Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Denemarken. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. land eene vreedzame oplossing der moeielijk- heden wenscht. De rechterzijde is eenstem mig voor éénzelfde beginsel en zal op het eens gekozen terrein vóór de kiezers treden. Daar het land eene vreedzame oplossing wil, zoude de verantwoordelijkheid van een mis slagen nederkomen op de partij die zich volstrekt onverzoenlijk mocht hebben betoond. Een kloeke dertienjarige knaap te Brus sel heeft onlangs een kindje van een wissen dood gered. Op een zolderkamertje ontstond brand door een pot met vet, terwijl de be woonster even uitgegaan was. De vrouw vond bij hare terugkomst haar deur door den tocht dichtgeslagen en de sleutel zat aan de bin- nenzij. Zij zag rook door de reten dringen en zij hoorde hoor tweejarig kind stenen maar zij kon niet naar binnen om het wichtje te redden. Toen klom de genoemde jongen over het dak van een aangrenzend huis door het venster de zolderkamer binnen en bracht het bewustelooze kind behouden aan de moeder terug. Op een te Lens gehouden congres van mijnwerkejs uit Pas de Calais is besloten de werklieden er over te laten stemmen, of zij al dan niet eene algemeene werkstaking wenschen. Iedere werkstaker ontvangt tot dat doel een stembiljet met „ja" en een met „neen" bedrukt onder couvert. De uitslag der stemming zal op een over zes weken te houden congres worden bekend gemaakt. De werkstakende arbeiders uit de glas fabriek te Fourmies zijn veroordeeld tot de betaling van 15000 irancs schadevergoeding aan de werkgevers, terwijl hun bevolen werd binnen 24 uur de tot de fabriek behoorende woningen te ontruimen. De werkgevers moeten van hun kant den werklieden de rest van hun loon geheel uit betalen. De steenkolengroeve van Montyieux is door het syndicaat van mijnwerkers der Loire voor 10,000 francs van de failliete maatschappij aangekocht. Het syndicaat geniet den steun der autoriteiten, en zal alle Fransche gemeen teraden en de pers uitnoodigen, zijn onder neming te steunen. Hoewel het bericht van verschillende kanten tegenspraak ondervindthoudt de Köln. Ztg. voldat de Russische minister Von Giers, na zijn vertrek van Wiesbaden eenige dagen te Parijs zal komen doorbrengen. Woensdag is het Russische pantserschip „Dmitri Dorskoi" te Brest aangekomen. Aan de noodige manifestaties, alle getuigenis af leggend van de sympathie der Franschen voor Rusland, ontbrak het natuurlijk niet. Van de kerk Saint-Louis wapperden een Fransche en een Russische vlag. Zondag wordt den Russischen officieren een banket aangeboden. Aan de spoorwegongelukken op de Fran sche lijnen wil maar geen einde komen. Een goederentrein, Dinsdagavond van Brest ko mende en bestemd naar Parijs, is tegen een passagierstrein, die pas te Rennes was aan gekomen, aangerend. Gelukkiglijk waren de passagiers juist uitgestapt. De signalen ston den op „veilig", en de stoker heeft niet tijdig genoeg kunnen remmen. De locomotief van den voortsnellenden trein is bijna geheel in een goederenwagen van den anderen trein gedrongen. Tien wagens van den passagiers- trein en vijf van den goederentrein zijn aller- geduchtst gehavend. Een beambte is in een hopeloozen toestand naar het hospitaal ge bracht. Uit Tunis wordt een ernstig ongeluk geseind. Een bijzonder hooge muur, die kor telings was opgetrokken, bezweek onder den druk vati een storm, en verpletterde feitelijk een woning, waarin verscheidene personen vertoefden, zoodat 35 personen, mannen, vrouwen en kinderen, onder de puinhoopen bedolven werden. Bij de afzending van het bericht waren 18 lijken gevonden. De minister van buitenlandsche zaken heeft opnieuw getracht een handelsverdrag met