BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. v"7 BINNENLAND. Donderdag 8 October groote Bavo- markt te Waalwijk. Of de genoegdoening, door de Chineesche regeering aan de betrokken regeeringen van Europeesche Staten toegezegd, het door het gouvernement van het Hemelsche Rijk ge- wenschte gevolg zal hebben, of nd. de mo gendheden van een gemeenschappelijk optre den zullen afzien, is nog niet uit nadere be richten gebleken. Wel mag verondersteld worden dat Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en de Vereenigde Staten zich nog wel eens zullen bedenken, alvorens zij 't laten komen tot een werkdadige betooging ter zee. Europa zou aau China met zijn 400 millioen zielen nog wel eens een leelijke pijp kunnen rooken en nu moge 't waar zijn, dat China in zekeren zin zou kunnen dienen tot bliksem afleider tusschen Frankrijk en Duitschland, het middel zou nog wel eens noodlottiger kunnen blijken dan de kwaal zelve Een ernstig ongeval heelt Zondagmid dag tegen 4 uur te Gent plaats «gevon den, bij gelegenheid van een aldaar in de open lucht te geven liefdadigheidsfeest. Een tribune van 200 meter lengte en door meer dan 2000 a 3000 personen bezet, stortte in. al de toeschouwers meesleepend en onder elkander bedelvend. Gelukkig is er slechts één doode, namelijk de ontwerper der tribune zelf, te betreuren, terwijl er 25 ernstige gekwetsten zijn en 30 personen, die kneuzingen hebben bekomen. Omtrent het ongeluk bij het feest der afdeeling van den Drukpersbond te Gent wordt nog het volgende gemeld Het feest begon Zondag middag te drie uur. De estrade was 60 meter lang en bevatte 25 amphitheaters-gewijs geplaatste banken. Het was er stampvol en ondanks het verbod der commissarissen stroomden er steeds meer menschen heen. Terwijl de gymnastiek oefeningen aan den gang waren, bemerkte een der commissarissen dat het getimmerte begon te wankelen. Op hetzelfde oogenblik bijna stortte het in. De ontsteltenis was onbeschrijfelijk, alle toe schouwers drongen naar de plaats van het ongeluk en maakten het verleenen van hulp bijna onmogelijk. Spoedig snelden er soldaten toe en werd het reddingswerk begonnen. Er zijn 25 per sonen ernstig gekwetst, onder welke er ver scheidene in levensgevaar verkeeren. Boven dien hebben er een 30tal kneuzingen bekomen. Zooals gewoonlijk bij dergelijke gelegen heden, zijn er een aantal personen, die beweren dat zij het ongeluk voorzien hebben. Erger is het, dat bij de repetitien door de militairen de opmerking gemaakt is, dat het getimmerte er weinig stevig uitzag en dat thans, nu alles op een hoop ligt, de dunheid en wrakheid der palen en planken ieder in het oog vallen. De dwars- en staande balken schijnen alle in dezelfde richting omver gevallen te zijn, en de vloer is in zijn geheel naar beneden gekomen, dit laatste is nog een geluk: waren de banken op en over elkaar gevallen, dan zou het aantal slachtoffers veel grooter ge weest zijn. De eenige, die er op het oogenblik nog het leven bij ingeschoten heeft, is de timmer man P. Stevens, van Ledeberg. Hij had de estrade getimmerd, bespeurde het dreigende gevaar en was bezig de steunbalken te stut ten, toen hij onder de instortende massa bedolven en gedood werd. Alle geneeskundigen van Gent waren spoedig op de plaats aanwezig. De gewonden zijn naar de hospitalen of naar hunne wo ningen gebracht. De militairen worden zeer geprezen wegens hun uitmuntend hulpbetoon. De gelden, voor het feest bestemd, zullen waarschijnlijk gebruikt worden tot ondersteu ning der onvermogende slachtoffers. De rechtbank heeft haar vonnis geveld over de schuldigen aan de vreeselijke spoor wegramp bij St. Mandé. De sous-chef, De- querois, van Vincennes, werd tot vier maan den gevangenisstraf en 300 francs boete, de machinist