Nummer 83, Zondag 18 October 1891, 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Goudsmid ?aa Wmbml i ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. ~FEU1LLET0J$. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk, i UITGEVER: Waalwijk. I I De Echo van het Zuiden, Waalwpscte en Lanptraatschc Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. „Elck wat wils" zou men gevoegelijk als opschrift kunnen plaatsen boven een verkort overzicht van 't geen de verschillende hoofd organen van Europa al zoo zeggen over het bezoek van minister Von Giers aan Monza. Dat is nu weer eens een onderwerp, waar over elkeen kan denken en zeggen wat hij wil en er bestaan dan ook minstens vijf of zes verschillende, lijnrecht tegenover elkander staande lezingen. Zoo hebben wij onder de oogen gekregen een Oostenrijksche lezing, een Duitsche lezing, een Engelsche lezing, een Fransche lezing, een Italiaansche lezing en een Russische lezing, die alle te zamen of liever elk voor zich ons doen zien hoe verschillende personen uit eenzelfde zaak juist datgene kunnen maken, wat hun 't meest of wel 't minst wenschelijk lijkt. Wat heeft men te Monza gedaan, wat heeft men er gezegd, vraagt men, onmiddellijk reeds de veronderstelling ten grondslag aannemend dat er iets gedaan of gezegd is. Niemand, die er iets van weet dan de deelnemers zei ven en die laten natuurlijk niets uit, zelfs al hebben zij in werkelijkheid de belangrijkste zaken afgehandeld-, 't Is een wedstrijd om er iets van te weten te komen en zij, die dan meenen er iets van te hebben vernomen, ontleenen hun gegevens of aan lieden, die er zelf hun iantaseervermogen bij hebben gehaald, öf aan hen, wien, als er iets van belang gesproken is, 't als een plicht is op gelegd mondje dicht te houden. En dan doen tal van bladen alsof zij elk voor zich „gezag hebbende personen" hadden, die in alle ge heimenissen zijn ingewijd. Toch is 't niet gansch en al van belang rijkheid ontbloot nader kennis te nemen van 't geen men er in Weenen, Berlijn, Petersburg enz. van denkt of zegt te denkeu. 't Is een ware staalkaart van meeningen. De Fransche bladen zien in de samenkomst geen gevaar voor Frankrijk's relatien met Rusland; de Italiaansche bladen zijn voor een deel kalm 65. XXIV. DE BODE. Ik bracht den wijzen man specerijen uit Iram, en hij heeft mij gezegend. Ik trof bij hem een bode aan, dien Said pacha tot hem had gezon den. Ik mag niet zeggen, wat ik daar heb ver nomen, maar indien ik iemand was, wiens voet het tapijt in de tent van den grootvizier mocht betreden en wiens woorden bij hem geloof von den, dan zou ik hem iets kunnen zeggen, waar voor hij mij met hoopen gouds zou beloonen. Zeg het mij, riep de pacha, wiens oog een brandende nieuwsgierigheid verried, wij zullen deelen, voor u het goud, voor mij de dank van den vizier. Ik mag u alleen zeggendat ik van den bode van Said heb vernomen, dat er in den harem van den vizier kuiperijen plaats hebben. De pacha begon te glimlachen en antwoordde Dat is geen geheimdat weet iedereen in het leger, maar wat heeft de ulema Ben Hodschi daarmede te makenwat wil de aga der Janit- zaren van hem Ik mag niets zeggen, de tong heeft meer menschen gedood dan het zwaard en men beeft mij gezegd, dat de wraak van Said sneller treft dan een bliksemstraal. Zou ik dan dengene ver raden, die mij zijn vertrouwen heeft geschonken? Vloek over Said! mompelde hij. Haat gij hem Moge Allah hem verdelgen! Hij heeft mijn meest geliefden zoon laten worgen. Hij beschul digde hem van een samenzwering tegen den sultan, maar ik weet wel waarom mijn Achmet sterven moest; had men hem niet vermoord, dan zou men vernomen hebben aan welke ziekte Said's dochter zoo plotseling is gestorven. Het heette dat de pest haar had weggemaaid, maar toen zij mijn Achmet haar ring zond met een verzoek, was zij gezond; hij bewees haar den dienst, dien zij had gevraagd, en men wierp hem in een kerker, dien hij niet levend weer heeft verlaten; van haar werd gezegd, dat