BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Weerkundige waarnemingen een telegram ontvangen, waarin kort en bon dig wordt medegedeeld, dat kapitein Young- husband en zijn tweede luitenant Davison thans op hun beurt „verdreven" zijn uit den Pamir en het dal van Ali-Tchar. Deze lakonieke mededeeling was natuurlijk voor de conservatieve pers reden genoeg om op haar stokpaard te stijgen en opnieuw te laten blijken, hoe ongerust zij zich maakt, wanneer een Russisch ontdekkingsreiziger of hoofd van een detachement in die streken avances maakt. Verwikkelingen als dezen zijn echter in Azie tusschen Rusland en Engeland reeds zoo herhaaldelijk voorgekomen, dat er geen enkele reden tot ernstige ongerustheid bestaat en een kalm afwachten van den loop der za ken zeker het best is. De tweede groote jaarmarkt van paarden te Brussel in dit jaar zal den 28en October a. s. gehouden worden. Er zullen aan „paar denfokkers, kooplieden en voortbrengers" de volgende belooningen worden toegekend: a. voor het grootste getal paarden een premie van 300, 200 en 100 francs; b. voor het schoonste lot zware trekpaarden een premie van 250, van 150 en 100 francs; c. voor het schoonste lot lichte trekpaarden een premie van 250, 150 en 100 francs, en d. voor het schoonste lot ponies een premie van 100 en een van 50 francs. Voorts wordt in ieder der vier afdeelingen een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen medaille uitgereikt. De opbrengst der indirecte belastingen be draagt over September jl. fr. 11,361,100 meer dan de raming, en tr. 8,498,600 meer dan in 1890. Een onlangs te Toulon overleden zon derlinge oude dame, die door het volk om haar zucht tot navolging van Engelschen Ma dame Miss werd genoemd, heeft een zonder linge uiterste wilsbeschikking nagelaten. Zij vermaakte haar geheele vermogen tusschen de 7 en 8 millioen francs aan den onder nemer of onderzoekingsreiziger, die een ka ravaan van minstens 500 man in de wilder nissen van Afrika leidt, verder dan ooit eenig Europeaan is doorgedrongen, en die daarna minstens de helft zijner manschappen heel huids in Frankrijk terugbrengt. Door het Parijsche dagblad Paix wordt, in een sensatie-artikel. Spanje betrokken in het Drievoudig Verbond. Het blad weet te vertellen, dat, volgens deze, in het geheim gesloten overeenkomst, Spanje de troepen van dat verbond op zijn kustgebied zal laten aan land zetten tegen eene door Duitschland te geven vergoeding van 100,000 Mauser ge weren. Fraai verzonnen inderdaad. In Spanje loopen weer geruchten omtrent eene aanstaande ininisterieele crisis. De hertog De Mandas, gezant te Parijs, zou in 't kabinet treden. In Catalonië zouden op vermoeden van samenzwering, een aantal personen zijn ge arresteerd, burgers zoowel als militairen. Op de scheepswerven Carron en Hermitage zacht, dan zou ik niet aarzelen. Zij bleef steken, zij zag aan den Pool, dat zij hem gekrenkt had, en er lag immers ook in den klagenden toon van hare woorden een zucht van vervlogen hoop. Maar toen Kolschitzky haar, thans zonder een woord te spreken het doekje wilde teruggeven, nam zij het niet aan, maar fluisterde, alsof zij plotseling tot andere gedach ten was gekomen: Doe wat gij goed acht, ik heb ook geen recht zijn vrienden te verhinderen, zijn wil uit te leggen en gij zijt zijn vriend. Gij zult mij verdedigen tegen verwijten. Hij zal u geen kwaad woord zeggen, riep de Pool, wiens gelaat weer ophelderde, ik zal alleen verantwoorden wat ik doe. Maar ik wenschte dat ik u in moeilijker zaken kon bewijzen, dat ik liever mijn leven zou geven dan u aan iets onaangenaams bloot te stellen. En nu, vaarwel, ik zal het doekje meenemendenk een weinig aan mij als ik de stad zal hebben verlaten, het zal mij geluk aanbrengen indien gij in uw ge bed mijner gedachtig zijt. Louise's oogen zwommen in tranen, God zij met u, snikte zij en hare stem beefde, mijn hart bidt voor u. De Pool kuste haar de handen