Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. BINNENLAND. lieden-vereenigingen zeiden den werkstakers financieelen steun toe. Nadere berichten uit China beschrijven het oproer in Ichang uitvoerig. Daaruit blijkt opnieuw, dat de overheden in Ichang deels onwillig en deels onmachtig zijn om de vreem delingen te helpen. De .soldaten gehoorzaam den hun niet, maar handelden naar de bevelen hunner geheime aanvoerders. Inderdaad waren soldaten buiten uniform de eigenlijke hoofd - deelnemers aan de driedaagsche plundering en brandstichting, waarbij de telegrafisten volstrekt weigerden telegrammen daarover aan te nemen. De oproermakers verwoestten het nieuwe Britsche consulaat, maar werden van het oude consulaat met de bajonet terug gedreven. In eene volksvergadering te Hankow, waarbij vele ambtenaren en magistraten te genwoordig waren, werd besloten alle vreem delingen onmiddellijk uit alle centrale pro vinciën des rijks te verdrijven. De zendelingen te Woetjang kregen dreigbrieven met last tot onmiddellijk vei trekken. Het duurste spoorwegstation der wereld is zeker wel dat te Bombay, eerst kort geleden voor het algemeen verkeer opengesteld. De bouw van dit station moet, naar sommigen verzekeren, tien jaren geduurd en 48 millioen gulden gekost hebben. Daarvoor draagt dan ook dit gebouw een hoogst artistieken stem pel. De middenkoepel is versierd met een allegorisch reuzenbeeld, den vooruitgang voor stellende, en binnen de groote vestibule staat een groot beeld, voorstellende de keizerin van Indie en koningin van Engeland, omge ven door allegorische figuren. Overal ziet men versieringen in marmer en beeldhouwwerk in hout. Bij het vierde garde-regiment te Spandau zal eene belangwekkende proefneming worden gedaan, met het oog op eene eventueele in voering van tweejarigen diensttijd. De nieuwe recruten, die in November aankomen, zullen een afzonderlijk bataljon vormen en gedu rende twee jaren eene afzonderlijke opleiding ontvangen, geheel verschillend van die van hét overige regimentsgedeelte. Op deze wijze meent men het best over de verschillende opleidings resultaten te kunnen oordeelen. Op een eigenhandig schrijven van den sultan van Turkije, houdende vredelievende verklaring der jongste crisis, heeft keizer Wilhelm Z. M. telegrafisch doen dankzeggen, onder verzekering van zijne gevoelens van vriendschap. Bij de terugkomst te Straatsburg van den stadhouder, graaf Hohenlohe, heeft de afgevaardigde Petri een toespraak gehouden, waarin hij, namens de kiesgerechtigden, de grondslagen onomstootelijk noemde, waarop het land nu met het Duitsche rijk is veree- nigd. De vermindering van den pas-dwang zoude, volgens spreker, het bestaande ver trouwen niet anders dan kunnen rechtvaar digen. De stadhouder antwoordde, dat hij de hier uitgedrukte gezindheid ter kennis van den keizer zoude brengen. Een 27-jarig koopman te Berlijn is op den dag van zijn huwelijk aan de feesttafel plotseling krankzinnig geworden. Toen hij de verzamelde feestgenooten wilde bedanken voor de wenschen, aan hem en zijn bruid gebracht, barstte hij eensklaps in een schater lach loshij was tot groote ontsteltenis zijner ongelukkige bruid krankzinnig geworden. De rijen vond hij het noodige voor zijn mengsels. Een pacha, dien Ithyssa hem had aangewezen als bijzonder geschikt voor zijne oogmerken, had een schoone Christin geroofd, en trachtte zich door haar te doen beminnen. Deze vroeg hem of hij ook liefdedranken had. Hij beloofde er een te zullen bereiden, maar ver klaarde, dat hij daartoe niet alleen kruiden be hoefde, die hij te middernacht op den St. Ulrichs- berg moest plukken, maar die versch geplukte kruiden moesten ook worden vermengd met het bloed van een zwarten haan, en met eenige nog warme bloeddroppels van een negerin, die bij wassende maan aan een onschuldig christenmeisie een haarlok had afgesneden. De haarlok moest door hem verbrand, en de ascli daarvan vermengd worden met de nog warme bloeddroppels der negerin, in