Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. Xlngezonden stukken. UITVOERINGEN. Weekmarkt te Waalwijk DON DERDAG 29 October, in plaats van VRIJDAG 30 October, wegens de op laatstgenoemden datum inval lende jaarmarkt te Gorinchem. De rivier is bij Cadiar in Grenada aan merkelijk gewasschen. Het water overstroom de ook de vlakten van Albunnuelas en Tor- biscon. De oogst is daar geheel verloren; de ellende is groot. LONDEN, 23 October. Gisteren is er eene misdadige poging gepleegd om den sneltrein van Eastbourne naar Londen te doen ont sporen. Van ijzer vervaardigde hindernissen waren op de rails geplaatst, maar de loco motief is door de groote snelheid midden door die hindernissen gereden. Deze mis dadige aanslag wekt te meer sensatie, nu twee soortgelijke pogingen weinige dagen geleden op den Great-Western spoorweg be proefd zijn. De stad Berlijn gaf Woensdag een groot feest ter eere van den 70sten verjaardag»van den Oberbürgermeister, den heer von Forcken- beck, en tevens van haren nieuwen eereburger, protessor Virchow. De groote zaal van het raadhuis was daar toe op luisterrijke wijze ingericht. Op de eeretafel in het midden prijkte het kostbare tafelzilver, dat de stad haar eigendom noemt, met de massieve Kaiser Humpen als meest, in het oog loopend onderdeel. Arm in arm kwamen de beide jubilarissen, geestverwanten ook op staatkundig gebied, de zaal binnen, geleid door eene commissie uit den gemeenteraad, waarna het feest een aanvang nam met een, door von Forckenbeck voorgesteld Hoek op den keizer, waarna hij zelf met Virchow het onderwerp was van menige hartelijke toespraak. In de.i loop van den dag had Von Forcken beck van alle zijden gelukwenschen ontvan gen en deputatien te woord gestaan. Namens de Duitsch-vrijzinnige pariij werd hij gecom plimenteerd door Rickert, die hem een bur gerkroon van gouden eikenbladeren, rijk met edelgesteenten versierd, overhandigde. Diepbewogen dankte Von Forckenbeck voor deze schoone hulde. „De groote gemeente, aan welker hoofd ik sta," sprak hij, „eischt bij toeneming al mijne krachten en noodzaakt mij op parlementair gebied meer mede te stemmen en mede te handelen dan persoon lijk werkend op te treden." De minister van binnenlandsche zaken kwam ook feliciteeren. Van stadswege is de dag gevierd met het bestemmen eener som van 200,000 mark voor eene „Forckenbeck- Stiftung" voor gemeentelijke ambtenaren en hunne achtergebleven betrekkingen, en in de eerezaal van dat gebouw zal von Forcken- beck's portret worden opgehangen, geschilderd door Lenbach. Te Rome is op klaarlichten dag een meisje geschaakt door twee mannen. De moeder, die haar dochter wilde verdedigen, werd door stokslagen tot zwijgen gebracht en evenzoo het meisje zelf, toen het zich trachtte te ver zetten. Op Sicilië heeft weder eene ontvoering plaats gehad, en wel van een schatrijken markies. Er zijn terstond pogingen in 't werk gesteld om de roovers op te sporen. De Italiaansche regeering heeft den heer Rico, directeur van het Meteorologisch bureau te Palermo, naar Pantellaria gezonden, om de verschijnselen bij dat eiland te bestu- deeren. Het Journal de Génève herinnert er aan, dat sinds eeuwen vulcanische uirbarstingen plaats hadden in de Middellandsche zee tus- schen Zuid-Italie en Afrika. Nu daar een eiland ontstond, meent het bladis het niet onwaarschijnlijk, dat er een landtong zal ko men, welke Europa en Afrika verbinden en de Middellandsche zee in tweeën scheiden zou. Van andere zijde wordt echter herinnerd aan het eiland Ferdinandea, dat in 1831 bij Pantellaria na een vulcanische uitbarsting uit zee oprees. Dat eiland zou men nu te ver geefs zoeken. Het is na verloop van eenige maanden weder verdwenen even plotseling als het verschenen was. De aartsbisschop van Weenen heeft de kapel ingewijd, die, ter herinnering aan aarts hertog Rudolf, bij het klooster van Mayerling is gebouwd. De eerste mis werd door den keizer bijge woond, die onmiddellijk