Nummer 76. Donderdag 24 September 1891. 14e Jaargang. PC Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELBN, Nieuwste Naaimachines Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. Schoenmakersdoeleinden. JS De Echo van het Zuiden, Waaluijhschc en Langstraatscbe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. VOOR (Voordracht gehouden in de Weener vakschool voor Schoenwerk.) I. Gevolg gevende aan de uitnoodiging van het Bestuur der Weener Vakschool voor Schoen makers, nam de vertegenwoordiger der firma The Singer Manufacturing CompNew-Yorku te Weenen, de taak op zich om op den lOden dezer maand, de leerlingen aan genoemde vak school alsmede een talrijk gehoor van daartoe uitgenoodigde schoenmakers-patroons bekend te maken met de nieuwste machines dezer firma voor de schoenmakerij en ze te verklaren. Dadelijk, nadat de machines van hare dek- kleeden waren ontdaan, steeg de belangstelling der aanwezigen, opgewekt door den uiterlijk bevalligen vorm er van en er ontstond eene levendige beweging en een opdringen naar de tentoongestelde werktuigen. Er werden getoond: 1 Origiueele Singer Improved machine met ringschuitje, hoogarmig; 1 Origineele Singer knoopsgatanachine voor leder en stof; 1 Origineele Singer Improved Zig-zag 3 steeks en 2 naaldmachine voor versieringsste- ken en gewoon effen stikken en zoowel voor dubbelnaden als voor enkele met één naald; 1 Origineele Singer Improved-Stay-Stich ma chine met 2 naalden voor dubbelnaden, tot het innaaien van koorden en tot glad stikwerk met een of twee naalden; 1 Origineele Singer Cylinder machine voor holwerk en glad stikwerk, verder met appa raten voor het ombooren van iedere soort klaargemaakte schoenen, pantoffels enz. 1 Origineele Singer groote improved Militair- arm machine voor het naaien van de zwaarste, alsook van de lichtere schachtlaarzen zoowel als voor glad stikwerk; 1 Origineele Singer Improved arm machine voor scnachtwerk, zoowel als voor glad stik werk; 1 Origineele Singer Improved M. machine met 2 naalden en 2 schuitjes voor evenwijdige naden van allerlei soort, zoowel als voor ge woon stikwerk met één naald en één schuitje. 1 Origineele Singer Improved arm machine met het vliegwiel op zijde, voor- en achter waarts transporteerend voor holwerk, hoofd zakelijk voor achterbiezen, enz. zoowel als voor iedere soort glad stikwerk. Naderhand zullen nog verdere soorten naai machines voor schoenmakers doeleinden van genoemde firma getoond worden. Nadat de machines waren opgesteld, nam de vertegenwoordiger der firma het woord en leidde zich bij de toehoorders met de volgende aanspraak in Mijneheeren Door de uitnoodiging van het Bestuur der Weener Vakschool voor schoenmakers is mij heden de gelegenheid aangeboden, U kennis te doen maken met de nieuwe en allernieuwste voortbrengselen op het gebied van naaimachines voor schoenmakers doeleinden van de firma «The Singer Manufacturing Compy, New-York," U hare constructie te verklaren en te toonen, welk werk zij in staat zijn te leveren, en ver zoek te gelijkertijd die heeren, welke er lust toe gevoelen zelf proefwerk te maken, nadat ik hun de machines verklaard en hare werking toegelicht zal hebben; dit kan, zonder meer, iedereen doen, daar tengevolge der eenvoudige maar daarom des te vernuftiger constructie, geene breedvoerige nadere onderrichting in de wijze van behandeling noodig is. Ik wil niet bij voorbaat de machines bij U loven, noch U hare voordeelen en haar arbeids vermogen prijzen, want ik huldig de grond stelling «Praten helpt niet, feiten alleen be wijzenmaar ik zal iedere machine voor zich zelf laten