""binnenland. A WAALWIJK, 11 November 1891. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rusland. Donderdag 12 November JAAR MARKT en BOTER MIJN te Waalwijk. houden van politieke mannen, tot verschil lende vereenigingen der hoofdstad behoorend, v.iarin besloten werd alle liberale en alle werklieden-vereenigingen uit te noodigen de handen ineen te slaan en deze beweging op het getouw te zetten. Doel daarvan moet wezen te doen erken nen het recht van iederen burger om zijne stem uit te brengen. Alle liberalen, democraten en socialisten worden uitgenoodigd zich bij de beweging aan te sluiten. In Frankrijk hebben Zondag een tweetal verkiezingen plaats gehad, die niet zonder beteekenis zijn. Te Auxerre won de radicaal het van den republikein en te Rijssel ver koos men den socialist Lafargue met ruim 10000 stemmen. Lafargue bevond zich op dat oogenblik in hechtenis, maar op voorstel van Milleraud werd door de kamer verklaard, dat hij uit de gevangenis behoorde ontslagen te worden, waarna de minister Constans zijne onmiddellijke invrijheidstelling beval. 't Gaat den Parnellisten ondanks of wel licht juist tengevolge van hun woest, onbe suisd en onbeschaafd optreden, lang niet voor den wind. Parnell heeft als opvolger in het lagerhuis voor Cork een anti-parnellist ge kregen, Flavin is gekozen met 3689 stemmen, terwijl de pamellistische candidaat Redmond 2157 stemmen verwiert en de candidaat der conservatieven, Sarsfield wiens voorstan ders tegenover de beide, elkaar met hand en tand bestrijdende fracties der Iersche partij gaarne de rol van den het vette kluifje ver- wervenden derden man zouden vervuld heb ben, slechts 1161 stemmen op zich ver- eenigde. Zoo heeft den anti-parnellist dus ruim 1500 stemmen voor op zijn tegenstander een feit van groote beteekenis. Zoo heeft dus het volk uitspraak gedaan in 't nadeel van de revolutionaire beginselen van Parnell, zooals die door zijn nog weinige getrouwen zijn overgenomen en Gladstone c.s. kunnen jui chen de bewering, dat Ierland langs den weg van geweld en wanorde home rule wil verwerven, is glansrijk gelogenstraft. Ierland zal het homeruleprogramma van Gladstone tot in de bijzonderheden opvolgen en geen afscheiding najagen, zooals de weinige par- nellistische afgevaardigden dat beoogen. De kansen voor de gladstonianen in ver- eeniging met de Ieren voor de algemeene verkiezingen van 1892, zijn alweder gerezen. Zondag heeft de Italiaansche premier te Milaan zijne met ongeduld verwachte politieke redevoering gehouden. Hij begon met de verklaring dat de begrooting in volkomen evenwicht is. Er is zelfs een klein overschot. Er zal geen nieuwe schuld worden aange gaan of op andere wijze eene uitgifte van papier plaats hebben. De regeering verwerpt elke wijziging der waarborgenwet en zij noo- digt de bedevaartgangers naar Rome te ko men, waar zij volkomen veilig zijn. De Paus neemt somtijds eene dreigende houding aan, maar wordt binnen de grenzen van het gees telijk gezag gehouden door de wet, welke hij niet straffeloos zou schenden. De eer en het gezag van Italië zullen nauwgezet ge handhaafd worden. Italië zal niet te kort doen aan den eerbied, dien het aan de vrijheid van geweten verschuldigd is. De voorzichtig heid gebiedt dat wij ons in Afrika niet door eene onberadene politiek laten medesleepen. De minister houdt het er stellig voor, dat de goede verhouding tegenover Menelik spoedig hersteld zal worden, en hierdoor zal de vrede in Afrika bevestigd worden. Steunende op ons krachtig leger, op onze wel toegeruste vloot en onze trouwe bondgenooten, zullen wij in staat zijn onze onafhankelijkheid te kunnen vertrouwen; het was immers mogelijk, dat hij hem ook hierin had bedrogen, maar het verlangen van zijn hart naar de moeder, die over zijn wieg had gewaakt, had niet durven twijfelen aan de vervulling van Wlaska's voorspelling. Van Kolschitzky had hij vernomen, hoe Dione naar hem smachtte, hoe zij haar gemaal van