Nummer 3. Zondag 10 Januari 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON tielen, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Een Nieuwjaarsgeschenk. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. De Echo va het Zuiden, f aalwy ksche en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag: en Zaterdag avond. Abonnementspriji per 3 maanden J 1,00. Franco per post door liet geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden nan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1 7 regel» J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Adverten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Omtrent den stand der onderhandelingen tusschen Frankrijk en een aantal buitenland- sche mogendheden, met wie het handelsver dragen heeft, en welke onderhandelingen meest verlenging dier verdragen ten doel hebben, verneemt het Parijsche dagblad Le Temps het volgende Griekenland heeft aan Frankrijk het recht der meest begunstigde mogendheid bewilligd, waartegenover aan Griekenland de voordeeïen van het laagste tarief worden geschonken. Deze overeenkomst is voorloopig maar ge sloten voor een half jaar. Later zal voor Frankrijk het tarief verlaagd worden. Met Zweden is men zoogoed als gereed. Men bewilligt elkander wederkeerig het laag ste tarief. Met de Vereenigde Staten van Amerika wordt hoogstwaarschijnlijk eene overeenkomst gesloten, waarbij aan Amerika voor sommige artikelen het laagste tarief wordt bewilligd, terwijl Frankrijk vrijen invoer krijgt voor huiden en suiker. Met Belgie, Nederland en Zwitserland ne men de onderhandelingen een bevredigend verloop, maar met Spanje schijnt men minder op te schieten. De eerste wijzigingen in de Mac Kinley-wet zullen nu reeds worden aangebracht. Dinsdag zijn in het Congres een twintigtal voorstellen ingediend, beoogend een aantal artikelen op de lijst te plaatsen der van rechten vrijge stelde handelswaren. Onder die artikelen be- hooren wol, steenkolen, ijzererts, tin, blik enz. en andere voorstellen willen de suikerpremiön afgeschaft zien. Dat is 't begin Een keizer heeft gesproken en zijne woorden worden bij uitzondering eens niet aan beschouwingen onderworpen, een bewrjs dunkt ons, dat 't geen Frans Jozef te Pest heeft gezegd, maar weinig belangwekkend of nieuw was. Aan den overvloed van stof op SLOT. Genoeg, vader, ik ga er heen. En hij ging en schikte er. regelde alles met het grootste beleid en de meeste omzichtigheid en reisde weder af, ofschoon de koortsen zijn gestel ondermijnden. Klappertandend en rillend van koorts zonk hij bij zijne thuiskomst in de armen zijner moederdie hem met nameloozen angst in het bleeke gelaat staarde. O, BrunoBruno, waarom hebt gij mij dat aangedaan kermde zij, waarom zijt ge toch daarheen gegaan Om een deel van het vermogen mijns vaders te redden I Rijkdom is immers het eenigewat hem gelukkig maakte.... Ik deed het omdat ik in stilte hoopte,... dat hij mij dan ook eens... als ik hem eens... om iets smeekte... Dat waren de laatste samenhangende woorden, die hij uitsprakdaarop volgde nog slechts een onduidelijk gemompel, enkele afgebroken zinnen, en toen sloten de oogen en lippen zich als in den dood. De moeder zat dag en nacht aan zijn bed en luisterde ademloos naar al zijne woorden begreep volstrekt niets van den samenhang en verstond alleen den dikwijls en helder uitgespro ken naam Regina.' Met gespannen aandacht luisterde zij toe; maar er kwam niets verder als: «Regina, Regina," soms weemoedig, soms onge duldig verlangend, dan weer verwijtend. Wie is dat? Ik ken geen Regina? dacht zij dan, ik heb nooit van haar gehoord. Dan legde zij zacht hare hand op zijn brandend voor hoofd. Hij greep haar en drukte haar aan zijne lippen. De moeder zonk voor het bed op de knieën, bad lang en stond eindeh k op, met uit gestrekte rechterhand en een vastberaden uit drukking op het vermagerde gelaat. Bruno genas. Geheel zonder eenige inleiding vroeg zijne moeder hem Hebt gij Regina lief? Verwonderd en ernstig zag Bruno haar aan.