X De storm die jl. Woensdagnamiddag Woedde, heeft ook in deze streek talrijke sporen van zijnen doortocht achtergelaten. Dakpannen en schoorsteenen moesten 't in de eerste plaats misgelden. Ongeveer de heltt van de zinken dakbedekking van net gebouw der teekenschool alhier werd losgerukt en aan de overzijde der straat geworpen op het huis van Van Kuik, waar ze verscheidene pannen verbrijzelde. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Een jong dokter te Newton Abbot (En- gelsch graafschap Devon) is dezer dagen het slachtoffer van zijn beroep geworden. Hij werd door een kind dat aan diphtheritis leed gebeten en sloeg volstrekt geen acht op de kleine wond. Maar niet lang nadat de kleine patient gestorven was, werd ook hij door de vreeselijke ziekte aangetast, waaraan ook hij overleed. Gemeld wordt, dat de keizer, bij zijn jongste verblijf te Munchen zijn naam in het vreem- delingenboek der stad schrijvende, daaraan de veelbeteekenende woorden heelt toege voegd Suprema lex regis voluntas (de wil des konings is de hoogste wet). De werkstaking onder de Eerlijnsche zetters en drukkersgezellen schijnt tamelijk ongunstig voor hen te zullen eindigen. Of schoon aldaar 2000 dier werkstakers zijn verschijnen alle dagbladen onveranderd. Ook op twee der grootste zetterijen te Leipzig heelt er geen diep ingrijpende storing in de uitgave van tijdschriften, enz. plaats. Zooveel mogelijk wordt de uitgave van boeken voorloopig uitgesteld. BERLIJN, 13 November. Door het ban kroet van Eduard Maass te Charlottenburg lijden vooral kleine burgers schade. Sedert 5 jaar reeds heeft hij geen balans opgemaakt. Hij heeft de fondsen van het weeshuis en het geld voor het stichten eener kerk ter herinnering aan keizer Wilhelm I verduisterd. Te Unna, in Westfalen is ook een bankier, Herbrecht geheeten, voortvluchtig. Naar men zegtzou hij voor een bedrag van 100,000 mark valsche wissels in omloop hebben ge bracht. Zijn boekhouder Hertvig schoot zich dood. Van radicale zijde wordt tegengesproken, dat het ministerie met hen onderhandelde en een partijgenoot in het kabinet zou op nemen. Aanleiding tot dit bericht kan wezen, de afgelegde verklaring, dat de radicalen Crispi niet zouden steunen, indien hij naar het ministerpresidentschap dong; daarmede werd echter niet bedoeld, dat h«*t ministerie di Rudini hun steun verdient. Een ergerlijke grafschennis is te Turijn gepleegd. Daar is het graf van gravin Mira- fiori, de morganatische echtgenoot van koning Victor Emmanuel, opengebroken en de kist in brand gestoken. De buitenste kist was al geheel vernield, toen de brand werd ontdekt; maar de kist van zink had het stoffelijk over schot beschermd, dat alleen aan de voeten en het hoofd wat was geschroeid. Van den schuldige is nog geen spoor ontdekt. Men verdenkt een vroegeren bediende der gravin. Eene sociaal democratische, Marie Herdek, werd te Praag met vijf anderen gearresteerd, beschuldigd van majesteitschennis, godsdienst- beleediging en aansporing tot oproer bij eene rede gehouden te Carolinenthal. Bij de huis zoeking vond men eene omvangrijke corres pondentie. In de noodlijdende streken van Rusland nemen typheuse koortsen onrustbarend toe; die koortsen moeten echter niet van de kwaad aardigste sooft wezen. In vele gezinnen lig gen al de leden ziek. In een dorp lijdt de helft der inwoners door typhus. De sterfte onder kinderen is zeer groot. De Zemstvos deelt melk en brood uit aan gezinnen, waar jonge kinderen zijn. Vooral in de gouvernementen Kasan en Orenburg is de ellende groot. Allerlei soort van alval wordt daar door de hongerlijdende boeren verslonden en de typhus breekt overal uit. Een ontzettend geval wordt uit Chelabinsk bericht. Daar heeft eene vrouw, die het lijden