Eenige prijs: Gouden med., met diploma L. Bogaerts, 'sBosch 5jarige Duits, merrien. 4o. Concours voor 't schoonste éénspao, voorgereden, waarbij 't geheel beoord. wordt. Ie prijs: rijzadel en hoofdstel, met diploma, D. W. van Dam van Heekendorp, Bommel. N. N. 2e prijscompl. hoofdstel, stang en trens, met diploma. W*d. W. H. van Roessel, Til burg, lichtbruine merrie, Coquette. 3e prijs eene met zilver gemout, rijzweep, met diploma. E. Leopold, Breda, hengst. Onder luide toejuiching van het publiek werd aan de dames de Graaff een bestuurs- prijs toegekend, terwijl haar van alle zijden onder het rijden bouquetten en bloemen wer den toegeworpen. De door de commissie voor het concours hippique uitgeloofde gouden medaille voor den besten stepper is door de jury niet toe gekend. Een bestuursprijs is toegewezen aan het paard van den heer J. Konings Dz. te Raamsdonksveer. In 't geheel waren ingeschreven: le Afd. 2 spannen en 1 ter opluistering. 2e 24. 3e 2. 4e 14. 5e 3. Deze feestelijkheid werd opgeluisterd door de muziek van de Dongersche harmonie Mu sis Sacrum en de Waalwijksche l'Espérance. Heel natuurlijk is 't, dat bij het concours hip pique, dat ieders aandacht ten volle tot zich trok, de muziek niet de waardeering vond, op welke zij recht had. Niettemin onderhield zij door hare vroolijke tonen als altijd eene op gewekte stemming onder de menigte. Zij, die pas ten 7 ure 's avonds, de tijd bepaald voor den aanvang van het concert der Dongensche harmonie, op het terrein kwamen, zagen zich leelijk teleurgesteld, want toen was er al geen enkele stoel ot andere zitplaats meer te krijgen; alles was ingeno men; men zat tot zelfs boven op de kippen- kooien of leunde tegen de palen van de af daken. Dat gebrek aan stoelen werd spoedig ge ëxploiteerd door tal van jongens, die, zoodra ze er maar een konden machtig worden, hem oppakten en aan anderen overdeden; en dat zaakje bracht heel wat op; de gewone prijs liep tot 25 center werd ook wel eens 50 cent en zelfs meer betaald, 't Was gevaarlijk van zijn stoel op te staan, want als men niet goed oppaste, was hij dadelijk weg. 't Was over 't weghalen van een stoel dat op een gegeven oogenblik een opstootje dreigde te ontstaan, dat echter spoedig bedaarde. De drukte, die hier de vorige avonden heerschte, had nog niets bij die van thans. Het terrein was zoo opgevuld met volk, dat het rondwandelen niet dan hoogst moeilijk en uiterst langzaam ging. 't Zou ons niet verwon deren als er over de 5000 personen tegen woordig waren. 't Was een stoute onderneming van de har monie Musis Sacrum van Dongen, hier op te treden nadat den vorigen dag de kapel der dd. schutterij uit 's Bosch hare liefelijke tonen had doen hooren; maar toch zij had eer van haar werk. De heeren directeuren jos Kessels en W. de Jong zullen niet van ons verwach ten, evenmin als de directie of de leden, dat wij Musis Sacrum op gelijke hoogte stellen als Heuckeroth's kapeldit zou eene laffe vleierij zijn, waaraan wij ons niet wenschen schuldig te maken en waarvan ook de Don gensche heeren zeker niet gediend zouden zijn. Volmondig echter verklaren wij dat Musis Sacrum de verschillende nummers van haar programma op uitstekende wijze heeft uitge voerd en dat dit gezelschap gerust kan wed ijveren met de beste dilettanten-vereenigingen, die wij