Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND Een Parijsch pijpenmaker, wiens zaken niet al te best gingen, wist zich een goeden alnemer voor zijne waren te verschaffen, en wel in de bank van leening. Hij kocht in het groot blokjes meerschuim, maakte daar pijpen van, welke hem ongeveer 1.50 fr. per stuk kostten, en bracht die naar de bank van lee ning, waar hij 3 fr. per stuk er voor kreeg. Als hij dan nog de briefjes verkocht, won hij ongeveer 2 fr. op iedere pijp. Dat duurde zoo geruimen tijd, totdat men in de bank van leening verlegen raakte met al die pijpen en de politie onderzocht, waar die toch vandaan kwamen. Toen werd het geheim van den pijpenmaker bekend, maar wat hij deed was niet strafbaar, en hij werd ongemoeid gelaten. Het geval deed denken aan de geschiede nis van den man, die 15,000 blaasbalgjes erfde en ze een voor een beleende voor 3 fr. per stuk, zoodat hij er 45,000 fr. voor kreeg. Toen kwam er een nationale feestdag, waarop besloten werd alle panden van 3 fr. terug te geven. Hij ontving toen weer al zijn blaasbalgen en weldra ging hij ze opnieuw verpanden. Zoo had hij binnen eenige jaren een aardig kapitaaltje vergaard. PARIJS, 27 October. Een passagierstrein van Lyon naar Grenoble derailleerde gisteren 4.50 op 1500 meter atstand van Moirans, waar de weg een bocht neemt en daalt. De trein had twee machines, waarvan de eene de andere uit de rails stiet. De wagens van den trein liepen op elkaar in en gaven een treurige verwoesting. De inwoners van Moi rans snelden onmiddellijk toe om hulp te verleenen; het gekerm der gekwetsten was oorverscheurend. 15 dooden en 40 gewonden. De trein was te laat, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de machinisten harder dan volgens voorschrift reden. Parnell's weduwe, die nu eenigszins begint te bekomen van den hevigen schok, door den dood van haren echtgenoot ondervonden, zal eerlang weder in een sensatie-proces be trokken worden, een erfenisgeding. Mevrouw Parnell heeft namelijk eenige jaren geleden, toen zij nog mevr. O'Shea was, een vermo gen van 2V3 millioen gulden geerfd van hare tante, mevr. Anna Wood. Maar hare twee broeders, de beroemde generaal sir Evelyn Wood en de advocaat Charles Wood, betwis ten de geldigheid van het testament, dat, naar zij beweren, onder ongeoorloofden drang van hunne zuster is gemaakt, die de oude dame overhaalde een testament, waarbij zij het grootste deel van haar vermogen aan de heeren Wood vermaakt had, te vernietigen. Het proces zal waarschijnlijk tusschen den 15en en den 20n November in behandeling komen. Door de werklieden der machine-fabrie ken aan de Tyne en de Wear is tegen het einde dezer week de arbeid aan hunne pa troons opgezegd, dewijl hunne verlangens ten opzichte van het overwerk niet ingewilligd zijn. Dertigduizend arbeiders zullen dienten gevolge het werk staken. LONDEN, 27 October. Gisteravond 8 uur werd een bom geworpen in het bureau van het dagblad National Press te Dublin. De ontploffing was geweldig, alle ruiten van het bureau en de daartegenovergelegen huizen sprongen, de wachtkamer werd geheel ver nield, de dader is nog niet gevonden. Vóór Falmouth kwam het stoomschip „Boston" met de bark „Charlwood" in aan varing. De bark, van Antwerpen naar Valpa raiso, zonk onmiddellijk weg, zoodat slechts de dochter van den kapitein en zes matrozen gered werden; de twee-en twintig andere op varenden vonden hun graf in de golven. Keizer Wilhelm heeft zijn nieuwen vollen baard ten offer gebracht op het altaar van den echtelijken vrede. Daar het sieraad nooit bijzonder in den smaak der keizerin viel, liet hij het afnemen en Donderdag, toen het de 33ste verjaardag zijner gemalin was, aan haar, naar de wijze der gave van het dochterken van Herodias, op een