Nummer 81. Zondag 11 October 1891. 14e Jaargang. i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FE U1LLETOJS. Ds Goudsmid van, Woeaem UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden WmIvMk en Ikngstraatsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden1,00. Frauco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De knokkige man met de zeis is in de laatste dagen weer geducht aan 't werk en 't is of zijn huiveringwekkend werktuig bij voorkeur juist hen treft, die zich door hun politieke daden beroemd of berucht hebben gemaakt. Na Boulanger Charles Parnell. Enkele na- komers waren nog in discussie over het in gewikkelde vraagstuk of met Boulanger het eigenlijke boulangisme voor goed begraven is dan wel of de vroegtijdige en onverwacht spoedige ondergang van het boulangisme 's generaals vrijwilligen dood heeft veroorzaakt; velen waren 't nog immer niet met zichzel- ven en met anderen eens over de juiste in deeling van oorzaak en gevolg in deze, toen daar eensklaps uit Groot-Brittannie de tijding komt, dat Charles Stewart Parnell, de onge kroonde koning van Ierland, de ex-leider van de Iersche partij en de tegenwoordige leider van de naar hem geheeten fractie dier partij, te Brighton is overleden. Dit doodsbericht trof ons door zijn een voudige, lakonieke ir.kleeding, het trof ons omdatParnell een man was in de kracht zijner jaren (hij was in 1846 te Avondale geboren) en omdat er geen enkel gerucht had geloopen omtrent een ongesteldheid. Bou langer en Parnell! Treffende overeenkomst tusschen beider levensloop bij enorme ver schilpunten, treffend ook de plotselinge ver dwijning van beiden van het wereldtooneel, waarop men hen zulk een overwegende rol heeft zien spelen en waarvan men hen stap voor stap heeft zien terugtreen, beiden ver loren door hun eerzucht, beiden diep vallend wijl zij hoog, zeer hoog hadden willen stijgen. Charles Stewart Parnell werd geboren te Avondale, graafschap Wicklow, in Juni 1846 Zijn moeder was een miss Stewart dochter van den bekenden Amerikaanschen admiraal Stewart. In 1875 trad hij in het parlement van Engeland. In 1877 begon hij zich eenen naam te verwerven. Den 21 Oc tober 1879 stichtte hij de bekende Land 63. XXIV. DE BODE. De oogen van den zwarte straalden van blijd schap; hij wierp zich aan de voeten van Kol- schitzky. Gij zoudt over mij tevreden zijn, heer, koop mij en ik zal mijn leven voor u laten. Sedert de dochter van den aga gestorven is, gelijkt hij een tijger. Kunt gij maken, dat ik een vrouwelijke bediende uit den harem van den groot-vizier spreek vroeg de Pool. Mijne zuster bedient de meesteres, zij doet alles voor Ithyssa. Zorg dan dat ik haar dezen avond kan spreken, dan zal ik u helpen, indien het moge lijk is. Het scherpe oog van den Pool meende te- zien, dat het voorhangsel van een zijvertrek der tent zich zacht bewoog: hij gaf den slaaf een heime- lijken wenk. De neger kromp ineen, zijn angst verried, dat hij de nabijheid van een luisteraar niet voor onmogelijk hield. Maar op hetzelfde oogenblik werd ook reeds het voorhangsel weg geschoven en vertoonde zich een gesluierde vrouw. De neger sidderde op het gezicht der gesluierde, die hij maar al te goed kende, want het was de gemalin van zijn meester; maar uit zijn oogen straalde ook een vuur, alsof hij bereid was den vreemdeling te helpen, indien deze zijne vlucht met geweld wilde bewerkstellingen, en dit had allen schijn, want de Pool greep naar den dolk. Pas op of de aga komt, beet zij den neger toe, en zorg dat hij ons niet kan overvallen, zoo uw leven u lief is. Daarop wendde zij zich tot den Pool. Ik moet u spreken, laat den dolk in de scheede, van mij hebt ge geen verraad te vreezen. Op een wenk van Ayesclia volgde de Pool haar naar het zijvertrek van de tent. Hij had te lang in het Oosten verkeerd om zijne verrassing niet weldra te kunnen bedwingen. Het was voor League, het begin van Ierland's verzet te gen Engeland. Hij was het, die tot voorzit ter der