Italië. Rusland. Amerika. Rijkspostspaarbank. UITVOERINGEN. BINNENLAND. vergadering een „Hoch" op den keizer werd uitgebracht, is voor de rechtbank geweest. De eisch was zes maanden gevangenisstraf, doch de rechtbank vereenigde zich met de conclusie van den advocaat, dat het zitten blijven in dit geval wel een gebrek was aan eerbied, doch geen majesteitsschennis, zoodat vrijspraak volgde. Een treurig ongeluk heeft te Berlijn plaats gehad. Een man, die voor eenig tijd op reis moest gaan, wilde zijn vrouw een revolver achterlaten als wapen ter verdedi ging. Hij was bezig met dat wapen te laden en zijn 13jarig zoontje stond daarbij toe te zien. Daar ging, hoe weet meu niet recht, het schot plotseling af en de knaap viel, door het hoofd geschoten, dood op den grond. Te Hamburg heeft een zware storm bijna het geheele telephóonnet vernield. Uit de Noordzee zijn wegens den storm vele Jobstijdingen ontvangen. Bij Fischhausen, in West-Pruisen, ver dronk dezer dapen eene 73jarige visschers- weduwe, wier tragische levensgeschiedenis algemeene deelneming verwekte. In een stormachtigen nacht verongelukte haar man op zee en in hetzelfde jaar vonden ook hare drie volwassen zonen den dood in de golven. Door zooveel leed gedrukt verviel zij langzamerhand tot een somberen waanzin, en als het geruisch dei fel bewogen zee in hare woning drong, meende zij het hulpge roep harer geliefde dooden te verne men. Dan was niets in* staat haar in hare hut te houden. Met een lantaarn ijlde zij naar het strand en plantte ze in den zandigen bodem, in de waan, dat haar licht een ba ken zou zijn voor haar man en kinderen, welke zich zeker in groot gevaar bevonden. Dikwijls keerde zij eerst bij het aanbreken van den dag in hare woning terug. Jaren lang heeft men deze waanzinnige op die wijze langs het strand zien ronddolen. Ook verleden week ging zij weer de wacht hou den aan zee. Zij stapte in een bootje, zooals zij reeds zoo dikwijls gedaan had, en kruiste langs het strand. Maar ditmaal keerde zij niet terug. Den volgenden morgen vond men het bootje omgekeerd en daar dicht bij het aangespoelde lijk der ongelukkige vrouw. In Boven-Italie heerscht de influenza op vreesselijke wijze. Dinsdag zijn te Turijn 66 personen aan die ziekte overleden, te Milaan in den t ijd van twee dagen 175 personen. De soldaten verrichten doodgraversdienst. In de stad Olsanka, in Russisch-Polen, hebben vermomde roovers het joodsche ge zin Feibel overvallen en alle daartoe be hoorenden vermoord. Aan de Daily Chronicle wordt uit St. Petersburg gemeld, dat de czaar in den he- vigsten toorn ontstoken is op het vernemen van de vervalsching der eerste voedingsmid delen, die te St. Petersburg en elders op groote schaal gepleegd wordt. De keizer heeft met zijne vuist op de tafel geslagen. Waar schijnlijk zullen de van medeplichtigheid verdachte leden van den stadsraad ontslagen worden. Overal in het rijk is die vervalsching rend een stuk papier in de hoogte. Het was een telegram uit Amerika en Bruno lasGisteren werd ons een zoon geboren. Nu ben ik volmaakt gelukkig. Amelia. 0, moeder, welk een gelukkige tijding Maar zoek dan, Bruno, zoek toch, vermaande de moeder. Gij hebt ook nog niet alles. Nog meer? maar moeder, wat kunt gij mij dan nog meer schenken O, er is nog wel meer, zoek maar, wie zoekt vindt, zegt het evangelie. Waarlijk nog meer? Maar ik heb reeds zoo veel ontvangen, ik zal geen plaats meer daarvoor kunnen vinden. O, dat zal zich wel schikken. Kom, mis schien komt het allerbeste het laatste, antwoordde zijne moeder met een geheimzinnig gebaar en hare stem beefde daarbij zij wees naar de por tiere, die haar boudoir van het salon scheidde. O ja, hernam Bruno. Dat is waar, dat was altijd het: heilige der