Nummer 5. Zondag 17 Januari 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEV1LLETOJS. Eenc geschiedenis uil de Eugehche rechtspleging. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Wul«(jksrbr en Lugstraalsele Courant, Dit blad verschijnt Woensdag' en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regel» J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolp Steinebl, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Europa is weer gewoiden hetgeen het was tot enkele dagen vóór de geboorte van 1892 een reusachtige Kamer van Koophandel. Economische debatten in 't Noorden en in 't Zuiden, lin 't Oosten en in 't Westen en de politiek wordt dan voor een poosje op stal gezet, omdat ook de heeren volksverte genwoordigers geen twee heeren tegelijk kunnen dienen. Op hetzelfde oogenblik, dat het Fransche Journal Officiel den teks openbaar maakte van het nieuwe tarief, het resultaat van de breedvoerige en langdurige beraadslagingen van kamer en senaat, opende Spanje's pre mier Canovas del Castillo de zitting der Cortes met een langademig betoog over den econo- mischen toestand van het Iberische Schier eiland, in verband met de plannen, voor de toekomsUgekoesterd. De rapporteur van den Oostenrijkschen rijksdag bracht namens de speciale commissie verslag uit omtrent het geen zij noodig en nuttig acht ten aanzien van de handelsverdragen; Italië bereidde zich voor op de beraadslaging over de han delsverdragen èn onderwijl hadden de onder handelingen, met Zwitserland aangeknoopt, een min gunstige wending genomen. Ondertusschen zijn er twee dagen verloopen en tal van afgevaardigden van het huis van afgevaardigden van Oostenrijk, hebben reeds hun meening doen kennen omtrent de met Italië en Duitschlaud gesloten verdragen, waarbij natuurlijk evenzeer afkeuringen als goedkeuringen zijn gevallen. De jong-Czechen en de anti-semieten zien in den douanebond weinig goeds, doch van eenige beteekenis zijn de betoogen tegen de tarieven-alliantie niet. De commissie uit de Spaansche kamer heeft reeds een gunstig rapport uitgebracht, het regeeringsvoorstel betrekkelijk de ver lenging der handelsverdragen en de kamer van Italië hervatte den arbeid met de opening van de bespreking over de handels verdragen, met Duitschland en Oostenrijk Q) i. Reeds lang heerschte de diepste rust op de ruime werkplaats van den timmerman Lyon. 't Was Zaterdagavond de zagen en bijlen waren ter zijde gelegd, en de diepste stilte op de anders zoo levendige werf moest een eigenaardigen indruk maken op hen, die gewoon waren aan het hame ren en kloppen, dat men daar anders onophoude lijk hoorde. Een jong meisje had van den rust tijd gebruik gemaakt om op de verlaten werf zich aan hare gedachten over te geven. Zij zat onder een afdak op een stapel planken, en terwijl hare voeten rustten op een voor haar liggend blok, leunde zij met het verhitte hoofd op hare rechterhand, en staarde met eene uitdrukking van afgetrokken mijmering voor zich. De ondergaande zon schoot hare laatste stralen onder het open afdak, en verspreidde een gouden glans over het rijke blonde naar van het meisjewaaruit het lieve aanvallige gezicht nog beminnelijker te voorschijn kwam. Wist het meisje hoe schoon zij was en hoe juist deze houding hare vormen op het voordee- ligst deed uitkomen En bemerkte zij in hare jeugdige droomen niet, dat zij sedert geruimen tijd door iemand uit de verte werd bespied Het was een breedgeschouderd jongmensch, met een gelaat, waarop ae eerlijkheid en goedhartig heid voor ieder te lezen stonden; reeds lang hield hij zijne groote grijze oogen vol stille bewonde ring op het meisje gevestigd. Voorzichtig, op de teenen, trachtte de jonkman nog naderbij te sluipen, maar hii was zoo groot en zwaar, en daarbij zoo onbeholpen, dat hem dit niet zonder gerucht te maken gelukte, liet meisje