Caron tot twee jaar gevangenis straf en 500 francs boete veroordeeld. Caron werd door de rechters als de hoofdschuldige beschouwd, omdat hij geen der voorschriften van zijn reglement had nagekomen, terwijl voor den sous-chef verzachtende omstandig heden golden, daar hij het sein niet had ge zien. De spoorwegmaatschappij is veroordeeld tot het betalen van al de schadeloosstellin gen, die door verminkten of bloedverwanten van bij de ramp omgekomenen worden ge- eischt. Een dame, wier ouders bij het ongeluk omkwamen en die er zelf een been bij ver loor, ontving 75,000 francshaar broeder 25,000 francs. Twee weduwen, die respec tievelijk haar schoonzoon en dochter verlo ren, werd een levenslange rente van f510 en f400 toegezegd. Als vermoedelijke plegers van den moord te Vesse (bij Vichy) zijn twee man nen, Combet en Courtinat, gevat, twee slechte sujetten. Laatstgenoemde werd reeds vroeger wegens misdrijven veroordeeld. Wie de vermoorde was, is nog niet met zekerheid bepaald, maar men vermoedt, dat het de 28 jarige zoon van een grondeige naar te Lorette (Loire) is. Een vriend van dezen meende hem te herkennen in het par- tret van den doode. Volgens een telegram uit Peking aan Cen tral News heeft de Chineesche regeering aan de groote Europeesche mogendheden be paalde sommen aangeboden als schadeloos stellingen voor de slachtoffers der moorden en der verwoestingen, aangericht in de plaat sen, waar een oproer tegen de Europeanen is uitgebroken. De vier hoofdaanleggers van de opstanden werden onthoofd en een en twintig medeplichtigen werden verbannen terwijl vijf manderijnen, die als nalatig in hunne plichtsbetrachting geblevenwerden aangewezen, hunne straf afwachten. De kei zerlijke regeering erkent volkomen hare ver antwoordelijkheid en zond instructiën naar de onderkoningen te Nangkin en elders. Smalddeelen bevaren de Yangtseerivier ten einde de Europeanen zooveel mogelijk te be schermen. Er is niets bekend nopens een complot om het arsenaal te Foochow te vermeesteren maar het laat geen twijfel dat de geheime genoot schappen groote bedrijvigheid ontwikkelen zij blijkt uit verschillende omstandigheden. De Douane te Shangai legde beslag op vijf- en dertig uitheemsche kisten met geweren, uit Hongkong geconsigneerd aan een En- gelsch tolbeambte te Ching-Kiang. Deze werd gevangen genomen en naar Shangai overge bracht. Men vond bij hem eene hoeveelheid dynamiet. Hij erkende dat deze, even als de geweren, bestemd was voor een ge heim genootschap te Ching-Kiang. Twee Engelschen, benevens zes andere vreemde lingen ie Shangai heeten mede betrokken te zijn in deze aangelegenheid, welke de Brit- sche consulaire overheid bezig is met de kei zerlijke regeering van het Hemelsche Rijk te onderzoeken. Op de begroeting door den burgemeester van Osnabrück in de zaal van het raadhuis heeft de rijkskanselier in zijn antwoord ver klaard, dat vreeswekkende gedachten bij de vraag of de tegenwoordige toestand gehand haafd zou blijven, ongegrond zijn. Geene der regeeringen wenscht den vrede te storen, of een Europeeschen oorlog uit te lokken. Ook de onderlinge toenadering van staten in den laatsten tijd geeft geene reden tot bezorgd heid zij is slechts de uitdrukking van reeds bestaande toestanden. Voor zoover hij kan nagaan, wil geene der Europeesche regee ringen een oorlog, die in treurige gevolgen alle vroegere zou overtreffen. De binnenland- schc toestanden, waarop de keizer inzonder heid het oog houdt, zullen eene bevredigen de oplossing vinden, al is het misschien eerst na verloop van jaren. Des avonds heeft de rijkskanselier eene feestelijke bijeenkomst bijgewoond van per sonen, die bij het regiment aldaar in dienst zijn geweest. In zijn toast op den keizer her innerde hij aan Scharnhorst, aan de instel