BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. In de Argentijnsche provincie Mendoza is de gouverneur door de wetgevende ver gadering afgezet. De berichten omtrent den stand van het geschil tusschen de Noordamerikaansche Unie en Chili luiden zeer tegenstrijdig. Terwijl eenerzijds de taal der bladen oorlogszuchtig is, die o. a. melden dat de Unie in de wa teren van Chili een eskader van 7 schepen bijeenbrengt, en een vertrouweling van Blaine die wederom ziek is, zich uitliet dat de quaestie eene gevaarlijke crisis ingetreden is, wordt van andere zijde weder eene kalme stemming bericht, o. a. aan de Daily News, die ver neemt dat de oorlogsstemming alleen in marinekringen heerscht'die hongerig zijn naar lauwerenterwijl de republikeinsche partij die stemming eenigszins voedt, in de hoop daardoor de binnenlandschï politiek in de war te sturen. De kern der bevolking is zonder eenigen twijfel vredelievend. Inmid dels heeft de Chileensche gezant inlichtingen gezonden aan de regeering der Unie, doelende op een spoedige vredelievende oplossing hetgeen den staatspresident r.open kan, geen boodschap aan het Congres te zenden. En geland zou, naar het heel, zijne bemiddeling hebben aangeboden. De afgevaardigde Laur telegrafeerde naar Rochefort in Londen het volgende: „Zooeven sloeg Constans mij in de openbare kamer zitting in het gelaat; moet ik hem mijne ge tuigen zenden of voor de rechtbank dagen Telegrafeer orders." 's Nachts kwam daarop het volgende ant woord „Men vecht niet met een dief; men vecht niet met een kindermoordenaar; men vecht niet met het hoofd eener oplichtersbende; men roept hem ook niet ter verantwoording voor een rechtbank, waar geen rscht te ver krijgen is; men brengt hem niet voor magi straten, die knechten zijn." Minister Constans heeft aan het ministerie van binnenlandsche zaken ontvangen de heeren Dumonteil en Devilliers, die hem namens Laur kwamen vragen zijn getuigen te noemen. De minister verklaarde daarop, dat, zoo Laur zijne getuigen vroeger gezonden had, hij diens uitdaging in overweging had kunnen nemen, doch na de uittartingen van Laur en de gepubliceerde correspondentie mei de Roche fort, was een onderhoud met getuigen over bodig. Laur heeft zich daarna naar den procureur- generaal begeven om bij dezen eene aanklacht in te dienen tegen den minister Constans. De procureur-generaal echter heeft geweigerd deze aanklacht in ontvangst te nemen, omdat het voorval, waarop zij betrekking had, plaats gevonden heeft binnen de muren van het paleis Bourbon. De gewezen Fransche generaal d'Andlau, wiens naam op zoo treurige wijze betrokken was in het schandaal-proces Caffaral Limousin (1887), is thans overleden in Louisiana, waar hij zich teruggetrokken had. De oud-generaal een man van zeer aanzienlijke familie en zeer verdienstelijk krijgsman, moet in vol slagen armoede en ellende gestorven zijn. Graaf Emile van Nieuwerkerke (geb. te Parijs 1807), als beeldhouwer beroemd o. a. door zijn ruiterstandbeeld van Prins Willem I, te 's Gravenhage, is voor eenige dagen overleden op zijn villa te Gattajola, waar hij een zeer rijke kunstverzameling had. De graaf van Nieuwerkerke was opper- intendant van Schoone Kunsten onder Napo leon III, senator en zeer gezien aan het hof, maar na den val van het tweede keizerrijk trok' hij zich uit het openbaar leven terug en ging in Italië wonen. De begrafenis van den hertog van Clarence. De stad Londen was in rouw. Verschillende winkels vertoonden rouw-etalages, eenige huizen hadden een rouwversiering, terwijl in vele particuliere woningen de gordijnen neer gelatenwaren. Alle vlaggen wapperden half stok, alle koetsiersook die der bussen, droegen rouwflours om den hoed. De gevallen