BUITENLAND. Engeland. Frankrijk, Duitschland. Rusland. BINNENLAND. Amerika. UITVOERINGEN. nadat De Freycinet (de premier) nog eens het demoraliseerende van de onafgebroken amnestie-verleeningen had betoogd, het voor stel Lafargue met 398 tegen 113 stemmen werd verworpen. Uit Brazilië luiden de berichten weer minder gunstig. Zelfs heet de toestand in de pro vincie Rio del Grande zorgwekkend. De insurgenten wapenen zich. De gouverneur Bostella houdt zich staande te Nietheroy. De insurgenten hebben een voorloopige regeering gevormd en kozen het stadje Para- hyta tot hoofdplaats. Zij zijn van plan Nie theroy aan te vallen. Het centraal gouver nement doet niets. Men vreest, dat de financieele moeilijkhe den zullen leiden tot het failliet van een belangrijke spoorwegmaatschappij Uit Singapore wordt aan de Times ge meld, dat daar uit Tientsin bijzonderheden zijn ontvangen over de laatste gevechten. Onder de insurgenten werd een groote slach ting aangericht. Eenige christenen werden bij Pakouscire door bandieten en de bevolking vermoord. De commandant, die daarbij was gecompromitteerd, heeft zich van kant ge maakt, een ambtenaar, die er ook medeplich tig aan was, is gevangen genomen. De En- gelsche zendeling Parker is verdwenen. WAALWIJK. Zondag 13 Dec., 's middags 12 ure, door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal van de erven A. N. van Riel. 1. Marie-Henriette, ouverture. Montagne 2. Au Crépuscule, fantaisie brillante. Dinsdag defileerden een kleine zevendui zend personen langs het lijk van den ex- keizer Dom Pedro. Den geheelen dag heeft men gewerkt om de Madeleine in rouw te brengen. Alle pilaren waren omkleed met rouw floers, bezaaid met zilveren sterren op be paalde hoogte werden aangebracht verschil lende blazoenen met de wapenen van Dom Pedro, ook het koor was geheel in rouw. In het midden der kerk, van uit het gewelf, daal den zes stroken rouwlaken neder, hieronder was de katafalk opgericht, waarboven aan gebracht de vlag van Brazilië. Duizenden waren Dinsdag avond op de been om de overbrenging te aanschouwen van het lijk naar de Madeleine, wat zeer een voudig geschiedde in de groote rijksstatie- lijkkoets, getrokken door acht paarden, gaande naast ieder paard een rijknecht. De familie volgde met de gravin d'Eu en de prinses de Joinville in het eerste rijtuig. De geestelijkheid ontving het lijk met groote statie op de trappen der Madeleine en bracht het op den katafalk. Twee priesters bleven den geheelen nacht in gebeden verzonken de wacht houden. De lijkkist van zwaar ei kenhout is inwendig met gecapitonneerd wit satijn bekleed, uitwendig met zwart fluweel met zilveren sterren. Het hoofd des ex keizers ligt op een kussen gevuld met aarde uit Brazilië. Het lijk is zichtbaar daar een zwaar spiegelglas het afdekt, op het eikenhouten deksel dat er na den lijkdienst wordt opge schroefd, is eene inscriptie aangebracht in het Latijn, die vertaald luidtHier rust in vrede Peter de Tweede, zeer doorluchtig kei zer van Brazilië, die eeuwig in ernstig en dankbaar aandenken zal blijven. Zoon van Peter I, stichter van het Braziliaansch kei zerrijk en Leopoldinedochter van Frans van Germanie, later keizer van Oostenrijk, vader van zijn volk, door zijne rechtvaardig heid, vergevingsgezindheid edelmoedigheid en menschenliefde, welbedacht leider van zijn volk tot de vrijheidhij beschermde over zijn geheel uitgestrekt keizerrijk de schoone letteren en kunsten, hij bezat een onverge lijkelijke grootheid van ziel en macht van geestonsterfelijk is zijne nagedachtenis door de verscheidenheid zijner geestesgaven. Hierop volgen de data van gebourte en overlijden, terwijl