BUITENLAND. Belgie. Spanje. Engeland. BINNENLAND, Weekmarkt en botermijn te Waal wijk aanstaanden Donderdag 31 De cember. week in de haven komen, een kleine vergoe ding toekomt; daarbij komt. dat deze veel bijdragen in de havenbelasting." De voorzitter: „Vroeger betaalden de boo ten 6 cent." De heer v. d. Heijden: »Ik ben er vroeger bij geweest, toen de verandering gemaakt is; maar tegenwoordig overdrijven ze het; wij betalen hier evenveel vracht als in Tilburg met tram en al." De voorzitter: »In den Bosch staan booten en schepen gelijk." De heer Timmermans Wz.„Ja, maar daar betaalt men H/g ct.» De heer Hoffmans„Bij de vorige herzie ning is bepaald, dat de booten 1 ct minder zouden betalen; daar is zeker niets tegen; wil men nu ze weer gelijk stellen dan komt dit zeker op f 50 voor iedere boot per jaar. De heer v. d. Heijden#Maken ze daar voor geen goede zaken genoeg?" De heer Hoffmans: „Daarvoor worden ze ook behoorlijk aangeslagen in den hoofdelij- ken omslag," De heer v. d. Heijden: „Jawel, maar wij kunnen de haven onderhouden, die zij beder ven; ik zou de haven gaarne aan Baardwijk of Besoyen cadeau doen als zij ze onderhou den. We hebben al een bazaltmuur gezet en zullen er binnenkort wel weer een moeten bouwen en andere kosten maken." De heer Hoffmans: »De haven kost jaar lijks zoowat f 400 van onderhoud, de rest komt ten voordeele der gemeente." De heer van Schijndel: »En de f7000 dan die naar den Bosch zijn gebracht?" De heer v. d. Heijden: „Secretaris, maak gij de rekening eens wat de haven den laat- sten tijd gekost heeft." De secretaris: „In de jaren dat ik hier ben zoo wat f 30,000. Binnenkort zullen er weer een 10 a 12 duizend gulden aan ten koste moeten worden gelegd." De heer v. d. Heijden„Ik stel voor wat de burgemeester reeds heeft voorgesteld, om booten en beurtschepen evenveel te laten be talen als de andere schepen. Zij laten hier de inwoners meer betalen dan in Tilburg. Het voorstel valt met 4 tegen 6 stemmen. Voor de leden Baijens, Verbunt, v. d. Heijden en van Schijndel. Bij de behandeling van de verordening op het heffen van kaaigeld, vroeg de heer v. d. Heijden, of er geen belasting kan geheven worden van vreemde karren, die hier komen laden of lossen. De voorzitter „Dit mag niet; er mag geen onderscheid gemaakt wurden." De heer Van der Heijden „En waarom dan wel tusschen booten en beurtschepen en andere schepen De voorzitter „Ja dat is havengeld." Art. 238 Gemeentewet wordt voorgelezen. De heer Van der Heijden„Ik meen wel degelijk te weten, dat in Oosterhout van vreemde karren eene belasting geheven wordt." De voorzitter„Dit is te informeeren." Nadat de heer Timmermans Bz. nog iets aan B. en W. had in overweging gegeven, dat het in 't belang der zaak misschien be ter is niet openlijk te vermelden, en de voor zitter op eene vraag van den heer Van Schijn del geantwoord had, dat zich geen enkel sol licitant had opgedaan voor leeraar aan de vakschool, werden de deuren gesloten en ging men over tot beantwoording van eenige re clames tegen den hoofdelijken omslag. Ontploffing te Antwerpen. De Fransche sloep „Pilote n. 2", schijnt een schip te zijn, dat voor het ongeluk ge maakt werd. Tijdens de stormen der maand September werd het in de Noordzee op de zandbanken geslagen, door het scheepsvolk verlaten, door Belgische kustwachters en visschers gevonden, naar Antwerpen gebracht, aan de Pijp Tabak gelost en eindelijk door de havenpolitie aan den ketting gelegd. Het schip was geladen geweest me; 20,000 kilo's dynamiet. Deze werden overgeladen op de Engelsche bark „Victoria Bay" in bestem ming voor Iquique. Na lossing werd het in het Kattendijkdok gebracht en het lag nu aan no. 18 met den kop tegen den wal, tus schen den met graan geladen lichter der wed. De Coninck en het Noorweegsche schip »Vega», dat Zaterdag met hout geladen, ont takeld