heiligen. Half lachend, half reeds vermoeid trad hij naar de deur en schoof de portière terug. Ach, mijn God Daar stond llegina in haar eenvoudig gewaad, het prachtige haar met een myrtentak versierd en een ruikertje myrthen en oranjebloe sem op de borst. Met stralenden blik zag zij Bruno aan en trad hem langzaam tegemoet. Nu was alles vergeten: de hardheid des vaders, de treurige jeugd van Regina, de lijdensjaren zijner moeder, alles, alles. Het gansche huis schit terde en straalde als van vreugde en geluk. Zelfs de vader blikte vergenoegd rond, want hem viel ook een schoon geschenk ten deelhij ondervond voor de éérste maal in zijn leven wat het zeg gen wil, het gevoel iemand gelukkig te heb ben gemaakt. En dat is werkelijk toch nog zoo'n kwaad gevoel niet! dacht hij. Ik ben toch nog de gelukkigste van allen, dacht de kleine, zwakke vrouwwant alleen eene moeder kan zoo gelukkig zijn. Amelie weet het nu ook, en Regina zal het ook een maal ondervinden. Bruno geleidde zijne geliefde naar den vleugel en legde de hand op de toetsen. En toen klonk als een triomflied door de stilte het bekende, aloude lied uit hunne kinderjaren irO, gij gezegende, zalige Kersttijd 1Zelfs de va der kon zich niet weerhouden, daaraan deel te nemen; hij wandelde heen en weder in de kamer met de handen op den rug en terwijl hij de lip pen splitste, begon hij de laatste regels halfluid mede te zingen. Frau Kaunitz zag hem verbaasd aan en voor het éérst van haar leven moest zij om haren echtgenoot lachen 1 door de rijks inspecteurs ontdekt. Een han delaar, die aan het stadsbestuur van St. Petersburg groote hoeveelheden mee! en tarwe leverde, als.nede de hoofden van twee voor name handelshuizen te Odessa zijn gevangen genomen. De familie van den Amerikaanschen mil- lionnair Jay Gould is in den laatsten tijd niet gerust. Een man men vermoedt een krankzinnige heeft Gould bedreigd met een dynamietontploffing als onlangs gepleegd werd in het kantoor van Russell Sage. Een ander trachtte een jong meisje van de familie te ontvoeren, maar hij werd in hechtenis genomen. En nu heeft zekere A. B. aan Jay Gould een brief geschreven, waarin hij dreigt, een „hoedjevol" dynamiet onder het rijtuig van den millionnair te werpen, als deze hem niet spoedig eenige duizenden dollars zendt. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December ingelegd f 2838,14. terugbetaald f 3246,03; Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nmnmer 1321, Gedurende het jaar 1891 werd ingelegd f 39897.11, terugbetaald f 31926.56, en werden 225 nieuwe boekjes uitgegeven. Het gezamenlijk tegoed der verschillende inleggers bedroeg aan het einde des jaars f59300.835 WAALWIJK. Zondag 10 dezer, 's middags 12 ure, door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal van de erven A. N. van Riel. Programma AD LIBITUM. Maandag a. s. CONCERT. Zie programma. WAALWIJK, 9 Januari 1892. Woensdag even na den middag deed zich hier het zonderling verschijnsel voor, dat het gedurende een flinke sneeuwbui weerlichtte en een hevige donderslag gehoord werd. 't Zelfde verschijnsel is in verschillende zuidelijke streken van ons land waargenomen, te Roermond is de bliksem zelfs ingeslagen zonder nochtans brand te veroorzaken. Gisteren is de Baardwijksche Overlaat beginnen te werken. De weg staat onder en de voetbrug is gesloten. Sedert de vorige noteering was de handel in kalfkoeién en dito vaarzen in de Langstraat opnieuw weinig geanimeerd, terwijl wat verkocht werd legen lager prijzen van de hand werd gedaan; naar qualiteït werd f 175 a 260 besteed. Slachtvee voor dadelijke behoefte tamelijk willig, naar quaL werd 60 a 70 ct. per Kg. besteed. Vette kalveren 80 a 85 ct. per Kg schoon. Nuchtere dito f 10 a 13. Vette varkens