van hare kinderen niet langer kon aanzien, hen alle drie gedood en daarna zichzelve opgehangen. Zij volbracht die wanhopige daad, nadat een rijke buurman geweigerd had, haar tien pond meel te leenen. Vele rechters weigeren gevolg te geven aan aanklachten wegens diefstallen, waartoe de daders door honger gedreven worden. Het baart verwondering, dat het dag blad Grashahnin, hetwelk door den hoikring geinspireerd wordt, volstrekt geen aanmerking ontving over een scherp geschreven artikel, waarin wordt voorgesteld den Rumeenschen troon aan de macht der Hohenzollern te ont trekken. Volgens eene dépêche uit Valparaiso aan den New-York Herald melden berichten aldaar via Buenos-Ayres ontvangen, dat de opstand in Rio Grande do Sul met succes bekroond en generaal Isodora Gonzales op de vlucht geslagen moet zijn. Vijfduizend man, allen gewapenden rukken noordwaarts op. Castelhogouverneur van Rio Grande, zal zich waarschijnlijk bij de opstandelingen aansluiten. Een telegram, door de Times uit San tiago ontvangen, meldt, dat de binnenlandsche en noordelijke provinciën van Brazilië zich bij den opstand tegm Fonseca hebben aange sloten. «OMMGtSM ohm wntEiacasM&waasmm Noordbrabantsche stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Oct. Opbrengst personenvervoer f 1299.075 u goederenvervoer 1954.22 i, postvervoer 166,66 Diversen Totaal der opbrengsten f3419.955 In October 1890 f 4048.595 Er werden 6260 personen vervoerd. WAALWIJK. Zondag 15 Nov., 's middags 12 ure, door de harmonie- l'Espérance op de harmoniezaal van de erven A. N. van Riel. 1. L'Aurore d'un beau jour, ouverture Rossini. 2. Vesper, fantaisie. Minnen. 3. Jagerslust, galop. Brohm. Feestconcert op Maandag 16 Novem ber, ter gelegenheid van het vijftigjarig jubilé der Harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Besoijen. yjcsrra,1 jfisssst-wwïsaarïwswBM» WAALWIJK, 14 November 1891. Kahkoeien en dito vaarzen werden sedert de vorige noteering in de Langstraat minder gevraagd, omdat de meeste Belgische koop lieden, die gewoon zijn aankoopen te doen, zich vergeefs lieten wachten. Van prijsno- teering is dus geen sprake. Stalvee, voorna melijk vare en kalfdragende koeien, voort durend begeerd en tegen prijzen, wisselende tusschen f 100 a 150 verkocht. Slachtvee le qual. 66 a 69 ct., 2e qual. 58 a 60 ct. per kg.; vette kalveren f 5 a 6 per week; nuchtere dito f 15 a 18, vette vaikens met veel vraag 48 a 49 ct. per kg. schoon; biggen f 4 a 7 per stuk. Hooi. Bij weinig handel bleven de prijzen stationnair en wel naar soort f 14, 16 a 18 per 500 kg., Koehooi zeer willig f 19 a 21 per 500 Stroo. De veehouders bieden reeds f 13 a 14 per 500 kg. De prijs der aardappelen is sedert de vo rige noteering in de Boven-L.mgstraat gedaald en bedraagt thans naar qualiteit f2.75 a 3.75 per Hl. Uit de kleistreken worden de jam men voor f 4.50 en de drielingen er van voor f 2.80 a 3.per Hl. aangevoerd. Witte kool naar grootte en zwaarte. 5 a 7 ct., roode dito 7 a 12 ct. per stuk. Te Baardwijk is ook het zink van het klooster afgewaaid, in zijne vaart een stuk van den schoorsteen medenemende. In laatst genoemde gemeente, evenals in Besoijen had den verschillende rieten en strooien daken erg veel te lijden. Persoonlijke onheilen zijn gelukkig niet te betreuren. 