Nummer 91. Zondag 15 November 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELBN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. vaa BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Wuliyksffer en Langstraalscoe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag; en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steinek, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Hoe moeielijker de strijd, des te schooner de overwinning, zal de Fransche regeering kunnen zeggen, als zij na korter of langer tijd de radicalen er weer onder heeit. 't Is met die heeren inderdaad een wanhopige ge schiedenis, 't is hun ditmaal weer eens ernst met hun oppositie tegen de regeering, dat hebben ze getoond in den aan den socialist Lafargue tegen den republikeinschen candi- daat verleenden krachtdadigen steun, dat is ook weer gebleken toen de radicaal Pelletan zóó krachtig werd gesteund, dat minister Rou vier (financiën) zich gedrongen zag de quaestie van vertrouwen te stellen, waarop met 272 tegen 240 stemmen Pelletan's motie werd verworpen, dus met slechts 32 stemmen meer derheid. Voor 't oogenblik is de regeering de baas nog, doch de radicalen zijn taai en geduldig en als zij met ijzeren volharding het spelletje van „frappez toujours" weer aanvangen, dan hebben zij weer evenveel kans op een on voorzien oogenblik hun duel te bereiken als vroeger, en dan mag men zeggen dat zoo'n nederlaag voor de regeering geen zedelijke beteekenis heeft, het feit zelf is er niet min der om en als men dan toch het leven moet laten, is een roemvolle dood door een enke len degenstoot verre te verkiezen boven de tergende speldeprikjes van de radicalen in vereeniging met hun tijdelijke bondgenooten, de boulangisten, de conservatieven, de sociaal democraten enz. Op zijne beurt heeft Oostenrijk's keizer eens gezegd hoe hij over den vrede dacht. De relatiën van zijn rijk met de andere mo gendheden, heette hij goed en in de hand having des vredes zag hij evenals Oostenrijks bondgenooten het zekerste pand voor het geluk en de ontwikkeling der volkeren. Toch is men er ondanks alle vredelievende verze keringen, nog niet toe gekomen de gevaren van den politieken toestand van Europa uit den weg te ruimen of een einde te maken aan de algemeene krijgstoerustingen, doch 72. XXVIII. DE REDDING. Deze gedachte, nauwelijks in zijne borst ont waakt, moest wortel schieten, alle andere gissin- fen en verwachtingen overschaduwen en verstik- en. Hij meende er thans eene diep vernederende verklaring voor te hebben gevonden, dat Said het had durven wagen hem op te sluiten. Said had terstond bij de eerste ontmoeting met hem de onderstelling op den voorgrond gesteld, dat hij het christelijk geloof afzweren en Mahomedaan worden zou. Het vermoeden lag voor de hand, dat de gemalin van den eersten staatsdienaar te Stamboul dit had geëischt, eer hij nader onder zocht, of hij slechts een bloedverwant van haar eersten echtgenoot, of haar verloren gewaande zoon was. De vroum die zelve haar geloof had afgezworen, om de eerste te worden in het serail van Kara Mustapha, verlangde hetzelfde ook van hem, wien zij hare belangstelling wilde wijden. Het moederhart klopte voor den reeds zoo lang als dood beweenden zoon niet meer zoo levendig, om voor de misschien ijdele hoop, hem terug te vinden, haar schitterenden stand op het spel te zetten. Uit den brief van Dione bleek, dat haar twijfel zelfs door het gezicht van het zijden doekje niet geheel was opgeheven, of Max werkelijk haar verloren zoon was. Dat Dione om zijnentwil de gevangene prinsessen in bescherming had geno- wen; dat zij Kara Mustapha, gelijk ae Pool had gezegd, er van terughield Weenen aan de woede tier Janitzaren prijs te geven, bewees, wat trou wens ook de brief verraadde, hoe smachtend zij verlangde hem te zien en te spreken, maar liet ook tevens vermoeden, dat zij er niet aan dacht, welk een afgrond er tusschen haar en hem lag, indien hij, in plaats van in de armen der moeder te snellen, zich moest buigen voor de gemalin van den man, die Weenen bedwongen, het kruis