if k MER m KOÖPHML C, G, van der HEIJDEN, Jud. Timmermans van Turenhout, i BUITENLAND. Belgie. Servie. Rusland. ÜTtYO ERINGEK Frankrijk. Italië. Oostenrijk, BINNENLAND. Handelsberichten. WAALWIJK. Si m dan, wanneer het te behandelen gewichtig genoeg is om den vorst te doen handelen tegen de voo-schriften zijner doctoren. Zooals r»en ziet, houdt vorst Birmarck een achterdeurtje open; men kan nooit weten hoe 't loov< pxezelfde Hamb. Nachr. heeten t oogenblik r/et gunstig voor de oprichting van een standbeeld voor Bismarck voor welk plan reeds één millioen mark is bijeengebracht— en stellen daarom voor, de door den ex- kanselier aan het Duitsche rijk bewezen diensten te huldigen door een volledige uit gave van de door den vorst uitgesprokene redevoeringen op politiek gebied. Zou 't blad dat nu werkelijk meenen of zou het nog eens en op niet te misduiden wijze de aandacht willen vestigen op de tusschen den keizer en zijn kanselier ont stane kloof en al de gevolgen van dien Terwijl de werkstakers in 't noordelijk deel van Frankrijk nu reeds het getal 38 000 be reikt hebben en meer en meer tot geweld plegingen overslaan, speelt men te Parijs weer eens het gewone spelletje men neemt er den wensch voor de werkelijkheid. Er zijn bladen, die meenen, dat Von Giers, Rus- lands minister, naar Parijs komt om met de regeering een tractaat te teekenen en er zijn anderen, die vertellen dat dit niet noodig is, omdat de groothertogen, die in Parijs geweest zijn, dat reeds hebben gedaan. Noch het een, noch het ander is waar, zoo min de groothertogen als Gervais en zoomin Von Giers als een zijner collega's hebben eenig document onderteckend of zullen dat doen. Dat men in den nood zal helpen mag verwacht worden voild tout! De dieverijen in Antwerpen, waarvan reeds meermalen sprake was, verminderen geenszins. Het Hbld. v. Antw. zeggende: „De klacht is algemeen, Antwerpen wordt bij dag en nacht een groot dievenhol," geeft tevens eenige wenken om zich tegen inbraken te bescher men: een hond houden, de deurpaneelen met ijzer beslaan, enz. Het voegt er ook bij: een revolver aanschaffen en onbarmhartig op de inbrekers en dieven schieten; het beroept zich daarbij op het Belgische Wetboek van Strafrecht om te betoogen, dat dit ten volle geoorloold is. Volgens ons nieuwe wetboek moet bij dat schieten wel degelijk de „noodzakelijkheid" der verdediging van zijne bezittingen in aan merking genomen worden. Men zou bijv. wel niet mogen schieten op een uit het raam vluchtenden dief, tenzij als gevolg van een „hevige gemoedsbeweging." Ex-koning Milan van Servie moet thans niet alleen van zijne rechten als voogd, maar ook van den koningstitel en het generaal schap hebben afstand gedaan Hij zou voor nemens wezen zich in Zuid-Amerika te ves tigen. De prinses van Wales is met hare dochters van Livadie naar Londen op reis gegaan. Volgens de Börsenzeitung gaat het ge rucht, dat er uit hooggeplaatste personen een commissie gevormd zal worden, welke belast zal zijn in de behoeftige streken bij het in- koopen van graan en de verdeeling onder de arme bevolking goed toe te zien. - Door de mislukking van de oogsten, waarvan de hongersnood een zeer noodlot tig gevolg is, wordt volgens de berekeningen een schade geleden van duizend millioen roe bel! Hieronder is nog niet begrepen het ver lies, dat geleden wordt door het niet betalen der pachten, door de sterfte onder het vee en door de gedruktheid van den handel ten