en. verlaten, door Deensche visschers in de Noordzee werd gevonden en naar Ant werpen gesleept. De „Vega» had éen en de „Pilote no. 2," twee wakers aan boord. Op den lichter bevonden zich de schippersvrouw, wed. De Coninck, en haar knecht. De twee wakers der „Pilote,» twee Franschen, waren ook aan boord en de waker der Vega" wan delde op den blauwen boordsteen der kaai. Was de dynamiet niet geheel uit de „Pi lote" genomen? Had men gesmokkeld? Nie mand weet het, en wellicht zal hel nooit iemand weten. Althans, wat er.van zij, om 11 ure Zon dagmorgen hoorde men eensklaps een schrik kelijke ontploffing. De grond en het water dreunden, de ruiten van al de huizen rond de dokken, tot in Austraweel sprongen in stukken. De „Pilote" vloog in de lucht. Want en houtwerk werden ver weg geslingerd. Op grooten afstand vielen menschelijke overblijf selen, een arm, een stuk been, een voet, in gewanden, kortom, 't was verschrikkelijk Een tweede editie van de ramp Corvilain. Een onbeschrijfelijke paniek maakte zich meester van al wat zich in den omtrek be vond. De waker der »Vega" liep, liep.zoo snel zijne beenen hem dragen konden, een huis binnen en was niet van den schrik be komen vóór hij een paar glazen versterkend vocht had uitgedronken. Geen wonder! een stuk hout was hem rakelings langs het hoofd gevlogen en had hem evenals aan een ande ren persoon daar in de nabijheid, zijn pet afgerukt. Nog eenige centimeters lager en Noydens ware misschien het hoofd kwijt ge weest. Het schip der wed De Coninck zonk onmiddellijk met zijne lading in de diepte. De knecht is gelukkig slechts licht gekwetst, doch de weduwe zal den voet verliezen. Er zijn nog twee andere gekwetsten, doch geluk kig niet gevaarlijk. Wat de twee matrozen van de „Pilote" be treft, van hen was niets meer te vinden dan de bebloede overblijfselen, die links en rechts verspreid waren en voorloopig in het wachthuis der rolbrug werden neergelegd. De »Vega," welke door den storm in zee reeds zoo erg toegetakeld, of liever onttakeld werd, heeft langs bakboordzij veel geleden. Aanstonds snelde natuurlijk eene menigte menschen naar de plaats van het ongeluk. De stedelijke en havenoverheden, ingenieurs, politie, kortom alles was ter plaatse, zoowei om het onderzoek te beginnen als om de orde te handhaven, tusschen de dichte menigte, die, een weinig van den schrik bekomen, naar het tooneel van de ramp gesneld kwam. BERGEN (in Henegouwen), 28 Dec. De exprestrein van gisteravond van Brussel naar Parijs is niet ver van Bergen in botsing ge komen met een goederentrein. Er zijn tien gekwetsten. Te Valencia zijn gedurende de nachtmis in verschillende kerken, vier bommen gewor pen, waardoor verscheiden personen zijn ge wond. Een der projectielen viel vlak achter het hoofdaltaar, dat daardoor geheel vernield werd. Twee personen zijn naar aanleiding van deze misdaad gearresteerd. Hevige stormen zijn in de provinciën Grenada, Valencia en Teruel blijven woeden. Langs de geheele streek van de Middelland- sche Zee hebben zich sneeuwstormen ontlast. De toestand in sommige dorpen is zeer on rustwekkend. Er heerscht veel ellende en tal van inwoners trekken naar elders. NEWCASTLE, 27 Dec. Zaterdagavond ontstond er in den schouwburg te Gateshead eene paniek, doordien eene vrouw, die eene lucifer zag ontvlammen, een brandgeroep aan hief. In het gedrang werden negen kinderen doodgetreden. WAALWIJK, 29 December 1891. Wij vestigen de aandacht der ingezetenen op de collecte, aanstaanden Woensdag en Donderdag door het algemeen armbestuur te houden. Wij bevelen haar ten zeerste aan in de milddadigheid van allen, die in staat zijn iets ten behoeve onzer arme medemen- schen af te zonderen. Als iedereen geeft naar vermogen, dan zal er zeker geld genoeg wor den bijeengebracht om het armbestuur in de gelegenheid te stellen, in de behoeften der hulpbehoevenden te