Vbinnenland Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rijkspostspaarbank. UITVOERINGEN. JfT JSUit Parijs zijn een groot aantal teekenaars en photografen alhier aangekomen, en van het uitwendige van de woning van Boulanger, van het kerkhof van Elsene, van de grattombe van mad. Bonnemain en van den generaal op zijn sterfbed worden schetsen en repro ducties genomen. Kapitein Driant, schoonzoon van den ge neraal, heeft uit Tunis geseind, dat hij wegens den verreu afstand de begrafenis niet kan komen bijwonen. De echtgenoote van den generaal, die stil te Versailles leeft, heeft op het doodsbericht niet geantwoord. Aan graaf Dillon is geen bericht gezonden kunnen wor den, omdat diens verblijfplaats onbekend is. De 86 jarige moeder van Boulanger, die met haren zoon samenwoonde, is nog onbe kend met zijnen dood; zij meent dat hij plot seling op reis gegaan is en is geraakt dat hij geen afscheid genomen heeft. De oude vrousv, die kindsch is en o. a. nog altijd meent, dat haar zoon minister is, heeft gisteren uit ge raaktheid geweigerd iets te eten. Zij vermoedt niet dat in de kamer naast haar salon haar zoon op zijn doodbed ligt. Sedert een kleine 14 dagen heeft de ge neraal herhaaldelijk van zelfmoord gesproken. Bij zijne familie aan tafel deed hij zich op gewekt voor, maar zoodra hij weer alleen was, verviel hij terstond tot droefgeestigheid. In de vorige week werd hij in zijne werkka mer door een kamermeisje verrast, juist dat hij eene geladen revolver aan het voorhoofd bracht; toen werd dus zijn toeleg door een toeval verijdeld. De begrafenis zal burgerlijk zijn en waar schijnlijk Zaterdag plaats hebben. De over ledene heeft verzocht begraven te worden met het portretten den haarlok van mad. de Bonne main, die op zijn lijk gevonden zijn. De akte van overlijden is heden ochtend 11 uur opgemaakt door den burgemeester van Elsene. In zijn politiek testament, hetwelk aanvangt met den wensch dat het na zijnen dood openbaar gemaakt zal worden, zegt Boulanger: Ik zal mijzelven morgen het leven benemen, niet omdat ik wanhoop aan de toekomst, maar dewijl ik niet in staat ben het verschrik kelijk ongeluk te dragen, dat twee maanden geleden mij getroffen heeft. Ik heb getracht te strijden; maar ik kon het niet te boven komen. Mijne aanhangers zullen er mij geen verwijt van maken, dat ik besloten heb te verdwijnen wegens eene zóo groote smart, dat iedere arbeid mij onmogelijk is geworden. Op ruim 54jarigen leeftijd nog zich uit liefdepijn van kant maken, waarlijk, nog slechts deze excentriciteit ontbrak aan den avontuurlijken levensloop van den brav' gé- néral Boulanger spoort voorts zijne aanhangers aan, den strijd voort te zetten tegen hen die, tegen alle wetten in, hem ver van zijn vader land hebben doen sterven. Nooit, zegt hij, heb ik mij zeiven iets te verwijten gehad; de geschiedenis zal mij niet gestreng veroordee- len, maar wel gestreng zal zij zijn voor mijne vervolgers, die getracht hebben een loyaal soldaat te vernietigen door een monsterachtig politiek vonnis. Hij herinnert er aan, dat hij herhaalde malen zich gevangen heeft willen geven, zoo men zijne zaak volgens de rege len van het gewone recht wilde behandelen; doch zulke rechters zijn hem steeds gewei gerd. Ten slotte spreekt hij zijn leedwezen uit, niet te mogen sterven op het slagveld. „Op het punt van in het niet te verzinken," zoo besluit hij, »zal mijn vaderland mij wel veroorloven uit te roepenLeve Frankrijk Leve de republiek De regeering is niet voornemens ten aan zien van China eenige beslissing te nemen, alvorens de kamers bijeenkomen. Men houdt den toestand voor kalmer, sinds 's keizers proclamatie en diens toezegging aan de ver tegenwoordigers der groote mogendheden. Met het nemen van voorzorgsmaatregelen zal men evenwel voortgaan en schepen worden in gereedheid gebracht, terwijl in de haven van Toulon drie pantserschepen tot vertrek gereed legen. Dinsdag had op de ceintuurbaan een spoorwegongeluk plaats, waarbij verschillende personen min of meer ernstig gekwetst werden doch weinig materieel beschadigd werd. Eene machine, die bij het station Courcelles aan het rangeeren