na deze plechtigheid naar de residentie terugkeerde. Als een bewijs, hoezeer het personen vervoer in Hongarije is toegenomen sinds de invoering in 1889 van het zonetarief, een toename, waarmede de ontvangsten gelijken tred hebben gehouden, dienen de volgende cijfers, waarvan de herkomst voldoende waar borg voor hunne juistheid is. Het aantal vervoerde personen bedroeg respectievelijk in 1888, 89-90 en 90-91 5,684,845, 15,575,600 en 18,497,700, terwijl resp. ontvangen werd in die jaren voor personenvervoer f 9,047,064, f 11,729,300 en f 12,856,900. Commentaar maken deze cijfers volkomen overbodig. In een menagerie te Neu Pest (een der voorsteden van de Hongaarsche hoofdstad) zag men dezer dagen een ontzettend schouw spel. Een knaap, die te dicht bij het leeuwen- hok kwam, werd door een der leeuwen bij de haren gegrepen. .rDe ongelukkige jonge i was, vóór men hem te hulp kon komen, al gedeeltelijk gescalpeerd. Dinsdagnacht is in een sneltrein tusschen Warschau en Sosnowice een grondeigenaar uit Warschau vermoord en beroofd. Vermoe delijk hebben twee mannen, die met den vermoorde in een coupé zaten en later ver dwenen waren, de misdaad gepleegd. Zij zijn waarschijnlijk naar Pruisen gevlucht. In de gevangenissen van den Amerikaan- ■chen staat Massachusetts worden den gevan genen, blijkens een officieel rapport, dagelijks gerechten voorgezet alsvleeschsoep, visch met botersaus, aardappelmoes met uiensaus, gerookt vleesch met appelmoes, roastbeef met groenten, gort met melk, als dessert tarwe- en roggebrood met boter, peperkoek, kaas, pruimen en andere vruchten, koffie en thee met melk en suiker en chocolaad. Er worden voorts muziekuitvoeringen en voordrachten gehouden en liefdadige genootschappen mo gen den gevangenen boeken, nieuwjaarskaar ten en zelfs bloemen geven. Kortom, het schijnen daar wat de Duitschers noemen: fidele Gefangnisse te zijn. «O—B—p— WAALWIJK. Op Zondag 25 dezer, 's middags 12 uur, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum. 1. Ossian Beschnidt. 2. Ons Hollandsch B. Zweers. 3. Die Bethende Diabelli. Zondag 25 dezer, 's avonds 7 ure, CON CERT door de zangvereeniging „Cecila" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal bij den heer H. F. van Kregten. Zie verder programma. WAALWIJK, 24 October 1891. De burgemeester van Waalwijk heeft eene bekendmaking doen verspreiden, waarin hij de ingezetenen dezer gemeente uitnoodigt, geene aalmoezen meer te geven aan bedelaars of landloopers elders woonachtig, die nog altijd, vooral op de Vrijdagen en Zaterdagen, onze gemeente blijven bezoeken, komende o. a. uit 's Bosch, Heusden en Kaatsheuvel. „Het armbestuur alhier," zegt ZEd. verder, „is bij gebreke van de noodige middelen in verre na niet in staat, het groote aantal ar men, in deze gemeente woonachtig, te on dersteunen, zoodat binnenkort een beroep zal moeten worden gedaan op de bekende milddadigheid der gemeentenaren. Ook uit aanmerking hiervan, verdient het ten zeerste aanbeveling aan bovenbedoelde vreemdelingen eiken onderstand te weigeren, waardoor het bezoek van die menschen aan onze gemeente van zelf zal ophouden." Teneinde de goede bedoelingen van den burgemeester in de hand te werken en zijn schrijven nog meer algemeen onder de aan dacht van het publiek te brengen, nemen wij het heden in ons blad op. Daar wij zei ven reeds vroeger aangedron gen hebben om aan vreemde bedelaars of venters niets te geven, spreekt het van zelf dat wij geheel instemmen met s' burgemees ters uitnoodiging en ook van onze zijde ie dereen aanraden de gitten, welke anders naar builen de gemeente verzeilen, te bewaren voor de collecte voor den algemeenen arme en te voegen bij zijne gewone bijdrage. Ze ker toch is het, dat, hoewel in onze gemeente gelukkig niet zooveel armoede wordt gele den als in tal van andere plaatsen, de finan cien van het algemeen armbestuur niet toe reikende zijn om in de behoefte te voorzien. Men zende dus de vreemdelingen voorbij zonder iets te geven, dan zullen wij spoedig verlost zijn van lui, die daarbij soms nog gevaarlijk zouden kunnen worden, en aan onze eigene hulpbehoevenden zal de noodige on dersteuning niet ontbreken. 