gevolge van den hongersnood. In de noodlijdende streken heerscht een belangrijke sterfte onder de kinderen. Beboettige landlieden bestormen de auto riteiten met verzoeken om werk, opdat zij met hunne gezinnen van den dood gered worden. De ellende neemt toe naarmate de koude gestrenger wordt. In de gouvernemen ten Simbriak, Samara en Kazan is een groot deel der bevolking reeds zonder brood, het vee en de goederen worden verkocht en wan- ;r de opbrengst hiervan zal verdwenen zijn, zullen velen van honger moeten om komen. WAALWIJK. Op Zondag 22 dezer, 's middags 12 uur door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum. 1. Omhoog Heinze. 2. Die Bethende. Diabelli. 3. De Nomen. Gevaert. en Zondag 22 Nov. matinée door de harmo nie St. Crispijn, voor het publiek, op het ge wone lokaal. Eerste winterconcert, te geven door de har monie „l'Espérance" te Waalwijk, met mede werking van den populairen coupletzanger den heer Chrétienni en den heer van Dinte- ren, piauiste-accompagnateur, op de zaal van de erven A. N. van Riel, op Maandag 23 Nov. 1891, 's avonds 7 uur precies. 'Uit Petersburg wordt aan Parijsche bladen, gemeld, dat de Russische regeering voor het nieuwe geweer in Frankrijk 70 millioen patro nen besteld heeft, welke in het voorjaar te le veren zijn. Het bedrag der leverantie beloopt ongeveer 15 millioen francs. De minister van koophandel heeft te kennen gegeven, dat hij in de kamer verzoe ken zal, den nieuwen arbeidsdag van tien uren voor vrouwen, welken vooral de Senaat niet goedgevonden heeft, toch te handhaven. In de kamer heeft Basley de regeering geïnterpelleerd in zake de werkstakingen in het departement van het Noorden en in Pas de Calais. Basley verklaarde daarbij, dat er bij de mijn-maatschappijen een stelselmatig verzet bestaat tegen de vorderingen der werk lieden, en verlangde dat, op grond der wet van 1810, de mijnen in de beide kolenbek kens onder regie zouden worden gesteld. Nadat de minister Yves Guyot de argu menten van Basley weerlegd had, verklaarde de Freycinet dat de regeering in deze aan gelegenheid niet tusschenbeide komen kan, zonder zekere onjuiste verwachtingen op te wekken ten aanzien van de arbeidsloonen. Hij voor zich is overigens een voorstander van het vaststellen van den duur des arbeids. De Freycinet verzocht voorts de kamer zich bij het oordeel van het ministerie aan te sluiten, en vroeg in dit verband eene motie van vertrouwen. De kamer heeft daarop met 354 tegen 107 stemmen eene motie aange nomen, strekkende om over te gaan tot de orde van den dag, onder betuiging dat de kamer vertrouwen stelt in de verklaringen der regeering. Te Venetie hebbeu zich Woensdagavond ongeveer vierhonderd werklieden, die zonder werk zijn, naar het paleis van den hertog van Genua begeven, waar zij geroepen heb ben Wij hebben hongerWij wilien werk hebben De politie heeft de menigte uiteen gedreven. Uit Weenen wordt aan de Times geseind, dat er in Polen stellige bevelen zijn ontvan gen om de Russische grenstroepen met 40000 man te versterken. Hetzelfde blad verneemt uit Kairo dat de dijkbreuk aan het Mahmoedich-kanaal weder dichtgemaakt is. Liedertafel concert op Zondag den heer Jac. van avonds 7 uur. BAARDWIJK. „Tot bloei der 22 Nov. Woensel. Toonkunst," ten huize van Aanvang des WAALWIJK, 21 November 1891. De dagebjksche besturen der gemeenten Waalwijk Baardwijk Drunen Nieuwkuik Vlijmen, Haarsteeg Oud-Heusden, Besoijen, Sprang en Loonopzand