TSland. Engeland. Duitscliland. Zwitserland. Italië. Rusland. Amerika. Weerkundige waarnemingen door de Parijsche politie ontdekt op den Ornano boulevard. Twee politieagenten merkten 's nachts eenige verdachte personen op, die met groote pakken en zakken sjouwden. Zij gingen hen ongemerkt na, totdat de wonderlijke perso nages plotseling op het glacis der vesting werken verdwenen waren, als door den grond gezonken. Dit bleek ook werkelijk zoo te zijn. De agenten zagen door een reet in den grond een schijnsel van licht en hoorden daar beneden gelach. Zij haalden nu hulp, om hun onderzoek te vervolgen. Het licht kwam door een reet van een zwaar luik. Toen zij dit oplichtten vonden zij een uitgehouwen trap, dien daalden zij af, en nu waren zij in een met tapijten be hangen hol, waar vijf mannen en drie vrou wen aan een lekker maal zaten, bij het licht van een koperen luchter. Die bende werd natuurlijk gevangen genomen. Zij hadden daar met z'n achten een half jaar van roof en diefstal geleefd in het door henzelven uitgegraven hol. Men vond er een aantal kostbaarheden volledige zilveren serviezen, fraaie tapijten enz. De Petit Var deelt mede dat de mari tieme rechtbank geen termen heeft gevonden de zaak betreffende de ontplofbare bommen verder te vervolgen. Een dynamietaanslag heeft Vrijdagmor gen tegen 4 uur plaats gehad tegen het huis van een mijnwerker te Liévin, waardoor 21 vensterruiten in stukken vlogen. Ook stortte een gedeelte muur in. Persoonlijke ongeluk ken kwamen er niet door voor. De procureur der republiek te Bethune en de luitenant der gendarmen hebben een on derzoek ingesteld. De aanslag was gemunt op een werkman, die gedurende de werksta king gewerkt heett. LONDEN, 7 December. De Times ver neemt uit Kaïro dat de Egyptische regeering en de Suez-Kannal-maatschappij het eens ge worden zijn over de voorwaarden tot aanleg van een zoetwaterkanaal en tramweg tusschen Port-Said en Ismailia. De laatstgenoemde moet uitsluitend dienen voor de passagiers en het mailvervoer der maatschappij, totdat van regeeringswege de spoorwegbouw naar Port-Said ondernomen wordt. Men verwacht de voltooiing der tram einde 1892. Dépeches uit Tientsin melden het uit eengaan der bandietenwier uitspattingen waren uitgelokt door roekelooze geweldpleging van eenige officieren tegen eene hoogstaande familie, wier hoofd een boezemvriend van den aanvoerder der muiters was en diens hulp inriep. De Fransche gezant hernieuwde zijne eischen tegenover de Chineesche regeering, strekkende tot sluiting van contracten tot levering van spoormateriaal door de Fransche leveranciers. De gezant bezigde eene drei gende taal, zeggende dat de verhouding tus schen Frankrijk en China niet vriendschap pelijk kan blijven tenzij China toegeve. -- De Chronicle verneemt uit Shanghai dat de gemelde nederlaag der muiters alge meen verpletterend wordt genoemd. De veld slag vond plaats op 15 mijlen van Choyang, hetwelk daarna door de keizerlijken werd bezet. De keizerlijke troepen telden 4500, on der generaal Nieh de opstandelingen 3000, maar dezen meerendeels geharde dappere ruiters, waarvan de troepen er veel minder hadden. De keizerlijke generaal poogde den rebellen in den rug te komen, hetgeen dezen verijdelden door telkens van terrein te ver anderen. De opstandelingen en de keizerlij ken vochten vele uren lang een verbitterden strijd. De opstandelingen behaalden in het begin een voordeel, daar zij de keizerlijken terugwierpen, doch laatstgenoemden herza- melden zich en voerden eene schitterende charge uit. Onder de gewonden was de op perbevelhebber, waardoor de gelederen der rebellen werden gebroken. Hun voetvolk werd eenvoudig neergemaaid; elfhonderd werden er over de kling gejaagd