aan den voet van de plaat eenige verzen uit de Lusiades van Camoëns zijn gegraveerd. De lijkdienst op Woensdag werd met kei zerlijke pracht gehouden. Het koor der Ma deleine was versterkt met de artisten van de Groote Opera, die de soli zongen. Na afloop van deze plechtigheid werd de lijkkist door onderofficieren opgenomen en gebracht naar den rijkslijkwagen, die gereed stond. De trommen werden geroerd en de soldaten presenteerden het geweer, terwijl de treurmuziek zich deed hooren. Het geheele garnizoen van Parijs was uitgerukt en opge steld van de Madeleine tot de gare d'Or- léans. Drie wagens met kransen en bloemen gingen den lijkwagen vooraf, waarvan de slip pen gedragen werden door 's keizers kamer- heeren en gewezen hofdignitarissen van Bra zilië, daarachter kwamen de schoonzoon en de kleinzoon van den overledene, onmiddel lijk gevolgd door den vertegenwoordiger van den president der republiek, begeleid door den president der beide kamers, daarna kwa men leden der diplomatie. Aan het station werd de kist weder door militairen gedragen in den rouwwagen, die gereed stond, daar be dankte de familie voor de bewezen eer. Voor de prinsen, de prinsessen en de kamerheeren die het lijk vergezelden, zijn drie salonwa gens aangehaakt. Voor de bloemen alleen waren twee bagage-wagens noodig. De tocht naar Lissabon zal met tusschenpoozen ge schieden. De senaat heeft na zeer langdurige be raadslagingen over de interpellatie van den heer Dide, betreffende de betrekkingen van den staat tot de kerk na de dezer dag plaats gehad hebbende manifestation der gees telijkheid, met 211 stemmen tegen 57 eene motie aangenomen, waarbij de senaat te ken nen geeft vertrouwen te stellen in de verkla ringen der regeering en er op rekent dat zij gebruik zal maken van de rechten, waarover zij beschikt, ten einde allen tot eerbiediging van de republiek en tot onderwerping aan de wetten te brengen. Door de uitgifte van een gedicht, dat tot titel had „geef ons brood, keizerhad de vervaardiger, een ingenieur, zich een aan klacht bij de justitie op den hals gehaald. De 23jarige dichter heeft met zijn werk ten doel gehad tegen de graantarieven en de speculanten in graan ten velde te trekken, doch het openbaar ministerie meende dat deze art. 130 van het strafwetboek van toepassing was, waarin ieder met straf wordt bedreigd, die in vredestijd de verschillende klassen der bevolking tegen elkander ophitst. De rechtbank was niet van dit oordeel en sprak den beklaagde vrij, terwijl de beslag legging op de brochure opgeheven moet wor den. Het werk van den dichter heeft ook letterkundige waarde, zoodat men het gedicht ook als een kunstwerk kan beschouwen. De civiele lijst van den koning van Wurtemberg, wordt niet alleen in geld be taald. Volgens een mededeeling in hetofficieele blad ontvangt de vorst jaarlijks 1.800.000 mark in zilver, 225000 kilo spelt, 62500 kilo rogge, 38400 kilo gerst, 560,000 kilo haver, 4740 stères beuken- en 2700 stères dennen hout. Te Schlettstadt, in den Elzas, is Zon dag avond in het zuidwesten der stad tijdens een hevigen storm brand uitgebroken. Ónder medewei king van brandweer en spuiten uit Benfeld, Straatsburg en Rappoltsweiler is het den volgenden ochtend in de vroegte gelukt, den brand meester te worden. Er zijn ver brand 31 woonhuizen (met daarbij behoorende stallen, schuren enz., ongeveer 80 gebouwen.) Die huizen werden bewoond door 87 gezin nen, te zamen bestaande uit 282 personen. Ook de oude wachttoren werd door de vlam men aangetast en is voor de grootste helft vernield. Dicht bij het station Dorrington is een beschonken man uit een sneltrein in volle