het middernachtelijk uur, zónder dat er iemand bij tegenwoordig mocht zijn, die de daarbij uit te spreken tooverspreuk zou kunnen hooren. Het middel is onfeilbaar, zei hij, maar het moet een reine christelijke maagd zijn, die aan een negerin, het nemen van de haarlok vrij willig toestaat; de asch van deze lok, vermengd met een droppel bloed van de negerin, en het bloed van een zwarten haan, geeft aan den lief dedrank de kracht, dat het hart van een Euro- peesche vrouw, die den drank gebruikt, moet ontvlammen voor een Aziaat, al had zij hem ook vroeger gehaat en zij zal in liefde ontgloeien voor hem, die dezen drank met haar deelt. De pacha schudde het hoofd, en zeiGij moet een anderen drank zien te bereidenwaar zou ik in het geheele leger een christelijke maagd vinden, en indien ik er een roofde, waar een ne- ferin, die daartoe vrijwillig haar bloed zou aan- ieden. In den harem van den grootvizier ;s een reine christelijke maagd, antwoordde Kolshhitsky, en onder de slavinnen ook zeker wel een negerin, die voor een beurs zilver aan uw verlangen zou willen voldoen. Hoe weet gij, wat de harem van den vizier voor de oogen der mannen verbergt? vroeg de pacha achterdochtig. Ik trok met mijne paarden naar Belgrado, en kwam door de plaats, waar de heilige ulema Ben Hadschi in een haren kleed het woord van den Profeet verkondigt. Vele geloovigen doen een bedevaart naar hem, want wie op de steenen voor zijn deur knielt en daarbij het oog naar Mekka richt, dien worden zijne zonden vergeven. fW.' J' krankzinnigheid sloeg tot razernij over en aan den avond van den huwelijksdag moest de ongelukkige naar het krankzinnigengesticht worden overgebracht. BERLIJN, 13 October. Het feest ter eere van Virchow had een luisterrijk verloop. Na mens de Berlijnsche academie der weten schappen sprak prof. Helmholtz, terwijl de burgemeester Forckenbeck namens de stad Berlijn kwam gelukwenschen. De jubilaris, die op al de toespraken tamelijk breedvoerig antwoordde, toonde zich gezond en krachtig en nam, met zijne huisgenooten in de groote feestzaal van het Hotel Kaiserhof gezeten, de eindelooze huldeblijken der uit alle we- relddeelen aangekomen geleerde deputaties in ontvangst. Onder de talrijke geschenken blonk ook dat van de Nederlandsche artsen uit: een groot marmeren borstbeeld van den anthro- poloog Petrus Camper, in een loofwerk van lauriertakken opgesteld. Zeer levendig en talrijk r.am ook de Russische geleerde wereld aan de huldiging deel. Alle bladen huldigen Virchow om strijd, waarbij de Duitsch-vrijzinnige organen ook nog een bijzonder gewicht meenen te moeten leggen op Virchow's werkzaamheid als poli ticus. De Post meent dat de geschiedenis eenmaal heel anders oordeelen zal over Virchow den politicus, dan over Virchow den geleerde; maar zelfs 's mans heftigste politieke tegenstanders (zegt het blad) zullen moeten toegeven dat hij zich ook als politicus steeds iemand van overtuiging, consequentie en on kreukbare onbaatzuchtigheid heett getoond. De dames Grote en Perzina, van het circus Carré, die bij het spoorwegongeluk te Kirchlengern gekwetst werden en nog in be handeling bleven, hebben zich naar Berlijn begeven om prof. Bergmann te consulteeren. In het ziekenhuis te Hannover blijft dus thans nog slechts miss Adams. De dames ontvangen van het spoorwegbestuur de gage, die zij vroeger bij Carré genoten, alsmede de kosten voor verpleging en medische behandeling. De directeur Carré heett thans van het spoorweg- bestuur langs gerechtelijken weg eene scha devergoeding geëischt ten bedrage van 1,500,000 mark. Te Suczava is een Fransch majoor als spion gearresteerd, in wiens bezit verschillen de compromitteerende brieven en teekeningen werden gevonden. De Daily News verneemt uit Odessa, dat de berichten omtrent den hongersnood in Rusland overdreven zijn. De hongersnood is minder nijpend en wijdvertakt, dan voorge steld wordt. Daarentegen is de kwijning van den handel onloochenbaar. De graanhandel te Odessa