sneeuw gaf aan dit alles nog scherper tee- kening. De lijkstoet was ten 9.33 voor de kerk te Sandringham gevormdwaarna de lijkkist geplaatst werd op een kanon-affuit onder het saluut der troepen. De korte lijkdienst werd door alle prinsen en prinsessen van het huis van den prins van Wales bijgewoond. Onder het lossen van kanonschoten en met treurmuziek, bewoog zich de stoet naar het station, van waar men 11.45 vertrok. Te Windsor waren tallooze kransen en manden met bloemen aangekomen; uit alle deelen van Engeland bleven deze toestroo- men. Aan het station stonden de oude kamera den van den prins gereed om de kist te dragen. Na aankomst van den trein, begaf de prinses van Wales zich langs een omweg per rijtuig naar het kasteel; de prins v.Wales met prins George en den hertog van Fife, gevolgd door de koninklijke prinsen en de vertegenwoordigers van vreemde vorsten, gingen achter de baar. De geestelijkheid wachtte den stoet op aan den ingang van de kapel; de kameraden plaatsten de kist voor het altaar, waaropeen korte dienst werd gehouden, daarna werd het stoffelijk overschot gebracht voor het Albert-gedenkteeken, waar slechts de naaste betrekkingen in gebed werden vereenigd. Om vijf uur was alles afgeloopen en keerde de prins van Wales met de andere prinsen te voet terug naar het station, begroet door een eerbiedig wijkende menigte. Tijdens de plechtigheid werd iedere minuut een salvo kanonschoten gelost, terwijl de zware klokken de menigte in somberen ernst hield. Ondanks den dikken mist was er eene ontzaglijke menigte tegenwoordig bij de lijkmis en het requiem voor kardinaal Manning. Het koninklijke huis werd daarbij vertegenwoor digd, verscheidene gezanten, de Engelsche en Iersche roomsche geestelijkheid, vele parle mentsleden en een aantal deputation van werklieden-vereenigingen waren aanwezig. De katafalk met de kardinaalsinsigniën stond midden in de kerk. Na de mis werd het stoffelijk overschot in plechtigen optocht naar het kerkhof van Kensal-green in het Noorden van Londen overgebracht. Voor het gerechtshof der voorstad Wall- sall is de schriftelijke bekentenis voorgelezen van een der in hechtenis genomen anarchisten, waarin de 5 andere aangeklaagden beschuldigd worden van anarchistische kuiperijen, en be weerd wordt dat de door hen vervaardigde bommen voor het buitenland bestemd waren. De leeuwen uit den dierentuin te Dublin zijn Dinsdagavond uit hunne hokken ontsnapt en het Phoenix Park ingegaan. Twee der gevaarlijke vluchtelingen waren 's avonds laat nog niet gevangen. Keizer Wilhelm was Woensdag weer eens te Kiel. Z. M. kwam er een dag vroeger dan hij verwacht werdom den marine- recruten den eed af te nemen en hield in het exercitie gebouw voor hen vervolgens eene toespraak. Hij vermaande hen steeds indachtig te wezen aan hun plicht ais Duitsche matrozen, trouw te zijn aan keizer en rijk en den godsdienst niet te vergeten. Duilschland's pas verworven eigendom Helgoland schijnt eenigszins onvaste grond te wezen. Een gedeelte van het Hiemens- terras is er ingestort. Ongeveer 2000 kub. meter rotsgrond stortten naar beneden en een huis werd daardoor verpletterd. Uit Dresden wordt het overlijden be richt van den vorst van Hohenloke Ingelfingen, generaal der artillerie en oud generaal adju dant van keizer Wilhelm I. Hij commandeerde in den slag Sadowa de artillerie der Pruisi sche garde, welke veel bijdroeg tot de over winning op de Oostenrijkers, en ook bij het beleg van Parijs stond de artillerie onder zijn bevel. De vorst, die 64 jaren oud was, stond bekend als een der beste schrijvers over krijgszaken in Duitschland. In de gevangenis te Posen is een op zichter vermoord door een gevangene, die hem, op het