— Ja, moeder, onbeschrijfelijk lief: zoo lief als een man eene vrouw slechts kan hebben. politiek gebied ligt 't gewis niet: weinig zaaks blijft 't geen zoo van dag tot dag wordt bïj- eengescharreld en tot nog toe is niemand er in geslaagd den zes eersten dagen des jaars een kleurig of fleurig tintje te geven, hen gunstiglijk onderscheidend van hun voorgan gers in andere jaren. De deugd der dankbaarheid, zich kenmer kend zclts tegenover de kleinste lekkerbeetjes, moge het deel niet zijn van de krantenschrij vers te Berlijn, te Parijs, te Londen of te Rome, hun collega's in Hongarije's hoofdstad en in de stad van den schoonen blauwen Donau, weten beter de goede gaven van hooger hand of juister: de woorden uit kei zerlijken mond, op prijs te stellen. Zoo acht men te Weenen 's keizers tioonrede, bij de sluiting van den Hongaarschen rijksdag uit gesproken, beslister en van een meer gerust stellenden aard ten aanzien van den buiten- landschen politieken toestand, dan zijn jongste troonrede, geuit bij de opening der delegatiën. Ook heeft de aandacht getrokken 't geen de keizer gezegd heeft over de handelsverdragen In Pest schijnt men over de woorden van den vorst niet zoo erg verrukt te zijn geweest en wel doordien men eenigszins is teleurge steld voor zoover men verwacht had een gis ping van de tumulten in het parlement. In de passage, de noodzakelijkheid betoogende van de uitbreiding der weerkracht naar de behoefte, zien de oppositie-bladen een toe speling op nieuwe militaire lasten. Keizer Wilhelm heeft nu verordend, dat dezen winter te Berlijn drie hofbals zullen gegeven worden. Het eerste zal plaats hebben op 3 Februari. Aan de officieren van het garnizoen heeft de keizer doen weten, dat zij eene uitnoodiging daartoe niét als eene een voudige beleefdheid moesten beschouwen, maar dat hij er op rekent, dat zij in de zalen hun plicht zullen doen, en dat daarom zij, die niet geneigd of voornemens zijn voor den draad te komen en de genoodigde dames te laten dansen, zich dan maar liever ervan moeten onthouden, acte de présence te geven. Overigens vallen nog de volgende faits et Waarom mij daar dan nooit iets van mede gedeeld. Och moeder, gij kunt immers toch nooit iets aan de zaken veranderen. Hij zeide het zacht en bedoelde geen kwaad, maar toch trof het de moeder als een grievend verwijt. Nooit helpen Zij beet zich beschaamd op de bevende lippen, terwijl hij vervolgde: En mijn vader... Gij weet immers wat voor plannen hij met mij heeft, rijk en voornaam, vooral onmetelijk rijk moet zijne schoondochter zijn. Hij zou lachen zooals hij nog nooit in zijn leven gelachen heeft, als ik hem vertelde hoe arm Regina is, hoe vreeselijk arm. Ach, moederlief, spreek daar maar niet meer van, bid ik u 1... En zoo trotsch is zij, zoo ongelooflijk trotsch. Haar trotsch is even groot als hare liefde voor mij anders ware ik reeds lang met haar heengegaan, om haar met mijn geringe kennis een eigen tehuis te verschaffen. Nu, en wil zij niet? Neen, zij wil niet tegen den zin mijns vaders zijnen naam dragen. En het zou mij ook ont zettend veel kosten, de vrouw, die ik'liefheb, te moeten vragen, een zoo geheel ongewisse toekomst met mij tegemoet te gaan. Zij heeft sinds hare jeugd met armoede en ontbering te kampen gehad: en ik, die mijn leven voor haar zou willen geven, ben, niettegenstaande mijns vaders rijkdommen niet eens in staat haar een eigen, onbezorgd thuis te bezorgen. Hij zweegen ook zij sprak geen woord meer. V Regina's moeder, die aan het uiteinde van Ham burg woonde, was niet weinig verwonderd, toen op een dag de schitterende équipage van de schatrijke Frau Kaunitz voor hare kleine onaan zienlijke woning stil hield. En hoe verrast was de rijke vrouw niet, toen Regina haar tegemoet trad, zóó schoon, zóó trotsch, zóó ernstig als een hooger wezen, zoo als men zich de schutsen gelen der kinderen voorstelt. Eerst na eenige uren zag men