staat stil, oischoon de enorme graanvoorraad in de pakhuizen toeneemt. Hoogstens zes Engelsche stoomers zoeken la ding, tegen anders in October deriig of veertig. Dezelfde stagnatie heerscht elders in Zuid- Rusland. De hoofdbankiers te Odessa weige ren joodsche wissels te disconteeren, hoewel vier vijfden van den handel te Odessa in handen van joden is. (Wordt vervolgd.) WAALWIJK, 14 October 1891. Maandagavond is de nieuwe cursus der Waalwijksche teekenschool geopend met 52 leerlingen, waarvan 10 uit andere gemeenten. De voorzitter, de heer Ingen-Housz, die met den heer Timmermans van Turenhout de teekenschoolcommissie vertegenwoordigde, sprak bij deze gelegenheid ongeveer het vol gende „Het oogenblik is daar, waarop de winter- cursus zal geopend worden. Als president is het mij eene eer dit na mens de teekenschoolcommissie te mogen doen. Ik doe dit gaarne, omdat deze inrich ting voor eene gemeente als Waalwijk onte genzeggelijk op eene zeer groote hoogte is. Wien zijn wij dit voor het grootste gedeelte verschuldigd? Zeker aan de leeraren. Welnu, ik hoop dat zij met dezen cursus hetzeltde succes zullen hebben als met den vorigen. Maar ook van u, leerlingen, hangt zeer veel af. Als gij werkt met vlijt, moed en volharding, dan kan de goede uitslag niet achterwege blijven. Misschien was verleden jaar een groote prikkel de toen gehouden teekenwedstrijd. Gij begrijpt echter, dat zoo iets niet alle jaren kan gebeuren. Maar werkt flink en met ambitie en als wij zien, dat er degelijke vorderingen gemaakt worden, dan zullen wij ons best doen om weer spoedig een concours te kunnen houden. En hiermede verklaar ik den wintercursus geopend." Wij merkten bij deze gelegenheid op, dat de inrichting der teekenschool geheel ver anderd is, zoodat thans het onderricht gege ven wordt uitsluitend naar de allernieuwste methode. J\r Dezer dagen werd ons medegedeeld, dat bij het gemeentebestuur plan bestaat, om op de eerdaags in te dienen gemeentebegroo- ting een post uit te trekken, tot verbouwing van het gemeentehuis, volgens plannen van den gemeentearchitect, den heer J. v. Dijck. Wij zijn in de gelegenheid geweest van die plannen inzage te nemen. Zoo op 't eerste gezicht een bepaald oordeel er over uit te spreken gaat niet, maar over 't geheel bevielen ze ons wel. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat het hier geldt eene ver bouwing en men rekening heeft te houden met de lokalen van het kantongerecht en van de kazerne der maréchaussée, zoodat de bouw meester dikwijls niet kan werken, zooals hij wel zou verlangen en hierdoor grootere kos ten moet maken, dan anders wel 't geval zou zijn. Er zijn twee plannen. De kosten van het eene worden geraamd op f8500, van het andere op f 10,200. Met genoegen vernemen wij, dat bij hét\gemeentebestuur ook plan bestaat om voortaan de gemeenteka's te laten bijdragen in de kosten van verlichting van de openbare straat, raadhuis, scholen enz. Hierdoor zal een einde gemaakt warden aan de bestaande onbillijkheid, dat alleen de ruim 140 gasver- bruikers in de gemeente die verlichting be talen met de rente en aflossing van het ka pitaal der fabriek, waardoor zij op den duur die inrichting aan de gemeente zouden ca deau doen. Eene verlaging van den gasprijs is dus in uitzicht. De Maandagavond gehouden verkooping van niet afgehaalde prijzen der loterij van de landbouwtentoonstelling heeft opgebracht f 17,80. Zoo als men weet, komt dit ten goede aan den algemeenen arme van Waalwijk. \É- Gisteren middag hielden de onderwij- z/rt in het arrondissement Waalwijk eene drukbezochte vergadering op de zaal van „Musis Sacrum" alhier. Na het afdoen van de gewone werkzaam heden, werd het woord gegeven aan den heer A. Sassen van Helmond, die eene boeiende voordracht hield over „Folklore." waarna hij een beroep deed op de onderwijzers om hem in zijne studie en onderzoekingen te helpen waar zij zulks kunnen. De spreker werd warm toegejuicht en ontving den dank der verga dering en de toezegging van haren steun. Na afloop der vergadering had nog eene bijeenkomst plaats der leden van de afdee- ling Waalwijk van het N. O. G., waar eene aftreding van het bestuur aan de orde was. Met uitzondering van den heer v. Oudenhoven, secretaris, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, en in wiens plaats de heer Klerkx uit Drunen gekozen werd, werden de vorige bestuursleden herkozen. Wij lezen in de N. R. Ct. 