Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. De lord mayor van Londen ontving Don derdag morgen het volgend telegram van den prins van Wales uit Sandringham: „Onze veelbeminde zoon is hedenmorgen om negen uren overleden." Het moet voor dezen vader, die zelf juist twintig jaren geleden, omstreeks dezen tijd des jaarsals door een wonder van eene zware ziekte herstelde, welke hem aan den rand des grafs had gebracht het moet voor dezen vader eene schier niet te dragen beproeving wezen, daar op 28jarigen leeftijd verleden week Vrijdag was hij het pas geworden zijn erfprins, den oudsten zijner beide zonen te moeten verliezen. En niet minder hard moet de slag zijn arme bruid treffen. Nog nauwelijks eene maand is het geledendat we de sympathieke verloving berichtten te sympathieker, omdat er moei lijkheden waren te overwinnen geweest van den hertog van Clarence en Avondale gelijk prins Albert Victor's officieele naam bij die gelegenheid bleek te luiden met prinses Victoria Maria von Teek, in de wandeling geheeten: zijn nichtje, prinses May. In Februari zouden ze getrouwd zijn, en allerwege in den lande was men, met de loyauteit, den Engelschen eigen, reeds bezig allerlei aardigs of kostbaars voor het aan staande jonge huishouden te bedenken en bijeen te brengen, 't Zal eene algemeene verslagenheid geven. Nog slechts één zoon heeft nu de prins van Wales behalve zijne drie dochters namelijk prins George, geboren 3 Juni 1865, ook pas zwaar ziek geweest, maar gelukkig hersteld. Het zwaar beproefd koninklijk gezin zal in deze droeve dagen zeker veel troost vinden in de hartelijke deelneming der bevolking welke zich reeds tijdens 's prinsen ziekte zoo duidelijk heeft geopenbaard. Op dien eigen tocht door Engeland heeft de dood ook nog een ruim tachtig jarig grijs aard met zich genomen, waarop Engeland trotsch was en dien zeer velen liefhadden. Kardinaal Manning is overleden. Henry Edward Manning was in 1809 uit protestantsche ouders geboren. Hij was eerst geestelijke bij de Engelsche staatskerk en achtereenvolgens predikant te Lavingtom en Graffham en aartsdeken van Chichester. Op 43jarigen leeftijd echter ging hij over tot de roomsch katholieke kerk en werd toen priester van St. Helen en St. Mary te Bayswater, in 1865 aartsbisschop van Westminster, later huisprelaat van den Paus en in 1875 kardi naal. Behalve talrijke leerredenen heeft hij een groot aantal werken geschreven over de leerstellingen der roomsche kerk en hare verhouding lot de maatschappelijke instel lingen, o.a. ook over de wereldlijke macht van den Paus een antwoord op Glad stone's vertoog daaromtrent „de ware geschiedenis van den pauselijken raad", enz. Manning nam mede een zeer werkzaam aandeel aan alles, wat gebeurde niet alleen op philantropisch gebied (hij was o.a. voor zitter van het „Matigheidsgenootschap van het Kruis"), maar ook aan de sociale beweging; zijn optreden o.a. ten gunste van de werk- stakende dokarbeiders in 1890 ligt nog in ieders geheugen. Bij verschillende gelegenheden, o.a. bij de viering van zijn bisschopsjubilé in Juni 1890, bleek hoe algemeen deze kerkvorst geacht werd, daarbuiten zoowel als in zijn vaderland, waarvan het schier ongelooflijk klinkt dat dit hem zijn overgang tot het pausdom zoo geheel heeft kunnen vergeven. Dinsdag werd in de voorstad Hyghgate op een afgelegen veld, een geladen dyna- mietbom gevonden en een zundgat, waarin een verbrande lont; nog werden in de nabij heid verbrande lucifers gevonden, zoodat men vermoedt, dat ds anarchisten hier in den nacht een proef hebben willen nemen met hun fabrikaat, dat echter niet ontplofte. Weder werd een anarchist, zekere Westley, gearresteerd. Een hevige brand heeft te Londen een groote meelfabriek in Tooley-street