de be storming van Weenen had teruggehouden. Nog had hij geen tijd gehad iemand te zoeken, die hem het in Ilebreeuwsche letters geschreven ge heim van zijn amulet kon ontcijferen, maar de dooreengeslagen letters D. L. en M. G. op het doosje, duidden aan, dat dit de naam van zijne moeder Dione kon zijn geweest. Men had hem gezegd, dat 'de Pool in zijne amulet Candisch werk had herkend, en Dione was uit Canida ontroerd; er waren dus uitgangspun ten genoeg voorhanden om aan zijn hart wapenen te verschaffen tegen den twijfel, maar juist dat gene, wat zijn hoop vleide, wierp er ook een schaduw op. Zoolang hij leefde had hij geen vuriger wensch gekoesterd, dan het geheim zijner geboorte opgehelderd te zien en het graf zijner ouders te vinden, indien deze niet meer in leven mochten zijn. Meer had hij in zijn stouste droo- men nauwelijks durven hopen, maar dikwijls was de gedachte in zijn hart binnengeslopen, hoe onuitsprekelijk gelukkig hij zich zou gevoelen, indien hij slechts een broeder, een zuster, een bloedverwant, een vriend van zijn overleden ou ders kon vinden. Thans bood het lot hem meer, mén zei hem dat zijn moeder nog leefde, maar hoe zou hij haar vinden! Eene slavin van den harem, die door brutaal geweld onder het juk was gebracht, zou levendiger sympathie in hem hebben verwekt, dan eene afvallige, die haar geloof had afgezworen om de gunst van een Turk te verwerven: en deze gedachte moest in hem de donkerste gedaante aannemen, als hij ginds de prachtige tent van den grootvizier, hier de ellende van de belegerde stad aanschouwde. Eene huivering voer hem door de leden: zijne moeder verlangde wellicht de capitulatie der stad, in den waan, dat hij dan de vrijheid en een schitterende positie door een lafhartigen afval zou willen koopen Wordt vervolgd. handhaven. Maar onze kracht moet ons het besef onzer verantwoordelijkheid inboezemen. Italië behoort zijnen invloed aan te wenden om den vrede te verzekeren. God zal niet gedoogen dat de vrede in Europa verstoord worde en ik ben vast overtuig l dat die be waard zal blijven. Alle mogendheden zijn bezield door eene groote voorzichtigheid en gematigdheid. Het is geene reden tot be zorgdheid dat bevriende staten zich tot groe pen vereeenigen. Daardoor wordt een even wicht geschapen dat de gerustheid bevordert. Een langdurige ervaring heeft doen zien dat verbonden in onzen tijd niet anders dan ver dedigend kunnen zijn. Door het hernieuwen van haar verbond met Oostenrijk en Duitsch land, heeft de Italiaansche regeering eenen staat van zaken bevestigd, welke in staat is eene rustige staatkunde gemakkelijker te ma ken. Steunende op ons recht en niets willende dan den bestaanden toestand handhaven vooral in de Middellandsche Zee, is Italië een steun voor den Europeeschen vr'ede. Onze goede betrekkingen met Rusland heb ben kort geleden aan de publieke opinie een gevoel van rust en vrede geschonken. Te genover Frankrijk hebben wij onveranderlijk gehandeld op eene wijze, die alle achterdocht en wantrouwen moet wegnemen en doen ophouden. De eer, thans daar te lande aan Garibaldi bewezen, begroet Italië als een verlangen naar eene hartelijke verhouding, die het Italiaansche volk altijd dierbaar zal zijn. Omtrent Brazilië is weinig nieuws te mel den; volgens de officieele mededeelingen gaat alles van een leien dakje, revolutie is er niet en zal er wel niet komen ook. De praatjes omtrent het mogelijke herstel van het kei zerschap, verdienen geen geloof. Verassingen zijn echter lang niet uitgeslotende afge vaardigden zijn, zooals men weet, naar huis gezonden en of de nadere uitlegging van de redenen dier afdanking, overal in kalmte zal worden beoordeeld en men er even kalm in zal berusten, dient afgewacht. Een telegram van 9 November uit Fer- nambuco meldt reeds, dat de provincie Rio Grande do Sul zich onafhankelijk heeft ver klaard. In het geheele land heerscht onte vredenheid. Dat klinkt anders. De volkswoede tegen den