'JHet gaat met de schoenmakerij in de Midden-Langstraat en omstreken gansch niet naar wensch. Deze tak van nijverheid, vroeger daar zoo bloeiend, leidt tegenwoordig een kwijnend leven. De meeste fabrikanten heb ben hunne magazijnen overvol met schoenen, die geen aftrek vinden. En zij die, om aan geld te komen, zoo nu en dan eene partij weten te verkoopen, kunnen dit niet dan met verlies doen. De reden van dit verschijnsel is daarin gelegen, dat ons land door machinale fabrieken voldoende van goedkoop sc'ioen- makerswerk voorzien wordt, dat in degelijk heid niets te wenschen overlaat, en waartegen de mededinging door handenarbeid, zelfs bij de meest mogelijke krachtsinspanning, mach teloos staat. Het ligt voor de hand, dat bij voortduring van dezen stand van zaken enkele fabrikan ten zich eerlang zullen genoodzaakt zien hunne productie in te krimpen, en dit zal ten gevolge hebben, dat een aantal knechts werkeloos zullen raken." 'at de schoenmakerij niet naar wensch gaat, valt. helaasniet te ontkennen, maar dit heeft ze gemeen met tal van andere in dustrieën, zoowel in het binnen- als buiten land. Dat echter de oorzaak daarvan zou te zoeken zijn in de machinale fabrieken, ge- looven wij niet dat door een enkelen des kundige zal worden beweerd. Meermalen reeds hebben wij de oorzaken besproken, die o. i. den bloei der schoenma kerij in den weg staan en zijn daarbij wel eens zoo vrijmoedig geweest, dat wij sommi- ger toorn opwekten. Maar de uitkomst heeft ods in onze meening versterkt. Zoolang echter de fabrikanten in Waalwijk en de Langstraat hunne zaken met zooveel energie blijven drijven als velen (wij zullen geen namen noemen, die mannen zijn genoeg bekend) tot nu toe gedaan hebben en nog steeds doen, zoolang zij zich blijven beijveren om steeds degelijker, steeds netter en fijner werk af te leveren, zoolang bestaat er geen gevaar, dat het handwerk door de machinale fabrieken zal worden verdrongen. Naar onze bescheiden meening zou er in de bestaande handwerkfabrieken nog wel eene verbetering zijn aan te brengen; wij be doelen namelijk deze dat men daar, evenals op de machinale fabrieken denzelfden persoon steeds hetzelfde werk liet verrichten. Iedere werkman verkreeg dan voor zijn gedeelte eene buitengewone vaardigheid, waardoor hij meer en netter werk kon produceeren, wat zoowel hem als den patroon ten goede komt. Wij begrijpen, dat het heel wat moeite zou kosten om dien maatregel door te zetten; de vraag is echter of 't er op den duur niet van zal moeten komen De Tijd en De Maasbode zijn in dis puut over de vraag, wie eigenlijk bij de jongste verkiezingen „de liberale partij hebben ten troon verheven Hebben de dissidente katholieken of hebben de synodalen het ge daan De Tijd wil eenigszins de schuld van zich afschuiven, terwijl De Maasbode er roem op draagt, doch beweert, dat ook De Tijd even zeer deel heeft aan dien uitslag. Het Centrum drukt dit aldus uit „In plaats van nu maar grootmoedig toe te geven, dat zij er allen te zamen hun uitsterste best voor hebben gedaan, wil De Maasbode, als een echte slokop, de eer ge heel en al voor zichzelf hebben, maar houdt daarbij De Tijd bij zijn rokspanden vast. Ho, ho, zegt de Rotterdammer tot zijn Am- sterdamsche zus, die ten volle de eer aan de synodalen wilde geven „Dat gaat zóo niet De volgende zinsneden uit De Maasbode gaven daartoe aanleiding „Hoe hoog wij De Tijd schatten, waarheid bovenal. Ja zeker, De Tijd heeft het gedaan, en De Maasbode heett het gedaan, en de kamerleden, die het manifest teekenden, hebben