aan de Theems vernield. Er zijn 280000 zakken meel verbrand. Dertig spuiten deden dienst bij het blusschingswcrk. De brand ontstond door een ontploffing van meelstof. Donderdag middag om twaalf uur is de Pruisische Landdag door Von Caprivi met de voorlezing eener troonrede geopend. Daarin worden, zonder dat van het buiten land gewaagd wordt, een aantal nieuwe wetsontwerpen aangekondigd, als daar zijn over het beheer van het Welfenfonds, eene lager onderwijswet, spoorweg-ontwerpen. De financieele toestand wordt minder gun stig genoemd dan verleden jaar en een nadeelig saldo, met name bij spoorwegen, is niet onwaarschijnlijk, Het disciplinaire hof te Berlijn, dat de zaak tegen graaf Van Limburg Stirum moet onderzoeken, bestaat uit een president en tien leden. De president is op dit oogenblik de onder-staatssecretaris bij het departement van financien iVieinecke. Tegen het besluit van dit hof kan men bij het ministerie in hooger beroep komen, dat na de voorstellen van twee door den voorzitter te benoemen referenten, beslist. Op Sicilië heerscht onder het lan lvolk eene paniek, daar alles, wat in de laatste vier weken door reizende handelaars aan graan, paarden en vee is opgekocht, betaald blijkt te wezen met valsch papieren geld. Reeds is tot eene waarde van 70.000 lire door de politie in beslag genomen. De toch al zoo arme bevolking is aan de diepste verslagenheid ten prooi. Blijkens een telegram uit St. Petersburg, is in de Westnik Finanzow (het officieele orgaan van het Russische ministerie van fi nancien) een artikel opgenomen, handelende over maatregelen, welke er genomen moeten worden om verbeteringen te brengen in den graanhandel. In dat artikel worden feiten ter sprake gebracht, uit welke blijkt dat de Russische graanhandel in het algemeen zich schuldig maakt „aan goed georganiseerde en openlijk bedreven bedriegerijen." Voorname lijk bestaan deze in vervalsching van het graan. Uit het onderzoek in naar het buiten land bestemde schepen met graan is gebleken, dat meer dan de helft van de voor uitvoer bestemde tarwe, in sommige gevallen tot een bedrag van 22 pet., vermengd was met knoei- goed van allerlei aard. Er werden herhaal delijk ladingen rogge aangetroffen, die voor 82 pet., en ladingen gerst die voor een achtste deel uit zand bestonden. Dit bewijst, naar het officieele blad doet opmerken, volkomen hoezeer de klachten der landbouwers gerechtvaardigd zijn, evenzeer als de mededeelingen der consuls en de be zwaren, door de koopers in het buitenland kenbaar gemaakt over den erbarrnelijken toe stand, waarin dé granen op de buitenlandsche markten worden aangevoerd. Op vele plaatsen wordt in afzonderlijke pakhuizen onvervals;ht graan bewaard, dat door exporteurs en makelaars erkend wordt prijswaardig te zijn, en als zoodanig gekocht wordt; maar zoodra de kooper heengegaan was, werd dat graan vermengd met daarvoor in kelders opzettelijk opgehoopt zand, en daarna in zakken gedaan. Tegen deze en andere knoeierijen, die zeer veel voorkomen, moeten, volgens het hier bedoelde artikel, ten spoedigste maatregelen worden genomen. In het district ChoctowAlabama, zoo verhaalt de New-Yorksche „Sun," was een zonderlinge sekte, de „Simsieten," wier voor naamste leerstelling was, dat het menschelijk geweten staat boven alle menschelijke en god delijke wetten. Hun „profeet" Bob Sims, preekte alle Zondagen en gaf een blaadje uit, getiteld: „De ware weg." Op Kerstmis werden Bob Sims en twee anderen door eene volksmenigte ter dood gebracht (gelyncht), als schuldig aan den moord van een gezin, waarmee zij twist hadden. De overige leden der sekte werden vervolgd, totdat Neil Sims en twee andere mannen gevat en opgehangen werden. De twee dochters van Bob Sims, Laura en Beatrice, steenigden