Oostenrijk. BUITENLAND. Frankrijk. Turkije. Spanje. Engeland. Duitschland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten. voet op kosten van Italië leetde, doch daarna weder verraad pleegde en bij Saganesti de Italianen in een valstrik lokte, thans door de hand van Ras Alula, een aartsvijand van hem, om 't leven is gekomen. Dit onderling ver delgen der inlandsche hoofden, het beste be wijs voor den staat van anarchie, waarin het land verkeert, moet ten slotte aan Italië ten goede komen. Bij gelegenheid van de openstelling der werken tot verbetering van den gezondsheids- toestand in deze stadhebben er enkele geraasmakende betoogingen plaats gehad bij het voorbijgaan van de ministers, doch deze uitingen waren gericht tegen den gemeente raad. Tijdens den feestmaaltijd heeft deFreycinet, in antwoord op een toost van den maire, betoogd dat de republiek op vaste grondsla gen gevestigd is en door niemand meer be streden wordt. Dank zij hare wijsheid en haar diplomatiek beleid is zij opnieuw de factor geworden, die in Europa het evenwicht bewaart, hetgeen intusschen niet uit het oog doet verliezen dat hetgeen naar buiten ver kregen is, vastgemaakt moet worden, en dat in het binnenland de sociale vraagstukken oplossing eischen. {Zinspelende op een woord van Thierseindigde de Fr'eycinet met te zeggen de toekomst zal zijn aan de ver- standigsten. Vier ingezetenen van Triest werden gevan kelijk naar Weenen geleid, beschuldigd van hoogverraad en verspreiding van opruiende geschriften. Zij moeten daar terecht staan, daar de misdaden er werden bedreven. Te St. Martin de Provinsals, bij Barcelona, is eene samenzwering ontdektdie zich ten doel stelde om de personen, onlangs wegens een aanval op eene der kazernen te Barcelona gevangen gehouden, te bevrijden en ten dien einde de gevangenbewaarders te overrompelen en zoo mogelijk eene revolutie tot stand te brengen. Verscheidene der samenzweerders werden in eene herberg overvallen en met den herbergierin verzekerde bewaring gebracht De leider der samenzwering is een oud kap. bij den generalen stafzekere Arizathans bij de reserve geplaatst. Reeds voor vijf jaren werd hij verdacht van deel te hebben genomen aan den opstand te Villacampos. Men vond te zijnen huize oningevulde offi ciersbrevetten. Parnell was Vrijdag ziek geworden. Hij kwam uit Ierland en klaagde over inwendige rheumatisme. De ongekroonde koning van Ierland is geheel buiten kennis gestorven. De weduwedie het ernstige van de ziekte niet wilde inzienhad geen der vrienden gewaarschuwdzij is buiten zich zelve door den slag. De leden der Iersche partij, ook zijn tegenslanders, 'betuigen onomwonden hun deelneming. In de menagerie van Wombwell heeft het tusschen een leeuw en diens temmer leelijk gespannen. De - tent was te Sutton- in-Asfield opgeslagen en de leeuwentemmer Orenza zou met zijn grootsten leeuw het publiek van zijn kunstverrichtingen versteld doen staan. Maar de leeuw scheen er dien avond geen zin in te hebben, en toen de temmer hem daarop een beetje ruw wilde dwingen, viel hij Orenza aan. Deze van zijn kant verdedigde zich met de kracht der wan hoop, doch zou ongetwijfeld het onderspit hebben moeten delven, wanneer niet de be dienden van de menagerie met hooivorken en roodgloeiende ijzeren stangen waren toe gesneld. Eerst na eenige oogenblikken van angstige spanning liet de leeuw zijn slacht offer los, die bij nader onderzoek deerlijk gewond bleek te zijn. Zijn rechter dij onder andere lag geheel open. Orenza werd nu reeds vijf maal door een van zijn leeuwen aangevallen. De Kreuz-Zeitung valt in een hoofdartikel de firma Ritter und Blumenfeld te Berlijn scherp aan. Het blad beschuldigt