Frau Kaunitz weder uit het huisje treden en haar rijtuig weder opzoeken. Dien dag trad zij vastbesloten in de studeer kamer van haren echtgenoot, en toen zij hem var. Regina begon te vertellen, hoorde zij werkelijk het brutale, overdrevene, spottende gelach, waar van Bruno gesproken had. Ja, zeker, zoo had Heir Kaunitz in zijn geheele leven nog niet ge- gestes van dezen keizer uimmermoe te ver melden Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan der Schlesische Zeitung. die, vroeger op de hand van Von Bismarck, later met warmte de zaak der handelsverdragen heeft omhelsd, richtte Z. M. een zeer uitvoerig en zeer waardeerend schrijven tot den uitgever, een feit te opmerkelijker, zegt de Berlijnsche cor respondent der N. R. Ct., wijl het bekend is hoe gering Z M. over dc dagblad lieden denkt. Aan den anderen kant moet de keizer gelast hebben, dat een disciplinair onderzoek zal worden ingesteld tegen den afgevaardigde graaf Van Limburg Stirum dit adellijk geslacht heeft, als meer andere, zoowel in Duitschland als in Nederland vertakkingen wijl deze gewezen minister en gezant in de Kreuz-Zeitung een scherp, door hem onder teekend artikel schreef tegen de handelsver dragen. Wordt dit bericht bevestigd, dan heeft de keizer voorgoed gebroken met de conser vatieve adels partij. De Italiaansche minister van financien heeft een wetsontwerp gereed gemaakt tot het verleenen van hulp aan de stad Rome. De som, welke uitgegeven mag worden voor verschillende nieuwe gebouwen, wordt daarin vastgesteld. Verder wordt bij deze wet dc liefdadig heids-onderstand geregeld. Het ministerie zal voorts een voorschot aan de gemeente geven, teneinde te voorzien m de dringende posten van het budget 1892/93. Er schijnt inderdaad veel kans te bestaan dat het incident Chadourne zoo geleidelijk in 't zand zal verloopen, of wel een lot zal heb ben, ongeveer gelijkstaand met een stuk vuur werk, dat na heel wat gedonder en lawaai met een sisser eindigt. Frankrijk heeft er, naar 't schijnt, lucht van gekregen, dat men te Petersburg op overdreven liefdes- en ge negenheidsbetuigingen maar weinig gesteld is en liever de goede intentie voor de daad wil nemen dan later voor de treurige gevolgen te worden gesteld van onverstandige vriend- W— lachen 1 Maar zijne gade sprak rustig met hem verder, voor 't uiterlijk kalmofschoon haar gansche lichaam van aandoening trilde Zij verhaalde hem, hoe zij eensals jonge vrouw zijn schrijf tafel ordenende, een brief van haar voogd had gevonden waarin duidelijk te lezen stond, dat hij, de statige, mannelijke schoone Herr Kaunitz haar alleen om haar geld had gehuwd, en dat deze vereeniging, geheel buiten haar weten, door toedoen van den gewetenloozen voogd was tot stand gekomen. Zij had zich bemind geloofd, en wist niet dat de schatrijkebedaarde Herr Kau nitz niets meer dan een bankroetier was, die den vollen geldbuidel van het kleinejonge meisje trouwen wilde en daarom ook wel dat kleine, ziekelijke, onbevallige ding, op den koop toe moest nemen. Dat had zij alles in dien brief gelezen, den brief, dien zij nu haren man voor de oogen hield, dat alles ervaren reeds in de wittebroodsweken en toch was zij steeds zijne zwijgende, liefdevolle en getrouwe gade gebleven, zwijgend en trouw, maar zonder illusiënzonder vreugde totdat de kinderen gekomen waren. De kleinen hadden haar toen een geluk gebracht, zoo onuitsprekelijk rein en groot, en toch zoo vol smarten, want de vader bleef steeds even hard en ruw tegen hen. Toen moest hare geliefde dochter Amelie van haar wegop zijnen wenschen zij liet het zich welgevallentoen haar zoon, en zij had weder het hoofd gebogenzij gaf alles toe omdat zij den man grenzeloos liefhad, wijl haar fansche leven eene onuitbluschbare liefde voor en slechte, egoisten man met zijn koud hart, eene wonderbaarlijke genegenheid van den aan vang van haar huwelijk af tot nu toe. Voor hem was alles in dit huis steeds geschied, Amelia, Bruno en zij zelve offerden