Land League werd gekozen. Hij deed een triomftocht door Amerika, die bijna 2 millioen opbracht. Leider der Iersche partij, speelde hij een voorname rol en werd in de Kilmainham-gevangenis opgesloten. Dit was in 1881. In 1882 had de moord plaats op lord Cavendish welke wandaad Parnell dreigde te doen vallen. In 1887 bracht de Times zijne beschuldigingen tegen Parnell in, waarin deze beticht werd van samenspanning met de revolutionairen. Deze aanval viel geheel ten nadeele van de Times uit. De zaak met mevrouw O'Shea is te zeer bekend, dan dat wij er hier nog op zouden terugkomen. Parnell heeft zijn val als leider der vrij machtige Iersche partij niet lang overleefd, en zoo onverwacht zelfs kwam zijn doodsbe richt, dat bijna gelijktijdig het gerucht ge boren werd, dat hij Boulanger's aanstekelijk voorbeeld had gevolgd en de hand aan zijn leven had geslagen een gerucht, dat on- dertusschen beslist van allen grond ontbloot is geheeten. De laatste maanden hebben Par nell den genadestoot gegeven: indirect slechts zijn zijn relatien met de vrouw van zijn bes ten vriend schuld aan zijn politieken achter uitgang, direct is 't zijn houding, zoo vóór als na het proces geweest, welke hem ten onder heeft gebracht, welke hem van dag tot dag terrein deed verliezen tegenover zijn vroegere partijgenooten, die hem den rug hadden toegekeerd sinds hij zich als politiek leider onmogelijk had gemaakt en die hem onder Mac Carthy krachtig en met goeden uitslag bestreden. Aigezien van de vraag of Parnell zijn na tuurlijken dood is gestorven dan wel vrijwil lig den dood heeft gezocht, is 't niet te ont kennen, dat de dood van den ex-leider van home-rule, die de Iersche beweging heeft ge wekt en tot de overwinning heeft geleid, een belangwekkende gebeurtenis is, die op de toekomstige politieke verhoudingen in Enge land niet zonder invloed zal blijven. Wel was Parnell's invloed geducht afgenomen, hem niets nieuws, te ondervinden dat een intri gante vrouw had staan luisteren; reeds de om standigheid dat zij heimelijk de vrouwenvertrekken had verlaten en zich in de tent van Said had gewaagd, overtuigde liem, dat hij niet veel had te vreezen. Gij zijt niet wat gij wilt schijnen begon Ayescha, gij wilt Said aan den grootvizier ver raden, daarom hebt gij dien slaaf omgekocht. Ik kon ook wel andere redenen hebben, zeide de Pool glimlachend, er zijn schoone ge vangenen in den harem van den vizier. Gij liegt, gij wilt aan de gemalin van den vizier doen weten, welken last Said u heeft op gedragen. Ik zou een dwaas zijn, indien ik dat be kende, zoo ik dit oogmerk koesterde. Wie zijt gij Iemand die u misschien zou helpen om Said in het verderf te storten, indien gij geen dolzin nige voornemens koestert. Haat gij Said Hij is de moordenaar van mijne dochter. Gij ziet dat ik u met groot vertrouwen te gemoet kom, want ik ben zijne vrouw! Bij den heiligen Stephanus! riep de Pool verschrikt, indien gij de waarheid spreekt, dan kan ik u vertrouwen Ha! zei Ayescha glimlachend, thans hebt gij u verraden, gij zijt een Christen, een spion! De Pool verbleekte, wederom greep zijne hand naar den dolk, maar Ayescha rukte haar sluier af. Zie mij aan, Christen, riep zij, en haar ge laat vlamde van woesten toorn, ik zeg u, dat Said mijn kind heeft vermoord, en gij twijfelt nog of ik hem haat? Maar ik wil niet, dat de dolk, die op zijne borst mikt, zal misstooten. Dione vermag veel op den vizier, maar om Said de zijden koord te zenden, zou Kara Mustapha zekere bewijzen moeten hebben van zijn verraad. Zoudt gij als aanklager willen optreden, als Mus tapha van Dione eisdit, dat zij hare woorden zal bewijzen Vertrouw mij toe wat u herwaarts heeft gevoerd, word een werktuig van mijn haat, dan zal ik u helpen om uwe oogmerken te be reiken. De Pool weifelde niet langer, hij gevoelde, dat hij deze vrouw kon vertrouwen. Ik heb slechts een boodschap aan de gemalin van Kara Musta pha te bestellen, zei hij, sta toe dat de neger mij wel was zijn gelukszon