bewoog zich echter niet: zij staarde, in droomen verzonkenop de wegstervende zon alsof hare oogen de dagvorstin wilden volgen en eene ver verwijderde onbekende wereld zoeken. De bespieder stond eindelijk in de onmiddellijke nabijheid van de droomster; verscheidene minuten aangegaan, waarbij de kansen op welslagen ook heel gunstig staan. Terwijl Droz, de president van het departement van buiten- landsche zaken van Zwitserland, den Fran- schen gezant Arago eergisteren had medege deeld, dat Zwitserland met Frankrijk geen onderhandelingen kan aanknoopen zoolang Frankrijk aan zijn minimum-tarief vasthoudt, is Woensdag te Parijs het douane-verdrag tusschen Zweden en Noorwegen en Frankrijk geteekend. De Russische minister van financien Wysch- negradsky moge bij den czaar geen persona grata meer zijn, zijn balanceer-talenten schijnen toch werkelijk boven alle verdenking te staan, getuige zijn begrooting voor 1892. Sinds maanden verkeert Rusland in een hachelijken toestand, zijn noodlijdende provinciën zijn vele, reeds is bijna 100 millioen roebel uit de rijksmiddelen toegestaan om den grootsten nood te lenigen en deze offers zullen nog aanmerkelijk versterkt moeten worden bij de toenemende koude, terwijl aan belastinginning in de noodlijdende districten in geenen deele valt te denken en men verstandig zal doen daarop in de eerstvolgende iaren maar niet te rekenen. Ook zal door den treurigen stand der geldmiddelen in verschillende pro vinciën, de opbrengst der invoerrechten eer af- dan toenemen en ondanks al die onguns tige symptomen komt Wyschnegradsky met een budget voor den dag, dat onder de gegeven omstandigheden waarlijk gunstig mag heeten. Alle gewone en buitengewone uit gaven worden door Wyschnegradsky gedekt zonder nieuwe belastingen of nieuwe leeningen; het budget wordt in de ontvangsten vastge steld op 965,303.066 roebel en in de uitga ven op 965.303.070 roebel. Dat moet het werk zijn van een handig cijferaar De Porte schijnt het Bulgarije, zijn vasal- staat, wonder gemakkelijk te hebben willen maken en daarom de regeering het ontwerp te hebben toegezonden van een aan de Fransche regeering te richten nota betreffende wachtte hij nog geduldig en liet zijn trouwe vriendelijke oogen in stille verrukking op haar rusten daar zij echter niet opzag, scheen het dat hij moed schepte, om zijne tegenwoordigheid te doen opmerken. Hij kuchte, eerst bijna on hoorbaar vervolgens luider en begon daarop zacht te hoesten. Het meisje sprong op en keerde zich half om. Een oogenblik behield haar gelaat nog de uit drukking van zalige vergetelheid, alsof haar geest nog niet teruggekeerd was uit de oorden, waar heen hij in stoute vlucht was opgestegen hoe meer zij echter in de werkelijkheid terug trad des te meer verdonkerden hare trekken er lag iets in van teleurstelling, van bedwongen wrevel. En bedwongen wrevel sprak ook nit het enkele woord: //Neen", dat zij op de hartelijke vraag van den jongeling//Stoor ik u, Elisabeth?" ten ant woord gaf. Zijt gij zoo moede, Elisabeth? voegde hij er bij, toen zij zweeg en niet voornemens scheen hare plaats te verlaten. En al ware ik dat, wat doet er dat toe? hernam Elisabeth Canning, het is immers Zaterdag en rusttijd Wij hebben heden allen met ijver gearbeid, ging hij voort, ook ik heb mij duchtig geweerd en een schoon stuk werk afgemaakt, waarover vader bijzonder tevreden was. Zij knikte glimlachend maar luisterde blijkbaar slechts half naar zijn woorden. Vader meende dat het nu voor mij tijd werd om zelf baas te worden en een jonge vrouw in huis te brengen; hij wilde mij den winkel en de huishouding overgeven, verhaalde Charles Lyon verder. Men kon het den goeden jongen aanzien, dat veel praten juist zijn zaak niet was, en het kostte hem heel wat inspanning, te uiten wat hem op het hart lag. Eenige aanmoediging zou hem goed