de lynchers en zij werden nu ook onmidel- lijk opge*hangen aan eenzelfden boom. Het waren netgekleede meisjes, met een zedig en schrander voorkomen, en zij maakten een zeer gunstigen indruk op den gouverneur van Alabama, toen zij diens voorspraak voor hunnen vader kwamen vragen. Maar zij waren met geweren gewapend en zij schoten met die wapenen menigeen neder, bij het toe passen en verspreiden van de eigenaardige beginselen haars vaders. WAALWIJK. Op Zondag 17 dezer, 's middags 12 uur, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op Musis Sacrum. Programma AD LIBITUM. Op Zondag 17 Januari, CONCERT door de zangvereeniging „Cecilia/' op de boven zaal bij den heer van Kregten Aanvang 7 ure precies. Zie verder programma's. Maandag 18 Jan. CONCERT door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien, met medewerking van mej. Ch. Jaspers, concert- en operazangeres (Mezzo-Sopraan) en de heeren Herman Ven- verloo concertzanger (Tenor) en Johan Schmier, concert- en operazanger (Bas), op de zaal Musis Sacrum. Aanvang 7 ure precies. Zie verder programma. TT-v WAALWIJK, 16 Januari 1892. Bij koninklijk besluit van 14 Januari is benoemd, met ingang van 22 Januaritot burgemeester van Waalwijk jhr. A. E. M. B. van Grotenhuis. Naar aanleiding hiervan bracht aan ZEd. Achtb. gisteren tegen den middag de harmo nie l'Espéranre eene ovatie. De beschermheer van het gezelschap, de WelEd. heer Henri Witlox, feliciteerde den nieuw benoemde en uitte de beste wenschen voor de toekomst waarvoor 's burgemeesters verleden een on derpand was. In den loop van den dag kwamen vele ingezetenen het hoofd der gemeente hunne gelukwenschen aanbieden. Het volgend adres zal dezer dagen bij verschillende schoenfabrikanten hier en in de naburige gemeenten voor belanghebbenden ter teekening worden nedergelegd. 't Is natuurlijk van 't grootste belang, dat allen, die op eenigerlei wijze nadeel onder vinden van de gewraakte wetsbepalingdat adres met hunne handteekening voorzien, teneinde door eenparig optreden verandering te krijgen. j Aan 0\ Z. Exc. den minister van justitie Geven met verschuldigden eerbied te ken nen de ondergeteekenden, allen werkzaam in de Langstraatsche schoenfabricatie en be langhebbenden voor hunne echtgenooten,doch ters, moeders of zusters, bij het leestklaar maken van het bovengedeelte van het schoei sel, het zoogenaamde stikken; dat zij zich bezwaard gevoelen over de bepaling der wet van den 5den Mei 1889 (Staatsblad no. 48), krachtens welke het aan bovenbedoeld vrouwelijk personeel verboden is, des avonds na zeven uur in hare eigene woning op hare stikmachines te werken dat zij door dat verbod ernstig in hunne belangen zijn benadeeld, daar vele vrouwen in deze categorie bedoeld, in stede van over dag regelmatig te arbeiden, veelal gewoon zijn eenige uren te werken, eerst nadat de jonge kinderen naar bed zijn gebracht; terwijl andere in deze categorie vallende, dikwijls om andere redenen over dag van hare stik machines weinig gebruik kunnen maken, maar dit niet kunnen doen voor des avonds, wan neer de huiselijke bezigheden zijn afgeloopen; dat zij daardoor in het minst geen over- matigen arbeid verrichten, want zij halen werk bij de fabrikanten zooveel en zoo weinig als zij zeiven verlangen en regelen dit zeiven geheel naar eigen verkiezing en krachten hetgeen geen bezwaar met zich brengt, omdat de vraag naar dit werk, het aanbod gewoon lijk ver overtreft; dat zij door den beperkenden maatregel van slechts tot zeven uur thuis te mogen werken, groot geldelijk nadeel lijdenwaar mede hunne betrekkelijke weelde dadelijk en in sterke mate, gemoeid is, daar deze arbeid goed wordt betaald; dat zij de stikmachines gewoonlijk op af betaling per week koopenen nu moeite