naar qualiteit en gewicht 50 a 56 ct. per Kg. schoon. Hooi. De weersgesteldheid verhinderde deze week de aflevering, ook was de handel weinig geanimeerd zonder eenige prijsver- andering. De sedert jaren te Loonschendijk (ge meente Loonopzand) bestaande bijzondere school voor christelijk onderwijs zal, wegens hoogen leeftijd van het hoofd dier school, den heer A. van Beek, weldra worden op geheven. Daardoor wordt het gemeentebestuur in de noodzakelijkheid gebracht eene derde openbare school in een der buitenwijken te openen, waartoe het schooltoezicht reeds de noodige stappen gedaan heeft. De beweging tot vereenvoudiging van onze spelling wordt ook reeds op het tooneel herdacht. In het Grand-Thédtre te Amster dam werd op nieuwjaar eene revue opge voerd, waarin mevr. AlbregtEngelman onder eene reeks van coupletten, toepasselijk op gebeurtenissen van net afgeloopen jaar, ook het volgende zingt Onlangs las ik in de kranten, Dat Kollebier of Kollewijn, 't Voorstel doet dat 'r in 't vervolg Geen geslachten zouden zijn. En waarom is vrouw ook vrouwlijk Meestal is de Vrouw de Man. Want de pantalon, dat weet men, Hebben wij toch meestal dn. Ik zeg dus rondborstig het Kollewijn's reïee Is „fin de siècle (3 keer) Weet uwee." (Schoolblad) Naar de P. N. Ct. verneemt, is door de rechtbank te 's Bosch naar de openbare terechtzitting verwezen de zaak van den be kenden L, beschuldigd van den diefstal, indertijd gepleegd ten huize van jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, commissaris der koningin in Noordbrabant. Op het traject Amsterdam—Rotterdam van het Hollandsche spoor zijn nieuwe wagens 3e klasse in gebruik, waarvan de comparti menten geheel zijn ingedeeld als die der 2e klasse-wagens. Deze wagens zien er zeer sierlijk uit en bieden meer comfort dan tot dusverre in eenigen 3e klasse-wagen werd aangetroffen. De betimmering is gevernist Amerikaansch grenenhout. Aan beide zijden boven elke bank is een bagage-net aangebracht. De zittingen bestaan uit latwerk. De verwarming geschiedt door briquetten, doch het systeem is beter ingericht dan tot heden het geval was. Tegen de zoldering van elk compartiment is een doorloopende draad of een kruk aan gebracht, welke in geval van nood, door sterk naar beneden te trekken, den noodrem in beweging brengt. Dit laatste vooral is veel beter en doelmatiger dan het plaatsen der lijn voor den noodrem boven elk portier buiten den wagen. (N. R.) Te Bergen op Zoom heeft in de ma chinefabriek der firma Rogier, Nerincx en Richter eene brutale inbraak plaats gehad. Er werden eenige machines beschadigd, wel ke, bestemd voor eene suikerfabriek in Ned. Indie, ter aflevering en verzending gereed buiten het gebouw waren opgesteld. Eenige personen zijn 's nachts binnengeklommen, hebben zich meester gemaakt van de voor hamers uit de werkplaatsen en daarmede de machines beschadigd. Woensdag had te Houten een zeer droevig ongeluk plaats. Nauwelijks was de trein van 5.45, van Utrecht komende, het station aldaar gepasseerd, of een vreeselijke gil werd vernomen, gevolgd door een angstig gekerm. Bij onderzoek bleek, dat de hoofd- conducteur B., woonachtig te Breda, onder den trein was geraakt en hem de beenen, even boven de knieën, bijna waren afgesne den. Met de meeste omzichtigheid werd de ongelukkige opgenomen en naar de wachtka mer 3e klasse gebracht. Nadat voorloopige geneeskundige hulp was verleend, werd de ongelukkige naar het zie kenhuis te Utrecht overgebracht, waar hij binnen enkele minuten overleed. In Zuid-Limburg komen in den laatsten tijd herhaaldelijk diefstallen voor. Zoo worden thans weder pogingen tot inbraak gemeld uit Gronsveld. Ook hebben daar aanrandingen op den openbaren weg plaats gehad, evenals tussche» Berg en Terblijt en Meersen. In geen dezer gevallen mocht het gelukken de daders machtig te worden. Te Breda is aangehouden en ter be schikking gesteld van de justitie, de kantoor- looper van de kassiersfirma Gebr. Klep, die verdacht wordt ongeveer f 700 aan geïnd geld te hebben verduisterd. Bij zijne arrestatie werd niets meer bij hem gevonden. yvBaardwijk, 9 Januari. Loop der bevol king in 1891 er werden geb. 27 m. en 28 v.tot. 55 ziel. er vestigden zich 45 m. „45v. 90 geh. vermeerdering 72m.