's Namiddags ongeveer 4 ure, dus toen de storm zoowat op zijn hevigst was, brak er brand uit in de Biesen (gemeente Loonop- zand) in het huis bewoond door Arnoldus van Son; 't brandde natuurlijk op deze afge legene en van alle bluschmiddelen verstokene plaats geheel af, terwijl ook nog 3 varkens en 1 kalf in de vlammen bleven; 't gebouw was verzekerd voor f 1400, de inboedel niet. Door den hevigen wind -sloeg het vuur on middellijk over op de woning van Petrus van Spaendonck wiens roerend goed niet verze kerd was en op dat van Johannes Wouters, die met zijn vrouw afwezig was. Hier zijn met al het overige 2 geiten en 2 schapen verbrand, terwijl niets verzekerd was. De geheele schade aan onroerend goed wordt geschat op f 3000.aan roerend goed op f 1500. Oorzaak onbekend. Te Leiden is tot arts bevorderd de heer J. H. M. van Dordtmond. De officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch eischte Donderdag be vestiging van het vonnis van den kanton rechter aldaar, waarbij al de van samenscho ling, tijdens de jongste onlusten aldaar be klaagden werden vrijgesproken, van welk vonnis de ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij genoemd kantongerecht in hooger beroep kwam. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed Donderdag uitspraak in de door den hoogen raad naar dat college verwezen zaak van W. J. Senderman, provisor in eene apotheek al hier, die terechtstond wegens poging tot moord door middel van vergiftiging op zijne huis vrouw gepleegd, terzake waarvan hij veroor deeld was door het hof te 's Hertogenbosch. Het hof te 's Gravenhage overwoog dat het niet uit wettige bewijsmiddelen de overtuiging had geput van beklaagdens schuld aan het hem ten laste gelegde, sprak hem derhalve daarvan vrij en beval zijne invrijheidstelling. Zooals men weet, heeft die zaak eerst voor de rechtbank en het hof te 's Bosch gediend en was van 's hots uitspraak door mr. J. A. Loeff, advocaat-procureur aldaar, aan be klaagde ambtshalve als verdediger toegevoegd, cassatie aangeteekend, waarop de hooge raad dat vonnis vernietigde en de zaak ver wees naar het gerechtshof te 's Gravenhage, waar mr. Loeff zelf deze zaak veertien dagen geleden geheel belangloos is gaan bepleiten. Een nieuwe Ridderorde Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot instelling van een „Oranje- Nassau-orde.". Tot de zaken van landbouw, welke van het departement van waterstaat naar het mi nisterie van binnenl. zaken zullen worden overgebracht, behoorén de landbouw-proef- stations, de subsidien voor verbetering der paardenrassen en de bijdragen voor proef velden. De uitvoering van de boter wet blijft bij waterstaat. Naar wij wernemen heeft de hr. Schaep- rrian bij de behandeling van de militaire noodwet in de afdeelingen der kamer eene nota ingediend. Blijkens een bericht van Hr. Ms. gezant schap te Londen wordt, te beginnen met 1 December e. k., de quarantaine van tien dagen, welke Nederlandsch vee thans nog bij invoer in Engeland moet ondergaan, terug gebracht tot een observatie-quarantaine van twaalf uren. Door den directeur-generaal der staats spoorwegmaatschappij is bepaald, dat aan geen enkelen der stationschefs meer vergun ning mag worden verleend tot het aannemen van een agentschap in steenkolen, Men schrijft uit den Haag aan het D.v.N.: Aangaande de pensioneering van den heer Van Teylingen kan ik u het volgende melden. Bekend is, dat er een groot verschil van gevoelen bestaat over de inrichting van de stelling Amsterdam; het gevoelen van den heer Den Beer Poortugaal e. a. stond tegen over dat van den minister Bergansius, en nu heeft de heer Seyffardt in persoon die zaak willen onderzoeken. Hierbij kwam hij in aan raking met den opvolger van generaal Den Beer, als commandant van die stelling, den heer Van Teylingen en toen moet hem gebleken zijn, dat de commandant, die reeds zes maanden die functie vervulde, zeven jaren kolonel der genie en vroeger kapitein in die stelling geweest was, in het geheel niet op de hoogte van de stelling was, zoo dat hij er zelfs den weg niet kende. Bij een later bezoek moetv de minister zich zells niet door den commandant hebben laten verge zellen. De heer Van Teylingen tracht