Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. ,^CHet eerste winterconcert der harmonie l'Espérance, verleden Maandag gegeven met medewerking van den populairen coupletzan ger, den heer Chrétienni, en den heer Van Dinteren als pianiste'accompagnateur, mag gerust een succes genoemd worden. Basley heelt, voordat de aanwezigen uiteen gingen, verklaard, dat hij het bezoek heeft ontvangen van een Eugelsch gemachtigde, Randell, die hem gezegd heeft dat de En- gelsche mijnwerkers besloten hebben eene week in de maand den arbeid te staken, zoo lang de werkstaking in Pas-de-Calais aan houdt, ten einde op die wijze de Fransche broeders te steunen. Op verschillende plaatsen van het depar tement Pas-de-Calais is de krachtige tusschen- komst der gewapende macht noodig geweest om de werkstakers te beletten middelen van geweld te gebruiken om anderen, die werken willen, terug te houden in de mijn af te dalen. De wijzigingen in het kabinet, gelijk dit door Canovas der koningin-regentes is aan geboden, bepalen zich tot nieuwe ministers voor publieke werken, koloniën en marine. Het nieuw kabinet is als volgt samengesteld: Canovas, president; Elduayen, binnenlandsche zaken; hertog van Tetuan, buitenl. zaken; Azcaragu, oorlog; Beranger, marine; Linares, openbare werken; Cosgayon, financien, Roble- do, koloniën; Villavorde, justitie. Camacho treedt op als directeur van de staatsbank. Canovas verklaarde der koningin, dat de binnen- en buitenlandsche politiek slechts gewijzigd zal worden, waar het geldt een krachtig protectionisme ten dienste der nijverheid. De koningin-regentes keurde de voordracht der nieuwe ministers goed en tee- kende daarna het besluit tot bijeenroeping der Cortes tegen 20 December. Te Cork, in Ierland, waar de politiek de gemoederen toch al zoo in vuur brengt, werd de onrust dezer dagen nog verergerd door het losbreken van eene leeuwin uit een bees tenspel. Hoewel er geen voorstelling was, be gaf zich een dierentemmer in de kooi van het dier, van welke gelegenheid de leeuwin gebruik maakte om haren bezoeker het on derstboven te gooien en er uit te wippen. Het eerst moest een in de nabijheid staande kameel het ontgelden, die dadelijk aangevlo gen en gedood werd. De dierentemmer sloot zich toen in de kooi op, om het verscheu rende dier te beletten er weder in te komen, en loste een schot op de leeuwin, die woe dend tegen de kooi opvloog om hem te verscheuren. Hij vuurde toen voor de tweede maal en slaagde er in de wegloopster te dooden. Tot de merkwaardige schipbreuken der laatste dagen behoort die van de Liverpool- sche bark Compadre, op eene reis van Cal cutta naar Chili. De bemanning van dit schip bespeurde op zekeren dag brand in het ruim, die, ondanks al wat gedaan werd, dermate toenam, dat men geen kans zag de vlammen te blusschen. De matrozen maakten daarom alle toegangen tot het ruim dicht en men stuurde recht op het kleinste der Auckland- eilanden aan, waarvan men gelukkig niet ver meer verwijderd was. De zeelieden kwamen behouden bij dit eiland aan, doch hadden niet de minste gelegenheid om iets van hunne bezittingen te redden, want nauwelijks hadden zij de rots beklommen, of zij zagen hun schip in vlammen staan. Op het onbewoonde eiland, waar zij langer dan 100 dagen vertoefden, voor zij verlost werden, hadden zij veel te lijden. Het is bij de Britsche oorlogsschepen, die in de Stille Zee kruisen, een gebruik om nu en dan op onbewoonde eilanden kleine voorraden van levensmiddelen achter te laten, tot hulp van mogelijk daarheen geworpen Dc krijgslieden hieven een luid hoera aan, toen zij Max Gundacker zagen. Thans, nu de stad was ontzet, nu de zege was bevochten, hul digden de gelukkige burgers en soldaten vol geestdrift den bevelhebber, die de verdediging had bestuurd, en de aanvoerders, wier voorbeeld hen had aangespoord; en Guido en Max waren steeds de eersten geweest in den strijd, de