schotel aanbieden. Te Berlijn is eene algemeene ontstel tenis verwekt door den Zondag op eene vrouw gepleegden moord, geheel op de ma nier van „Jack the Ripper." Er zijn eenige verdachte personen gevangen genomen, maar of men den dader heeft is nog onzeker. BERN, 26 October. Meiringen, in Unter- walden, het schoone dorp, bekend bij alle toeristen, die het Berner Bovenland bezochten, na den brand in i879 nieuw opgebouwd, is gisteren wederom geheel in vlammen opge gaan. De kerk, een hotel en twee hutten zijn behouden gebleven, het geheel stadje werd overigens verwoest, terwijl de 2400 bewoners geen tijd hadden veel van hunne have te redden. Mijlen ver zag men aan de somber roode verlichting der Alpen, dat ergens een onheil voorviel, de rookwolken stegen lang zaam tegen de sneeuwbergen omhoog. De brand, nabij het post- en telegraafkantoor aangekomen, werd aangewakkerd door den beruchten foen, den gevreesden zuidenwind, die uit eigen kracht dikwerf reeds zooveel ^schade aanricht. Verbrande stukken papier, ook een verkoolde bijbel werden door "den wind uit de brandende massa weggedragen tot aan de oevers van het meer van Brienz. Een gehucht, dat op aanmerkelijken afstand van het stadje gelegen is, werd ook door de vlammen aangetast en brandde geheel af. 2000 menschen zijn zonder dak, driehonderd stuks vee worden vermist. De regeering gat per telegraaf bevel tenten en levensmiddelen te zenden om de zwaar beproefden te ondersteunen. Inzamelingen voor de beroofden worden allerwegen ge houden. Het spoorwegverkeer in het noorden is weer op ondeischeidene plaatsen door het hooge water gestremd. Verscheidene rivieren zijn buiten hare oevers getreden. De aardbevingen op het eiland Pantellaria en ook de uitbarstingen van den onderzee- schen vulkaan hebben bijna geheel opgehou den. De zee is in den omtrek overdekt met honderden drijvende ontplofbare en van bin nen witgloeiende blokken en stukken. Den joden in het rijk des czaren staat, volgens de Nowoje Wreinja, een nieuwe ach teruitzetting te wachten. Zij zullen namelijk uitgesloten worden van alle leveringen aan de kroon, en van de fabrikatie en den ver koop van spiritus en geestrijke dranken. De vervaardiging van dit artikel voor uitvoer zou hun alleen nog worden toegestaan. De heer Edison is voornemens tijdens de wereldtentoonstelling te Chicago electrische treinen te laten loopen tusschen die stad en Milwaukee naar een nieuw geheim stelsel. Hij beweert, dat zijn stelsel toepasselijk kan gemaakt worden op eiken spoorweg. Drie vaste stations zouden voldoende zijn voor de exploitatie der lijn tusschen New-York en Philadelphia, en elke snelheid kan verkregen worden. Villard is voornemens de electrische treinen in werking te brengen op den Noord Pacific- spoorweg. Openbare vergadering van den gemeente raad Donderdag 29 dezer, namiddag 6 ure, belegd tot lo. vaststelling der gemeenterekening over 1890; 2o. idem der rekeningen van het armbe stuur en van het R. C. gasthuisbestuur; 3o. aanbieding begrooting 1892 4o. voordracht tot benoeming van 4 leden voor de commissie der vakschool. 5o. Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand 6o. Behandeling van bezwaarschriften te gen aanslagen in den hoofdelijken omslag. Men deelt ons mede, dat het gemeen tebestuur, in afwachting of het rijk subsidie zal geven in de kosten van verbouwing van het raadhuis, voor zoover de lokalen betreft in gebruik bij het kantongerecht, voorloopig voor dat doel slechts een memoriepost op de begrooting heeft uitgetrokken. Wij vinden dit, om meer dan eene reden, onder de gegeven omstandigheden een zeer wijze maatregel. Verleden Maandag vierde het gild St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien zijn jaar- lijksch feest. Ten D/g ure op de bovenzaal van