in het stof getreden liadi Dacht zij, dat hij als een gevangen christenslaaf zijne vrijheid zou koo- pen, gelijk zij had gedaan; dacht zij hem dan de desondanks meende de keizer op grond van de algemeen gevoelde behoefte aan vrede, de hoop te mogen koesteren, dat doel toch nog eens te bereiken. Mocht het inij gegeven zijn aldus ging de keizer voort mijnen volkeren de blijde boodschap te kunnen bren gen, dat de zorgen en lasten van den be dreigden vrede hun einde bereikt hebben! Intusschen wordt te Weenen de opeenhoo- ping van Russische troepen op de grenzen van Bessarabië met zorg nagegaan. Weder drie divisiën werden opgesteld, zoodat er nu 88 bataljons infanterie, 3 bataljons genie, 60 escadrons cavalerie en 34 batterijen op oorlogs sterkte gereed liggen, die op het eerste bevel de grenzen van Rumenie kunnen overschrij den. Eenige Oostenrijksche hoofdofficieren zijn naar Rumenie vertrokken om het land te inspecteeren en verslag uit te brengen over de verdeeling der Rumeensche troepen, die voornamelijk in Moldavië langs de Pruthlinië zijn verzameld. Aan de Oostenrijksche zijde is de grens bewaking van Galicië en de Bukowina aan merkelijk versterkt. 500 gendarmen te voet en 150 te paard zijn daarheen gezonden, terwijl het douanen-corps wordt gewapend en in den veiligheidsdienst geoefend; ook de politie wordt versterkt. Het plan bestaat het over schrijden der grenzen te verbieden, behalve langs de bestaande wegen. Minder vredelievend klinkt ook het bericht, dat in de militaire werkplaatsen te Spandau eensklaps de werkzaamheden belangrijk zijn toegenomen. Sedert het voorjaar was de direc tie geneigd, wegens gebrek aan bestellingen, het werk zooveel mogelijk in te krimpen, enkele duizenden werklieden ontvingen hun ontslag en de dagelijksche arbeidstijd werd verkort. Eensklaps is hierin verandering ge komen; dagelijks worden thans nieuwe werk lieden aangenomen; in verschillende afdeelin- gen wordt meermalen 14 en 12 uren per dag gewerkt, in plaats van 10, en in de kanonnen- gieterij werkt men dag en nacht. Ook in de geweer- en kruitfabriek, waar het langen tijd stil was, heerscht meer bedrijvigheid. gevangen prinses aan te bieden als een zoet loon, omdat hij een eerlooze renegaat was geworden De haarlok van Maria brandde hem op de borst. Had Dione misschien slechts daarom Maria verschoond, om haar te gebruiken als een werk tuig om zijne standvastigheid aan het wankelen te brengen? Wilde Dione hem de keus stellen, als renegaat Maria's echtgenoot en een gunsteling van den Turksclien vizier te worden, of Maria in slavernij te zien wegvoeren Zoo werd zijn stemming somberder door de schijnbaar verblijdende berichten, die de Pool hem had gebracht, en toen 's avonds de vuur pijlen van den Kahlenberg opstegen, en het opflikkeren der wachtvuren de aankomst der reddende scharen verkondigde; toen alles op de knieën zonk om God te danken; toen de een den ander met vreugdetranen omhelsde, toen was het hem bijna alsof hij een vreemdeling was onder de mannen, met wie hij had gestreden en gele den, hij kon niet juichen gelijk zijal was zijn borst vol geestdrift, toch mengde er zich een bitter verdriet, een bange onrust in. Guido Starhemberg vond hem op het bastion, in den donkeren nadit starende, den blik gericht naar de plaats, waar de banier van den profeet op St. Ulrich wapperde. Denkt gij er wel aan, zei Guido, dat het geluk, indien eindelijk de zegepraal ons zal ver heugen, voor ons meer in den schoot moet dra gen dan voor anderen Gij hebt ginds uwe moeder, ik mijne vrouw. Ik heb van mijn neef verlof, om zoodra de gelegenheid tot een uitval zich aanbiedt, aan de gevangenen daar in die tent te denken; en dit weet ik, indien ik mijne vrouw niet kan bevrijden, dan heb ik mijne plichten jegens den keizer en de stad vervuld, dan zal ik mijne Eleonore wreken en sterven. Het was in den laatsten tijd, alsof er iets tusschen ons was gekomen, dat ons van elkander vervreemdde, hernam Max. Ik dank u, dat gij mij uwe voornemens meedeelt, ik koester dezelfde gedachten, en alzoo zullen wij dan morgen schou