de Vereenigde Staten af te sluiten; hij deed groote toezeggingen, zoo de Amerikaansche markt voor Spaanschen wijn werd geopend. Bij de straatgevechten welke te Cork heb ben plaats gehad, zijn 35 personen gewond, onder wie Dillon, die genoodzaakt werd zijne propaganda te staken. Bij de boedelbeschrijving blijkt, dat Parnell arm gestorven is; behalve een klein goed bij Avondale is er weinig waarde ge vonden. De discipline onder de gardegrenadiers laat nog steeds te wenschen, zij het dan ook, dat er soms gegronde reden voor klachten bestaat. Het te Windsor gestationneerde 3.1e bataljon staat er op het oogenblik weder lee- lijk voor. Woensdag vóór veertien dagen zou hun voedsel zijn uitgereikt, dat voor geen mensch te eten was. Hun klachten daarover bij den officier van de week hadden niet ge baat; de luitenant vond het eten wel smake lijk en beval den soldaten dan ook het op te eten, die, in plaats van dit bevel op te volgen, de ramen openschoven en hun ketel tjes op de binnenplaats omkeerden. Op ge lijke wijze werd op een morgen met het com miesbrood gehandeld. De manschappen en de korporaals bevinden zich thans in arrest. Te Hiogo en Osaka, in Japan, heeft Woensdagmorgen eene zware aardbeving groo te schade aangericht. Ook zijn veel menschen omgekomen. De telegraphische gemeenschap is verbroken en het bericht is dan ook bij Reuter ontvangen langs particulieren weg. De koning van Rumenie ter eere, comman deerde de keizer Woensdagmiddag de garde regimenten, op het Tempelhoferveld voor een groote exercitie vereenigd. 's Avonds was er galavoorstelling in de Opera, waar het geheele hof genoodigd was; na vertrok men per extratrein naar Pot? Woensdag werd aan den czaar en de kei zerin van Rusland het zilveren geschenk over handigd, hun als bruiloftsgave geschonken door den koning en de koningin van Dene marken, den kroonprins en de kroonprinses, den prins en de prinses van Wales, den ko ning van Griekenland en den hertog van Cumberland. Het zijn massief gedreven zilve ren vazen, hoog 1 meter 10, met toepasselijke inscriptiën, te Londen vervaardigd. Donderdagmorgen vertrok het Russische keizerpaar met de „Poolster" naar Neufahr- wasser. De keizerlijk Russische extratrein stond in het station Dantzig gereed voor Wirballen, waar de vorsten in den Russischen trein overstapten. De koning en rle koningin van Griekenland vertrokken op het Deensche oorlogsschip naar Lubeck. Een deputatie uit de rijkste kooplieden te Moskau is te Petersburg gekomen om de re geering te verzoeken een vereeniging te mo gen vormen, welke zooveel mogelijk aan de rampen van den hongersnood zou willen te gemoetkomen. De vereeniging zou gesteund worden door een groot kapitaal, en een aan tal vrijwilligers zouden helpen om daar bij stand te verleenen, waar zulks noodig is. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar de correspondent van de Daily News meldt, geweigerd die toestemming te verleenen en heeft verklaard, dat ieder, die de geteisterde streken bezocht met het doel van de voor gestelde vereeniging, gearresteerd zal worden. Ook is aan leden van de emigratie-vereeni- ging verboden steun te verleenen op verschil lende punten van aankomst en vertrek van emigranten. Dinsdagnacht is een trein met verschil lende koopwaren tusschen Wladikawkas en Rostov door boeren aangevallen en bijna ge heel geplunderd. WAALWIJK. Zondag 1 Nov., 's middags 12 ure, door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal van de erven A. N. van Riel. 1Marche Prince Albert. van Hemert. 2. OuvertureBerlin, Wie es weint und lacht. arr. Brohm. 