Amerikaanschen gezant te Santiagoden beruchten Egan neemt steeds toe, vooral nu men weet, dat een aantal deelnemers aan de jongst ont dekte samenzwering tegen het voorloopig be wind (Junta) in het gebouw der legatie de wijk hebben genomen. De houding der be volking werd zoo dreigend, dat Egan bang werd en der Junta deed weten, dat hij haar verantwoordelijk stelde voor alles wat ge beuren mocht. Hierop heeft de Junta eene afdeeling ruiterij voor het gezantschapsge bouw doen post doen vatten. In de afgeloopen maand hebben in Frank rijk de belastingen weer niet minder dan negen millioen francs boven de raming opge bracht en bijkans 10 millioen meer dan in October van verleden jaar. Zondagmorgen had te Ville d'Avray de onthulling van liet gedenkteeken plaats, dat door de Elzas-Lotharingers ter eere van Gam- betta aldaar is opgericht. De minister van openbaar onderwijs leidde de plechtigheid. De kazerne te Macon brandde Zondag avond af. Het magazijn van het 134e linie regiment kon nog ontruimd worden, doch 2000 geweren bleven achter. Tegen zeven uur in den avond bereikten de vlammen de bewaarplaats der patronen, verschillende ont ploffingen hadden plaats, doch alles liep zon der persoonlijke ongelukken af. Nabij Ourskamp liepen twee goederen treinen bij het rangeeren op elkaareen smeerder werd gewond. De sneltrein naar Brussel en Holland had 98 minuten vertra ging; de reizigers moesten onder fakkellicht de plaats des onheils passeeren en in een inderhaast saamgestelden trein de reis ver volgen. De Londensche County council heeft be sloten tot den bouw van eene nieuwe tunnel onder de Theems, ter verbinding van Black- wall en Greenwich. Het werk zal 871,000 p. st. (f 10,452,000) kosten, Naar de Times uit Tanger verneemt, brachten soldaten, uit Fez teruggekeerd, be richt omtrent eene gisting aldaar. Moeley Ismael, des sultans lievelingsbroeder, werd voor het kalifaat ongeschikt verklaard en verbannen met den hoofdkadi. De edelen worden beschuldigd van een komplot tegen den sultan, beoogend om Moeley op den troon te plaatsen. Des sultans raadsman, Siachmet Ben Moesa, viel mede in ongenade en werd vervangen. CALCUTTA, 10 November. Door een orkaan waarin het oorlogsschip „Enterprise" vergaan is, zijn groote onheilen op de An- daman-eilanden veroorzaakt. Een wervelwind viel met vreeselijke kracht op de gevange nissen der Indische dwangarbeiders, waarvan er door het instorten der gebouwen 60 ge dood en 200 gewond werden. Gansch Berlijn is in rep en roer wegens het faillissement van het aanzienlijk bankiers huis Hirschfeld en Wolff, met een passief van 7 millioen tegenover een actief van hoog stens een paar ton. Reeds zestig jaren bestond het huis. Plet hoofd der firma, de heer Wolff, die verschillende posten bekleedde en zeer gezien was om zijne liefdadigheid, is gevan gen genomen. Hij moet al sinds 20 jaren in moeilijkheden verkeerd hebben en in den laatsten tijd dreef hij, om zich nog staande te houden, wisselruiterij. Toen hij geen raad meer wist, riep hij de hulp van een der grootste Berlijnsche huizen in en weldra kon er een bedrag van 1 millioen mark in contan ten bijeengebracht worden om hen te helpen. Maar die som was onvoldoende; er was min stens 4 millioen noodig. De zaak wekt te meer sensatie, wijl de eerste kringen der hoofdstad er in betrokken zijn en een aantal hooge heeren van het hof, o. a. ook de minister graaf Zedlitz, groote schade lijden. Een tweede belangrijk faillissement, dat van de Berliner Wechselbank, 't welk een nog treuriger aanzien kreeg door den zelfmoord van twee der bestuurders, de gebroeders 'Sommerfeld, heeft Zateidag de Duitsche hoofd stad in een volslagen staat van paniek ge bracht. Ter beurze daalden de koersen aan merkelijk en op straat zag men niets dan verslagen gezichten. Ook deze instelling stond in de financieele wereld gunstig aangeschreven. Als oorzaak van haar ondergang wordt evenwel minder aangenomen de overdreven weelderige