'iL- In verband met de plannen tot ver bouwing van het raadhuis vernemen wij, dat er pogingen zullen worden aangewend om van het rijk eene bijdrage in de kosten te krijgen in verhouding tot de verbetering, aan te brengen aan de lokalen in gebruik bij het kantongerecht. Uitstekend Als men dan maar zorgt nagels met koppen te slaan, dat wil zeggen dat men niet begint een plan aan te nemen en daarvoor op de begrooting eene som toe te staan, alvorens van de rijksbijdrage zekei te zijn. Bij de deze week gehouden examens in de vrije en ordeoefeningen der gijmnastiek zijn o. a. geslaagd de heeren G. van Ouden hoven, te Bezooien, W. T. A. Bloemers, van Waalwijk en P. A. Moll, van Doeveren. De handel in kalfkoeien en dito vaarzen in de Langstraat was sedert ons vorig bericht weder zeer goed geanimeerd en de hooge prijzen hielden zich naar qualiteit goed staande Kalfkoeien van prima qual. f 280 a 315, 2e qual. f 180 a 225, kalfvaarzen f 150 a 200, stalvee f 100 a 175, slachtvee le qual. 67 a 68 ct., 2e qual. 60 a 64 ct. per kg., jarige kal/eren en hokkelingen f 30 a 50, vette varkens 50 a 52 ct. per kg. schoon; jonge dito f 3 a 7. Hooi. Bij weinig handel bleven de prijzen in ééndoen. Naar qual. wordt f 16 a i9 per 500 kg. besteed, terwijl schraal hooi f 12 a 14 kon afdoen. Stroo f 10.— a 11.50 per 500 kg. Door den Haagscben correspondent der Zutph. Ct. wordt gezegd, dat, zoo hij goed is ingelicht, minister Pierson binnenkort ko men zal met een omvangrijk plan, waardoor o. a. een einde zal worden gemaakt aan het privilegie van het roerend vermogen. Tevens is in bewerking een nieuwe belasting op het personeel. Ook is de regeling van de grond belasting urgent, want eigenlijk moest reeds in 1891 de belasting zijn geheven over de nieuwe belastbare opbrengst. Nu is er in 1890 een noodwetje aangenomen, om dien termijn met één jaar te verlengen, maar vóór 1 Januari 1892 zal er nu öf een wetje moeten komen om den invoeringstermijn nog langer uit te stellen, of de zaak zal voor dien tijd geregeld moeten worden. Met ingang van den 1 November a. s. wordt van wege de Staatsspoor-maatschappij een geheel nieuwe wijze van trein-contröle ingevoerd. Hiertoe worden het aantal contro leurs te Utrecht, de plaats waarvan de controle zal uitgaan, alsdan aanmerkelijk versterkt. De omslachtige controle wordt dus waar schijnlijk nog een beetje omslachtiger Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in hooger beroep in de zaak van den schoenmaker H. v. B., die door de rechtbank aldaar was veroordeeld, wegens het vervaardigen en verspreiden van een voor den commissaris van politie belee- digend liedje, tot twee maanden gevangenis straf en de kosten. Het hof heeft- het vonnis bevestigd en hem tot gelijke straf veroordeeld, mat ontzegging van den eisch tot schadevergoeding, in welken zin ook door de rechtbank was beslist Bossche troebelen Deze week deed de kantonrechter te 'sHer- togenbosch uitspraak in zake de wegens „samenscholing" beklaagden tijdens de „troe beien" aldaar en sprak allen vrij. Z.E.A. verklaarde het feit niet strarbaar, wijl het eenige wat hier overtreden zou kunnen zijn, reeds tijdens het plegen van het leit was vervallen volgens het derde lid van art. 187 der gemeentewet, wijl de proclamatie hier bedoeld niet door den raad van 'sHertogen- bosch was bekrachtigd in zijne vergadering van 22 Augustus 1891, de eerstvolgende, waarin het had kunnen geschieden. Deze vergadering was eene volgens het tweede lid van art. 49 van gezegde wet be legde, waarin, volgens het derde of laatste lid van dit artikel wordt beraadslaagd en besloten over de in de oproepingsbriefjes vermelde onderwerpen; deze oproepingsbriefjes zijn de in het tweede lid bedoelde, namelijk die tot de derde