kennen. Groot was dan ook het succes dat deze uitvoering had en luide de toejui chingen welke na elk nummer losbarstten. Precies op het bij het programma vastge stelde uur snorde de eerste vuurpijl de lucht in en verkondigde den volke den aanvang van het slot der landbouwfeesten. Het vuurwerk geleverd door den heer John Loeff, te Amsterdam voldeed zeer goed. Ter eere van den vervaardiger dient gezegd te worden, dat geen enkel stuk mislukte; vooral trokken de aandacht de allegorische voor stelling van den landbouw en het slotnummer, de hulde aan den beschermheer der tentoon stelling Jhr. Mr. P. J. Bosch van Drakestein, wiens beeltenis te midden van een schitterend vuurwerk prijkte. Langzaam aan maar zonder de minste on geregeldheid verlieten de bezoekers het terrein, hoogst voldaan over al hetgeen deze dag te genieten had gegeven. En thans behoort de Waalwijksche Land bouwtentoonstelling weder tot het verleden, maar de toekomst zal ons er de vruchten van doen plukken. Door haar toch zijn sinds lang bestaande banden nauwer toegehaald en nieuwe betrekkingen aangeknoopt; door haar is een edele naijver op het gebied van land bouw, en vooral van veeteelt, en paarden fokkerij opgewekt, die niet anders dan zeer gunstig kan werken op die hoofdbronnen van bestaan in deze streek en zeker ook onze jaar- en weekmarkten ten goede zal komen. Wij verwachten dit met te meer grond, om dat de inwoners uit de gemeenten der Lang straat en het land van Heusden en Altena en alle verdere bezoekers gezien hebben, wat Waalwijk voor landbouw en veeteelt over heeft en wat het doen wil en kan om hen op feestelijke wijze te ontvangen. Want, wij zijn er trotsch op het te constateeren, al de bezoeksters en bezoekers zijn uiterst tevreden over de wijze, waarop deze tentoonstelling is georganiseerd en over de feesten bij die ge legenheid gegeven. 't Past ons dan ook in de eerste plaats het uitvoerend bestuur hartelijk te feliciteeren met het groote succes van de tentoonstelling en hun den dank te brengen van allen voor de groote moeite en opofferingen, welke zij zich getroost hebben om iets degelijks tot stand te brengen. En noemen wij hier het ganschc uitvoerend bewind in 't algemeen, dan meenen wij dat een bijzonder woord van hulde toe komt aan de heeren P. Verwiel, D. Kakebeen M. van Loon en E. Klijbergvoorzitter2e voorzitter, penningmeester en commissaris; 't is toch hoofdzakelijk hun energiek optreden, dat als 't ware de andere leden van het comité begeesterde en de zaak tot een goed einde leidde. Dank aan Z. Ex. den heer Commissaris der koningin, die bereidwillig het bescherm heerschap op zich nam. Dank aan den eerevoorzitter en de leden van het eerebestuur; dank aan de schenkers van medailles en aan hen, die geldelijken steun gaven, in de eerste plaats aan Waal- wijks gemeenteraad en het paarden- en rund veestamboek. Dank aan den voorzitter, den secretaris en de leden der Noordbr. Maatschij. van land bouw, dank aan de dames, die medewerkten tot versiering van het terrein, dank aan in zenders en juryleden, dank aan de Waalwijk sche muziekgezelschappen, die zoo bereidwillig kosteloos de feesten opluisterden. Dank ook aan de verslaggevers van elders verschijnende dagbladen, die uitgebreide ver slagen van onze tentoonstelling aan hunne respectieve couranten