oogenblik, dat hij de deur der cel opende, met een losgerukten ijzeren stang door een slag op het hoofd neervelde en daarna in de kleederen van zijn slachtoffer ontvluchtte. Volgens bericht van de Cronicle uit Rome heeft de kardinaal Vannutelli een onderhoud met den Paus gehad om namens den keizer van Oostenrijk te beproeven eene verzoening tusschen den Paus en de Italiaansche regee ring lot stand te brengen. Als eerste voor waarde zou de Paus gesteld hebben den af stand van Rome aan den H. Stoel, en hier op zou de keizer zijne aangevangen onder handelingen, die trouwens op het Quirinaal met lauwheid ontvangen 'waren, hebben doen staken. Op de Russische spoorweglijn Griaze- Czareitsyne in de noodlijdende streken is door de boeren eene poging gedaan om een trein te doen ontsporen door het weg nemen van eenige rails. Het gevaar werd echter nog intijds ontdekt. Van de 350,000 roebels, welke in De cember uit de staatskas te Wladiwostok (Si berië) gestolen werdenis een som van 256,000 roebels teruggevonden in de woning van een gedeporteerde. Het geld was in oude blikken petroleumkannen verstopt. In het Russische district Chelabinsk is, volgens den St. Petersburgschen berichtgever van The Standard, de hongersnood zoo erg, dat honderden mannen wegloopen om hunne gezinnen niet van gebrek te zien sterven. Overal ziet men geraamten van paarden en vee en doode menschen dooreen liggen. In een dorp hebben al de inwoners ge zamenlijk de sacramenten der stervenden ge bruikt, omdat zij niets anders dan den dood verwachtten. En zulk een voorbeeld van ui terste ellende is, volgens den genoemden be richtgever, maar één uit vele. Het Berlijnsche hongersnoodcomité van prof. Bergmann, den heer Dalton, prof. Har- nack en den heer Keiler - welks hulp de Russische regeering weigerde heeft 40,959 mark bijeengebracht en dat geld naar ver trouwde Duitsche agenten in Rusland gezon den, om te verdeelen onder de noodlijdenden, zonder naar godsdienst of nationaliteit te vragen. Aan wie het geld gezonden is blijft een geheim, omdat anders misschien de uit- deeling verboden zou worden. De czaar gelast met groote gestreng heid te werk te gaan tegen hen, die onlus ten tegen de joden of andere rassen trachten uit te lokken of onverdraagzaamheid uit een godsdienstig oogpunt prediken. De straffen mogen tot deportatie naar Si berië worden opgevoerd. WAALWIJK. Zondag 24 dezer, 's middags 12 ure, door de harmonie l'Espérance, op de harmoniezaal van de erven A. N. van Riel. 1. Marche de l'opéra Fatinitza. Suppé. 2. Ouverture Louise. Canivez. 3. Au crépuscule, fantaisie Minnen. 4. Soirée d'Hiver, fantaisie Minnen. WAALWIJK, 23 Januari 1892. „Het gemeentebestuur van Waalwijk" zoo lezen wij het eerst in de Nieuwe Rotterd. Courant en daarna onveranderd overgenomen in tal van andere bladen „kwam dezer dagen tot de onaangename ontdekking, dat het gedurende vele jaren onwettig havengeld geheven heeft. Immers, in 1883 liep de termijn af, waarop bij koninklijke goedkeuring het heffen van havengeld was toegestaan, en de vernieuwing dier onontbeerlijke goedkeu ring werd niet gevraagd." „Nu heeft gemeld bestuur opnieuw de goedkeuring gevraagd, doch zoo die wordt verleend, kan zij toch geene terugwerkende kracht hebben en goedmaken, wat onwettig is geheven." Reeds vóór wij bovenstaand bericht in de N. R. Ct. lazen, waren wij met de zaak be kend, maar van plan er voorloopig 't zwijgen toe te doen. Nu er echter reeds algemeen publiciteit aan is gegeven en nog wel met groote overdrijving, wenschen wij de feiten te vermelden zooals zij werkelijk zijn. Bij koninklijk besluit van 24 Januari 1883 No. 18 is goedkeuring verkregen op het besluit van den gemeenteraad van Waalwijk, tot het heffen