hebben hunne verplichtingen dienaangaande na te komen, omdat die machines na zeven uur des avonds niet mogen worden gebruikt; dat die machines in den laatsten tijd groote verbeteringeu hebben ondergaan, waardoor de arbeid niets vermoeiender daarop isdan op de gewone naaimachines, waarop elke burgerjuffrouw of dame, zoo laat als zij ver kiest, werken kan; dat zij om die redenen zich wenden tot uwe Excellentie met het eerbiedig verzoek, dat het uwe Excellentie behagen moge de uren, bedoeld bij artikel 5 der wet, voor deze huisnijverheid te wijzigen, in dier voege, dat door vrouwen en meisjes, ook na 7 uur des avonds op hare stikmachines moge worden gearbeid. 't Welk doende. Donderdag namiddag had het ijs hier bijna drie offers geëischl. Een schaatsenrijder, die zich een oogenblik van het ijs verwijderd had, waar ook zijne zuster met een ander heer reed, wilde, daar teruggekomen haar roepen, om huiswaarts te keeren. Hen niet bespeurende kreeg hij bange vermoedens en spoedde zich in de richting, waar hij hen 't laatst gezien had, d. i. naar de Hooigracht. Spoedig werd zijne vrees bewaarheid, want weldra hoorde hij hulpgeroep en zag dat zij beiden in genoem den waterloop lagen. Hij trachtte hen zoo dicht mogelijk te naderen en stak hun zijn stok toe; toen 't echter op een trekken aan kwam brak het ijs onder hem af en ook hij ging te water. Daar lagen ze nu met drieën met de armen zich op het ijs houdende, ter wijl er op de gansche ijsvlakte geen sterveling te zien was. Eindelijk, nadat de twee, die er eerst in gevallen waren nagenoeg een half uur in dien hachelijken toestand verkeerd had den en zij hunne krachten begonnen te ver liezen, kwam er hulp opdagen in de personen van J. Hagedoorn Jz. en J. H. IConst. Met veel bedaardheid en overleg haalden zij er eerst hem uit, die er 't laatst ingeschoten was en met behulp van dezen de beide an deren. Toen deze boven water kwamen raakten zij tengevolge van koude en uitge- stanen angst buiten kennis. Zij werden op eene slede vervoerd en de derde ging te voet naar het huis van den heer L. van Hilst, waar met den grootsten spoed en buitenge wone voorkomendheid door de huisgenooten alles gedaan werd, wat op dat oogenblik voor de verkleumden noodig was. Aan de beide redders en aan de familie van Hilst komt zeker een woord van openlijke hulde toe voor de wijze, waarop zij zich in deze gedragen hebben. Bijna 10 jaar geleden ontvingen ver schillende looiers in deze streek aanvraag van zekeren Teunissen, om prijsopgaaf van leder. De heer W. alhier zond 6 stuks voor monster en ondervond daarna, dat hij met een oplichter te doen had. De door den bedrogene ingestelde vervolging had geen ander resultaat dan de ervaring dat de vogel gevlogen was. Dezer dagen nu is de heer W. gedagvaard om den 21 dezer voor de rechtbank te 's Gra- venhage in deze zaak gehoord te worden. Heeft men den vogel nu ingepiktdan is dit wel een bewijs voor het goede geheugen en de activiteit der justitie en politie. Bij meer kooplust was de handel in de Langstraat in rijpe kalfkoeien eu dito vaarzen sedert de vorige noteering zeer levendig. De le qual. gold t 240 a 280; 2e qual. f 175 a 220. Ook slachtvee was zeer willig, waardoor de le qual. 68 a 70 en 2e qual. 60 a 65 ct. per Kg. kon afdoen. Vette kalveren schoon 75 a 80 ct. per Kg. Nuchtere dito met weinig kooplust f 9 a f 12, Vette varkens minder begeerd, naar qual. in gewicht 50 a 55 ct. per Kg. Hooi. Hoewel door de gladheid der wegen de aflevering werd tegengehouden, werden niettemin sedert de vorige noteering verschei dene partijen naar de verschillende persen vervoerd en hadden er opnieuw belangrijke inkoopen plaats. De le qual. geldt thans f 36 a 37, 2e qual. f 30 a 34, 3e qual. f 22 a 25 per 1000 Kg. Stroo f 20, 24 en 28 per 1000 Kg. met levendigen handel. 