ling van algemeenen dienstplicht, aan hel streven des keizers naar het welzijn des lands en behoud van den vrede. Hij verklaarde, dat er op het oogmblik zelfs niet de minste grond bestaat om aan het behoud des vre- des te twijfelen en dat er aan den politieken horizont geen donkere wolken te zien zijn. Alle avondbladen zijn verheugd over de vredelievende redevoeringen van den rijks kanselier Von Caprivi en den Franschen mi nister Ribot, maar zij maken niettemin de opmerking, dat in Ribot's rede voor de eerste maal om zoo te zeggen vanwege het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken officieel erkend wordt, dat er tusschen Frankrijk en Rusland bepaalde afspraken bestaan. Dezer dagen kwam te Montefiascone een diepbedroefd vader de politie mededeelen, dat zijn 22jarige zoon was gevat en wegge voerd door onbekende roovers, die 20,000 lire als losgeld voor hem eischten. De politie deed nasporingen en weldra bracht zij den jonkman bij zijn vader terug, met de verrassende mededeeling, dat de roo- verhoofdman niemand anders was dan.... de jonkman zelf, die met eenige vrienden, ver kwisters evenals hij, de rooverscomedie had gespeeld om zijn vader 20,000 lire alhandig te maken. In tegenstelling met de door de regeering afgelegde verklaringen, blijkt nu dat de ge vangenissen overvuld zijn met politieke mis dadigers en verdachten. Niet minder dan 800 wachten op een geregeld vonnis. Karavelofif, gewezen minister is nog steeds in hechtenis. <J WAALWIJK, 30 September 1891. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, is het volgend adres aan zijne Excellentie den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid verzonden Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Waalwijk 28 September 1891. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Waalwijk, heeft afschrift ontvangen van een adres door den Gemeenteraad alhier aan Uwe Excellentie ingediend, betrekkelijk de geprojecteerde overbrugging van den nieuwen Maasmond. De Kamer vereenigt zich met de strekking van dat adres en zij neemt deze gelegenheid te baat Uwe Excellentie met de meeste be scheidenheid als hare vaste meening te kennen te geven, dat eene overbrugging van het nieuwe riviervak in de nabijheid dezer gemeente in het algemeen belang zoude zijn. Handel, scheepvaart, nijverheid en land bouw bloeien in deze streek, hetgeen zich hieruit verklaart, dat in deze gemeente bestaan naast meer andere nijverheids- en handelsin richtingen, de van oudsher beroemde jaar- en weekmarkten, die steeds en zeer druk door de bewoners van de Langstraat en van het Land van Heusden en Altena bezocht worden. Deze bevolking vindt dus terecht alhier haar verkeerpunt, daar zoowel de voornaamste landbouwers en veefokkers als de mindere onder hen, hunne producten en hun vee hier ter markt brengen. De alhier van 13 tot 16 dezer maand met een ongekend succes gehouden landbouwtentoon stelling ligt nog te versch in het geheugen, Excellentie, dat wij zouden nalaten er met voldoening op te wijzen. Op geen enkele soortgelijke tentoonstelling in deze provincie immers, was het bezoek zoo groot en de aanvoer van prima paarden en hoornvee zoo belangrijk. Men had op veel gerekend, maar toch werd de stoutste verwachting ten deze nog ver overtroffen. Door de talrijke inzendingen uit het Land van Heusden en Altena en de Langstraat is ook toen opnieuw gebleken, dat Waalwijk op het gebied van handel in vee en landbouw producten een onmisbare plaats is voor die landstreek. Waalwijk, als hoofdplaats van het kanton het middenpunt der Langstraat, het zij zonder schroomvalligheid en met overtuiging gezegd, is ookin het bijzonder belang van het Overland, de aangewezen plaats voor de onder- werpelijke overbrugging. Tot staving van het voorgaande