Azrael (de en gematigd, voor een ander deel zien zij door deze samenkomst de kansen geopend op een RussischItaliaansche alliantie; de Engelsche pers of eigenlijk meer bepaald de Standard, vindt 't noodig koning Humbert en zijn raadslieden te herinneren aan hun schriftelijk aangegane verplichtingen; de Oos tenrijksche bladen meenen weer wat anders dan de Duitsche en de Russische en 't slot van de historie is, dat men eigelijk weer eens leven heeft gemaakt om niets of bijna niets. Wellicht heeft koning Humbert gezegd, dat hij den vrede wil handhaven en heeft von Giers dezeltde verzekeringen gegeven omtrent zijn meester en daarmede uit, van blootleg ging van den tekst der triple-alliantie ten einde den czaar te toonen hoe goed de ver bonden mogendheden 't toch wel meenen, is gewis geen sprake geweest. De vorstelijke samenkomsten spelen zulk een voorname rol in de politiek van onze dagen, dat 't wel vermelding verdient, dat koning Humbert van Italië zijn bezoek aan Engelands koningin nu heeft vastgesteld tegen het aanstaande voorjaar. Dat 't bij die vorstelijke reizen ook niet alles goud is wat er blinkt, is weer gebleken bij keizer Wilhelms bezoek aan Stuttgart, ter gelegenheid van de begrafenis van Wurtem- burgs koning. Duitschlands keizer wilde toen ook een ritje door de stad doen, hoewel koning Wilhelm hem in de gegeven omstan digheden daarop niet kon vergezellen. Dat ritje liep evenwel vrij onaangenaam af, want men negeerde den keizer in Stuttgarts straten volkomen, geen bewijs van eerbied of vreugde over zijn bezoek werd zijn deel. De keizer heelt zich dan ook gehaast na de begratenis zoo spoedig mogelijk het veld te ruimen. De officieuse bladen hebben gezegd, dat men den keizer te Stuttgart niet heeft her kend door zijn baard, doch hij, die de toe standen in Duitschland door eigen aanschou wing kent, die weet dat de „Einheit" er nog al eens wat te wenschen overlaat tusschen het Zuiden en het Noorden, is maar niet zoo dadelijk geneigd te gelooven, dat de burgers van Stuttgart zoo gansch en al onwetend heb ben gezondigd. Volgens betrouwbare inlichtingen beoogt de Fransch-Russische verstandhouding o. a. gemeenschappelijk de volgende doeleinden na te strevenOntruiming van Egypte erkenning van Ruslands rechten op de Pa- mirlanden in Midden-Azie; verkrijging van Russische nederzettingen in Abessinie. In Russische regeeringskringen is men meer en meer overtuigd, dat Rumenie zich aangeslo ten heeft bij den drievoudigen bond. De zitting van het Fransche parlement is Donderdag geopend. In senaat en kamer was het volkomen rustig; er waren niet vele leden aanwezig. Geen enkel incident viel er voor. De correspondent van de Times te Singa pore seint, dat, volgens daar ontvangen be richten uit Shanghai van den 3 dezer alles rustig was, met uitzondering van een klein plaatselijk oproer in Fukien. Volgens de be richten uit Shanghai, hebben de vreemde gezanten de onderhandelingen afgebroken en medegedeeld, dat hunne regeeringen hande lend moeten optreden Het Noordelijk eskader van onder-koning Li komt in gedeelten van Port Arthur, maar nog slechts twee schepen zijn aangekomen. Het agentschap Dalziel seint uit Shanghai, dat onder-koning Li in antwoord op hem gestelde vragen verklaard heeft, dat hij den toestand niet ernstig acht. De Chineesche regeering is niet in staat de bevolking van Hunan, waar onlangs een oproer voorkwam, waarin de prefect door het grauw gedood werd, in toom te houden. Er wordt voorts bijgevoegd dat de regee ring te Peking zeer ontstemd is, over de on welwillende houding van Duitschland. Omtrent den opstand in Uruguay valt het volgende te melden Het begon er mede, dal de insurgenten uit hun club-gebouw te Montevideo vuurden doodsengel der mahomedanen) haar met zijn adem had vergiftigd. Maar van dien dag af staat het Said op het voorhoofd geschreven, dat hij zijn kind heeft vermoord, en de dag zal wel komen, dat de wraak hem zal bereiken. Zorg dat ik de negerindie de gevangene christinnen in de