's Lands inkomsten Wij kunnen thans geheel overzien, hoe het staat met 's lands inkomsten in 1891. In totaal beliepen zij bijna 3 millioen meer dan de raming (die slechts f 210.000 beneden de werkelijke opbrengst van 1890 was op gemaakt.) Ware de opbrengst van het successierecht niet buitengewoon meegevallen, bijna 21/3 millioen boven de opbrengst van het vorig jaar, wat natuurlijk slechts aan zeer toevallige omstandigheden is toe te schrijven, en had niet bovendien de jenever-accijns f642.000 meer opgebracht dan in 1890, dan zou per saldo de raming van de tninister Godin de Beaufort niet eens zijn bereikt. Nochtans is er bij vergelijking met 1890 geen reden tot ontevredenheid ten aanzien van die middelen, die als waardemeters der welvaart zijn te beschouwen. Grond- en personeele belasting nl. brachten f 184.000 en f 54.000 meer op; de invoer rechten i 89.000; de suikeraccijns f 114.000; de accijnsen op zout, zeep, bier en azijn f 126.000, f 64.000 en f 11.000; de posterijen f 192.000; de telegraaf f 94.000, en de loods gelden f 80.000 (alles in ronde cijfers.) Beneden de opbrengst van het vorige jaar bleven echterhet patentrecht met f 16.000, oe wijnaccijns met f 15.000, de accijns op het geslacht met f 154.000, de waarborg met f 24.000, zegel-, registratie- en hypotheek rechten samen met f 681 000, en de akten voor jacht en visscherij met f 12 000. In totaal werd f 117.456.331 ontvangen, tegen f 114.366.897 in het vorig jaar en een raming voor 1891 ad f 114.547.075. Druoen15 Januari. Hef Gild St. Joris alhier zal^ in de zaal van den heer Henri Jansen, eene soirée geven, op Donderdag 21 Januari. Dan zal optreden de algemeen guustig bekende Nederlandsche karakter komiek, de heer Abr. de Winter, geaccompagneerd door den heer J. van der Spek uit 's Gravenhage, die mede verschillende piano solo's zal spelen, terwijl eenige heeren dilletanten zangers ook hunne beste krachten zullen inspannen om deze soirée te maken tot eene der schoonste, die ooit hier in Diunen gegeven zijn. Eere aan de heeren van het Gild St Joris, die door hunne bclanglooze bemoeiingen in deze het publiek in staat stellen zich eens wezenlijk te amuseeren en een werkelijk artist te hooren. Tot goedmaking der onvermijdelijke kosten zal een matig entrée geheven worden. Ueusdcn. Bij de tweede kamer is inge komen een wetsontwerp tot onteigening voor de afsluiting van de rivier de Maas beneden deze gemeente, door middel van een water- vrijen afsluilingsdijk, waarin tot behoud der bestaande scheepvaartgemeenschap langs de Maas, eene schutsluis met voorhaven zal worden gemaakt. De dijk zal eene verbinding vormen tus- schen de bedijkingen van het polderdistrikt Bommelerwaard beneden den Meidijk op den rechteroever en van het waterschap het Oud Land van Altena op den linkeroever der rivier. De onteigening is noodig van eigen dommen in de gemeenten Andel, Giesen en Poederoijen. De dijk zal aanvangen aan den Nieuwen Dijk onder Brakel, zich in zuid westelijke richting uitstrekkende, de rivier de Maas doorsnijdende en eindigende aan den bandijk van het Oud Land van Altena onder Giesen. St. Michiels Gestel, 14 Jan. Als ware ons bisdom in de laatste weken nog niet zwaar genoeg beproefd door de vele sterfgevallen, die onder de hoogere en lagere geestelijkheid helaas zijn voorgekomenzoo dreigt ander maal een groote slag. De Hoogeerw. heer Mgr. A. Kamp, regent van het Klein Semi narie en kanunnik van het kathedraal-kapittel, is zoo ernstig ongesteld, datZHEerw. de laatste H. Sacramenten zijn toegediend. Vurig wordt algemeen gewenscht, dat de ziekte een gunstige wending moge nemen en Mgr. Kamp moge blijven gespaard.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2