was, liep op den personentrein van Parijs naar Auteuil. De reizigers werden door den schok op elkander geworpen. Te Doucaster heeft een velocipedist zich in den letterlijken zin van het woord dood gereden. Hij heette Arthur Wingfield en woonde te Sheffield. Zaterdag deed hij mede in eenen wedstrijd te Doucaster. De af te leggen afstand bedroeg 25 Eng. mijlen. Toen hij den eindpaal bereikte, hielden zijne han den krampachtig de handvatsels omklemd en rustte zijne kin op het stuurtoestel. Hij was bewusteloos, moest van het toestel afgenomen en naar binnen gedragen worden, doch kreeg zijn besef niet terug en stierf, ondanks ge neeskundige hulp, in den nacht. Te Liverpool wisten twee knapen, van 8 en 10 jaar, een kameraadje te bewegen met hen naar een diepen poel te gaan en daar zich geheel te ontkleeden. Het kereltje werd daarop door hen in het water geduwd, waaruit later zijn lijk werd opgevischt; zijn kleederen deelden zij samen. Toen na eenige dagen de politie met het verdwijnen van den jongen in kennis werd gesteld, en zij aan het zoekeu ging, kwam de geheele misdaad aan het licht. Bij de arrestatie der jeugdige moordenaars droeg een van hen den kiel, de broek en het hemd van het vermoorde vriendje. Men kan toch moeielijk gelooven, dat de jongens wisten wat zij deden, toen zij hun kameraadje in het water stieten. Een trein met pelgrims uit Trier is in botsing gekomen met eenen sneltrein uit Koblenz; een aantal wagens en de locomo tieven werden beschadigd, doch gelukkig werden slechts weinige menschen gewond. Dinsdag is voor het spoorwegverkeer tusschen Berlijn en de verschillende voorste den over eenen afstand van 50 kilometer het nieuwe kringtarief ingevoerd, waardoor de prijzen ongeveer 60 pCt. lager zijn geworden dan tot dusver. Het hoofddoel van dezen maatrégel is, het stijgen der huurprijzen te Berlijn te verminderen en de overbevolking af te leiden naar de voorsteden. In antwoord op het tot hem gerichte adres heeft de Paus eene toespraak doen voorlezen waarin hij zijne voorliefde betuigt voor de jongelingschap, welke hij gelukkig is in zoo grooten getalle rondom hem vereenigd te zien. Hij wenscht der jeugd geluk, dat zij zich niet overgeeft aan de dwaling en zich niet afscheidt van de Kerk, ter verkondiging van de verderfelijke leerstellingen van het leekendom, welke niet in staat zijn den bloei van het huisgezin te verzekeren. Zij, die be weren dat de Paus vrij is, stellen het begrip vrijheid valsch voor. „Mogen de vruchten van uwen pelgrimstocht," aldus eindigde de toespraak, „eene nauwere vereeniging met den Paus zijn, en tevens het vaste besluit om zijne zaak te verdedigen met alle wettige middeleu." De diefstallen op de Italiaansche spoor wegen zijn in den laatsten tijd weder zeer toegenomen, zoodat men grond heeft aan eene goed georganiseerde geheime dieven bende te denken. Verschillende firma's, die de dupe zijn geworden van de diefstallen, hebben zich daarom met klem tot de regee ring gewend. Zoo b. v. een bankier uit Flo rence, die in een behoorlijk verzegelden brief 30,000 fr. naar Triest zond, welke brief bij aan komst te Venetie nog het juiste gewicht aan wees, te Udia merkbaar lichter bevonden werd en bij opening door den geadresseerde te Triest van 10,000 fr. beroofd bleek. Aan een ander pakket ontbrak 3800 fr. terwijl een brief geadresseerd aan een kamerlid, 2000 fr. te weinig bevatte. Wat vooral op merking verdient is, dat niet de minste beschadiging aan de zegels was te ontdekken, zoodat de dieven in het bezit schijnen te zijn van een middel, om de zegels voor zichtig af te lichten. De betrokken firma's hebben eene premie uitgeloofd, waardoor zij hopen op het spoor der dievenbende te komen. ROME, 2 October. Heden middag be schimpten een vijftigtal pelgrimsdie het Pantheon bezochten, het graf van Victor Emmanuel. Een hunner schreef in het nabij het graf neergelegde vreemdenboek„Weg met Victor EmmanuelEen ander „Leve de Paus Koning Daarbij spogen zij op het boek. Zij werden gevat en zullen onmiddellijk worden veroordeeld en over de grens gezet. De Fransche pelgrims werden door 't publiek geslagen, terwijl troepen volks de stad door- loopen, die de pelgrims uitfluiten. