Duitschland. Italië. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. 'jy Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. De verschillende clubs der parlements leden vergaderden Woensdagavond, ter be spreking van de interpellatie, door Richard en Hubbard aangevraagd, om de regeering namens de uiterste linkerzijde 'te polsen over de houding, die tegenover de geestelijkheid moet worden aangenomen. Hubbard verklaarde aan zijne vrienden, dat hij de Italiaansch-Fransche verhoudingen daar bij ter sprake zal brengen en zal trachten anticlericale verklaringen van de regeering uit te lokken in verband met de verzekerin gen, aan Italië gegeven. De gematigde repu blikeinen gaven te kennen, dat zij vóór de eenvoudige orde van den dag zouden stem men, zoo de regeering dit verlangde. Vroegere verklaringen, bevestigd door het optreden tegenover den aartsbisschop van Aix, geven voldoende waarborg, dat de regeering eene krachtige houding aangenomen heeft. De interpellatie komt eerst na de begrooting op de agenda. Op last van den procureur-generaal van Douai zijn de werkstakers, die, naar aanlei ding der werkstaking veroordeeld, in de ge vangenis van Arras waren, op vrije voeten gesteld. Minister Bötticher verklaarde, dat het rijk niet tegen een groote internationale tentoon stelling te Berlijn was, doch alvorens officieel hare medewerking toe te zeggen, moest de regeering de zekerheid hebben, dat de in- dustrieelen, ondanks de malaise in zaken, eene tentoonstelling wenschten. Is het welslagen in het binnenland verzekerd, dan kan de re geering zich met kans op welslagen langs di- plomatieken weg tot de andere industrieele staten wenden. Hij sprak nog als zijn gevoe len uit, dat de Berlijnsche expositie niet mocht achterstaan bij hetgeen andere rijken wisten te volbrengen en achtte daarom den tijd van voorbereiding tot 1895 te kort, 1897 of 1898 ware wenschelijker. Van de toespraak, die de keizer gehou den heett bij de onlangs plaats gehad heb bende beëediging der rekruten van de garde te Potsdam, welke toespraak tot veel geschrijf aanleiding heeft gegeven, geeft een provin ciaal blad thans den volgenden tekst „Rekruten Gij hebt thans ten aanhoore van dienaren van God en voor dit altaar mij trouw gezworen. Gij zijt nog te jong om de ware beteekenis van hetgeen zou even ge sproken is te begrijpen. Maar streeft in de eerste plaats er naar om de u gegeven voor schriften en lessen altijd op te volgen. Gij hebt mij trouw gezworen; dit, kinderen mij ner garde, beteekent dat gij nu mijne solda ten zijt. Gij hebt u aan mij met lijf en ziel verbonden. Er bestaat voor u slechts één vijand, en deze is mijn vijand. Bij de tegen woordige socialistische woelingen kan het ge beuren, dat ik u beveel uwe eigen bloedver wanten, uwe broeders, ja, uwe ouders neer te schieten, hetgeen God verhoeden moge. Maar zoo neen, dan moet gij mijne bevelen zonder morren opvolgen," enz. De Freisinnige Zeitung zegt naar aanleiding hiervan„Wij kunnen van onzen kant niet gelooven, dat de keizer gesproken heeft, zoo als wij hier vermeld vinden. Hier is blijkbaar een groot misverstand. Nu echter het hier aangevoerde openbaar is gemaakt, achten wij eene spoedige logenstraffing van militairen dringend raadzaam." Iu de kamer heeft Cavalotti eene interpel latie gehouden over de buitenlandsche aan gelegenheden en over die der geestelijkheid. Hij beschreef de door den Oostenrijkschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Kal- noky, afgelegde verklaringen als zeer ernstig en tot vele bedenkingen aanleiding gevende. Daarbij vergeleek hij ze met hetgeen is aan gevoerd door Ribot en Rouvier, ministers van een land, waarmede Italië geen vriend schapsverbond gesloten heeft; en eindelijk behandelde hij de politiek van het kabinet met betrekking tot de waar borgen wet, welke geen grondwet is. In de hoogste kringel van het Vaticaan verklaart men, dat een geheel afwachtende houding aangenomen wordt