vol hardendsten in den nood en gebrek. Men had ge hoord, dat zij zich tot naar St. Ulrich hadden gewaagd, om gevangenen te bevrijden; reeds had men gevreesd, dat zij zich daarbij in het verderf zouden hebben gestort, daar verscheen Guido met de beide geredde vrouwenThans zag men ook Max. Als een loopend vuur verspreidde zich het gerucht, dat de Turkin, die hij had bevrijd, zijne moeder wasMaria Liechtenstein had zich dat woord laten ontvallen, en met een oorver- doovend vreugdegejuich werd het paar ontvangen, toen men hen zag aankomen. Evenals het in het karakter van de menschen ligt, zich een opperhoofd te kiezen, aan wien de menigte zich onderwerpt, en dan dit opperhoofd bijna goddelijke eer te bewijzen, zoo wil de me nigte ook in moeilijke, bewogen tijden bijzondere gunstelingen hebben, in wie zij de overwinning ziet gepersonifieerd, die de voorwerpen van hare bijzondere hulde zijn. En in dit opzicht stond Max den burgers nader dan Guido; hij had als een eenvoudig goudsmid in de werkplaats van den ouden Bockel gearbeid, hij had zich opge werkt zonder daarom trotsch tegen zijne vroegere makkers te zijn geworden en men ontving hem daarom met buitengewone warmte en hartelijk heid, gelijk men ook reeds Kolschitzky had toegejuicht, toen men hem had gezien. Een onbeschrijfelijk gevoel deed de borst der moeder zwellen, toen zij haar zoon als een held zag vereerd; maar ook Maria's ooeen zwommen in tranen, toen zij al dat gejubel hoorde, toen fraaf Rudiger Max omhelsde, en tot hem zeide, at hij niet zou dulden, dat Max Gundacker zijne moeder elders heenvoerde, dan naar het •sjot der Starhembergen. Hetzij hij nu op den naam Starheraberg wettige aanspraak mocht hebben of niet, hij, Rudiger, nam hem als zijn zoon aan, en zou aan den keizer vragen zijn adeldom te bekrachtigen. (Wordt vervolgd.) schipbreukelingen. Ook deze zeelieden von den op hunne kleine rots zulk een voor. aad, bestaande uit eenige blikken beschuit en een dozijn kleine blikjes met vleesch. Zij hadden deze provisie gemakkelijk in eene maand kunnen opmaken, doch stelden zich zeiven op klein rantsoen en leefden grootendeels van zeevogels, robben en wat zij verder kon den machtig worden. Een oude bouwvallige hut van Nieuw-Zeelandsche inboorlingen of Maori's, die daar vroeger gewoond hadden, diende hun tot schuilplaats. Na een gedwon gen verblijf van drie en een halve maand werden de noodseinen der verongelukten op gemerkt door de équipage van den voorbij varenden schoener Janet Ramsey, die hen uit hun benarden toestand verloste en be houden op Nieuw Zeeland aan wal zette. Zondagavond te KB/j uur is Giers te Berlijn aangekomen en aan het station ont vangen door den Russischen ambassadeur en het geheele personeel der ambassade. De minister heeft zich terstond naar het Hotel Continental begeven. Voor zoover de pers zich met het be zoek van den Russischen minister Giers bezig houdt, wordt algemeen erkend, dat hij een vredelievend man is, die evenwel slechts een matigen invloed bezit en ten slotte doen moet wat de czaar wil. Zijn bezoek aan Berlijn brengt geen wijziging in den algemeenen Europeeschen toestand, al wordt hij ook offi cieel door den keizer en door Caprivi ont vangen, en "als Rusland aan den staat van oeconomischen oorlog tegenover Duitschland een einde wenscht gemaakt te zien, dan moeten de eerste stappen daartoe van Rus sische zijde worden gedaan. Hiermede is de strekking weergegeven van de beschouwingen der onafhankelijke bladen. In een daarentegen naar allen schijn offi cieus communiqué wordt uitdrukkelijk ver klaard, dat Duitschland geenszins met zoo bijzonder verlangen naar eene tegemoetko mende politiek van Rusland uitziethet voorbereiden van vriendschappelijker betrek kingen blijft door de logica der feiten aan de Russische politiek voorbehouden, welke toch eenmaal zonder bitterheid en ook on omwonden hare bedoelingen zal moeten uit