spreken, hare voordeelen zullen U tijdens de behandeling van zelf in het oog vallen en haar arbeidsvermogen zult U zelf beoordeelen en naar waarde schatten. Spreker plaats zich daarna bij de hoog- armige Improved (Ringschuitje) machine voor glad stikwerk Figuur 1. en terwijl hij om den lichten gang der machine aan te toonen, slechts met één voet trapt, naait hij met een naald No. 7», gewoon, daarna dubbel genomen sterk kalfsleder, legt daarop nog een stuk juchtleder om ten slotte die op elkaar gelegde stukken leder dubbel te vouwen en de machine werkt door deze zeker 3U c. M. dikke lederlaag met eene bewonderenswaardige gemakkelijkheid, de overgangen van enkel op dubbel, drie en vier dubbel leder brachten niet de minste stoornis te weeg in de werking der machine, waarvan de gang bovendien zon der geraas en de snelheid verbazend was, Na dit bewijs, waartoe de machine in staat was, kon niet anders dan algemeene lof vol gen, en had de uiting daarvan luide genoeg en onverdeeld plaats; die machine had werke lijk geen verdediger noodig, zij baande zich zelve wel een weg door haren arbeid. Onder het naaien en zonder bizondere aan dacht te schenken aan het werk zeker van zijn zaak verklaai'de spreker de machine nader, in korte zaakrijke zinnen in dezer voege: «Geene veer in de machine; draad hefboom zelfwerkend, daardoor gelijkmatige beweging; naald kort, daardoor grooter weerstandsver mogen; naaldmaat niet noodig; bovenspanning reguleerbaar door eenvoudige omdraaiing eener schroef; voor het opnemen van den onderdraad dient een metaalspoel, niet onderhevig aan afslijting; het spoelklosje bevat meer dan twee maal zooveel gareu dan dat van het schuitje; het doorhalen van den draad door gaatjes en tusschen eene veer is ounoodig; onderspanning te regelen als de bovenspanning; het geheele werk loopt op verstelbare stalen punten, zoo dat wanneer na verloop van jaren enkele deelen gaan afslijten de stalen spitsen kun nen worden versteld, en de deelen weder in va6t verband komen; aldus heeft de machine op zijn minst genomen de dubbele duurzaam heid van iedere andere machine het arbeids vermogen bij voetbeweging is circa 1000 bij beweging door stoom 1500 steken per minuut; de machine naait met evenveel gemak stof en leder en zoo als u ziet, bij beiden gelijkmatig, fraai en stevig." Nu verzoekt de spreker een der heeren, zelf de machine te probeeren hetgeen ook ge schiedt en werkte zij onberispelijk, niettegen staande de werkelijk strenge eischen die haar werden gesteld. Na het vertoonen van eenige zeer schoone monsters van gewone stiksteek, siersteek en van de kracht, waartoe de machine in staat is, welke monsters algemeene bewondering wekken, plaatst zich de spreker aan de Kiioopsgat-uaniuiachiuc. Figuur 2 Hij spreekt geen woord, schuift eene strook leder waarin knoopsgaten geslagen zijn, in eene vernuftig samengestelde klem, legt zijne handen in den schoot en begint even als te voren met één voet te trappen. De klem, met het leder schuift, zelfwerkend na iederen rechtschen- en linkschensteèk naar voren dan draait zij zich plotseling om de ronding van het knoopsgat dit alles ge schiedt sneller dan men het zeggen kan dan verder in tegenovergestelde richting terug, en in nauwelijks 45 seconden is een knoops gat klaar en in denzelfden tijd een tweede, derde, enz. Nu verdeelt de spreker onder voortdurenden arbeid de genaaide knoopsgaten ter bezichtiging onder de aanwezigen en oogst daarmede rechtmatigen lof in. De knoopsgaten zijn fraai, regelmatig en stevig, en zelfs om- genaaid door twee draden, waar tusschen het paskoord er van onderen