tegenover het optreden der Fransche bisschoppen; de Paus liet hen tot kalmte vermanen, daar te groote ijver slechts kan schaden aan de eendracht onder alle katholieken, die hij zoo gaarne wenschte. Hij blijft de vervolging, waaraan de aartsbisschop van Aix blootstond, betreu ren en gaf te kennen, dat volstrekt niet er kend waren de aan het concordaat toege voegde artikelen, behelzende o.m. dat de bisschoppen verplicht zijn verlof aan de re geering te vragen, zoo zij naar Rome willen vertrekken. WAALWIJK. Op Zondag 6 dezer's middags 12 uur door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum. 1. Neerlands mannenkoor. De Vliegh. 2 t Karihner-0Volkslied. Koschat. 3. Sauls Lierzang. Gevaert. WAALWIJK, 5 December 1891. De heer C. G. van der Heijden heeft zijn ontslag genomen als lid der kamer van koop handel en fabrieken alhier. Nog pas zag de heer van der Heijden met groote meerderheid zijn mandaat hernieuwd als lid dezer corporatie, tot welker oprichting hij ijverig heeft medegewerkt en waarvan hij van 't begin afaan onafgebroken op de meest verdienstelijke wijze deel heeft uitgemaakt. Zijn terugtreden zal zeker door allen, wien de belangen van handel en nijverheid ter harte gaan, met spijt vernomen worden. Bij kon. besl. van 4 December is aan den heer M. B. Timmermans, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapt. kommand, van de dd. schutterij te Waalwijk, en als zoodanig benoemd de heer H. J. M. Witlox, thans le luitenant. Bij kon. besl. van 3 Dec. is benoemd bij het personeel vau den geneesk. dienst der landmacht, tot officier van gezondheid der 2e klasse de student in de geneeskunde (arts) J. H. M. van Dortmond. De prijzen en de diploma's, behaald op de in September alhier gehouden landbouw tentoonstelling zijn vanaf heden voor de rechthebbenden verkrijgbaar bij den voorzitter van het uitvoerend bestuur, dat tot uitreiking daarvan speciaal zal zitting houden in het het hotel Verwiel, Vrijdag 11 dezer, voorm. van 10—12 uur. Na dien datum worden de niet afgehaalde bekroningen successievelijk toegezonden. De handel in kalfkoeien in de Lang straat was sedert de laatste noteering merkelijk levendiger, waardoor de prijzen van f 20 tot f 30 hooger waren en de beste qualiteit f 275 a 295 kon afdoen. Stalvee was daar entegen niet zoo willig en werd tegen f 100 a 150 verhandeld, jong vee veel aangeboden doch niet gevraagd; vette koeien le qual. 64 68 ct.. 2e qual. 54 60 cent per Kg.; nuchtere kalveren bij voortduring willig f 15 a 18, vette varkens weinig aangeboden en veel gevraagd 50 a 54 ct. per Kg. schoon; biggen f 4 7 per stuk. Hooi. De handel was sedert de vorige noteering levendiger vooral in prima qual. welke voor f 18 per 500 Kg. gretige afnemers vond. Naar afwijkende en miskleurde soort bestond geen vraag, terwijl schraal hooi tot f 12 k 14 kon afdoen. Koeienhooi werd bij kleine partijen door de veeboeren voor f 19 A 21 genomen. Stroo. Voortdurend veel gevraagd en voor f 13 a 14 per 500 Kg. verkocht. Uit goede bron vernemen wij, dat de di rectie der Holl. Spoorwegmaatschappij aan de Maatschappij tot expl. v. SS. heeft voorgesteld de houders van retourbiljetten de bevoegd heid te geven voor de terugreis een andere route te nemen dan op de heenreis werd afgelegd. Volgens dit voorstel zou dus een reiziger, voorzien van een retour-biljet Amsterdam via Haarlem naar den Haag, de faculteit hebben om van den Haag over Gouda naar Amster dam terug te keeren. De katholieke bladen ontvingen dc vol gende mededeeling De vergadering van katholieke leden zoo wel der eerste als der tweede kamer der staten-generaal heeft na hoofdelijke stemming met algemeene stemmen het volgende besluit genomen „De vergadering, „Overwegende, dat er omtrent de vraag, of de katholieke partij in de beide kamers der staten-generaal al dan niet leidende be ginselen in een program heeft te formuleeren, geen overeenstemming onder de leden be staat; „Overwegende, dat