den heer Van Kregten bijeengekomen, trok men ten 2 ure met de harmonie die een prach tige nieuwe marsch speelde voorop, naar den heer Bezier, om daar den namiddag ver der door te brengen. Op het terrein werd een wedstrijd gehouden in het vogelschieten, drie prijzen waren uitgeloofd alsle prijs petroleumstel met portemonnaie2e prijs inkttoestel met portemonnaie3e prijs een kistje geurige sigaren. Een tiental leden nam aan den wedstrijd deelde eerste prijs werd behaald door den heer L. Schambergen, die den eersten keer den vogel zoo raakte, dat hij met plaat en al van den boom vloog. De twee andere prijzen waren nog niet behaald toen men om de invallende duister nis het vuren moest stakenden 8en No vember zal de kamp hervat worden. Ook in de kolfbaan was 't recht pleizierig, er werd muziek gemaakt, men danste, zong en sprong alsof 't kermis was't ging er zoo prettig toe, dat ook personen, niet tot het gild be- hoorende, een kijkje kwamen nemen om ook mede te deelen in de vreugde. Ruim vier uur begaf men zich gezamen lijk onder de vroolijke tonen der harmonie, welker instrumenten alle op nieuw gestemd zijn, naar het huis van den hoofdman, om hem eene serenade te brengen en daarna naar het verenigingslokaal terug. Ten 8 ure werd den overwinnaar in den schiedwedstrijd de eerste prijs uitgereikt en daarbij de hoop geuit hem spoedig als koning te mogen begroeten. Vervolgens werden worstebroodjes uitgedeeld en begon men zooveel mogelijk pleizicr te maken, zoodat de avond in de grootste op gewektheid werd gepasseerd. Den 15 November a. s. zal de harmonie haar 50 jarig bestaan vieren. Bij die gele genheid zullen haar eenige nieuwe muziek instrumenten worden aangeboden, waarvoor de gelden door de gemeenlenaren zijn bij eengebracht, in de hoop dat dit muziekge zelschap daardoor in staat gesteld worde met vrucht voort te gaan op den weg van vooruitgang, waarop het zich thans bevindt en nogmaals, evenals vroeger herhaaldelijk gebeurd is, bij wedstrijden moge triomfeeren. De prijs der winteraardappelen in de Boven Langstraat wisselt thans tusschen f 3 en f 3.50. Uit het Land van Heusden en Altena worden de Jammen voor f 4.50 a 4.75 per Hl. aangevoerd, de drielingen er van voor f 2.50 a 3.—, appelen f 4.a 5.—, peren f 3.50 a 4.50 per Hl.; roodekool 6 a 8 ct., witte dito 4 a 6 ct. per st. Boven verwachting valt het koolgewas gunstiger uit dan men gedacht had. Voor de rechtbank te Roermond stond Dinsdag terecht de landbouwer Th. Smeets, uit Stramproij, ter zake van poging tot dood slag op den maréchaussée Van der Zande, der brigade Weert, toen deze hem betrapte op overtreding der jachtwet. Door het openbaar ministerie werden 5 jaren gevangenisstraf tegen hem geëischt. Uitspraak over 8 dagen. De arrond.-rechtbank te Maastricht heeft J. H. Ramakers, oud 18 jaren, landbouwer te Geulle, ter zake van meineed veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Men schrijft uit 's Bosch Een brandje in ,,'t Lommertje" Maandag avond bracht weer een groote menigte op de been en daar ook de commissaris van politie ter plaatse aanwezig was, meende het publiek te moeten aanheffen van „Blauwbaard" en „van Zilverstein". De commissaris maakte aan dit relletje echter al heel spoedig een einde door de agenten hun stokje te doen gebrui ken, welke maatregel uitstekend werkte. Naar men verneemt, is bij de regeering in overweging het overbrengen van de aan gelegenheden van de landbouw, thans groo- tendeels behandeld aan het departement van waterstaatnaar de departementen van binnenlandsche zaken en financien. De heer J. Kluin, te Delftshaven, vroeger apotheker alhier, is benoemd tot gemeente- apotheker te Helder. De rechtbank te Maastricht heeft rechts ingang verleend met last van instructie en bevel tot gevangenhouding