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September ingelegd f 3203,97; terugbetaald f 2629,78. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1271. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September: ingelegd f 1455.45s; terugbetaald f 1556.99. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 879. WAALWIJK. Zondag 4 dezer, 's middags 12 ure, door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal van de erven A. N. van Riel. 1. Ursule, concert mazurka. Mendelsohn 2. Une Nuit Grenade, fantaisie. Kreutzer. WAALWIJK, 3 October 1891. De heer A. J. van Beek, van Loonschendijk gem. Kaatsheuvelis sedert 1 Oct. als sur numerair in dienst gesteld aan 't spoorweg station Waalwijk-Besoijen. Bij iets minder levendigen handel in de Langstraat bleven kalfkoeien en dito vaarzen sedert de vorige noteering in één doen. Stal vee was williger, ook vette koeien vonden tegen ruim vorige prijzen goede afnemers. Noteeringen kaltkoeien prima qual. f 290 a 315, 2e qual. f 220 a 250, dito vaarzen f 190 a 250, half afgemolken koeien f 100 a 140, slachtvee le qual. 68 a 72 ct., 2e qual. 60 a 65 ct., vette varkens 53 a 54 ct. per kg. schoon; biggen f 3 a 7. Hooi. De vraag blijft zeer levendig en overtrett het aanbod. De prijzen wisselen tus schen f 24 en f 40 per 1000 kg. naar gelang het schraal hooi 2e en le qual. betreft. Stroo wordt nog weinig verhandeld, er is nog weinig koren gedorscht, op levering wordt f 10 a 15 per 500 kg. geboden. De prijzen der aardappelen in de Boven- Langstraat neigen tot dalen en worden thans naar qualiteit voor f 2.50 a 3.50 per Hl. af geleverd. Uit het land van Heusden en Al- tena worden de jammen voor f 4.25 a 4.75 aangeboden, de drielingen er van voor f 2.50 a 4; roode kool 8 a 10 ct. per stuk; witte dito 5 a 7 ct. Het koolgewas is dit jaar grootendeels mislukt. Woensdagavond ontspoorde de tram van Waalwijk komende aan den Heikant tengevolge men daar ter plaatse uit den straatweg twee keisteenen had gebroken en met deskundig beleid zoodanig op de rails geplaatstdat eene ontsporing het gevolg moest zijn. Hoewel geen persoonlijke ongelukken voor kwamen, is de materieele schade aan loco- motiet en wagensvoor de Mij nog al be duidend. Het doel van den onverlaat is dus maar gedeeltelijk bereikt, personeele on gelukken had hij zeker ook verwacht en het is alleen aan het toevaldat de tram links uit ontspoorde, te danken, dat deze niet zijn gebeurd; ware de tram rechts uit ontspoord, dan was de locomotief gekanteld en in de sloot terecht gekomen en dan waren er twee menschenlevens (machinist en leerling) in groot gevaar geweest. De politie stelt een ernstig onderzoek in naar den dader of daders van den lagen aanslag en te hopen is hetdat zulks het gewenschte resultaat zal opleveren opdat zij 1 hunne verdiende straf kunnen ondergaan. Volgens de bij de provinciale commis sie voor den hagelsnood in Noord-Brabant ontvangen ofiicieele opgaven der gemeente besturen, bedraagt de schade ruim f 680,000, terwijl de som der in de Noordbrabantsche gemeenten gehouden collecten slechts onge veer f 28,000 beloopc. Daar deze opbrengst tot het eenigermate lenigen der ramp op verre na niet toereikende is, stelt de commissie nog pogingen in 't werk om van regeeringswege machtiging te erlan gen tot het houden eener algemeene collecte in het rijk. De burgemeester van Loosduinen waar schuwt tegen het gevolg geven aan de be stellingen van pluimgedierte enz. uit de ge meente Loosduinen onder den naam van dr. of mr. H. Bosman, zijnde bedoelde persoon aldaar onbekend. De berichten over de bestorming van het pas opengestelde land in Oklahama door zooveel duizenden kolonisten meer dan waar voor plaats was, geeft the Standard aanleiding tot een behartigenswaardige waarschuwing. „Dit feit," zegt het blad, „is zoo leerrijk, dat men er nog wel '•ens uitdrukkelijk op wijzen mag voor hen, die nog altijd gelooven, dat in de Vereenigde Staten uitgestrekte goede gronden maar wachten om door hen bebouwd te worden. Dat was het geval voor 30 jaren. Thans is het niet meer zoo. Men kan nog genoeg goed land koopen in