nemen wij de vrijheid verder met het Gemeentebestuur te wijzen op de alhier gevestigde instellingen van nijverheid en koophandel door haar spe ciaal in meergenoemd adres aangegeven en voegen daarbij, dat de Rijksnormaalschool en de druk bezochte gemeentelijke teekenschool, van welke inrichtingen ook door leerlingen buiten deze gemeente zeer veel wordt gebruik gemaakt, allen eene indicatie te meer zijn van den vooruitgang, zoowel op materieel als op moreel gebied. Het zij der Kamer alzoo met gepasten aan drang vergund Uwe Excellentie te verzoeken het daarheen te leiden, dat de overbrugging te Waalwijk b. v. in de nabijheid van het Drongelsche veer worde daargesteld, of, indien daar onverhoopt bedenkingen tegen bestaan, aan de Oostzijde van Waalwijk, hetzij te Ganzooien, waar de eenige weg bestaat, die Waalwijk in directe communicatie brengt met het Overland, of wel te Doeveren, waartegen de bewoners van Heusden voorzeker geen overwegend bezwaar kunnen opperen evenmin als die van het Land van Altena en de Langstraat. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. (get.) J. B. TIMMERMANS, Wz. Voorz. (get.) F. W. VAN LIEMPT, Secret. Morgen, 1 October, begint de winter- dienst op de spoorwegen. Dienstregelingen a 5 en 10 ct. zijn bij den uitgever dezer cou rant verkrijgbaar. Van wijzigingen in de dienstregeling van den stoomtram WaalwijkTilburg vernamen wij tot dusverre niets, Volgens toezegging drukken wij op de laatste bladzijde van dit nummer de officieele trekkingslijst af, van de loterij der Waalwiik- sche landbouwtentoonstelling. De handel in vee voor Belgische en Fran sche rekening was sedert de vorige week iets minder omvangrijk; toch werden er ver scheidene kalfkoeien tegen hooge prij;en verkocht. Voor de winterstalling werden te Rotterdam reeds groote aankoopen gedaan, de uitgeloofde prijzen waren hooger dan voor acht dagen. Noteeringen kalfkoeien prima qual. 250 a 320, 2e qual. f 190 a 230, dito vaarzen f 195 a 240, stalvee (half afgemolken) naar qual. f 100 a 150, vette koeien 66 a 70 ct., 2e qual. 60 a 62 ct., vette kalveren 72 a 8u ct. per Kg., nuchtere dito f 8 a 12 per stuk; vette varkens 52 a 54 ct. per Kg., biggen f 4 a 8, naar 75 a 80 ct. per week. In hooi blijft de handel voortdurend zeer geanimeerd met vaste tot rijzing neigende prijzen. De le qual. geldt thans f 18.a 19.50, 2e qual. f 16.— a 18.en schraal hooi f 12.a 13.alles per 500 Kg. Roggestroo met veel vraag en weinig aan bod f 11.— a 12.—, haver f 8.a 10. per 500 Kg. De prijs der winter aardappelen indeBo- ven-Langstraat, wisselt thans tusschen f 3 a 4. Uit de Beneden-Langstraat voornamelijk uit de werfkampen te Waspik en Raamsdonk, worden ze voor f 4.50 per Hl. aangeboden; Appelen naar qualiteit t 3 50 a 4.—, peren f 3.— a 3 25 per Hl.; roode kool f 5.— a 8.—, witte dito f 4.a 6.per 100 stuks. Benoemd tot ontvanger der directe bel. te Nieuwesluis c. a. J. G. M. W. Reepmaker van Belle, thans te Vlijmen c. a. Aan de jongelieden, die voornemens zijn hun militieplicht persoonlijk te vervullen en gedurende de aanstaande wintermaanden de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel wenschen bij te wonen, wordt in herinnering gebracht, dat zij zich daartoe vóór 1 October moeten aanmelden in plaatsen waar garni zoen ligt, bij den commandeerenden officier der infanterie of vesting-artillerie, en in ge meenten, waar geen garnizoen is doch voor de oefeningen der schutterijen instructeurs van het leger worden beschikbaar gesteld, bij den commandant der schutterij. In de gemeenten, waar geen garnizoen ligt en waar de oefeningen der schutterijen niet geschieden met medewerking van instructeurs van het leger, zal de aanmelding bij den burgemeester vóór 1 November a. s. moeten geschieden. De voorzitters