zich steeds om zijnentwille op. Dat was het, wat hen steeds zoo deed buigen de macht van zijnen onbuig- zamen wil, en de vastheid van karakter, die hij van hen allen bezat. Amelia en Bruno hadden wel zijne gestalte en gebiedende houding geërfd, maar ook een gedeelte der zwakheid en gemis aan energie der moeder, met haar groot en goed hart. Frau Kaunitz sprak nog lang en ernstig met haren man, en zoo geduldig had hij haar nog nooit aangehoord. Zijn hart werd langzamerhand schap. In de verleening van de Stephanusorde aan graaf Di Rudini, den premier van Italië, door keizer Frans Jozef, ziet men een buiten gewone erkenning van 's premiers vredespo litiek en een nieuw teeken van de hartelijke en vriendschappelijke relatiën tusschen beide staten. De Khedive van Egypte is aan influenza overleden. Mehemed Tewfik, khedive van Egypte, souverein van Nubie, Soedan, Kordofan en Darfour, geboren in 1852, was een zoon van den khedive Ismail, wien hij den 8 Augustus 1879 opgevolgd is. Zijn oudste zoon, de erf prins Abbas Bey, is den 14en Juni 1874 geboren. Het landbouw departement te Washington is zoo gelukkig het volgend prachtig oogst- bericht te kunnen afkondigen. Sedert men daar aanteekening houdt is er maar ééns overvloediger mais-oogst geweest dan in 1891. Tarwe heeft men nog nooit zooveel geoogst. In cijfers bedraagt de mais-oogst 2,060,154,000 bushels of schepels, die van de weit of tarwe 611,780,000 en die van de haver 736.394,000 schepels, te zamen een graanvoorraad vor mend, als nog nimmer in di Vereenigde Staten is opgebracht. De tarwe-opbrengst alleen vertegenwoordigt eene waarde van 513 millioen dollars. De kamer heeft bij eindstemming het haudelstarief aangenomen met 394 tegen 114 stemmen. Een werkman, Muller uit Hemsdorf, ge arresteerd wegens majesteitsschennis, daar hij bleef zitten, toen op eene anti semietische week bij de gedachte aan zulk een liefde! zóó kon een vrouw liefhebben, haar gansche leven lang, een man, die haar niet eens beminde, haar nooit bemind had, en van wiens zedelijke min derheid zij zóó overtuigd was. Hij sprak de woor den niet uit, maar hij dacht er lang, lang over na, als over iets, dat hij niet omvatten en vooral niet begrijpen kon 1 De oudejaarsavond kwam weder. Laat hem voorbijgaan, moeder, smeekte Bruno, voorbij gaan als iedere andere grauwe winterdag. Het is slechts een feestdag voor kinderen, en wij heb ben er immers geen I De moeder knikte zachtkens met het hoofd en Bruno's gedachten vlogen naar eene eigene wo ning. Voor hun beider geestesoog verscheen een aanlokkelijk visioeneen schoone vrouwenge stalte met een fiin, edel, ernstig gelaat en goud blond haar, omringd door eene schare vroolijke kinderen. Maar kom dan tenminste nog 's avonds thuis Bruno, smeekte zijne moeder. Ja, zeker, moederlief, bij u kom ik den avond doorbrengen, antwoordde Brnno glim lachend. Oudejaarsavond-verassingen, dat was nu eenmaal eene specialiteit der kleine Frau Kau nitz. En zeker wilde zij hem weder met het een of ander genoegen trachten te doen. En ziet, weder was het in huis een gefluister, een geheimzinnig heen en weer loopen, dennen geur, licht en leven, evenals vroeger Toen Bruno dien avond over het groote bin nenplein ging, wachtte de oude stalknecht hem op, en verzocht hem, den stal binnen te gaan. Daar stond een prachtig rijpaard van het edelst bloed, een geschenk zijns vaders. Bruno klopte het lachend op den hals en ging de breede mar meren trappen op. Aan de portemanteau in den gang hing een nieuwe pels voor hem. Aha, dacht hij, die goede moeder blijft toch maar steeds bij haar oude gewoonten. In zijne ka mer stond een fraaie ezel, een schilderdoos en eenige prachtwerken. Op de vleugel in de groote salon lag een pak nieuwe muziek en zoo ging het voort; bij iederen stap ontdekte hij nieuwe schatten. En dit is mijn nieuwjaarsgift, zeide de moe der met een stralend gelaat, en hield triomfee-

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1