het gedaan, en boven allen hebben het gedaan de mannen der Noordbrabantsche motie, en die allen te zamen vormen wat men thans noemtde Centrumpartij. „Wij behooren den moed te hebben, om dat te erkennen en te belijden. „En waarom heeft de Centrumpartij het gedaan? „Omdat zij daartoe gedwongen werd door de Schaepman-fractie, omdat er geen ander middel was om te ontkomen niet alleen aan de legerwet, maar boven alles aan de doo- delijke omhelzing van het Calvinisme. „Dus heeft het eigenlijk de Schaepman- fractie gedaan. Zij is de eerste oorzaak. Zij heeft den voortduur van het bondgenootschap onmogelijk gemaakt, na het gebouwd te heb ben op geheel verkeerde grondslagen, en ons gevoerd in een moeras, waaruit wij alleen door de hulp van een andere soort van tegen standers konden gered worden. „De onpartijdige geschiedschrijver zal uit de juiste gegevens der laatste jaren onmo gelijk tot een andere conclusie kunnen komen." De Stand die dit althans met De Maasb. eens is, dat De Tijd zich aan de verantwoor delijkheid voor het optreden der liberalen niet kan onttrekken, laat op het aangehaald betoog van De Maasb. volgen „Tot deze endosseering van den wissel aan de Schaepman-fractie doen we het zwijgen. „Zoo kan de struikroover wel redeneeren, dat de reiziger, door juist zijn weg langs te komen, verantwoordelijk staat voor het feit, dat hij vermoord werd. „Doch deze „would-be" handigheid daar gelaten, wordt ook door De Maasbode het feit volmondig toegegeven. „Het is de fractie-Bahlmann, die ook door De Tijd gesteund is, en die, dank zij dezen steun, er in geslaagd is om het liberalisme weer op den troon te helpen." Naar aanleiding van de beschikking van den minister van oorlog van 12 September, waarbij eene nadere regeling is vastgesteld van de vrijwillige oefeningen in den wapen handel. is den commissarissen des konings in de provinciën door den minister van binnen- landsche zaken verzocht, den inhoud dier in afdrukken overgelegde beschikking ter kennis van de gemeentebesturen te brengen, opdat van die zijde de deelneming aan de bedoelde oefeningen bevorderd en door burgemeesters en commandanten van schutterijen gehandeld worde overeenkomstig het in punt 4 en 3 der beschikking bepaalde. Het zal den mi nister tevens aangenaam zijn, indien de ge noemde commissarissen de bevelhebbers in de militaire atdeelingen of de hun toege voegde hoofdofficieren met betrekking tot de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, op hunne aanvragen, de gewenschte inlich tingen en adviezen willen verstrekken, en hen, daar waar dit tot bevordering der zaak kan dienen, met de gemeentebesturen in be trekking willen stellen. Landbouwers nu is 't om rijk worden te doen Als men aan onze landbouwers zou zeggen, dat er een veevoeder bestaat, dat zes oogsten per jaar geeft; dat dit voeder, eenmaal ge plant, voortdurend en nimmer vernieuwing behoeft; dat het een groene oogst van 280,000 kilo per hectare geeft, dan zou geen landman aan zoodanige verzekering geloof hechten en zou men niet nalaten dén spreker te bespotten. Toch zou deze laatste gelijk hebben, ook al voegde hij er bij, dat bedoelde plant, de gerimpelde smeerwortel van den Kaukasus, uitmuntend is voor voeding van paarden, hoornvee, schapen cn varkens. Eindelijk is het den commandanten der maréchaussée te Rozendaal en te Sprundel gelukt, drie der dieven in handen te krijgen, die reeds geruimen tijd de omstreken van Rukfen en Sprundel onveilig maakten. Zij zijn vier in getal, waarvan een is voortvluchtig. De dieven waren zoo brutaal, dat zij op klaarlichten dag met paard en kar het koren en de aardappelen van het 'veld stalen. Uit Roermond meldt men Nabij onze grenzen houdt zich in Belgisch Limburg, in de omstreken van Bree, eene goed georganiseerde dievenbende op. Zij zou 26 man sterk zijn. Uit Eede wordt gemeld De officier van justitie uit Arnhem en de i rechtercommissaris belast mei de instructie

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2