Nummer 98. Donderdag 10 December X89L 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Goudsmid ?ai ANTOON TIELEN, Bekendmaking. H Staatkundig overzicht. 'FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwijksflic en Lanpiraatschc Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door liet geheeie rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels j 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentie» 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolp Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Inschrijving voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk herinneren belanghebbenden dat alle man nelijke ingezetenen, die op 1 Januari van het jaar 1892 hun 19e jaar zijn ingetreden, dus die geboren zijn in het jaar 1873, onverschillig of zij redenen van vrijstelling hebben of niet, verplicht zijn zich in de maand Januari 1892 voor de nationale militie te doen inschrijven. Bij ongesteldheid afwezigheid of ontsten tenis is de vader, of is deze o 'erleden de moeder, of zijn beiden overleden de voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Met waarschuwing dat diegenen welke zich op 31 Januari 1892 niet hebben aange geven, overeenkomstig de wet zullen worden gestraft. Waalwijk, 6 December 1891. Burgemeester en Wethouders voorn. Burgemeester en Weihouders van Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat het supple toir kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1891 van heden af gedurende 5 maanden op de secretarie der gemeente ter inzage van een ieder is nedergelegd. Waalwijk 7 December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Op denzelfden dag en hetzelfde uur (Maan dag) zijn de handelsverdragen aan de parle menten van Oostenrijk, Duitschland en Italië voorgelegd; de onderhandelingen tusschen Zwitserland en Italië zullen nog wel eenigen tijd voortduren. Veel discussie zal er in Duitschlands rijksdag wel niet over zijn, zelfs zal er wel niets komen van de verwijzing naar een commissie. Wat in 't vat ligt verzuurt nietVon Ca- privi, Duitschlands kanselier, kan zich al vast 78 XXX, ONTHULLINGEN. Guido en Eleonora wisselden een blik van ver wondering, want Eleonora had zelfs de laatste verzekering van Maria, dat het gemis haar geen strijd kostte, niet geloofd zij had gedacht, dat Maria wel anders zou spreken, als zij de zeker heid kreeg, dat Max Gundacker een graaf Star- liemberg was. Het onderwerp werd niet verder aangeroerd. Graaf Rudiger was den keizer tegemoet gereden en had ook den volgenden dag te veel bezighe den gehad, om Guido te kunnen bezoeken; hij was derhalve niet minder verrast dan Liechten stein en de overige hovelingen, toen de bisschop aan den keizer verklaarde, dat er geen adoptie noo- dig was; dat Max een geboren graaf Starhemberg was en Dione Daskaris de dochter van een over oud Grieksch adellijk geslacht. Hij verhaalde, wat hij uit de mededeelingen van Dione en van haar zoon over hare wonderbare lotgevallen had ver nomen, en Max kon op dat uur aan het keizerlijk hof geen betere voorspraak vinden dan in bis schop Kollonitz, Rudiger Starhemberg en prins Eugenius. Vorst Liechtenstein had, gelijk wij reeds hebben vermeld, dezen morgen zijne dochter slechts vluchtig kunnen begroeten. Hij was genoeg hoveling, om zich tegen een wensch van den keizer niet te verzetten, maar het was hem thans ook behoefte, zijn kind een vaderhart te toonen, en dit was hem na zulke ophelderingen vrij gemakkelijk gemaakt. Hij verzocht van den keizer verlof, om aan Max Gundacker von Starhemberg in persoon het be richt van de keizerlijke gunst te mogen brengen, en een uur na de audiëntie bij den keizer kwamen Liechtenstein, de bisschop en graaf Rudiger in de woning van Guido, waar Maria nog vertoefde, om de handen van twee minnenden, die zulk een geluk nooit hadden durven hopen, eindelijk in elkander te leggen. voorbereiden op een taak, die zelfs vorst Bismarck niet dan met inspanning van alle krachten heeft kunnen overwinnen. De voor bereiding van