levens wijze harer directeuren en hunne gewaagde speculation, dan wel het gewekte wantrouwen en de moedeloosheid, die zich van het publiek hebben meester gemaaki na het faillissement van Hirschfeld en Wolff, 't welk tengevolge heeft, dat allerwege de aan de banken toe vertrouwde gelden worden opgevraagd. Op die wijze kwam deze instelling en komen bij voortduring vele firma's nu op het oogenblik in de meest nijpende geldverlegenheid. Geld om hen te helpen, dat onder andere omstan digheden gemakkelijk te krijgen zou wezen, is nu bij het 'heerschende wantrouwen moei lijk te bekomen, en zoo staat menig goed huis op het oogenblik wankel. Om den toeloop naar de bankiers-kantoren, den run, gelijk de vak-term luidt, te keeren, hebben een aantal aanzienlijke bankiers firma's Zondag hunne kantoren geopend gehouden. Daardoor, gelijk mede door aan hunne clien tèle bekend te maken, dat men ten allen tijde tot afrekenen bereid is, hopen de firma's het publiek weer een weinig gerust te stellen. Bij het faillissement der Wechselbank ko men, behalve een aantal kleine burgers en een paar financiëerende kunstenaars, ook vele aanzienlijke personen tekort. Genoemd wordt o. a. graaf YValderse. De rechtbank te Leipzig heeft uitgemaakt, dat men majesteitsschennis pleegt, wanneer men bij de uitbrenging van een heildronk op den keizer, blijft zitten. Het Berliner Tageblatt schrijft: Er dreigt een werkelijke nood door het gebrek aan aaidappelen. De oogst is slechter uitge vallen dan het goede weder in September deed verwachten. De opbrengst is op ver scheidene plaatsen zoo gering, dat vele kleine landbouwers volsLrekt geen aardappelen ver- koopen. De prijs wordt voortdurend hooger. Wij gaan een harden tijd tegemoet. De aard appelen zijn wegens de hooge prijzen voor velen niet te bekomen. Daarbij komen zeer vele diefstallen van aardappelen voor, zelfs uit de huizen en schu ren der eigenaars. De dieven, die doorgaans in groote troepen met hondekarren komen, deinzen daarbij voor geene gewelddadigheden terug. Onlangs kwam het te Boszow voor, dat men een hond aanhitste op den bestolen eigenaar, en een boer, te Staalen, die met een geladen geweer de aardappeldieven poog de te verjagen, moest wijken voor de over macht der bende en hen ongehinderd hun gang laten gaan. Men schrijft omtrent den brand te Meiringen: Wie niet in Zwitserland woont, kan zich moeilijk een denkbeeld vormen van de kracht en de werking van den Föhn. Stel u voor een soldeerder, die de vlam van zijn soldeer- lamp met behulp van een blaaspijp in hori zontale richting tegen 't soldeersel aanjaagt. Zoo is de werking van den Föhn op enkele plaatsen van Zwitserland, nl. daar waar die bergwind door een eng dal kan jagen. Van daar dan ook dat op de plaatsen, die aan den Föhn zijn blootgesteld en waar dit ge vaar voorhanden is, bij zoodanige gelegenheid het branden van vuur, zelfs het rooken van sigaren op straat, verboden is. Zondagmorgen had eene arme weduwe vuur aan, om boter te smelten, de vlam slaat in de pan, ver breidt zich in de keuken op hetzelfde oogenblik steekt de Föhn op, en men weet dat het dorp verloren is. Het huisje dier weduwe ligt in Stein, dat aan Meiringen grenst en er mee samenhangt. Even steekt de vlam de groote bierbrouwerij en eenige andere huizen daaromheen aan, springt dan over eene kleinere vlakte en over een 24tal huizen, grootendeels tot Stein, een paar tot Meiringen behoorend, daalt dan, om, als door een blaaspijp bestuurd, het hotel Krone aan te steken, wipt even naar de andere zijde, om de Engelsc'ne kerk naast 't hotel du Sau- vage te vernielen, en jaagt dan in gelijke hoogle door de breede dorpsst-aat heen, aan beide zijden alles vernielend wat haar in den weg komt. Men zou onbekend met den Föhn, meenen dat de vlam, door den wind gedre ven, de daken der huizen aanstako neen! dat ware minder noodlottig geweestmen had dan veel nog kunnen redden. Maar de Föhn dreef de vlam als met een