der aan schouder als trouwe broeders en kame raden 9irijden, en overwinnen of sterven. Dat antwoord heb ik van u verwacht; laten wij dan beiden mannen zoeken, die vrijwillig met ons een uitval willen wagen. Geef mij de hand Max. Ja, er was iets tusschen ons, maar ik heb het recht niet, mij tot rechter op te werpen. In Brazilië wordt maarschalk Delia Fon- seca's dictatuur gaandeweg een schrikbewind. Zoo zijn, om een voorbeeld te noemen, op het oogenblik te Rio Janeiro alle dagbladen verboden, op de drie na, welke de dictatuur goedkeuren. Verder wordt gemeld dat de Fonseca alle constitutioneele rechten der burgers heeft ge schorst, en dat hij eene commissie heeft be noemd om op summiere wijze de personen te vonnissen, die hij „opstandelingen" noemt. Verscheidene afgevaardigden hebben de wijk genomen in vreemde gezantschapshotels. Een gevecht tusschen eene divisie van de scheepsmacht en de troepen te Rio-Grande acht men waarschijnlijk. Uit Santiago wordt aan de Times gemeld dat verscheidene garnizoenen, gezamenlijk 4000 man tellende, in opstand gekomen zijn tegen De Fonseca, terwijl San Paulo, Minas Geraes en Las Catilinas hen waarschijnlijk zouden steunen. Het heette dat de vloot voor Rio Grande wankelend was; eene botsing tusschen de vloot en de garnizoenen werd waarschijnlijk geacht. De regeering der Vereenigde Staten heeft de mededeeling ontvangen dat in 3 steden van Rio-Grande do Sul de troepen gemeene zaak gemaakt hebben met de tegenstanders van het gouvernement-Fonseca. Onder voorzitterschap van den prefect der Loire is er te Rive-le-Gier eene gemeen schappelijke bijeenkomst gehouden van werk- stakende glasblazers en de patroons, waarin het tot eene overeenstemming is gekomen. De patroons hebben eene loonsverhooging toegestaan. Dientengevolge is de arbeid da delijk hervat. De bijeenkomst heeft niet minder dan vier uren geduurd. Er is eene werkstaking ontstaan onder de bookmakers, en het moet gezegd wor- Tot rechter Hadt gij mij dan iets te ver wijten Ik erken, dat het een aanmatiging van mij was, het u kwalijk te nemen, dat gij niet beant- woorddet aan het beeld, dat ik mij van u had voorgesteld. Maar laten wij er niet verder over spreken, tot wederziens, Max, morgen in den strijd. Daarmede had Guido zich verwijderd, Max dacht er over na, in welk opzicht zijn vriend zich in hem bedrogen kon hebben, maar vond niets anders dan het vermoeden, dat Guido ziju verlangen afkeurde naar het wederzien van eene vrouw, die misschien zijne moeder was, maar dan toch in allen gevalle eene verzaakster van haar geloof was, die zich bezondigd had aan de nagedachtenis zijns vaders en aan hare geloofs- genooten. Steeds somberder werd zijne stemming, het noodlot vervolgde hem met gruwzame wreedheid: op het oogenblik, waarop het hem de blijde hoop had gegeven, dat hij als een bloedverwant der Starhembergen, als keizerlijk officier, die zich bij de verdediging van Weenen onderscheiden had, de prinses Liechtenstein nader mocht treden, waarop het hem misschien gelukken zou de prinses uit hare gevangenschap te bevrijden, haar redder te worden; waarop zijn hart zich reeds had ver heugd een moeder te zullen vinden, stelde men hem de keus tusschen den heiligsten plicht der natuur en het opgeven van het vurigst verlangen van zijn hart de gemalin van den grootvizier volgde in ieder geval haar echtgenoot, hetzij hij overwon of terugtrekken moest, en zij eischte van haar zoon, dat hij haar zou volgen. Kon zij hem als zoon erkennen, indien hij dit weigerde? Kon zij hem beminnen, indien hij haar als af vallige verachtte? Onderwijl de strijd van den vroegen morgen af in de dalen van den Kahlen- en van den Leopoldsberg woedde, was de aanval van de bele geraars op de bastions van Weenen zoo flauw, dat de door blijde hoop bezielde verdedigers, dien met hunne laatste krachten voldoende konden weerstaan; maar toen een afdeeling Christenen tot de bestorming van St. Ulrich aanrukte, von den Max en Guido mannen genoeg, die zich bereid verklaarden door een uitval de bevrijders van Weenen te ondersteunen. Hoe ontgloeiden