nu zijn pensioen te krijgen op grond van gezond heidsredenen. Zondagmorgen is bij de spoorwegbrug over het nieuwe Veer bij Terheijden een oud man overreden en gedood. Afkomstig uit Prinsenhage, woonde hij den laatsten tijd in bij zijn schoonzoon F. te Wagenberg, wiens woning hij Zaterdagnacht had verlaten. Woensdagnacht zijn door de politie te Sloterdijk vier personen in hunne gemeen schappelijke woning in hechtenis genomen, als verdacht van herhaalde diefstallen van aardappelen bij den landbouwer S., te Ypolder. In de woning werden 5 Hl. aardappelen in kisten gevonden. Zij zijn ter beschikking van de justitie te Amsterdam gesteld en hebben hunne misdaad reeds bekend. Een agent van politie te Haarlem was belast met het overbrengen van een vrouws persoon naar Alkmaar. In den trein kwam het tweetal in aanraking met een militair van het Indische leger, die pas had geteekend, alzoo veel geld had en zeer royaal was. Deze tracteerde gevangene en geleider, dronk zelf braaf mede, en tamelijk beschonken kwam men te Alkmaar aan. Hier werd nog een herberg bezocht, waar de tractatie werd voortgezet met het gevolg, dat ze later zwaaiende over Alkmaars straten liepen en gezamenlijk werden gearresteerd. Voor den agent had de tractatie ontslag uit zijn be trekking ten gevolge. De storm van verleden Woensdag heeft op verschillende plaatsen van ons land ont steltenis en schade aangericht In den Haag is een gedeelte van de kroon van den St. Jacobstoren afgerukt en omlaag gestort, gelukkig zonder nadeel aan terichten. Te Vlaardingen werd hier en daar schade toegebracht aan gebouwen. Zoo sloeg een schoorsteen van het stationsgebouw naar be neden, evenwel zonder ongelukken te ver oorzaken. Nabij de Keersluis werd eene oude vrouw tegen den grond geworpen, waardoor hij zich ernstig bezeerde. Tal van kleine on gevallen kwamen nog voor, te veel om te vermelden. Te Delft had een hoogst treurig onge luk plaats. De heer H. C. K. v. W., om streeks 41/4 uur van zijn kantoor huiswaarts keerende, begaf zich daartoe langs de Oude Kerk, toen door den hevigen wind een groote steen van dat gebouw viel en hem op het hoofd trof. Zeer ernstig aan dat lichaamsdeel verwond werd de ongelukkige naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij Donderdag in den vroegen morgen aan de bekomen verwondin gen is overleden. Te Gorinchem zijn twee kermiswagens die tot woningen dienden door den storm omgeworpen. In het eene voertuig werd een zuigeling, eenige weken oud, onder het bed- degoed bedolven en levenloos daaronder uit gehaald. In den anderen wagen stond een brandende kachel, waardoor brand veroor zaakt werd en de wagen geheel uitbrandde. Te Middelburg heeft de storm hier en daar in de stad meer of minder belangrijke schade veroorzaakt. Zoo is uit het dak van het Mu seum in de Wagenaarstraat een stuk geslagen, werd van een dak van een huis in de Lange Noordstraat een kolossaal stuk lood afgerukt en op straat geslingerd/terwijl op verschil lende plaatsen pannen van dc daken waai den. Op het Hofplein werd een boom op de helft doorgebroken, op den Kinderdijk een boom bijna geheel gespleten, terwijl in de Bleek een deel der houten schutting om woei en menige schoorsteen het hard te ver antwoorden had. Van persoonlijke ongeluk ken bleek gelukkig niets. De reizigers in den trein, welke te half 5 uit den Haag naar Rotterdam vertrekt, wer den Woensdag namiddag hevig verschrikt door een ongeval op de lijn even voor het station Delft. Er woei een erge wind, het was bijna een stormen terwijl sommigen, in de gesprekjes die den rit moesten korten er elkander op wezen dat het nu op zee ze ker verschrikkelijk zoude zijn, dacht een en kele, dat het in het open landschap, waar door de trein heenstoof, ook