vaart gesprongen en zonder ernstig letsel op den grond beland. Hij verhaalde eerst den volgenden dag, toen hij met zeer gehavende kleederen te voorschijn kwam, dat hij door een man aangevallen en uit den waggon was geworpen; maar later bekende hij, dat hij in dronkenschap uit den waggon was gespron gen. Men had bij het vinden van zijn hoed en reiszak en een open portier natuurlijk aan een spoorwegmoord gedacht. Aan het station te Potsdam is een te laat komende vrouw den trein, waarmee zij ver trekken moest en die juist in vrij snelle vaart wegreed, nageloopen en op de loopplank ge sprongen. Zij gleed daarbij uit en viel op de knieen, maar zij hield zich stevig aan de portierkruk vast. Zoo reed zij een eindweegs mee; toen stond zij op, kreeg eindelijk het portier open en nam in de coupé plaats. De boete voor overtreding van het spoor wegreglement zal den rit zeker nogal duur maken voor deze niet verlegen reizigster. Minnen. 3. 4. Les cloches de Corneville. Planquette DRUNEN. Concert door de harmonie „De Eendracht" van Drunen, op Maandag 14 December 189i, ten huize van den heer C. van Huiten. Aanvang ten 6 ure precies. Het feest van de St. Georgeridders is dit jaar afgeloopen met een eenvoudige receptie; de kosten, die anders voor het feestmaal ge maakt worden, zijn gestort in handen van den kroonprins, voor de noodlijdenden; groot vorst George Alexandrovitch voegde daar nog 5000 roebels bij. Uit St. Petersburg wordt aan de Daily News geseind, dat op vele plaatsen in het binnenland de landeigenaars teitelijk de lijf eigenschap weder invoeren door gedwongen winkelnering en door lange huurcontracten. De Ruhskaia Wjedomosti heeft opnieuw eene waarschnwing ontvangen, omdat zij over den hongersnood berichten vermeld heeft. Zes millioen puds graan liggen opgestapeld tus- schen Wladikawkas, Novorosk en Rostofï in 10,194 vrachtwagens, maar elke trein vervoert dagelijks ten hoogste 22 vrachtwagens. NEVV-YORK, 9 Dec. Een zware brand verwoestte een blok huizen. De schade be draagt 400.000 dollars. Zestien personen zijn verbrand. Noordbrabantschc stoomtram weg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Oct. OpbreDgst personen vervoer f 1166.875 goederenvervoer 1800.56 postvervoer n 166,66 150,— Diversen Totaal der opbrengsten f 3284.095 In November 1890 13061.91 Er werden 5447 personen vervoerd. WAALWIJK, 12 December 1891. Woensdagavond heeft, op uitnoodiging van den edelachtbaren heer burgemeester, Jhr. van Grotenhuisten raadhuize alhier eene bespreking plaats gehad over het al of niet bouwen van een nieuw raadhuis. Slechts 7 raadsleden namen er aan deel, zoodat uit het thans verhandelde nog geen besluit te trekken valt, opzichtens de eindbe slissing in openbare vergadering van den ge meenteraad. De burgemeester verdedigde met vuur het bouwen van een nieuw raadhuis in 1892 trachtte nogmaals aan te toonen, dat dit kon geschieden zonder belasting-verhooging en beweerde, dat het nu niets meer zou kosten dan over tien jaar wat hem door een der heeren met cijfers werd tegengesproken. Uit de gehoudene besprekingen vielals wij wel zijn ingelichtop te maken, dat in beginsel, niemand der tegenwoordige heeren was tegen het bouwen van een nieuw ge meentehuis. Sommigen echter vonden het thans daar voor niet het geschikte oogenblik. Zij wilden eerst afwachten welke kosten men te maken zal hebben voor verbetering der gasfabriek en welke uitgaven van de gemeente mogelijk in de toekomst nog gevorderd zullen worden in verband met de werken van den Maasmond. Ten slotte verklaarden zich 4 heeren voor 's burgemeesters voorstel en 3 voor afwachten en verbouwen. Wij zullen ons niet