een enorm oorlogskrediet heb ben we op 't oog. Uit Berlijn bereikt ons het opzienbarende nieuws, dat Caprivi alle middelen heett moeten inspannen om den keizer af te brengen van het plan, reeds in Sept. dezes jaars een sommetje van 300 mil- lioen mark op de begrooting te brengen als buitengewoon krediet voor militaire doelein den. Dat zou zoo voor de eerste behoeften geweest zijn 't Schijnt dat de kanselier den binnenlandschen toestand niet zoo heel roos kleurig achtte en daarom de onmogelijkheid betoogde om zulk een greep te doen in het krediet. Gelukkig gaf de keizer toe, doch onder de stellige belofte van zijn eersten dienaar, dat uit het uitstel geen afstel zou worden en 't volgend jaar zal gevraagd wor den, wat men ditmaal heeft nagelaten. Men ziet opnieuw dat het militarisme een monster is, dat nimmer genoeg heeft en in 't bezit is van een maag, wellicht 't best te ver gelijken met het vat der Danaïden In de Italiaansche kamer heeft de minister president Di Rudini geantwoord op Cavalotti's interpellatie betreffende de buitenlandsche en kerkelijke staatkunde der regeering. De minister-president begon met de ver klaring, dat hij niet begreep hoe men in een Italiaansch parlement nog kon aankomen met de quaestie van het wereldlijk gezag van den Paus, welke immers reeds lang dood en be graven is en die voorgoed beslist werd toen de Franschen Rome verlieten. Sedert werd in 1871 de „waarborgenwet" ingevoerd, welker ontstaan di Rudini in korte trekken naging. Geen der mogendheden kwam daar toen tegen op. Heeft de Oostenrijksche minister-president Kalnoky zich onlangs over deze zaak uitge laten op eene wijze, die niet algemeen is begrepen thans kan de minister daarom trent mededeelen, dat het in het geheel Kal- noky's bedoeling niet is geweest zich met de quaestie in te laten en dat hij zekerlijk Het bleef Maria bespaard, dat zij zich in dit oogenblilc onder den druk van eene dwaling zou hebben moeten gevoelen. In denzelfden tijd, toen de audiëntie bij den keizer plaats had, kreeg Guido een bezoek van den Pool Stephan Kol- schitzky om naar zijne gezondheid te vernemen, en hem en Max in opgetogen blijdschap zijne verloving met Louise Bockel mede 'te deefen. Guido vertrouwde zijne ooren niet, maar toen de gelukkige Pool verhaalde, hoe het misverstand, dat ook hem ongelukkig had gemaakt, zich had opgelost, begonnen de oogen van Eleonora te schitteren; zij riep Maria en vroeg met een van aandoening bevende stem, of zij Max Gundacker niet een weinigje hoop wilde geven Hij heeft u nog niet opgezocht, ofschoon hij hier in huis vertoeft, riep zij, omdat hij, bescheiden als altijd, afwacht dat gij hem roept. Wij hebben ons allen bedrogen, hij bemint geen andere, hij heeft zich aan niemand verbonden! Maria's knieën knikten, zij kon zich nauwelijks staande houden, en thans begreep ieder, weike strijd fn hare borst had gewoed. De tranen stroomden uit hare oogen, en nu beker.de zij aan hare vriendin, dat zij God had gebeden haar uit haar lijden te verlossen. Eleonora zag haar met verwondering aan, zulk eene zielskracht had zij Maria niet toegeschreven, tot zulk een zellbeheersching zou zij niet in staat zijn geweest. Maar zoo streng was het plichtsgevoel van Maria en zoo vast haar vertrouwen, dat Max haar zou begrijpen, dat zij ook thans nog be zwaar maakte hem te zien. Ik wil de wonde niet openrukken, die ons beider hart doet bloeden, zeide zij, ik zou geen kracht hebben hem te zien en hem dan te ver bergen hoe innig ik hem bemin. Toen kwamen de drie reeds genoemde heeren. Vorst Liechtenstein voerde Maxdie door de weenende Dione werd gevolgd, zelf naar zijn dochter; hij had hem opgezocht, eer hij zich naar het vertrek begaf, waar liii haar moest vinden. Het was Maria alsof zij in een droomwereld was verplaatst, het was een onbeschrijflijk too- neel der reinste zaligheid, die op aarde een menschenhart kan smaken, en zeker nooit had zelfs de oude vorst Liechtenstein in den triomf zijner eerzucht een zoo streelende voldoening de