„73v. 145 overleden 21 m. „14v. 35 vertrokken n. elders 3Im.„37v. 68 geh. vermindering 52 m. „5Iv. 103 Bevolking op 31 Dec. 1890 847 mannen en 789 vrouwen totaal 1636 vermeerd. met 20 m. en 22 v. 42 Bevolking op 31 Dec. 1891 867 mannen en 811 vrouwen totaal 1678 Boxtel, 8 Januari. De gevreesde en alom heerschende ziekte, berucht onder den naam van influenza, waart ook hier en in den om trek geducht rond, en maakt talrijke slacht offers, tot nogtoe hoofdzakelijk onder de meer bejaarden. Niet minder dan 16 lijken, ruim één op de 400 inwoners, staan op dit oogenblik alhier boven aarde. Een onzer meest geachte familien werd dezer dagen insgelijks in rouw gedompeld en daardoor ontviel onze gemeente een zijner verdienstelijkste inwoners. Op den 3 dezer overleed na eene kortstondige ziekte, na voorzien te zijn van de HH. Sacramenten der stervenden, de weled. gestrenge heer Johannes Franciscus van Uden. In 1814 te Oss geboren, werd hij den 3 Sept. 1843 tot secretaris dezer gemeente benoemd, welke betrekking hij tot aan zijn dood met voor- beeldigen ijver en zeldzame bekwaamheid vervulde. In 1847 zag van zijne hand eene brochure het licht, die de oprichting van het waterschap der Dommel ten gevolge had. Van dit waterschap was hij jaren lang secretaris-penningmeester. In 1871 werd hem door zijne medeburgers het mandaat als lid der provinciale staten toevertrouwd hier bleet hij op zijn post tot 1889, toen hij zich verplicht zag, wegens gevorderden leeftijd, ontslag te nemen. Hij was in 1849 een der mede oprichters van de conferentie van den H. Vincentius, van welke nuttige vereeniging hij ruim 42 jaren het presidium waarnam. Zijne H. de Paus erkende zijne veelzijdige verdiensten door hem in 1890 tot ridder der orde van den H. Gregorius den Groote te benoemen. Nog was hij president der plaatselijke school commissie, in welke betrekking hij de ge meente belangrijke diensten bewezen heeft, en voorzitter van den Katholieken Kring. Hij ruste in vrede. Verbetering. In het huidenoverzicht over 1891 in ons vorig nummer komt eene zinstorende fout voor. Op de 2e bladz., 4e kolom, 39e regel staatlading Maart dit moet zijn Mozart. BEG RA F E N I S van Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mgr. ^ADRIANUS GODSCHALK, fc, jBisschop van 's Hertogenbosch I \p p V r ij d a g 8 Januari 1 892. Reeds vroegtijdig was heden groote be langstelling zichtbaar bij en om het bisschop pelijk paleis. Aldaar hadden zich vereenigd Z. D. H. de aartsbisschop van Utrecht, mgr. P. M. Snic kers, HH. DD. HH. de bisschoppen van Breda, Haarlem en Roermond, mgr. Leijten, Botte- manne en Boermans, verscheidene hoogeerw. heeren hoofden van geestelijke orden, vele andere heeren geestelijken van in en buiten het bisdom, de familie des overledenen, ver schillende autoriteiten, deputatien uit onder scheiden instellingen dezer stad enz. De pauselijke internuntius zag zich door ongesteldheid genoodzaakt, af te zien van zijn belofte om ook tegenwoordig te zijn. Bij het overbrengen van het lijk naar de Kathedraal van St. Jan, vormde zich de vol gende stoet: 1. De congregatie der kweekelingen van de Eerw. Filters met omfloersde banier. 2. De pensiouaires van 't liefdehuis. 3. Die van 't klooster der Eerw. zusters in de Postelstraat. 