en de kamer van koophandel te Waalwijk zijn, in overleg met den heer inspecteur van den waterstaat te 's Hage, door de burgemeesters van Drunen en Baardwijk uitgenoodigd tot het bijwonen eener gemeenschappelijke vergadering op het gemeentehuis te Waalwijk, tegen Dinsdag 24 dezer, voorm. elf ure ten einde in overleg te treden wat er gedaan moet worden om bij eventueele werking van den Baardwijkschen overlaat te verkrijgen, dat van het thans ge sloten voetpad langs de spoorwegbrug door voetgangers kan worden gebruik gemaakt. Bij minder handel in de Langstraat in kalfkoeien bleef die in stalvee zeer levendig. Vette koeien werden minder begeerd, terwijl kalveren voor de mesterij zeer willig bleven. Ook de le soort vette varkens vond meer vraag en werd daardoor 2 ets. per kg hoo- ger verhandeld. Noteeringen kalfkoeien en dito vaarzen f 140 a 260, vare en half afge molken koeien f 110 a 150, vette dito 64 a 70 ct. per kg.; nuchtere kalveren f 15 a 18, vette varkens 50 a 55 ct. per kg. schoon; biggen f 4 a 7 per stuk. Hooi. Bij weinig handel bleven de prijzen in éen doen. Naar qualiteit wordt f 14, 16 a 18 per 500 kg. besteed. Stroo met veel handel f 12 a 14 per 500 kg. -- Men schrijft uit 's Hertogenbosch Sprak de kantonrechter de „samenschool- ders" vrij, de rechtbank veroordeelde hen in hooger beroep allen tot f 5 boete. Dit college redeneerde daarbij in hoofdzaak aldus Art. 49 al. 2 en 3 der gemeentewet, in verband met art. 42, 48 en 49 dierzelfde wet laat toe, dat in bepaalde gevallen eene min derheid van raadsleden beraadslage en be sluite, mits zich bepalende tot de op den oproepingsbrief vermelde puntenbijgevolg was de handeling van den burgemeester, die de bekrachtiging der duor hem uitgevaardigde proclamatie niet indiende in eene vergadering, waarvoor de aan de orde zijnde punten reeds waren aangekondigd, maar deze aan die op 22 Aug. 11. overliet, volkomen correct verviel hiermede het argument van den kan tonrechter. De zaak zal nu, naar men verneemt, voor het gerechtshot worden behandeld. Voor de arr. rechtbank te Breda stond terecht H. Leyten, 34 jaar, schipper, wonende te Raamsdonkveer, gedetineerd ter zake van mishandeling. Hij had namelijk den 60jarigen W. Rijken een schop tegen den onderbuik toegebracht, waarop de dood binnen eenige uren volgde. Het O. M. eischte drie jaren gevangenisstraf. Men meldt uit Bergenopzoon van den 18 dezer Dinsdagavond keerde een 20jarige fabrieks arbeidster uit Hoogerheide naar huis terug. Op ongeveer 20 minuten afstands van de stad reed de stoomtram naar Antwerpen haar voorbij. Zij liep met eene andere vrouw in druk gesprek en schijnt den tram niet te hebben hooren naderen. Door een der wag gons werd zij, gegrepen en onder het rijtuig ongeveer een honderdtal passen medege- sleurd. Men vond haar met verpletterde beenen en vreeselijk verminkt op den weg liggen. Naar het ziekenhuis te Bergenopzoom over gebracht, overleed zij na een duldeloos lijden en bij volkomen bewustzijn. Bij de politie te Maastricht is aangifte gedaan van poging tot verworging. Een knaap van 12 jaren werd Dinsdagavond in een afgelegen straatje aangerand door een onbe kend persoon, die hem een jas over het hoofd wierp en met eeri tou'w trachtte te worgen. Ook in de vorige week werd een jongen naar eene eenzame plaats gelokt door een onbekend persoon, die beproefde hem een zakdoek om den hals te werpen. Beide knapen wisten gelukkig te ontkomen. De politie, die