Italianen niet heeft willen grieven. Overigens weet men zeer wel,' dat, indien ooit Italie's eenheid bedreigd werd, Oosten rijk het met zijn leger zou helpen. De waarborgenwet dus eindigde Di Rudini is een maatregel van noodzakelijk heid geweest, dien de regeering onveranderd zal handhaven, gelijk zij wenscht te handha ven en te eerbiedigen het godsdienstig gevoel. Maar nooit zal de regeering toestaan, dat andere regeeringen zich mengen in zaken, die Italië aangaan. Aan de Times wordt uit Singapore geseind, dat, volgens uit Tientsin gezonden depeches, de tijdingen over den Mongoolschen opstand zeer overdreven zijn. Het cijfer der rebellen is beneden de twee duizend. De opstand heeft alleen beteekenis door de vrees der regee ring en de weerloosheid van Peking. De regeering kan slechts kleine troepenafdee- lingen naar de plaats van den opstand zen den, tengevolge van geldgebrek. De onder koning zond duizend soldaten, maar moest Takoe twee weken zonder proviand laten om nog duizend man te kunnen zenden. Ver moedelijk kan het keizerlijk voetvolk de be reden oproerlingen, die het moeilijk en slecht bevolkt terrein kennen, kwalijk achterhalen. De buitenlandsche consuls te Tientsin heb ben bescherming door de marine aangevraagd, daar de bevolking van Peking tegen de Euro peanen steeds vijandiger wordt en hen reeds met steenen wierp. Dom Pedro, de ex-keizer van Brazilië, is Vrijdagnacht te Parijs overleden. EeD kwaad aardige ongesteldheid had hem overvallen, die spoedig ontaardde in luchtpijpontsteking. Men vermoedt, dat de ex-keizer koude ge vat heeft bij de begroeting, toen hij r.a zijn bezoek afscheid nam van de leden van het instituut. Al de daar aanwezige leden zijner ondervonden als in dit uur, nu een dankbare dochter hem onder vreugdetranen in de armen sloot. Maar in de deur stond eene oude gebrekkige vrouw, die in alle stilte Max Gundacker had begroet, toen deze zijne moeder in dit huis had gebracht, die men ook had geroepen, toen de bisschop met Dione en Max over het verledene had gesproken; thans stond zij eerbiedig aan de deur, alsof zij het niet dufde wagen nader te treden, en weende zacht. Het geluk, dat de oude Wlaska had voorspeld, was gekomen, nu kon zij hare vermoeide oogen in vrede sluiten. Zij zonk met een jubelkreet ineen toen vorst Liechtenstein met luide stem tot zijne dochter zei: Hij is een echte Starheraberg, die mijn ja woord heeft verkregen; zijne wettige geboorte is erkend er. de bisschop heeft ook de bewijzen, dat zijne grootmoeder onrecht aangedaan is. De oude Wlaska beleefde het dus nog, dat ook in dit opzicht haar vermoeden werd bevestigd; de trouwe dienares van het huis Starhemberg blies den adem uit met een gebed voor het geluk der verloofden op de lippen. Den 15 September ontving de keizer een ge zantschap van den Poolschen koning, om hem uit te noódigen het leger in oogenschouw te komen nemen, wat hij nog voor dienzelfden dag beloofde. Na de mis steeg hij met zijn gevolg te paard en reed den landweg op. Bij het verwoeste Augustijner klooster stonden de eerste afdeeling der Beiersche hulptroepen onder hun keurvorst; bij St. Max en Ebersdorf sloten zich de overige Duitsche rijkstroepen aan; hierna volgde bij Schwechat en Manswörth het Poolsche leger. Sobieski wachtte den keizer aan de spits zijner troepen af. Beiden begroetten elkander vriend schappelijk met ongedekten hoofde en spraken langer dan een kwartier uurs met elkander in de Latijnsche taal. Daarop stelde Sobieski zijn zoon voor, die den keizer eerbiedig de hand kuste. Nadat vervolgens de beide vorsten op gelijke wijze als bij hunne ontmoeting afscheid hadden genomen, scheidden zij; de koning trok met zijn gevolg in het leger terug, en begaf zich naar zijne tent, terwijl de keizer, door den keurvorst van Beieren vergezeld, de Poolsche troepen monsterde, en daarop per rijtuig naar Weenen terugkeerde. Buiten Schwechat, op den weg naar Presburg, familie stonden om het bed geschaard toen hij den laatsten adem uitblies. Zijn kleinzoon, de