3. Kriegers Hochzeitstag. fant. Kéler Béla. WAALWIJK, 31 October 1891. Donderdagavond heeft onze gemeenteraad eene openbare vergadering gehouden, waar bij alle leden tegenwordig waren. De burge meester praesideerde. Na voorlezing en goedkeuring van de no tulen der vorige vergadering ging men over tot de orde van den dag. lo. Vaststelling der gemeenterekening over 1890 2o. idem der rekeningen van het armbe stuur en van het R. C. gasthuisbestuur. De heer Verbunt, als jongste lid der com missie van onderzoek, rapporteerde dat de rekeningen waren in orde bevonden en con cludeerde namens de commissie tot goed keuring. De heer Van der Heijden (lid der com missie) zeide, dat de commissie geen aan merkingen had op de gemeenterekening en dus voorstelt ze goed te keuren. De com missie heeft echter wèl gezien dat de post voor de hulppolitie overschreden is. Ook komt het haar voor, dat de commisssie voor de gasfabriek maar een smalle rekening heeft ingediend; als men ziet dat zij f1814 moet in rekening brengen voor de straatver lichting om ze sluitend te maken, dan rijst zeker de vraag of 't niet veel voordeeliger zou zijn concessie te geven aan een parti culier, te meer met het oog op de groote reparatien, welke te wachten zijnvroeger betaalde men aan Vos 400 500 gld. voor j de straatverlichting. Spreker gaf B. en W. in overweging eens goed over die zaak te den ken, wat de voorzitter toezegde. De rekeningen werden ongewijzigd goed gekeurd zonder hoofdelijke stemming. 3o. aanbieding begrooting 1892 De voorzitter bood namens B. en W. de begrooting van inkomsten en uitgaven aan voor het jaar 1892. Tot lid der commissie van onderzoek wer den achtereenvolgens gekozen de heeren Tim mermans van Turenhout, Van der Heijden en Gragtmans. 4o. voordracht tot benoeming van 4 le den voor de commissie van de vakschool De voordracht luidt! J. van Dooren Sr., E. Klijberg, J. Leijtens, Theod. Pullens. De heer Van der Heijden vraagt of men zich aan de voordracht te houden heeft. De voorzitter vindt van wel. Sommige le den vinden van niet, o. a. onder opmerking dat er dan een dubbeltal had moeten zijn. De leden bleken echter niets te hebben te gen de voorgestelde personen, zoodat zij zon der stemming werden gekozen verklaard. 5o. benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. De voorzitter herinnert, dat hierover vroe ger is gesproken in 't vervolg zullen er dus 4 ambtenaren van den burgerl. stand zijn. Gekozen de heer J. Timmermans Wz. De voorzitter verklaart ontvangen te heb ben een adres, onderteekend door V. Hoff mans, M. Govaerts, A. van der Lee, Wout Pangaert en Markx. Op het convocatie-biljet is van dit inge komen stuk geen «melding gemaakt, omdat het daarvoor te laat is bezorgd. Adressanten vestigen de aandacht van den raad op eene inrichting, waarvan voor de gemeente nog nut is te trekken de boter- mijn namelijk zou jaarlijks wel f75 a 100 meer kunnen opbrengen als men het boter- booren publiek verpachtte, wat zij den raad in overweging geven. De voorzitter maakte de opmerking, dat dit schrijven inkomt van 5 persomen, die alle met den veldwachter hebben te doen gehad; dit, in verband gebracht met hetgeen de eerst- ondergeteekende dezer dagen gedaan heeft, leidt tot de veronderstelling, dat het hun meer te doen is om den veldwachter finan cieel te benadeelen dan om een ingezetene te bevoordeelen. Verder behoorde volgens art. 6 van het reglement voor de botermijn (dat wordt voor gelezen) dit schrijven te zijn gericht aan B. en W. en niet aan den raad. Spreker stelde dus voor het schrijven, als gericht aan een verkeerd adres, voor notificatie aan te nemen. Aldus geschiedde. Daar de agenda van de openbare verga dering was afgehandeld vroeg de voorzitter of nog iemand het woord verlangde in de openbare zitting. De heer Verbunt sprak nogmaals over den Kerkpad en drong aan op