daarentegen allen tot eendrachtige samenwerking, waar het katho lieke belangen aangaat, bereid worden be vonden „Besluit „1°. De katholieke leden van de eerste en tweede kamer der staten-generaal veree nigen zich tot het houden van bijeenkomsten, ter bespreking van katholieke belangen in verband met hunnen werkkring; „2°. De leden van elk der beide kamers regelen onder elkander zelfstandig den vorm dier bijeenkomsten; „3°. Onverminderd het bovenstaande wordt het recht der leden, om tot andere veree- nigingen, met name tot de reeds bestaande Centrumclub toe te treden of te blijven be- hooren, ten volle erkend." De secretarissen der vergadering, Van Nunen. Walter. Den Haag, 2 December 1891. De trein van Amsterdam naar Parijs werd Dinsdag avond tusschen Udenhout en Tilburg in eens tot staan gebracht, doordien een wielband van een rijtuig was losgewerkt, wat een defect aan de hoofdleiding van den Westinghouse-rera veroorzaakte. Was de trein door de nuttige werking van den luchtrem niet stil blijven staan, dan was een déraille ment van nog al ernstigen aard onvermijdelijk geweest. De correspondeerende trein van Vlissingen ondervond daardoor een uur vertraging. Maandagavond wilde te Breda een man, die, naar men zegt, tengevolge der viering van zijn 50 verjaardag een weinig opgewon den was, aan den Singel op de stoomtram naar Princenhage stappen, toen deze reeds in gang was. De conducteur verbood het hem doch hij sprong nu op den tweeden wagen, viel en geraakte onder de wielen van de volgende wagens, die hem vreeselijk ver minkten. De ongelukkige gaf onmiddellijk den geest. (N. B. Ct.) Men schrijft uit 's Hertogenbosch Drie Rossumsche boeren waren deze week dapper genoeg om met hun drieën één Bos schee politie agent zoo te mishandelen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vlak voor het paleis van justitie werd het heldenstuk begaan en daar was het dan ook dat men de helden inrekende om hun eene plaats te bezorgen in het huis van bewaring; ze zien voorloopig hun Rossum niet terug en deze marktgangers kwamen van een /slechte markt." Ten opzichte van den moorddadigen aanslag op den bakkersknecht Boonstrate, te Drachten, is gebleken dat de daders zich wilden wreken op een persoon te Opeinde, met wien een hunner ruzie had gehad. De zwaar gekwetste bevindt zich naar omstan digheden redelijk wel. Donderdagmiddag omstreeks twee uren, bij aankomst der postboot te Vlaardingen, geraakte eene aldaar liggende roeiboot, waar in drie personen zaten, zoodanig in de klem tusschen de postboot en het Vlaardingsche hoofd, dat zij onmiddellijk vol water liep en zonk; de menschen hebben zich nog bijtijds kunnen redden op de postboot, die hen te Vlaardingen aan wal zette. Onlangs werd onder Weert aangehou den en naar Pruissen uitgeleid een rondreizend muzikant, die zich schuldig had gemaakt aan de ontvoering van een 7jarig meisje, dat voor hem bedelen moest. Hij is nu voor het hof te Kleef veroordeeld tot 2 jaar tuchthuisstraf. Woensdag middag was een man, die uit Deventer naar men zegt uit het krank zinnigengesticht aldaar was ontvlucht, te Apel doorn gekomen. Voor de slagerij van den heer V. maakte hij zich van een groot sla gersmes meester en was op dat oogenblik zeer gevaarlijk. Door drie veldwachters werd hij echter gegrepen en in bewaring gebracht. Hier verbrak hij al wat maar eenigzitis mo gelijk was, en werd hij verder door de politie naar Deventer getransporteerd. Bij een goud- en zilverkashouder te Goes vervoegde zich een goedgekleede boe renjongen, die verzocht gouden hemdsknoopen op zicht te mogen hebben, daarbij voorge vende de zoon te zijn van een bekend land bouwer onder Goes. De winkelier, die eerst de afgifte weigerde, liet zich door den jongen overhalen en gaf hem twee paar knoopen mede ter waarde van pl. m. f 100. De jongen is niet teruggekeerd en bij on derzoek bij den genoemden landbouwer bleek deze van niets te weten. Door den hevigen mist en bij een sneeuw jacht is Maandag jl. tegen den dijk bij Schok land gevaren een met turf geladen tjalkschip, atkomstig uit Groningen. De opvarenden zijn gered en naar Kampen vertrokken. De turf is er grootendeels afgehaald, doch men vreest dat er van het vaartuig weinig terecht zal komen. Woensdag avond werd door de politie te Delft aangehouden en Donderdag naar het huis van bewaring te 's Hage overgebracht, Th. J. P., oud 25 jaar, gegageerd fuselier van het Ó.