vergadering Daarop had nu de bekrachtiging van het voorschrift kunnen vermeld worden, want, terwijl dit was uitgevaardigd en des namiddags afgekondigd op 21 Augustus 1891, had de tweede ver gadering, die volgens het eerste lid van meergemeld artikel, na welke zij, de derde oproepingsbriefjes, pas konden uitgaan, eerst des namiddags ten drie uur op dien dag plaats. Het laatste bedrijf van het veelbespro ken duel tusschen een officier en een student, dat op de grenzen van Utrecht heeft plaats gehad, wordt thans afgespeeld. Beide heeren hebben onlangs een afwijzende beschikking gekregen op hun verzoek om gratie, en on- dergaau op dit oogenblik de hun door de rechtbank opgelegde straf. (Centr.) Zondagmiddag waren bijna alle publieke vermakelijkheden te Amsterdam gesloten. In de café chantants werd niet gezongen, de dameskapel in het Panopticum liet tevergeefs op zich wachten, in de „café's" in de Nes werd geen muziek gemaakt. De houders van publieke vermakelijkheden kregen Vrijdag 11. een aanschrijving van den burgemeester, in het vervolg Zondagsmiddags hunne inrichtingen gesloten te houden. En kele directeuren gaven geen gehoor aan dit bevel, dat op de Zondagswet gegrond is. Tegen hen werd echter proces-verbaal opge maakt. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur De „quaestion bruiante" van Waalwijk op liet oogenblik isde verbouwing van bet gemeente huis. Het schijnt dat men het, in het algemeen, er over eens is, dat er verandering moet komen. De vraag is maarwelke Het oorspronkelijke plan schijnt reeds door zijn ontwerpers ten doode gedoemd omdat het bij nader inzien, niet ver genoeg reikt. Zalig zijn zij, die zich bekeeren Nu is er vnn geachte zijde beproefd het daar heen te leidendat het geheele gemeentehuis worde gesloopt, om terzelfder plaatse fonkelnieuw uit zijne assclie te herrijzen. En al reikt dit plan verder dan het eerste, sommigen komt dit niet radicaal genoeg voor, gaan nog verder en wenschen het op eene andere standplaats. Alsof dit maar een „wissewasje" is. „Au fond-' bezien is het echter: of wij het geld maar uit een putje hebben te scheppen. Doch de mandie dat kan, moet nog geboren worden. Het laatste plan zou een affaire worden van ongeveer 30 mille, zegge dertig milleNu kunt ge aan een kind vragen: «Is dat de teering naar de nering?" Op dezelfde plaatskost het, even fraai en doelmatig, ongeveer 15 mille, zegge vijf tien mille, minder. Nu vraag ik: wie doet er meêom naar die vijftien mille met de muts te smijten? „Practicus"die de critiek opende, zeide wel „als het over den kop kan kan het over den staart." In het algemeen,waar. Doch op den keper beschouwdgaat dit maar zoover als het voeten heeft. Immers als de staart van het beestje, wie denkt hier niet aan de pauw grooter is dan de kop, dan lukt het niet. Aan onze radicaalste hervormers zij dit puntje even onder de oogen gebracht. Het roept hun toe: „verzint eer ge begint." Beschik niet zóó roekeloos over onze gelden, want„Dasskondem Guten zu viel bekommen." De middelweg is nog altijd de veiligste. De verstandige houdt dien. En nooit te vergeefs. Neem daar een voorbeeld aan. Intusschen verblijf ik Uw vriend, IN MEDIO. Mijnheer de Redacteur Zoo gaat-ie goed Er komt weer leven in de brouwerij. Langen tijd heeft het er uitgezien of de Waal wijkers zich in 't geheel niets meer aan trokken van de openbare zaak, die toch de hunne is, en Gods water maar over Gods akker lieten loopen. Er schijnt verandering te komen, nu het gelat hunne dubbeltjes uit te geven voor eene zaak van niet uitsluitend algemeen belang, na melijk de verbouwing van het raadhuis. Eerst is mijnheer „Practicus" opgestaan, zich voordoende als een man van het vak, die er alles van weet, en die met heel veel omhaal van woor den komt met den raad, om nog meer geld te be steden dan waarschijnlijk door B. en W. zal gevraagd worden. Om de waarheid te zeggen, ik vertrouw dien „Practicus" niet; ik zal u verklaren waarom. Hij