der verschillende Zouaven- broederschappen in Nederland, zijn uitge- noodigd op Zondag 4 October a. s., in de Doelen zaal te Rotterdam, voor de leden hunner broederschappen in ontvangst te komen nemen, de bronzen medailles (Bene Merenti) door Z. H. Paus Leo XIII aan de Oud- Pauselijke Zouaven geschonken. Door de Nederlandsche officieren van het Pauselijk Zouaven-regimenl, de heeren Adr. Looijmans, Aug. Wils, Antoine Arts en Louis Boelen, zal op 4 October de uitreiking aan de presidenten geschieden. Oud-Pauselijke Zouaven, die zich nog niet hebben aangemeld, kunnen zich ter verkrij ging der militaire medaille alsnog wenden tot den heer Aug. Wils, te Dordrecht. Duidelijke opgave van naam, voornaam, diensttijd en de kompagnie, waartoe men heeft behoord, is vereischte. Men zal begrijpen, dat het den Neder- landschen officieren onmogelijk is alle aan vragen schriftelijk te beantwoorden, als men weet dat meer dan 5000 Nederlanders deel hebben uitgemaakt van het Pauselijk leger; reeds voor 974 oud-zouaven werden medailles en brevetten ontvangen. Zij, die hunne opgaven reeds hebben inge zonden en nog geen bericht ontvingen, be hoeven zich niet ongerust te maken, maar gelieven slechts een weinig geduld te oefenen. De burgemeester van Tilburg heeft de ingezetenen dier gemeente uitgenoodigd geen aalmoezen te geven aan bedelaars, papier- venters enz die aldaar meer en meer op dagen, vertrouwende op de bekende welda digheid der inwoners. Hij doet dit op grond van de schade, welke de eigen armen der gemeente daardoor lijden en in verband met de inbraken, daar velen van hen slechts bedelen om zich met de inrichting der huizen bekend te maken. Uit Bokstel wordt gemeld Tengevolge van de vele inbraken, zoowel in deze als omliggende gemeenten, gaat er onder de ingezetenen alhier eene inteekenlijst rond, uit welker opbrengst eene bijzondere nachtwacht van drie personen zal worden aangesteld, teneinde gedurende de a.s. winter maanden te surveilleeren. Zaterdagmorgen had er aan de Keulsche Vaart onder de gemeente Zuijlen het volgend ongeluk plaats Een werkman, die voor zijn kameraden drinken was gaan halen, bleef, toen hij van een ledigen zandtrein wilde springen, met een kleedingstuk aan een voor uitstekend voorwei p vastzitten, zoodat hij met het hoofd tusschen de wielen geraakte. Het hoofd werd geheel verbrijzeld en de man was terstond een lijk. Het deerlijk ver minkte lijk werd naar Zuijlen vervoerd. De verongelukte was getrouwd en vader van vijf kinderen. Te Rooth-Margraten (L.) geraakte Za terdag de knecht Mans, bij het verrichten van veldarbeid onder een voertuig en werd op de plaats gedood. Hij laat eene weduwe met zes kinderen achter. In den nacht van Zaterdag op Zondag, terwijl de bewoners in diepe rust waren, brak in de Nieuwlandpolder onder Hulst op de hotstede van P. Buisgraat, een hevige brand uit in eene schuur, waarin behalve eene aanzienlijke hoeveelheid ongedorschen graan, ook de paarden, koeien, varkens en landbouwgereedschappen waren geborgen. De brand, blijkbaar gevoed door het aanwezige hooi en stroo, nam in korten tijd zoo in hevigheid toe, dat aan redden niet te denken viel. De schuur met graan, 12 paarden, 28 koeien, 4 varkens en een groot gedeelte der landbouwgereedschappen, werden een prooi der vlammen. Het verbrande is gedeeltelijk verzekerd. Hoe warm de strijd was Een landman reed Donderdag met zijn karretje in de nabijheid der gemeente Hoorn (in welk district van dien naam een herstem ming plaats had voor de tweede kamer), toen een ander hem verzocht mede te rijden. Het verzoek werd toegestaan, maar pas hadden zij een oogenblik samen gereden, of het voertuig stond stil en de gelukkige mederij der stapte er uit.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2