het nemen van maatregelen in overleg met den eigenaar, die heel goed te spreken is, om dat pad in orde te houden. De voorzitter beloofde deze zaak te zullen bespreken met het dag. bestuur. Met het oog op de groote drukte, die op de jaarmarkten in de Groote Straat heerscht, gaf de heer Baijens aan het dag. bestuur in overweging een of ander gedeelte van de uitstallingen over te brengen naar de Sta tionsstraat. Er is veel op de markt, dat de winkeliers daar liefst niet zien. De heer van Tilburg merkte op, dat de vorige spreker wel alles in de Stationsstraat zou willen hebben, het vee is er al enz., waarop de heer Baijens antwoordde, dat er in de eigenlijke Stationsstraat nog niets is, aangezien deze begint bij de gasfabriek. De heer Van der Heijden noodigt een der leden van het dag. bestuur uit eens te komen zien welken last hij heeft van de reparatie aan de uitwatering. De voorzitter belooft er zelf te zullen komen. De heer Van Schijndel wijst er op, dat verschillende van de jong geplaatste boomen in de gemeente dood zijn. De voorzitter antwoordt, dat deze ten be kwamen tijde zullen worden vervangen. De heer Verbunt wenscht te vernemen, wie de boomen in de straat moet onderhouden. Moet ot mag ieder eigenaar van een huis de daarvoor staande boomen leiden en snoeien? AntwoordDeze boomen zijn eigendom van en in onderhoud bij de gemeente. De heer Van Schijndel wenscht te welen, hoe het is afgeloopen met het raadsbesluit betreffende den aankoop der kiosk op het tentoonstellingsterrein. De voorzitter antwoordt, dat zij volgens verklaring van den gemeente-opzichter 't geld niet waard was. Dan is 't beter een flinke nieuwe houten of ijzeren aan te schaffen. Op de vraag van den heer Van Schijndel of daarvoor een post op de begrooting is uitgetrokken, bekende de voorzitter dat daar aan niet gedacht was. De commissie voor de begrooting zal hieraan wei denken. De heer Van Tilburg merkte op, dat men dan ook zeker voor muziek moest zorgen anders zouden we wel eens een kiosk heb ben maar zonder muziek zitten. De openbare vergadering wordt gesloten. Op Maandag 23 November a. s. zal de harmonie l'Espérance haar eerste wintercon- cert geven. De vermaarde coupletzanger Chrétienni, die terecht zooveel bijval genoot bij gele genheid der laatste kermis alhier, zal als dan opnieuw zijne medewerking verleenen, Het werkend personeel der harmonie beijvert zich het publiek een uitgelezen programma te kunnen aanbieden en... keurig uit te voeren. Den honorairen leden wacht dus een avondje van zeldzaam muzikaal genot en prettige vroolijkheid. De Kon. Doelen „Recht door Zee" al- hidr, er steeds naar trachtende, zijnen hono raire leden gedurende de zomermaanden zooveel doenlijk door concerten, bals, e. d. genotvolle middagen te verschaffen, heeft, naar wij met genoegen vernemen, op de tal rijke vereerende aanzoeken besloten, ook de zen winter hun leden eene tooneelvoorstelling aan te bieden. Wij juichen dat besluit van harte toe, want onze eerste kennismaking verleden winter met de dilettanten club van R. door Zee, overtrof de verwachting; het blijspel „de dwaze Jan sen" toen opgevoerd, verwierf eenen onge- kenden bijval, die perzik smaakte naar meer. Hoewel 't ons onbekend is, of een blijspel of een drama in studie genomen wordt, de dilettanten-club van Recht door Zee waar borgt iets degelijks zij heeft getoond de vereischten te kennen en te bezit ten, die eene flinke tooneeluitvoering vor deren, zoowel op 't gebied van de keuze der stukken, als wat de verdeeling der rollen tusschen de acteurs aangaat. Verschaffen de repetietiën aan de acteurs eene amusante en leerrijke verpoozing, de uitvoering zelf zal den vriendschapsband tus schen Recht door Zee en zijne