terwijl de ruiters der rebellen vurend naar het gebergte teruggingen, slechts flauw door de keizerlijke troepen achtervolgd. De te rugtrekkende opstandelingen spaarden niets en niemand, verbrandend, plunderend en uit moordend de dorpen onderweg. De opstan delingen, die in de handen der keizerlijke vielen, werden dadelijk afgemaakt. De kei zerlijke generaal beschrijft de houding der troepen als bewonderwaardig, en de regee- ringsmannen jubelen over de zegepraal. Het cijfer der vermoorde christenen wordt thans op 500 geraamd; dat der gedoode Europe anen is nog onbekend. Tijdens de nu be dwongen schijnende beweging heerschte een schrikbewind en eene ware bloed orgie; zelfs de weeshuizen, door de zendelingen gesticht, werden verwoest en aangestoken na een al gemeen bloedbad. Afschuwelijke tooneelen vonden er plaats op de straatwegen, waar langs de overgebleven christenen poogden te ontvluchten. Velen kwamen om van gebrek en hunne lijken werden door honden ver slonden. Door Lihungchang ontvangen be richten melden, dat de keizerlijke troepen kampeeren nabij het slagveld. De regeering kondigde de krijgswet in Mantjoerie af. Volgens bericht uit Konstantinopel is er onder de officieren eene samenzwering ontdekt tot onttroning van den sultan. Vele arrestatien zouden hebben plaats gehad, waaronder ook die van des sultans adjudant. De gearresteerde hoofdpersoon is genet aal Mehmed Daoed. Op de Brandenburger Zeitung, een socia listisch orgaan, is beslag gelegd. Dit blad wordt vervolgd wegens majesteitsschennis, omdat het de uitsluiting der pers bij de ont hulling van de monumentale fontein te Berlijn afgekeurd heeft, en omdat het de stoornis op de spoorweglijnen ter wille van de jacht vermaken des keizers heeft gecritiseerd. BREMEN, 7 Dec. In de gebouwen der maatschappij voor Bremer oliefabrieken is gisteren avond, tengevolge van verhitting van een elevator, brand uitgebroken. De fabrie ken zijn totaal uitgebrand. De fabriekswer- kers hebben met moeite het leven kunnen redden. De omliggende gebouwen der maat schappij Weber en petroleum-raffinaderij Korff zijn door de krachtige inspanning der brand weer behouden gebleven. De brand duurt nog voort. Wraak van een machinist Men schrijft uit Bern De 30 November zal lang in het geheugen blijven der reizigers, die zich in trein 87 be vonden, van de oevers van den Rijn te Waldshut naar Turgi en Zurich vertrokken. Het was ongeveer vier uur, toen een locomo tief, die langs eene kromming om een heuvel reed, in volle vaart zich op een passagiers trein wierp De wagens werden twee meter hoog opgelicht, een verschrikkelijk gekraak deed zich hooren; de passagiers werden tegen elkander geworpen en eene onuitsprekelijke verwarring ontstond. De reizigers spoedden zich door de ramen op den weg en liepen naar het hoofd van den trein, waar een af grijselijk schouwspel zich aan hunne oogen vertoonde. Twee in elkander geschoven machines en twee wagons, geladen met pe troleum vaten, vormden slechts een puinhoop, waaruit hartverscheurende kreten opstegen. Het lichaam van den machinist Diener was verpletterd tusschen stukken ijzer. Zijn stoker lag tusschen ijzeren platen, drie andere ambtenaren, de machinist Frey, de stoker Kleiner en de treinchef Arnutz lagen onder de puinhoopen om hulp te roepen. En onder dat alles stiet de machine voortdurend rook wolken en golven stoom uit. Langzamerhand werd de orde hersteld en men zette zich aan het werk om de gewonden te verwijdeien. De stoker van den machinist Diener gaf spoedig daarna den geest. De drie andere gewonden werden bij een heelmeester van het stadje Klingnau gebracht. Den treinchef Arnutz werden beide beenen afgezet. Dit verschrikkelijk voorval is het werk van een zinneloozc, van