aanmatigen het hoofd der gemeente in deze te dienen van raad; wel wenschen wij onze meening uit te spreken, dat ZEd. Achtb. zou geven een groot bewijs van tact, 't welk algemeen zeer gewaardeerd zou worden, als hij de door hem voorgestane zaak voor 't oogenblik liet rusten. Misschien is er ook thans in den raad wel eene meerderheid voor zijn voorstel te vin den maar, daar uit 's burgemeesters verklarin gen valt op te maken, dat ZEd. Achtb. de stemming over deze aangelegenheid beschou wen zal als een bewijs van goedkeuring van zijn beleid gedurende bijna 6 jaren, kan 't hem niet onverschillig zijn of dat votum gegeven wordt met eene meerderheid van enkele of met algemeene stemmen. En van dit laatste kan hij naar onze over tuiging zeker zijn, als hij nu zijn plan niet met geweld doordrijft maar zijnen tijd weet af te wachten. Dezer dagen heeft in de Tweede Kamer mr. B. M. Bahlmann een krachtig protest doen hooren tegen de arbeidswet en vooral tegen het kon. besl. van Juli 1891. De heer W. Mutsaers heeft zich daarbij aange sloten. In ons volgend nummer zullen wij het door hen gesprokene in ons blad opnemen. In afwachting daarvan raden wij belang hebbenden aan, op nieuw verschillende adres sen in te zenden, waarbij instemming betuigd wordt met het door genoemde afgevaardigden tegen die wet aangevoerde. Men hale daarbij zooveel mogelijk redenen aanvoorspruitende uit den aard van het bedrijf. Wij meenen redenen te hebben van zoo- danigen maatregel op 't oogenblik een goeden uitslag te mogen verwachten. V— In eene Maandag avond gehoudene wergadering van de werkende leden der har monie l'Espérance is besloten, het bescherm heerschap aan te bieden aan den heer Henri Witlox, die het, naar wij vernemen, zal aan nemen. Algemeenne vergadering van de XlVe afdeeling der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw op Donderdag 17 December 1891, des avonds ten 6 ure, in het lokaal van den heer L. F. van Dongen, Nieuw vaart, te Capelle. Aan de orde is 1. Vaststelling der begrooting voor 1892. 2. Beslissing over het voorstel van den heer Verwiel, te Waalwijk, om den naam der afdeeling te veranderen in „Waalwijk". Daarna zal de heer Brunt, rijks- en pro vinciaal veearts, te Capelle, spreken over „het Hoefbeslag." Bij de Dinsdag in het hootdkiesdistrict Tiel gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer (vacat.—Dijckmeester) zijn uitgebracht 2327 geldige stemmen, waarvan 1547 op den heer mr. M. Tydemanjr. (lib.) en 798 op mr. Baron Mackay (anti-revolu tionair,) zoodat eerstgenoemde gekozen is. De aanklacht, waarop de burgemeester ran Wessem den 15 dezer voor de rechtbank te Roermond zal terechtstaan, bevat het volgende Op 21 Juli 1891, bij eene verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad, als voor zitter van het stembureau opzettelijk en be- driegelijk een stembriefje, waarop de namen A. van Hoef en A. Tijssen voorkwamen, te hebben verwisseld of doen verwisselen met een stembriefje, bevattende de namen J. M. Tijssen en J. R. Verlinden, tengevolge waar van laatstgenoemden gekozen werden. En verder op 22 Juli 1891, bij het openen van de stembus, het proces-verbaal van opening zijnde dit een autenthieke acte, valschelijk te hebben opgemaakt. En eindelijk op 23 Juli 1891, het proces verbaal, als ware het echt en onverwdscht te hebben gebruikt, zoodat J. M. Tijssen en J. R. Verlinden, alhoewel niet gekozen zijnde, toch als leden van den raad zijn toegelaten. Als getuigen zijn opgeroepen 27 kiezers, 2 wethouders, de gemeente veldwachter en een rijksambtenaar. Als deskundige zijn benoemd de heeren J. Schuitemaker en J. Snackers, onderwijzers te