tent van den grootvizier bedient, kan spreken, dan zult gij niet alleen den liefde drank bekomen, fluisterde de Pool, maar de wraak, waarnaar gij smacht zal daar zijn, eer het jaar een dag ouder is. Gij wilt mij met uw drank bedriegen! riep de Turk. Neem u in acht, dat ik niet begin te vermoeden, dat ook gij een spel drijft met de wonde in mijn borst. Spreek de waarheid, wat weet gij van'Said, of ik zal u als een bedrieger ontmaskeren. Zoo waar ik geloof aan Allah en aan den Profeet, ik bedrieg u niet. De liefdedrank dien ik u bereid, heeft steeds zijne tooverkracht be wezen. Maar gij zoudt mij immers ook niet kun nen gelooven, indien ik het vertrouwen, dat een ander mij heeft geschonken, ging schenden. Gij hebt geraden, dat ik nog aan andere oogmerken hebt gedacht, toen ik u beloofde, dat ik uw wensch zou vervullen, maar dat zal u niet benadeelen, dat maakt mij niet tol een bedrieger tegenover u. Ik ben een arm man, mijn woord zou niets vermogen tegen den aga, zoo ik den grootvizier wilde waarschuwen. Maar indien ik u een dienst bewijzen en daardoor den vizier een boodschap zenden kan, dan houd ik dit voor een beschik king van Allah. Ik zal u vertrouwen, zei de Turk na eenig uadenlten, ofschoon ik u voor geslepener houd dan gij wilt schijnen. Ik zal zorgen dat de ne gerin komt, maar ik wil er bij zijn als gij met haar spreekt. Omring de plaats met soldaten, hernam Kol- schitzky, maar indien de tooverdrank zal wer ken, dan mag niemand mijne woorden liooren. Mijn leven is in uwe hand, indien ik u bedrieg, kunt gij het mij ontnemen. Het kalme vertrouwen van deze beslissende verklaring bracht den Turk toch weer in de war' hij moest aannemen, dat de vreemdeling aan zijn kunst geloofde, daar hij zich met zijn hoofd borg stelde voor de werking. Nog in dienzelfden nacht bracht hij Kolschitsky naar den voet van den St. Ulrichs-berg; de Pool op een voorbij marcheerend regiment, waar van ze drie officieren kwetsten. De troepen beantwoordden het vuur terdegen en dooden 53 der aanvallers, er nog velen kwetsend. De rest is toen uit de stad gevlucht waar ze zich tot benden vormden en nu door de de politie vervolgd worden. Een later bericht meldt, dat de rust in het geheele land volkomen hersteld is. Donderdag heeft een vreeselijke brand de stearine-kaarsenlabriek met 19 arbeiders woningen te Haeren Nord, tusschen Schaer- beek en Vilvoorde, totaal vernield. De brand, die tegen den middag uitbrak, heeft cIcq geheelen dag gewoed, wat allerminst te ver wonderen is als men verneemt, dat de voorraad stearine, welke geheel verbraud is, ruim 300,000 kilo bedroeg. Ongelukkig dreef de sterke zuid-westewind de vlammen in de richting der woningen van de fabrieksarbei ders, die nog wel hunne roerende have op een weiland in veiligheid konden brengen, maar toch groote schade geleden hebben, daar slechts een hunner verzekerd was. Nauwelijks twee jaren geleden is deze fabriek, welke eene naamlooze vennootschap is, ge heel door brand vernield, zoodat de gebouwen nagenoeg geheel nieuw zijn. De bouw heelt ruim 400,0u0 fr. gekost; de materieele ver liezen zijn echter geheel door assurantie gedekt, maar het zal minstens één jaar duren vooraleer de fabriek weder in werking kan zijn. De boeken zijn verbrand, maar midden van de vlammen zag men de groote brand kast blijkbaar voortdurend ongedeerd aan den vuurgloed weerstand bieden. was ongewapend, de pacha had een Damascener- dolk en pistolen te zijner verdediging; maar hij had het onnoodig geacht soldaten mee te nemen om de vreemdeling te bewakeneen roep van hem was immers voldoende om degenendie in de naastbijzijnde tenten sliepen, op de been te brengen, indien hij hulp behoefde. Maar deze gedachte lag ver van hem; het zelf vertrouwen op het gelaat van den vreemdeling deed hem eer vreezen dat deze zichzelven bedroog dan dat hij aan bedrog dacht. Een zwarte haan was aanwezig. De pacha had weten te bewerken dat de negerin van Dione zijn verlangen vernam en vervuldede zwarte bediende