opzonden, en die allen uiterst voldaan blijken, vooral ook over de wijze, waarop zij door het uitvoerend bestuur zijn bejegend; dank aan de talrijke bezoek sters en bezoekers der tentoonstelling, dank in een woord aan allen, die op eene of an dere wijze tot het welslagen hebben mede gewerkt. Alvorens te eindigen achten wij het onzen plicht te constateeren, dat de politie gedu rende deze drukke dagen hare moeielijke taak op bijzonder tactvolle wijze heeft vervuld. Zij was overal en nergens om zoo te zeggen viel hare tegenwoordigheid in 't oog en als er niet de allerminste ongeregeldheid is voor gevallen, is dit zeker voor een groot gedeelte ook aan haar te danken. En hiermede eindigen wij ons verslag over deze tentoonstelling, die zeker verdient met gouden letteren te worden opgeteekend in de annalen van Waalwijks geschiedenis. LIJST DER BEKRONINGEN. Vervolg ZUIVELBEREIDING. Versche roomboter zonder kleursel op de boerderij van den inzender gemaakt, kluit van 6 kilo Verguld zilveren medaille. H. N. Hartgerinck, Zuid Schalkwijk. Diploma. C. van den Burg, Berkel. Bestuursprijs. Gebrs. Swinkels, Waalwijk, ong. 23fl0 kazen. Jan van Laarhoven, Heusden, koperen melk- gereedschappen. TUIGEN. a. De beste inzending van een volledig tuig voor landbouwpaarden Groote zilveren medaille, niet toegek. Diploma. H. J. Keijzer, Osch. b. Volledig tuig voor rijtuigpaarden Groote zilveren medaille. F. H. Lathouwers 's Bosch. 2 Eerste prijzen Buiten programma, luxe-tuig. Een dogcar. F. H. Lathouwers, 's Bosch. 2 Tweede prijzen. Brik met losse kap en een dogcar. J. Schoenmakers Tilburg. Aan den heer Corn. Loomans, te 's Bosch, die als jurylid slechts ter opluistering kon inzenden zijn voor zijn schoone tuigen enz. ook drie eerste prijzen toegekend als be- stuursprijzen. HOEFBESLAG. Verguld zilveren medaille. J. van der Mee, Baardwijk. Diploma. J. van Empel, Tilburg. Bestuursprijzen P. C. de Leeuw, Baardwijk en J. J. C. van Thiel, Den Dungen. MESTSTOFFEN. le Diploma. F. J. Hermans, Uden, kunstmeststoffen. 2e Diploma. Jac. Maas, Aarle-Rixlel, kunstmeststoffen. AKKERBOUW. Zomer- en winterrogge, roode en witte tarwe klei- en zandhaver, winter en zomergerst en boekweit. le Diploma. A. Straver Jzn., Babilonienbroek. Voor tarwe, gerst, haver, en duivenboonen. 2e Diploma. P. J. G. Aarts, Bergeik, zandhaver. 3e Diploma. Wouter Floris, Nieuwkuik, Winterr. zandh. H. Mulders, Waalwijk, grutte en gep. boekw. Gebr. Oerlemans, Van der Schans, Dronge- len, wintergerst. Corn, den Reijer, Den Hout gem. Oosterhout, boekweit. iviangelwortels suikerbieten koolrapen paardenwortelen en knollen. le Diploma. Adr. Smits, Eethen, mangelw. paardenw. 2e Diploma. Gijsb. de Goeij, Nieuwkuik, mangelwortels. 3e Diploma. E. M. Tom brink, Princenhage, mangelw. J. F. H. van Loenhout, Hilvarenbeek, man - gelw., koolrapen, paardenw. H. v. d. Wouw, Moergestel, mangelw. H. de Laat, Haarsteeg-Vlijmen, mangelwor- telen, koolrapen, paardenw. knollen, le en 2e Diploma. L. van Berkel, Andel, 1 schrank vlas met bollen. 6 L. lijnz. 1 steen bew. vlas. Bestuursprijs. Leon. De Goeij, Nieuwkuik, dr. hop, hennip Schoonste collectie aardappelen. Zilveren medaille. C. H. Claassen, Vlijmen, le Diploma. C. F. Kien, Sprang, 22 soorten. 