-Ind. leger, die zich uitgaf voor jhr. Taets van Amerongen,le luit.-kwartier- meester van het O.-I. leger, met verlof, onder diens naam een kamer had gehuurd, bij een winkelier een phantasiehoed, een paar dassen, eenige fronts en manchetten zich had aange schaft en van een der boekdrukkers 100 visitekaarten had gekocht met zijn jonkheers titel. Hij had zelfs de brutaliteit zich op een bal te laten introduceeren en van een heer geld te leenen, voorgevende da't hij slechts in het bezit was van Oost-Indisch geld. Ook heeft hij getracht een kleermaker voor een pak kleeren op te lichten, doch deze was zoo verstandig eerst te informeeren. BAARDWIJK. GEBORENBartha Petronella d. van F. J. van Hest en J. C. Baijens *,»Cornelis z. van J. Slaats er. P. M. van den Houdt Jacobus Petrus Johannes z. van N. A. Leijtens en J. Timmermans Lambertus Godefridus z. van J. van Bokhoven en M. van der Lee Jo hanna, Catharina, Wilhelirina d. van K. van Leent en W. van Eijk Cornelia, Catharina Maria d. van H. van Rijswijk en M. E. Mul ders Johannes Josephus z. van J.A. Kort hout en M. J. C. Vermeer. OVERLEDEN Antonetta Schilders 2 maanden Cornelis Slaats 15 dagen Petronella de Folter echtgenoot van J. C. Vermeer 48 jaar Cornelis Leijtens weduwnaar van Maria van Huiten, eerder van Hendrika van Doren- malen 77 j. Gerrit Adriaan van Herwijnen 7 m. Johannes Baptist Dielissen echtgenoot van Maria van den Heuvel vroeger van Maria van Bijnen 75 jaren. GEHUWD: Johannes Henricus Klerkx 23 jaar er. Antonetta van der Lee 20 jaren. SPRANG. Van 15 tot 30 November. GEBORENAdrianus Cornelis z. van H. P. van Dommelen en J. A. Varossieau Maria Pieterr.ella d. van C. Vos en G. Timmer mansWouter Meus z. van Joh. de Roon en Y. J. J. v. d. Poel Adriana Johanna d. van B. van Oosterhout en L. A. de Jong. OVERLEDEN: Gerrit Adriaan Versteeg 19 m. Sebrecht Arnoldus van Vuuren echtg. van Jacoba de Bie 49 jaren. HUWELIJKS-AFKONDIGINGEN: Adriaan Tim mermans 40 jaren met Jacoba Pruijsers 36 jaren Maurits Vos 37 iaren met Maria Timmermans 38 jaren Pieter Holster wedr van Antonia Adriana Egas 36 jaren met Pieternella Maria Treffers 40 jaren (van Besoijen. HUWELIJKEN: A. Timmermans met J. Pruijsers en M. Vos met M. Timmermans. WAALWIJK4 Dec. De handel in hoornvee was deze week weder zeer vlug. Op de stallen werd veel verkocht tegen vastedeels belangrijk lioogere prijzen vooral voor nagenoeg rijpe kalfkoeien. Vet vee echter was ondanks net seizoen met tamelijk veel aanbod lager. De aanvoer was heden ter markt niet groot, doch alles was spoedig verkocht. Kalfkoeien f 145.k f255.tot f Kalfvaarzen f128.a f185.tot f Jonge varkens bij redelijken aanvoer f 3.75 a f 6. Ter botermarkt aangevoerd 2312 KG., van f 0,97 a f 1,31 per KG. Kippeneieren f6.50 a f7.per 100 stuks. De huiden-, leder- en schorsmarkt is flauw gestemd. Er gaat weinig om en er bestaat slechts vraag voor onmiddellijke behoefte tot vorige prijzen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur Waalwijks gemeenteraadsleden werden door den burgemeester, jhr. Van Grotenhuis, tegen ver leden Donderdagavond 6 uur uitgenoodigd ten raadhuize te komen, ten einde eene bespreking te houden over de verbouwing van het gemeen tehuis. Daar eenige leden afwezig en verschillen den om eene of andere reden belet waren, heeft die bespreking vooralsnog niet plaats gehad. Dat ae burgemeester het initiatief tot eene zoo danige bijeenkomst nam, toont genoegzaam aan dat het hem hooge ernst is met het nieuwe