echter de wangen dier dapperen, hoe klopten den dat de maatschappij daarbij niet zoo erg vaart als bij tal van andere werkstakingen. De bookmakers namelijk achten zich in hunne rechten verkort door eenige administratieve maatregelente hunnen opzichte genomen op grond der wet, die voor eenige maanden is gemaakt tot beperking hunner industrie. Het aantal bisschoppen, die hunne in stemming betuigd hebben met den bekenden brief van den aartsbisschop van Aix aan den minister van justitie en eeredienst, is thans reeds tot 57 gestegen; dat is meer dan twee derden van het Fransche episcopaat. In den stand der werkstaking in het bekken van de Pas de-Calais is geene wijzi ging gekomen. De mijnwerkers blijven vol harden in hun verzet en verklaren dat de Belgen bereid zijn hun voorbeeld te volgen. DUINKERKEN, 12 November. Een vaar tuig, geladen met dynamiet'is door de be manning verlaten en afgedreven zoodat het een groot gevaar voor de scheepvaart op levert. De felle wind van Woensdag is een orkaan gelijk geweest in het Engelsch kanaal en langs de Noord-Oostkust van Groot-Brittannie. Ver scheidene visschersvaartuigen zijn vergaan en een groot Engelsch schip naar Australië be stemd, de Benvenue, is bij Sandgate op den grond geraakt en gedeeltelijk uit elkander geslagen. Volgens de eerste berichten verdronken de kapitein, diens vrouw en vijf man der equipage, terwijl achttien man zich aan het want kon den vastklemmen, om hulp roepende, die het in den beginne onmogelijk was hun te ver- leenen. Een later bericht echter meldt, dat hetna ongeloofelijke krachtsinspanning en herhaalde vergeefsche pogingen, met de red dingsboot gelukt is zeven-en twintig man van het wrak te krijgen, die ten aanschouwe van duizenden veertien uren lang in het want hadden doorgebracht. Mogelijk dus dat de dooden uit het eerste bericht hierbij zijn. hunne harten sneller, toen de bisschop graaf Kollonitz, in zijn heilig ambtsgewaad en met het gewijd kruis in de hand, eensklaps verscheen om zich aan hun hoofd te stellen. Het was alsof de tijd der kruistochten was teruggekeerd, toen geestdriftvolle priesters de banieren van het kruis tegen de ongeloovigen hadden opgeheven. Het geldt nu de bevrijding van gevangenen uit de handen der Turken, het is niet meer een dienst, dien die dappere mannen aan hunne aanvoerders Guido en Max bewijzen, het betreft nu den heiligen plicht, duizende zielen van het verderf te redden, Christenbroeders en Christenvrouwen uit de slavernij der Turken te verlossen De bisschop had van de tinnen van den hofburg gezien, hoe men in het Turksche leger dekameelen met dezen levenden last had bevracht; hij voert de bezielde schaar aan, en alles voor zich neder- maaiende, bereikt hij den aftrekkenden trein juist op het oogenblik, toen van de hoogte van St. Ulrich de vaan van den profeet nederzinkt, en Kara Mustapha in woede en vertwijfeling moet erkennen, dat zijn leger geslagen, dat niets meer te redden is. De stroom der vluchtelingen wendt zich naar de vrijschare, maar ziende dat daar ook reeds de vijand is, tracht hij een anderen uitweg te vinden. Te vergeefs zien Guido en Max rond naar de vrouwen, die hun hart zoekt; een ge kwetste gevangen Turk deelt hun eindelijk mede, dat verscheidene vrouwen uit den harem van den grootvizier gevlucht zijn, toen de hoogte van St. Ulrich werd verlaten; zij hielden zich in allen gevalle in de nabijgelegen tenten verborgen. Guido en Max wendden zich nu naar St. Ulrich. De vrienden slaan er geen acht op, dat zij alleen zijn; dat duizenden Turken in opeengedrongen hoopen al vluchtende alle wegen beaekken, en alles onder hunne voeten en de hoeven hunner paarden vertrappen. Door de Turken onbemerkt laten zij de massa's voorbijsnellen, slechts lang zaam en langs omwegen kunnen zij vooruitkomen, maar eindelijk bereiken zij de legerplaats, waar nog een troep Janitzaren met onwrikbaren moed tegen de aanstormende overwinnaars stand hou den, en besloten zijn, dat de verdere weg van dezen sleehts over hunne lijken zal gaan. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1