhout, Waalwijk. KONIJNEN. Diploma. Joh. Vermeer, Kaatsheuvel, (Loonsch hoekje) 2 stuks grijsbont. H. G. Felling, Amsterdam, Romskop 1—1. Mart. de Munnik, Drunen, 2 witte. J. Sikkers, Drunen, 4 stuks Russische brand- neuzen. GROENTEN. De schoonste verzameling groenten. Verguld zilveren medaille. H. de Laat, Haarsteeg-Vlijmen. Verzameling groenten. Diploma. H. van Thiel, 's Bosch, meloenen, roode kool, witte kool, savoije kool, ramenassen, knolseldery. C. H. Claassen. Ter opluistering. Verzame ling groenten. OOFT. De beste verzameling tafelpeeren op naam. Zilveren medaille. H. C. C. van Maaren, Dordrecht. Diploma. P. J. G. Aarts, Bergeik. De beste verzameling tafelappelen op naam. Zilveren medaille. A. Lips-Kerstens, Breda. Diploma. A. C. C. van Maaren, Dordrecht. De beste verzameling appelen of peren voor boomgaarden op naam. Zilveren medaille. A. C. C. van Maaren, Dordrecht. Diploma niet toegekend. De schoonste collectie perziken. Diploma. A. C. C. van Maaren, Dordrecht. J. de Vaan, Vlijmen. De schoonste verzameling druiven van den kouden grond. Diploma. J. de Vaan, Vlijmen. C. van den Broek, Nieuwkuik, 3 a 4 trossen. De schoonste verzameling pruimen. Diploma. A. C. C. van Maaren, Dordrecht. J. de Vaan, Vlijmen. BLOEMEN en PLANTEN. De schoonste verzameling bloeiende planten. Verguld zilveren medaille. H. Kruk, Dordrecht. Diploma. C. van Dongen, Bezooien. De schoonste collectie kamerplanten. Groote zilveren medaille. E. M. Tombrink, Prinsenhage. Diploma. H. Kruk, Dordrecht. .Voor de schoonste verzameling vetplanten, waaronder cactussen enz. Zilveren medaille. J. de Vaan, Vlijmen. Diploma. C. van Dongen, Waspik, 2 M. middellijn. De schoonste verzameling afgesneden rozen op naam. Diploma. E. M. Tombrink, Princenhage. Voor het schoonste bruidsbouquet. Diploma. E. M. Tombrink, Princenhage. Voor het schoonste balbouquet. Diploma. E. M. Tombrink, Princenhage. Voor het schoonste rozenbouquet. Diploma. E. M. Tombrink, Princenhage. Ter opluisteringCorn, van Dongen, Waspik Voorwerpen van kurkschors gevuld mee planten en bloemen. SIERGEWASSEN. De schoonste en beste verzameling conifeeren. Groote zilveren medaille. Petrus Johannes Nelissen, Oeffeit, minstens 50 stuks. Diploma. Gebrs. Segers, Rozendaal. C. Snoeren, Kaatsheuvel. De beste verzameling groen blijvende plan ten voor den vollen grond (geen co nifeeren.) Zilveren medaille. P. J. G. Aarts, Bergeik. De schoonste verzameling sierheesters. Zilveren medaille. P. J. G. Aarst, Bergeik. HOUTGEWAS. Diploma. F. Oostvogels, Zundert tweejarige plukmast. Jos. Oostvogels, Zundert A. Oostvogels, Zundert, eenjarige mast. Voor de schoonste verzameling plantsoen van ieder drie stuks. Zilveren medaille. Gebr. Segers, Rozendaal. Diploma. P. J. G. Aarts, Bergeik. De beste verzameling van minstens 6 soorten fruitboomen. Groote zilveren medaille. P. J. Nelissen, Oeffelt. Zilveren medaille. Van den Broek, Nieuwkuik, 8 stuks. Diploma. C. G. van Huiten, Drunen. Eervolle vermelding. G. J. B. van den Heuvel, Vinkei. WERKTUIGEN. Diploma. G. Stout, Tiel, een handdorschmachine met schudzeef. G. Stout, Tiel, een handdorschwerktuig voor paardenkracht met zeef. De beste ploeg voor den zandgrond. Diploma. C. van Puyenbroek, Hilvarenbeek. Eervolle vermelding. Ant. Vos, Kaatsheuvel. De beste ploeg voor kleigrond. Diploma. Corn. Verhoeven, Meeuwen. (Hill.) Eervolle vermelding. L. P. Nelemans, Sprang. De beste verzameling landbouwwerktuigen. Diploma. G. Stout, Tiel. Centrifugaal zaaimachine. Een kettingegge. Een paardenhooihark met stalen tanden, hooge wielen en zitting voor voet- en hand beweging. Bentall's stroosnijder C E D voor paarden kracht met hefboom voor vooruit- en terugwerkende beweging van rollen. Bentall's lijmkoekbreker OCP Maalmolen en breker van geheel nieuwe con structie voor paardenkracht. Ter opluistering. Zaaiwerktuig. Louis Nagell Co. Arnhem. P. van Tielraden, Tilburg. Tuinbeelden. De nieuwste en meest volledige verzameling werktuigen ten gebruike bij de zui velbereiding. Groote gouden medaille. Gebrs. Smulders, Tilburg. Karnmachine voor handkracht. Diploma. Een ponneij of hitten treemolen met boterkarn en stelling. (Wordt vervolgd.) Met angstige blikken sloeg men Dinsdag ochtend de blikken naar buiten om te zien welk weder het na den storm van den vorigen avond zou zijn en gelukkig! de zon schitterde weer in volle pracht aan den hemel. Groote drukte heerschte in onze gemeente; de prachtige paarden en runderen