raad huis en dat hij alle middelen zal inspannen om het te krijgen. Ook bij de behandeling der begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1892 trachtte hij den raad te bewegen, maar meteen f 16.500 toe te staan voor den bouw van een nieuw raadhuis. Daar de raad meeging met de gemeentebegroo- ting, oordeelde ZEd. Achtb. dat dit college ook wel zou instemmen, met de verbouwing van het raadhuis, waarvoor een meraoriepost was uitge trokken. Die verbouwing zou niet te veel, zoowat f16.500 kosten, en dat kon heel goed gevonden worden zonder belastingverhoogingmocht die echter noodig blijken, dan zon 't maar heel wei nig zijndaarvoor zon eene verhooging met een paar pCt. van de opcenten op het personeel vol doende zijn, en dat zon niet drukken op de be- lastingbetalenden, waarvoor de heeren Van der Heijden en Van Schijndel zijn in de bres ge sprongen. 's Burgemeesters redeneering en berekening en over 't geheel de wijze, waarop hij tot zijn doel trachtte te komen, lijkt niet onhandig. De raadsleden echter hebben toen heel wijselijk de zaak aangehouden, teneinde alvorens een be sluit te nemen, de zaak nog eens rustig te kun nen overwegen en onderling bespreken. Vergun ons M. de R. van de hierdoor gebodene gelegenheid gebruik te maken, om 's burgemees ters opgaven eens wat van meer naderbij te be kijken. ZEd. Achtb. wil de rente vinden uit bezuini gingen op de gewone uitgaven, uitgetrokken op de begrooting voor 1892, waarvan er verscheidene wel wat ruim zijn geraamd. Zijne gansche becij fering kan dus alleen gelden voor 1892 en niet voor de toekomst; hieraoor alleen mist zij reeds alle waarde. Verder veroorloven wij ons, met allen eerbied voor 's burgemeesters verklaringen, te betwijfelen of de in uitzicht gestelde bezuini gingen ook wel in 1892 te maken zijn. Laat zien De post voor onderhoud van wegen zal wel een batig saldo geven van f 400.— En in dezelfde vergadering heelt de heer Verbunt» den voorzit ter reeds de haven en Wagenstraat aangewezen, als plaatsen, waar hij op dien post een extratje kan kwijt raken. 't Kan gebeuren, dat er op de kosten van on derhoud van telegraafkantoor en onderwijzers woning wat overschiet, omdat die gebouwen nieuw zijn, maar dat zal dan ook wel het eenige zijn waarop wat te sparen valt, terwijl die bezuini ging nog niet voldoende zal zijn voor het aan deel der gemeente over 1892 in het salaris van den aan te stellen politieagent. Te veronderstellen dat de verpleging van arme krankzinnigen wel f120 minder zal kosten, is toch het optimisme wel wat ver gedreven, daar de ondervinding der laatste jaren ons leert, dat de kosten integendeel steeds grooter worden voor den dienst van 1891 is trouwens weer, ook al in diezelfde vergadering, geld bijgevraagd moe ten worden. De burgemeester spreekt ook van het batig saldo van 13000, maar hij vergeet te zeggen dat dit batig saldo niet voortspruit uit gewone ont vangsten, maar uit geld dat van leeningen is over gebleven, terwijl datzelfde saldo bij liet einde van den dienst van 1892, waarop hij bezuinigen wil, blijkens de begrooting reeds geslonken zal zijn tot ruim f1500; een verlies dus van f1500. Dan heeft de edelachtbare voorzitter nog niet gezegd waar hij het geld wil halen voor ae af lossingen. Hij zal dit, evenmin als dat voor de renten, uit de gewone ontvangsten kunDen vin den. Het zal dus weer neerkomen op leenen en belastingveriioogen en voor dit laatste vinden wij het onder de tegenwoordige omstandigheden niet het geschikte tijdstip. We gelooven dat het frootste deel van 'Waalwijks ingezetenen 't op it punt wel met ons eens zal zijn. Men wachte dus voor een weeldeartikel als een raadhuis van f16 a 20.000, betere tijden af en brenge inmiddels het oude gebouw voor een paar duizend gulden in een toestanddie enkele jaren geleden door den voorzitter zelve heel vol doende werd gevonden. Waalwijksche Belastingbetalers.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2