gedaan hebbenmaar die kreeg hij van zijne gezellin niet want zij bleef sprakeloos en knikte slechts nu en dan, tot een teeken dat zij naar hem luis terde. Wat zegt gij daarvan, Elisabeth vroeg hij, toen zij nog steeds bleef zwijgen. Uw vader heeft groot gelijkhij zal ook wel reeds eene bruid voor u uitgekozen hebben, zeide zij eindelijk. de regeling van het incident Chadourne. Bulgarije schijnt enkele bezwaren te hebben geopperd, ten minste van een afzending der nota van antwoord hoort men nog niets. Donderdag werd er in het park van Brussel een weldadigheidsfeest gegeven dat door de bèeldhouwersdie in de hoofdstad wonen op eigenaardige wijze is opgeluisterd. Toen Maandagochtend ter voorbereiding van het feest het hek gesloten was, lieten zij 75 man de gevallen sneeuw op groote hoopen verza melen, welke zij daarna als marmer zijn gaan bewerken. Dillens heeft aan den ingang twee greote sphinxen gemodelleerd, bovendien midden in het park eene allegorische groep: de weldadigheidLéon Dardenne heeft op eene bank in sneeuw gebeiteld een kinder meisje en een grenadier en op eene andere bank eene berenfamilie: de vader met een bril op den snoet en leunende op een stok, de moeder hare zorg wijdende aan het jongste huwelijkspand. Elders staan Pierrot en Co- lombiue in een vertrouwelijk tête a tète, ligt op eene bank een vet varken, den snoet uitdagend naar voren op eene andere een Brusselsche straatlooper met het traditioneele pijpje in den hoek van den mond, enz. Onder de ernstige onderwerpen verdient de aandacht eene buste van den koning, gemodelleerd door de beeldhouwer Van Gelder. Het weder is den kunstenaars gunstig ge weest; een lichte dooi heeft hun materieel zacht genoeg gemaakt om er zeer snel den gewenschten vorm aan te kunnen geven, en toen dit werk gereed was, viel de vorst in en maakte de sneeuw zoo hard, dat zij de fijnere trekken er in konden beitelen. Sedert is de massa door de vorst zoo hard gebakken en glinsteren de sneeuwkristallen, alsof het park met beeldhouwwerken van het heerlijkste marmer gevuld ware. Neen, dat heb ik zelf gedaan. Des te beter, er zijn in de nabuurschap schoone en rijke meisjes in menigte. Zij wendde zich om, alsof er nu harerzijds ge noeg over de zaak gezegd en het gesprek ten einde was. Elisabethriep hij getroffen, kunt gij dat van mij denken Gij weet dat ik u lief héb en nooit eene andere tot vrouw zal nemen. Zij zag verschrikt op. Charles, dat hebt gij toch niet aan uw va der gezegd vroeg zij snel. Zeker heb ik dat gedaan, antwoordde hij opgetogen. Zonder mij vooraf te vragen? riep zij verwij tend. Elisabeth, antwoordde hij smeekend, zeg ik het u dan niet sedert een half jaar eiken dag, ieder uur, zoo dikwijls ik u zie Spreekt niet uit mijne blikken, uit elk mijner woorden, de bede: //Word mijne vrouw?' Op dien avond, toen gij uit de abdij van Wintlebury tot ons kwaamt, toen ik u voor het eerst zag. Zij was opgesprongen en strekte afwerend de handen uit: Zwijg, Charles, zwijgl Geen woord daarvanl Waarom niet? zeide hij lachende, ik hoop dat wij nog dikwijls aan dien avond zullen den ken. want toen begon mijn geluk. Zij loosde een diepe zucht, stond op en trad op Charles toe. Gij doet niet wel mij uit uw huis te ver drijven, Charles, zeide zij treurig; het is voor een arm meisje, dat eerlijk wil blijven, niet al tijd gemakkelijk een fatsoen,ijk onderkomen te vinden. Ik u verdrijven, Elisabeth riep hij op een toon alsof hij uit de wolken viel, hoe komt gij op die gedachte Gelooft gij dan, dat uwe ouders mij nog als dienstmeid zullen houden, nadat gij uw va der zulk eene bekentenis hebt gedaan vroeg zij luid, en voegde er toen zacht, onhoorbaar bij: Mijn oude vloek Als dienstmeid niet, maar als dochter, her nam de jonge man met schitterend gelaat, mijn vader heeft toegestemd Wat? keurt uw vader het goed? riep zij; er