niet pluis was. Huizen en signalen duidden aan, dal men Delft naderde men was het Agnetapark voorbij, toen zich plotseling boven den wag gon een spattend gekraak deed hooren, een scherp geluid als ven een lang aanhoudend bersten. Angstig vraagde men elkander, wat het zijn kon, men dacht aan het springen der gasleiding of der Wesiinghouse en ver wachtte eene ontploffing; een paar reizigers kropen vol angst weg tegen de banken, een ander trachtte het altoos zoo zware portier te openen, waardoor hij eerst in staat zou zijn aan het noodsignaal te trekken... toen de trein stil hield. Het bleek nu, dat, juist over de fabriek van den heer Van Marken, een niet ge stutte telegraafpaal omgevallen en tus schen de wagens van den trein gekomen was. Het dradennet lag ook op den trein en het waren de hevig getrokken draden, die in alle wagens dat sterk snerpende ge luid hadden doen ontstaan. Dat er geene ongelukken hebben plaats gehad, is werke lijk een wonder het ongeval had de aan leiding kunnen zijn tot een déraillement of tot andere, hoogst ernstige onheilen. De ontsteltenis was natuurlijk groot, te meer, daar men alras begon te vreezen, dat de sneltrein van vijf uur uit den Haag niet gewaarschuwd zoude zijn. Menigeen trachtte uit den trein te stappen, doch dit werd ver hinderd. Het was een algemeene herrie ach ter en in de portieren, een geroep en ge schreeuw, dat, zelfs bij de groote duisternis buiten en het noodweder, een komischen kant had. In den trein bevonden zich de artisten der opera in Den Haag, die te Rot terdam Mignon moesten spelen en deze da mes en heeren hadden het begrijpelijker wijze bijzonder druk. Eene zeer welgedane juffrouw, die uit het gesprek der Franschen begreep, dat de sneltrein haar achterop kwam, „in den rug," gelijk de Fransche uitdrukking luidt, kreeg het bijna op haar zenuwen. Een Engelschman verloochende zijn landaard niet, door zoodra men eenigszins wist wat er te doen was, te vragen hoe 'laat is het nu?... Na een half uur wachtens, vernamen de reizigers uit het achterste deel van den trein, dat zij moesten uitstappen. In den regen, langs het glanzig zwarte water dat den spoor weg begrenst, liep en sprong men door het kiezelzand, telkens verward in de telegraaf draden. Men werd nu in ledige, niet verlichte wagens derde klasse gestopt en onder vele guitigheden van de Fransche artisten, die de toepasselijke strophe uit de Dahin-opera ten beste gaven, reed men langzaam naar Rot- teidam, verheugd dat de vernieling van de Aeolusharp der telegraaf voor de reizigers geene andere gevolgen had gehad dan juist anderhalf uur oponthoud. Op Woensdag 11. had op het werk voor de verlegging van den Maasmond, nab:j Heus- deu, een treurig ongeval plaats. Zekere H. M., molenbaas op een transporteur, liggende aan den Zuiderdijk, had het ongeluk door den hevigen wind uit te glijden, hetgeen hem noodzaakte het handvat van de ijzeren lier los te laten, dat nu met kracht tegen zijn hoofd terugkwam en zijn rechter kakebeen brak. Ook door het sterke bloeden liet de verwonding zich hoog ernstig aanzien; doch naar omstandigheden is de patient thans vrij wel. Den snelsten trein der wereld vindt men tegenwoordig in de Vereenigde Staten. Sedert korten tijd laat namelijk de New-York Central Hudson River Spoormaatschappij iederen ochtend (behalve des Zondags )te twee minuten over negenen een trein afrijden uit het Groote Centraal station te New-York, die des avonds te 5 uren 38 min. te Buffalo aankomt. De gemiddelde snelheid van dezen trein, bekend als de „Empire State Express," is iets meer dan 52 (Amerikaansche) mijlen per uur, doch op het laatste gedeelte van den weg, tusschen Batavia en Buffalo, waar

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2