door de aangevallenen het signa lement van den onbekenden bezit, doet alle pogingen om hem in handen te krijgen. Dinsdagnamiddag had op het Brasemer- meer een treurig ongeval plaats. Twee personen uit Langeraar, genaamd Gerrit Zwaan en Cornelis Zwaan Jz., oom en neef, die met een diepgeladen praam mest boven genoemd water wilden oversteken, hadden het ongeluk, dat hun vaartuig onder water doorschoot en zonk, waardoor de beide op varenden, bij gebrek aan hulp in de nabij heid, jammerlijk moesten verdrinken. Op hun erbarmelijk hulpgeroep werden van den wal uit pogingen tot redding aangewend. Deze bleken echter vruchteloos te zijn, daar men slechts hun lijken vermocht op te vis- schen. Nadat door den heer Kimmel en den rijksveldwachter Sparreboom gedurende twee uren alles te/ergeefs was aangewend om bij de drenkelingen de levensgeesten weder op te wekken, en de burgemeester de lijken had geschouwd, zijn deze naar hun woonplaats overgebracht. Zaterdag werden door de politie te Vlissingen in den omtrek der duinen een paar knapen aangehouden, die al bedelende rondzwierven. Bij onderzoek is gebleken dat deze jongens 16 en 12 jaar oud, te St. Nicolaas (Belgie) te huis behoorden en de ouderlijke woning verlaten hadden, omdat hunne moeder her haaldelijk eenige maanden buiten de echte lijke woning vertoefde, hetgeen nu weer het geval was. Deze jongens hadden den weg van St. Nicolaas over Antwerpen, Rozendaal, door Zuid Beveland naar Vlissingen te voet afge legd, bedelende en des nachts in schuren slapende. Zij zijn door de zorg der politie naar Terneuzen en verder naar St. Nicolaas overgebracht. Aangerand Iemand uit de Nieuwe Leliestraat te Am sterdam kwam deze week laat in den avond zijne vrouw „de stuipen op het lijf" jagen met haar mede te deelen, dat hij op straat aangerand en van zijn portemonnaie met f 12 beroofd was. Terstond werd aangifte van deze straatroof bij de politie gedaan. Donderdagnacht, toen manlief rustig lag te slapen, onderzocht vrouwlief de laarzen van haar echtvriend en vond daarin de portemon naie met nog eenig geld verborgen. Met een pook wist nu de woedende vrouw zoo netjes den man voor zijn bedrog op te knappen, dat hij waarschijnlijk een oog zal moeten missen en in elk geval eenige dagen huisarrest heeft. Capelle, 21 Nov. In 't begin dezer week is er een vergelijkend onderzoek gedaan naar de practische bekwaamheid der mededingers naar de openvallende betrekking van onder wijzer aan de school in de Nieuwstraat.Ten- gevolge van dat onderzoek is heden morgen de voordracht voor die betrekking door burgemeester en wethouders in de volgende orde opgemaakt H. de Hullu, onderwijzer te Groede, J. Koehoorn, onderwijzer te Jubbega-Scharega, en J. van den Bos, onderwijzer te Vlaardingen. Eergisteravond had in de zaal van den heer Van Dongen weder eene uitvoering van de Nieuwstraatsche zangers plaats. Misten wij noode eenige notabele bezoekers, die gewoonlijk opkomen, er was toch een vrij talrijk en uitgelezen publiek, dat uitstekend voldaan was over hetgeen de zangers ten beste gaven. Alle koren werden goed uitgevoerd, in 't bijzonder het slotnummer, en dit zegt veel, als men nagaat, dat de leiding ditmaal niet zoo krachtig kon zijn als gewoonlijk, doordien de geachte directeur in droevige huiselijke omstandigheden verkeert, waarvan wij hem onze innige deelneming betuigen. De tweezang is bij de vooroefening zeker beter gezongen en 't zoogenaamd komiek stuk