en rukte zich los. als ik terugkom, als God mijn leven spaart, dan zal ik meer vragen. Beproef uw hart, mijn lieve, of het zich tevreden kan stellen met iemand, die u meer dan zijn leven bemint. Daarmee snelde hij heen. XXIV. DE BODE. De vorige boden van graaf Starhemberg waren over den Don.iu gezwommen, om langs een an deren oever, waar slechts Turksche ruiterbende te vreezen waren, hun doel te bereiken. Kol schitzky koos, in vertrouwen op zijn vermom ming, den gevaarlijken weg midden door het Turksche leger. Nog tot in den jongsten tijd be stonden de onderaardsche gangen onder den volks tuin, die uit den tijd der Romeinen dagteekenden, en zich ver uitstrekten. Men had daarvan vroeger bij uitvallen gebruik gemaakt, maar thans was dit niet meer irogelijk, daar de Turksche mijnen hier reeds tot aan het bastion van den burg wa ren genaderd. Kolschitzky maakte zich de ge- aan de Theems is sedert Maandagmorgen eene werkstaking ontstaan onder de voerlie den, zeelieden en stokers. De werkstakers hebben eene sterke wacht aangesteld om het aanwerven van plaatsvervangers te verhinde ren. Zij hopen, dat de werklieden op de lichterschepen zich bij hen zullen aansluiten. Er heersent eene groote opgewondenheid in de omstreken. De politiemacht is versterkt. Volgens berichten over New-York uit Mexico zijn er ernstige ongeregeldheden ge pleegd door Indiaansche stammen op Duitsche nederzettingen, die door de Indianen zijn aangevallen. In koelen bloede werden twee honderd mannen, vrouwen en kinderen ver moord. De regeering heeft troepen derwaarts gezonden. Het grafmonument van den Duitschen kei zer Frederik is dezer dagen uit Serravezza, bij Carrara, te Berlijn aangekomen en aan prof. Begas toevertrouwd, die nu de laatste hand er aan zal leggen. Het zal waarschijn lijk den 18en October, keizer Frederik's ge boortedag, op het graf geplaatst worden. Het stelt den keizer voor, op zijn veld- mantel liggende, in zijn kurassierswapenrok, met den Pruisischen koningsmantel over de voeten in breede plooien afhangend. De zij wanden van de sarcophaag zijn met verschil lende voorstellingen versierd. Aan het gebeurde met de Fransche pel grims te Rome wordt door onze bladen geen staatkundige beteekenis gehecht. De Nat.-Zeitung meent, dat de Franschen hieruit kunnen leeren, hoe diep het gevoel der onaantastbaarheid van Rome in Italië is geworteld. De Vossische Zeitung schrijftHet voor gevallene zal aan de Duitsche ultramontanen toonen, hoe gevaarlijk het is, het herstel der wereldlijke macht van den Paus te verlangen en hoe zeer het gevoel der Italianen zich daartegen verzet. De „Katholieke Germania" zegtHet Romeinsche gepeupel heeft zich aan een op ruiend schandaal tegenover de pelgrims schul dig gemaaktdezen zijn onschuldig aan de kwajongensstreken van enkelen. Het is aan de onhandigheid en de oogluikende toelating der politie te wijten, dat de buitensporigheden zulk een grooten omvang hebben genomen. STUTTGART, 6 Oct. De koning is he denmorgen 6 u. 55 m. overleden. (Koning Karei Frederik Alexander van Wurtemburg werd 6 Maart 1823 te Stuttgart geboren, huwde in 1846 met grootvorstin Olga van Rusland en volgde in 1864 zijn vader in de regeering op.) Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Oos tenrijk-Hongarije, Duitschland en Italië de Turksche nota over de Dardanellenquaestie eenvoudig voor kennisgeving hebben aange nomen. Van Eugeland verwacht men dat het hetzelfde zal doen. Een ruiterstukje. De Oostenrijksche offi cier Barger heeft dezer dagen in Engelsch- Indië een waar kunststukje uitgehaald en wel een ritje van Bombay naar Calcutta. Den 25 Mei besteeg hij, enkel vergezeld door een Portugeesch bediende uit Goa, zijn Arabisch paard. De knecht bereed een gewoon Indisch paard. Na 95 dagen kwamen beiden, na heel wat avonturen beleefd te hebben, te Calcutta aan. Bij 't doorzwemmen van een rivier ver legenheid van een hevigen aanval ten nutte, om door een