Roermond. Als verdedigers treden op de heeren jhr. mr. L. Michiels van Kessenich, uit Roer mond, en mr. G. Trippels uit Maastricht. A an den handel Lieftinck en Van Ommeren, de overbe kende firma, heeft het benedenhuis No. 28 aan den Noordsingel verlaten. De tegenwoor dige eigenaar heeft hun de keus gelaten tusschen een gerechtelijke uitzetting en een bankje van f 100. Zij besloten het bankje aan te nemen en vertrokken. waarheen is echter nog niet gebleken. Aan den handel Sedert eenige dagen hebben zich op het Hoogewoerd te Leiden, twee personen ge vestigd. In de plaatselijke bladen wordt ge waarschuwd leverantien aan hen te doen, zonder de politie geraadpleegd te hebben. Door de inspecteurs der wapens en chefs van diensten zal op last van den minister van oorlog een streng onderzoek worden ingesteld naar den toestand der officiers paarden. Aanleiding tot dezen maatregel moet ge vonden worden in de hoogst treurige staaltjes bij de jongste manoeuvres aan den dag ge komen. En dan haalt men nog al paarden uit het buitenland In de venen Er is weer een werkstaking in de venen van Friesland ontstaan met den eisch van loonsverhooging. Ter toelichting van dezen eisch diene het volgende In het hoog zijn de wijken gegraven, de nog te graven wijken liggen in het laag. In het hoog moet door de arbeiders somtijds vier aan vier gehaakt worden de graver werpt dan den grond op de schop van zijn kameraad die hooger staat, deze werpt den grond op de schop van No. 3 en op die wijze komt de grond uit den bodem op den wal. In het laag is dat niet noodig, daar kan ieder arbeider zijn grond naar boven brengen. De aannemer had als loon 30 ets. bepaald per strekkenden meter wijk, in het laag bleek de grond echter zeer slecht te bewerken, hij bevatte nl. veel ijzeroer. Het bleek den a-beiders, dat zij met dat loon per dag niet meer dan 35 of 45 cent konden maken en oordeelden, dat het beter was dit werk niet per M3. te betalen. Zij stelden daarvoor als loon 8 ets twee hunner werden naar den aannemer afgevaardigd met dit verzoek, doch deze bleef bij zijn loon van 30 ets. per strekkende Meter. De arbeiders verlieten na dit bericht het werk en trokken naar hunne woonplaatsen, om Woensdag te 9 uur in het dorp Tjalle- berd appel te houden. De 3ü0 stakers waren op dit appel ver schenen. Besloten werd vol te houden. On dersteuning zal gevraagd worden van het hoofdbestuur van het christelijk werklieden verbond „Patrimonium" en van den Sociaal- Democratischen Bond. Maandag zal weer appel gehouden worden. Alles is rustig. Geknipt Het vorig jaar was R. N. wegens verwon ding van een logeergast in een slaapstede te Helmond, door de rechtbank te Roermond tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. „Liever in den vreemde dan in de engte," scheen R. N. te denken, althans hij maakte zich uit de voeten en ging de grenzen over. Het verlangen naar den geboortegrond scheen hem evenwel op den duur te machtig te worden: Vrijdag j.l kwam hij bij Maastricht weer op Nederlandsch grondgebied. Onge lukkigerwijze had hij er weinig pleizier van, want nog dienzelfden dag werd hij door de maréchaussée te Maastricht ingerekend en achter slot gebracht. In het gezin van den landbouwer V. te Tilburg heerscht een besmettelijke ziekte, waaraan reeds vier leden van het gezin over leden. Thans zijn er in hetzelfde huisgezin nog vier patiënten, voor wie men het ergste vreest. Slechts een der huisgenooten bleef tot heden vrij van die ziekte. Een reeds sedert Juli jl. voortvluchtige reiziger voor de firma Van Roosmalen, te 's Hertogenbosch, verdacht ten nadecle dier

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2