hon. leden nauwer toehalen. De gunstig bekende biljart-kunstenaar T'is me-edso zal heden avond eene groote kunst-uitvoering geven voor de leden der Sociteit de Gezelligheid alhier. Zijn wij wel ingelicht, dan zal hij Zondag ook in 't publiek optreden. Voor 't gerechtshot te 's Gravenhage diende Donderdag de daarheen door den Hoogen Raad verwezen zaak van W. J. Sen- derman, vroeger provisor alhier, zooals men weet beschuldigd van poging tot moord op zijne huisvrouw. Aan 't slot van zijne rede rekwireerde de advocaat-genei aal mr. Telders schuldigver klaring aan poging tot moord en veroordee ling tot 12 jaar gevangenisstraf. Mr. J. A. Loeff, de toegevoegde verdediger, concludeerde ten slotte tot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. De boterproductie neemt tegenwoordig in de Langstraat belangrijk toe. Bij de hooge prijzen der boter, welke sedert eenige weken besteed werden, zijn de veehouders er op uit veel stalvee, dat grootendeels uit half- algemolken koeien bestaat, aan te koopen, waaraan dit jaar, bij de schaarschte en duurte van het hooi, heel wat gemakkelijker te ko men is dan verleden jaar. Voor f L00 tot f 140 worden thans zulke koeien aangekocht, waarvoor men een jaar geleden f 130 tot f 180 moest betalen. Later worden die koeien met de hoop op een goede winst, als kalf- dragende aan de Belgische kooplieden ver kocht. Het jonge vee wordt thans zooveel mogelijk van de hand gedaan en heeft be trekkelijk zeer weinig waarde. Tijdelijke versterking der Nationale Militie In afwachting van het in werking treden der wet op den verplichten krijgsdienst, waar van het ontwerp zoo spoedig als de omstan digheden dat zullen veroorlooven, zal worden ingediend, heeft de regeering het haren plicht geacht, maatregelen voor te stellen tot onver wijlde versterking der nationale militie. Daartoe acht de regeeringnoodig eene zoodanig verlenging van den diensttijd der militie, als waardoor op de dienstplichtigen geen noemenswaardige meerdere druk wordt gelegd en van staatswege geen verhoogde uitgaven gevorderd worden. Diensvolgens wordt bij art. 1 van een inge diend wetsontwerp voorgesteld den diensttijd met één jaar te verlengen voor de ingelijfden bij de militie, na welken dienst zij nog in reserve blijven gedurende vier jaren bij de militie te land en gedurende drie bij de zeemilitie. Tijdens den reservedienst zal hun in het aangaan van een huwelijk en in het uitoefenen van de buitenlandsche zeevaart volkomen vrijheid worden gelaten en zullen zij in het zich begeven buitenslands geenerlei belemmering mogen ondervinden. In de laatste drie jaren van den reserve- dienst zullen de ingelijfden het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers niet behoeven bij te wonen en na het vijfde dienstjaar zijn zij van herhalingsoefeningen vrijgesteld. Om ten allen tijde te kunnen beschikken over zes bruikbare lichtingen van het leger, zal de overgang in reserve van de zesde lichting eerst geschieden, nadat de jongste lichting eenigermate geoelend is, d. i. op 1 Augustus van elk jaar. De regeering heeft van de gelegenheid dezer tijdelijke voorziening tevens gebruik gemaakt tot voorstellen, om de straffen, op de overtreding van sommige bepalingen der militiewet gesteld, te verzachten, zoowel ten aanzien van verlofgangers, als van in te lijven militieplichtigen. Bij deze veranderingen wordt de duur van den werkelijken dienst, als straf op de overtreding bij de militiewet bepaald, aanmerkelijk verminderd. Voorts wordt verlichting van druk voorge steld ten behoeve der zeevarende dienst plichtigen. De regeering wenscht namelijk de be voegdheid te erlangen, ook aan andere inge-

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2