dezer gangen naar buiten te komen, zich onder de Turksche strijders te mengen, en met dezen, toen de aanval werd afgeslagen, naar het leger terug te wijken. In het gewoel sloeg niemand acht op hem, daar zijne kleeding die van een aga en met bloed en stof bedekt was, alsof hij uit een hevig ge vecht kwam. Bij de eerste gelegenheid verliet hij de terugtrekkende benden en richtte zich naar het zijden tentpaleis van den Grootvizier, waar juist eenige Tartaren zich in het boogschieten oefenden; hij mengde zich onder de nieuwsgierige toeschouwers. Een Tartaar had juist zijn pijl op den boog gelegd, toen hij den aankomerde bemerkte. Ik wed op dit schot, aga, om een beurs piasters, riep hij, aat gij het mij met uw pistool niet ver betert. Aangenomen I hernam Kolschitzky, en trad in den kring. De Tartaar legde aan, de pijl snorde weg en trof de schijf bijna in het middelpunt. Stephan schoot, zijn kogel ging midden door het middelpunt, de Tartaren juichten hem toe, en bespotten den boogschutter, die de wedden schap had verloren, maar de knal van het schot lokte Said uit zijn tent. De aga der Janitzaren monsterde Stephan met een donkeren blik, maar deze gaf dien met koele bedaardheid terug. Wie zijt gij? vroeg Said, toen hij had ver nomen, hoe voortreffelijk de vreemde aga had geschoten. Ik ken u niet. Dan waart gij ver van het bastion der Giaurs, daar heeft ieder mijn zwaard kunnen zien blinken, hernam Stephan. Als de aga der Janitzaren voor het bastion verschijnt, dan moeten zij vallenwas het trot- sche antwoord. Ik vroeg u wie gij zijt? Men noemt mij Ibrahim, den leeuw van den Euphraat. Ik kwam met weinige krijgers, maar ieder van hen was honderd man wuard. Zij zijn in het Paradijs. Wanneer zal de dag komen, dat liet spel met 'die honden zal ophouden, en dat de Vizier ons de stad ten buit geeft? Laat mij aan uwe zijde, om u den weg te banen. Er waren onder de hulptroepen, die de vaan van den Profeet waren gevolgd, veel Sheiks, Emirs en andere opperhoofden, die zich onafhankelijk loren zij al hun bagage en zelfs de zadels. Daarop dienden tapijtjes voor zadels. Gedu rende de reis zwommen zij door 120 rivieren. Als voedsel diende alles wat zij in de dorpen konden machtig worden. Bij hun aankomst te Calcutta zagen zij er zoo verreisd en ver dacht uit, dat ze in geen enkel fatsoenlijk logement een onderdak konden vinden. De vijftig millioen roebels der nieuwe Rus sische leening, die in Duitschland zouden worden uitgegeven, zijn voor 4/5 door Fran sche bankiers en voor het overige door Rus sische bankiers geplaatst. Groote verwoestingen zijn in Argentinië aangericht door de sprinkhanen en de schade is grooter dan ooit te voren. De president der republiek is naar het binnenland ver trokken om te zien waar de meeste hulp noodig is. De groote meerderheid van het parlement heeft hare goedkeuring verleend aan de finan- cieele wetten, welke veel ongerustheid veroor zaken. Er is eene meeting belegd, om tegen die wetten verzet aan te teekenen. Nouguez, die den afwezigen president der republiek vervangt, is vijandig jegens die wetten ge stemd. CAPELLE. Donderdag 8 October, in het lokaal L. F. van Dongen humoristische voordrachten door den heer G. G. C. Ruijs. Over de maand September 1891, te W A A L W IJ K. Gevallen regen 2dl/9 mill., vorig jaar 22s/4 mill,, verschil -f- 63/8 mill, 7 Regendagen 1, 2, 3,14,18,19, 20 Sept. vorig jaar Sept. 6 verschil -f- 1. De minste regen viel 2 Sept. zz Va ndH- De meeste regen viel 3 Sept. zz 151/} mill. Karakter van het weer, zeer schoon nimmer koud en bij uitzondering frischweer. Windkracht Vio enkele dagen 2/10 en op 1, 6 en 17 Sept. Vio^Vio* Windrichting. N. 23 O. niet Z. 13, 26, 29, 30. W. 6, 15, 19. N.-O. 3 N.-W. 5, 16. Z.-O. 8 ïl 12, 22. Z.