een dier gevaarlijke wezenswelke de voldoening van hunnen haat zelfs boven hun leven stellen. De machinist Dienerontslagen door de directie van den N.O. spoorweg heeft zich willen wreken door twee treinen op elkander te laten loopen. Hij is in volle vaart het station Doettingen voorbijgereden in weerwil der seinlichten, verwrong een wissel en vloog vervolgens als een zinnelooze in de richting van den personentrein, dien hij wist te zullen ontmoeten. De kamer heeft de motie van den afge vaardigde Visch aangenomen om het natio nale feest, den 20sten September, den ver jaardag van den intocht der Italiaansche troe pen in Rome, te vieren. Over Warschau komen uit de Szedyner- districten treurige mededeelingen: 80000 boe renarbeiders hebben aan het allernoodigste gebrek, terwijl de boeren, die hofsteden heb ben, reeds hun werkvee slachten en hun paar den als pekelvleesch bereiden, daar ook voor de beesten geen voedsel voorhanden is. Men begrijpt niet hoe in het voorjaar het land bewerkt moet worden en vreest in den win ter voor groote volksverplaatsingen, die met kracht van wapenen tekeergegaan zullen moe ten worden. De wijze van bedeeling zal op bevel des keizers geregeld worden door eene hoofdcommissie, onder voorzitterschap van den kroonprins, met uitvoerende commissien onder leiding van den gewezen minister Abasa. NEW-YORK, 4 December. Heden mid dag kwamen twee mannen in het kantoor van Russell Sage, Broadway no. 71, en vor derden 1,200.000 dollars. Sage weigerde, en toen wierp een hunner eene dynamiet-bom, welke ontplofte, het huis ten deele vernielde, vijf menschen doodsloeg en er tien wondde. Ook de dader is omgekomen. Een nader bericht meldt De ontploffing bracht begrijpelijkerwijze groote opschudding in Broadway teweeg. Het geluid van den schok deed aan dat van een kanonschot denken. De voorbijgangers zagen het hoekhuis van de rechterstraat, waarin vele kantoren zijn gevestigd, hevig wankelen en rook- en stofwolken er uit opstij gen. Onder eene algemeene venster-verbrij zeling werd het lichaam van een man door een der vensters geslingerdhet viel op het trottoir. Een oogenblik ademde de man nog, maar weldra was zijn lichaam een lijk. Kort daarna werden eenige zwaar gewonden het gebouw uitgedragen. Onder hen was de grijze Russell Sage, die aanvankelijk sprakeloos, ten slotte de volgende verklaring gaf: Twee, mij onbekende personen, zijn in mijn kantoor gekomen zij eischten onmiddellijke betaling van een millioen dollars; ik vraagde eenigen lijd om te beraden, maar zulks werd mij ge weigerd; een van de twee mannen opende een zwart valies, nam daar iets uit en wierp het tegen den muurVan wat daarna is geschied, herinner ik mij niets meer. Men gelooft, dat de onbekenden beiden gedood zijn, een hunner moet de man zijn die uit het venster werd geslingerd. Dat de heer Russel Sage zelf is gered, schijnt wonderbaarlijk de andere personen toch van zijn kantoor zijn gedood. De aanblik, dien zijne bureaux bieden, moet verschrikke lijk zijn. Het kantoor is niets dan een overal met bloed bespatte bouwval, waarin men menschelijke ledematen verspreid ziet liggen. De overtuiging wint veld, dat de twee bin nendringers krankzinnigen waren, aan een ge- gesticht ontsnapt. De heer Russell Sage moet dreigbrieven ontvangen hebben, onderteekend Walsh, waarin de betaling van 1.200.000 dol lars werd geëischt, met welke som de schrij ver in staat zoude gesteld zijn twee wedu wen te huwen, die een proces over millioe- nen voerden. De schrijver moet niet Walsh maar Wilson heeten en een oud-hotelhouder uit Lake George zijn; hij werd in meer dan één ge sticht opgesloten, maar werd telkens ontslagen of wist te ontsnappen en zond toen ver scheidene dreigbrieven