voor de tentoonstelling bestemd, werden aangevoerd en een buitengewoon groot aantal vreemde lingen kwamen aan, om te genieten van het geen hun te genieten werd aangeboden. De drukte en beweging op het feestterein was na half een kolossaal en er ging onder die groote menigte slechts een roep op, om het buitengewoon succes der Waalwijksche tentoonstelling te constateeren. De concerten van de kapel der dd. schutterij verhoogden zoo mogelijk nog den opgewekten geest, die overal heerschte en verwierven den grootslen bijval. In ons volgend nummer geven wij verslag van de algemeene vergadering der Noordbr. Maatschappij van Landbouw en van de ver dere feestelijkheden. Hoog is de verwachting gespannen tegen het Concours Hippique, dat heden plaats heeft. Duitschland, Frankrijk, Italië en zelfs het machtige Engeland hebben met het kleine Nederland gemeen, dat ze ieder «een plekje op aarde" hebben, hun kostbaar bovenal, 't welk hun niet alleen jaarlijks op schatten gelds en ettelijke menschenlevens te staan komt, en hun daarenboven weinig eer maar overvloed van schade en schande oplevert, maar dat voor alles een onuitputtelijke bron is voor allerlei plotselinge Jobstijdingen, hun Atchin, hun Tonkin, hun Massowah, hun half-onafhankelijke Indische Vorstendommen. En nu is 't weer Duitschland, dat aan de beurt is met zoo slecht mogelijk nieuws uit wat men nog maar half met recht zijne be zittingen in Oost-Afrika mag noemen. Op 17 Augustus dus werd eerst uit par ticuliere bronnen vernomen en later van ambtswege bevestigd is eene Duitsche expeditie, onder bevel van den aanvoerder Zelewski, bij Ilenza door den stam der Wahele overvallen en uit elkaar gejaagd. Zelewski zelf met drie officieren en vijf onder-officieren worden, wat gruwelijker is dan de dood in die streken: „vermist" en slechts twee offi cieren en twee onder-officieren zijn behouden gebleven. Negen Duitsche en ettelijke zwarte soldaten, benevens twee luitenants en een onder officier zijn gesneuveld. Tegelijkertijd wordt gemeld, dat eene an dere kolonne, die onder luitenant Schmidt tegen de Mafitis was uitgetrokken, is terug gekeerd zonder eenig doel bereikt te hebben. Dat zal den keizer treurig stemmen bij de schitterende manoeuvre-feesten. Zondagavond kwam hij met de keizerin, die vooral niet minder gefêteerd wordt, en de manoeuvres bijwoont te paard en in het wit met een hoed met wapperende witte pluimen, te Er furt aan. Luid juichte ook hier weer de tal rijke menigte, die de straten vulde toen de keizer zijn intocht deed in de prachtig ver sierde en feestelijk verlichte stad. De burge meester begroette den keizer met een toe spraak, waarop deze antwoordde met een kott woord van dank. Of de „Lohengrin" aangelegenheid zal blijken een storm in een glas water te zijn geweest; of der Fransche regeering gelegen heid zal worden geboden te toonen wat zij kan en wil; of genoemde regeering bij die gelegenheid triomfantelijk uit den strijd zal komen ziedaar een aantal vragen, die niet zoo gemakkelijk kunnen beantwoord worden. We 1 moeten de boulangisten, anarchisten en anderen hun kracht zoeken in hun weinige talrijkheid, door namelijk een lawaai te schop pen als waren zij legioenen, maar 't zou lang niet de eerste maal zijn, dat de hardste schreeuwers in Frankrijk het terrein behielden. Met „veel leven om niets" richt men in de Groote Republiek meer uit dan men zoo op pervlakkig wel zou denken. Over de „Lohen- grin"-opvoering in de hoofdstad, is en wordt nog immer heel wat geschreven, en dat er onder dat vele, veel en velerlei onzin loopt, valt te begrijpen, maar 't schijnt wel dat de directie der Opera zelf een beetje van streek is geraakt, 't is tenminste een moeielijke taak uit al de tegenstrijdige berichten wijs te wor den, en dat de meening veld wint als zouden er aan de vertraging andere oorzaken ter grondslag liggen, dan die aan welke men openbaarheid heeft gegeven, valt dan ook niet te verwonderen. Zal de Woensdag nu de première brengen of zou men van Woensdag op Vrijdag komen en zoo geleidelijk tot een verdaging „ad calendas graecas" te geraken of in goed Hollandsch tot de kalvertjes op het ijs dansen, tot St. Juttemis? In de sociaal-democratische partij van Duitschland wordt het bewijs geleverd dat de jongen lang niet altijd piepen zooals de ouden gezongen hebben. De Allen» en de „Jungen" spelen daar een spelletje als de kat met de muis, en aan aangename beschuldigingen over en weer, laten