die firma van, in samenwerking met andere speculan ten, eene kunstmatige stijging der graanprij zen bewerkt en in stand gehouden te hebben, waardoor zij reeds meer dan 15 millioen mark zou hebben verdiend ten koste van de bevolking, welke brood behoeft. Woensdagavond bood het zesde kies district van Berlijn het vermakelijk schouwspel van een allervinnigsten strijd tusschen de sociaal democraten aan. Er zou eene groote bijeenkomst worden gehouden, en de gevierde leider Liebknecht zou over communisme en socialisme spreken. Doch vóórdat hij een woord kon uitbrengen, werden „ouden" en „jongen* der partij met elkaar zoo woest handgemeen over de verkiezing van een voor zitter, dat de politie, onder een onbeschrij felijk rumoer, de vergadering ontbond. Men ranselde elkander, haalde redenaars met ge weld van het spreekgestoelte, sprak van het onder zich houden van geld, dat der partij toebehoort, wierp lastige kameraden de zaal uit; kortom, men handelde alsof men enkel verfoeilijke bourgeois tegen zich over had. Bleek van woede en zwijgend moest Lieb knecht het veld ruimen. De Turksche roovers hebben weer een aanslag beproefd, en wel op den spoorweg tusschen Erenkoei en Conenbaghdher, waar zij rails hadden weggenomen om een trein te doen ontsporen en daarna de reizigers te berooven. Het gevaar werd echter ontdekt. De trein kon nog intijds tot staan gebracht worden en de roovers namen de vlucht. Aan de Standard worden uit St. Peters burg de hartverscheurendste berichten geseind omtrent den hongersnood in het binnenland van Rusland. Daarbij heeft zich nu ook in het gouvernement Orel de roggeworm ver toond in de winterrogge; ook elders moet dit vernielend insect zich geopenbaard hebben, terwijl te Berdiansk, in Siberië, de pest is uitgebroken. Het Noordsche telegraafagentschap deelt van authentieke zijde mede, dat Rusland niet voornemens is een besluit te nemen tot ver bod van uitvoer van tarwe. Rusland is in staat nu nog 200 millioen pud tarwe uit te voeren. De berichten omtrent een maatregel tot een verbod van uitvoer zijn alle uit de lucht gegrepen. Volgens dépêches uit Chili te Washington ontvangen, deelde de gezant der Unie aan de Junta mede, dat de Unie de diplomatieke betrekkingen zal afbreken, zoo de Junta in hare houding geen wijziging brengt. De ge zant is voornemens de vluchtelingen, die zich onder zijne hoede hebben gesteld, op een Amerikaanschen kruiser naar Baltimore te doen brengen. Een treffend spoorwegongeluk heeft op den Amerikaanschen Pittsburg- en Western spoorweg plaats gehad. Een arbeiderstrein. waarin zich o. a. 50 werklieden bevonden, liep in de nabijheid van Zelienople, in Pen- sylvanie, op een anderen arbeiderstrein. De locomotief van den eenen trein werd geheel vernield, zoodat de onder de fragmenten der wagens bedolven werklieden, door het ko kende water en den ontsnappenden stoom, deerlijke brandwonden bekwamen. Eenige der ongelukkigen werden op een allerellen digste wijze verminkt. Hun ledematen werden hun van het lichaam gescheurd. Hier lag een arm, ginds een been en op 20 pas van het lichaam van een Italiaan werd diens hoofd gevonden. Onder de gedooden bevinden zich de machinist van den eenen trein en 8 Ita- liaansche werklieden. Voor het leven van verscheiden der 20 gewonden wordt ernstig gevreesd. Het ongeluk moet aan verkeerden stand van een signaal geweten worden. WAALWIJK, 10 October 1891. Door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is op verzoek der Kamer van koophandel en fabrieken alhier besloten, sedert 1 October rechtstreeksche plaatskaar- ten verkrijgbaar te stellen tusschen hier en Amsterdam, Den Haag en Leiden, en tegen uiterlijk 1 November voor