van een der leden was wat lang maar ruimschoots is een en ander vergoed door de onbetaalbare coupletten van den heer Monté van Kaatsheuvel, die deze onberispe lijk uitvoerde. Overzicht van den handel in hui den, leder en schors. Waalwijk, 18 November 1891 De huidenmarkt heeft zich eenigszins her steld, wat de prima soorten LaPlata aangaat, vooral in de zware wichten. De prijzen zijn wel niet hoogerdoch aan die verlaging waaraan ze bij de October-veilingen in Ant werpen, Havre en Rotterdam zijn gebracht, werd den laatsten tijd veel verkocht, grooten- deels met bestemming voor Engeland, terwijl ook voor Fransche en Hollandsche rekening, respectievelijk te Havre en te Antwerpen aankoopen werden gedaan, meestal voor directe behoefte der looierijen, doch ook in Liverpool kwamen belangrijke zaken in ruwe huiden tot stand. De voorraad is echter zeer groot en vrij wat ruimer dan verleden jaar op hetzelfde tijdstip. De onlusten in de Zuid-Ameri- kaansche Staten hebben tot dusver nog wtinig op dit belangrijk productie-artikel van dat land op de huiden markten van Europa geinfluenceerd. In de naaste toekomst wordt dit echter wel verwacht. Inlandsclie huiden voor zool- en tuigleder voortdurend in flauwe stemming met weinig verzendingen naar 't buitenland. Paarde- huiden, kalfsvellen eu zuigers voor overleder met goeden handel aan ferme prijzen. Wat de ledermarkt aangaat, schijnt de toestand over 't algemeen in Engeland beter te zijn; dit, gecombineerd met de lage prijzen der huiden en looistoftenvooral van zoo genaamde vreemde looimiddelen, heeft de looiers aangemoedigd veel in te werken. Ook in ons land zijn dezelfde verschijn selen doch in mindere mate waar te nemen. Prima goed beleerd zooileder, zoowel zwaar als licht, is gemakkelijk aan gesouteneerde prijzen te plaatsen. Mindere kwaliteiten waren ook meer ge vraagd. Voor binnenzoolleer bestaat behoefte. In fijn kalfsleder, evenals paardenleder waarvan de markt ook vaster gestemd is, is de handel vlug aan voldoende prijzen. De zaken in binnenlandsche schors voor onmiddellijke behoefte waren van eenige be- teekenis doch als handelsartikel gaat er in dit seizoen meestal niet veel in om. De markt is vast gestemd. De schoenenfabrieken werken geregeld door, de gezellen hebben volop werk maar de patroons zijn, en niet ten onrechte, niet te vreden dat de voorjaars commissies zoo slecht afkomen. De betalingen gaan over 't algemeen lang zaam. De leerhandel zoowel als de schoen fabrikanten en de leerlooiers ondervonden zulks ruimschoots. Dit heeft onze industrie dus gemeen met die onzer BelgischeDuitsche en Fransche naburen, welke eveneens steen eu been klagen. Het moge verkeeren. WAALWIJK20 Nov. Bij een aanvoer van ruim 120 stuks hoornvee was de handel traag met weinig vraag voor vaar- koeien en jong vee. Prima kalfbeesten waren niet ter markt. Er werden verhandeld Kalfkoeien f 135.I* 245.tot f Kalfvaarzen f110.a f185.tot f Jonge varkens golden f 3.25 a 7.25. Ter botermarkt aangevoerd 1619 KG., van f 1,05 a f 1,16 per KG. Kippeneieren fo,a f6.per 100 stuks. In granen is de markt stil; alleen voor con sumptie was genoegzame vraag aan vorige prijzen. Bij de VERKIEZING van TWEE LEDEN der Kamer van Koophandel en Fabrieken, op Maandag 23 November, voormiHdags van 1012 ure, worden ten zeerste aanbevolen de heeren aftredend lid, en FABRIKANT. VELE KIEZERS. Waalwijk, November 1891, i I!

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2