3e Diploma. H. Kuckuk, Babilonienbroek. M. Leunenburg, Hilvarenbeek, 8 variëteiten. H. de Laat, Haarsteeg-Vlijmen. L. Manders, Drunen. TER OPLUISTERING. Diploma. P. W. van Buul, Vlijmen, touww. halsters. H. de Laat, Haarsteeg-Vlijmen, hop, kemp, tabak. J. van Halder, Vlijmen, hop. Aart van Huiten, Waalwijk, waardenhoutgew. Joh. Meijer, Vrijhoeve-Capelle, banden. Wouter Floris, Nieuwkuik, 1 bos bandhout. le Diploma. Wouter Brok, Waspik, 1 brandkast. 2e Diploma. P. Wittentrop, Tilburg, brandk. en kisten. Eerste gedeelte. LEVENDE DIEREN, le Afdeeling. Hengsten. a. Hengsten van inlandsch of gekruist ras, geboren in 1888 en vroeger, geschikt als landbouw- en koetspaard. Groote gouden medaille. Gebr. Hagoort, Dussen. Gouden medaille. A. Maas, Aalst. b. Hengsten van buitenlandsch ras, geb. in 1888 en vroeger, geschikt als landbouw- en koetspaard. Groote gouden medaille. Associatie, Heusden. Gouden medaille. Wed. A. den Ouden, Zevenbergen. c. Hengsten, onverschillig van welk ras, geboren in 1889, geschikt als landbouw- en koetspaard. Gouden medaille. Gebr. de Bruijn, Babilonienbroek. Verguld zilveren medaille. J. J. van Tienhoven, Werkendam. d. Hengsten onverschillig van welk ras, ge boren in 1890, geschikt als landbouwpaard. Gouden medaille. A. Straver, Babilonienbroek. Groote zilveren medaille. J. Straver, Babilonienbroek. 2e Afdeeling. Merrien. a. Merrien van 46 jaren, geschikt om als landbouw- en koetspaard dienst te doen. Groote gouden medaille. A. Straver, Babilonienbroek. Groote verguld zilveren medaille. H. W. Loeff, Doeveren. Bestuursprijs. J. W. Straver, Babilonienbroek. H. Verhoeven, Dussen. b. Merrien geb. in 1888. geschikt als land bouw en koetspaard. Gouden medaille. J. Straver, Babilonienbroek. Groote verguld zilveren medaille. A. de Kort, Hedikhuizen. Bestuursprijs. J. de Lint, Zevenbergschen Hoek. c. Merrien geb. in 1889, geschikt als land bouw- en koetspaard. Gouden medaille. A. Straver, Babilonienbroek. Groote zilveren medaille. B. Branderhorst, Meeuwen. Bestuursprij». Gebr. Oerlemaus, Drongelen. G. J. de Geus, Gameren. d. Merrien geb. in 1890, geschikt als land bouwpaard. Verguld zilveren medaille. Gebr. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen, Zilveren medaille. Wed. de Rooij, Dussen. Bestuursprijs. J. C. Crezée, Moerdijk. 3e Afdeeling. Veulens geb. in 1891. a. Voor het beste hengstveulen. Groote zilveren medaille. J. M. de Graaff, Meeuwen. b. Voor het beste merrieveulen. Groote zilveren medaille. C. Straver Babilonienbroek. Bestuursprijs. Peter Verschoor, Dussen. Het Nederlandsche Paardenstamboek. Voor merrien met haar veulen van den dektijd 1890. le pr. f40 J. H. Stael, Dussen en P. Ver schoor, Dussen. 2e prijs f25 P. Verschoor, Dussen, en P. A. van Gastel, Zevenbergschen Hoek. Voor drachtige Merrien. le prijs f35 W. Branderhorst, Genderen en B. Snoek, Almkerk. 2e prijs f20 A. Straver en J. de Lint, Ze venbergschen Hoek. Voor volbloed afstammelingen van stam- boekpaarden 1--2 jaar oud (hengst of merrie) le prijs f 20 A. Straver, Babilonienbroek. 2e prijs f 10 Gebr. Oerlemans, Drongelen. Op verzoek van het bestuur van het paar denstamboek is door de jury, voor merrien met veulen en drachtige merrien een dub beltal opgemaakt omdat de beslissing te moeiijk was, De merrie van W. Branderhorst is den le prijs waardig gekeurd, niet om hare handels waarde maar enkel als fokmerrie. 