de Belgische steden Antwerpen en Mechelen. Voor het verkeer met Gelderland en Limburg zijn directe plaatskaarten naar al de stations der oude staatsspoorweglijnen reeds sedert 15 October 1890 aan ons station verkrijgbaar en omgekeerd, terwijl de uitgifte voor alle overige stations der Maatschappij (oud Nederl. Rijnspoor) en ook die van den Nederl. Cen- traalspoorweg, waarschijnlijk binnen korten tijd zal kunnen plaats vinden. Deze verbete ringen zijn gewettigd door het voortdurend toenemend verkeer, zoodat hierdoor voorzeker in eene sedert lang geveelde behoefte is voorzien. De Kamer heeft de Maatschappij voor hare welwillende gunstige besluiten uit naam van den handel haren dank betuigd. Vanwege den Noordbrabantschen wiel rijderskring is een kringtocht uitgeschreven, te houden op Zondag 11 October 1891. Samenkomst te Waalwijk (Hotel Verwiel) ten 11.30 vm.,. ten 12.30: Gezamenlijke tocht naar Heusden over Drunen (10.8 Km.) Terug van Heusden naar Waalwijk over Oud-Heus- den, Gansoijen en Drongelen (10.4 Km.) De wielrijders uit Helmond, Eindhoven, 's Bosch en omliggende plaatsen worden ver zocht zich te vereenigen te 's Bosch en aldaar 10 uur voormiddag op de Markt at te rijden over Vlijmen naar Waalwijk. Die uit Breda en omstreken ten 8 uur vm. station Breda (Breda—TerheidenMade Oosterhout—'s Gravenioer—Sprang—Waalwijk circa 45 Km.) Die uit Tilburg en omstreken ten 9 uur vm. van het station aldaar (TilburgUden- h(JutHelvoirt—Nieuwkuijk—Waalwijk circa 33 Km.) De handel in kalfkoeien was sedert de vorige noteering in de Langstraat voor Bel gische en Fransche rekening weder zeer le vendig. Rijpe en mi genoeg rijpe koeien en dito vaarzen van prima qual. golden f 230 a 325, 2e qual. f190 tl 225, half afgemolken koeien voor de winterstalling f 120 £t 140, slachtvee le qual 70 it 72 ct., 2e qual. 60 a 65 ct. per kg jarige kalveren en hokke- lingen f 40 a 60, vette varkens 53 a 54 ct. per kg. schoon; biggen f3.50 a 7. Hooi. De aflevering blijft langzaam aan houden, meerendeels van partijen, die op le vering werden gekocht. Voor het oogenblik is de handel minder levendig en blijven de prijzen in ééndoen, naar qual. f 14, f 17 en f 19 per 500 kg. De tweede snede is zelden zoo schoon ingezameld als dit jaar. Stroo wordt op levering voor f 10 a 13 per 500 kg. verhandeld. Voor winterprovisie worden de aardappelen in de Boven-Langstraat naar qual. voor f 3. a 3,50 per Hl. afgeleverd. Uit het Land van Heusden en Altena worden de jammen voor f4.25 a 4.75 vrij aan huis aangevoerd, de drielingen er van voor f2.60 a 2.75. Peren f2.50 a 3.50. Appelen f4.—a 4.50 per Hl. yC- De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's Hertogenbosch, eischte Donderdag tegen den rijmelaar-schoenmaker Van Baard wijk, bekend uit de Bossche troebelen, vier maanden gevangenisstraf. Gelijk men weet, werd hij door de recht bank, aldaar tot twee maanden veroordeeld. De nieuwe postwet zal waarschijnlijk tegen 1 December a. s. in werking treden. 29 October zal voor het gerechtshof te 's Gravenhage behandeld worden het door den Hoogen Raad gecasseerde vonnis van het gerechtshof te 's Bosch in zake W. J. S., vioeger provisor in eene apotheek te Waalwijk, beschuldigd van vergiftiging zijner vrouw. De 119e algemeene vergadering van de „Vereeniging van- en voor Nederland Industrieelen" zal den 15 October te 's Gra venhage gehouden worden. Behalve het pe riodiek overzicht van den secretaris en de bespreking van de daarin behandelde onder werpen zijn dan aan de orde de volgende punten „Kan de Nederlandsche nijverheid het leven rekken zonder bescherming „Wat is, onder de gegeven omstandigheden, te verwachten van graan- en broodprijzen