klonk echter meer schrik dan blijde verrassing uit de vraag. Bij het aanvaarden van het voorzitterschap der kamer heeft de heer Floquet eene rede voering voorgelezen, waarin hij, na de moei lijkheden te hebben geschilderd waarmede de republiek te kampen heeft, zinspeelde op hare verzoeningsgezinde gevoelensen in herinnering bracht dat enkele maanden ge leden geheel Frankrijk een krachtig gevoel van hoop doortrildeten gevolge van de ontvangst, welke zijne soldaten hadden ge vonden te Kroonstad. De republiekzoo besloot Floquet, zal de gerechtigheid doen zegevieren in de democratie, en vrede stichten tusschen de natiën. Uit Tanger wordt van 14 dezer geseind: Aangezien zich gisteren twee duizend op standelingen vereenigd hadden te Ain Balia, heelt de minister van buitenlandsche zaken twee honderd man uit de provincie Riff doen wapenen om Tanger te bewaken. De in- landsche overheden zijn onmachtig om een einde te maken aan de onlusten, welker voort duren een plaatselijk, en tevens een interna tionaal gevaar oplevert. Een koffiehuis te Nizza, de „Taverne Russe" is het tooneel geweest van een klop partij tusschen Franschen en Duitschers. Aan leiding tot dit gevecht moeten volgens getuigenis van Amerikanen, die er bij tegen woordig waren de Duitschers gegeven hebben, die zich vroolijk maakten over eenige Franschen, die aan een ander tafeltje zaten. Een Elzasser trok voor de Franschen partij, die meester van het terrein bleven en de Duitschers uit het koffiehuis verwijderden. In de mijnen van Carmaux zal een werkstaking niet lang meer uitblijven. Hooger loon is de eisch der mijnwerkers. De stad Huelva is door een zware over strooming geteisterd, welke een aantal huizen heeft verwoest. De telegraphische gemeen schap met Madrid en Andalusie is verstoord. Dat doet hij, bevestigde Charles zegevierend; toen hij heden met mij over trouwen sprak en ook meende dat ik in de buurt rondzien moest, schepte ik moed en zeide, dat dit juist niet noo dig was, want dat ik hier reeds gevonden had wat ik behoefde. En toen noemdet gij mijn naam vroeg zij bijna ademloos. Ik zeide hem, dat ik u lief had en nooit eene andere vrouw wilde hebben. En hij werd niet boos en begeerde geen rijk huwelijk voor zijn eenigen zoon Omdat ik zijn eenige zoon ben, behoeft hij dat immers niet te begeeren, antwoordde Charles lachendehij zeideJongen, ik kan het je niet ten kwade duiden, het meisje is zoo schoon als een engelhet verkwikt mijn oude oogen als ik haar aanzie; braaf en vlijtig is zij ook op geld behoeven wij niet te zienneem haar dus in Gods naam met mijn zegen er bij. Charles had snel in eenen adem gesproken, alsof hij niet spoedig genoeg van ziine woorden kon komen; alsof hem een zware last van het hart was gevallen zuchte hij, toen hij geëindigd had, en Elisabeth diep in de oogen ziende, voegde hij er bij Wat zegt ge nu, meisie? Meester Lyon is goed, zuchtte zij, dat ver dien ik niet. Nog duizendmaal meer I juichte hij. Kom, Elisabeth, laten wij tot hem gaan en zeg hem dat gij zijne dochter wilt worden I Hij trachtte hare hand te grijpen en haar mede te trekken, maar zij weerde hem af en zag zwijgend voor zich. Wederom vertoonde zich in hare oogen die droomerige uitdrukking, waarmede zij vroeger de zon had nagestaard, wier laatste stralen in middels waren verdwenen. Elisabeth, ik bid u, spreekzeide hij. Zij zweeg nog steeds en staarde voor zich uit. Een diepe wolk lag op haar voorhoofd zwaar ademde zij; hare lippen waren vast op elkander geklemd, als vreesac zij, dat haar een onbedacht woord mocht ontsnappen. Houdt gij niet van mij, Elisabeth Ben ik u onaangenaam vroeg hij met bevende stem. Zij schudde het hoofd. Hoezeejuichte hij, gij zegt jaHij wilde ziin arm om haar middel slaan, maar bijna onzacht stiet zij hem terug, (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1