prins van Saksen-Coburg, was ook nog tijdig aangekomen. Dom Pedro II, graaf van Alcantara, was geboren 2 December 1825. Hij aanvaardde in 1833 de regeering onder de hoede van een raad van regenten en nam den 23en Juli 1840 zelf het bewind in handen. On danks ernstige onlusten wist hij in 1842 de monarchie staande te houden, gesteund door de rijke plantagebezitters en slavenhouders, wat hem echter niet weerhield op aandrang uit Europa den 4en September 1850 den slavenhandel te verbieden, en eindelijk 27 April 1871 alle slaven vrij te verklaren. Na herhaalde diplomatieke onderhandelingen en onder bedreiging met een optreden van een vereenigde vloot van Europeesche mo gendheden, werd in 1867 de vaart op den Amazonestroom opengesteld voor schepen van alle natiën. De exkeizer is vooral bekend geworden door zijne herhaalde reizen in Europa, waar hij bij voorkeur geleerden bezocht, hij gaf zich zelf hierdoor een schijn van geleerdheid en zag zijn bemoeiingen in zake de verhef fing van het wetenschappelijk onderzoek in Brazilië beloond met de benoeming tot lid van het instituut en tot correspondeerend lid van de Fransche Academie van wetenschap pen. Den 15 November 1889, een paar dagen nadac op een hofbal alle autoriteiten als ge trouwe onderdanen hem hadden gehuldigd, zag hij zich plotseling na eenig militair ver toon gevangen genomen, op een schip ge bracht en naar Europa vervoerd, waar hij vernam, dat hij en zijne afstammelingen voor eeuwig uit den staat Brazilië waren verban nen. Da Fonseca, die den ouden keizer dit verdriet berokkende, plukte echter wrange vruchten van zijn optreden. Een roovershol, zooals men niet mooier beschreven kan vinden in den een of anderen roman uit het oude Parijs, is dezer dagen staat nog tegenwoordig een gedenkteeken, dat toenmaals ter gedachtenis aan deze samenkomst werd opgericht. Sobieski achtte met de nederlaag der Turken voor Weenen zijne taak nog niet volbracht, maar vervolgde hunne verspreide benden verder. Met den hertog van Lotharingen vereenig sloeg hij de Turken bij Parkany, niet ver van Gran, en nam daarop dezen voormuur van der. Islam met storm in. Kara Mustapha vluchtte naar Belgrado. Sultan Mohammed IV sprak het doodvonnis over den vizier uit en Kara Mustapha, de alver mogende minister, werd ook werkelijk den 25en December 1683 te Belgrado geworgd. Men zegt dat Ayescha, de weduwe van den door hem ver moorden aga der Janitzaren, op wien hij alle schuld van het onheil had geschoven, bij den sultan zijne veroordeeling had bewerkt. Door een zonderling spel van het lot bevinden zich de schedel en de zweetdoek van Kara Mustapha, die Weenen tot den zetel van een tweede Turksch rijk wilde maken, tegenwoordig in het bezit van het gemeente-arsenaal dier stad. Deze laatste overblijfselen van den trotschen pacha, benevens het met Arabische spreuken uit den koran be schreven doodshemd, namen de Oostenrijkers, toen zij in 1688 onder prins Eugenius Belgrado veroverden, uit zijn graf weg en zonden ze aan den kardinaal Kollonitz, die ze aan de stad schonk. Dione had reeds de absolutie ontvangen, en was in den schoot der katholieke Kerk terugge keerd, toen de dood van Kara Mustapha den band tusschen haar en hem voor goed verscheurde, maar de hoop, dat hare dochter thans in hare armen eene toevlucht zou zoeken, werd niet ver vuld. Fatime was met zulk een vurige liefde aan haar vader gehecht geweest, dat zij vrijwillig in zijn lot deelde en zichzelve den dood gaf, toen men hem de zijden koord had gezonden. Het was alsof de hemel Dione deze straf toezond, als vergelding voor haar afval, alsof alles van haar zou worden weggenomen wat haar in Stamboul lief en dierbaar was geweest; de voormalige ge malin van den prachtlievenden, verkwistenden grootvizier moest thans met haar zoon de erfenis van haar eersten echtgenoot deelen, en de doch ter, die gedurende een lange reeks van iaren haar eenige troost was geweest, was thans aan haar hart ontscheurd. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1