4. De verpleegden in 't St. Anthoniusgesticht 5. De weesmeisjes. 6. De verpleegden uit het liefdehuis. 7. De weesjongens en die uit het jongens gesticht in de St. Jozefstraat. 8. HH. DD. HH. de aartsbisschopde bisschoppen en verdere HH. geestelijken. 9. Het lijk van Z. D. H. Mgr. Godschalk gedragen door de eerw. fraters en andere heeren geestelijken, o ade beide secretaris sen des overledenen. Op de lijkkist lagen de insignes der bisschoppelijke waardigheid en de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw op een fluweelen kussen. 10. De familieleden. 11. De burgemeester in officieel kostuum met leden van het dagelijksch bestuur en den gemeentebode. 12. Een deputatie uit heeren gedeputeerde staten. 13. Een deputatie uit het hoofdbestuur der vereeniging van den H. Vincentius. 14. Een deputatie uit het college van re genten over de godshuizen en denalgemeenen arme. 15. Het kerkbestuur der kathedraal. Als militair eeregeleide deed dienst een detachement infanterie in groot uniform, ter wijl een detachement huzareninsgelijks in groot tenuebereids in de kathedraal den stoet opwachtte. Bij aankomst in de kerk werd het stoffelijk overschot van den overleden kerkvoogd ont vangen door de geestelijkheid der parochie en het kathedraal kapittel en in optocht naar het groot priesterkoor geleid, waar het geplaatst werd in een sierlijken troonhemel van rouw- draperieën. Alsnti begon de solemneele uitvaart, gecon sacreerd door Z. D. H. den aartsbisschop bijgestaan door den hoogeerw. heer A. J. F. Mutsaers, proost van het kapittel en president van het groot seminarie, en den hoogeerw. heer VV. van de Ven, secretaris van het ka pittel, deken en plebaan der kathedraal, als mede verschillende heeren geestelijken. Het zangerskoor, aangevuld met de voor naamste heeren zangers der stad, voerde een schoone mis van requiem uit. Na de solemneele uitvaart, die door een zeer talrijke schare geloovigen werd bijgewoond schaarden zich de bisschoppen, de geestelijk heid, de lamilie en verdere autoriteiten vóór het groote koor en besteeg de zeereerw. zeer gel. heer Dr. G. van Zinnicq Bergmann het spreekgestoelte tot het houden der lijkrede. De geleerde spreker had tot tekst gekozea denzelfden, die het bidprentje des overledenen: siert ,,Ik ben alles voor allen geworden, om allen zalig te maken" (apostel Paulus in zijn len brief aan de Corinthiers, 9e hoofddeel 22e vers.) In sierlijke taal schetste hij; het leven en de groote hoedanigheden en deugden van den overledene en zijn grooten ijver voor het zieleheil van de aan zijne zorgen ver trouwde kudde. De schoone gevoelvolle lijkrede, die, in ademlooze stilte door de duizenden aanwe zigen werd aangehoord, maakte blijkbaar op allen een zeer diepen indruk. Nadat vervolgens de kerkelijke plechtig heden waren verricht bij de lijkbaar werd de prachtige lijkkist geplaatst in den sierlij ken lijkwagen en vormde zich weder de be grafenisstoet in de voorschreven orde, be halve dat de hooge en lage geestelijkheid plaats nam in de voor haar bestemde rijtui gen, meest equipages der voornaamste fa milien en de militairen niet er bij waren. Naast den lijkwagen liep de suisse in groot uniform. Langs den weg, dien de stoet volgde, wa ren de brandende straatlantaarns met rouw floers omhangen; vele ingezetenen hadden de vlag halfstok met rouwwimpel uitgestoken, alle winkels en koffiehuizen waren gesloten en in de vitrine der firma Kluijtmans, in kerkornementen,was een sierlijke rouw-etalage aangebracht. Een talrijke, eerbiedig zwijgende menigte wachtte langs den geheelen weg den droeVen stoet op, die zich langzaam voortbewoog door de Hinthamerstraat over de markt, de Pens

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2