vermoeddedat zij den man zou aan treffen, die haar een rendez-vous had gegeven toen hij haar voor eenige dagen het briefje voor Dione had ter hand gesteld en voldeed daarom na bekomen verlof van hare meesteres, maar al te bereidwillig aan het verzoek. Kolsckitzky twijfelde er niet aan, dat de pacha hem zou beluisteren, ofschoon hij het tegendeel had beloofd, maar dat was juist wat hij beoogde. De Pool had immers door aen pacha hooren be vestigen, wat Ithyssa hem reeds had medegedeeld dat hij een gloeienden persoonlijken haat tegen Said in de borst droeg en daarom gretig de ge legenheid zou aangrijpen om zich te kunnen wreken. Kolsohitzky was overtuigd, dat de pacha aan zijne vrienden reeds het bericht had mede gedeeld, dat Said een boodschap naar Ben Had- schi had gezondenen dat hij deze belangrijke tijding ook aan Kara Mustapha zou overbrengen; hij begreep dat hij hem slechts zijn toovermiddel liét bereiden om zijne trouw op de proef te stellen. Alzoo was het plan var. den Pool op het punt van te slagen. Kolschitzky zou de negerin van Dione spreken en kon door haar Ayescha be richt zenden, dat hij haar last had volbracht. Ithyssa wachte hem in de nabijheid om hem een weg te wijzen, langs welken hij kon ontsnappen, als zijn taak was afgeloopen. Was de aanklacht maar eerst door den pacha ingediend, dan was Said verloren, hetzij men later Kolschitzky vond of nietde grootvizier moest bij de tegenwoor dige stemming van het leger legen een man als Said de snelle en geheime gerechtigheid uitoe fenen, die in Turkije gebruikelijk was, wilde hij een openlijke muiterij voorkomen. Alles gebeurde gelijk de Pool had berekend. Op orde van den minister van marine worden te Brest nu reeds voorbereidselen getroffen voorj de luisterrijke ontvangst van Hij verrichtte zijn hocuspucus op de wijze, die hij den pacha had beschreven; hij sprak zijn too- verspreuken, de negerin liet haar vinger open rijten nadat zij hem een briefje van Dione voor Max, en de haarlok van Maria had overgegeven. Nadat hij naar alle voorschriften van een ge- geimzinnige tooverkunst de kruiden had gekookt, zei hij opzettelijk met niet te zachte stem, dat Said den ulema Ben Hadschi; door geheime bo den had opgeroepen om naar het leger te komen, en de troepen tegen den grootvizier op te hit sen. De heilige man weigert dit, ging hij voort, hij voorspelt dat het den Islam ongeluk zal aan brengen, indien men door storm en plundering en brand eena stad verwoest, die bestemd is om de hoofdstad van een tweede kalifaat te worden. Gelijk de voormalige Sophiakerk te Stamboul een eerbiedwaardige tempel van Allah is gewor den, zoo zou ook van den Stefanusdom de halve maan schitteren; men moet de stad tot de over gave noodzakendan zou uit haar een tweede Stamboul opstaan, maar indien men geen geduld had om te wachtentot Allah Weenen aan de geloovigen overlevert, dan zou men zich onheil op den hals halen. De bode .van Said, zoo eindigde Kolschitzky, heeft evenwel reeds een anderen ulema gevonden, die zich voor den hei ligen man uitgeven en het leger tot opstand aan sporen zal. Morgen kan hij komen. Waarschuw den vizier, dat Said tracht hem ten val te brengen. Zeg hem zelf wat gij vernomen hebt, hernam de negerinhij zal u een kameel met goud be laden tot belooning schenken. Hoe zou ik liet durven wagen tot hem te naderen 1 Ik zal hier wachten tot hij mij laat roepen. De pacha trad te voorschijn. Ga heenzei hij tot de negerin, ik zal dezen man wel naar de tent van den vizier brengen. "Wees niet boos, wendde hij zich naar Kolschitzkyik zal mijn woord houdende belooning zult gij hebben maar de wraak op Said gun ik niemand. Wacht mij hier, ik zal Kara Mustapha gaan wekken, want het gevaar is grooter aan gij denkt. De ooren van Said zijn scherp, indien hij onraad ruikt, dan zal hij ons voorkomen. De Janitzaren hangen hem aande troepen morren, een vonk in het kruit kan den opstand doen uitbarsten. Wordt vervolgd. i

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1