gaan tanen, maar toch was hij, was zijn persoon voor velen nog een hinderpaal oin hand in hand te gaan met de Gladstonianen, wier kansen bij de aan staande algemeene verkiezingen nu veel be ter staan dan men had durven hopen. De nieuwe koning van Wurtemburg, heeft als Willem II de regeering aanvaard met eene proclamatie, door hem en al de ministers onderteekend. Daarin belooft hij de grond wet te handhaven, geeft aan zijn onderdanen de verzekering zijner welwillendheid en ver klaart hunnerzijds op dezelfde onderworpen heid, gehoorzaamheid en trouw te rekenen, als koning Karei steeds mocht ondervinden. De zwakken zullen bij den koning een steun vinden en de ontwikkeling en de voorspoed des lands zullen zijn eenig streven zijn. Te Stuttgart komt in de volgende week een congres bijeen van tegenstanders der aanhangige rijkswet op den sterken drank. Vooral in Beieren en trouwens in al de an dere staten, behalve Pruisen, vindt die wet, naar men weet weer een bedenksel van kei- zeizer Wilhelm, zeer veel tegenstand. In kalme afwachting kan men de interpel latie van den Italiaanschen afgevaardigde Giovagnoli over de gebeurtenissen van 2 Oc tober tegemoetziendaar de gemoederen weder gekalmeerd zijn en de manifestatiën ook weder tot het verleden behooren. Waar om men tracht door onjuiste berichten over en weer de zaak warm te houden, ia vrij duister. Zoo is 't gansch en al onjuist, dat de commissaris van politie den pelgrims een bepaalden tijd van vertrek heeft voorgeschre ven, «wijl hij anders niet voor hunne veiligheid kon instaaiv z0° was er geen reden voor het besluit der garibaldianen om art. 1 der grondwet, den katholieken godsdienst staats godsdienst heetend ter schrapping voor te dragen. „Schwamm d'rüber" zou vrij wat verstandiger zijn Baross, de Hongaarsche minister van finan ciën, heeft zijn begrooting voor het volgende jaar in het huis van afgevaardigden ingediend. daartoe in de gelegenheid stelt, en dan zal ik uwe bevelen gaarne gehoorzamen, want Said is de man, die op de bestorming van Weenen aan dringt, en ik ben een Christen, gelijk gij hebt geraden. Zijt gij een spion, wilt gij naar het leger van den Lotharinger? Ja, en als het mogelijk is, weer naar Wee nen terug. Hoor dan wat ik verlang. Ik zal u in nwe voornemens niet hinder.en, ik zal u zelfs hulp verleenen, waar gij die mocht noodig hebben. Daarvoor eisch ik, dat er binnen zes dagen een ulema gevonden worde, die den last van Said wil volbrengen, die de geloovigen tot opstand tegen den grootvizier aanspoort, en hen opwekt om Said in zijne plaats te stellen. Gij moet ver vullen wat Said neeft gewensclit tot zijn on- geluk 1 Ik begrijp u niet gij wilt dat Said zal trioral'eeren Laat mij er voor zorgen, viel zij hem inde rede, hem zijn triomf te vergallen. Maar wees hiervan verzekerd: indien de grootvizier niet binnen zes dagen verneemt, wie naar zijn leven en naar het opperbevel staat, indien hij niet de overtuigendste bewijzen krijgt, dat Said muiterij heeft aangestookt, dan beschuldig ik Dione van verstandhouding met de spionnen der Christenen, en dan valt haar hoofd. Indien ik mijn leven niet verlies, dan zal uwe begeerte worden vervuld, antwoordde de Pool vastberaden. ^Maar laat geen onschuldige er voor boeten, indien mij een ongeluk mocht overkomen, zoodat ik mijn woord niet houden kan. Ayescha glimlachte bitter, en antwoordde Ik kan wel raden welke boodschap gij aan de gemalin van den grootvizier hebt over te bren gen, en misschien ook wel van wien die komt maar zorg, dat geen ongeluk u belet, mij te ver gelden, dat ik om uwentwil die vrouw wil spa ren. Zij en de Duitscher, dien zij voor haar ver loren zoon hield, zijn de aanleiding geweest tot de bloedige daad van den kindermoordenaar. Help mij mijne wraak, dan zal ik mij met het bloed van den meest schuldige vergenoegen. Zij wenkte als tot afscheid en verdween achter een tapijt, dat zij ter zijde schoof; de Pool be proefde niet, haar terug te houden; hij gevoelde