4e Afdeeling Ruins a. Geboren in 1888. Gouden medaille N. Oerlemans, Loonopzand. Verguld zilveren medaille B. Timmermans, Waalwijk. b. Van 46 jaren Gouden medaille G, Vermeulen, Capelle Verguld zilveren medaille P. C. de Roon, Capelle. c. Geboren in 1890. Verguld zilveren medaille. B. A. van der Hoeven, 's Grevelduin-Capelle Zilveren medaille niet toegekend. 6e Afdeeling Stieren. a. Stieren met 2 breede tanden Gouden medaille J. de Lint, Zevenbergschen Hoek Verguld zilveren medaille H. van den Heuvel, Baardwijk. ZiDeren medaille. J. Mutsaers, Tilburg. b. Stieren met meer dan 2 bitede tanden Gouden medaille C. Punt, Zevenbergen. Verguld zilveren medaille. Du Croo de Bruin, Gorinchem. Zilveren medaille D. van Campen, Sleeuwijk. c. Stieren zonder breede tanden. Gouden medaille A. Blijenberg, Kuilenburg. Verguld zilveren medaille. M. Noteboom, Klundert. 7e afdeeling. Melkkoeien. Groote gouden medaille. D. Vermeulen, Capelle. Gouden medaille. J. Hagens, Klundert. Verguld zilveren medaille L. Rijken, Sprang. Groote zilveren medaille. J. M. de Graaff, Meeuwen. Het Nederlandsche Rundveestamboek. Door deze Vereeniging worden uitgeloofd: Voor rijstieren het best voor de voortteling geschiktle prijs f 35 J. de Lint, Zeven- bergschehoek; 2e pr. f 10 M. Noteboom, Klundert; 3e pr. D. van Campen, Sleeuwijk. Voor melkkoeien le pr. f25 wed. Hagens, Klundert; 2e pr. f 10 J. Branderhorst, Gen- deren. 8e afdeeling. Dragende kalfkoeien. a. le pr., eene groote g. m., M. J. Rijken, Capelle; 2e pr., eene g. m., P. Verschoor, Dussen; 3e pr., eene v. z. m., M. Vermeulen, Loon-op-Zand; 4e pr., gr. z. m., B.Timmer mans, Waalwijk. Dragende vaarzen. b. Niet meer dan vier breede tanden heb bende. le pr., eene g. m., L. Buijs, Herpt; 2e pr„ eene v. z. m., Gebr. Knoop, Hooge Zwaluwe; 3e pr., eene gr. z. m. D, v. Bavel, Bezooien. b. Melkkoeien uit de zandstreek, le pr. g. m. niet toegekend; 2e pr. v. z. m. A. van Huiten, Waalwijk. 9e afdeeling. Vet vee (geen spoelingvee.) a. de beste vette koe, schot ot vaars, le pr.: eene v. z. m., du Croo de Bruijn, Gorinchem; 2e pr., eene gr. z. m., J. de Kort, Baardwijk, b. de beste vette os. le pr., eene v. z. m., M. Vermeulen, Loon op Zand. 2e pr., eene gr. z. mdezelfde, c. het beste vette kalf. le pr., eene gr. z. m„ J. v. Laar hoven, Waalwijk; 2e pr., eene z. m. C. J. v. Loon, Waalwijk. 10e afdeeling. Wolvee. a. Rammen onverschillig van welk ras. Eene gr. z. m., A. v. d. Koppel, Almkerk b. 4 ooien van denzelfde eigenaar: eene gr. z. m., A. Belemans, Moerdijk; b pr. z. m. Gebrs. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen; c, 4 lammeren van denzelfden eigenaar: eene z, m., Gebr. Oerlemans, Drongelen. 11e afdeeling. Varkens. a. De beste beer, onverschillig welk ras eene v. z. m., niet ingezonden: b. De beste zeug, onverschillig welk ras: eene v. z. m., niet toegekend; c. Toornen biggen minstens 6 stuks: eene gr. z. m., H. Roza. Veen. 12e Atdeeling. PLUIMGEDIERTE. a. Fazanten. Konings fazant, diploma A. Verbant, Waal wijk; lady Ahmest, dito, dezelfde; goudlaken fazant, dito, dezelfde; zilverlaken fazant, dito, dezelfde; bosch fazant, dito, de zelfde; gekruiste fazant, dito, dezelfde; col lectie fazanten, zilveren m. dezelfde. b. Parelhoenders. Blauwe, diploma, A. J.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2