van havengelden iot 1 Tanuari 1889. Vóór het verstrijken van dien termijn heeft het gemeentebestuur verzuimd, den raad voor te stellen een nieuw besluit te nemen en is men toch toaar voortgegaan met het heffen van havengeld. Nu is er aan H. M. de koningin regentes op nieuw concessie gevraagd tot het heffen van havengeld, maar, al wordt die verleend, dan kan zij toch geene terugwerkende kracht hebben en is en blijft het een feit, dat vanaf 1 Januari 1889 tot heden toe in onze gemeente onwettig havengeld geheven is. Zou dit der gemeentekas weêr niet duur te staan kunnen komen? Dezer dagen waren wij in de gelegen heid de naamlijst der werkende leden en leden van eer en verdiensten der liedertafel Oefening en Vermaak alhier te bezichtigen. Genoemde lijsteen pennewerk van den jongenheer A. Pulles, uit onze gemeente, munt uit door netheid en accurate bewerking en belooft veel voor de toekomst van den jeug digen calligraaf. Door de Waahvijksche IJsclub is tegen heden namiddag half twee precies, een kin derwedstrijd op schaatsen uitgeschreven. De deelnemers worden verdeeld in drie afdeelingen, als a. Kinderen onder 12 jaar van leden der ijsclub b. Kinderen van 12—15 jaar van leden; c. Schoolgaande kinderen van niet-leden. Voor iedere afdeeling zijn verschillende prijzen uitgeloofd. De loting der in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Waalwijk, den 23 Februari, 's mid dags 12 ure, voor Baardwijk, Bezooien, Ca- pelle en Waalwijk. Bij goeden kooplust voor Belgie en het binnenland was de handel in de Laugstraat in rijp kalfvee sedert de vorige noteering weder geanimeerd en deed de prima qualileit kalfkoeien f260 a 280 af; dito vaarzen t 150 200. Slachtvee voor dadelijke behoefte 60 a 68 ets. per Kg. Hokkelingen en ander jong vee zonder handel. Vette kalveren 70 a 75 ct. per Kg. schoon. Nuchtere dito 8 a 12. Vette varkens weinig gevraagd en veel aangeboden, naar qual. en gewicht 49 a 54 ct. per Kg. Boter met zeer veel aanvoer kon vorige prijzen goed staande houden en wordt naar qualiteit tegen f 1.d 1.40 per Kg. verkocht. Eeieren naar grootte 5 a 6 ct. per stuk. Hooi. Met levendigen handel f 18.50 d. 19.50 voor de prima qualiteit, f 16 a 17 2e qualiteit en f 11 13 3e qualiteit, alles per 500 Kg. Stroo. Daar de voorraad van dit artikel van week tot week grooter wordt, zijn de prijzen lager, die thans naar qual. f10 a 13 per 500 Kg. bedragen. De handel in aardappelen is tegenwoordig niet levendig, alleen bij de kleine maat wor den zij hoofdzakelijk rondgevent en naar qualiteit tegen 15 a 20 ets. per 5 L. verkocht. Spruit en boerenkool 15 20 ets. per mandje. Bij de houtverkoopingen uit de hand, te Loonopzand, deden de gave en dikke sparren voor gerief- en heinhout 15 a 30 ets. per stuk af. Minder gave en dunnere soort 8 a 12 ets. Boonstaken naar qualiteit f 2.a 2.50 per 100 stuks. Brandhout en snoeisel t 1.50 a 3.— per karvracht. De groote pu blieke verkoopingen zijn reeds gedeeltelijk aangekondigd, De commissaris van politie te Middel burg waarschuwt, dat men op zijne hoede zij bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen met J. J. van den Bergh, volgens zijn naam kaartje ingenieur civil. Bij verschillende ne ringdoenden aldaar kwam hij koopwaren be zichtigen, koos gewoonlijk een vrij duur stuk uit, zonder het dadelijk te koopen, en verzocht een paar dagen later opzending van het ge kozene waarbij hij gebruik maakte van de adressen: Hellinga en Co., expediteurs; Kar- pentier en Co., Oppert 45, en Van Teilin- genstraat 7, allen te Rotterdam. Men schrijft uit 's Hertogenbosch: Wie mocht meenen dat de influenza hier „afgedaan" heeft, bedriegt zich helaas. Wel is het aantal sterfgevallen gelukkig aanmerkelijk minder