rond in den trant van dien, aan Russel Sage gezonden. De Indépendance vernam langs parti culieren weg enkele bijzonderheden De twee personen, die in het kantoor van den heer Russell Sage gehoor verlangden, zagen er eenigszins verdacht uit; de een ver klaarde Lord te heeten, gaf zijn kaartje en werd door den bankier ontvangen. Eene mi nuut later had de ontploffing plaats. De uit een venster geslingerde man was een der bedienden van den bankier. De heer Russell Sage werd ernstig gewond gevonden naast het lijk van zijnen particulieren secretaris en naast Lord, die eveneens vreeselijk verminkt, kort daarop in het hospitaal is overleden. In de vestibule van het huis werd nog een ge doode gevonden en later stuitte men, bij het opruimen van bouwvallen, op het lijk van eene vrouw, die arbeidde in eene zetterij. De metgezel van Lord heet Wilson en schijnt niet gewond te zijn; althans volgens het genoemde blad is h;j gevangen genomen. Het huis nr. 71 van Broadway was een van de grootste panden uit deze rijke buurt; thans is het niet veel meer dan een bouwval. Ook de kantoren van George Gould, van Washington, Cannor, van Mongie en anderen waren hier gevestigd. Over de maand November 1891, te W A A L W IJ K. Gevallen regen 41 mill. vorig jaar 84s/4 mill. Verschil 433/4 mill. 9 Regendagen 3, 13, 14. 16, 18, 27, 28 29, en 30 November. Vorig jaar insgelijks 9 regendagen. De minste regen viel 16 Nov. t/4 mill. De meeste regen viel 28 Nov. 1678 m. Karakter van het weer normaal, meest al zacht of frisch weer, enkele dagen guur. Vorst 6, 28, 29 Nov. Sneeuw 27 Nov. Storm 11 Nov. met kracht van 6 8/io Windkracht 8/10 a 4/io °P 8, 9, 10, 12, 13 en 20 Nov.; 6/10 a 8/i0 op 11 Nov.; overige dagen i/10 a 3/i0. WindrichtingN. niet. O. 2 3 25. Z.' 8,'9/10,11,12,14,15,16, 26, 29 W. 17, 18, 21, 22. NO. 1, 5, 6. NW. 4, 27. ZO. 7, 13, 23, 24. ZW. 19, 20, 28, 30. Gevalleu regen van 1 Dec. 1890 1 Dec. 1891 5717m mill. Regendagen van 1 Dec. 1890, 1 Dec. 1891 140. WAALWIJK, 9 December 1891. Bij de tweede kamer is ingediend een wetsontwerp tot onteigening voor den aanleg van een afwateringskanaal van 's Hertogen- bosch naar Drongelen. Met aanneming van bovenbedoeld ontwerp verkrijgt het kanaal den volgenden loop Het vangt aan bij de 60 M. wijde door- laarbrug in den spoorweg naar Bokstel be zuiden het station 's Hertogenbosch, volgt de westzijde van dezen spoorweg tot aan en langs het fort Isabella, loopt van daar langs den dijk van den dorpspolder van Vucht (den zoogenaamden Kampdijk) tot aan den noordvvesthoek der legerplaats aldaar, richt zich vervolgens westwaarts langs den dijk van den binnenpolder van Kromvoort door de Helvoortsche en Drunensche heide naar den Baardwijkschen overlaat, loopt langs den westelijken dijk van dezen overlaat tot Baard wijk en vervolgens in noordwestelijke richting naar de nieuwe Maasmonding in de richting van Gansoijen, waar het kanaal door middel eener keer- en uitwateringssluis in de nieuwe rivier uitmondt. Aan de wenschen tot verlegging der ont worpen bruggen te Vucht, te Kromvoort en te Drunen (tegenover de Pessert) zal kunnen worden voldaan. Aan den geuiten wensch om den kanaal- mond in de richting naar de Donge te ver leggen, waardoor de kosten belangrijk zouden vermeerderen, kan geen gevolg worden ge geven. Men schrijft uit Kaatsheuvel Hoewel er reeds zooveel is geschreven over onze spoorweghalte Kaatsheuvel-Kapelle en zoo duidelijk aangetoond en bewezen, dat het vervoer van goederen van die halte den industrieelen alhier zooveel duurder te staan komt dan van het op ongeveer gelijken afstand van onze plaats staande station Waalwijk, heeft de gemeenteraad alhier in zijne vergadering van Vrijdag besloten sub sidie te verleenen tot het