spreken. Het officieele blad bevat een koninklijk besluit, waarbij de fiscale rechten worden verhoogd op suikerkoffiealcohol, bier, granen en alle soorten van oliën, en boven dien ook de rechten op enkele gefrabiceerde goederen. De vermeerderde opbrengst wordt op 11 millioen geschat. Uit Weenen wordt gemeld Volgens hier ootvangen berichten leggen de Bulgaarsche autoriteiten den Israëlieten, die zich ten platten lande vestigden, zoovele moeielijkheden in den weg, dat hun verblijf in Bulgarije feitelijk tot in de steden beperkt is. De koning van Rumenie heeft aan het aangevulde ministerie geweigerd de hem voorgelegde troonrede te lezen; hij staat er op, dat deze eene verklaring zal bevatten, waarbij Rumenie zich ten gunste der triple- alliantie verklaart. De maarschalken van den adel uit alle gouvernementen hadden den czaar na de officieele gelukwenschen met zijn zilveren huwelijksfeest, om eene bijzondere audiëntie gevraagd. Namens de edelen werd den czaar een geschrift overhandigd, waarin verklaard wordt, dat de heerschende ellende niet te wijten is aan het misgewas, doch aan de schromelijke wijze waarop de belasting inning geschiedt. De edelen dringen er op aan, dat een gestreng onderzoek worde ingesteld en vragen een uitgebreide controle over de verantwoor delijke personen, bij de rijksadministratie. Daily News ontving uit Petersburg mededeeling van het verslag der minderheid uit de staatscommissie betreffende de joden- quaestie. Dit verslag, dat thans aan den staatsraad is ingediend, stelt voor nog meer maatregelen van restrictie te nemen. Intus- schen hebben de boeren van Kischeneff den gouverneur van de stad verzocht te willen gedoogen, dat een aantal joden binnen een kring van vijftig wersten uitgestrektheid terug- keeren, daar anders de wijnhandel met ondergang wordt bedreigd. Bij het station Domnino, op den spoor weg Orel—Griasi, is tengevolge van het breken van een wielband, op de brug over de Oltucha een trein ontspoord en in de rivier gestort. Bijzonderheden ontbreken nog. NEW-YORK, 23 Nov. Een vreeselijke orkaan woedt te Washington en Baltimore en volgt van daar noordel:jk de Atlantische kust. Met de beide genoemde steden is de verbinding verbroken, nadat telegrafisch ge meld was dat er te Washington 7 personen gedood werden en te Baltimore de cycloon huizen deed instorten. WAALWIJK, 25 November 1891. Bij de Maandag plaats gehad hebbende verkiezing van twee leden der kamer van koophandel en fabrieken alhier waren uitge bracht 106 stemmen. Herkozen werd de heer C. G. van der Heijden, met 72 stemmen, en gekozen in plaats van den heer J. B. van der Heijden, die zijn verlangen had te ken nen gegeven niet meer in aanmerking te ko men, de heer J. Timmermans van Turenhout, schoenfabrikant, met 63 stemmen. De heer P. van Loon-Gragtmans, looier, had 53 stem men op zich vereenigd. Tot pastoor te Beuningen is doorZ.D.H. Mgr. Godschalk benoemd de weleerw. heer H. van der Loo en tot kapelaan te Waspik, de eerw. heer A. Brekelmans, priester uit het seminarie. J. M. Schellekens alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Demen, gemeente Dieden, en P. J. Loonen, vroeger alhier, laatst te Gent, tot onderwij zer aan de openbare school te Kaatsheuvel. Op het uur van aanvang was de zaal ge vuld met een uitgelezen pubhek, zooals ieder gezelschap dat zoo gaarne voor zijne uit voeringen wenscht. 