dan voorheen, doch de lessen aan de kweekschool voor onderwijzers en die aan de Hoogere Burger School kunnen nog slechts zeer onregelmatig gegeven worden. Van eerstgenoemde inrichting behooren de directeur en twee leeraren en van de H. B. S. drie leeraren tot de lijdenden; onder het personeel van den postdienst zijn nog veel gevallen aan te wijzen; van de bewaarders in de gevangenis kunnen er een viertal nog geen dienst doen; onder de politiemannen is het al niet beter gesteld en het aantal opnieuw ingestorten is legio: geheele huisgezinnen wier gezondheid nog alles te wenschen over laat. Door de aandeelhouders van het Til— burgsch algemeen verzekeringstonds voor werklieden wordt f3000, zijnde 20 pet. van het waarborgkapitaal, bijgestort, hoofdzakelijk met het oog op de buitengewoon vele uit- keeringen wegens ziekte, in de jongste, en vermoedelijk ook in de eerstvolgende weken. De geheele storting bedraagt alsdan f 4500 of 30 pet. van genoemd kapitaal. Men meldt nader aangaande den moordaanslag op den veldwachter B. te Eist (Over Betuwe), toen deze Zaterdag nacht op surveillance was: De vermoedelijke dader A. T. ontkende eerst, toen des nachts de bur gemeester van Eist hem in zijne woning arresteerde, doch later viel hij door de mand en bekende het schot te hebben gelost. Hij is gevankelijk naar Arnhem overgebracht en de officier van justitie heeft, na verhoor, zijne gevangenhouding gelast. Verwijzende naar achterstaande adver tentie van Corns. Loomans, zadelmakerij en kofferfabriek, Kerkstraat te 's Bosch, waar men op het gebied van zadelmakerij voor 's Bosch en omstreken 't best terecht kan, bewijzen de flinke opgang die deze zaak in 4 jaren tijds maakte en reeds bekroond werd met 7 eerste prijzen, behoeven wij onze lezers niet verder aan te sporen, bij eventueele behoefte aldaar hunne inkoopen te doen, overtuigd als wij zijn, dat men over de prijs als over de deugdelijkheid der artikelen tevreden zal zijn. Te M. werd op eene openbare veiling eene brandkast betaald met twee honderd guldendie nieuw honderd veertig gulden kostte. Ons boertje, niet weinig ingenomen met het secure meubel, liet de kast naar huis vervoeren en in zijne slaapkamer opstellen. Toen het gewichtige werk volbracht was wierp de baas een zak met papier en specie in de kast en riep triomfantelijk: „hadde dè nou wel gedaacht van 'n boerke op klump- kes." (Limb. Koerier.) Over een diefstal aan de gasfabriek te Rozendaal wordt gemeld Er zijn, naar men verneemt, sedert eenige dagen groote knoei erijen aan het licht gekomen. Een ingesteld onderzoek door den officier van justitie te Breda heeft er toe geleid, verschillende werk' lieden in verhoor te nemen en gevangen te houden. Ook de directeur der fabriek is op last der rechtbank in arrest genomen en naar Breda overgebracht. Uit Bergen op Zoom wordt gemeld, dat aldaar een diefstal van oesters uit de putten van de Nederlandsche Maatschappij tot oes tercultuur gepleegd is geworden door 3 per sonen, waarvan zich reeds 2 in hechtenis bevinden, terwijl de derde voortvluchtig is naar Belgie. De dieven hadden omstreeks 900 stuks oesters uit de putten gehaald, deze in zakken verpakt en gereed gemaakt om te vervoeren, toen zij werden verrast. Alle drie zijn hoofden van gezinnen, en een hunner was reeds 10 jaren in dienst bij de Maatschappij. Bij vonnis van de arrondissements-rechtbank te 's Gravenhage van 13 Juni 1882 werd H. B. Tli., voormalig koopman in huiden en leer aldaar op verzoek van de firma W., te Waalwijk, failliet verklaard, met ingang van 8 Juni te voren. De curator, mr. H. J. H. Modderman, begaf zich naar de woning van den gefailleerde, Koningstr,

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2