voorzien. Wij meenen dat in onze gemeente eene bijzondere reden bestaat om zich te dezen opzichte niet karig te toonen en wel deze: dat nooit bij dragen gevraagd worden voor liefdadigheids- concerten of dergelijke, waardoor op andere plaatsen dikwijls groote sommen voor de noodlijdenden worden bijeengebracht; getuige het laatste concert te Tilburg, dat over de f 1700 opbracht. Men geve dus eens flink, uit eigen beweging en bedenke dat wie aan den arme geeft leent aan God! Den li Januari a. s. zal de harmonie l'Espérance, onder directie van den heer Frie van Iersel, haar tweede winterconcert geven. Het programma voor het muzikale gedeelte belooft veel, terwijl de gunstig bekende Ne- derlandsche karakterkomiek, de heer Abr. de Winter, voor de noodige afwisseling zal zor gen. Alles voorspelt dus den leden een ge notvollen avond. De inning van het marktgeld over 1892 is gepacht door J. Kuijten, voor f1409. Te beginnen met 30 December zal voortaan alhier gelegenheid gegeven worden tot kostelooze huwelijks-voltrekking, eiken Woensdag tusschen 2—4 uur namiddag. Bij weinig voorraad van kalfkoeien en vaarzen in de Langstraat, waren de prijzen ruim zoo hoog als de vorige week; het slacht vee in de verschillende soorten was ook meer gewild, met uitzondering van vette kalveren, die iets minder waren te bekomen. Notee ringen kalfkoeien f 200 a 275, dito vaarzen f 125 £t 175; vette koeien le qual. 65 a 70 ct., 2e qual. 55 A 60 ct. per Kg.; vette kal veren ruw gewogen 48 a 50 ct. per Kg.; nuchtere dito f 12 a 14; vette varkens 50 a 55 ct. per Kg. schoon; biggen 4 a 6. Hooi de handel was sedert de vorige week vrij levendig, van alle soorten werden voor de persen verscheidene partijen afgeleverd en ook het schraal hooi, dat lang ongevraagd bleef, vond ruim aftrek. De prijzen bedroegen f 11.a 18.50 per 500 Kg., naar gelang het 3e, 2e of le qual. betreft. Stroo f LI a 13 per 500 Kg. Ten einde vertraging in de bestelling der bij gelegenheid van de a. s. jaarverwis seling ter post bezorgde stukken zooveel mogelijk te voorkomen, wordt de gelegenheid opengesteld, om brieven, gedrukte Nieuw jaarskaarten en kaartjes, welke men op 1 Januari besteld wenscht te zien, reeds van den 28 December af ter post te bezorgen, met uitnoodiging aan het publiek om van die gelegenheid, tor bevordering eener regel matige bestelling, zooveel mogelijk gebruik te maken. Om ze goed te kunnen onderscheiden van de stukken, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet geschieden, behoort over de heele lengte van het adres der bedoelde slukken een kruis te worden getrokken. De Nieuwjaarsdag zal, wat den dienst der pakketpost betreft, worden aangemerkt als een Zondag. Postpakketten worden dus dien dag niet aangenomen en er wordt slechts ééne be stelling van pakketten gedaan. Het is zeker niet van belang ontbloot, in deze dagen de aandacht er op te vestigen dat de zendingen, bestaande bijv. uit 100 visitekaartjes en 100 onbedrukte omslagen, niet als drukwerken kunnen worden verzonden, wegens bijvoeging der omslagen; het voor- deeligst is verzending als postpakket. Een meisje van omstreeks 7 jaar leunde gisteren op eene spar langs den kerkhofsloot; plotseling brak die en het kind ging te water. Eene vrouw, die water kwam scheppen, merk te gelukkig het ongeval en haalde hulp. De oom van het meisje had het genoegen haar te redden. De hoofdcommissaris van politie te 's Hage vestigt de aandacht op de hierna te noemen personen en firma's te 's Graven- hage. Hij waarschuwt, dat men op zijne hoede zij bij het aanknoopen van handelsrelatien metfirma Havermans en Co., Leonardus Castelijns, L. Beijersbergen, allen wonende Heerengracht 22; Mietje van der Moolen, huisvrouw van Frans Winter, Van Dijkstraat 224; Wilhelmus Wouwenberg, Van Bassen- straat 17. Baardwijk. Door het gemeentebestuur al hier is het volgende