door de machine zelve wordt ingevoerd. Niet alleen wat de gelijkheid en fraaien ar beid betreft, maar zoo als licht te verkla ren is door het omnaaien met twee draden (een boven- en een onderdraad) wordt het knoopsgat ook steviger, alsmede minder aan slijtage onderhevig dan een met de hand ge maakt en kan geen handenarbeid zich meten met het werk dat deze machine leveren kan. De voordeelen dezer machine nader aan te toonen. achtte spreker overbodig, en met recht, want ook deze toonde in staat te zijn aan de strengste eischen te kunnen voldoen. Spreker verklaart nu het mechanisme dezer zelfwerkende machine, welke zeer vernuftig saamgesteld is, en de wijze waarop er mede gewerkt wordt, en men hoort uitroepen als «uitstekend «zeer mooienz. Spreker levert daarna proeven van bewer king der 6 andere machines, die allen op de voortreffelijkste wijze werken, en wij zullen niet in gebreke blijven, in het volgende num mer van ons blad er een gedetailleerd bericht over te geven. Met groote belangstelling wordt de door den vertegenwoordiger aangekondigde bespreking van andere speciaal machines dezer firma voor 8choenmakersgebruik tegemoet gezien. Na eene voordracht van bijna twee uren sloot de vertegenwoordiger der Singer-maat- schappij zijne belaugrijke rede, welke met veel bijval was aangehoord. In een onderhoud dat wij na de gehouden voordracht met den vertegenwoordiger van genoemde firma hadden, liet hij zich in dier voege uit, dat de firma in zooverre bereid zou zijn de schoenmakers te gemoet te komen, dat zij eenige machines aan flinke bazen onder de gunstigste betalingsvoorwaarden zoude willen afstaan, om het bewijs te leveren van de waar heid van het besprokene. Er waren dadelijk meerdere heeren bereid den voorslag aan te nemen, nadat zij zich spoedig hadden overtuigd van de rentabiliteit. Wij kunnen iederen vooruitstrevenden schoeu- makersbaas uit eigen overtuiging de aanschaf fing dezer speciaal-machines, waarop hij niet alleen voor eigen behoefte kan werken, maar ook voor de in zijn wijk of omgeving wonende beroepsgenooten, ten zeerste aanraden. Onze verantwoordelijke redacteur, de heer Salinger, bezit reeds sedert vier jaren eenige dergelijke machines, waarop hij meerendeels voor zijn eigen zaak werkt. Hoeveel eerder dan moet het doel bereikt worden, wanneer iemand be roepsgenooten tot klanten aanwerft en zoo in staat wordt gesteld de machine voortdurend in gang te houden. De machines blijven nog eenigen tijd in onze ambachtschool opgesteld, en noodigen wij een ieder vriendelijk uit ze te komen be zichtigen. (Wordt vervolgd.) Bggg i gni|i f Luidens eene Maandag verschenen veror dening, zal van 1 October af de pasdwang nog slechts toegepast worden op militairen in actieven dienst, gewezen officieren, kweeke- lingen van buitenlandsche militaire scholen en personen, die zich onttrokken hebben aan hunnen dienstplicht bij het Duitsche leger. Het viseeren der passen is vrij van kosten. Buitenlanders die zich langer dan 24 uren in het Rijksland ophouden, zijn verplicht zich bij de politie aan te melden. Daar geld de ziel is en blijft van alle oor logstoebereidselen en de ministers van finan cien van Oostenrijk en Hongarije ook geen geld met hamers kunnen slaan is 't er bij de gemeenschappelijke beraadslagingen, Zaterdag te Weenen gehouden, levendig toegegaan. 181/2 millioen eischen de beide ministers van oorlog voor 1892 meer dan voor 1891 en dat sommetje willen zij elk jaar aan hun budget zien toegevoegd een eisch, die de minis ters van financien kippetjesvel doet krijgen.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1