-W. 1, 2, 4, 7, 14, 17, 18, 20, 21, 24, 25, 27, 28. Gevallen regen van 1 Oct. 1890 tot 1 Oct. 1891 zz 7101/4 mill. Regendagen van 1 Oct. 1890 tot 1 Oct. 1891 zz 144 WAALWIJK, 7 October 1891. Wij vestigen er bij deze de aandacht van be langhebbenden op, dat de prijzen, getrokken in de loterij der landbouwtentoonstelling al hier, die niet binnen 14 dagen 11a de trek king zijn afgehaald (dus 11 October a. s ver vallen aan het uitvoerend bestuur, dat ze verkoopt ten bate van den algemeenen arme van Waalwijk. De harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Besoijen herdenkt dezer dagen haar 50 jarig bestaan. Het bestuur heeft, om dat feest hielden, en eenigermate op eigen hand oorlog voerden. Said moest Stephan voor zoo iemand houden, wien de onderscheiding van een aga niet toekwam, maar wien men deze aanmatiging toe stond, zoolang men deze hulptroepen noodig had. Door roof en plundering verspreiaden zij schrik, zij streden slechts om buit, maar bij de stemming, waarin Said zich bevond, was een gesprek met een dezer opperhoofden hem welkom. Hij nam Stephan mede naar zijn tent. De Grootvizier, zei hij, is verblind door eene vrouwhij luistert naar een Grieksche renegaat, die hij tot zijn gemalin heeft gemaakthij wil de Christenstad niet verwoesten, maar haar tot de overgave noodzaken, omdat hij aan de krijgs lieden den buit misgunt, die hun toekomt. Stephan knarsetandde, hij balde de vuist, zijne lippen mompelden een arabischen vloek. Èen giftige slang moet men vertrappen, zei hij zacht, toen hij bemerkte, dat Said een dergelijk ant woord van hem verwachtte. Dat zou thans gevaarlijk en ook te laat zijn, hernam Said maar wanneer de dapperen, die de vaan van den Profeet zijn gevolgd om roem en buit te behalen, hun geduld verliezen, als zij in opstand komen, als zij den storm tegen Weenen eischen, dan moet hij toegeven. De ulema's moeten het woord van den Ko ran doen hooren, dat hij vergeten is. Dat durven zij niet wagen, hij heeft den Hatti-Sherif van den Grooten Heer. Wij zijn slechts schatplichtigen van den ka- lif, de lvoran verkondigt den wil van den Profeet, niet de Groote Heer. Ik ken een ulema achter Belgrado, die zelfs den Grooten Heer wel het be vel van den Profeet zou durven herinneren. Zijn stem is een vlammend zwaard. Ware hij hier, hij zou den onwaardige de vaan van den Profeet ontrukken en het leger bewegen zich ook zonder bevel van den Serdar op de Christenstad te wer pen. Haal hem, fluisterde Said, alsof hij vreesde dat iemand hem zou kunnen beluisteren. Indien gij kunt bewerken, dat Kara Mustapha moet toe geven, dan zult gij met schatten beladen naar den Euphraat terugkeeren. Maar de lippen van den verstandigen man zwijgen van datgene, wat zijn hart begeert. Mijn tong is niet die van een vrouw, hernam de Pool. zoo praktisch mogelijk te vieren, gemeend niet beter te kunnen doen, dan bij de inge zetenen gelden in te zamelen, om daaruit eenige nieuwe instrumenten aan te koopen en de oude te laten nazien en stemmen. De uitslag der collecte moet nog al gunstig geweest zijn. De heer P. van Hoek, consulent der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw, is benoemd tot rijkslandbouwleeraar. In het belang van den landbouw Men verzekert, dat het in de bedoeling der regeering ligt, bij het departement van waterstaat een afzonderlijke afdeeling voor landbouwzaken in te stellen, onder leiding van een erkende specialiteit op landbouw gebied. Vad. De commissie uit den raad der gemeente 's Hertogenbosch, belast met het onderzoek naar de grieven der burgerij tegen den com missaris van Jpolitie, heeft haar rapport in handen gesteld van het hoofd der gemeente, dat nu, ter bekorting en vergemakkelijking der quaestie, de taak dier commissie, om ook den commissaris te hooren, zal overnemen. Wij mogen nu dus verwachten, dat, keert de heer Van Goor eerstdaags van zijn verlof terug, men heel spoedig aan het einde dezer onverkwikkelijke geschiedenis zal zijn. Het getal inwoners, tegenwoordige en vroe gere beambten, door de commissie gehoord, is zeer aanzienlijk. In Friesland, waar de werkeloosheid, ten