wel, dat bij deze vrouw alle vertoogen vruchteloos De ontvangsten stelt hij op 395,353,936 flo rijnen, de uitgaven op 395,340,94 L florijnen, en sluit dus met een overschot van 12995 fl. De minister van oorlog krijgt 4 millioen meer op zijn budget dan het vorige jaar. Woensdag is de begrootingscommissie uit de Fransche kamer weer bijeengeweest; in Duitschland worden de beraadslagingen over de begrootingen van leger en marine door de regeering ijverig voortgezet en over een paar weken zal de hoofdstad des Italiaanschen rijks alle ministers vereenigd zien om over financieele en economische maatregelen te beraadslagen. Men ziet 't: de politiek begint haar rechten te hernemen. Uit Teheran wordt aan de Times geseind, dat gedurende de laatste drie dagen opstootjes plaats vonden te Mesheddie gericht zijn tegen het tabaks monopolie. De zaken ston den geheel stil, tnaar de stad is thans rustig en de orde is geheel hersteld. In hetzelfde blad handhaaft de Parijsche correspondent zijne vroegeremaar sedert weersproken mededeeling, dat tusschen Rus land en Perzie een tractaat is gesloten, waarbij andere natiën van handelsbetrekkingen met Perzie worden uitgesloten en de veree- nigde diplomatieke vertegenwoordiging bui tenslands aan een der beide mogendheden wordt opgedragen. Een mogendheid heeft ook aan Nasr-ed-Din aangeboden op hare kosten een reis door Europa te maken als bijzonder bewijs harer vriendschap. De Shah zou daarop nog niet geantwoord hebben, maar tot weigering geneigd zijn. Verder zouden ei pogingen worden aan gewend om de Perzen op te zetten tegen de orthodoxe Mahomedanen, ten einde hen vrij te maken van de banden van het Kaliphaat, waarvan sultan Abdul Hamid van Turkije het krachtigste zoo niet algemeen erkende hoofd is. Uit Massowah wordt gemeld, dat Debeb het Afrikaansche hoofd, dat zich eerst aan Italië onderwierp en een tijdlang op grooten zouden zijn. Said keerde eerst na een geruimen tijd in zijn tent terug, en toen Kolschitzky hem vroeg, of hij hem dien neger niet zou willen verkoopen, daar hij liever een vreemden bediende wilde meene men, bood de aga hem Ithyssa ten geschenke aan. Kolschitzky vertoefde tot aan den avond in de tent van de bedienden van den aga als diens be schermeling. Hij had in den loop van den na middag, met goedkeuring van Said, van kleederen verwisseld; hij had gezegd, dat hij lie ver onder de vermomming van een sprookjesver teller het leger wilde verlaten, opdat niemand zou denken, dat de leeuw van den Euphraat de vaan van den Profeat ontrouw werd, eer Weenen was bedwongen. Hij speelde zijn rol zoo voor treffelijk, dat niemand argwaan opvatte; hij ver nam door wel overlegde vragen, dat Eleonora en Maria onder bescherming van Dione in de tent van Kara Mustapha en welvarend waren; het gelukte hem verder aan de vertrouwde van Dione het doekje van Gundacker en het briefje, waarvan wij boven hebben gewaagd, ter hand te stellen, en daarop haastte hij zich, door Ithyssa vergezeld, zijn tocht te beginnen. Wij behoeven niet te zeggen, dat hij zich niet naar Belgrado wendde, maar wel in de richting, w aar zien het leger van den Lotharinger bevond. Het gelukte hem dit langs zijwegen te bereiken en zijn boodschap over te brengen. De hertog kon zijne bewondering niet verbergen, toen hij vernam dat Weenen nog niet ontmoedigd was en dat Starhemberg had verklaard, dat hij, als het wezen moest, met Gods hulp de stad nog wel een, ja zelfs twee weken zou kunnen verdedigen, indien hij slechts kon hopen, dat er hulp in aan tocht was. Ik heb bericht ontvangen, dat de koning van Polen en de keurvorst van Beieren en Sak sen den keizer hulp hebben beloofd; ik zal ren boden zenden om de uitrusting te doen bespoe digen. Ik zou nooit hebben gedacht, dat Star hemberg zijn woord had kunnen houden en dat de burgers van Weenen zoo dapper en volhar dend zouden zijn. Ik dacht lederen dag dat de stad zich zou overgeven. (Wordt veruolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1