adres met nota aan de tweede kamer gezonden, terwijl de minister van waterstaat, handel en nijverheid en de Noordbrabantsche kamerleden daarvan af schriften bekwamen. XAan De Tweede Kamer der Staten Generaal. Wij hebben kennis genomen van de me- dedeeling, dat het wetsontwerp voor de ont eigening van een kanaal van 's Hertogenbosch naar Drongelen bij uwe kamer ingekomen en naar de afdeelingen verzonden is. Volgens verkiegen inlichtingen is na de eerste ter visielegging aan sommige onzer bezwaren tegemoet gekomen, doch is tot ons leedwezen het hoofdbezwaarde richting schuin door den polder, onaangetast geble ven, niettegenstaande en door het gemeente en door het waterschapsbestuur namens de belanghebbenden om velerlei redenen daar tegen bezwaren zijn ingebracht, Kan van de richting door den Baardwijk- schen Overlaat niet worden afgeweken om van den bestaanden dijk en de spoorwegbrug te profiteeren, ook niet om de groote kosten indien het op de Donge zou uitwateren, wel kan dat o. i. en met voordeel in den Bui tenpolder van Baardwijk, ongeveer zooals op bijgaand, kaartje in rood is aangegeven en uit de daarbij gevoegde nota blijkt. Het geldt hier perceelen hooi- en weiland, in koopwaarde tot f 4000 per hectare, welke van 't Zuiden naar 't Noorden loopen en zeer lang zijn doch gemiddeld slechts 20 meter breed. Wij geven uwe kamer eerbiedig in over weging het wetsontwerp niet aan te nemen dan nadat de verlangde wijziging is aange bracht. 't Welk doende enz. NOTA behoorende bij het voorstel tot wijziging der richting van het kanaal van 's Hertogen- bosch naar Drongelen, voor zoover het betreft het gedeelte van den Buitenpolder van Baardwijk. Door eene meer scherpere ombuiging west waarts aan het kanaal te geven bij den N.O. hoek van den Winterdijk, zou van een ge deelte van dien dijk kunnen worden gebruik gemaakt voor kanaaldijk, en wel tot nabij de oostelijke waterlossing van den Binnen- polder, de zoogenaamde Hoogeindsche heul. Wijl de winterdijk aldaar eene meer Z W. richting volgt, en voor de brug in de Veld- steeg de noodige ruimte moet zijn voor op ritten, moet het kanaal op dat punt den win terdijk verlaten en eene eenigszins hoogere richting nemen. Daardoor wordt tevens verkregen dat d; verbroken watergang „de Hoogeindsche HeuF tusschen den winterdijk en den zuidelijker kanaaldijk in gemeenschap kan worden ge - bracht met de Laageindsche Heul. Twee te maken paralelwegen moeten in de verbroken uitwegen voorzien, n.l. een voor de landerijen ten westen van het kanaal, en gelegen over den Hooigracht, en een voor de landerijen, die uitweg hebben op den pararehveg van den winterdijk en doorsne den worden. Het einde van de Laageindsche Heul zal ten zuiden van het kanaal N.W. moeten wor den verlegd tot in het Oude Maasje. De oostelijk van het kanaal gelegen lan derijen behouden gelijk thans uitwatering op de Laageindsche Wetering en op de Hooi gracht. De voordeelen aan deze richting verbonden zijn o. i. niet gering o.a: lo. De polder door dwarsche doorsnijding der perceelen wordt bijna niet geschonden, alleen worden ten zuiden tot aan de Laag eindsche Heul de perceelen eenige aren kor ter, eveneens eenige perceelen bij de Laag eindsche Wetering; dit geeft naar de over blijvende grootte, geen waardevermindering. 2o. De omweg om op de perceelen over de eerste brug te komen vervalt. 3o. Er zijn minder vvaterloopen te graven, en minder paralelwegen te maken. 4o. Zeer weinig overhoeken zullen ontei gend behoeven te worden, en veel mindei voor waardevermindering behoeven te wor den uitgekeerd. 5o. Langs den Winterdijk zijn de percee len van mindere hoedanigheid dan in het hart van den polder, weshalve de ontei gening goedkooper. 6o. Bij tekortkoming van grond voor de kanaaldijken is het van overwegend belang, om zooveel mogelijk van bestaande dijken te profiteeren. 