't Is niet onze gewoonte de uitvoering in détail te bespreken, wij wenschen dit ook thans niet te doen. Alleen constateeren wij dat de verschillende nummers werden ten gehoore gebracht op eene wijze, die aan iedereen duidelijk bewees, dat l'Espérance met reuzenschreden vooruitgaat oncler den tegenwoordigen directeur. De werkende leden van het gezelschap schijnen ook zelf overtuigd to zijn van de groote verdiensten van den heer Frie van Iersel als directeur Zij boden hem, bij monde van hun medelid C. van Drunen, zijn portret aan in crayon, als blijk, zooals de spreker zich uitdrukte, van de waardeering en hoog achting, welke het werkend personeel voor zijnen directeur gevoelt. Het portret is vervaardigd door den gun stig bekenden schilder en teekenaar Th. van Delft alhier en gevat in eene prachtige cuivre poli lijst. Om op het concert terug te komen, we mogen niet verzuimen afzonderlijk melding te maken van de solisten Van Rijen, Van Wijck, Van de Wiel en Appels. Luide toe- juiging was hun deellaatstgenoemde zag zich zelf verplicht een gedeelte van zijne solo te herhalen. De populaire coupletzanger, de heer Chré tienni, zorgde voor de noodige afwisseling. Hij heeft het publiek verscheidene prettige oogenblikken bezorgd en het hartelijk doen lachen. Hij verstaat in hooge mate de kunst om door beschaafde voordrachten zijn toehoorders in verrukking te brengen, waartoe zeer zeker zijne aangename stem en sympathiek uiterlijk zeer veel bijdragen. In „het levend en spre kend Panopticum" dat zeer veel bijval vond, gaf hij verschillende zeer goede typen. Over 't geheel genomen hadden de hono raire leden een zeer genotvollen avond, die nog lang in aangename herinnering zal blijven. Algemeene vergadering van de 14e af- aeeling der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw, op Vrijdag 27 November a s., 's morgens ten lfB/o ure, in het gebouw „Mu sis Sacrum" Waalwijk, waarin zal worden overgegaan tot 1. Verkiezing van twee leden in bet bestuur. 2. Voorstel van het bestuur tot aanschaffing van sen pulverisateur. 3. Uitnoodiging om zich te abonneeren op het nieuw uit te geven Nederlandsch-Land- bouw-weekblad. Abonnementsprijs voor de leden f 1.per jaar. Zich aan te melden bij den Secretaris-Penningmeester der afdee- ling in den loop dezer maand. Jj^Gisteren heeft ten raadhuize alhier de door de burgemeesters van Baardwijk en Drunen belegde vergadering plaats gehad van de besturen der gemeenten, belang hebbende bij het voetpad op de spoorwegbrug in den Baardwijkschen Overlaat. Ook de kamer van koophandel alhier was vertegenwoordigd. Zooals men weet, wil de minister de kos ten van onderhoud der voetbrug laten dra gen door de belanghebbende gemeenten en heeft hij, in afwachting dat zij zich daartoe verbinden, het pad doen afsluiten. De slot som der gehoudene bespreking is geweest: Ter tegemoetkoming in de kosten van onder houd, welke voor 4 jaren, totdat het pad, tengevolge van het vermoedelijk ophouden van de werking des Overlaats zal kunnen vervallen, geraamd zijn op f 300, (als een maal verven en gewone reparatie aan hout werk) machtiging te vragen, een matig brug- gegeld te mogen heffen. De verdeeling dei- kosten te maken, wanneer dat punt beslist zal zijn. Het belang, dat elke gemeente heeft bij het behoud van het voetpad zal wel opwe gen tegen het aandeel, dat zij zal hebben bij te dragen in de kosten. Ten einde de militie meer te localiseeren en dientengevolhe eene eventueele mobilisatie te kunnen bespoedigen, hebben bij het leger op groote schaal overplaatsingen van groot verlofgangers plaats, zoodat zij voortaan zoo veel mogelijk bij het dichtst bij hunne wo ningen gelegen garnizoen worden ingedeeld. Vooral heeft dit betrekking op dieafdeelingen, welke bij dreigend oorlogsgevaar dadelijk belangrijke punten, sperforten enz. moeten bezetten. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft Zaterdagmiddag de beslissing vernietigd van de arrondissements rechtbank aldaar, waarbij de vroegere hoofd-agent van politie v. L was ontslagen van rechtsvervolging wegens knevelarij. Het hof heeft zijne gevangenhouding ge last, met bevel tot verdere instructie. De arrondissements rechtbank te Maas tricht heeft Johanna Maria de Rooy schuldig bevonden aan moord, gepleegd op drie kinderen, doch haar, als lijdende aan ver standsverbijstering, niet toerekenbaar ver klaard en bevolen, dat zij gedurende den proeftijd van één jaar