tegen den naderenden winter?" „Mag de ver eeniging lijdelijk aanzien de bestelliug van 25 locomotieven en ruim 80 waggons en bagage-wagens, zonder te weten waar de orders zijn aangeland of zullen aanlanden Behoort de nijverheid niet te vernemen welke de voornemens dezer regeering zijn ten aan zien der handelsverdragen?" Op een dezer dagen te Vucht gehou den vergadering der Tuinbouwvereeniging zijn de aardappen verkocht, welke geteeld waren op een proefveld, dat besproeid was met de „bouillie bordelaise," het bekende voorbehoedmiddel tegen de gevreesde aard appelziekte. Bij gedeelten waren de perceeltjes van het proefveld een, twee en driemaal besproeid. De uitkomst heeft bewezen, dat eenmaal be sproeien geen gevolgen had, terwijl de drie maal besproeide veldjes een beschot oplever den dat verrassend mag worden genoemd. Het land der vereeniging, dat driemaal besproeid was met de bouillie bordelaise, bracht, per hectare gerekend, f 275 meer op dan het niet of het eenmaal besproeide van dezelfde qualiteit en bewerking. Ook de heer A. M. J. T. van Rijckevorsel, burgemeester van Vucht, de ijverige voor zitter der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw, heeft op zijn land de proet ge nomen. De door hem verkregen uitkomsten komen nagenoeg met die der vereeniging overeen. Bij deze berekening zijn de aardappelen tegen een zeer gewonen prijs gesteld, zoodat men verbaasd mag zijn over de uitkomst, waardoor menig landbouwer er toe gebracht zal worden om een volgend jaar het middel eveneens toe te passen. Het proefveld, slechts enkele aren groot, zou per hectare hebben opgebracht tegen den op de veiling voor de gewone aardap pelen besteden prijs (f 3.60 per H. L.) de belangrijke som van f 908. De oorzaak van dezen aanval is onbekend. De boeren waren hem geheel vreemd. De dader werd spoedig in arrest genomen. Te Somerenbij Eindhoven, waren eenige kinderen bezig met het afwerpen van noten onder een boom, hetgeen een jager aanleiding gaf er op te schieten. Door deze onbegrijpelijke daad is een kind ernstig in de borst getroffen, zoodat het in levensge vaar verkeert. In het Politieblad is gesignaleerd Lau rens van der ILeyden, oud 29 jaren, laatst wonende te 's Gravenhage, agent der levens verzekering maatschappij „Doet uw voordeel, deel uw winsten zelf." Tegen hem is door den rechter-commissaris een bevel vanvoor- loopige aanhouding verleend wegens oplich ting en valschheid in geschrifte. De officier van justitie te 'sHertogenbosch verzoekt aan houding en opzending. Door de maréchaussée te Kerkrade is aangehouden en naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht P. L. Senden, daglooner te Rimburg, verdacht van diefstal van geld ten nadeele van zekeren Diederen en Van den Hof aldaar. Wederom is bij de justitie te Maastricht aangifte gedaan van een vermoedelijken moord te Billenhuizen, gemeente Gulpen, gepleegd op zekeren W. Kaalhausen, dien men met twee wonden op het hoofd in den kelder zijner woning levenloos gevonden heeft. Men meldt uit Maastricht De gerechtelijke lijkschouwing der slacht offers van Marie de Rooij heeft tot geen uitkomst geleid. Op geen der drie lijken zijn sporen van geweld waargenomen. De beken tenis van de beklaagde staat tot heden op zich zelf. Dezer dagen zal haar vader wor den gehoord, om inlichtingen te verstrekken, of zich onder zijne familieleden ook krank zinnigen bevinden. Woensdagavond brandde onder de ge meente Sommelsdijk de voor vier jaren nieuw herbouwde, kapitale hofstede van den land bouwer J. Kastelein af. Gelukkig waren vee en paarden in de weide. Wijl de ouders afwezig warenkon de dochter slechts haar eigen gouden sieraden redden. Het was een