tegen P. J. Dobbel- stein, oud 54 jaren, gemeente-ontvanger te Simpelveld. Hij wordt verdacht van verduis tering van gelden in zijne voormelde hoeda nigheid, ten nadeele der gemeente Simpelveld. Thans is de zoon Jan Dobbelstein met de noorderzon verdwenen. Hij wordt verdacht van het maken van valsche ordebriefjes. De bankier M., te Aken, moet dientenge volge voor een bedrag van 10.000 mark zijn opgelicht. De kapitein der maréchaussées te Maastricht stelde Vrijdag en Zaterdag des wege een onderzoek in. Maandag werden in zake Dobbelstein (vader) gedagvaard om voor den rechter commissaris te verschijnen de twee wethouders en zekere Beckers. Men schrijft uit Sittard van 25 dezer Sneltrein no. 50, komende van Maastricht, die 's avonds ten 6.42 te Sittard moet stil houden, reed gisteren met eene ongekende vaart dit station voorbij, de reizigers natuurlijk in den steek latende. Aan het station Susteren scheen men zich eerst Sittard te herinneren, want toen de trein tot daar was doorgestoomd kwam hij terug en konden de reizigers van Sittard in de richting van Venlo vertrekken. Men schrijft uit Zevenaar Op het stationsterrein van den Staats spoorweg had Maandag bij het rangeeren van een goederentrein de landbouwer Meven het ongeluk, met zijn kar en paard, waarmede hij steenkolen moest laden, te dicht bij den in beweging zijtiden trein te komen, zoodat zijn paard gedood en zijne kar verbrijzeld werd. Eenige waggons derailleerden, waarmede het ongeval afliep. De personentreinen onder vonden geene vertraging. Een voerman uit Oijen, die Zondag avond laat melk te Osch geleverd had, bond zijn paard met kar vast bij eene herberg en ging naar binnen. Nadat hij hier een tijdlang vertoefd had, vond hij, de terugreis willende aannemen, paard en kar verdwenen. Terstond werden met behulp der maréchaussée pogin gen in het werk gesteld oin het verdwenene terug te bekomen. Eerst Maandag in den voormiddag mocht het gelukken het verlorene, dat nu gestolen bleek te zijn, op den weg naar Osch terug te vinden. Zaterdagavond, te ongeveer 9 ure, werd er te Meliskerke, aan de boerenbehuizinge bewoond door de 70jarige weduwe Moens en hare 32jarige dienstbode M. J. Moens, her haalde malen aan het venster geklopt en gevraagd om open te doen. De dienstbode ging daarop naar de deur en opende die. Vermoedelijk is zij onmiddellijk daarop aan gevallen en ontving daarbij eene snee in den hals, waardoor haar hoofd halt van den romp gescheiden werd. Zij werd daarop gesleept naar een in de nabijheid staanden boom gaard. De weduwe M., die een gil hoor de, liep onmiddellijk naar de hoeve van haren schoonzoon K., en deze ging terstond met haar mee. Toen de weduwe de voordeur uitliep, hoorde zij de klink van de achterdeur oplichten, zoodat men vermoedelijk een dief stal op het oog had, daar de weduwe M. rijk is, en men dus vermoeden kon daar wel wat te zullen vinden. De dienstbode heeft nog een half uur geleefd en stierf onder de hev;gste pijnen. De justitie uit Middelburg, vergezeld van twee geneeskundigen, is onmiddellijk naar Meliskerke vertrokken, ten einde een onder zoek in te stellen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Middelburg een allerbrutaalste diefstal gepleegd. Vermoedelijk door middel van een valschen sleutel heeft een dief de buitendeur van eene woning in de St. Pieterstraat ge opend, en, na verschillende andere deuren en een secretaire ontsloten te hebben, uit een der laden een som van ruim f 100 ont vreemd. De daad is te brutaler, omdat in bedoelde woning drie volwassen personen verblijf houden en een hunner sliep naast de kamer waaruil het geld is ontvreemd. De dader, die met de gelegenheid binnen het huis uitstekend bekend moet zijn, is nog onbekend. Wijl de bewoners eerst na middernacht