de heeren 't niet ontbreken, zoodat het Congres van Erfurt zal moeten probeerende heeren een weinigje te kalmeeren, en beide partijen tot toegeven te nopen. Ook daar dus geen eendracht, maar haat en twist. Uit Constantinopel wordt van 14 Sept. een bericht geseind, dat weer aanleiding kan ge ven tot heel wat geschrijf, 't Luidt als volgt: Heden ochtend heeft een Engelsch gepantserd vaartuig geankerd bij Sigris, een eilandje aan de westkust van het eiland Mitilini (het oude Lesbos), waarna manschappen en geschut ontscheept zijn en het eilandje bezet is. De begrafenis van Grévy had Maandagmor gen zonder bijzondere feiten plaats. De mi nisters en de vertegenwoordigers van den president kwamen om negen uur te Mont- sous-Vaudrey aan. De inwoners van Mont-sous-Vaudrey heb ben langs de hoofdstraat, waar de stoet pas seert, de gevels in rouw gestoken, met zwart floers omkleede masten zijn langs den weg opgericht en dragen omfloerst licht en vlag gen. De kerk heeft een geheele rouwfa<?ade tot op acht meter hoogte, terwijl ook het in wendige geheel met zwart bekleed is. MADRID, 14 September. De Amarguilla- stroom is buiten de oevers getreden. De overstrooming kwam zoo onverwacht, dat 1500 menschen verdronken. In de provincie Valen cia nemen de overstroomingen toe. Almeria is overstroomd, de stad is zonder drinkbaar water en zonder gas. Vele huizen zijn inge stort. De stad Consuegra is geheel verwoest. Honderden inwoners werden bedolven onder de invallende huizen. Sedert 1857 kwam zulk een watersnood niet voor. De autoriteiten seinen, dat aan alles gebrek is. Op ontvangst van het eerste bericht, zond de minister van binnenlandsche zaken 10.000 realen. Het Italiaansche stoomschip Taormina, van Konstantinopel komende, werd in den nacht van 11 op 12 dezer nabij het eiland Gaidars in volle vaart midscheeps aangeloo- pen door het Grieksche stoomschip Thessalia. Daar de luiken van de Taormina open ston den, werden verscheidene passagiers door den schok in het ruim geworpen en reeds terstond gedood. In het eerst bleven de beide vaar tuigen aan elkander vast, waardoor vele op varenden van de Taormina gelegenheid had den op de Thessalia over te springen. Kort daarna zonk de Taormina, en de Thessalia moest zwaar beschadigd de naaste haven bin- nenloopen. Van de 66 passagiers en 46 koppen der Taormina zijn er 32 en 31 gered. De gezagvoerder, kapitein Ferroni, bleef op de brug op zijnen post en zonk met zijn schip. A WAALWIJK, 16 September 1891. Door den gemeenteraad van Waalwijk is het volgende adres verzonden: Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. De gemeenteraad van Waalwijk heeft ken nis genomen van eene missive van heeren ged. staten van Noordbrabant, dd. 13 Aug, jl., geleidende een schrijven van den minister van W. H. N., gedagteekend 17 Juli 1891, no. 112, aid. waterstaat, betreffende de over brugging van den nieuwen Maasmond, waarbij het gevoelen van het gemeentebestuur wordt gevraagdzoowel met betrekking tot de plaats waar de brug zal worden gebouwd, als de inrichting er van. De raad betuigt, uwe excellentie zijn dank dat er, alvorens in deze gewichtige zaak te beslissen, een degelijk onderzoek wordt in gesteld waar in het belang der beide land streken de Langstraat en het Land van Heusden en Altena de brug behoort te worden daargesteld. De raad, excellentie, is van oordeel dat de beantwoording van de vraag, waar iphet algemeen belang de plaats voor de over brugging behoort te zijn, hare oplossing vindt in het antwoord „daar waar het verkeer het omvangrijkste is, en dat verkeer bestaat ongetwijfeld in de nabijheid van Waalwijk." De veelzijdige en gewichtige relatien sedert eeuwen bestaande tusschen de bewoners van de Langstraat en het Land van Heusden en Altena op 't gebied van den 'andbouw, de veeteelt en den handel, zijn algemeen bekend, terwijl ook het grondbezit in het Land van Altena voor een goed deel behoort aan be woners der Langstraat. In de onmiddellijke nabijheid van Waalwijk bestaan dan ook vier overgangen over het oude Maasje, twee door middel van vaste bruggen en twee door kabel pontveeren, op al welke overgangen de eene wat meer, de andere wat minder een flink verkeer bestaat in de richting van Waalwijk. Het is mitsdien boven allen twijfel, dat de bewoners van het Land van Heusden en Altena het meest er bij gebaat zouden zijn, indien de onderwerpelijke brug werd gebouwd

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2