blaaspijp zijdelings door de vensters der huizen heen, zuodat in veel minder dan een uur meer dan honderd grootere en kleinere gebouwen in brand stonden. In het geheel zijn verbrand 174 panden, bewoond door 168 gezinnen, te zamen met 766 personen. Een oud man vond den dood in den vlammen; velen werden meer of min ernstig gekwetst. De schier on- geloofelijke hitte deed het glas smelten en verteerde het graniet der trottoirs. Eene menigte vee verbrandde, of werd door de hitte levend gebraden, de uien in den grond gekookt, de groenten in de tuinen en de boomen verzengd en verbrand. Straks slaat de razende vlam de Kerkstraat in, om ook daar aan weerszijden alles te vernielen. Door eene plotseling andere richting bleef de kerk met pastorie, school, gasthuis en een stuk of twaalf panden daaromheen echter gespaard; maar weer in haar oorspronkelijke richting teruggekeerd, zet de vlam haar vernielings werk voort tot aan het uiterste eind van Meiringen, om daarna over een vrij groote onbebouwde ruimte heen te springen en eerst het gehucht Eisenbolgen, op drie panden na en het gehucht Hausen voor een deel te vernielen. Toen was 't uit; de vlam vond geen voedsel meer; in anderhalf uur was het vernielingswerk voltooid. Men beweert bij het op zes uur van Meiringen gelegen gehucht Dörligen, aan het begin van 't Thuner Meer, verbrande en verschroeide bladen van het archief er. den burgerlijken stand van Mei ringen gevonden te hebben. Alleen aan ge bouwen bedraagt de schade ongeveer twee millioen fr. Evenals de meeste van deze was ook het grootste deel van 't meubilair voor ruim een millioen fr. verzekerd. Wat gered werd, is niet noemenswaard, en de winter staat voor de deur Niet alle hotels zijn vernield, zooals in een vorig bericht werd gemeld. Het fraaie hotel du Sauvage en het hotel de la Gare bleven gespaard. Ook het spoorwegstation is ongedeerd gebleven. Uit Italië komen berichten van strenge koude. Het vriest hard te Florence en al de hoogten in den omtrek dier stad zijn met sneeuw bedekt. Ook uit noordelijker landen dan het oord „waar de citroenboom bloeit" wordt buiten gewoon felle koude bericht. Zoo is, naar de Kölnische Zeitung meldt, in den laatsten nacht van October op den straatweg van Sötern naar Türkismühle een brievenbesteller dood gevroren. In wel onderrichte kringen verwacht men dat ook de uitvoer van tarwe zal verboden worden, ofschoon nog niet dadelijk. Het eerste winterconcert der liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Be- zooien, verleden Zondag gegeven met wel willende medewerking van den heer L. van Cromvoirt, directeur, en een aantal zangers van de Éaardwijksche liedertafel Tot bloei der Toonkunst, is uitstekend geslaagd. De zaal was stampvolde verschillende nummers van het met zorg gekozen pro gramma werden door de vereenigde zangers meesterlijk uitgevoerd en luide toegejuicht. Het slotnummer „Hymne" van De Vliegh werd gedirigeerd door den heer L. van Cromvoirt, daartoe door de heer Frans de Cortie uitgenoodigd. De heer van Cromvoirt trad ook op als solozanger en wel met Der Neugierige, van Schubert, de twee Kerelen van Benoit en Bruid en Bruidegom van Verhulst. Zijn lief geluid en beschaafde voordracht vielen zeer in den smaakhet laatste nummer voldeed zoo uitstekend, dat de heer v. Cromvoirt het op algemeen verlangen herhaalde. Vermelding verdient zeker nog dat de heer P. Snijders zong „Die Theilung der Erde" van Haydn, en wel zoo prachtig, dat een donderend applaus blijk gaf van de te vredenheid van het publiek. Nadat de voorzitter, de heer J. Timmer mans Wz. in welgekozen bewoordingen de Baardwijksche kunstbroeders bedankt had voor de welwillend verleende medewerking, eindigde deze uitvoeringvan welke zeker allen, die het genoegen hadden haar bij te wonen, hoogstvoldaan zijn huiswaarts ge keerd. Bij voortdurend geanimeerden handel in de Langstraat bleven kalfkoeien en dito

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2