te bed zijn gegaan, en om 5 uur 's morgens geconstateerd is, dat de voordeur open stond, moet tusschen dien tijd de diefstal gepleegd zijn. Bij den notaris Wijnans te Gulpen is door onbekende dieven ingebroken. Ruim f 100 aan geld werd uit eenen kantoorlesse naar ontvreemd. Te Maasniel is Zaterdag de landbouwer J. Th. aangehouden, verdacht van verschil lende diefstallen gepleegd te hebben op het stations-terrein te Roermond. Te Arnhem zijn door de politie aan gehouden in het bierhuis „Zum Franciskaner- brau", in de Bakkerstraat, twee Duitschers, kellners van beroep, die zich te Hamburg schuldig moeten gemaakt hebben aan diefstal van couponbladen, welke zij getracht hadden ten kantore der Geldersche Crediet-vereeni- ging te gelde te maken. Zij zijn te beschikking van de justitie gesteld. Zondagnacht ongeveer half vier werd den burgemeester, tevens directeur van het station Terheijde der Zuid-Hollandsche Red ding-maatschappij, gerapporteerd, dat aan deze kust een schip was gestrand, en kort daarop vervoegden zich bij hem eenige matrozen van het gestrande vaartuig, die de volgende bij zonderheden mededeelden Te circa half drie waren zij, door de duis ternis misleid, hier op het strand geloopen, en hadden spoedig daarop meen en te bemer ken, dat het schip door het vele water dat binnenkwam, lek was geslagen. Het hevig slingeren was oorzaak dat zij de boot uit brachten, om te probeeren den wal te berei ken. Met elf hunner was dit gelukt in drie vaarten. Den eersten keer hadden zij eene lijn mede vau boord genomen, waaraan zij telkens de boot weder mede naar het schip brachten. Den vierden keer dat zij dit had den willen doen, was de boot echter dwars zee gekomen en omgeslagen, zoodat zij rap porteerden dat zich nog vier man aan boord bevonden, die nog gered moesten worden, waaronder de schipper en diens zoontje. Nog vermeldden zij, dat het schip was de Vlaar- dingsche logger No. 13, genaamd Anna Mar- garetha, reeder H. Kikkert te Vlaardingen, schipper Bos. Onmiddellijk begaf zich de burgemeester naar het gestrande vaartuig, na alvorens te hebben gelast, de reddingboot uit te brengen en de noodige maatregelen te nemen voor verlichting van het strand met petroleum- fakkels. Ter plaatse gekomen bleek, dat het schip hevig slingerde, gedraaid was en klaarblijke lijk zijne luiken had verloren, hetgeen viel af te leiden uit alles wat aan het strand spoelde. De zeeen sloegen aanhoudend over het vaartuig, en men kon van het strand af waar nemen, dat het schip èn door den hevigen wind èn door de zware zeeen hoe langer hoe meer naar de zeezijde overhelde. Het roepen van de zich nog aan boord bevindende man schappen was oorzaak, dat de aan het strand staande bemanning nogmaals eene poging met eigen boot wilde wagen om hunne kameraden te hulp te komen. De boot van het vaartuig, die na, zooals boven vermeld, omgeslagen te zijn. aan het strand was aangespoeld, werd nu weder zeilklaar gemaakt en langs de boven vermelde lijn naar boord gebracht. Van het strand af zag men nu ook deze vier mannen zich in de boot nederlaten, die onmiddellijk met kracht naar den wal werd getrokken. Eenige angstige oogenblikken werden door leefd, en ook zij waren gered. De intusschen aangekomen reddingboot be hoefde dus geen dienst te doen. Het schip is vermoedelijk verloren. Toen het licht werd, bleek dat het schip zat ongeveer een uur ten noorde van Ter- heide, onder de gemeente Loosduinen. De schipbreukelingen zijn liefderijk opgenomen door de bewoners van den Delftschen duio- waterleidingtoren. Zaterdagavond heeft in het Kootwijker broek (gemeente Barneveld) eene hevige vechtpartij tusschen twee boerenknechts plaats gehad, waarbij zoodanig van messen gebruik

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2