laten rijden van eene kar, waardoor de goederen kosteloos van hier naar genoemde halte worden ver voerd. Militie' en schutterijen Het afdeelingsverslag is verschenen over de wetsontwerpen tot tijdelijke versterking van de nationale militie en tot wijziging van de schutterij wet. De commissie van rapporteurs (bestaande uit de heeren Rutgers van Rozenburg, Land, Schimmelpenninck v. d. Oije, v. d. Feltz en Guyot) vat de beschouwingen, welke uit de afdeelingen zijn gerapporteerd, ten slotte hierin samen, dat het wetsontwerp tot tijde lijke versterking van de militie op den bijval van de meerderheid der kamer kwalijk reke nen kan, tenzij het öf tot eene zuivere nood wet omgewerkt, öf met de vereischte bepa lingen van den persoonlijken dienstplicht aangevuld wordt. Zaterdag avond is te Kesteren een bru tale diefstal gepleegd. Men heeft ingebroken in eene arbeiderswoning tijdens de afwezig heid van den bewoner en hem nagenoeg f 100 ontnomen. De politie meent den dader op het spoor te zijn. Zaterdag avond, omstreeks half negen, brak er te Grootegast brand uit in de hut, staande in de onmiddelijke nabijheid van de woning des eigenaars N. Zuidema. Geruimen tijd woedde de brand vreeselijk. Vele wonin gen in het dorp verkeerden in gevaar. Spoedig toegeschoten hulp belemmerde den brand in zijnen voortgang. Tot Zondag morgen zes uur is men aan het werk geweest, om den brand geheel meester te worden. De in de hut staande runderen werden gered. De voorraad hooi en turf en enkele levensmid delen werden eene prooi der vlammen. Van het verbrande was niets verzekerd, zeer ten nadeele des eigenaars. Twee kinderen, van 6 en D/gjaar, van den landbouwer W. G. te Slek, gemeente Echt, waren Zaterdag alleen tehuis. Het jongste, dat in eene wieg lag, geraakte in brand, naar men vermoedt heeft het oudste de wieg in brand gestoken. Kort na terugkeer der ouders stierf het kind tengevolge der bekomen brandwonden. Door de maréchaussée te Maastricht is gearresteerd Renier Vos, die ter zake van mishandeling duor de rechtbank te Roermond tot 8 maanden gevangenisstraf is veroordeeld en in het Algemeen Politieblad was gesig naleerd. Te Gulpen werden in den nacht van 3 op 4 December de roomsch-katholieke en de hervormde kerken bestolen. Binnenge drongen door de vensters, hebben de dieven met eene zware bijl, bestemd toj het vellen van boomen, en twee ploegijzers de offer blokken en busjes stukgeslagen, wier geza menlijke inhoud op ongeveer honderd gulden wordt geschat. Ook werden dienzeltden nacht door het uitbreken van briksteenen aan de woning van den heer Coolen, chef der rijks ambtenaren, pogingen beproefd om in te klimmen, doch deze werden door het aan houdend blaffen van het waakhondje verijdeld. Een viertal netgekleede manspersonen, die er echter verdacht uitzien, evenals eene hen vergezellende dame, hebben gepoogd te Am sterdam met de St. Nicolaasdrukte een goeden slag te slaan, en zijn daarin nogal geslaagd. De heer Weill (Nieuwendijk 189) ontving Vrijdagmiddag een niet onbelangrijke order aan een adres in de Jan Steenstraat bij de V. d. Helststraat. De bediende, die de kost bare bonten met quitantie bracht, werd voor de deur echter aangehouden door een agent van politie, die den bediende voor de be woners waarschuwde. Van dezen toch was bekend geworden, dat zij de bestelde goe deren wel in ontvangst namen, doch den brenger met een pak slaag betaalden, waarom de chef der politie-afdeeling het geraden had geoordeeld, in afwachting ven krasser maat regelen, de winkeliers voor schade te vrij waren door voor het huis een vasten post te plaatsen. De bende schijnt nog een tweede adres te hebben, want 's avonds, toen per

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2