grootsch, doch tevens ijzing wekkend gezichttoen de hoeve met den ganschen koren- en hooioogst één vuurzee was. De oorzaak van den brand, die in de schuur ontstond, is onbekend. Te Leiden kwam een groote verhuis wagen van de Hoogewoerd de vrij nauwe Watersteeg inrijden, juist toen er een man, de 60jarige Pel, knecht ran de koffiebran derij „het Klaverblad," aldaar tegen den muur stond. Toen hij door iemand, die voor den wagen liep, werd gewaarschuwd om op zijde te gaan, verkoos hij dat niet. „Hij stond op de kleine steentjes," jeide hij. Het gevolg was, dat hij tusschen den muur en den wa gen beklemd geraakte, zoodanig dat hij ia- en uitwendig belangrijke kwetsuren verkreeg, welke, niettegenstaande de spoedig aange wende geneeskundige hulp, weldra zijn dood ten gevolge hadden. Te Ede (Gelderland) zijn groote onge regeldheden voorgevallen veroorzaakt door tegenstanders van het „Heilsleger." Ruim vijf honderd personen, uit alle deelen der ge meente, bombardeerden het vergadergebouw met steenen. Van de serre van mevrouw Knut tel werden al de ruiten verbrijzeld en de ijzeren omheining stukgebroken. Een rijks veldwachter werd belangrijk verwond en met een gebroken been weggedragen. Blijkbaar is men hier naar een vooraf over legd plan te werk gegaan. De hoofddaders zijn nog niet bekend. Waspik, 8 Oct. Heden werd aan de werf van P. en A. Ruijtenberg, scheepsbouwmees ters alhier, met goed gevolg te water gelaten het ijzeren Rijnschip „Argo, groot 300 last, voor rekening van den heer M. M. Sagt al hier, en werd de kiel gelegd voor een ijzeren zeilaak, groot 50 last, voor rekening van schipper J. Meurs, te Kekerdom bij Nijmegen. Sprang. De heer A. C. Bos, onderwijzer alhier, heeft met goed gevolg examen voor de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek afgelegd. In Noordbrabant zijn op vele plaatsen de gemeente-verordeningen, waarbij verboden werd, dat geleiders van hondenkarren, onder het rijden, op of in zulke karren mochten zitten, ingetrokken. Men houdt dit voor een gevolg van de vrijspraak, welke iemand, die voor het kantongerecht wegens overtreding van zulk eene verordening veroordeeld was, onlangs in hooger beroep heeft verkregen. Te Raamsdonsveer hebben weder ter gelegenheid van de kermis baldadigheden en vechtpartijen plaats gehad. Maandagavond kreeg een oude man een dusdadige schop, dat hij aan de gevolgen er van overleden is. De justitie uit Breda heeft zich naar 't Veer begeven om een onderzoek in te stellen. De vermoedelijke dader is in hechtenis genomen. Te Breda zaten een drietal boeren gezellig bijeen in het koffiehuis van Peters, toen eensklaps zekere A A. R. een revol verschot op hen loste. Gelukkig ging de kogel over hunne hoofden den muur in, daar zij, het wapen ziende, zich nog haastig bukten. WAALWIJK, 8 Oct. De Bavo-markt bevestigde wederom haar ouden roem. Begunstigd door goed weder was het overal zeer druk. Zoowel in vee als granen en andere landbouwproducten was de aanvoer bij geanimeerden handel zeer ruim. Ongeveer 500 a 600 stuks hoornvee stonden aan de lijn. Kalfkoeien f 140A f 305.tot f Kalfvaarzen f125.a f200.tot f Jonge varkens aangevoerd 300 stuks, prijzen f 1,75 a f6.50. Ter botermarkt aangevoerd 801 KG., van f 1,19 a fl,33 per KG. Kippeneieren f4,00 a f4.50 per 100 stuks. Granen verkeerden in willige stemming, zoodat voor de meeste artikelen hoogere prijzen werden besteed Amerikaansche rogge 270.— 275.—per 2250 Kg. Bulgaarsche u 257.50 260.2250 t Tanganrog. oogst 1890 265.u 270.u 2250 Zeeuwsche witte tarwe f 10.a f 11.per mud. Ristarwe f 12.a f 13*<r Boekweit f 6.a f 6.50 Haver f 9.— a f 9.50 per 100 Kg.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2