platten lande vooral toeneemt, wordt in de raadsvergaderingen druk gesproken, op welke wijze dezen winter het best werk ver schaft zal kunnen worden. De ondervinding heeft geleerd, dat keiöteenkloppen, vlasbe werking enz. groote geldelijke offers van de gemeente vragen, wier financieele toestand in de meeste gevallen thans van dien aard is, dat deze eeoe dergelijke uitgaaf niet toe laat. In eene plattelandsche gemeente opperde een der raadsleden een denkbeeld, dat zeker niet te verwerpen is. Ongetwijfeld is het verbeteren van den bodem de beste wijze van werkverschaffing, omdat zij blijvende resultaten geeft, het pro ductievermogen van den grond verhoogt. In tal van gemeenten worden landbouwers gevonden, die wel gaarne tot verbetering hunner gronden zouden overgaan, doch dit laten om de kosten, die zij geheel moeten dragen. De gemeente nu zou in dezen kunnen bij springen, door bijv. 30 pet. der kosten van bewerking voor hun rekening te nemen, onder voorwaarde, dat aan die arbeiders de bewer king van den grond werd opgedragen, welke anders ten laste zouden komen van het bur gerlijk armbestuur. Deze subsidie zou niet zooveel beloopen als de ondersteuning aan het werkelooze, arme arbeidersgezin, terwijl de landbouwer mede profiteerde en de grond in de gemeente in waarde en opbrengst zou winnen. Dit subsidiestelsel zou dus voor beide partijen voordeelig werken en last not least den arme in staat stellen eigen brood te verdienen. Zou dit denkbeeld ook niet in verschillende gemeenten in onze streek met gunstigen uit slag in praktijk te brengen zijn De heer Henry Tindal heeft een „open brief" gericht aan den minister van oorlog, waarin hij 0. m. bij het bespreken van de begrooting van oorlog voor 1892 's ministers aandacht vestigt op enkele punten, waarvan wijziging hem wenschelijk voorkomt. Hij acht Said beval een neger sorbet te brengen en liet den gewaanden aga naast zich plaats nemen op het tapijt. Daarop zette hij het gesprek voort en zei: Zeg den ulema, dat de grootvizier aan den leiband loopt eener vrouw, die wel is waar haar geloof heeft afgezworen, maar wie nog het Christenbloed door de aderen vloeit. Die kat vleit hem en hij volgt haar raad. Ik heb hooren zeggen, hernam de Pool, dat de voornaamste gemalin van den Serdar de vrouw is geweest van een der verbitterdste vijanden der geloovigen, van een Maltezer. Dat is zoo en van dien heeft zij een zoon, die verdwenen is en waarom haar hart nog treurt. Eenige jaren geleden viel haar blik te Stamboul op een Duitseher, in wien zij meende haar zoon te herkennen en daarom droeg zij mij op om uit te vorschen wie zijn ouders waren. De Giaur ontsnapte mij, maar ik vermoed, dat de gemalin van Kara Mnstapha slechts daarom de scharen der geloovigen vergezelt, om naar hem te kunnen onderzoeken en den vizier te bewegen het land der Christenen te verschoonen. Zeg aan den ulema, dat hij aan de geloovigen moet verkondi gen, dat de vaan van den Profeet ontheiligd is in de hand van een weekeling, die aan eene vrouw gehoorzaamt, dan vergunt de Koran zijn bloed te vergieten. Er werd een emir aangediend, die verlangde Said te spreken. Deze stond op om naar buiten te gaan en verzocht zijn gast hier zijn terugkomst af te wachten. Kolschitzky maakte van dit oogenblik gebruik om den neger, die hem een schaal sorbet toereikte, een goudstuk in de hand te drukken. Wie heeft u geslagen? vroeg hij fluisterend, ik zie bloed op uw rug. De aga is streng in zijn toorn, antwoordde de neger en Kolschitzky zag hoe het gelaat van den zwarte vertrok, wiens somber, schuw uitzicht den Pool moed had gegeven eene toenadering te be proeven. De rechtvaardige is niet streng, slechts de on rechtvaardige is wreed. Ithyssa wilde liever sterven, hernam de neger. De hond bromt als de voet zijns meesters hem schopt. Kunt gij trouw zijn dan zal ik den aga verzoeken u aan mij te verkoopen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2