Amerika, maar slechts weinige stukken grond in de nabijheid van spoor of waterwegen vinden. Landheeren, geestelijken en anderen zullen een goed werk doen, als zij dit feit voor oogen houden aan de plattelandsbewoners. De legende, dat zij maar naar de Vereenigde Staten hebben te gaan om daar land te nemen en te bebouwen, is al te vast bij hen ingeworteld. Men kan bijna als zeker aannemen, dat tegenwoordig geen klasse van arbeiders naar de Vereenigde Staten moet gaan, zonder toegerust te zijn met een redelijk kapitaal. De loonen mogen hoog schijnen, het werk op het land is er zwaarder, alles is er veel duurder, het voedsel is er slechter en het leven ruwer. Over het geheel zijn de voor uitzichten van den arbeider daar niet veel beter dan hier. Capelle, 1 October. De heer W. van Raamsdonk, sedert 1 December jl. als onder wijzer aan de school in de Nieuwstraat ver bonden, is in gelijke betrekking benoemd aan de christelijke school te Raamsdonkveer. Loonopzand, 1 October. Den laagsten in schrijvers, de heeren Van Meerendonk en Van Riel, te Tilburg, is door den gemeente raad het bouwen der nieuwe school alhier gegund. De inschrijvingssom bedraagt f 6096. Men heeft het hier op de aardappelen gemunt. In den Klokkenberg bij J. v. J. hebben dieven een heel veld gerooid of, beter gezegd, uitgekrabd. Men vermoedt, dat de daders op den Hei kant te Tilburg thuis behooren. BAARDWIJK, 30 Sept. Zondagavond had al hier eene vergadering plaats, waartoe uitgenoo- digd waren alle Baard wij ksche kiezers, om, ge lijk het convocatiebiljet luidde, te liooren hoe voortaan alle kiezers dezer gemeente gelegenheid zullen hebben mede te werken tot het stellen van candidaten voor het lidmaatschap van den raad. De lezer denkt wellicht dat het hier geldt de op richting eener kiesvereeniging. Geheel onjuist is de benaming niet, maar de wijze, waarop hier gewerkt wordt is toch ge heel eigenaardig. Bij de groote uitbreiding, welke de kiezerskring door de tegenwoordige kieswet heeft ondergaan en die, gelijk te verwachten is, door deze regeering nog ruimer getrokken zal worden, kan het zijn nut hebben in wijder kring bekend te maken de wijze, waarop hier gehan deld wordt. Hoe grooter toch het getal kiezers, hoe meer de eisch tot samenwerking zich doet gevoelen, dewijl anders de overgroote meerderheid van kie zers zich schikt naar den wil eener kleine min derheid, soms naar den wil van enkelen, gelijk dit op het platteland bij verkiezingen voor den raad niet zelden plaats heeft. Ook ons schijnt eene kiesvereeniging noodig ter voorbereiding van het werk aan de stembus. Het doel, dat hier beoogd wordt, is niet anders dan aan het kiesrecht voor eiken kiezer zijn volle waarde te geven, te verkrijgen, dat elk kiezer, gelijk de wet het wil, zijn kiesrecht onbelemmerd uitoefene Hoe de mannen, die in Baardwijk de kiezers beweging leiden, er over denken, kunnen wij niet beter weergeven dan door hier te laten vol- en de rede, door den voorzitter gehouden, die oor alle aanwezigen met de meeste aandacht gevolgd werd en blijkbaar een goeden indruk maakte. Hieruit en uit al wat dien avond aan de bestuurstafel werd gesproken, blijkt hoe het doel: hgelijk recht voor alle kiezers" wordt betracht met wegdenking van alle partijschap, waarover trou wens in Baardwijk niet te klagen valt, en met volkomen eerbiediging van elks vrijheid van han delen. Mits de kiezers gelegenheid hebben mede te werken tot het stellen van candidaten is men contentwie gekozen worden staat gelijk. Doch geven wij het woord aan den voorzitter, die ongeveer als volgt sprak Mijne Heeren «-Indien vaderlandsliefde terecht geroemd wordt als eene deugd, die eene natie tot eer verstrekt, dan zal gewis de liefde voor dat gedeelte van het geheel, dat voor de meesten onzer kan ge noemd worden de plek waar onze wieg op stond, waar eens ons graf op staat, dan zal de liefde voor dat plekje, dat voor ons Baardwijk heet, ons niet tot oneer strekken. Bezield met deze gedachte, wenschen wij u heden avond te spreken over een onderwerp, dat het belang onzer, ons dierbare gemeente betreft, ovèr de verkiezingen van den raad, hoe voortaan in deze gemeente