in een krankzinnigen gesticht zal worden opgesloten. Een der daders van den diefstal te Liesel, gemeente Deurne, in den nacht van 11 op 12 October, is nu aangehouden en gevankelijk naar Roermond gebracht. Hij is genaamd Ferdinand Smits, is Belgisch deser teur en heeft reeds bekentenis afgelegd. Naar de Midd. Ct. vermeldt, zou de als verdachte zich in hechtenis bevindende molenaarsknecht C. A. Louwerse, bekend hebben in het begin van October P. de Kraken, op den Catspolderschendijk bij Ter- neuzen te hebben vermoord. Uit Eindhoven meldt men De alhier gevestigde sigarenfabriek der firma Dresselhuis en Nieuwenhuizen, uit Kuilenburg, was dezer dagen het tooneel van verregaande wanordelijkheden. De firma heeft besloten de fabriek alhier op te heffen en haren zetel weder naar Kuilenburg te verplaatsen. Hier over schijnen de werklieden hunne ontevre denheid te hebben doen blijken door het inwerpen van de ruiten en het verbranden of verbrijzelen van verschillende gereed schappen (vormen, enz.,) terwijl eene hoe veelheid ruwe tabak ontvreemd of vernield werd. Door de politie werden een aantal personen in verhoor genomen en een drietal, de hoofdaanleiders in ariest gehouden, om verder naar 's Hertogenbosch gebracht te worden. Vrijdagavond hebben eenige jongens te Amsterdam, op een ongelooflijke brutale manier huisgehouden. De bengels wierpen namelijk eerst in de Haarlemmerstraat, daarna op den Nieuwendijk spiegelruiten in en zetten dit vernielingswerk in de Kalverstraat voort, waar zij juist de grootste spiegelruiten hebben uitgezocht. Een steen vloog over de hoofden der voorbijgangers tegen de kolossale ruit van de firma Pander Zn. en weinig tijds daarna beschadigde een zware kei de spiegel ruit van de heeren Focke Meltzer, zonder er door te gaan; anders zou er allicht onder het kristalwerk een ware verwoesting zijn aangericht. Deze beide ruiten vertegenwoor digden een waarde van eenige honderden guldens. Nog op andere plaatsen richtten de kwa jongens schade aan en schenen daarbij enkel geleid te worden door een baldadige ver nielzucht, want de steenen kwamen overal tegen het bovengedeelte der ramen. De politie heeft nog denzelfden avond eenige jongens meegenomen, die verdacht werden deel te hebben genomen aan dit schandelijk bedrijfzij moesten echter bij gebrek aan bewijs weder worden losgelaten. Later werden er echter nog vijf gearresteerd, die volgens de getuigen, tot het clubje hadden behoord; twee van deze, een jongen van 13 en een van 15 jaar, die door verschillende personen zijn herkend, zullen althans hunne straf niet ontloopen wanneer de ernstige ver moedens worden bevestigd. Noodlottige gevolgen van den storm Te Nieuwediep liep Woensdagavond een Noord Duitsche schoener binnen, als bijlegger, die nog slechts drie bruikbare personen van de bemanning over had. Het schip had op de Noordzee een geweldigen storm doorstaan, die drie man der bemanning zoo verminkt had, dat zij nu omlaag te kooi lagen en niets konden uitrichten. Van twee der matrozen waren de beenen stuk en de derde had de armen gebroken. De gekwetsten werden ter stond naar het Maritiem hospitaal overge bracht en het schip door vletterlieden in de haven gehaald. Te Naarden heeft Zondagavond gedu rende de godsdienstoefening een brutale diefstal plaats gehad. Gebruik makende van de afwezigheid der bewoners, is de dief of zijn de dieven in het achterhuis gedrongen van den heer P. de Graat, en na zich toe gang verschaft te hebben tot de plaats waar genoemde heer zijne effecten bewaarde, is door hem of hen de trommel met den ge- heelen inhoud, men schat de waarde op circa dertigduizend gulden, benevens f 35 aan contanten medegenomen. Daar de nommers der effecten bekend zijn, is dadelijk aan de justitie van het voorgevallene kennis gegeven. De leege trommel is Maandag op den ves tingwal teruggevonden.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2