kan niet zijn wat hij wil schijnen. Hij schrijft en gebruikt wourden en termen als iemand, die van bouwen veel verstand heeft, blijkbaar om vertrouwen in te boezemen; maar hij vergallop- peert zich daarbij zoo deerlijkdat dadelijk de aap uit den mouw komt. Hij vertelt o. a. dat „zoodoende de gevel noodwendig aan de symme trie moet worden opgeofferd" terwijl juist het tegenovergestelde zou plaats hebbenmen zou namelijk een gevel krijgen, waaraan de symmetrie geheel is opgeofferd. Nog meer verraadt hij zijne onwetendheid op bouwkundig gebied als hij praat over een „Nim rod, die zich pen rijken Gotischen gevel voor den geest wil tooveren" enz. Hoe 't bij God mogelijk is Nimrod, een der koningen van Babyionte doen denken aan de Gothische bouworde, die eerst een goede 1000 jaar na Christus geboorte op de Romaansche volgde, is mij een raadsel. Of meent „Practicus" dat die vorst, die genoemd wordt als de stichter van den toren van Babelzich dat wereldwonder heeft voorgesteld als een gebouw in Gotischen bouw trant Onzin 1 Ik heb nu gezegd dat en waarom ik wantrou wen koester ten opzichte van „Practicus", 't Zal hierna niemand verwonderen als ik verklaar niet te kunnen meegaan met zijn voorstel om nog meer geld u;t te geven voor het raadhuis. Na „Practicus" komt een ongenoemde (Zie Echo van verleden Donderdag) die wil schrijven alsof hij een Waalwijksche schoenmaker is, maar daarbij praat ie Fransch en Latijn als een advo caat. Ook al geen echte waar, hoor! Hij, zoowel als „Practicus," moeten andere oogmerken heb ben dan zij voorgeven, maar beiden beoogen dui delijk hetzelfde doelGroote kosten aan t raad huis te laten maken voor onze dubbeltjes. Neen, dan ben ik 't beter eens met „Geen Prac ticus"; die wil aan 't raadhuis laten doen, wat voor 't oogenblik hoog noodig is en verder wach ten tot de zaken hier beter gaan en er zich soms eene goede gelegenheid opdoet om een ander ge bouw of terrein aan te koopen, waar een in alle opzichten voldoend gemeentehuis zou kunnen verrijzen. 'tOude is altijd zijn geld waard. 't Is treurig te moeten ondervinden hoe sommige personennog wel onder voorwendsel van ae publieke zaak te dienenspreken over uitgaven van 12000 a 20000, voor werken niet direct noo dig ten algemeene nutte, in eene gemeente als de onze, waar de lasten toch al zoo groot zijn en in evenredigheid meer gedragen worden door de midden- en mindere klassen dan door de rijkere ingezetenen. We moeten in 't vervolg jaarlijks f800 meer uitgeven dan thans voor een tweeden dokterdaartegen zal niemand reclameeren, omdat de ondervinding, den laatsten tijd opgedaan, dui delijk heeft aangetoond, dat die hier noodig is; maar als men nu voor 't raadhuis en bijbehoorende meubelen jaarlijks nog een rente zou moeten betaler, van 700 a 800 gulden, dan zou dit samen 1500 a 1600 worden, die onmogelijk kunnen gedekt worden zonder belastingvernooging onder den eenen of anderen vorm. Geen groote uitgaven dus op 't oogenblik voor 't raadhuis; alleen het onvermijdelijke en niet meer! Een belastingbetaler. KAATSHEUVEL, 21 October 1891. Mijnheer de Redacteur. Gelieve aan onderstaande een plaatsje in uwe Courant van heden te geven. Hoogachtend UEd. Dienaar, X. Het nieuwe tarief, door de Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen voor het vervoer van bestelgoederen tusschen Waalwijk, Dordrecht en Rotterdam sinds 15 Oct. jl. ingevoerd, is ook zeer in het belang van den handel voor onze gemeente, daar het een voordeelig verschil ople vert van 31 ct. per 100 Kg. Daar dit tarief niet geldig is voor de halte Kaatsheuvel-Capelle, vertrouwen wij dat de agitatie voor het behoud van deze halte daai door zal ophouden en de industrieelen hun eigen be lang zullen gaan begrijpen en het station Waal wijk tot het uitgangspunt voor het vervoer van hunne goederen nemen, te eerder, daar ook dit laatste station nog daarbij het merkelijk voordeel

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2