voor alle kiezers gelegenheid zal zijn, om op den voet van gelijkheid voor allen mede te werken tot het stellen van candidaten. Vooraf kwijten wij ons gaarne van den aange- namen plicht, dank te brengen, in de eerste plaats aan onzen geachten burgemeester, die, zoodra hij door ons met het plan werd in kennis gesteld, daaraan zijne volle adhaesie schonk en sedert, gelijk ons bleek, hetzelve bij meerdere gelegen heden met zijn aanbevelend woord steunde; dank te zeggen aan u voor uwe opkomst, die door ons ten zeerste wordt op prijs gesteld en waarin wij gaarne een bewijs van gezonde belangstelling willen zien, die de zaak verdient. Dan hechten wij er aan te verklaren, dat wij werken voor allen en tegen niemand, gelijk trou wens blijken zal uit wat verder volgt. Voor allen: namelijk voor alle kiezers, opdat hun kiesrecht de volle waarde erlange. Tegen niemand: Zoo b.v. maken wij hen, die tot dusverre de candidaten stelden zonder en buiten de kiezers, daarvan in de verste verte geen verwijt, integendeel; wij zien in wat gebeurde slechts een uitvloeisel van be staande toestanden, zoolang, de kiezers niet sa menwerkten kon het wel niet anders. Tegen niemand. Vraagt gij ons bijv. hoe wij denken over de tegenwoordige raadsleden, dan spijt het ons zeer, dat zij heden avond allen afwezig zijn op eene vergadering, waar wij hen zoo noode missen; wij hopen, dat zij er later beter over zullen denken. Wij respecteeren hen gaarne als goede burger» doch hun raadsleven is voor ons een raadsel (wat echter niet hunne doch onze schuld is.) Misschien ligt het op den weg van ons streven, ook hierin verbetering te brengen. Ons schijnt dit gewenscht èn voor de raadsle den èn voor de kiezers èn voor de gemeente. Voor de raadsleden, opdat hunne verdiensten gekend en gewaardeerd worden, voor de kiezers, opdat wij hulde kunnen brengen aan wien het verdienen, voor de gemeente, omdat te verwach ten is, dat, als de raadsvergaderingen door het publiek gevolgd worden, de puntjes meer op de zullen gezet worden Hierover echter misschien later, voor heden willen wij alleen constateeren, dat de wijze, waarop de raadsleden tot dusver gekozen werden, ons niet kan bevallen. De kiezers oefenen niet hun kiesrecht uit, doch bewijzen alleen stemdiensten. Eendracht maakt macht/ deze gulden spreuk onzer vaderen vindt vooral hun toepassing bij verkiezingen. Zonder samenwerking, zonder eendrachtige sa menwerking vermag men niets. Laat een kiezer, hij moge nog zoo goed op de hoogte zijn, zelfstandig optreden, zelf eene keuze doen er. den naam van den persoon, dien hij het beste vindt, op zijn biljet plaatsen, zijne stem zal in het water vallen wil hij, dat zijne stem effect sorteere, hij is verplicht zijn kiesrecht prijs te geven en zich te bepalen tot het stemmen op een der candidaten gesteld zonder en buiten hem, hij moet partij kiezen tusschen personen, bij wier keuze de kiezers niet gehoord zijn. Hij treedt eerst op als het voornaamste werk geschied is. Bij periodieke verkiezingen staat het zoo, dat de kiezers gewoonlijk een paar dagen voor de stemming nog niet weten, over wien het gaat en dat heet dan toch zijn kiesrecht uitoefenen. Wanneer wij willen trachten daarin verbetering te brengen, dan gelooven wij te mogen rekenen op de medewerking van alle kiezers, die het goed meenen met de gemeente en prijs stellen op het volle en vrije gebruik van hun kiesrecht, want men mist het volle en vrije gebruik van zijn kiesrecht, als men niet gehoord wordt bij het stellen van candidaten. Na deze inleiding volgde een kort oogenblik van rust ter overweging van het gesprokene, waarna de epreker zijne rede aldus vervolgde: Hoe wij het willen Voor elke verkiezing worden alle kiezers opge roepen tot eene vergaaering voor het stellen van candidaten. Als regel wordt aangenomendat op die vergadering niemands candidatuur openlijk wordt aangeprezenlaat staan van aangevallen zulks om alles te vermijdenwat iemand in het minst hinderlijk kan zijn. De kiezers worden voldoende op de hoogte geacht om zelf te kiezen. Voor elke vacature worden bij meerderheid van

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2