7o. De ondergeteekenden hebben de ver zekering, dat de ingelanden van den polder de voorgestelde richting verre verkiezen bo ven de thans geprojecteerde. Baardwijk, 14 Dec. 1891. Het gemeentebestuur. VERSLAG der algemeene vergadering van de XIV Afdeeling der Noord- Brabant- sche Maatschappij van Landbouw, ge houden 17 December '1891 te Kapelle, aan de Halte Nieuw vaart. De voorzitter opent de vergadering en heet de talrijke uit alle deelen der ai'deeling aanwezigen welkom. Nadat de notulen der vorige vergadaring zijn gelezen, wordt de begrooting voor 1892 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 1" 345. Daarna komt in behandeling het voorstel van den heer Verwiel te Waalwijk, om den naam der afdeeling te veranderen in i,Waalwijk." De voorzitter zet uiteen de oprichting der af deeling Vrijhoeven-Rappel of liever, hoe aldaar met leden uit kapelle een landbouwclub bestond als onderafdeeling van de Maatschappij van Land bouw te Breda, welke toen nog niet Provinciaal was. Bij de oprichting der Noorrt-Brabantsche Maatschappij werd die te Breda opgeheven en voormelde club-afdeeling met toevoeging van eenige gemeenten als afdeeling Vrijhoeven-Kappel daarbij opgenomen. Wat de naam betreft, hieraan hecht spreker weinig, omdat men bijna nooit anders spreekt dan van de 14e afdeeling. Hij moet erkennen, en doet dat hier gaarne, dat de Waalwijksche heeren, die de Tentoonstelling hebben georganiseerd, zich buitengewoon ver dienstelijk hebben gemaakt en voorden landbouw in het algemeen en voor de afdeeling in het bizonder; het succes was schitterend, de weerga werd in onze provincie nimmer aanschouwd. Wat de gemeente betreft, aan eiken wedstrijd om preniiën door de afdeeling uitgeloofd tot een bedrag van f 120 130, droeg zij steeds f 50 bij, en eene aanwinst van 20 leden voord m is toch ook wat waard. Van den anderen kant zijn de lieer hoevcn-Kappel en Kapelle'de opric!' van de afdeeling. De heer Verwiel zegt dat hij was aa om eene afdeeling Waalwijk op te riclite hij het vereischte getal van 20 leden afdeeling te vormen reeds bereikt had, do dat deze afdeeling reeds Waalwijk omvat - geen tweespalt te brengen tusschen de landbUw~ belangstellenden, hij voorstelde om deze afzing- voortaan Waalwijk te noemen; hij gaf de'ei'ze- kering dat al de opgegeven nieuwe leden WeT lid zullen blijven en dat hij er nog wel 6 a 10 zon aanbrengen. De voorzitter vraagt eenige inlichtingen o. a. of die leden reeds bij de afdeeling opgenomen zijn, daar zij volgens de statuten zich bij het bestuur dienen aan te melden. De heer Verwiel zegt, dat hij de namen aan den heer Max heeft opgegeven, om nog in het jaarboekje te worden vermeld. De heer J. van der Hoeven kan zich niet ver eenigen met het denkbeeld om den naam der afdeeling te veranderen; te Kaatsheuvel heeft de eerste tentoonstelliug plaats gehad, die van de clubafdeeling Vrijhoeven-Iiappel is uitgegaan. De voorzitter zegi, dat dit ongeveer 20 jaren geleden is toen deze Maatschappij nog niet wc..: opgericht. De heer Hagoort stelt voor om de naam va.. Vrijhoeven-Kappel en Waalwijk geheel weg tc laten en alleen te spreken var. de 14e Afdeeling. Tegen het aanbrengen van 20 leden loopt men gevaar er 20 30 te zullen verliezen, wat er tegenover staat. De heerVerwiel antwoordt daarop, datheth^m juist om de kracht te doen is, 't is geen eisch maar een voorstel. De secretaris der afdeeling geeft iti overweging om de afdeeling WaalwijkVrijhoeven-Kappel te noemen in navolging 'van sommige stations benamingen aan onze lijn. De heer W. Vermeulen Gz. stelt voor om a, partijschap te vermijden, om aan de afdeeling de naam te geven van „Langstraat.". De heer Verwiel trekt zijn voorstel in en sluit zich hij den vorigen spreker aan. Over dit voorstel wordt gestemd en 't werd met 18 tegen 5 stemmen aangenomen.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2